extra - en to co translation catalogue (2461 entries)

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
co: Manca

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
co: Diritta

en: Refresh
co: Attualizà

en: Cancel
co: Abbandunà

en: Normal
co: Nurmale

en: High
co: Altu

en: Yellow
co: Ghjallu

en: Cyan
co: Cianu

en: Desktop
co: Scagnu

en: Appearance
co: Aspettu

en: Orange
co: Aranciu

en: Zoom
co: Ingrandamentu

en: %d second | %d seconds
co[0]: %d seconda
co[1]: %d seconde

en: Back
co: Precedente

en: None
co: Alcuna

en: Unknown
co: Scunnisciutu

en: Undo
co: Disfà

en: Encrypted
co: Cifratu

en: Connecting
co: Cunnessione in corsu

en: Port:
co: Portu :

en: Apply
co: Affettà

en: Layout
co: Accunciamentu

en: Install
co: Installà

en: Close
co: Chjode

en: System
co: Sistema

en: Permissions
co: Permessi

en: Send Feedback
co: Mandà u vostru avisu

en: Updates
co: Rinnovi

en: Check for Updates
co: Cuntrollu di e nove versioni

en: Name
co: Nome

en: Type
co: Tipu

en: Key file
co: Schedariu di chjave

en: Path
co: Chjassu

en: Delete
co: Caccià

en: Save
co: Arregistrà

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
co: Viutà

en: Connection
co: Cunnessione

en: Yes
co: Iè

en: No
co: Innò

en: OK
co: Vai

en: Hide this notification message
co: Piattà stu messaghju di nutificazione

en: Don’t Show Again
co: Ùn affissà più

en: Don’t show again
co: Ùn affissà più

en: (New: %i, obsolete: %i)
co: (Nove : %i, anziane : %i)

en: Updating catalog
co: Mudificazione di catalogu

en: Collecting source files…
co: Racolta di i schedarii d’urigine…

en: Extracting translatable strings…
co: Estrazzione di e catene traducevule…

en: Failed to load extracted catalog.
co: Fiascu per caricà u catalogu estrattu.

en: Merging differences…
co: Integrazione di e sfarenze…

en: “%s” is not a valid POT file.
co: « %s » ùn hè micca un schedariu POT accettevule.

en: Malformed header: “%s”
co: Intestatura malfuttuta : « %s »

en: PO Translation Files
co: Schedarii di Traduzzione PO

en: POT Translation Templates
co: Mudelli di traduzzione POT

en: XLIFF Translation Files
co: Schedarii di traduzzione XLIFF

en: All Translation Files
co: Tutti i schedarii di traduzzione

en: File “%s” is in unsupported format.
co: U schedariu « %s » hè in un furmatu micca accettatu.

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
co[0]: %i linea di u schedariu « %s » ùn hè micca stata caricata bè.
co[1]: %i linee di u schedariu « %s » ùn sò micca state caricate bè.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
co: A linea %d di u schedariu « %s » hè alterata (dati %s micca accettati).

en: Broken catalog file: singular form msgstr used together with msgid_plural
co: Schedariu di catalogu alteratu : forma singulare msgstr impiegata inseme cù msgid_plural

en: Broken catalog file: plural form msgstr used without msgid_plural
co: Schedariu di catalogu alteratu : forma plurale msgstr impiegata senza msgid_plural

en: There were errors when loading the catalog. Some data may be missing or corrupted as the result.
co: Ci eranu sbaglii durante u caricamentu di u catalogu. Podasse qualchì datu manca o hè alteratu.

en: Couldn’t load file %s, it is probably corrupted.
co: Ùn pò micca caricà u schedariu %s, forse hè alteratu.

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
co: U schedariu « %s » pò solu esse lettu è ùn pò micca esse arregistratu.
    Ci vole à arregistrallu cù un altru nome.

en: Couldn’t save file %s.
co: Ùn pò micca arregistrà u schedariu %s.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
co: Ci hè statu un penseru durante a creazione di u schedariu (ma hè statu creatu quantunque).

en: The catalog couldn’t be saved in “%s” charset as specified in catalog settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
co: U catalogu ùn pò micca esse arregistratu cù l’inseme di caratteri « %s » indicatu in e preferenze di u catalogu.
    
    Hè statu arregistratu in UTF-8 è l’ozzione hè statu mudificata.

en: Error saving catalog
co: Sbagliu à l'arregistramentu di u catalogu

en: Error loading file “%s”: %s.
co: Sbagliu di caricamentu di u schedariu « %s » : %s.

en: unsupported XLIFF version (%s)
co: versione XLIFF (%s) micca accettata

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
co: Marca rotta in a catena di traduzzione.

en: (Use default language)
co: (Impiegà a lingua predefinita)

en: Language selection
co: Scelta di a lingua

en: Select your preferred language
co: Selezziunà a vostra lingua preferita

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
co: Ci vole à rilancià Poedit per piglià stu cambiamentu in contu.

en: Syncing
co: Sincrunizazione

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Syncing with %s…
co: Sincrunizazione cù %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Syncing with %s failed.
co: A sincrunizazione cù %s hè fiasca.

en: Syncing error
co: Sbagliu di sincrunizazione

en: JSON request error
co: Sbagliu di richiesta JSON

en: Not authorized, please sign in again.
co: Micca auturizatu, autenticassi torna.

en: Downloading translations is disabled in this project.
co: Scaricà e traduzzioni ùn hè micca pussibule cù stu prughjettu.

en: Crowdin is an online localization management platform and collaborative translation tool. Poedit can seamlessly sync PO files managed at Crowdin.
co: Crowdin hè una piattaforma inlinea di ghjestione di lucalizazione è un attrezzu di traduzzione in collaborazione. Poedit pò dinù sincrunizà i schedarii PO amministrati da Crowdin.

en: Sign In
co: Autenticazione

en: Sign in
co: Autenticazione

en: Sign Out
co: Scunnettassi

en: Sign out
co: Scunnettassi

en: Waiting for authentication…
co: In attesa d'autenticazione…

en: Updating user information…
co: Mudificazione di l'infurmazioni di l'utilizatore...

en: Learn More About Crowdin
co: Sapene di Più Nant'à Crowdin

en: Learn more about Crowdin
co: Sapene di più nant'à Crowdin

en: Sign in to Crowdin
co: Autenticassi à Crowdin

en: File
co: Schedariu

en: Open Crowdin translation
co: Apre una traduzzione Crowdin

en: Project:
co: Prughjettu :

en: Language:
co: Lingua :

en: Signed in as:
co: Autenticatu cum'è :

en: No translation projects listed in your Crowdin account.
co: Ùn ci hè micca di prughjettu di traduzzione in u vostru contu Crowdin.

en: Downloading latest translations…
co: Scaricamentu in corsu di l'ultime traduzzioni…

en: Syncing with Crowdin failed.
co: Fiascu di a sincrunisazione cù Crowdin.

en: Crowdin error
co: Sbagliu da Crowdin

en: Uploading translations…
co: Incaricamentu in corsu di e traduzzioni...

en: &Copy
co: Cu&pià

en: Learn more
co: Per sapene di più

en: Learn More
co: Per Sapene di Più

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
co: I schedarii MO ùn ponu micca esse mudificati cù Poedit.

en: Error opening file
co: Sbagliu à l’apertura di u schedariu

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
co: Aprite è mudificate u schedariu PO currispondente. Quandu l’arregistrarete, u schedariu MO serà mudificatu dinù.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
co: ùn squassate micca i schedarii timpurari (per spannà)

en: handle a poedit:// URI
co: Manighjà un poedit:// URI

en: go to item at given line number
co: andà à l’elementu à a linea data

en: Failed to communicate with Poedit process.
co: Fiascu di cumunicazione cù u prucessu Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
co: Un anumalia imprevista hè accadata : %s

en: Open catalog
co: Apre un catalogu

en: File “%s” doesn’t exist.
co: U schedariu « %s » ùn esiste micca.

en: Poedit is an easy to use translation editor.
co: Poedit hè un editore di traduzzione faciule à aduprà.

en: Catalogs Manager
co: Ghjestiunariu di cataloghi

en: Check for Updates…
co: Cuntrollà e nove versioni…

en: Redo
co: Rifà

en: Paste and Match Style
co: Incullà è fà currisponde u stilu

en: Spelling and Grammar
co: Ortugrafia è Gramatica

en: Show Spelling and Grammar
co: Affissà Ortugrafia è Gramatica

en: Check Document Now
co: Verificà u ducumentu avà

en: Check Spelling While Typing
co: Verificà l’ortugrafia durante a scrittura

en: Check Grammar With Spelling
co: Verificà a gramatica cù l’ortugrafia

en: Correct Spelling Automatically
co: Currege l’ortugrafia autumaticamente

en: Substitutions
co: Sustituzioni

en: Show Substitutions
co: Affissà i Sustituzioni

en: Smart Copy/Paste
co: Cupià/Incullà astutu

en: Smart Quotes
co: Virgulette astute

en: Smart Dashes
co: Lineette astute

en: Smart Links
co: Liami astuti

en: Text Replacement
co: Rimpiazzamentu di testu

en: Transformations
co: Trasfurmazioni

en: Make Upper Case
co: Mette in maiuscule

en: Make Lower Case
co: Mette in minuscule

en: Capitalize
co: Tuttu in maiuscule

en: Speech
co: Discussione

en: Start Speaking
co: Principià un Discorsu

en: Stop Speaking
co: Piantà u discorsu

en: Enter Full Screen
co: Passà in modu di screnu sanu

en: Window
co: Finestra

en: Minimize
co: Impuculì

en: Bring All to Front
co: Mette Tuttu di Fronte

note: TRANSLATORS:File kind displayed in Finder/Explorer
en: PO Translation
co: Traduzzione PO

en: The file may be either corrupted or in a format not recognized by Poedit.
co: U schedariu pò esse alteratu o in una forma micca ricunnisciuta da Poedit.

en: The file cannot be opened.
co: U schedariu ùn pò micca esse apertu.

en: Invalid file
co: Schedariu inaccettevule

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
co: Ùn pudete micca depone più d’un schedariu in a finestra di Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
co: U schedariu « %s » ùn hè micca un schedariu di traduzzione.

en: &File
co: &Schedariu

en: &Go
co: &Và

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
co: U cuntrollu d’ortugrafia hè disattivatu, perchè u dizziunariu %s ùn hè micca installatu.

en: Catalog modified. Do you want to save changes?
co: Catalogu mudificatu. Vulete arregistrà i cambiamenti ?

en: Save changes
co: Arregistrà i cambiamenti

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
co: I vostri cambiamenti seranu persi s’è voi ùn i arregistrate micca.

en: Do&n’t save
co: Ùn arregistrà &micca

en: Don’t Save
co: Ùn arregistrà micca

en: Save as…
co: Arregistrà cù u nome…

en: Compile to…
co: Compilà ver di…

en: Compiled Translation Files
co: Schedarii di traduzzione cumpilati

en: Export as…
co: Espurtà cum’è…

en: HTML Files
co: Schedarii HTML

en: Open catalog template
co: Apre u mudellu di catalogu

en: Source code not available.
co: U testu d’urigine ùn hè micca dispunibule.

en: Updating failed
co: Mudificazione fiasca

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the catalog’s Properties.
co: E traduzzioni ùn ponu micca esse mudificate à partesi di u testu d’urigine, perchè alcunu testu ùn hè statu trovu in u locu indicatu in e Pruprietà di u catalogu.

en: Permission denied.
co: Permessu ricusatu.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the catalog’s Properties.
co: Ùn avete micca u permessu di leghje i schedarii d’urigine in u locu specificatu in e Pruprietà di u catalogu.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in the OS. If you don't use macOS and can't check, leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
co: S’è vò avete precedentemente ricusatu l’accessu à i vostri schedarii, pudete permettelu avà in Preferenze di u sistema > Sicurità è vita privata > Cunfidenzialità > Schedarii è cartulari.

en: Entries in the catalog are probably incorrect.
co: Qualchì entrata in u catalogu hè gattiva.

en: Updating the catalog failed. Click on 'Details >>' for details.
co: Mudificazione di u catalogu fiasca. Sceglie « Detaglii >> » per sapene di più.

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
co[0]: %d penseru trovu in a traduzzione.
co[1]: %d penseri trovi in a traduzzione.

en: Validation results
co: Risultati di a validazione

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
co: Entrate cù sbaglii sò marcate di rossu in a lista. I detaglii di u sbagliu seranu videvule quandu l'entrata serà selezziunata.

en: The file was saved safely.
co: U schedariu hè statu arregistratu bè.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
co: U schedariu hè statu arregistratu è trasfurmatu in a forma MO, ma ùn puderà micca funziunà bè.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
co: U schedariu hè statu arregistratu bè, ma ùn pò micca esse trasfurmatu in a forma MO è impiegatu.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
co: U schedariu hè statu trasfurmatu in a forma MO, ma podasse ùn funziunerà micca bè.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
co: U schedariu ùn pò micca esse trasfurmatu in a forma MO è impiegatu.

en: No problems with the translation found.
co: Ùn ci hè penseri cù sta traduzzione.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
co[0]: A traduzzione hè pronta à l’approdu, ma %d entrata ùn hè micca tradutta.
co[1]: A traduzzione hè pronta à l’approdu, ma %d entrate ùn sò micca tradutte.

en: The translation is ready for use.
co: A traduzzione hè pronta à l'approdu.

en: Warnings have been disabled.
co: L’avertimenti sò stati disattivati.

en: If you disabled the warnings because of excessive false positives, please consider sending a sample file to help@poedit.net to help improve them.
co: S’è voi avete disattivatu l’avertimenti per via di falsi pusitivi troppu numerosi, ci vuleria à mandacci un esempiu di schedariu à help@poedit.net per aiutacci à megliurà u trattamentu.

note: TRANSLATORS: This is a button to send email with feedback when clicked
en: Send feedback
co: Mandà u vostru avisu

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
co: Poedit hà currettu autumaticamente u cuntenutu gattivu in u schedariu « %s ».

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
co: U schedariu cuntinia elementi in doppiu, ciò ch’ùn hè micca permessu in i schedarii PO è puderia impedisce u schedariu d’esse impiegatu. Poedit hà currettu u penseru, ma ci vole à verificà e traduzzioni di l’elementi chì sò marcati cum’è dubbitosi è à curregelli s’ellu hè bisognu.

en: Language of the translation isn’t set.
co: A lingua di a traduzzione ùn hè micca definita.

en: Set Language
co: Definisce a Lingua

en: Set language
co: Definisce a lingua

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
co: E suggestioni ùn sò micca dispunibule s'è a lingua di traduzzione ùn hè micca definita bè. D'altre funzioni, cum'è e forme plurale, ponu esse affettate dinù.

en: Language of the translation is the same as source language.
co: A lingua di a traduzzione hè listessa chì quella d'urigine.

en: Fix Language
co: Currege a Lingua

en: Fix language
co: Currege a lingua

en: This catalog has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
co: Stu catalogu cuntene entrate cù forme plurale, ma l’intestatura Forme-Plurale ùn hè micca pronta.

en: Entries in this catalog have different plural forms count from what catalog’s Plural-Forms header says
co: L’entrate in stu catalogu anu sfarente contu di forme plurale chì ciò chì hè scrittu in l’intestatura di stu catalogu

en: Required header Plural-Forms is missing.
co: Manca l’intestatura Forme-Plurale chì hè richiesta.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
co: Sbagliu di sintassa in a rubrica Forme-Plurale ("%s").

en: Fix the Header
co: Currege l’intestatura

en: Fix the header
co: Currege a rubrica

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the catalog is unusual for %s.
co: L’espressione di e forme plurale impiegata da u catalogu hè strana per a lingua %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the catalog is unusual for %s.")"
en: Review
co: Verificà

en: Error loading message catalog file “%s”.
co: Sbagliu à u caricamentu di u schedariu di catalogu di messaghju « %s ».

en: Translated: %d of %d (%d %%)
co: Traduttu : %d frà %d (%d %%)

en: Remaining: %d
co: Restu : %d

en: %d error | %d errors
co[0]: %d sbagliu
co[1]: %d sbaglii

en: %d entry | %d entries
co[0]: %d entrata
co[1]: %d entrate

en:  (unsaved)
co:  (micca arregistratu)

en:  (modified)
co:  (mudificatu)

en: Failed to update translation memory: %s
co: Fiascu per rinnovà a memoria di a traduzzione: %s

en: Purge deleted translations
co: Spurgulà e traduzzioni cacciate

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
co: Vulete toglie tutte e traduzzioni ch’ùn sò più impiegate ?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
co: S’è voi cuntinuate cusì, tutte e traduzzioni marchate cum’è cacciate seranu tolte per sempre. Ci vulerà à traducele torna s’elle sò aghjunte à l’avvene.

en: Keep
co: Cunservà

en: Purge
co: Spurgulà

en: Copy from source text
co: Cupià da u testu d’urigine

en: Copy from Source Text
co: Cupià da u testu d’urigine

en: Clear translation
co: Viutà a traduzzione

en: Clear Translation
co: Viutà a traduzzione

en: Edit comment
co: Mudificà u cummentu

en: Edit Comment
co: Mudificà u Cummentu

en: References:
co: Referenze :

en: &Bookmarks
co: &Indette

en: Set bookmark %i
co: Definisce l’indetta %i

en: Go to bookmark %i
co: Andà à l’indetta %i

en: Set Bookmark %i
co: Definisce l’indetta %i

en: Go to Bookmark %i
co: Andà à l’indetta %i

en: Hide Sidebar
co: Piantà a barra laterale

en: Show Sidebar
co: Affissà a barra laterale

en: Hide Status Bar
co: Piattà a barra di statu

en: Show Status Bar
co: Affissà a barra di statu

en: Source text:
co: Testu d’urigine :

en: Singular:
co: Singulare :

en: Plural:
co: Plurale :

en: Translation:
co: Traduzzione :

en: Pre-translated
co: Pre-traduttu

en: Needs Work
co: À rivede

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
co: À rivede

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
co: I schedarii POT sò solu mudelli è ùn cuntenenu micca di traduzzione.
    Per fà una traduzzione, create un novu schedariu PO appughjatu nant’à u mudellu.

en: Create New Translation
co: Creà una nova traduzzione

en: Create new translation
co: Creà una nova traduzzione

en: Everything
co: Tuttu

en: Form %i
co: Forma %i

en: Form %i (unused)
co: Forma %i (micca impiegata)

en: Singular
co: Singulare

en: Zero
co: Zeru

en: One
co: Unu

en: Two
co: Dui

en: Plural
co: Plurale

en: Other
co: Altru

en: %s Format
co: Forma %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
co: Forma %s

en: Source text
co: Testu d’urigine

en: Translation — %s
co: Traduzzione — %s

en: Source text — %s
co: Testu d'urigine — %s

en: unknown language
co: lingua scunnisciuta

en: Failed command: %s
co: Cumanda fiasca : %s

en: Failed to merge gettext catalogs.
co: Fiascu per unisce i cataloghi gettext.

en: Source file
co: Schedariu d’urigine

en: Source file occurrence:
co: Occurrenza di schedariu d’urigine :

en: Open in Editor
co: Apre cù l'Editore

en: Open in editor
co: Apre cù l'editore

en: No references for the selected item.
co: Alcuna referenza per l'elementu selezziunatu.

en: Error opening file %s!
co: Sbagliu à l'apertura di u schedariu '%s' !

en: Find
co: Circà

en: Replace
co: Rimpiazzà

note: #-#-#-#-#  37 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
co: Ozzioni

en: Ignore case
co: Ùn sfarenzià micca maiuscule è minuscule

en: Wrap around
co: Circunvoglie

en: Whole words only
co: Solu e parolle sane

en: Find in source texts
co: Circà in i testi d'urigine

en: Find in translations
co: Circà in e traduzzioni

en: Find in comments
co: Circà in i cummenti

en: Replace &All
co: Tuttu rimpiazzà

en: Replace &all
co: Tuttu rimpiazzà

en: &Replace
co: &Rimpiazzà

en: < &Previous
co: < &Precedente

en: &Next >
co: &Seguente >

en: String to find
co: Frasa à circà

en: Replacement string
co: Frasa di rimpiazzamentu

en: Cannot execute program: %s
co: Impussibule d’eseguisce u prugramma : %s

en: Language Code or Name (e.g. en_GB)
co: Codice o nome di a lingua (p.i. : co_FR)

en: Translation Language
co: Lingua di Traduzzione

en: Language of the translation:
co: Lingua di a traduzzione :

en: Poedit - Catalogs manager
co: Poedit - Ghjestiunariu di cataloghi

en: Catalog
co: Catalogu

en: Total
co: Tutale

en: Untrans
co: Micca traduttu

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
co: À rivede

en: Errors
co: Sbaglii

en: Last modified
co: Mudificatu u

en: Select directory
co: Selezziunà u cartulare

en: Directories:
co: Cartulari :

en: <unnamed>
co: <senza nome>

en: Do you want to delete the project?
co: Vulete squassà u prughjettu ?

en: Confirmation
co: Cunfirmazione

en: Do you really want to do mass update of
    all catalogs in this project?
co: Site sicuru di vulè mudificà in massa
    tutti i cataloghi di stu prughjettu ?

en: Information about the translator
co: Infurmazione apprupositu di u traduttore

en: Your Name
co: U vostru Nome

en: your_email@example.com
co: u_vostru_indirizzu_email@esempiu.com

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
co: I vostri nome è indirizzu elettronicu sò solu impiegati per definisce a rubrica di l’Ultimu Traduttore in i schedarii gettext GNU.

en: Editing
co: Mudificazione

en: Automatically compile MO file when saving
co: Pruduce autumaticamente u schedariu MO à l’arregistramentu

en: Show summary after catalog update
co: Affissà u riassuntu dopu à u rinnovu di u catalogu

en: Check spelling
co: Verificà l’ortugrafia

en: Always change focus to text input field
co: Dà a primura à u testu piuttostu chì à a lista

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
co: Ùn dà mai a primura à a lista di frase. Osinnò, ci vole à impiegà e Ctrl-fleccie per navigà, ma hè ancu pussibule di scrive u testu cusì, senza pone nant’à Tab per cambià a primura.

en: Use custom list font:
co: Impiegà una grafia persunalizata per a lista :

en: Use custom text fields font:
co: Impiegà una grafia persunalizata per i testi :

en: Change UI language
co: Cambià a lingua di l’interfaccia

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
co: (richiede Windows 8 o più recente)

en: General
co: Generale

en: Use translation memory
co: Impiegà a memoria di traduzzione

en: Manage…
co: Urganizà…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
co: S’è mudificazione da testi d’urigine

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
co: frase dubbitose di u schedariu

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
co: pre-traduce à partesi di a MdT

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
co: Poedit pò pruvà di riempie e nove frase solu da e vostre traduzzioni di stu schedariu osinnò da a memoria di traduzzione sana. L’impiegu di a MdT ùn serà micca efficiente s’ella hè guasi viota, ma serà più bona quandu ci serà parechje traduzzioni.

en: Stored translations:
co: Traduzzioni ammanugliate :

en: Database size on disk:
co: Dimensione di a banca di dati nant'à u dischettu :

en: Import Translation Files…
co: Impurtà schedarii di traduzzione…

en: Import translation files…
co: Impurtà schedarii di traduzzione…

en: Import From TMX…
co: Impurtà à partesi di TMX…

en: Import from TMX…
co: Impurtà à partesi di TMX…

en: Export To TMX…
co: Espurtà ver di TMX…

en: Export to TMX…
co: Espurtà ver di TMX…

en: Select translation files to import
co: Selezziunà i schedarii di traduzzione à impurtà

en: Translation Memory
co: Memoria di Traduzzione

en: Importing translations…
co: Impurtazione di i traduzzioni…

en: Finalizing…
co: Cumpiimentu…

en: Select TMX files to import
co: Selezziunà i schedarii TMX à impurtà

en: TMX Files
co: Schedarii TMX

en: Importing translation memory from “%s” failed.
co: Fiascu à l’impurtazione di a memoria di traduzzione à partesi di « %s ».

en: Import error
co: Sbagliu à l’impurtazione

en: Exporting translations…
co: Espurtazione di i traduzzioni…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
co: Fiascu à l’espurtazione di a memoria di traduzzione ver di « %s ».

en: Export error
co: Sbagliu à l’espurtazione

en: Reset translation memory
co: Viutà a memoria di traduzzione

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
co: Site sicuru di vulè viutà a memoria di traduzzione ?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
co: A viotatura di a memoria di traduzzione caccierà tutte e traduzzioni chì sò arregistrate dentru. Ùn pudete micca disfà st’operazione.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
co: MdT

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
co: I prugrammi d’estrazzione sò fatti per truvà e frase traducevule in i schedarii di testu d’urigine, è estraelle per ch’elle sianu tradutte.

en: Custom Extractors:
co: Estrattori persunalizati :

en: Custom extractors:
co: Estrattori persunalizati :

en: Edit…
co: Mudificà…

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
co: Accetteghja tutte e lingue di prugrammazione ricunnisciute da l’attrezzi GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript è altre).

en: Delete extractor
co: Squassà l'attrezzu d'estrazzione

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
co: Site sicuru di vulè squassà l'attrezzu d'estrazzione “%s” ?

en: Extractors
co: Estrattori

en: Accounts
co: Conti

en: Automatically check for updates
co: Cuntrollà autumaticamente i rinnovi

en: Include beta versions
co: Include e versioni « beta »

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
co: E versioni « beta » cuntenenu l’ultimi funzioni è migliuramenti ma ponu esse appena menu stabule.

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
co: Ste preferenze affettanu a forma interna di i schedarii PO. Accunciatele s’è voi avete una dumanda particulare, per indettu, un cuntrollu di versione.

en: Line endings:
co: Fine di a linea :

en: Unix (recommended)
co: Unix (ricumandatu)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
co: Girà à a linea :

en: Preserve formatting of existing files
co: Cunservà u furmatu di i schedarii chì esistenu

en: Advanced
co: Espertu

en: Pre-translating…
co: Pre-traduzzione…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
co[0]: %u catena pre-tradutta
co[1]: %u catene pre-tradutte

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
co: Pre-traduzzione

en: Only fill in exact matches
co: Riempie solu e frase uguale

en: By default, inaccurate results are filled in as well and marked as needing work. Check this option to only include accurate matches.
co: Di bona regula, i resulti chì s’assumiglianu sò riempiuti dinù è annutati cum’è dubbitosi. Attivà st’ozzione per riempie solu e frase uguale.

en: Don’t mark exact matches as needing work
co: Ùn marcate micca e frase uguale cum’è dubbitose

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
co: Attivà st’ozzione solu s’è voi site sicuru di a vostra MdT. Osinnò tutte e suggestioni chì venenu di a MdT sò annutate cum’è dubbitose è deveranu esse verificate nanzu d’impiegalle.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
co: A pre-traduzzione trova autumaticamente in a memoria di traduzzione e frase uguale o dubbitose di e frase micca tradutte è riempielle cù a traduzzione trova.

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
co[0]: %d entrata hè stata pre-tradutta.
co[1]: %d entrate sò state pre-tradutte.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
co: E traduzzioni sò state marcate cum’è dubbitose, perchè sò forse imprecise. Ci vole à verificà e so accuratezza.

en: No entries could be pre-translated.
co: Alcuna entrata ùn hè stata pre-tradutta.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
co: A MdT ùn cuntene alcuna frasa simile à u cuntenutu di stu schedariu. Quessu funziona bè per traduzzioni mezu-autumatiche dopu chì Poedit abbia amparatu abbastanza da i schedarii tradutti da una manera manuale.

en: <big>Drag and Drop Folders Here</big>
    
    or use the + button
co: <big>Sguillà é depone i cartulari quì</big>
    
    o impiegà u buttone +

en: <big>Drag and drop folders here</big>
    
    or use the + button
co: <big>Sguillà é depone i cartulari quì</big>
    
    o impiegà u buttone +

en: Add Folders…
co: Aghjunghje cartulari…

en: Add folders…
co: Aghjunghje cartulari…

en: Add Files…
co: Aghjunghje schedarii…

en: Add files…
co: Aghjunghje schedarii…

en: Add Wildcard…
co: Aghjunghje un caratteru genericu…

en: Add wildcard…
co: Aghjunghje un caratteru genericu…

en: Paths
co: Chjassi

en: Excluded paths
co: Chjassi escludi

en: Advanced extraction settings
co: Preferenze d’espertu d’estrazzione

en: Extract notes for translators from:
co: Estrae l’annutazioni per i traduttori à partesi di :

en: Comments prefixed with:
co: I cummenti sò preffissati da :

en: All comments
co: Tutti i cummenti

en: Additional xgettext flags:
co: Indicadore xgettext addizziunali :

en: Additional keywords
co: Parolle chjave addiziunale

en: Name of the project the translation is for
co: Nome di prughjettu di sta traduzzione

en: Team name and email address or URL
co: Nome di a squadra è indirizzu elettronicu o URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
co: i.e. : nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
co: UTF-8 (ricumandatu)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
co: In primu locu, ci vole à arregistrà u schedariu. Osinnò sta sezzione ùn pò micca esse mudificata.

en: Not all plural forms are translated.
co: Tutte e forme plurale ùn sò micca tradutte.

en: The translation should start as a sentence.
co: A traduzzione duveria principià cum’è una frasa.

en: The translation should start with a lowercase character.
co: A traduzzione duveria principià cù una lettera minuscula.

en: The translation doesn’t start with a space.
co: A traduzzione duveria principià cù un spaziu.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
co: A traduzzione principieghja cù un spaziu, ma micca u testu d’urigine.

en: The translation is missing a newline at the end.
co: Un saltu di linea manca à a fine di a traduzzione.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
co: Ci hè un saltu di linea à a fine di a traduzzione, ma micca in u testu d’urigine.

en: The translation is missing a space at the end.
co: Un spaziu manca à a fine di a traduzzione.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
co: Ci hè un spaziu à a fine di a traduzzione, ma micca in u testu d’urigine.

en: The translation should end with “%s”.
co: A traduzzione duveria finisce cù « %s ».

en: The translation should not end with “%s”.
co: A traduzzione ùn duveria micca finisce cù « %s ».

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
co: A traduzzione si finisce cù « %s », ma u testu d’urigine, cù « %s ».

en: Comment:
co: Cummentu :

en: C&lear
co: &Viutà

en: Clear the comment
co: Viutà u cummentu

en: New
co: Novu

en: Create new translations project
co: Creà un novu prughjettu di traduzzioni

en: Edit
co: Mudificà

en: Edit the project
co: Mudificà u prughjettu

en: Delete the project
co: Caccià u prughjettu

en: Update all
co: Mudificà tuttu

en: Update all catalogs in the project
co: Mudificà tutti i cataloghi di stu prughjettu

en: Edit project
co: Mudificà u prughjettu

en: Project name:
co: Nome di prughjettu :

en: Browse
co: Sfuglià

en: Add directory to the list
co: Aghjunghje u cartulare à a lista

en: &New…
co: &Novu…

en: New from &POT/PO file…
co: Novu da un schedariu P&OT/PO…

en: New From &POT/PO File…
co: Novu da un schedariu P&OT/PO…

en: &Open…
co: &Apre…

en: Open Recent
co: Apre Recente

en: Open from Crowdin…
co: Apre cù Crowdin…

en: Open From Crowdin…
co: Apre cù Crowdin…

en: &Close
co: &Chjode

en: &Save
co: A&rregistrà

en: Save &as…
co: Arregistrà &cù u nome…

en: Save &As…
co: Arregistrà &cù u nome…

en: Compile to MO…
co: Trasfurmà in un schedariu MO…

en: E&xport as HTML…
co: Espurtà cum’è &HTML…

en: Check for updates…
co: Cuntrollà e nove versioni…

en: &Preferences…
co: &Preferenze…

en: Catalogs &manager
co: A&mministratore di cataloghi

en: Catalogs &Manager
co: A&mministratore di Cataloghi

en: Quit
co: Esce

en: Copy from singular
co: Cupià da singulare

en: Copy From Singular
co: Cupià da singulare

en: Translation needs &work
co: Traduzzione &dubbitosa

en: Translation Needs &Work
co: Traduzzione &dubbitosa

en: Edit &comment
co: &Mudificà u cummentu

en: Edit &Comment
co: &Mudificà u Cummentu

en: Suggestions
co: Suggestioni

en: &Find…
co: &Circà…

en: Replace…
co: Rimpiazzà…

en: Find next
co: Circà seguente

en: Find previous
co: Circà precedente

en: Find and Replace…
co: Circà è rimpiazzà…

en: Find Next
co: Circà seguente

en: Find Previous
co: Circà precedente

en: &Preferences
co: &Preferenze

en: Show string &ID
co: Affissà &ID di a frasa

en: Show String &ID
co: Affissà &ID di a frasa

en: Show warnings
co: Affissà l’avertimenti

en: Show Warnings
co: Affissà l’avertimenti

en: Sort by &file order
co: Classificà da l’&ordine di schedariu

en: Sort by &File Order
co: Classificà da l’&ordine di schedariu

en: Sort by &source
co: Classificà da u testu d’&urigine

en: Sort by &Source
co: Classificà da u testu d’&urigine

en: Sort by &translation
co: Classificà da a &traduzzione

en: Sort by &Translation
co: Classificà da a &traduzzione

en: &Group by context
co: &Gruppà da contestu

en: &Group By Context
co: &Gruppà da contestu

en: Entries with errors first
co: Elementi cù &sbaglii in primu

en: Entries with Errors First
co: Elementi cù Sbaglii in Primu

en: &Untranslated entries first
co: &Elementi micca tradutti in primu

en: &Untranslated Entries First
co: &Elementi micca tradutti in primu

en: &Show references
co: &Affissà e referenze

en: &Show References
co: &Affissà e referenze

en: Show sidebar
co: Affissà a barra laterale

en: Show status bar
co: Affissà a barra di statu

en: C&atalog
co: &Catalogu

en: &Update from source code
co: Mudificà da i testi d’&urigine

en: &Update from Source Code
co: Mudificà da i testi d’&urigine

en: Update from &POT file…
co: Mudificà da un schedariu P&OT…

en: Update from &POT File…
co: Mudificà da un schedariu P&OT…

en: Sync with Crowdin
co: Sincrunizà cù Crowdin

en: Pre-&translate…
co: Pre-&traduce…

en: &Purge deleted translations
co: Spur&gulà e traduzzioni cacciate

en: &Purge Deleted Translations
co: Spur&gulà e traduzzioni cacciate

en: &Validate translations
co: &Validazione di e traduzzione

en: &Validate Translations
co: &Validazione di e traduzzione

en: &Properties…
co: &Pruprietà…

en: &Done and next
co: &Fattu eppò seguente

en: &Done and Next
co: &Fattu eppò seguente

en: &Previous translation
co: Traduzzione &precedente

en: &Previous Translation
co: Traduzzione &Precedente

en: &Next translation
co: Traduzzione &seguente

en: &Next Translation
co: Traduzzione &Seguente

en: P&revious unfinished
co: Incumpletu p&recedente

en: P&revious Unfinished
co: Incumpletu p&recedente

en: Ne&xt unfinished
co: Incumpletu s&eguente

en: Ne&xt Unfinished
co: Incumpletu s&eguente

en: Previous plural form
co: Forma plurale precedente

en: Previous Plural Form
co: Forma plurale precedente

en: Next plural form
co: Forma plurale seguente

en: Next Plural Form
co: Forma plurale seguente

en: &Online help
co: Aiutu &inlinea

en: &Online Help
co: Aiutu &Inlinea

en: &GNU gettext manual
co: &Ducumentazione GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
co: &Ducumentazione GNU gettext

en: &About Poedit
co: &Apprupositu di Poedit

en: &About
co: &Apprupositu

en: Extractor setup
co: Installazione di l’attrezzu d’estrazzione

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
co: Lista di l’estensioni staccate da punti-virgule (i.e. *.cpp;*.h) :

en: Invocation:
co: Chjama :

en: Command to extract translations:
co: Cummanda per estrae e traduzzioni :

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
co: Eccu a cummanda impiegata per lancià l’estrattore.
    %o hè u nome di schedariu in esciuta,
    %K per ottene a lista di e parolle chjave,
    %F per a lista di i schedarii in entrata,
    %C per l’inseme di caratteri (fighjate inghjò).

en: An item in keywords list:
co: Un elementu in a lista di e parolle chjave :

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
co: Quessu serà ligatu à a linea di cummanda
    una volta per ogni parolla chjave.
    %k estende à a parolla chjave.

en: An item in input files list:
co: Un elementu in a lista di schedarii d’entrata :

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
co: Quessu serà ligatu à a linea di cummanda
    una volta per ogni schedariu in entrata.
    %f estende à u nome di schedariu.

en: Source code charset:
co: Inseme di caratteri di u testu d’urigine :

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
co: Quessu serà ligatu à a linea di cummanda solu s’è
    l’inseme di caratteri di u codice d’urigine hè pruvistu.
    %c estende à u valore di l’inseme di caratteri.

en: Catalog properties
co: Pruprietà di u catalogu

en: Project name and version:
co: Nome è versione di prughjettu :

en: Language team:
co: Squadra di traduzzione :

en: Plural forms:
co: Forme plurale :

en: Use default rules for this language
co: Impiegà e regule predefinite per sta lingua

en: Use custom expression
co: Impiegà un espressione predefinita

en: Learn about plural forms
co: Per amparà nant’à e forme plurale

en: Charset:
co: Inseme di caratteri :

en: Advanced Extraction Settings…
co: Preferenze d’espertu d’estrazzione…

en: Advanced extraction settings…
co: Preferenze d’espertu d’estrazzione…

en: Translation Properties
co: Pruprietà di a traduzzione

en: Translation properties
co: Pruprietà di a traduzzione

en: Sources Paths
co: Chjassi d’urigine

en: Sources paths
co: Chjassi d’urigine

en: Extract text from source files in the following directories:
co: Estrae testu da i schedarii d’urigine in sti cartulari :

en: Base path:
co: Chjassu di basa :

en: Sources Keywords
co: Parolle chjave di testi d’urigine

en: Sources keywords
co: Parolle chjave di testi d’urigine

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
co: Aduprate ste parolle chjave (nomi di funzioni) per ricunnosce e frase
    chì sò à traduce in i schedarii d'urigine :

en: Also use default keywords for supported languages
co: Impiegà dinù parolle chjave predefinite per e lingue accettate

en: Learn About Gettext Keywords
co: Per amparà nant’à e parolle chjave gettext

en: Learn about gettext keywords
co: Per amparà nant’à e parolle chjave gettext

en: Update summary
co: Riassuntu di e mudificazioni

en: These strings were found in the sources but were not in the catalog.
    Poedit will add them to the catalog now.
co: Ste frase sò state trove in i testi d'urigine ma micca in u catalogu.
    Poedit hà da aghjunghjelle à u catalogu avà.

en: New strings
co: Frase nove

en: These strings are no longer in the sources.
    Poedit will remove them from the catalog now.
co: Ste frase ùn sò più in i testi d'urigine.
    Poedit hà da togliele da u catalogu avà.

en: Obsolete strings
co: Frase anziane

en: (0 new, 0 obsolete)
co: (0 nova, 0 anziana)

en: Open
co: Apre

en: Save catalog
co: Arregistrà u catalogu

en: Validate
co: Validazione

en: Check for errors in the translation
co: Circà i sbaglii in a traduzzione

en: Update from code
co: Mudificazione di u codice

en: Update from Code
co: Mudificazione di u codice

en: Update from source code
co: Mudificà da i testi d’urigine

en: Sidebar
co: Barra laterale

en: Show or hide the sidebar
co: Affissà o piantà a barra laterale

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text:
co: U precedente testu d’urigine :

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
co: U vechju testu d’urigine (nanzu ch’ellu sia cambiatu) chì curresponde à a traduzzione imprecise avà.

en: Notes for translators:
co: Annutazioni per i traduttori :

en: Add comment
co: Aghjunghje un cummentu

en: Add Comment
co: Aghjunghje un Cummentu

en: Delete From Translation Memory
co: Squassà da a memoria di traduzzione

en: Delete from translation memory
co: Squassà da a memoria di traduzzione

en: Translation suggestions:
co: Suggestioni di traduzzione :

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
co: Alcuna currispundenza trova

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
co: Alcuna currispundenza trova

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
co: Sta frasa hè statu trova in a memoria di traduzzione di Poedit.

en: The TMX file is malformed.
co: U schedariu TMX hè malfuttutu.

en: No translations were found in the TMX file.
co: Alcuna traduzzione trova in u schedariu TMX.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
co: A banca di dati di memoria hè alterata : %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
co: Sbagliu di a memoria di traduzzione : %s (%d).

en: Cannot create temporary directory.
co: Ùn pò micca creà u cartulare timpurariu.

en: Welcome to Poedit
co: Benvenuta in Poedit

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
co: Versione %s

en: Edit a translation
co: Mudificà una traduzzione

en: Open an existing PO file and edit the translation.
co: Apre un schedariu PO chì esiste è mudificà a traduzzione.

en: Take an existing PO file or POT template and create a new translation from it.
co: Parte da un schedariu PO o un mudellu POT chì esiste per creà una nova traduzzione.

en: Collaborate on a translation with others
co: Cullaburà cù d’altri nant’à una traduzzione

en: Download a file from Crowdin project, translate and sync your changes back.
co: Scaricà un schedariu à partesi di un prughjettu Crowdin, traduce è sincrunizà e vostre mudificazioni dopu.

en: What is Crowdin?
co: Cosa hè Crowdin ?

en: There are no translations. That’s unusual.
co: Ùn ci hè mancuna traduzzione. Quessa pare stranu.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted
    from source code. This way, they stay up to date and accurate.
    Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
co: L’elementi traducevule ùn sò micca aghjunti à a manu in u sistema Gettext, ma sò autumaticamente estratti
    da u testu d’urigine. Cusì, sò sempre attualizati è esatti.
    Di bona regula, i traduttori impieganu i schedarii di mudellu PO (POT) appruntati da u prugrammatore.

en: (Learn more about GNU gettext)
co: (Sapene di più nant’à GNU gettext)

en: The simplest way to fill this catalog is to update it from a POT:
co: A manera a più simplice di riempie stu catalogu hè di rinnuvallu da un POT :

en: Update from POT
co: Mudificà da un POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
co: Piglià e frase traducevule da un mudellu POT chì esiste.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
co: Pudete dinù estrae e frase traducevule da i schedarii d’urigine :

en: Extract from sources
co: Estrae da i schedarii d’urigine

en: Configure source code extraction in Properties.
co: Sceglie l’ozzioni di l’estrazzione da i schedarii d’urigine in Pruprietà.

en: Sync
co: Sincrunizà

en: Synchronize the translation with Crowdin
co: Sincrunizà a traduzzione cù Crowdin

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
co: Apprupositu di %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
co: Preferenze di %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
co: Servizii

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
co: Piattà %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
co: Piattà l’altri

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
co: Affissà tuttu

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
co: Esce %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
co: Preferenze…

en: Preferences...
co: Preferenze…

note: TRANSLATORS: Title of a category in Windows task menu (right-click icon in taskbar)
en: Recent
co: Recente

note: TRANSLATORS: Title of a category in Windows task menu (right-click icon in taskbar)
en: Frequent
co: Frequente

en: &Apply
co: &Affettà

en: &Back
co: &Precedente

en: &Cancel
co: &Abbandunà

en: &Clear
co: &Spurgulà

en: Clear
co: Squassà

en: Copy
co: Cupià

en: Cu&t
co: &Taglià

en: Cut
co: Taglià

en: &Delete
co: &Squassà

en: &Quit
co: &Esce

en: Help
co: Aiutu

en: &New
co: &Novu

en: &No
co: I&nnò

en: &OK
co: &Vai

en: Open…
co: Apre…

en: &Open...
co: &Apre...

en: Open...
co: Apre…

en: &Paste
co: &Incullà

en: Paste
co: Incullà

en: Preferences
co: Preferenze

en: &Redo
co: &Rifà

en: &Save as
co: &Arregistrà cù u nome

en: Save as
co: Arregistrà cù u nome

en: Select &All
co: &Selezziunà Tuttu

en: Select All
co: Selezziunà Tuttu

en: &Undo
co: &Disfà

en: &Yes
co: &Iè

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
co: Maiusc+

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
co: Entrée

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
co: Sù

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
co: Ghjò

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
co: maiusc

en: A certificate in the chain was signed using an insecure algorithm
co: Un certificatu in a catena hè statu firmatu aduprendu una cudificazione micca sicura

en: An issuer in the certificate chain is not a certificate authority
co: Un emettidore in a catena di certificatu ùn hè micca un auturità di certificatu

en: Argument buffer overflow
co: Trapienu di memoria di l'argumentu

en: Bad file descriptor
co: Discrittore gattive di u schedariu

en: Beware! Certificate has been revoked
co: Fate casu ! U certificatu hè statu revocatu

en: Cannot assign requested address
co: Ùn si pò micca impiegà l'indirizzu richiestu

en: Certificate signature verification failed
co: Fiascu di a verificazione di a firma di u certificatu

en: Connection aborted
co: Cunnessione interrotta

en: Connection attempt timed out
co: A prova di cunnessione hà messu un tempu troppu longu

en: Connection refused by server
co: Cunnessione ricusata da u servitore

en: Connection reset by network
co: Cunnessione iniziata torna da a reta

en: Connection reset by peer
co: Cunnessione iniziata torna da un paru

en: Could not add certificate to temporary trust list
co: Ùn si pò micca aghjunghje u certificatu à a lista timpuraria di cunfidenza

en: Could not copy certificate
co: Ùn si pò micca cupià u certificatu

en: Could not get distinguished name of certificate issuer, gnutls_x509_get_issuer_dn failed
co: Ùn si pò micca ottene u nome di l'emettore di u certificatu, gnutls_x509_get_issuer_dn hè fiascu

en: Could not get distinguished name of certificate subject, gnutls_x509_get_dn failed
co: Ùn si pò micca ottene u nome di sughjettu di u certificatu, gnutls_x509_get_dn hè fiascu

en: Could not sort peer certificates
co: Ùn si pò micca classificà i certificati pari

en: Failed to verify peer certificate
co: Fiascu per verificà u certificatu paru

en: File descriptor not a socket
co: Descrittore di schedariu ùn hè micca socket

en: GnuTLS error %d
co: Sbagliu GnuTLS %d

en: GnuTLS error %d in %s
co: Sbagliu GnuTLS %d in %s

en: GnuTLS error %d in %s: %s
co: Sbagliu GnuTLS %d in %s : %s

en: GnuTLS error %d: %s
co: Sbagliu GnuTLS %d : %s

en: Host is down
co: L'ospite ùn funziona più

en: Interrupted by signal
co: Interrottu da u signale

en: Invalid argument passed
co: Parametru passatu inaccettevule

en: Invalid value for ai_flags
co: Valore inaccettevule per ai_flags

en: Invalid value for hints
co: Valore inaccettevule per i cunsiglii

en: Local address in use
co: Indirizzu lucale impiegatu

en: Local endpoint has been closed
co: U puntu lucale di cumpiitura hè statu chjosu

en: Memory allocation failure
co: Fiascu per riservà memoria

en: Message too large
co: Messaghju troppu maiò

en: Neither nodename nor servname provided, or not known
co: Nome di nodu o di servitore micca specificatu, o scunnisciuti

en: Network host does not have any network addresses in the requested address family
co: L'ospite di a reta ùn hà mancunu indirizzu di reta in a famiglia d'indirizzi richiesta

en: Network unreachable
co: Reta inaccessibile

en: No address associated with nodename
co: Alcunu indirizzu assuciatu cù u nome di nodu

en: No route to host
co: Alcunu trasferimentu ver di l'ospite

en: Nonrecoverable failure in name resolution
co: Fiascu definitivu in a risuluzione di u nome

en: Not initialized, need to call WSAStartup
co: Micca dimaratu, ci vole à chjamà WSAStartup

en: Operation already in progress
co: Operazione dighjà in corsu

en: Operation in progress
co: Operazione in corsu

en: Operation not supported
co: Operazione micca accettata

en: Other system error
co: Altru sbagliu di u sistema

en: Out of memory
co: Mancanza di memoria

en: Permission denied
co: Permessu ricusatu

en: Process file table overflow
co: Trapienu di a tavula di schedariu di prucedutu

en: Protocol not supported
co: Protocollu micca accettatu

en: Protocol not supported on given socket type
co: Protocollu micca accettatu per u tipu di socket specificatu

en: Received TLS alert from the server: %s (%d)
co: Alerta TLS ricevuta da u servitore : %s (%d)

en: Received certificate chain could not be verified. Verification status is %d.
co: A catena di certificatu ricevuta ùn pò micca esse verificata. U statu di verificazione hè %d.

en: Received unknown TLS alert %d from the server
co: Alerta TLS scunnisciuta %d ricevuta da u servitore

en: Remote certificate not trusted.
co: Certificatu alluntanatu micca degnu di cunfidenza.

en: Resolved protocol is unknown
co: U protoccollu risoltu hè scunnisciutu

en: Resource temporarily unavailable
co: Risorse timpurariamente indispunibule

en: Server did not properly shut down TLS connection
co: U servitore ùn hà micca chjosu currettamente a cunnessione TLS

en: Server sent unsorted certificate chain in violation of the TLS specifications
co: U servitore hà mandatu una catena di certificatu micca ordinata in viulazione cù e specificazioni TLS

en: Socket address outside address space
co: L'indirizzu di socket hè fora di u spaziu d'indirizzi

en: Socket already connected
co: Socket dighjà cunnettu

en: Socket has been shut down
co: Socket hè statu piantatu

en: Socket not connected
co: Socket micca cunnettu

en: Socket type not supported for address family
co: Tipu di socket micca accettatu per a famiglia d'indirizzi

en: System limit of open files exceeded
co: U limitu di u numeru di schedarii aperti hè ghjuntu

en: System's network subsystem has failed
co: U sottu-sistema di reta di u sistema hè fiascu

en: Temporary failure in name resolution
co: Fiascu timpurariu in a risuluzione di u nome

en: The ai_family member is not supported
co: U membru ai_family ùn hè micca accettatu

en: The ai_socktype member is not supported
co: U membru ai_socktype ùn hè micca accettatu

en: The certificate requires the server to include an OCSP status in its response, but the OCSP status is missing.
co: U certificatu richiede chì u servitore includi un statu OCSP in a so risposta, ma quessa manca.

en: The server's hostname does not match the certificate's hostname
co: U nome d'ospite di u servitore ùn currisponde micca à u nome d'ospite di u certificatu

en: The servname parameter is not supported for ai_socktype
co: U parametru nome di servitore ùn hè micca accettatu per ai_socktype

en: The specified address family is not supported
co: A famiglia d'indirizzi specificata ùn hè micca accettata

en: The specified network name is no longer available
co: U nome di reta specificatu ùn hè più dispunibule

en: Unsupported certificate type
co: Tipu di certificatu micca accettatu

en: Verifying certificate...
co: Verificazione di u certificatu in corsu...

en: gnutls_certificate_get_peers returned no certificates
co: gnutls_certificate_get_peers ùn hà riturnatu alcunu certificatu

en: gnutls_pem_base64_encode2 failed
co: Fiascu di gnutls_pem_base64_encode2

en: unknown
co: scunnisciutu

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S elapsed
co: %H:%M:%S trascorsu

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S left
co: %H:%M:%S à a fine

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
co: %a - Contu (E linee chì cuntenenu què seranu omesse s’è u tipu d’accessu ùn hè micca Contu)

en: %d directory | %d directories
co[0]: %d cartulare
co[1]: %d cartulari

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
co[0]: %d cartulare cù u so cuntenutu
co[1]: %d cartulari cù i so cuntenuti

en: %d file | %d files
co[0]: %d schedariu
co[1]: %d schedarii

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
co[0]: %d schedariu. Dimensione tutale : %s
co[1]: %d schedarii. Dimensione tutale : %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
co[0]: %d schedariu. Dimensione tutale : Almenu %s
co[1]: %d schedarii. Dimensione tutale : Almenu %s

en: %h - Host
co: %h - Ospite

en: %llu directory | %llu directories
co[0]: %llu cartulare
co[1]: %llu cartulari

en: %llu file | %llu files
co[0]: %llu schedariu
co[1]: %llu schedarii

en: %p - Password
co: %p - Parolla d’entrata

en: %s (? B/s)
co: %s (? O/s)

en: %s - Proxy user
co: %s - Utilizatore di u proxy

en: %s and %s. Total size: %s
co: %s è %s. Dimensione tutale : %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
co: %s è %s. Dimensione tutale : Almenu %s

en: %s byte | %s bytes
co[0]: %s ottettu
co[1]: %s ottetti

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, %s will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the %s environment variable.
co: %s ùn pò micca esse trovu. Senza stu cumpunente di FileZilla, %s ùn funziunerà micca.
    
    Soluzioni pussibule :
    - Assicuratevvi chì %s sia in un cartulare di a lista di a vostra variabile d’ambiente PATH.
    - Definisce u chjassu cumpletu ver di %s in a variabile d’ambiente %s.

note: @translator: Example: RSA with 2048 bits
en: %s with %d bits
co: %s cù %d bits

en: %s:%d - Hostname does not match certificate
co: %s:%d - U nome d’ospite ùn currisponde micca à u certificatu

en: %u - Username
co: %u - Nome d’utilizatore

en: %w - Proxy password
co: %w - Parolla d’entrata di u proxy

en: &AWS S3 encryption
co: Cifratura &AWS S3

en: &Abort previous connection and connect in current tab
co: &Abandunnà a cunnessione precedente è cunnettassi in l’unghjetta currente

en: &About...
co: &Apprupositu…

note: @translator: Keep short
en: &Access key ID:
co: ID chjave d’&accessu :

note: @translator: Keep short
en: &Account ID:
co: &ID di u contu :

en: &Account:
co: &Contu :

en: &Active
co: &Attivu

en: &Add bookmark...
co: &Aghjunghje l’indetta…

en: &Add directory...
co: &Aghjunghje un cartulare…

en: &Add files to queue
co: &Aghjunghje i schedarii à a lista d’attesa

en: &Add key file...
co: Aghjunghje un &schedariu di chjave…

en: &Add to queue
co: &Aghjunghje à a lista d’attesa

en: &Adjust server time, offset by:
co: &Adattà l’ora di u servitore, spiazzamentu da :

en: &Always allow insecure plain %s for this server.
co: &Permette sempre un %s ordinariu micca sicuru per stu servitore.

en: &Always trust this certificate in future sessions.
co: Sempre fà cunfidenz&a à stu certificatu in e future sessioni.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
co: Sempre fà cunfidenz&a à st’ospite, aghjunghje sta chjave à u cache

en: &Always use default editor
co: &Aduprate sempre l’editore predefinitu

en: &Always use selection for all unassociated files
co: &Aduprate sempre una selezzione per i schedarii micca assuciati

en: &Always use this action
co: &Aduprate sempre st’azzione

en: &Ask your operating system for the external IP address
co: &Dumandà l’indirizzu IP esternu à u vostru sistema

en: &Auto
co: &Autumaticu

en: &Autodetect
co: Rilevazione &Autumatica

en: &Background color:
co: Culore di u &fondu :

en: &Binary
co: &Binariu

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
co: Prefissi &binarii impieghendu i simbuli di u Sistema Internaziunale (SI). (p.i. 1 Ko = 1024 ottetti)

en: &Browse
co: &Navigà

en: &Browse...
co: &Sfuglià…

en: &Burst tolerance:
co: Tolleranza di &burst :

en: &Certificate in chain:
co: &Catena di certificazione :

en: &Clear private data...
co: &Squassà i dati persunali…

en: &Close FileZilla
co: &Chjode FileZilla

en: &Close FileZilla once
co: &Chjode FileZilla una volta

en: &Configure speed limits...
co: &Cunfigurà i limiti di vitezza per i trasferimenti…

en: &Configure...
co: &Cunfigurà…

en: &Connect
co: &Cunnettà

en: &Copy current connection to Site Manager...
co: &Cupià a cunnessione attuale ver di u Ghjestiunariu di siti…

en: &Copy to clipboard
co: &Cupià ver di u preme’papei

en: &Create directory
co: &Creà un cartulare

en: &Create new tab
co: &Creà una nova unghjetta

en: &Debug
co: S&pannà

en: &Debug information in message log:
co: &Livellu d’infurmazione di spannatura in u ghjurnale di messaghji :

en: &Default editor:
co: &Editore predefinitu :

en: &Default file exists action...
co: &Azzione predefinita à fà nant’à i schedarii chì esistenu…

en: &Delay between failed login attempts:
co: &Tempu frà e prove fiasche di login :

en: &Delete symlink
co: &Squassà a leia simbolica (symlink)

en: &Delete...
co: &Squassà…

en: &Directory access permissions...
co: &Diritti d’accessu à u cartulare…

en: &Directory comparison
co: &Paragone di cartulare

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the local directory
co: &Disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà à cambià u cartulare lucale

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory
co: &Disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà à cambià u cartulare alluntanatu

en: &Discard local file then download and edit file anew
co: Scaccià u schedariu lucale è &dopu scaricallu è mudificallu

en: &Disconnect
co: &Disghjunghje

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
co: &Affissà a vitezza di trasferimentu di u mumentu piuttostu chì quella mediana

en: &Display size in bytes
co: Affissà a dimensione in &ottetti

en: &Don't show this dialog again.
co: &Ùn mostrà più stu dialogu.

en: &Don't use external IP address on local connections.
co: Ùn impiegà &micca d’indirizzu IP esternu per i cunnessioni lucali.

en: &Double-click action on directories:
co: Azzione di u &doppiu-cliccu nant’à i cartulari :

en: &Double-click action on files:
co: Azzione di u doppiu-cliccu nant’à i &schedarii :

en: &Download
co: &Scaricà

en: &Download to:
co: &Scaricà ver di :

en: &Download...
co: &Scaricà…

en: &Downloads:
co: &Scaricamenti :

en: &Duplicate
co: &Duplicà

en: &Edit filter rules...
co: &Mudificà e regule di filtru…

en: &Enable
co: P&ermette

en: &Enable compression
co: &Attivà a cumpressione

en: &Enable speed limits
co: P&ermette i limiti di vitezza per i trasferimenti

en: &Encoding:
co: &Cudificazione :

en: &Encryption:
co: &Cifratura :

en: &Enter custom command...
co: Scrivite una cumanda p&ersunalizata…

en: &Establish connection in a new tab
co: Stabilisc&e a cunnessione in una nova unghjetta

en: &Execute
co: &Eseguisce

en: &Export Site Manager entries
co: &Espurtà l’elementi di u Ghjestiunariu di siti

en: &Export...
co: &Espurtà…

en: &Fall back to active mode
co: &Ritornu à u modu attivu

en: &File Attributes...
co: &Pruprietà di u schedariu…

en: &File permissions...
co: &Diritti d’impiegu di u schedariu…

en: &File:
co: &Schedariu :

en: &Filter conditions:
co: Cundizioni di u &filtru :

en: &Filter sets:
co: Gruppi di &filtri :

en: &Filters
co: &Filtri

en: &Filters:
co: &Filtri :

en: &Finish editing
co: &compie a mudificazione

en: &Finish editing and delete local file
co: &Finisce a mudificazione è scaccià u schedariu lucale

en: &Flatten local paths, upload all contained files directly into target directory
co: &Chjassi lucali micca strutturati, incaricà tutti i schedarii cuntenuti dentru, ver di u cartulare di destinazione

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
co: &Chjassi alluntanati micca strutturati, scarica tutti i schedarii cuntenuti dentru, ver di u cartulare di destinazione

en: &Follow symlink, delete target directory contents
co: &Seguitate a leia simbolica (symlink), squassà i cuntenuti di i cartulari di destinazione

en: &Get external IP address from the following URL:
co: &Aduprà l’indirizzu IP esternu chì si trova à st’URL :

en: &Getting help...
co: &Ottene un aiutu…

en: &Global bookmark
co: Indetta &glubale

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
co: &HTTP/1.1 aduprendu u metodu CONNECT

en: &Hide identical files
co: &Piattà i schedarii uguali

en: &Highest
co: &U più altu

en: &Highest available port:
co: &Portu u più altu dispunibule :

en: &Host:
co: &Ospite :

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
co: Prefissi &binarii IEC (p.i. 1 Ko = 1024 ottetti)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
co: &ISO 8601 (p.i. : 2007-09-15)

en: &Import...
co: &Impurtà…

en: &Install new version
co: &Installà a nova versione

en: &Keep local path structure relative to search root
co: &Mantene a struttura di u chjassu lucale di l’origine di a ricerca

en: &Keep remote path structure relative to search root
co: &Mantene a struttura di u chjassu alluntanatu di l’origine di a ricerca

en: &Key file:
co: Schedariu di &chjave :

en: &Layout of file and directory panes:
co: &Piazzamentu di l’arburi di schedarii è di cartulari :

en: &Limit local ports used by FileZilla
co: &Limità i porti lucali aduprati da FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
co: &Limità u numeru di cunnessioni simultanei

en: &Local directory tree
co: Arburiscenza di u cartulare &lucale

en: &Local directory:
co: Cartulare &lucale :

en: &Local search
co: Ricerca &lucale

en: &Log to file
co: &Arregistrà u ghjurnale di messaghji in un schedariu

en: &Logon Type:
co: Tipu d’accessu (&Logon) :

en: &Low
co: &Bassu

en: &Manage bookmarks...
co: &Urganizà l’indette…

en: &Manual transfer...
co: Trasferimentu &manuale…

en: &Master password:
co: Parolla d’entrata &principale :

en: &Maximum number of connections:
co: &Numeru massimu di cunnessioni :

en: &Maximum number of retries:
co: &Numeru massimu di prove :

en: &Message log
co: Ghjurnale di i &messaghji

en: &Minimize to tray
co: Impuculì in lu &spaziu di nutificazione di u sistema

en: &Name sorting mode:
co: &Nome di u modu di classificazione :

en: &Name:
co: &Nome :

en: &Network configuration wizard...
co: &Assistente di cunfigurazione di a reta…

en: &New site
co: &Novu situ

en: &New version available!
co: &Nova versione dispunibule !

en: &None
co: &Alcunu

en: &Normal
co: &Nurmale

en: &Numeric value:
co: &Valore numericu :

en: &OPEN
co: A&PRE

en: &Open
co: &Apre

en: &Overwrite
co: &Rimpiazzà

en: &Passive
co: &Passivu

en: &Password:
co: &Parolla d’entrata :

en: &Play sound
co: &Sunà

en: &Port:
co: &Portu :

en: &Preserve timestamps of transferred files
co: &Preservà a data è l’ora di i schedarii trasferiti

en: &Queue
co: &Lista d’attesa

en: &Quickconnect
co: &Cunnessione pronta

en: &Quickconnect bar
co: Barra di &cunnessione pronta

en: &Quickconnect history
co: &Cronulugia di cunnessione pronta

en: &Read
co: &Leghje

en: &Reconnect
co: &Ricunnessione

en: &Reconnect information
co: &Infurmazione per &ricunnettassi

en: &Refresh
co: &Attualizà

en: &Remember master password until FileZilla is closed
co: A&rricurdassi di a parolla d’entrata principale fin’à ciò chì FileZilla sia chjosu

en: &Remember password until FileZilla is closed
co: A&rricurdassi di a parolla d’entrata fin’à ciò chì FileZilla sia chjosu

en: &Remote directory:
co: &Cartulare alluntanatu :

en: &Remote path:
co: &Chjassu alluntanatu :

en: &Remote search
co: Ricerca &alluntanata

en: &Remove
co: &Caccià

en: &Remove key
co: &Caccià a chjave

en: &Remove selected
co: &Caccià selezziunati

en: &Rename
co: &Rinumà

en: &Rename...
co: &Rinumà…

en: &Reopen local file
co: &Apre u schedariu lucale torna

en: &Repeat password:
co: &Ripete a parolla d’entrata :

en: &Replace invalid characters with:
co: &Rimpiazzà i caratteri inaccettevule cù :

en: &Report a bug...
co: &Riferisce un penseru…

en: &Request attention
co: &Richiede primura

en: &Reset and requeue all
co: &Rilancià è rimette tutti i schedarii in a lista d’attesa

en: &Restart Wizard
co: &Rilancià l’assistente Stregone

en: &Resume
co: &Cuntinuà

en: &Run command...
co: &Eseguisce a cumanda…

en: &Run configuration wizard now...
co: &Impiegà l’assistente di cunfigurazione subitu…

en: &Run update check now...
co: &Ricercà e nove versioni avà…

en: &SITE
co: &SITU

en: &Save as...
co: &Arregistrà cù u nome…

en: &Search
co: &Ricerca

en: &Search remote files...
co: Ricerca i &schedarii alluntanati…

en: &Select a key:
co: &Selezziunà una chjave :

en: &Select entry:
co: &Selezziunà l’elementu :

en: &Select language:
co: &Selezziunà a lingua :

en: &Select the columns that should be displayed:
co: &Selezziunà e culonne chì ci vole à affissà :

en: &Server
co: Ser&vitore

en: &Settings
co: &Preferenze

en: &Settings...
co: &Preferenze…

en: &Show debug menu
co: &Affissà u listinu di spannatura

en: &Show detailed log
co: &Affissà u ghjurnale cù detaglii

en: &Show timestamps in message log
co: &Scrive date è ore in u ghjurnale di messaghji

en: &Site Manager entries
co: &Elementi di u Ghjestiunariu di siti

en: &Site Manager...
co: &Ghjestiunariu di siti…

en: &Site-specific bookmark
co: &Indetta particulare per stu situ

en: &Skip
co: &Saltà

en: &Speed limits
co: Limiti di &vitezza

en: &Start transfer immediately
co: &Principià u trasferimentu avà

en: &Swap local and remote panes
co: Permutà i &finestrini lucale è alluntanatu

en: &TLS Ciphers
co: Cudificazioni &TLS

en: &Test
co: &Prova

en: &Theme:
co: &Temu :

en: &Transfer
co: &Trasferimentu

en: &Transfer mode:
co: &Modu di trasferimentu :

en: &Transfer queue
co: Lista d’attesa di &trasferimentu

en: &Treat dotfiles as ASCII files
co: &Trattà i schedarii chì anu un nome chì principia cù un puntu cum’è schedarii ASCII

en: &Trust this certificate on the listed alternative hostnames.
co: &Fà cunfidenza à stu certificatu nant’à i nomi d’ospite alternativi di a lista.

en: &Unedit
co: &Cancellà i cambiamenti

en: &Update cached key for this host
co: &Mudificà a chjave piattata per st’ospite

en: &Upload
co: &Incaricà

en: &Upload to:
co: &Incaricà ver di :

en: &Upload...
co: &Incaricà…

en: &Uploads:
co: &Incaricamenti :

en: &Use custom program
co: &Impiegà un prugramma persunalizatu

en: &Use synchronized browsing
co: Impiegà &u sfugliendu sincrunizatu

en: &Use system's default editor for text files
co: Impiegà l’editore predefinitu di u sistema per i schedarii di &testu

en: &Use the following IP address:
co: &Impiegà quellu indirizzu IP :

en: &Use the server's external IP address instead
co: &Impiegà piuttostu l’indirizzu IP esternu di u servitore

en: &Use thousands separator
co: Impiegà u separadore di &mille

en: &User:
co: &Utilizatore :

en: &Username:
co: &Nome d’utilizatore :

en: &Version %s
co: &Versione %s

en: &View/Edit
co: &Fighjà / Mudificà

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
co: &Cuntrollà i schedarii mudificati in lucale è invità à incaricà i cambiamenti

en: &When checking for updates, check for:
co: &Quandu circate una nova versione, vulete :

en: &Write
co: &Scrive

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
co: « %s » ùn esiste micca o ùn pò micca esse accessu.

en: '%s' is not a directory.
co: « %s » ùn hè micca un cartulare.

en: '%s' is not a supported protocol.
co: « %s » ùn hè micca un protocollu accettatu.

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available. Your entry has been changed to 'Ask for password'.
co: I tipi d’accessu « Nurmale » è « Contu » ùn sò micca dispunibule. A vostra entrata hè stata cambiata da « Dumandà a parolla d’entrata ».

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
co: Da bona regula « quote » hè una cumanda lucale aduprata da i clienti/cunsole per trasmette à u servitore i parametri chì seguitanu « quote ». Pudete pruvà di scrive sta cumanda senza falla precede da « quote ».

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
co[0]: (%d oghjettu filtratu)
co[1]: (%d oghjetti filtrati)

en: (%u%% downloaded)
co: (%u%% telacaricatu)

en: (0 for no limit)
co: (0 senza limitazione)

en: (0-999 seconds)
co: (0-999 seconde)

en: (10-9999, 0 to disable)
co: (10-9999, 0 per disattivà)

en: (app-compat is set to %d.%d)
co: (app-compat hè definitu à %d.%d)

en: (example: %H-%M-%S)
co: (esempiu : %H-%M-%S)

en: (example: %Y-%m-%d)
co: (esempiu : %Y-%m-%d)

en: - The command and each argument are separated by spaces
    - A command or argument containing whitespace or a double-quote character need to be enclosed in double-quotes
    - Double-quotes inside of a command or argument need to be doubled up
    - In arguments, %%f is a placeholder for the file to be opened. Use %%%% for literal percents
co: - A cumanda è ogni parametru sò staccati da spazii
    - Una cumanda o un parametru chì cuntene spazii o virgulette deve esse piazzata(u) trà doppiu-virgulette
    - Doppiu-virgulette dentru una cumanda o un parametru devenu esse piazzate trà doppiu-virgulette
    - In i parametri, %%f hè una piazza reservata per u schedariu à apre. Impiegate %%%% per i percentuale

en: --:--:-- left
co: --:--:-- à a fine

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
co: -c ùn pò micca esse adupratu cù l’URL FTP.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
co: -l pò solu esse adupratu cù l’URL FTP.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
co: -s è -c ùn ponu micca esse aduprati inseme.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
co: -s ùn pò micca esse adupratu cù l’URL FTP.

en: 0 - None
co: 0 - Alcunu

en: 1 - Warning
co: 1 - Avertimentu

en: 2 - Info
co: 2 - Infurmazione

en: 3 - Verbose
co: 3 - Verbosu

en: 32-bit system
co: sistema 32-bit

en: 4 - Debug
co: 4 - Spannatura

en: 64-bit system
co: sistema 64-bit

en: < &Back
co: < &Precedente

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
co: Un’indetta cù u litessu nome esiste dighjà. Ci vole à scrive un nome mancu impiegatu.

en: A default editor needs to be set.
co: Ci vole à sceglie un editore predefinitu.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
co: Un cartulare ùn pò micca esse tracinatu ver di unu di i so sottu-cartulari.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
co: Qualchì servitore ùn permette micca u modu passivu, osinnò hè mal cunfiguratu. In tale casu, ci vole à impiegà u modu attivu. In u modu attivu, FileZilla apre un portu è dumanda à u servitore di ci cunnettassi.

en: A file previously opened has been changed.
co: Un schedariu dighjà apertu hè statu cambiatu.

en: A file with that name is already being transferred.
co: Un schedariu cù stu nome hè statu dighjà trasferitu.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
co: Un schedariu cù stu nome hè dighjà in corsu di mudificazione. Ci vole à chjodelu è pruvà torna.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
co: Un schedariu lucale ùn pò micca esse decudificatu.
    Assicuratevvi chì a variabile d’ambiente LC_CTYPE (o LC_ALL) sia cunfigurata bè.
    Osinnò qualchì schedariu puderia mancà nant’à a lista di i schedarii.
    Ghjè u solu messaghju d’avertimentu chì serà mandatu durante sta sessione.

en: A lost master password cannot be recovered! Please thoroughly memorize your password.
co: Una parolla d’entrata principale chì hè persa ùn pò micca esse ricuperata ! Ci vole à arricurdassi di a vostra parolla d’entrata.

en: A new version of FileZilla is available:
co: Una nova versione di FileZilla hè dispunibule :

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
co: Un servitore ben cunfiguratu affissa tutti i schedarii, ma certi servitori piattanu qualchì schedariu à l’utilizatore. Impiegate s’ozzione per forzà u servitore à affissà tutti i schedarii.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
co: Un servitore ben cunfiguratu ùn hà bisognu di què. Ci vole à chjamà l’amministratore di u servitore per impiegà què.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
co: Un’operazione alluntanata hè in corsu è u sfugliendu sincrunizatu hè attivu.
    Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare lucale ?

en: A&dd
co: A&ghjunghje

en: A&llow resuming of ASCII files
co: &Permette a ripresa di i schedarii ASCII

en: A&pply only to downloads
co: A&ffetta solu i scaricamenti

en: A&pply only to uploads
co: A&ffetta solu l’incaricamenti

en: A&pply to all files and directories
co: A&ffetta tutti i schedarii è i cartulari

en: A&utomatically remove successful transfers
co: Cavà a&utumaticamente i trasferimenti riesciuti

note: @translator: Keep short
en: API &Key:
co: &Chjave d’API :

en: API Key:
co: Chjave d’API :

en: AWS &KMS encryption
co: Cifratura AWS &KMS

en: About FileZilla
co: Apprupositu di FileZilla

en: Above the file lists
co: Sopra e liste di schedarii

en: Access &Key:
co: &Chjave d’Accessu :

en: Access to some local directories could not be restored:
co: L’accessu à qualchì cartulare lucale ùn pò micca esse risturatu :

en: Account
co: Contu

en: Action after queue &completion
co: Azzione à fà quandu a lista d’attesa hè &viota

en: Action on selected file:
co: Azzione à fà nant’à u schedariu selezziunatu :

en: Action to perform:
co: Azzione à eseguisce :

en: Action:
co: Azzione :

en: Active mode
co: Modu attivu

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
co: A prova di u modu attivu FTP hè fiasca. FileZilla ùn cunnosce micca l’indirizzu IP esternu currettu.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
co: A prova di u modu attivu FTP hè fiasca. FileZilla ùn cunnosce micca l’indirizzu IP esternu currettu. Di più, u vostru « router » hà mudificatu l’indirizzu mandatu.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
co: A prova di u modu attivu FTP hè fiasca. FileZilla cunnosce l’indirizzu IP esternu, ma u vostru « router » o parafocu hà mudificatu l’indirizzu mandatu di una manera gattiva.

en: Active mode IP
co: IP in modu attivu

en: Add files to &queue only
co: Aghjunghje i schedarii solu à a &lista d’attesa

en: Add selected directory to the transfer queue
co: Aghjunghje u cartulare selezziunatu à a lista d’attesa di trasferimentu

en: Add selected files and folders to the transfer queue
co: Aghjunghje i cartulari è i schedarii selezziunati à a lista d’attesa di trasferimentu

en: Add to queue
co: Aghjunghje à a lista d’attesa

en: Address type not supported
co: Tipu d’indirizzu micca accettatu

en: Advice: Unless you want to test new features, please keep using stable versions only. Beta versions and nightly builds are development versions meant for testing purposes. Nightly builds of FileZilla may not work as expected and might even damage your system. Use beta versions and nightly builds at your own risk.
co: Avertimentu : Fora s’è voi vulete pruvà e nove funzioni, ghjè più sicuru d’impiegà solu e versioni stabule. E versioni beta è quelle create di notte sò versioni di sviluppu fatte solu per pruvà. E versioni create di notte ponu ùn micca funziunà cum’è previstu, è dannighjà u vostru sistema dinù. L’impiegu di ste versioni si face à u vostru risicu.

en: Al&ways perform this action
co: Ese&guisce sempre st’azzione

en: Algorithm:
co: Cudificazione :

en: All files have been successfully transferred
co: Tutti i schedarii anu statu trasferiti bè

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
co: Tutti i porti di a stesa specificata devenu esse scelti trà 1024 è 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
co[0]: Tutti i trasferimenti sò compii. %d schedariu ùn pò micca esse trasferitu.
co[1]: Tutti i trasferimenti sò compii. %d schedarii ùn ponu micca esse trasferiti.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
co: Permette u &ritornu à un altru modu di trasferimentu in casu di fiascu

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
co: Permette u ritornu à un altru modu di trasferimentu in casu di fiascu

en: Already connected
co: Dighjà cunnettu

en: Alternative name: | Alternative names:
co[0]: Nome alternativu :
co[1]: Nomi alternativi :

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
co: Si pò dinù impiegà Pageant da PuTTY per a ghjestione di e vostre chjavi, chì FileZilla cunnosce st’attrezzu.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
co: Si pò dinù impiegà l’agente SSH di u vostru sistema. Per què, ci vole à definisce a variabile d’ambiente SSH_AUTH_SOCK.

en: Alternatively, you can also download the latest version from the FileZilla website:
co: Un altra pussibilità hè di scaricà l’ultima versione di FileZilla da u situ Web :

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
co: Un sbagliu hè accadutu durante u caricamentu di a lista d’attesa di trasferimentu à partesi di « %s ».
    Qualchì elementu di sta lista pò ùn esse micca risturatu.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
co: Un sbagliu hè accadutu durante l’arregistramentu di a lista d’attesa di trasferimentu ver di « %s ».
    Qualchì elementu di sta lista pò ùn esse micca arregistratu.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
co: Un elementu cù u listessu nome chì quellu di l’elementu trascinatu esiste dighjà in u cartulare di destinazione.

en: Anonymous
co: Anonimu

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
co: Un altra operazione alluntanata hè in corsu, impussibule di cambià u cartulare avà.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
co: I cambiamenti fatti in u Ghjestiunariu di siti puderianu ùn micca esse arregistrati.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
co: I cambiamenti fatti à i filtri puderianu ùn micca esse arregistrati.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
co: I cambiamenti fatti à i filtri ùn seranu micca arregistrati.

en: App&ly to directories only
co: Affettà so&lu i cartulari

note: @translator: Keep short
en: Application &Key:
co: &Chjave d’appiec. :

en: Apply to &current queue only
co: Affettà solu a lista d’attesa &currente

en: Apply to &files only
co: A&ffettà solu i schedarii

en: Archive
co: Archiviu

en: As tab in the transfer queue pane
co: Cum’è un unghjetta in a finestra di a lista d’attesa di trasferimentu

en: Ask for action
co: Dumandà l’azzione

en: Ask for password
co: Dumandà a parolla d’entrata

en: Ask operating system for a port.
co: Dumandà un portu à u sistema.

en: Ask your operating system for the external IP address
co: Dumandà l’indirizzu IP esternu à u vostru sistema

en: Asking questions in the FileZilla Forums
co: Fate e vostre dumande nant’à i fori FileZilla

en: Associated program not found:
co: Prugramma assuciatu micca trovu :

en: At least one filter condition is incomplete
co: Almenu, una cundizione di filtru ùn hè micca cumpleta

en: At this point, all required information has been gathered.
co: À st’ora, tutti l’infurmazioni requiesi anu statu raccolti.

en: Attribute
co: Attributu

en: Authentication failed.
co: Autenticazione fiasca.

en: Author:
co: Autore :

en: Auto
co: Autumaticu

en: Automatic file type classification
co: Classificazione autumatica da tipu di schedariu

en: B <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>
co: O <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>

en: B&ypass proxy
co: Sfrancassi da u prox&y

en: Basic usage instructions
co: Instruzzioni d’utilizazione di basa

en: Behaviour
co: Andamentu

en: Being edited
co: In corsu di mudificazione

en: Binary
co: Binariu

en: Blackboard
co: Tavula nera

en: Blue
co: Turchinu

en: Bookmark
co: Indetta

en: Bookmark:
co: Indetta :

en: Bookmarks
co: Indette

en: Browse...
co: Sfuglià…

en: Build date:
co: Data di custruzzione :

en: Build information
co: Infurmazione di custruzzione

en: Business category:
co: Categuria di faccenda :

en: By default FileZilla uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
co: Di regula, FileZilla impiegheghja tuttu portu lucale dispunibule per stabilisce i trasferimenti in modu attivu. S’è voi vulete limità FileZilla à impiegà solu qualchì portu, indicate a stesa di sti porti quaghjò.

en: C&ancel current operation
co: &Abbandunà l’operazione currente

en: C&lear all
co: S&quassà tuttu

en: C&omparative search
co: Ricerca c&umparativa

en: C&opy URL(s) to clipboard
co: Cupià l’URL(s) ver di u &preme’papei

en: C&opy URL(s) with password to clipboard
co: Cupià l’URL(s) cù a parolla d’entrata ver di u &preme’papei

en: C&ustom
co: &Persunalizà

en: C&ustom KMS ARN:
co: &KMS ARN persunalizatu :

en: C&ustom filetype associations:
co: Associi p&ersunalizati da tipu di schedariu :

en: CPU features:
co: Funzioni CPU :

en: Calculating timezone offset of server...
co: Calculu di a sfarenza di u fusu orariu di u servitore…

en: Cancel current operation
co: Abbandunà l’operazione in corsu

en: Cancels the current operation
co: L’operazione in corsu hè abbandunata

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
co: Ùn si pò micca accede à « %s », alcunu media framettu o lettore micca prontu.

en: Cannot add server to Site Manager
co: Ùn si pò micca aghjughje u servitore à u Ghjestiunariu di siti

en: Cannot change directory, there already is a synchronized browsing operation in progress.
co: Ùn si pò micca cambià u cartulare, chì ci hè dighjà un’operazione di sfugliendu sincrunizatu in corsu.

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
co: Ùn si pò micca chjode l’unghjetta quand’ella hè impiegata.
    Vulete abbandunà l’azzione in corsu è chjode l’unghjetta quantunque ?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
co: Ùn si pò micca paragunà i cartulari, chì ci sò sfarenti filtri attivi per i cartulari lucali è alluntanati

en: Cannot create new filter
co: Ùn si pò micca creà un novu filtru

en: Cannot edit file
co: Ùn si pò micca mudificà u schedariu

en: Cannot edit file, not connected to any server.
co: Ùn si pò micca mudificà u schedariu, chì ùn hè micca cunnettu à un servitore.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
co: Ùn si pò micca mudificà u schedariu, chjassu alluntanatu scunnisciutu.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
co: Ùn si pò micca stabilisce una cunnessione FTP à un servitore SFTP. Ci vole à selezziunà u protocollu appostu.

en: Cannot load key file
co: Ùn si pò micca caricà u schedariu di chjave

en: Cannot load toolbar from resource file
co: Ùn si pò micca caricà a barra d’attrezzi da u schedariu di risorse

en: Cannot rename entry
co: Ùn si pò micca rinumà l’elementu

en: Cannot rename file
co: Ùn si pò micca rinumà u schedariu

en: Cannot save filterset
co: Ùn si pò micca arregistrà u gruppu di filtri

en: Cannot select filter
co: Ùn si pò micca selezziunà u filtru

en: Cannot set file association
co: Ùn si pò micca definisce l’associu di schedariu

en: Cannot show dialog
co: Ùn si pò micca fà vede u dialogu

en: Cannot view/edit selected file
co: Ùn si pò micca leghje o mudificà u schedariu selezziunatu

en: Case Insensitive
co: Ùn sfarenzià Maiuscule è minuscule

en: Case insensitive
co: Ùn sfarenzià maiuscule è minuscule

en: Case insensitive (default)
co: Ùn sfarenzià maiuscule è minuscule (predefinitu)

en: Case sensitive
co: Sfarenzià maiuscule è minuscule

en: Case sensitive (default)
co: Sfarenzià maiuscule è minuscule (predefinitu)

en: Categories to clear
co: Categurie à viutà

en: Certificate
co: Certificatu

en: Certificate and session data are not available yet.
co: U certificatu è i dati di a sessione ùn sò micca dispunibule avà.

en: Certificate details
co: Detaglii di u certificatu

en: Challenge:
co: Cumpetizione :

en: Change file attributes
co: Cambià l’attributi di u schedariu

en: Change the file permissions.
co: Cambià i diritti d’accessu à u schedariu.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
co: Cambià e preferenze di u ghjurnale di messaghji richiede u rilanciu di FileZilla.

en: Character encoding issue
co: Prublema di cudificazione di caratteru

en: Charset
co: Gruppu di caratteri

en: Check for &updates...
co: Cuntrollà e nove &versioni di FileZilla…

en: Check for FileZilla &updates automatically:
co: Cuntrollà autumaticamente e nove &versioni di FileZilla :

en: Check for newer versions of FileZilla
co: Cuntrollà s’ella ci hè una versione più nova di FileZilla

en: Check for updates failed
co: Fiascu durante u cuntrollu di e nove versioni di FileZilla

en: Check your login credentials. The entered password starts or ends with a space character.
co: Verificate l’infurmazioni d’identificazione. A parolla d’entrata principia o si compie da unu spaziu.

en: Check your login credentials. The entered username starts or ends with a space character.
co: Verificate l’infurmazioni d’identificazione. U nome d’utilizatore principia o si compie da unu spaziu.

en: Checking for correct external IP address
co: Cuntrollu di l’indirizzu IP esternu chì hè currettu

en: Checking for updates...
co: Cuntrollu di e nove versioni…

en: Checksum match on file %s
co: A somma di cuntrollu currisponde per u schedariu %s

en: Checksum mismatch on file %s
co: Sfarenza di somma di cuntrollu per u schedariu %s

en: Choose a key file
co: Sceglie un schedariu di chjave

en: Choose the default local directory
co: Sciglite u cartulare lucale predefinitu

en: Choose the local directory
co: Sciglite u cartulare lucale

en: Chunk data improperly terminated
co: Ingutuppu di dati interrottu scurrettamente

en: Cipher:
co: Cudificazione :

en: Cl&ose tab
co: Chjode l’&unghjetta

en: Classic
co: Classicu

en: Clear &layout cache
co: Viutà &l’infurmazione d’accunciamentu

en: Clear auto&update data
co: Viutà i dati di mudificazione aut&umatica

en: Clear history
co: Viutà a cronulugia

en: Clear private data
co: Viutà i dati persunali

en: Clear quickconnect bar
co: Squassà a barra di cunnessione pronta

en: Click on Finish to save your configuration.
co: Sciglite Piantà per arregistrà a vostra cunfigurazione.

en: Client to server MAC:
co: MAC per a cunnessione cliente à servitore :

en: Client to server cipher:
co: Cudificazione per a cunnessione cliente à servitore :

en: Close &all other tabs
co: Chjode tutte l’&altre unghjette

en: Close FileZilla
co: Chjode FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
co: Chjode tutti i prugrammi FileZilla

en: Close quick search and continue comparing?
co: Chjode a ricerca pronta è cuntinuà à paragunà ?

en: Closes current tab
co: Chjode l’unghjetta currente

en: Co&mments:
co: Cu&mmentarii :

en: Column properties
co: Pruprietà di a culonna

en: Column setup
co: Ozzione di a culonna

en: Command and its arguments need to be properly quoted.
co: A cumanda è i so parametri devenu esse scritti currettamente.

en: Command failed
co: Cumanda fiasca

en: Command not supported
co: Cumanda micca accettata

en: Command not supported by this protocol
co: A cumanda ùn hè micca accettata da stu protocollu

en: Command:
co: Cumanda :

en: Comment
co: Cummentu

en: Common name:
co: Nome cumunu :

en: Communication tainted by router or firewall
co: A cummunicazione hè alterata da un « router » o un parafocu

en: Compare &modification time
co: Paragunà a data è l’ora di &mudificazione

en: Compare file&size
co: Paragunà a dimensione di u &schedariu

en: Compare the displayed fingerprint with the certificate fingerprint you have received from your server administrator or server hosting provider.
co: Paragunate l’impronta affissata cù quella di u certificatu chì vo avete ricevuta da u vostru amministratore o furnidore di servitore d’uspitalità.

en: Compare:
co: Paragunà :

en: Comparison &threshold (in minutes):
co: Sogliu di &paragone (in minuti) :

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
co: U sogliu di paragone deve esse sceltu trà 0 è 1440 minuti.

en: Compiled for:
co: Compilatu per :

en: Compiled on:
co: Compilatu nant’à :

en: Compiled with:
co: Compilatu cù :

en: Compiler flags:
co: Ozzioni di compilazione :

en: Compressed
co: Strintu

en: Concurrent transfers
co: Trasferimenti simultanei

en: Conditions are c&ase sensitive
co: I &cundizioni facenu a distinzione trà maiuscule è minuscule

en: Configuration test
co: Prova di cunfigurazione

en: Configure passive mode
co: Cunfigurà u modu passivu

en: Configure port range
co: Cunfigurà a stesa di i porti

en: Configuring FileZilla and your network
co: Cunfigurazione di FileZilla è di a vostra reta

en: Confirm deletion
co: Cunfirmà a squassatura

en: Confirmation needed
co: Cunfirmazione necessaria

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
co: Bravu, a vostra cunfigurazione pare funziunà.

en: Connect bypassing proxy settings
co: Cunnettà senza fà casu à e preferenze di u proxy

en: Connect failed: %s
co: Cunnessione fiasca : %s

en: Connect in current tab
co: Cunnettassi in l’unghjetta currente

en: Connect in new tab
co: Cunnettassi in una nova unghjetta

en: Connect to specified Site Manager site
co: Cunnettà à u situ specificatu in u Ghjestiunariu di siti

en: Connecting to %s
co: Cunnessione à %s

en: Connecting to %s through %s proxy
co: Cunnessione à %s via u proxy %s

en: Connecting to %s...
co: Cunnessione à %s…

en: Connection attempt failed
co: A prova di cunnessione hè fiasca

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
co: A prova di cunnessione hè fiasca cù « %s », provendu un altru indirizzu.

en: Connection attempt failed with "%s".
co: A prova di cunnessione hè fiasca cù « %s ».

en: Connection attempt interrupted by user
co: A prova di cunnessione hè stata interrotta da l’utilizatore

en: Connection closed
co: Cunnessione chjosa

en: Connection closed by server
co: Cunnessione chjosa da u servitore

en: Connection established, initializing TLS...
co: Cunnessione stabilita, lanciu di TLS…

en: Connection established, sending HTTP request
co: Cunnessione stabilita, mandà d’una dumanda HTTP

en: Connection established, waiting for welcome message.
co: Cunnessione stabilita, in attesa di u messaghju di benvenuta.

en: Connection established, waiting for welcome message...
co: Cunnessione stabilita, in attesa di u messaghju di benvenuta…

en: Connection lost
co: Cunnessione persa

en: Connection not allowed by ruleset
co: Cunnessione ricusata per via da e regule

en: Connection refused
co: Cunnessione ricusata

en: Connection timed out after %d second of inactivity | Connection timed out after %d seconds of inactivity
co[0]: Cunnessione abandunnata dopu à %d seconda d’inattività
co[1]: Cunnessione abandunnata dopu à %d seconde d’inattività

en: Connection timed out.
co: A cunnessione hè fiasca, tempu troppu longu.

en: Connection to server lost.
co: A cunnessione cù u servitore hè persa.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
co: Cunnessione stabilita cù u proxy, in attesa di u toccamanu…

en: Connection with server got closed prematurely.
co: A cunnessione cù u servitore hè stata chjosa anticipatamente.

en: Connection with the test server failed.
co: A cunnessione cù u servitore di prova hè fiasca.

en: Convert key file
co: Convertisce un schedariu di chjave

en: Copy (%d) of %s
co: Cupià (%d) di %s

en: Copy of %s
co: Cupià di %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard, including password.
co: Cupià l’URLs di l’elementi selezziunati ver di u preme’papei, cù a parolla d’entrata.

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
co: Cupià l’URLs di l’elementi selezziunati ver di u preme’papei.

en: Could not accept connection: %s
co: Ùn si pò micca accettà a cunnessione : %s

en: Could not access path %s
co: Ùn si pò micca accede à u chjassu %s

en: Could not add connection to Site Manager
co: Ùn si pò micca aghjunghje a cunnessione à u Ghjestiunariu di siti

en: Could not complete operation
co: Ùn si pò micca compie l’operazione

en: Could not connect to server
co: Ùn si pò micca cunnettà à u servitore

en: Could not connect to server: %s
co: Ùn si pò micca cunnettà à u servitore : %s

en: Could not convert command to server encoding
co: Ùn si pò micca convertisce a cumanda secondu à a cudificazione di u servitore

en: Could not convert private key
co: Ùn si pò micca convertisce a chjave privata

en: Could not copy URLs
co: Ùn si pò micca cupià l’indirizzi URL

en: Could not copy data
co: Ùn si pò micca cupià i dati

en: Could not create CFURL from path %s
co: Ùn si pò micca creà CFURL à partesi di u chjassu %s

en: Could not create URI for this transfer.
co: Ùn si pò micca creà l’URI per stu trasferimentu.

en: Could not create local file %s
co: Ùn si pò micca creà u schedariu lucale %s

en: Could not create logging mutex: %s
co: Ùn si pò micca creà « logging mutex » : %s

en: Could not create security-scoped bookmark from URL:
co: Ùn si pò micca creà un’indetta assicurizata à partesi di l’URL :

en: Could not create temporary file name.
co: Ùn si pò micca creà un nome di schedariu timpurariu.

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
co: Ùn si pò micca determinà a destinazione di l’operazione Sguillà è Depone.
    L’estensione di u shell ùn hè micca installata currettamente o ùn avete micca depostu i schedarii in una finestra di l’Espluratore.

en: Could not establish connection to server
co: Ùn si pò micca stabilisce a cunnessione cù u servitore

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can specify the data directory of FileZilla by setting the FZ_DATADIR environment variable.
co: Ùn si pò micca truvà i schedarii di risorse di FileZilla, dunque FileZilla si chjode.
    Pudete definisce u cartulare di dati di FileZilla affetendu a variabile d’ambiente FZ_DATADIR.

en: Could not generate custom login sequence.
co: Ùn si pò micca ingenerà una sequenza d’identificazione persunalizata.

en: Could not generate key
co: Ùn si pò micca ingenerà di chjave

en: Could not get full remote path.
co: Ùn si pò micca ottene u nome sanu di u chjassu alluntanatu.

en: Could not get native path from CFURL
co: Ùn si pò micca ottene u chjassu nativu à partesi di CFURL

en: Could not get path from URL
co: Ùn si pò micca ottene u chjassu à partesi di l’URL

en: Could not get reply from fzputtygen.
co: Ùn si pò micca ottene di risposta di fzputtygen.

en: Could not get temporary directory to download file into.
co: Ùn si pò micca creà un cartulare timpurariu per scaricacci u schedariu.

en: Could not list directory contents
co: Ùn si pò micca listà u cuntenutu di u cartulare

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
co: Ùn si pò micca caricà « %s », assicuratevvi chì u schedariu sia accettevule è possi esse accessu.
    I cambiamenti fatti in u Ghjestiunariu di siti ùn seranu micca arregistrati.

en: Could not load key file
co: Ùn si pò micca caricà u schedariu di chjave

en: Could not load private key
co: Ùn si pò micca caricà a chjave privata

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
co: Ùn si pò micca ottene u cartulare lucale currispondente à u cartulare alluntanatu « %s ».
    Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare alluntanatu ?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
co: Ùn si pò micca ottene u cartulare lucale currispondente à u cartulare alluntanatu « %s ».
    Avà, u sfugliendu sincrunizatu ùn hè più attivu.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
co: Ùn si pò micca ottene u cartulare alluntanatu currispondente à u cartulare lucale « %s ».
    Avà, u sfugliendu sincrunizatu ùn hè più attivu.

en: Could not obtain size of '%s'
co: Ùn si pò micca ottene a dimensione di « %s »

en: Could not open '%s'
co: Ùn pò micca apre « %s »

en: Could not open clipboard
co: Ùn si pò micca apre u preme’papei

en: Could not open log file: %s
co: Ùn si pò micca apre u ghjurnale di messaghji : %s

en: Could not parse remote path.
co: Ùn si pò micca determinà u nome di u chjassu alluntanatu.

en: Could not parse server address:
co: Ùn si pò micca determinà l’indirizzu di u servitore :

en: Could not read from '%s'
co: Ùn si pò micca leghje nant’à « %s »

en: Could not read from data socket.
co: Ùn si pò micca leghje u socket di dati.

en: Could not read from socket: %s
co: Ùn si pò micca leghje u socket : %s

en: Could not read server item.
co: Ùn si pò micca leghje l’elementu di u servitore.

en: Could not receive data from server.
co: Ùn si pò micca riceve i dati di u servitore.

en: Could not restore directory access
co: Ùn si pò micca risturà l’accessu à u cartulare

en: Could not send command to fzputtygen.
co: Ùn si pò micca mandà a cumanda à fzputtygen.

en: Could not send command to fzstorj.
co: Ùn si pò micca mandà a cumanda à fzstorj.

en: Could not start transfer
co: Ùn si pò micca principià u trasferimentu

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
co: Ùn si pò micca scrive « %s », i cambiamenti fatti cù u Ghjestiunariu di siti ùn ponu micca esse arregistrati : %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
co: Ùn si pò micca scrive « %s », l’indetta ùn pò micca esse aghjunta : %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
co: Ùn si pò micca scrive « %s », l’indette glubale ùn ponu micca esse arregistrate : %s

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
    %s
co: Ùn si pò micca scrive « %s », a lista d’attesa ùn pò micca esse arregistrata.
    %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
co: Ùn si pò micca scrive « %s », i siti selezziunati ùn ponu micca esse arregistrati : %s

en: Could not write "%s":
co: Ùn si pò micca scrive « %s » :

en: Could not write key file: %s
co: Ùn si pò micca scrive in u schedariu di chjave : %s

en: Could not write to local file
co: Ùn si pò micca scrive in u schedariu lucale

en: Could not write to log file: %s
co: Ùn si pò micca scrive in u ghjurnale di messaghji : %s

en: Could not write to socket: %s
co: Ùn si pò micca scrive in socket : %s

en: Country:
co: Paese :

en: Crea&te new file
co: Creà un schedariu no&vu

en: Create &missing local directory and enter it
co: Creà u cartulare lucale chì &manca è andaci

en: Create &missing remote directory and enter it
co: Creà u cartulare alluntanatu chì &manca è andaci

en: Create a new subdirectory in the current directory
co: Creà un sottu-cartulare novu in u cartulare currente

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
co: Creà un sottu-cartulare novu in u cartulare currente è impiegallu

en: Create a new, empty file in the current directory
co: Creà un schedariu novu è viotu in u cartulare currente

en: Create director&y and enter it
co: Creà un cartulare è impie&gallu

en: Create directory
co: Creà un cartulare

en: Create empty file
co: Creà un schedariu viotu

en: Creating directory
co: Creazione d’un cartulare

en: Creating directory '%s'...
co: Creazione di u cartulare « %s »…

en: Critical error
co: Sbagliu impurtantissimu

en: Critical error:
co: Sbagliu impurtantissimu :

en: Critical file transfer error
co: Sbagliu impurtantissimu di trasferimentu di schedariu

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
co: Sbagliu impurtantissimu di trasferimentu di schedariu dopu à avè trasferitu %s in %s

en: Cu&stomer encryption
co: Cifratura &persunalizata

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
co: U cartulare alluntanatu currente (%s) ùn hè micca sottu a radica di sincrunizazione (%s).
    Avà, u sfugliendu sincrunizatu ùn hè più attivu.

en: Current transfer type is set to ASCII.
co: Avà, u tipu di trasferimentu currente hè ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
co: Avà, u tipu di trasferimentu currente hè autumaticu.

en: Current transfer type is set to binary.
co: Avà, u tipu di trasferimentu currente hè binariu.

en: Curve:
co: Curva :

en: Cus&tom
co: Persunali&zatu

en: Cus&tomer Key:
co: Chjave persunali&zata :

en: Custom KMS ARN
co: KMS ARN persunalizatu

en: Custom KMS ARN id cannot be empty.
co: L’identificazione KMS ARN ùn pò micca esse viota.

en: Custom filter set
co: Gruppu di filtri persunalizati

en: Custom key cannot be empty.
co: A chjave persunalizata ùn pò micca esse viota.

en: Custom key length must be 256-bit.
co: A longhezza di a chjave persunalizata deve esse 256-bit.

en: Custom server
co: Servitore persunalizatu

en: D&ata type
co: Tipu di d&atu

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
co: Prefissi &decimale cù simbuli di u Sistema Internaziunale (SI) (p.i. 1 Ko = 1000 ottetti)

en: D&efault
co: Pr&edefinitu

en: D&elete
co: S&quassà

en: D&irectory comparison
co: &Paragone di cartulare

en: D&isable all
co: &Disattivà tuttu

en: D&o not save passwords
co: Ùn arregistrà &micca e parolle d’entrata

en: D&uplicate
co: D&uplicà

en: DOS-like with virtual paths
co: Accede à i chjassi virtuali à a manera di DOS

en: Data
co: Dati

en: Data socket closed too early.
co: Socket di dati chjosu troppu prestu.

en: Date
co: Data

en: Date formatting
co: Furmatu di a data

en: Date/time format
co: Furmatu di data è ora

en: Date/time unknown
co: Data è ora scunnisciute

en: Debug
co: Spannà

en: Debugging settings
co: Preferenze di spannatura

en: Default &local directory:
co: Cartulare &lucale predefinitu :

en: Default (AWS/S3)
co: Predefinitu (AWS/S3)

en: Default (Autodetect)
co: Predefinitu (Detezione autumatica)

en: Default editor not properly quoted.
co: Editore predefinitu micca specificatu currettamente.

en: Default file exists action
co: Azzione predefinita à fà nant’à i schedarii chì esistenu

en: Default r&emote directory:
co: Cartula&re alluntanatu predefinitu :

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
co: U chjassu alluntanatu predefinitu ùn pò micca esse determinatu. Assicuratevvi ch’ellu hè un chjassu esplicitu accettevule per u tipu di servitore selezziunatu.

en: Default system language
co: Lingua predefinita di u sistema

en: Default transfer mode:
co: Modu predefinitu di trasferimentu :

en: Default transfer type:
co: Tipu predefinitu di trasferimentu :

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
co: Predefinitu : http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
co: U tempu trà e prove fiasche di cunnessione deve esse sceltu trà 1 è 999 seconde.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
co[0]: Tempu d’attesa di %d seconda per via d’una precedente prova di cunnessione fiasca…
co[1]: Tempu d’attesa di %d seconde per via d’una precedente prova di cunnessione fiasca…

en: Delete Site Manager entries
co: Squassà l’elementi di u Ghjestiunariu di siti

en: Delete selected directory
co: Squassà u cartulare selezziunatu

en: Delete selected files and directories
co: Squassà i schedarii è i cartulari selezziunati

en: Deleting "%s"
co: Squassatura di « %s »

en: Deleting %u files from "%s"
co: Squassatura di %u schedarii in « %s »

en: Deleting symbolic link
co: Squassatura di a leia simbulica

en: Details
co: Detaglii

en: Details for new key:
co: Detaglii per una nova chjave :

en: Detected newer version of FileZilla
co: Versione più nova di FileZilla identificata

en: Dire&ctories
co: &Cartulari

en: Direction
co: Direzzione

en: Directory
co: Cartulare

en: Directory access permissions
co: Diritti d’accessu à u cartulare

en: Directory comparison
co: Paragone di cartulare

en: Directory comparison failed
co: U paragone di cartulare hè fiascu

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
co: U cartulare cuntenendu u ghjurnale di messaghji ùn esiste micca, o u nome di schedariu hè inaccettevule.

en: Directory listing &filters...
co: &Filtri di a lista di cartulare…

en: Directory listing aborted by user
co: A lista di cartulare hè abbandunata da l’utilizatore

en: Directory listing failed
co: Fiascu per ottene a lista di cartulare

en: Directory listing filters
co: Filtri di lista di cartulare

en: Directory listing of "%s" successful
co: Lista di u cartulare « %s » riesciuta

en: Directory listing successful
co: Lista di cartulare riesciuta

en: Disa&ble all
co: Disattivà tutt&u

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
co: Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare alluntanatu ?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
co: Disattivà st’ozzione s’ellu ùn hè più pussibule di vede bè u cuntenutu di u cartulare.

en: Disconnect from server
co: Disghjunghje da u servitore

en: Disconnected from server
co: Disghjuntu da u servitore

en: Disconnected from server: %s
co: Disghjuntu da u servitore : %s

en: Disconnecting from previous server
co: Disghjunzione da u servitore precedente

en: Disconnects from the currently visible server
co: Disghjunghje da u servitore attualemente videvule

en: Display about dialog
co: Affissà a finestra d’infurmazione Apprupositu

en: Do &not use default editor
co: Ùn impiegà &micca l’editore predefinitu

en: Do the same with &all selected files already being edited
co: Fate listessa cù &tutti i schedarii selezziunati chì sò dighjà in corsu di mudificazione

en: Do you really want to close FileZilla?
co: Site sicuru di chjode FileZilla ?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
co: Site sicuru di squassà tutti l’elementi di u Ghjestiunariu di siti è a lista d’attesa di trasferimenti ?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
co: Site sicuru di squassà tutti l’elementi di u Ghjestiunariu di siti ?

en: Do you really want to delete the selected entries?
co: Site sicuru di squassà l’elementi selezziunati ?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
co: Site sicuru di squassà a lista d’attesa di trasferimenti ?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
co: Site sicuru di mandà « %s » à u servitore ?

en: Do you want to reopen this file?
co: Vulete apre stu schedariu torna ?

en: Docs
co: Ducumenti

en: Documentation
co: Documentazione

en: Don't use external IP address on &local connections.
co: Ùn impiegà micca d’indirizzu IP esternu per i cunnessioni &lucali.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
co: Dotfiles sò nomi di schedariu principiendu cù un puntu, i.e. .htaccess

en: Double-click action
co: Azzione di u doppiu-cliccu

en: Download
co: Scaricà

en: Download &limit:
co: &Limitazione di scaricamentu :

en: Download limit: %s/s
co: Limitazione di scaricamentu : %s/s

en: Download limit: none
co: Limitazione di scaricamentu : alcuna

en: Download search results
co: Scaricà i risultati di a ricerca

en: Download selected directory
co: Scaricà u cartulare selezziunatu

en: Download selected files and directories
co: Scaricà i schedarii è i cartulari selezziunati

en: Download speed: %s/s
    Upload speed: %s/s
co: Vitezza di scaricamentu : %s/s
    Vitezza d’incaricamentu : %s/s

en: Downloading
co: Scaricamentu in corsu

en: Downloading %s
co: Scaricamentu di %s

en: Downloading update...
co: Scaricamentu di u rinnovu…

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
co: Sguillà è Depone trà parechje finestre FileZilla ùn hè micca pussibule avà.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
co: Sguillà è Depone trà parechji servitori ùn hè micca pussibule avà.

en: Dupl&icate
co: Dupl&icà

en: E&nable all
co: &Attivà tuttu

en: E&nter directory
co: &Scrivite u cartulare

en: E&xecute
co: Ese&guisce

en: E&xport...
co: Es&purtà…

en: E-Mail:
co: Indirizzu Elettronicu :

en: Each filter needs at least one condition.
co: Ogni filtru hà bisognu d’almenu una cundizione.

en: Edit filters
co: Mudificà i filtri

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
co: Mudificà u schedariu cù l’editore è incaricà i cambiamenti nant’à u servitore.

en: Editing directories is not supported
co: A mudificazione di i cartulari ùn hè micca accettata

en: Editing failed
co: Mudificazione fiasca

en: Editing search results
co: Mudificazione di i risultati di a ricerca

en: Either you or your system administrator has disabled checking for updates. Please re-enable checking for updates to obtain more information.
co: Voi o u vostru amministratore di u sistema avete disattivatu a ricerca di i rinnovi. Ci vole à attivà torna a ricerca di i rinnovi per ottene più d’infurmazioni.

en: Empty command
co: Cumanda viota

en: Empty directory listing
co: Lista di cartulare viota

en: Empty directory.
co: Cartulare viotu.

en: Empty filter names are not allowed.
co: I nomi vioti di filtru ùn sò micca permessi.

en: Empty name
co: Nome viotu

en: En&able all
co: Attivà &tuttu

en: Enable invalid character &filtering
co: Attivà u &filtru di i caratteri inaccettevule

note: @translator: Keep short
en: Encr&yption Passphrase:
co: Frasa secreta di c&ifratura :

en: Encryption
co: Cifratura

en: Encryption &key:
co: Chjave di &cifratura :

en: Encryption details
co: Detaglii di a cifratura

en: Encryption passphrase is not set
co: A frasa secreta di cifratura ùn hè micca definita

en: End comparison and change sorting order?
co: Compie u paragone è cambià l’ordine di a scelta ?

en: End comparison and open quick search?
co: Compie u paragone è apre a ricerca pronta ?

en: Enter &custom command...
co: Scrivite una &cumanda persunalizata…

en: Enter 0 for unlimited speed.
co: Scrivite 0 per una vitezza senza limitu.

en: Enter command
co: Scrivite una cumanda

en: Enter custom command
co: Scrivite una cumanda persunalizata

en: Enter directory
co: Scrivite un cartulare

en: Enter filter name
co: Scrivite u nome di u filtru

en: Enter master password
co: Scrivite a parolla d’entrata principale

en: Enter name for filterset
co: Scrivite u nome di u gruppu di filtri

en: Enter new name for filterset
co: Scrivite u novu nome di u gruppu di filtri

en: Enter password
co: Scrivite a parolla d’entrata

en: Enter selected directory
co: Scrivite u cartulare selezziunatu

en: Enter the address of the server. To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used. You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
    
    Supported protocols are:
    - ftp:// for normal FTP with optional encryption
    - sftp:// for SSH file transfer protocol
    - ftps:// for FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// for FTP over TLS (explicit)
co: Scrivite l’indirizzu di u servitore. Per indicà u protocollu di u servitore, prefissate l’ospite cù l’identificazione di u protocollu. S’è alcunu protocollu hè scrittu, u protocollu genericu (ftp://) serà impiegatu. Pudete scrive dinù l’URL sanu in u protocollu di a forma ://utilizatore:pass@ospite:portu quì, i valori in l’altri campi seranu soprascritti tandu.
    
    I protocolli accettati sò :
    - ftp:// per FTP nurmale cù a cifratura in ozzione
    - sftp:// per u protocollu di traferimentu SSH
    - ftps:// per FTP nant’à TLS (sottintesu)
    - ftpes:// per FTP nant’à TLS (esplicitu)

en: Enter the password for the file '%s'.
    The converted file will be protected with the same password.
co: Scrivite a parolla d’entrata per u schedariu « %s ».
    U schedariu cunvertittu serà prutettu cù a listessa parolla d’entrata.

en: Enter the port on which the server listens. The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
co: Scrivite u numeru di portu d’ascolta di u servitore. U numeru predefinitu per FTP hè 21, è quellu per SFTP hè 22.

en: Enter username
co: Scrivite u nome d’utilizatore

en: Enter username and password
co: Scrivite u nome d’utilizatore è a parolla d’entrata

en: Entered file would transfer as ASCII
co: U schedariu indicatu serà trasferatu cum’è ASCII

en: Entered file would transfer as binary
co: U schedariu indicatu serà trasferatu cum’è binariu

en: Error
co: Sbagliu

en: Error exporting settings
co: Sbagliu durante l’espurtazione di e preferenze

en: Error importing
co: Sbagliu durante l’impurtazione

en: Error loading queue
co: Sbagliu durante u caricamentu di a lista d’attesa

en: Error loading xml file
co: Sbagliu durante u caricamentu di u schedariu xml

en: Error saving queue
co: Sbagliu durante l’arregistramentu di a lista d’attesa

en: Error starting program
co: Sbagliu durante l’iniziu di u prugramma

en: Error writing xml file
co: Sbagliu durante a scrittura di u schedariu xml

en: Error:
co: Sbagliu :

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
co: Esempiu : png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
co: Esempii

en: Excess data read from '%s'
co: Eccessu di dati letti nant’à « %s »

en: Exe&cute
co: Ese&guisce

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
co: U schedariu da esecutà ùn hà micca d’infurmazione di versione, impussibule di cuntrollà e nove versioni.

en: Expired!
co: Scadutu !

en: Explorer
co: Espluratore

en: Export &Filters
co: Espurtà i &filtri

en: Export &Queue
co: Espurtà a &lista d’attesa

en: Export &Settings
co: Espurtà e &preferenze

en: Export settings
co: Espurtazione di e preferenze

en: F&ilter name:
co: Nome d&i u filtru :

en: FTP - File Transfer Protocol
co: FTP - Protocollu di trasferimentu di schedariu

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
co: FTP - Protocollu di trasferimentu di schedariu cù cifratura in ozzione

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
co: FTP - Protocollu di trasferimentu di schedariu micca sicuru

en: FTP Keep-alive
co: FTP Sempre-vivu

en: FTP Proxy
co: Proxy di FTP

en: FTP URL
co: URL di FTP

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
co: FTP impiega cunnessione secundarie per i trasferimenti di dati. Ste cunnessione addiziunale ponu esse stabilite da duie faccende.

en: FTP: File Types
co: FTP : Tipi di schedariu

en: FTPES - FTP over explicit TLS
co: FTPES - FTP cù cunnessione TLS esplicita

en: FTPS - FTP over implicit TLS
co: FTPS - FTP cù cunnessione TLS sottintesa

en: Failed to change directory
co: U cambiamentu di cartulare hè fiascu

en: Failed to change language
co: U cambiamentu di lingua hè fiascu

en: Failed to convert command to 8 bit charset
co: Fiascu per cunvertisce a cumanda ver di l’inseme di caratteri 8 bit

en: Failed to copy or move sites
co: Fiascu per cupià o move i siti

en: Failed to create backup copy of xml file
co: Fiascu per creà a copia di salvaguardia di u schedariu xml

en: Failed to create listen socket on port %d, aborting.
co: Fiascu per creà u socket d’ascoltu nant’à u portu %d, abbandonu in corsu.

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
co: Fiascu per creà u socket d’ascoltu per u modu di trasferimentu attivu

en: Failed to decrypt server password.
co: Fiascu per dicifrà a parolla d’entrata di u servitore.

en: Failed to get 'My Documents' path
co: Fiascu per truvà u chjassu di « Mes Documents »

en: Failed to get desktop path
co: Fiascu per truvà u chjassu di u scagnu

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
co: Fiascu per ottene l’indirizzu di u cliente per a cunnessione di cuntrollu, cunnessione chjosa.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
co: Fiascu per ottene l’indirizzu di u cliente per a cunnessione di dati, cunnessione chjosa.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
co: Fiascu per caricà l’interfaccia, podasse i schedarii di risorse ùn sò accettevule ?

en: Failed to load private key: %s
co: Fiascu per caricà a chjave privata : %s

en: Failed to parse returned path.
co: Fiascu per determinà u chjassu riturnatu.

en: Failed to receive data
co: Fiascu per riceve i dati

en: Failed to retrieve directory listing
co: Fiascu per ritruvà a lista di cartulare

en: Failed to retrieve external IP address, aborting.
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP esternu, abbandonu in corsu.

en: Failed to retrieve external IP address, using local address
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP esternu, impiegu di l’indirizzu lucale

en: Failed to retrieve local IP address, aborting.
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP lucale, abbandonu in corsu.

en: Failed to retrieve local IP address.
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP lucale.

en: Failed to retrieve the external IP address.
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP esternu.

en: Failed to send command.
co: Fiascu per mandà a cumanda.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
co: Fiascu per definisce %s (%s), cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita di u sistema

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
co: Fiascu per definisce %s (%s) cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita (%s, %s) di u sistema.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
co: Fiascu per definisce %s (%s), cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita di u sistema.

en: Failed to set language to %s, using default system language
co: Fiascu per definisce %s, cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita di u sistema

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
co: Fiascu per definisce %s, cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita (%s, %s) di u sistema.

en: Failed to set language to %s, using default system language.
co: Fiascu per definisce %s, cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita di u sistema.

en: Failed to validate settings
co: Fiascu per validà e preferenze

en: Failed to write xml file
co: Fiascu per scrive nant’à u schedariu xml

en: Failed transfers
co: Trasferimenti fiaschi

en: Fall back to active mode
co: Ritornu à u modu attivu

en: Fil&e sizes
co: &Dimensioni di schedariu

en: Fil&e:
co: Sch&edariu :

en: Fil&es
co: Sch&edarii

en: File does not contain any importable data.
co: U schedariu ùn cuntene micca di datu à impurtà.

en: File editing
co: Mudificazione di u schedariu

en: File exists
co: U schedariu esiste

en: File exists action
co: Azzione à fà quandu u schedariu esiste

en: File has changed
co: U schedariu hà cambiatu

en: File lists
co: Liste di schedarii

en: File not found
co: U schedariu ùn esiste micca

en: File search
co: Ricerca di schedariu

en: File transfer aborted by user
co: U trasferimentu di u schedariu hè abbandunatu da l’utilizatore

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
co: U trasferimentu di u schedariu hè abbandunatu da l’utilizatore dopu à avè trasferitu %s in %s

en: File transfer failed
co: U trasferimentu di schedariu hè fiascu

en: File transfer failed after transferring %s in %s
co: U trasferimentu di schedariu hè fiascu dopu à avè trasferitu %s in %s

en: File transfer skipped
co: U trasferimentu di schedariu hè ignuratu

en: File transfer successful
co: U trasferimentu di schedariu hè compiu bè

en: File transfer successful, transferred %s in %s
co: U trasferimentu di schedariu hè compiu bè, transferitu %s in %s

en: File transfers still in progress.
co: I trasferimenti di schedariu sò sempre in corsu.

en: FileZilla Error
co: Sbagliu di FileZilla

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
co: Avà, FileZilla pò verificà a vostra cunfigurazione per assicurassi chì tuttu và bè.

en: FileZilla is already connected to a server.
co: FileZilla hè dighjà cunnettu à un servitore.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
co: Ci vole à chjode FileZilla è aprelu torna per piglià in contu u cambiamentu di lingua.

en: FileZilla updates
co: Cambiamenti di FileZilla

en: Filelist status &bars
co: Barre di &statu di l’arburiscenze

en: Filename
co: Nome di schedariu

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
co: U nome di u schedariu ùn pò micca esse custruitu per u cartulare %s è u schedariu %s

en: Filename invalid
co: Nome di schedariu inaccettevule

en: Filename unchanged
co: U nome di schedariu ùn hà micca cambiatu

en: Filename:
co: Nome di schedariu :

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
co: I nomi di schedariu ùn ponu micca cuntene sti caratteri : / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
co: I nomi di schedariu ùn ponu micca cuntene sti caratteri : / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
co: I schedarii sò in corsu di mudificazione

en: Files matching a filter rule are removed from directory listings.
co: I schedarii chì currispondenu à una regula di filtrazione sò cacciati da e liste di cartulare.

en: Filesize
co: Dimensione di schedariu

en: Filesize format
co: Furmatu di a dimensione di schedariu

en: Filetype
co: Tipu di schedariu

en: Filetype associations
co: Associi da tipu di schedariu

en: Filter applies to:
co: U filtru hè applicatu à :

en: Filter invalid characters in filenames
co: Filtratura di i caratteri inaccettevule in i nomi di schedarii

en: Filter name already exists
co: U nome di filtru esiste dighjà

en: Filter out items matching all of the following
co: Filtrà l’elementi chì currispondenu à tutte ste cundizioni

en: Filter out items matching any of the following
co: Filtrà l’elementi chì currispondenu à almenu una di ste cundizioni

en: Filter out items matching none of the following
co: Filtrà l’elementi chì ùn currispondenu à alcuna di ste cundizioni

en: Filter out items matching not all of the following
co: Filtrà l’elementi chì ùn currispondenu micca à tutte ste cundizioni

en: Filter set already exists
co: U gruppu di filtru esiste dighjà

en: Filter the directory listings
co: Filtrà e liste di cartulare

en: Filter validation failed
co: A validazione di u filtru hè fiasca

en: Find &files
co: Circà i &schedarii

en: Find d&irectories
co: Circà i &cartulari

en: Fingerprint (SHA-1):
co: Impronta (SHA-1) :

en: Fingerprint (SHA-256):
co: Impronta (SHA-256) :

en: Fingerprints:
co: Impronte :

en: Firewall and router configuration wizard
co: Assistente di cunfigurazione di parafocu è « router »

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
co: Per cunnosce l’effetti di st’ozzioni, impiegate l’Assistente di cunfigurazione di a reta.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
co: Per più d’assicuranza, ci vole à indicà una stesa d’almenu 10 porti.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
co: E preferenze predefinite seranu impiegate per sta sessione. Tuttu cambiamentu di ste preferenze ùn serà micca arregistratu.

en: Forbidden character in file extension.
co: Caratteru difesu in l’estensione di schedariu.

en: Force &UTF-8
co: Forzà a cudificazione &UTF-8

en: Force showing &hidden files
co: Forzà l’affissu di i schedarii &piattati

en: Force showing hidden files
co: Forzà l’affissu di i schedarii piattati

en: Format specifications:
co: Specificazioni di u furmatu :

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
co: Furmatu : L’estensione seguitata da a cumanda è i so parametri scritti currettamente.

note: @translator: Two examples: Found new nightly 2014-04-03\n, Found new release 3.9.0.1\n
en: Found new %s %s
co: Rinnovu trovu : %s %s

note: @translator: Placeholders will be filled with dates
en: From %s to %s
co: Da u %s à u %s

en: Function %s failed
co: Fiascu di a funzione %s

en: Further documentation
co: Più di documentazione

en: General SOCKS server failure
co: Fiascu generale di u servitore SOCKS

en: Generic proxy
co: Proxy genericu

en: Get external IP address from the following URL:
co: &Ottene l’indirizzu IP esternu chì si trova à st’URL :

en: Getting help
co: Aiutu in linea

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
co: U nome di u gruppu di filtri esiste dighjà, vulete rimpiazzallu ?

en: Global bookmarks
co: Indette glubale

en: GnuTLS:
co: GnuTLS :

en: Green
co: Verde

en: Group permissions
co: Permessi di gruppu

en: H&igh
co: &Altu

en: HTTPS - HTTP over TLS
co: HTTPS - HTTP nant’à TLS

en: Hash:
co: Hash :

en: Hidden
co: Piattatu

en: Highest
co: U più altu

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
co: U numeru u più altu di u portu dispunibule deve esse sceltu trà 1024 è 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
co: Tinite u tastu Maj/Shift appughjatu per attivà/disattivà u filtru simultaneamente da e duie parti.

en: Homepage:
co: Pagina d’accolta :

en: Host key mismatch
co: A chjave d’ospite ùn currisponde micca

note: @translator: Keep short
en: Host name of identity service
co: Nome ospite serviziu identificaz.

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
co: L’ospite principia cù « [ » ma manca u segnu di diritta.

en: Host unreachable
co: Ospite inaccessibile

en: Host:
co: Ospite :

en: Hostkey algorithm:
co: Cudificazione di a chjave d’ospite :

en: Hours,
co: Ore,

en: I &forgot my master password. Delete all passwords stored with this key.
co: Mi sò scurdatu di a mo parolla d’entrata &principale. Squassà tutte e parolle d’entrata allucate cù sta chjave.

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
co: I&SO 8601 (esempiu : 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
co: L’indirizzi IPv6 ùn sò micca accettati cù un proxy SOCKS4

note: @translator: Keep short
en: Identity &host:
co: &Ospite d’identificazione :

note: @translator: Keep short
en: Identity service path:
co: Chjassu di serviziu d’ident. :

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
co: S’è alcunu datu hè mandatu o ricevutu per un operazione durante una durata più longa chì stu valore, a cunnessione serà interrotta è FileZilla pruverà di ricunnettassi.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
co: S’è voi mandate un raportu di sbagliu, ci vole à mandà dinù u ghjurnale cù i detaglii di livellu « Verbose ».

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
co: S’è a prova autumatica à a fine di l’Assistente si passa bè, ma chì ùn pudete micca trasferà un schedariu ver di un servitore particulare, quessu hè podasse mal cunfiguratu, è duveriate pruvà u modu attivu. Pudete definisce un modu di trasferimentu per ogni servitore cù u Ghjestiunariu di Siti.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
co: S’è l’ozzione di ritornu hè attiva, vi serete capace di cunnettavvi à i servitori mal cunfigurati chì ricusanu u modu di trasferimentu selezziunatu.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
co: S’è u cambiamentu di a chjave d’ospite ùn era micca previstu, ci vole à chjamà l’amministratore di u servitore.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
co: S’è u penseru ùn smarisce micca, vole si dì chì u « router » è/o u parafocu blocca sempre FieZilla.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
co: S’è u penseru ùn smarisce micca, vole si dì chì u « router » è/o u parafocu interrompe sempre a cunnessione.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
co: S’è a dimensione di u ghjurnale di messaghji eccede a limitazione, ellu serà rinumatu aghjunghjendu « .1 » à a fine di u so nome (podasse vechji ghjurnali serianu rimpiazziati) è un novu schedariu serà creatu.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
co: S’è a leia simbolica (symlink) currisponde à un cartulare, FileZilla pò sia squassà sta leia, sia caccià u cuntenutu di u cartulare ligatu.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
co: S’è stu penseru ùn smarisce micca, ci vole à chere una soluzione à u custruttore di u « router » è/o u parafocu.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
co: S’è stu penseru ùn smarisce micca, ci vole à chjamà u custruttore di u « router ».

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a time offset in the site manager.
co: S’è voi impiegate « Rimpiazzà s’è l’origine hè più recente », u rilogiu di u sistema deve esse sincrunizatu cù u servitore. S’è u rilogiu hè sfarente (p.i. fusu orariu sfarente), ci vole à indicà a sfarenza di u fusu orariu in u ghjestiunariu di siti.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
co: S’è u paragone impiegatu hè fundatu nant’à l’ora, dui schedarii sò cunsiderati uguale s’è a so sfarenza d’ora ùn eccede micca stu sogliu.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
co: S’è voi cambiate a lingua, ci vole à rilancià FileZilla.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
co: S’è voi cliccate nant’à test, FileZilla pruverà di andà nant’à probe.filezilla-project.org è ferà qualchì prova simplice.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
co: S’è voi chjudate FileZilla, i vostri cambiamenti seranu persi.

en: If you continue, your password and files will be sent in clear over the internet.
co: S’è voi cuntinuate, i vostri parolla d’entrata è schedarii seranu mandati in chjaru nant’à internet.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
co: S’è voi entrite un tipu di schedariu micca leghjittimu, sti schedarii puderianu esse alterati quand’elli seranu trasferiti.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
co: S’ella s’affaca un sbagliu, vole si dì chì a vostra cunfigurazione ùn hè micca curretta.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
co: S’elli ci sò penseri per raccoglie e liste di cartulare o per trasferà schedarii, pruvate di cambià u modu di trasferimentu predefinitu.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
co: S’elli ci sò sempre penseri cù un servitore particulare, vole si dì chì u servitore, un « router » alluntanatu, o un parafocu hè mal cunfiguratu. In stu casu, pruvate di sbilancià in modu passivu è chjamate l’amministratore per aiutavvi.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
co: S’è l’assistente di cunfigurazione è a so prova finale si sò passati bè, tutti i vostri « router » è parafochi duverianu esse ben cunfigurati.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
co: S’è voi impiegate un parafocu, assicuratevvi chì FileZilla sia auturizatu à accettà cunnessioni nant’à tutti i porti indicati.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
co: S’è voi impiegate un « router », assicuratevvi chì tutti sti porti sianu rigirati versi l’urdinatore induve s’eseguisce FileZilla.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
co: S’è u vostru « router » cuntinua à cambià l’indirizzu IP, ci vole à chjamà u custruttore di u « router ».

en: Import settings
co: Impurtà e preferenze

en: Import successful
co: Impurtazione riesciuta

en: Improperly quoted association.
co: Associu micca specificatu currettamente.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
co: In modu attivu, FileZilla deve ascultà un portu per i trasferimenti di dati. Ci vole à indicà chì porti FileZilla hà da impiegà.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
co: S’è voi avete un « router », ci vole à rigirà tutti i porti dispunibule, perchè FileZilla ùn hà micca d’azzione nant’à u vostru sistema per sceglie i porti.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
co: Per aduprà u modu attivu, FileZilla deve cunnosce u vostru indirizzu IP esternu.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
co: In modu passivu, ricumandatu per a parte maiò di l’utilizatori, FileZilla dumanda un portu à u servitore è si ci cunnetta. Ùn ci hè nunda à fà di più.

en: Incorrect password
co: A parolla d’entrata hè falsa

en: Information about the latest version of FileZilla could not be retrieved. Please try again later.
co: L’infurmazione apprupositu di l’ultima versione di FileZilla ùn pò micca esse trova. Provate torna un altra volta.

en: Initializing TLS...
co: Lanciu di TLS…

en: Insecure %s connection
co: Cunnessione %s micca sicura

en: Insecure algorithm!
co: Cudificazione micca sicura !

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
co: Servitore micca sicuru chì ùn accetta micca FTP nant’à TLS.

en: Interactive
co: Interrattivu

en: Interface
co: Interfaccia

en: Intermediate certificate
co: Certificatu intermediariu

en: Interrupted by user
co: Interrottu da l’utilizatore

en: Invalid Content-Length
co: Lunghezza di u cuntenutu hè inaccettevule

en: Invalid HTTP Response
co: Risposta HTTP inaccettevule

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
co: A sequenza di caratteri ricevuti hè inaccettevule, UTF-8 hè disattivatu. Selezziunate UTF-8 in u Ghjestiunariu di Siti per forzà l’impiegu d’UTF-8.

en: Invalid chunk size
co: Dimensione di l’ingutuppu inaccettevule

en: Invalid data received
co: Dati ricevuti inaccettevule

en: Invalid date
co: Data inaccettevule

en: Invalid filename
co: Nome di schedariu inaccettevule

en: Invalid hash: %s
co: Hash inaccettevule : %s

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
co: Ospite inaccettevule, dopu à a parentesi quadra di fine, solu i dui punti è u portu ponu esse indicati.

en: Invalid hostname: %s
co: Nome d’ospite inaccettevule : %s

en: Invalid input
co: Intrata inaccettevule

en: Invalid line
co: Linea inaccettevule

en: Invalid path
co: Chjassu inaccettevule

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
co: U numeru di portu hè inaccettevule. Deve esse sceltu trà 1 è 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
co: U protocollu indicatu hè inaccettevule. I protocolli accettati sò :
    ftp:// per FTP nurmale cù a cifratura in ozzione,
    sftp:// per u protocollu di traferimentu SSH,
    ftps:// per FTP nant’à TLS (sottintesu) è
    ftpes:// per FTP nant’à TLS (esplicitu).

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
co: Ospite di proxy inaccettevule, dopu à a parentesi quadra di fine, solu i dui punti è u portu ponu esse indicati.

en: Invalid regular expression
co: Espressione regulare inaccettevule

en: Invalid response code
co: Codice di risposta inaccettevule

en: Invalid search conditions: %s
co: Cundizioni di ricerca inaccettevule : %s

en: Invalid site path
co: Chjassu di situ inaccettevule

en: Invalid size in condition
co: Dimensione inaccettevule in a cundizione

en: Invalid username given.
co: Nome d’utilizatore indicatu inaccettevule.

en: Invert Filter
co: Aversà u Filtru

en: Issuer
co: Emettore

en: Jurisdiction country:
co: Paese di ghjuridizzione :

en: Jurisdiction locality:
co: Cità di ghjuridizzione :

en: Jurisdiction state or province:
co: Pruvincia di ghjuridizzione :

en: Keep directories on top
co: Mantene i cartulari in capu

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
co: Tinite à mente chì tutti i servitori ùn accettanu micca sta funzione è ponu restituì un cuntenutu gattivu di cartulare s’è st’ozzione hè attiva. FileZilla fà qualchì prova per verificà s’è u servitore accetta sta funzione, ma a prova pò fiascà.

en: Key exchange
co: Scambiu di chjave

en: Key exchange:
co: Scambiu di chjave :

en: Key identifier:
co: Identificazione di chjave :

en: L&owest
co: U più &bassu

en: Language
co: Lingua

en: Language changed
co: Lingua mudificata

en: Leave empty to keep existing data.
co: Lascià viotu per cunservà i dati esistente.

note: @translator: Keep this string as short as possible
en: Leave empty to keep existing password.
co: Lascià viotu per cunservà a parolla esistente.

en: Limit for concurrent &downloads:
co: Limitazione &di scaricamenti simultanei :

en: Limit for concurrent &uploads:
co: Limitazione d’incaricamenti sim&ultanei :

en: Limit local ports
co: Limità i porti lucali

en: Limit size of logfile
co: Dimensione massima di u ghjurnale di messaghji

en: Limit:
co: Limitazione :

en: Line length exceeded
co: Lunghezza di a linea trapassata

en: Linked against
co: Cumpunenti ligati

en: Listen socket closed
co: Socket d’ascoltu chjosu

en: Listing:
co: Cuntenutu :

en: Lo&west available port:
co: P&ortu u più bassu dispunibule :

en: Local
co: Lucale

en: Local &directory:
co: Cartulare &lucale :

en: Local file
co: Schedariu lucale

en: Local file does not exist.
co: U schedariu lucale ùn esiste micca.

en: Local file is %s
co: U schedariu lucale hè %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
co: U schedariu lucale hè un cartulare è micca un schedariu nurmale.

en: Local file is not a valid filename.
co: U schedariu lucale ùn hà micca un nome sanu.

en: Local file search
co: Ricerca di schedariu lucale

en: Local filters:
co: Filtri lucale :

en: Local path handling:
co: Trattamentu di u chjassu lucale :

en: Local results:
co: Risultati lucali :

en: Local site:
co: Situ lucale :

en: Local size of '%s' does not match expected size: %d != %d
co: A dimensione lucale di « %s » ùn currispunde micca à quella aspettata : %d != %d

en: Locality:
co: Cummuna :

en: Log file
co: Ghjurnale di messaghji

en: Logged in
co: Ben cunnettu

en: Logging
co: Arregistramentu di i messaghji

en: Login (optional):
co: Identificazione di cunnessione (ozzionale) :

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
co: L’infurmazioni di login cuntenenu caratteri micca ASCII è u servitore pò ùn micca sapè manipulà l’UTF-8. Impussibule d’impiegà torna u gruppu lucale di caratteri per via di l’impiegu d’un proxy.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
co: L’infurmazioni di login cuntenenu caratteri micca ASCII è u servitore pò ùn micca sapè manipulà l’UTF-8. Prova d’impiegu di u gruppu lucale di caratteri.

en: Login sequence fully executed yet not logged in, aborting.
co: A sequenza d’identificazione di cunnessione hè compia ma ùn site micca cunnettu, interruzzione in corsu.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
co: U tipu d’accessu deve esse o « Dumandà » o « Interrattivu » (senza e virgulette).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
co: U tipu d’accessu pò solu esse adupratu cù un URL di tipu FTP. U parametru deve esse, o « %s » o « %s »

en: Low
co: Bassu

en: Lowest
co: U più bassu

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
co: U numeru u più bassu di u portu dispunibule deve esse sceltu trà 1024 è 65535.

en: Mac:
co: Mac :

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
co: Assicuratevvi chì u schedariu sia accessibule è sia un ducumentu XML leghjittimu.

en: Malformed chunk data: %s
co: Ingutuppu malcunciliu di dati : %s

en: Malformed request header: %s
co: In-capu di richiesta malcunciliu : %s

en: Malformed response header: %s
co: In-capu di risposta malcunciliu : %s

en: Malformed response: %s
co: Risposta malcuncilia : %s

en: Manual transfer
co: Trasferimentu manuale

en: Master &Password:
co: Parolla d’entrata &principale :

en: Master password:
co: Parolla d’entrata principale :

en: Match all of the following
co: Currisponde à tutte ste cundizioni

en: Match any of the following
co: Currisponde à almenu una di ste cundizioni

en: Match none of the following
co: Ùn currisponde à alcuna di ste cundizioni

en: Match not all of the following
co: Ùn currisponde micca à tutte ste cundizioni

en: Maximum simultaneous &transfers:
co: Numeru di &trasferimenti simultanei :

en: Message log
co: Ghjurnale di messaghji

en: Message log positio&n:
co: Pusizione di u ghjurnale di &messaghji :

en: MiB
co: MiO

en: Minutes
co: Minuti

en: Modification tim&e
co: &Ora di mudificazione

en: Move &down
co: Move in&ghjò

en: Move &up
co: Move in&sù

en: My Computer
co: U mo Urdinatore

en: My Documents
co: I mo Ducumenti

en: My Sites
co: I mo Siti

en: N&o encryption
co: &Micca cifrata

en: N/a
co: M/d

en: Name already exists
co: Stu nome esiste dighjà

en: Name of bookmark already exists.
co: U nome di l’indetta esiste dighjà.

en: Name or email address
co: Nome o indirizzu elettronicu

en: Natural sort
co: Classificazione naturale

en: Need to enter filter name
co: Ci vole à indicà un nome per u filtru

en: Need to enter valid local path
co: Ci vole à scrive un chjassu lucale accettevule

en: Need to enter valid remote path
co: Ci vole à indicà un chjassu alluntanatu accettevule

en: Need to specify a character encoding
co: Ci vole à indicà una cudificazione di caratteru

en: Never
co: Mai

en: New &folder
co: Novu &cartulare

en: New &tab
co: &Nova unghjetta

en: New Book&mark
co: Nova &indetta

en: New bookmark
co: Nova indetta

en: New directory
co: Novu cartulare

en: New features and improvements in %s
co: Innuvazioni è megliuranze di a versione %s

en: New filter
co: Novu filtru

en: New folder
co: Novu cartulare

en: New site
co: Novu situ

en: Next to the transfer queue
co: Seguente in a lista d’attesa di trasferimentu

en: No category to export selected
co: Alcuna categuria selezziunata per l’espurtazione

en: No command given, aborting.
co: Alcuna cumanda indicata, abbandonu in corsu.

en: No directory added
co: Alcunu cartulare aghjuntu

en: No entries found matching '%s'.
co: Alcunu elementu trovu chì currisponde à « %s ».

en: No external IP address set, trying default.
co: Alcunu indirizzu IP esternu indicatu, prova d’impiegu di u predefinitu.

en: No files are currently being edited.
co: Alcunu schedariu in corsu di mudificazione.

en: No filter name given
co: Alcunu nome di filtru specificatu

en: No host given, please enter a host.
co: Alcunu ospite indicatu, ci vole à indicà un ospite.

en: No images available
co: Alcuna imaghjina dispunibule

en: No name for the filterset given.
co: U gruppu di filtri ùn hà micca di nome.

en: No program associated with filetype
co: Ùn ci hè alcunu prugramma assuciatu cù stu tipu di schedariu

en: No program has been associated to edit dotfiles.
co: Ùn ci hè alcunu prugramma assuciatu per mudificà i schedarii cù un nome principiendu cù un puntu.

en: No program has been associated to edit extensionless files.
co: Ùn ci hè alcunu prugramma assuciatu per mudificà i schedarii senza estensione.

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
co: Ùn ci hè alcunu prugramma assuciatu per mudificà i schedarii cù l’estensione « %s ».

en: No search results
co: Alcunu risultatu di ricerca

en: No sites available
co: Alcunu situ dispunibule

en: No supported SOCKS5 auth method
co: Metodu d’autenticazione SOCKS5 micca accettatu

en: No username given.
co: Alcunu nome d’utilizatore indicatu.

en: None selected yet
co: Mancunu selezziunatu

en: Not all items could be requeued for transfer.
co: Micca tutti l’elementi ùn ponu esse rimessi in a lista d’attesa per u trasferimentu.

en: Not connected
co: Micca cunnettu

en: Not connected to any server
co: Micca cunnettu à alcunu servitore

en: Not connected to any server.
co: Micca cunnettu à alcunu servitore.

en: Not connected.
co: Micca cunnettu.

en: Not yet valid!
co: Mancu accettevule !

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
co: Fate casu chì sta funzione hè solu accettata cù u protocollu FTP.

en: Note: This only works with plain, unencrytped FTP connections.
co: Nota : Què funziuneghja solu cù cunnessioni FTP ordinarie micca cifrate.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
co: Nota : L’impiegu d’un proxy genericu forza e cunnessioni FTP in modu passivu.

en: Null character in line
co: Caratteru nullu in a linea

en: Number of decimal places:
co: Numeru di decimali :

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
co: U numeru di prove deve esse sceltu trà 0 è 99.

en: O&pen
co: A&pre

en: OS version:
co: Versione OS :

en: On startup of FileZilla:
co: À l’avviu di FileZilla :

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
co: In e pagine chì seguitanu, u modu di trasferimentu selezziunatu serà cunfiguratu, è u modu alternativu di ritornu dinù, s’è voi l’avete attivatu.

en: Once
co: Solu una volta

en: Once a day
co: Una volta per ghjornu

en: Once a week
co: Una volta per settimana

en: Only use plain FTP (insecure)
co: Impiegà solu FTP ordinariu (micca sicuru)

en: Op&en file
co: A&pre u schedariu

en: Open directory in system's file manager
co: Apre u cartulare in u ghjestiunariu di schedarii di u sistema

en: Open the Site Manager
co: Apre u Ghjestiunariu di siti

en: Open the Site Manager.
co: Apre u Ghjestiunariu di siti.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
co: Apre u Ghjestiunariu di siti. Cliccu dirittu per affissà a lista di i siti.

en: Open the directory access permissions dialog to configure the local directories FileZilla has access to.
co: Apre u dialogu di diritti d’accessu à u cartulare per cunfigurà i cartulari lucali chì FileZilla pò accede.

en: Open the file.
co: Apre u schedariu.

en: Open the settings dialog of FileZilla
co: Apre u dialogu di e preferenze di FileZilla

en: Opened as:
co: Apertu cum’è :

en: Opening failed
co: Apertura fiasca

en: Opens a new tab
co: Apre una nova unghjetta

en: Opens the Site Manager
co: Apre u Ghjestiunariu di siti

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
co: Apre u dialogu di filtrazione di lista di cartulare. Cliccu dirittu per attivà/disattivà i filtri.

en: Operating System:
co: Sistema d’operazione :

en: Organization:
co: Urganismu :

en: Other SFTP options
co: Altre ozzioni SFTP

en: Other:
co: Altru :

en: Overview
co: Discrizzione generale

en: Overwrite &if source newer
co: R&impiazzà s’è l’origine hè più recente

en: Overwrite file
co: Rimpiazzà u schedariu

en: Overwrite file if size differs
co: Rimpiazzà u schedariu s’è a dimensione hè sfarente

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
co: Rimpiazzà u schedariu s’è a dimensione hè sfarente o l’origine hè più recente

en: Overwrite file if source file newer
co: Rimpiazzà u schedariu s’è l’origine hè più recente

en: Overwrite if &different size
co: Rimpiazzà s’è a &dimensione hè sfarente

en: Overwrite if different si&ze or source newer
co: Rimpia&zzà s’è a dimensione hè sfarente o l’origine hè più recente

en: Own build type: %s
co: Vostru tipu di custruzzione : %s

en: Owner permissions
co: Permessi di u pruprietariu

en: Owner/Group
co: Pruprietariu / Gruppu

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
co: Impedisce a messa in &veghja di l’urdinatore durante i trasferimenti è l’altre operazioni

en: P&roxy host:
co: Ospite p&roxy :

en: PORT command tainted by router or firewall.
co: A cumanda PORT hè stata alterata da u « router » o u parafocu.

en: Pa&ssive (recommended)
co: &Passivu (ricumandatu)

en: Parameter not a valid URL
co: U parametru ùn hè micca un URL accettevule

en: Parsing %d bytes of version information.
co: Analisa di %d ottetti d’infurmazione di versione.

en: Pass&word:
co: Parolla d’&entrata :

en: Passive (recommended)
co: Passivu (ricumandatu)

en: Passive mode
co: Modu passivu

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
co: U modu passivu hè statu sceltu cum’è modu predefinitu di trasferimentu.

en: Password required
co: A parolla d’entrata hè richiesta

en: Passwords
co: Parolle d’entrata

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
co: U chjassu ùn pò micca esse custruitu per u cartulare %s è sottu-cartulare %s

en: Path not found:
co: U chjassu ùn esiste micca :

en: Path of identity service
co: Chjassu di u serviziu d’identificazione

en: Pending removal
co: In attesa di ritiru

en: Permission
co: Permessu

en: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
co: U FTP ordinariu ùn hè micca sicuru. Ci vole à cambià ver di FTP nant’à TLS.

en: Platform:
co: Piattaforma :

en: Please add at least one directory you want to download files into or to upload files from.
co: Ci vole à aghjunghje almenu un cartulare induve vulete scaricà schedarii o à partesi di chì incaricalli.

en: Please add the local directories you want to use FileZilla with.
co: Ci vole à aghjunghje i cartulari lucali chì voi vulete impiegà cù FileZilla.

en: Please check on https://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
co: Verificate nant’à https://filezilla-project.org/probe.php chì u servitore sia lanciatu è cuntrollate torna e vostre preferenze cù precizione.

en: Please check the granted permissions and re-add any missing local directories you are working with in the dialog that follows.
co: Ci vole à verificà i permessi cunsentiti è aghjunghje torna i cartulari lucali chì mancanu in u dialogu chì seguita.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
co: Ci vole à cunfigurà i vostri « router » è parafochi di manera chì FileZilla possa stabilisce cunnessioni surtente nant’à porti scelti arbitrariamente.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
co: Ci vole à disattivà l’ozzioni cum’è « modu DMZ » o « modu ghjocu » nant’à u vostru « router ».

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
co: Assicuratevvi chì a vostra cunnessione sia stabila è cuntrollate torna e vostre preferenze cù precizione.

en: Please enter a custom date format.
co: Ci vole à scrive un furmatu persunalizatu di data.

en: Please enter a custom time format.
co: Ci vole à scrive un furmatu persunalizatu d’ora.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
co: Ci vole à scrive una data in un furmatu AAAA-MM-GG cum’è per indettu 2010-07-18.

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
co: Ci vole à scrive un limitu di vitezza di i scaricamenti più maiò o uguale à 0 %s/s.

en: Please enter a name for the new filter.
co: Ci vole à scrive un nome per u novu filtru.

en: Please enter a new name for the copied filter.
co: Ci vole à scrive un novu nome per u filtru cupiatu.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
co: Ci vole à scrive un novu nome per u gruppu di filtri « %s »

en: Please enter a new name for the filter.
co: Ci vole à scrive un novu nome per u filtru.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
co: Ci vole à scrive un numeru sceltu trà 0 è 10 per u numeru di scaricamenti simultanei.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
co: Ci vole à scrive un numeru sceltu trà 0 è 10 per u numeru d’incaricamenti simultanei.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
co: Ci vole à scrive un numeru sceltu trà 1 è 10 per u numeru di trasferimenti simultanei.

en: Please enter a password for this server:
co: Ci vole à scrive una parolla d’entrata per stu servitore :

en: Please enter a timeout between 10 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
co: Ci vole à scrive un numeru sceltu trà 10 è 9999 seconde per u cumportu d’attesa o 0 per disattivà i cumporti d’attesa.

en: Please enter a unique name for this filter set
co: Ci vole à scrive un nome unicu per stu gruppu di filtri

en: Please enter a username for this server:
co: Ci vole à scrive un nome d’utilizatore per stu servitore :

en: Please enter a valid portrange.
co: Ci vole à scrive una stesa di porti accettevule.

en: Please enter an URL where to get your external address from
co: Ci vole à scrive un URL induve si trova u vostru indirizzu esternu

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
co: Ci vole à scrive un limitu di vitezza di l’incaricamenti più maiò o uguale à 0 %s/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
co: Ci vole à scrive una cumanda FTP cruda.
    L’impiegu d’una tale cumanda spurgulerà l’impiatta di u cartulare.

en: Please enter the complete path of a program and its arguments. This command will be executed when the queue has finished processing.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You need to properly quote commands and their arguments if they contain spaces.
co: Ci vole à scrive u chjassu sanu di un prugramma è i so parametri. Sta cumanda serà eseguita quandu a fila d’attesa serà trattata.
    P.i. : c:\chjassu\prugramma.exe cù MS Windows o /chjassu/prugramma cù Unix.
    Fate casu di scrive bè e cumande è i so parametri s’elli cuntenenu spazii.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
co: Ci vole à scrive u nome di u cartulare chì hà da esse creatu :

en: Please enter the name of the file which should be created:
co: Ci vole à scrive u nome di u schedariu chì hà da esse creatu :

en: Please enter username and password for this server:
co: Ci vole à scrive u nome d’utilizatore è a parolla d’entrata per stu servitore :

en: Please enter your current master password to change the password settings.
co: Ci vole à scrive a vostra parolla d’entrata principale attuale per cambià e preferenze di parolla d’entrata.

en: Please enter your external IP address
co: Ci vole à scrive u vostru indirizzu IP esternu

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
co: Ci vole à scrive u vostru indirizzu IP esternu in a pagina di cunfigurazione di u modu attivu di st’assistente. S’è voi avete un indirizzu dinamicu, o s’è ùn cunniscite micca u vostru indirizzu esternu, impiegate l’ozzione di risuluzione esterna.

en: Please enter your master password to decrypt the password for this server:
co: Ci vole à scrive a vostra parolla d’entrata principale per dicifrà a parolla d’entrata per stu servitore :

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
co: Ci vole à fà casu à seguità precisamente l’instruzzione perchè una gattiva cunfigurazione impediscerà u successu di e cunnessioni FTP.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
co: Assicuratevvi chì FileZilla sia auturizatu à stabilisce cunnessioni surtente è chì l’indirizzu di u risolutore d’indirizzi sia statu scrittu currettamente.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
co: Assicuratevvi chì a lingua richiesta sia installata nant’à u vostru sistema.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
co: Assicuratevvi chì u vostru « router » impiegheghji l’ultima versione di u micro-prugrammu. Di più, u vostru « router » deve esse cunfiguratu currettamente. Ci vole à impiegà u rigiru manuale di i porti. Ùn impiegate micca u vostru « router » cù l’ozzioni « Modu DMZ » o « Modu Ghjocu ».

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
co: Nota : FileZilla ùn hà micca d’azzione nant’à u servitore per a scelta di i porti. Dunque, ghjè pussibule ch’un servitore scegli un portu cunsideratu da u vostru parafocu cum’è adupratu da cavalli di Troia è altri prugrammi periculosi. Què pò generà un alarmu falsu chì pò esse ignuratu senza penseri.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
co: Fate casu chì a cunservazione di a data è ora di l’incaricamenti nant’à i servitori FTP, FTPS è FTPES funziuneghja solu s’elli accettanu a cumanda MFMT.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
co: Fate casu chì qualchì servitore risicheghja di sbannivvi s’è voi pruvate di ricunnettavvi troppu aspessu o cù cumparti troppu corti.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
co: Ci vole à scrive impiegà torna st’assistente s’è u vostru ambiente cambia o s’elli ci sò penseri avà cù servitori chì prima funzionavanu bè.

en: Please select an action:
co: Ci vole à selezziunà un azzione :

en: Please select the categories you would like to import.
co: Ci vole à selezziunà e categurie ch’ellu ci vole à impurtà.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
co: Ci vole à selezziunà u modu predefinitu di trasferimentu ch’ellu ci vole à impiegà.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per u cartulare « %s ».

en: Please select the new attributes for the file "%s".
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per u schedariu « %s ».

en: Please select the new attributes for the selected directories.
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per i cartulari selezziunati.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per i schedarii è i cartulari selezziunati.

en: Please select the new attributes for the selected files.
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per i schedarii selezziunati.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
co: Ci vole à impiegà l’ultima versione di u vostru parafocu è quella di u micro-prugrammu di u vostru « router ». Di più, u vostru « router » deve esse cunfiguratu currettamente. Ci vole à impiegà u rigiru manuale di i porti. Ùn impiegate micca u vostru « router » cù l’ozzioni « Modu DMZ » o « Modu Ghjocu ». Certi protocolli d’inspezzione o d’altri più specifichi devenu esse disattivati

en: Postal code:
co: Codice pustale :

en: Pre&allocate space before downloading
co: Pre&allucazione di spaziu nanzu di scaricà

en: Preallocation
co: Preallucazione

en: Predefined Sites
co: Siti Predefiniti

en: Preserving file timestamps
co: Cunservà data è ora di i schedarii

en: Preview
co: Avvistu

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
co: Stampà l’infurmazioni di diagnosticu di u lanciu di FileZilla

en: Print version information to stdout and exit
co: Stampà l’infurmazioni di versione nant’à « stdout » è esce

en: Prioritize directories (default)
co: Dà a priurità à i cartulari (predefinitu)

en: Priority
co: Priurità

en: Privacy policy: Only your version of FileZilla, your used operating system and your CPU architecture will be submitted to the server.
co: Pulitica di Cunfidenzialità : Solu l’infurmazioni cum’è a versione di FileZilla, u nome di u vostru sistema, è l’architettura di u vostru prucessore, seranu mandate à u servitore.

en: Private &keys:
co: Chjavi &private :

en: Pro&ject ID:
co: ID di Prugh&jettu :

en: Pro&ject:
co: Prugh&jettu :

en: Pro&tocol:
co: Pro&tocollu :

en: Pro&xy password:
co: Parolla d’entrata di u pro&xy :

en: Process &Queue
co: Trattà è mette in a &lista d’attesa

note: @translator: Example: Processed 5 files in 1 directory
en: Processed %s in %s.
co: Trattatu %s in %s.

note: @translator: Keep short
en: Project (or tenant) name or ID
co: Nome di prughjettu (o d’affittuariu) o ID

en: Protocol:
co: Protocollu :

en: Proxy &port:
co: &Portu di u proxy :

en: Proxy &user:
co: &Utilizatore di u proxy :

en: Proxy authentication failed
co: Fiascu d’autenticazione di u proxy

en: Proxy handshake failed: %s
co: Fiascu di u toccamanu di u proxy : %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
co: L’ospite di u proxy principia cù « [ » ma u segnu « ] » ùn si trova micca.

en: Proxy reply: %s
co: Risposta di u proxy : %s

en: Proxy request failed. Reply from proxy: %s
co: A richiesta à u proxy hè fiasca. Risposta da u proxy : %s

en: Proxy request failed: %s
co: A richiesta à u proxy hè fiasca : %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
co: A richiesta à u proxy hè fiasca : u tipu d’indirizzu in a risposta CONNECT hè scunnisciutu

en: Proxy sent data while we haven't sent out request yet
co: Proxy sent data while we haven’t sent out request yet

en: Proxy set but proxy host or port invalid
co: Proxy specificatu ma l’ospite di u proxy, o u portu, hè inaccettevule

en: Public Key Authentication
co: Autenticazione da chjave publica

en: Public key algorithm:
co: Cudificazione di a chjave publica :

en: Public permissions
co: Permessi publichi

en: Queue has been fully processed
co: A lista d’attesa hè stata cumpletamente trattata

en: Queue: %s MiB
co: Lista d’attesa : %s MiO

en: Queue: %s%s
co: Lista d’attesa : %s%s

en: Queue: empty
co: Lista d’attesa : viota

en: Queued files
co: Schedarii in a lista d’attesa

en: Queueing:
co: Lista d’attesa :

en: Quick Search:
co: Ricerca Pronta :

en: Quick search cannot be opened if comparing directories.
co: A ricerca pronta ùn pò micca esse aperta s’è voi paragunate cartulari.

en: Quoting rules
co: Regule di quotazione

en: R&eboot system once
co: &Rilancià l’urdinatore

en: R&emote directory tree
co: Arburiscenza di u cartulare all&untanatu

en: R&eset and requeue selected files
co: Rilancià è rim&ette tutti i schedarii selezziunati in a lista d’attesa

en: Raw FTP command
co: Cumanda FTP cruda

en: Re&ad
co: &Lettura

en: Re&fresh
co: Attuali&zà

en: Re&name
co: Ri&numà

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
co: Lanciate torna l’assistente è verificate precisamente e vostre preferenze fendu casu di cunfigurà tutti i « router » è parafochi in cunsequenza.

en: Rea&d
co: Lettu&ra

en: Read-only
co: Lettura sola

en: Really cancel current operation?
co: Site sicuru di vulè abbandunà l’operazione in corsu ?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
co[0]: Site sicuru di vulè caccià %d cartulare cù u so cuntenutu di u servitore ?
co[1]: Site sicuru di vulè caccià %d cartulari cù i so cuntenuti di u servitore ?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
co[0]: Site sicuru di vulè caccià %d schedariu di u servitore ?
co[1]: Site sicuru di vulè caccià %d schedarii di u servitore ?

en: Really delete %s and %s from the server?
co: Site sicuru di vulè caccià %s è %s di u servitore ?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
co: Site sicuru di vulè caccià tutti i schedarii è/o i cartulari selezziunati di u servitore ?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
co: Site sicuru di vulè caccià tutti i schedarii è/o i cartulari selezziunati di u vostru urdinatore ?

en: Reason
co: Raghjone

en: Reboot now
co: Rilancià avà

en: Rec&urse into subdirectories
co: Inc&urpurà i sottu-cartulari

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
co: Ricezzione d’una lista di cartulare chì pare esse in forma EBCDIC.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
co: Ricezzione d’una linea di più di 10000 caratteri, abbandonu in corsu.

en: Received data tainted
co: I dati ricevuti sò alterati

en: Received invalid character in version information
co: Caratteri inaccettevule ricevuti in l’infurmazione di versione

en: Received too long response line from server, closing connection.
co: Linea di risposta troppu longa ricevuta da u servitore ; cunnessione chjosa.

en: Received too long response line, closing connection.
co: A linea di risposta ricevuta hè troppu longa ; cunnessione chjosa.

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
co: L’infurmazioni di ricunnessione ùn ponu micca esse cacciati quandu voi site cunnettu à un servitore.
    S’è voi cuntinuate, a vostra cunnessione serà interrotta.

en: Reconnection settings
co: Preferenze di ricunnessione

en: Reconnects to the last used server
co: Si cunnetta torna à l’ultimu servitore adupratu

en: Recursively adding files to queue.
co: Aghjunghje schedarii à a lista d’attesa da una manera recursiva.

en: Recursively changing permissions.
co: Cambià i permessi da una manera recursiva.

en: Recursively deleting files and directories.
co: Squassà cartulari è schedarii da una manera recursiva.

en: Red
co: Rossu

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
co: Ridirezzione ver di un URL inaccettevule o micca accettatu : %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
co: Ridirezzione ver di un indirizzu inaccettevule o micca accettatu : %s

en: Refresh the file and folder lists
co: Attualizà e liste di i schedarii è di i cartulari

en: Remember passwords?
co: Arricurdassi di e parolle d’entrata ?

en: Remote
co: Alluntanatu

en: Remote file
co: Schedariu alluntanatu

en: Remote file search
co: Ricerca di schedarii alluntanati

en: Remote filters:
co: Filtri alluntanati :

en: Remote path
co: Chjassu alluntanatu

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
co: U chjassu alluntanatu ùn pò micca esse determinatu. Assicuratevvi ch’ellu hè un chjassu esplicitu accettevule è accettatu da u tipu di servitore (%s) di u situ currente.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
co: U chjassu alluntanatu ùn pò micca esse determinatu. Assicuratevvi ch’ellu hè un chjassu esplicitu accettevule è accettatu da u tipu di servitore (%s) selezziunatu nant’à u situ parente.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
co: U chjassu alluntanatu ùn pò micca esse determinatu. Assicuratevvi ch’ellu hè un chjassu esplicitu accettevule.

en: Remote path could not be parsed.
co: U chjassu alluntanatu ùn hà micca pussutu esse determinatu.

en: Remote path handling:
co: Trattamentu di u chjassu alluntanatu :

en: Remote path:
co: Chjassu alluntanatu :

en: Remote results:
co: Risultati alluntanati :

en: Remote site:
co: Situ alluntanatu :

en: Remove &all
co: Caccià &tuttu

en: Remove &selected
co: &Caccià l’elementi selezziunati

en: Rename file
co: Rinumà u schedariu

en: Rename selected directory
co: Rinumà u cartulare selezziunatu

en: Rename selected files and directories
co: Rinumà i schedarii è i cartulari selezziunati

en: Renaming '%s' to '%s'
co: Rinumà « %s » ver di « %s »

en: Repeat password:
co: Ripete a parolla d’entrata :

en: Reporting bugs and feature requests
co: Riferisce un penseru o dumandà un migliuramentu

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
co: Richiesta fiasca : u cliente ùn impiegheghja micca « identd » (o hè inaccessibile da u servitore)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
co: Richiesta fiasca : L’« identd » di u cliente ùn pò micca cunfirmà a catena ID di l’utilizatore

en: Request rejected or failed
co: Richiesta ricusata o fiasca

en: Requesting %s
co: Richiesta %s

en: Require explicit FTP over TLS
co: Richiede FTP nant’à TLS esplicitu

en: Require implicit FTP over TLS
co: Richiede FTP nant’à TLS sottintesu

en: Reset and requeue &all
co: Rilancià è rimette tutti i schedarii in a lista d’&attesa

en: Resolving address of %s
co: Risuluzione di l’indirizzu di %s

en: Response:
co: Risposta :

en: Restore ta&bs and reconnect
co: &Risturà l’unghjette è ricunnettassi

en: Results:
co: Risultati :

en: Resume file transfer
co: Ripiglià u trasferimentu di u schedariu

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
co: U ripigliu di u trasferimentu di i schedarii ASCII pò causà penseri s’ell’u servitore impiega un furmatu sfarente di fine di linea chì quella di u cliente.

en: Retrieving directory listing of "%s"...
co: Ricuperazione di a lista di u cartulare « %s »…

en: Retrieving directory listing...
co: Ricuperazione di a lista di cartulare…

en: Retrieving external IP address from %s
co: Ricuperazione di l’indirizzu IP esternu nant’à %s

en: Root certificate
co: Certificatu di radica

note: @translator: Keep short
en: S&atellite:
co: S&atellitu :

en: S&how files currently being edited...
co: &Visualizzà i schedarii in corsu di mudificazione…

en: S&how the Site Manager on startup
co: Affissà u &Ghjestiunariu di siti à u principiu

en: S&hutdown system once
co: &Fermà l’urdinatore tandu

en: S&tart normally
co: Principià &nurmalmente

en: S&top
co: Pian&tà

en: S&uspend system once
co: &Attimpà l’urdinatore

en: S&ynchronized browsing
co: Sfugliendu s&incrunizatu

en: SFTP support
co: Permette SFTP

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
co: U proxy SOCKS4 hà da cunnettassi à : %s

en: SOCKS5 does not support usernames or passwords longer than 255 characters.
co: SOCKS5 ùn accetta micca i nomi d’utilizatore o parolle d’entrata più longhi chì 255 caratteri.

en: SQLite:
co: SQLite :

en: Sa&ve passwords protected by a master password
co: Arregistrà e parolle d’entrata &prutette da una parolla d’entrata principale

en: Same as subject, certificate is self-signed
co: Identicu à u sughjettu ; u certificatu hè auto-firmatu

en: Satellite:
co: Satellitu :

en: Sav&e passwords
co: &Arregistrà e parolle d’entrata

en: Save settings?
co: Arregistrà e preferenze ?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
co: L’arregistramentu di e parolle d’entrata hè statu disattivatu da u vostru amministratore.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
co: Avete disattivatu l’arregistramentu di e parolle d’entrata.

en: Scale factor:
co: Fattore di scala :

en: Search &conditions:
co: &Cundizioni di ricerca :

en: Search &directory:
co: Chjassu &di ricerca :

en: Search for entries containing the entered text.
co: Ricerca d’elementi chì cuntenenu u testu specificatu.

en: Search for files recursively.
co: Ricerca recursiva di schedarii.

en: Search result
co: Risultatu di ricerca

en: Search server for files
co: Ricerca di schedarii nant’à u servitore

en: Search sites
co: Ricerca di siti

en: Search type:
co: Tipu di ricerca :

note: @translator: Keep short
en: Secret Access &Key:
co: &Chjave secreta d’accessu :

en: Security information
co: Infurmazione di sicurità

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
co: Fighjà dinù : https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
co: Sele&zziunà u servitore

en: Select &page:
co: Selezziunà una &pagina :

en: Select Theme
co: Selezziunà u Temu

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
co: Selezziunà un azzione predefinita à fà s’è u schedariu di destinazione d’un trasferimentu esiste dighjà.

en: Select default editor
co: Selezziunà l’editore predefinitu

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
co: Selezziunà un azzione predefinita à fà s’è u schedariu di destinazione d’un trasferimentu esiste dighjà. Sta selezzione hè vera per sta sessione solu.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
co: Selezziunà un azzione predefinita à fà s’è u schedariu di destinazione d’un trasferimentu esiste dighjà. Sta selezzione hè vera per i schedarii selezziunati solu.

en: Select file containing private key
co: Selezziunà u schedariu cuntenendu a chjave privata

en: Select file for exported data
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di i dati

en: Select file for exported filters
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di i filtri

en: Select file for exported queue
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di a lista d’attesa

en: Select file for exported settings
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di e preferenze

en: Select file for exported sites
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di i siti

en: Select file to import settings from
co: Selezziunà u schedariu per l’impurtazione di e preferenze

en: Select file to upload
co: Selezziunà u schedariu à incaricà

en: Select filename for converted key file
co: Selezziunà u nome per u schedariu di chjave convertitta

en: Select how these files should be opened.
co: Selezziunà chì manera à impiegà per apre sti schedarii.

en: Select target download directory
co: Selezziunà u cartulare di destinazione per i scaricamenti

en: Select target filename
co: Selezziunà u nome di schedariu di destinazione

en: Select the categories to export:
co: Selezziunà e categurie à espurtà :

en: Select the private data you would like to delete.
co: Selezziunà i dati persunali ch’ellu ci vole à squassà.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
co[0]: %d cartulare selezziunatu cù u so cuntenutu per u trasferimentu.
co[1]: %d cartulari selezziunati cù i so cuntenuti per u trasferimentu.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
co[0]: %d cartulare selezziunatu.
co[1]: %d cartulari selezziunati.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
co[0]: %d schedariu selezziunatu per u trasferimentu.
co[1]: %d schedarii selezziunati per u trasferimentu.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
co[0]: %d schedariu selezziunatu. Dimensione tutale : %s
co[1]: %d schedarii selezziunati. Dimensione tutale : %s

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
co[0]: %d schedariu selezziunatu. Dimensione tutale : Almenu %s
co[1]: %d schedarii selezziunati. Dimensione tutale : Almenu %s

en: Selected %s and %s for transfer.
co: %s è %s selezziunati per u trasferimentu.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
co: %s è %s selezziunati. Dimensione tutale : %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
co: %s è %s selezziunati. Dimensione tutale : Almenu %s

en: Selected editor does not exist.
co: L’editore selezziunatu ùn esiste micca.

en: Selected file already being edited
co: U schedariu selezziunatu hè dighjà in corsu di mudificazione

en: Selected file is already loaded
co: U schedariu selezziunatu hè dighjà caricatu

en: Selected file is already opened
co: U schedariu selezziunatu hè dighjà apertu

en: Selected file is still being edited
co: U schedariu selezziunatu hè torna in corsu di mudificazione

en: Selected filter only works for local files.
co: U filtru selezziunatu funziuneghja solu per i schedarii lucali.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
co: L’indetta glubale selezziunata è u servitore currente impieganu un tipu di servitore sfarente.
    Impiegate un indetta particulare à u situ per stu servitore.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
co: D’abbitudine, u portu selezziunatu hè impiegatu da un altru protoccollu.

en: Self-signed server certificate
co: Certificatu di servitore auto-firmatu

en: Send FTP &keep-alive commands
co: Mandà cummande FTP sempre-&vivu

en: Send custom command to the server otherwise not available
co: Mandà una cumanda persunalizata à u servitore s’ellu ùn hè micca dispunibule

en: Sending keep-alive command
co: Inviu d’una cumanda sempre-viva

en: Serial number:
co: Numeru di seria :

en: Serial:
co: Seria :

en: Server &type:
co: &Tipu di servitore :

en: Server Side Encryption:
co: Cifratura di u latu di u servitore :

en: Server certificate
co: Certificatu di servitore

en: Server does not support non-ASCII characters.
co: U servitore ùn accetta micca i caratteri micca ASCII.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
co: U servitore ùn accetta micca u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > %d Go.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
co: U servitore ùn accetta micca u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > %d Go. A fine di u trasferimentu si ferà quandu a dimensione di i schedarii lucale & servitore currisponderà.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
co: U servitore ùn accetta micca u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > 2 Go.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
co: U servitore ùn accetta micca u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > 4 Go.

en: Server host key
co: Chjave d’ospite di u servitore

en: Server instructed us to wait %d seconds before sending next request
co: U servitore hà dumandatu d’aspettà %d seconde nanzu di mandà a prossima richiesta

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
co: U servitore pò ùn micca accettà u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > %d Go. A fine di u trasferimentu si ferà quandu a dimensione di i schedarii lucale & servitore currisponderà.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
co: U servitore pò richiede un contu. Pruvate d’indicà un contu impieghendu u Ghjestiunariu di Siti

en: Server not sending proper line endings
co: U servitore ùn manda micca fine di linea currette

en: Server requested unsupported digest authentication algorithm: %s
co: U servitore hà richiestu una cudificazione riassunta d’autenticazione micca accettata : %s

en: Server requested unsupported quality-of-protection: %s
co: U servitore hà richiestu una qualità di prutezzione micca accettata : %s

en: Server returned empty path.
co: U servitore hà riturnatu un chjassu viotu.

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
co: U servitore hà mandatu una richiesta cumplementare d’identificazione. Ci vole à impiegà un tipu interattivu d’identificazione.

en: Server sent data even before request headers were sent
co: U servitore hà mandatu i dati nanzu ch’elle sianu mandate l’intestature di a richiesta

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
co: U servitore hà mandatu una risposta passiva cù un indirizzu micca trasferevule. Fiascu di u modu passivu.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
co: U servitore hà mandatu una risposta passiva cù un indirizzu micca trasferevule. Indirizzu rimpiazzatu da quellu di u servitore.

en: Server sent too much data.
co: U servitore hà mandatu troppu di dati.

en: Server sent unexpected reply.
co: U servitore hà mandatu una risposta micca prevista.

en: Server to client MAC:
co: MAC per a cunnessione servitore à cliente :

en: Server to client cipher:
co: Cudificazione per a cunnessione servitore à cliente :

en: Server/Local file
co: Servitore / Schedariu lucale

en: Server:
co: Servitore :

en: Session details
co: Detaglii di a sessione

en: Set &Priority
co: Definisce a &priurità

en: Setting permissions of '%s' to '%s'
co: Definizione di i permessi da « %s » à « %s »

en: Settings
co: Preferenze

en: Settings directory:
co: Cartulare di preferenze :

en: Sh&ow notification bubble
co: Affissà a &bolle di nutificazione

en: Show &raw directory listing
co: &Presentà a lista cruda di cartulare

en: Show &welcome dialog...
co: Presentà u dialogu di &benvenuta…

en: Show both directory trees and continue comparing?
co: Presentà l’arburiscenze per i dui lati è cuntinuà u paragone ?

en: Show details
co: Fighjà i detaglii

en: Show details about custom date and time formats
co: Fighjà i detaglii apprupositu di e forme persunalizate di data è d’ora

en: Show in file &manager
co: Presentà in u &ghjestiunariu di schedariu

en: Shows available TLS ciphers
co: Presenta e cudificazioni TLS dispunibule

en: Shows this help dialog
co: Presenta stu dialogu d’aiutu

en: Shutdown now
co: Piantà u sistema subitu

en: Signature algorithm:
co: Cudificazione di a firma :

en: Signup
co: Iscrivesi

en: Site &Manager entries
co: Elementi di u &Ghjestiunariu di siti

en: Site Manager
co: Ghjestiunariu di siti

en: Site Manager - Cannot remember password
co: Ghjestiunariu di siti - Ùn si pò arricurdassi di a parolla d’entrata

en: Site Manager - Invalid data
co: Ghjestiunariu di siti - Dati inaccettevule

en: Site Manager already open
co: U Ghjestiunariu di siti hè dighjà apertu

en: Site does not exist.
co: U situ ùn esiste micca.

en: Site path has to begin with 0 or 1.
co: Un chjassu di situ hà da principia cù 0 o 1.

en: Site path is malformed.
co: U chjassu di situ hè malfuttutu.

en: Site-specific bookmarks
co: Indette particulare per stu situ

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
co: L’indette particulare per stu situ richiedenu chì stu situ sia arregistratu in u Ghjestiunariu di siti.
    Vulete aghjunghje l’ozzioni di sta cunnessione à u Ghjestiunariu di siti ?

en: Size
co: Dimensione

en: Size formatting
co: Furmatu di a dimensione

en: Size unknown
co: Dimensione scunnisciuta

en: Skip file
co: Ignurà u schedariu

en: Skipping download of %s
co: Ignurà u scaricamentu di %s

en: Skipping non-existing key file "%s"
co: Ignurà u schedariu di chjave inesistenti « %s »

en: Skipping upload of %s
co: Ignurà l’incaricamentu di %s

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
co: Certi schedarii sò sempre in corsu di mudificazione o anu bisognu d’esse incaricati.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
co: Certi servitori alluntanati mal cunfigurati, chì sò daretu un « router », ponu risponde cù i so indirizzi IP lucali.

en: Sort directories inline
co: Classificà i cartulari in-linea

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
co: L’ordine di classificazione ùn pò micca esse mudificatu durante u paragone di i cartulari.

en: Sorting
co: Classificazione

en: Sorting &mode:
co: &Modu di classificazione :

en: Source and path of the drop operation are identical
co: L’origine è u chjassu di l’operazione di Sguillà & Depone sò listessi

en: Source and target file may not be the same
co: U schedariu d’origine è di destinazione ùn ponu micca esse listessi

en: Source and target of the drop operation are identical
co: L’origine è a destinazione di l’operazione di Sguillà & Depone sò listessi

en: Source file:
co: Schedariu d’origine :

en: Speed Limits
co: Limiti di vitezza per i trasferimenti

en: Speed limits
co: Limiti di vitezza per i trasferimenti

en: Speed limits are disabled, click to change.
co: A limitazione di vitezza per i trasferimenti hè disattiva, cliccu per cambià.

en: Speed limits are enabled, click to change.
co: A limitazione di vitezza per i trasferimenti hè attiva, cliccu per cambià.

en: Stable and beta versions
co: E versioni stabule è beta

en: Stable versions only
co: Solu e versioni stabule

en: Stable, beta and nightly versions
co: E versioni stabule, beta è create di notte

en: Start transfer &immediately
co: Principià u trasferimentu &avà

en: Start with opened Site Manager
co: Principià cù l’apertura di u Ghjestiunariu di siti

en: Started update check on %s
co: Iniziu di u cuntrolu autumaticu di e nove versioni in %s

en: Starting download of %s
co: Lanciu di u scaricamentu di %s

en: Starting upload of %s
co: Lanciu di l’incaricamentu di %s

en: Starts the local site in the given path
co: Lancia u situ lucale in u chjassu indicatu

en: State or province:
co: Statu o pruvincia :

en: Status
co: Statu

en: Status:
co: Statu :

en: Stop and remove &all
co: Pi&antà è caccià tuttu

en: Stop recursive operation
co: Piantà l’operazione recursiva

note: @translator: Keep short
en: Storage &account:
co: Contu d’&allucamentu :

en: Storj support
co: Permette Storj

en: Street:
co: Carrughju :

en: Subject
co: Sughjettu

en: Successful transfers
co: Trasferimenti riesciuti

en: Summary of test results:
co: Riassuntu di i resultati di a prova :

en: Suspend now
co: Mette in veghja subitu

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
co: E leie simboliche (symlink) ver di i schedarii ùn sò micca affette da sta scelta, chì tale leie sò sempre squassate.

en: Synchronized browsing
co: Sfugliendu sincrunizatu

en: Synchronized browsing has been disabled.
co: Avà, u sfugliendu sincrunizatu ùn hè più attivu.

en: Synchronizing directories.
co: Sincrunizazione di cartulari.

en: Syntax error
co: Sbagliu di sintassa

en: Syntax error in command line
co: Sbagliu di sintassa in a linea di cumanda

en: System details
co: Detaglii di u sistema

en: T&oolbar
co: &Barra d’attrezzi

en: TLS connection established, sending HTTP request
co: Cunnessione TLS stabilita, mandà d’una dumanda HTTP

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
co: Cunnessione TLS stabilita, in attesa di u messaghju di benvenuta…

en: TLS connection established.
co: Cunnessione TLS stabilita.

en: TTL expired
co: TTL scadutu

en: Tardigrade - Decentralized Cloud Storage
co: Tardigrade - Allucamentu diccentralizatu nant’à u nivulu

en: Target file already exists
co: U schedariu di destinazione esiste dighjà

en: Target file:
co: Schedariu di destinazione :

en: Target filename already exists!
co: U nome di u schedariu di destinazione esiste dighjà !

en: Target filename already exists, really continue?
co: U nome di u schedariu di destinazione esiste dighjà ! Vulete cuntinuà ?

en: Telephone number:
co: Numeru di telefonu :

en: Test finished successfully
co: Prova compia bè

en: Test results
co: Risultati di a prova

en: Testing resume capabilities of server
co: Prova di a capacità di u servitore à ripiglià i trasferimenti

en: The &following files are currently being edited:
co: I schedarii chì &seguitanu sò in corsu di mudificazione :

en: The Site Manager cannot be used unless the file gets repaired.
co: U Ghjestiunariu di siti ùn pò micca esse impiegatu senza avè riparatu i schedarii.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
co: U Ghjestiunariu di siti hè apertu in un altra copia di FileZilla 3.
    Vulete cuntinuà ? Tutti i cambiamenti fatti in u Ghjestiunariu di siti ùn seranu micca arregistrati.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
co: U Ghjestiunariu di siti hè apertu in un altra copia di FileZilla 3.
    Ci vole à chjodelu osinnò i dati ùn ponu micca esse cacciati.

en: The address you entered was: %s
co: L’indirizzu entritu era : %s

en: The associated program could not be found.
co: U prugramma assuciatu ùn si trova micca.

en: The bookmark could not be added.
co: L’indetta ùn pò micca esse aghjunta.

en: The bookmarks could not be cleared.
co: L’indette ùn ponu micca esse squassate.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
co: A cunessionne hè cifrata. Cliccu nant’à l’icona per avè più di detaglii.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
co: A forma persunalizata di data hè inaccettevule o cuntene specificazioni di forma micca accettate.

en: The custom login sequence cannot be empty.
co: A sequenza d’identificazione persunalizata ùn pò micca esse viota.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
co: A forma persunalizata d’ora hè inaccettevule o cuntene specificazioni di forma micca accettate.

en: The data connection could not be established: %s
co: A cunnessione di dati ùn pò micca esse stabila : %s

en: The default editor for text files is:
co: L’editore predefinitu per i schedarii di testu hè :

en: The default editor for this file type is:
co: L’editore predefinitu per stu tipu di schedariu hè :

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
co: U nome di filtru indicatu esiste dighjà, sciglite un altru nome.

en: The entered passwords are not the same.
co: E parolle d’entrata scrite ùn sò micca listesse.

en: The extension '%s' does already exist in the list
co: L’estensione « %s » esiste dighjà in sta lista

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
co: U schedariu %s esiste dighjà.
    Scrivite un altru nome :

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse apertu :
    U prugrammu assuciatu (%s) ùn si trova micca.
    Verificate i vostri associi di tipu di schedariu.

en: The file '%s' contains an SSH1 key. The SSH1 protocol has been deprecated, FileZilla only supports SSH2 keys.
co: U schedariu « %s » cuntene una chjave SSH1. U protocollu SSH1 hè statu disprezzatu, FileZilla accetta solu e chjavi SSH2.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse caricatu o ùn cuntene micca una chjave privata.

en: The file '%s' could not be loaded.
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse caricatu.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse apertu :
    Ùn ci hè micca di prugrammu assuciatu cù stu tipu di schedariu nant’à u vostru sistema.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse apertu :
    A cumanda assuciata hè fiasca

en: The file '%s' has been created by a more recent version of FileZilla.
    Loading files created by newer versions can result in loss of data.
    Do you want to continue?
co: U schedariu « %s » hè statu creatu da una versione più recente di FileZilla.
    Carichendu schedarii creati da versioni più nove pò causà una perdita di dati.
    Vulete cuntinuà ?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
co: U schedariu « %s » ùn si trova micca in un furmatu accettatu da FileZilla.
    Vulete trasfurmallu in un furmatu accettatu ?

en: The file selected as default editor does not exist.
co: U schedariu selezziunatu cum’è editore predefinitu ùn esiste micca.

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
co: A culonna di u nome di schedariu ùn pò micca esse, ne piattata, ne mossa.

en: The filename column cannot be hidden.
co: A culonna di u nome di schedariu ùn pò micca esse piattata.

en: The following character will be replaced: %s
co: U caratteru seguente serà rimpiazzatu : %s

en: The following characters will be replaced: %s
co: I caratteri seguente seranu rimpiazzati : %s

en: The free open source FTP solution
co: A soluzione FTP libera di « fonte aperta »

en: The global bookmarks could not be saved.
co: L’indette glubale ùn ponu micca esse arregistrate.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
co: Più u livellu di spannà hè altu, più ci seranu infurmazioni in u ghjurnale di messaghji. A mostra di st’infurmazioni per spannà hà un effettu gattivu nant’à e prestazioni.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
co: U limitu deve esse sceltu trà 1 è 2000 Moaiutu in l

en: The local directory '%s' could not be created.
co: U cartulare lucale « %s » ùn pò micca esse creatu.

en: The local directory '%s' does not exist.
co: U cartulare lucale « %s » ùn esiste micca.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
co: U cartulare lucale « %s » ùn hè micca sottu a radica di sincrunizazione (%s).
    Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare lucale ?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
co: U portu dispunibule u più bassu deve esse inferiore o uguale à u portu u più altu.

en: The master password needs to be at least 8 characters long.
co: A parolle d’entrata principale deve cuntene almenu 8 caratteri.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
co: A nova versione ùn pò micca esse scaricata, pruvate torna un’altra volta.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
co: A nova versione hè stata arregistrata in u vostru cartulare di scaricamenti.

en: The queue will not be saved.
co: A lista d’attesa ùn serà micca arregistrata.

en: The remote directory '%s' does not exist.
co: U cartulare alluntanatu « %s » ùn esiste micca.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
co: U cartulare alluntanatu « %s » ùn hè micca sottu a radica di sincrunizazione (%s).
    Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare alluntanatu ?

en: The selected categories have been imported.
co: E categurie selezziunate sò state impurtate.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
co: U schedariu selezziunatu cuntene dati d’impurtazione per e categurie chì seguitanu :

en: The selected file is already being edited:
co: U schedariu selezziunatu hè dighjà in corsu di mudificazione :

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
co: U schedariu selezziunatu hè ancu apertu in qualchì altru prugramma, ci vole à chjodelu.

en: The server could not be added.
co: U servitore ùn pò micca esse aghjuntu.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
co: U servitore hà mandatu una risposta inaspettata o scunnisciuta.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
co: U servitore impiega a cudificazione di caratteri seguente per i nomi di schedarii :

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
co: U certificatu di u servitore hè scunnisciutu. Verificate precisamente u certificatu per assicurassi chì u servitore pò esse degnu di cunfidenza.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
co: A chjave d’ospite di u servitore ùn currisponde micca à a chjave in memoria. Vole si dì chì l’amministratore hà cambiatu a chjave d’ospite, o chì voi site in corsu di cunnessione à un altru urdinatore pritendendu esse u servitore.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
co: A chjave d’ospite di u servitore hè scunnisciuta. Ùn avete micca l’assicuranza chì stu servitore sia quellu chè voi aspittate.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
co: E preferenze sò state impurtate. Ci vole à riavvià FileZilla per piglialle in contu.

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
co: L’urdinatore hè prontu hà ridimarrà, osinnò ci vole à cliccà nant’à Abbandunà.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
co: L’urdinatore hè prontu hà piantassi, osinnò ci vole à cliccà nant’à Abbandunà.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
co: U schedariu di destinazione esiste dighjà.
    Sciglite un azzione.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
co: A prova ùn s’hè micca passata bè. Site sicuru di vulè arregistrà e preferenze ?

en: The valid backup file %s could not be restored
co: U schedariu accettevule di copia %s ùn pò micca esse risturatu

en: Themes
co: Temi

en: This filter set cannot be removed.
co: Stu gruppu di filtru ùn pò micca esse cacciatu.

en: This filter set cannot be renamed.
co: Stu gruppu di filtru ùn pò micca esse rinumatu.

en: This may be the result of a downgrade attack, only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
co: Què pò esse u risultatu d’un attaccu di sclassificamentu, cuntinuate solu dopu avè parlatu à l’amministratore o à u furnidore d’uspitalità di u servitore.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
co: Vole si dì chì qualchì « router » è/o parafocu interferisce sempre cù FileZilla.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
co: Què funziuneghja solu s’è ùn site micca daretu un « router », altrimente u vostru sistema riturnerà u vostru indirizzu internu.

en: This server does not support FTP over TLS.
co: Stu servitore ùn accetta micca FTP nant’à TLS.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
co: St’assistente hà da aiutavvi à cunfigurà currettamente tutti « router » è parafochi è permette di pruvà a vostra cunfigurazione dopu.

en: Time
co: Ora

en: Time formatting
co: Furmatu di l’ora

en: Time&out in seconds:
co: &Cumportu d’attesa in seconde :

en: Timeout
co: Cumportu d’attesa

en: Title:
co: Titulu :

en: To compare directories quick search must be closed.
co: Per paragunà cartulari a ricerca pronta deve esse chjosa.

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
co: Per paragunà i cartulari, e duie liste di schedarii devenu esse alineate.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
co: Per fà què, l’arburiscenze devenu esse treminduie palisate o piattate.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
co: Per permette l’autenticazione da chjave privata, FileZilla deve cunnosce e chjavi private à impiegà.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
co: Attivà / Disattivà u paragone di i cartulari. Cliccu dirittu per cambià u modu di paragone.
    
    Culori :
    Ghjallu : U schedariu esiste d’un latu solu
    Verde : U schedariu hè più recente chì quellu micca marcatu di l’altru latu
    Rossu : E dimensioni di i schedarii sò sfarente

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
co: Attivà / Disattivà u sfugliendu sincrunizatu.
    S’ellu hè attivu, navigà in l’arburiscenza lucale cambierà dinù u cartulare nant’à u servitore è viciversa.

en: Toggles processing of the transfer queue
co: Attiva o disattiva u trattamentu di a lista d’attesa di i trasferimenti

en: Toggles the display of the local directory tree
co: Affissa o piatta l’arburiscenza di u cartulare lucale

en: Toggles the display of the message log
co: Affissa o piatta a finestra di u ghjurnale di messaghji

en: Toggles the display of the remote directory tree
co: Affissa o piatta l’arburiscenza di u cartulare alluntanatu

en: Toggles the display of the transfer queue
co: Affissa o piatta a finestra di a lista d’attesa di trasferimentu

en: Too long header line
co: Linea d’in-capu troppu longa

en: Too many redirects
co: Troppu di ridirezzioni

en: Trace:
co: Traccia :

en: Transfer
co: Trasferisce

en: Transfer &direction
co: &Direzzione di u trasferimentu

en: Transfer &type
co: &Tipu di trasferimentu

en: Transfer Mode
co: Modu di trasferimentu

en: Transfer Queue
co: Lista d’attesa di trasferimentu

en: Transfer Settings
co: Preferenze di trasferimentu

en: Transfer connection interrupted: %s
co: Cunnessione di trasferimentu interrotta : %s

en: Transferred data got tainted.
co: I dati trasferiti sò stati alterati.

en: Transferring
co: Trasferimentu

en: Transfers
co: Trasferimenti

en: Transfers finished
co: Trasferimenti cumpletti

en: Treat files &without extension as ASCII file
co: Trattà i schedarii senza &estensione cum’è schedarii ASCII

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
co: Trattà sti &tipi di schedarii cum’è schedarii ASCII :

en: Trust changed Hostkey:
co: Apprubazione di cambiamentu di Chjave d’ospite :

en: Trust new Hostkey:
co: Apprubazione di a nova Chjave d’ospite :

en: Trust the new key and carry on connecting?
co: Appruvà a nova chjave è assucialla à a cunnessione ?

en: Trust the server certificate and carry on connecting?
co: Appruvà u certificatu di u servitore è cuntinuà a cunnessione ?

en: Trust this host and carry on connecting?
co: Appruvà stu servitore è cuntinuà a cunnessione ?

en: Try again
co: Pruvà torna

en: Type of FTP Proxy:
co: Tipu di proxy FTP :

en: Type of generic proxy:
co: Tipu di proxy genericu :

en: U&pload
co: &Incaricà

en: U&pload limit:
co: Limitazione d’&incaricamentu :

en: U&se filetype associations if available
co: &Impiegà l’associi da tipu di schedariu, s’elli sò dispunibule

en: USER@&HOST
co: UTILIZATORE@&OSPITE

en: Unassigned error code %d
co: Codice di sbagliu micca affettatu %d

en: Unexpected end-of-file on '%s'
co: Fine di schedariu inaspettata per « %s »

en: Unfortunately information about the new update could not be retrieved.
co: Per disgrazia, ùn si pò acquistà l’infurmazione apprupositu di a nova versione.

en: Unit:
co: Unità :

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
co: Tipu di proxy FTP scunnisciutu, impussibule d’ingenereghjà una sequenza d’identificazione.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
co: Versione di protoccollu SOCKS scunnisciuta : %d

en: Unknown certificate
co: Certificatu scunnisciutu

en: Unknown error %d
co: Sbagliu scunnisciutu %d

en: Unknown error %u
co: Sbagliu scunnisciutu %u

en: Unknown host key
co: Chjave d’ospite scunnisciuta

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
co: Versione di protoccollu SOCKS di neguziazione d’autenticazione Utilizatore / Parolla d’entrata scunnisciuta : %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
co: Elementu scunnisciutu à a radica, u schedariu ùn pare micca ingeneratu da FileZilla.

en: Unknown transfer encoding
co: Cudificazione di trasferimentu scunnisciuta

en: Unknown version
co: Versione scunnisciuta

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
co: Tantu chì sti penseri ùn sò micca curretti, u modu FTP attivu ùn funziuneghja micca è u modu passivu deve esse impiegatu.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
co: Tantu chì stu penseru ùn hè micca currettu, u modu FTP attivu ùn funziuneghja micca è u modu passivu deve esse impiegatu.

en: Unsupported redirect
co: Ridirezzione micca accettata

en: Up&load and unedit
co: Incaricà è &piantà a mudificazione

en: Upload
co: Incaricà

en: Upload &limit:
co: &Limitazione d’incaricamentu :

en: Upload failed
co: Incaricamentu fiascu

en: Upload limit: %s/s
co: Limitazione d’incaricamentu : %s/s

en: Upload limit: none
co: Limitazione d’incaricamentu : alcuna

en: Upload search results
co: Incaricà i risultati di a ricerca

en: Upload selected directory
co: Incaricà u cartulare selezziunatu

en: Upload selected files and directories
co: Incaricà i schedarii è i cartulari selezziunati

en: Upload this file back to the server?
co: Incaricà stu schedariu mudificatu ver di u servitore ?

en: Upload this file to the server?
co: Incaricà stu schedariu ver di u servitore ?

en: Uploading
co: Incaricamentu

en: Uploading and pending removal
co: Incaricamentu è in attesa di ritiru

en: Uploading and unediting
co: Incaricamentu è abbandonu di a mudificazione

en: Us&e system defaults for current language
co: Impiegà i parametri pre&definiti di u sistema per a lingua currente

en: Use &custom charset
co: Impiegà un gruppu persunalizatu di &caratteri

en: Use &custom editor:
co: Impiegà l’editore &persunalizatu :

en: Use &default editor for text files
co: Impiegà l’editore pre&definitu per i schedarii di testu

en: Use &synchronized browsing
co: Impiegà u sfugliendu &sincrunizatu

en: Use Regular Expressions
co: Impiegà Espressioni Regulare

en: Use default action
co: Impiegà l’azzione predefinita

en: Use explicit FTP over TLS if available
co: Impiegà una cunnessione FTP nant’à TLS s’ella hè dispunibule

en: Use server currently connected to
co: Impiegà u servitore chì hè dighjà cunnettu

en: Use server from site manager
co: Impiegà u servitore da u Ghjestiunariu di siti

en: Use system &defaults for current language
co: Impiegà i parametri pre&definiti di u sistema per a lingua currente

en: Use system association
co: Impiegà l’associu di u sistema per i schedarii

en: Use the following IP address:
co: Impiegà quessu indirizzu IP :

en: Use the following port range:
co: Impiegà sta stesa di porti :

en: Use the server's external IP address instead
co: Impiegà piuttostu l’indirizzu IP esternu di u servitore

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
co: Impiegà què s’è voi site daretu un « router » è avete un indirizzu IP esternu staticu.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
co: Impiegà st’ozzione s’è voi avete un indirizzu IP dinamicu. FileZilla cunttatterà u servitore in sù una volta per ogni sessione à partesi di u primu impiegu di u modu attivu. Solu l’infurmazione di a vostra versione di FileZilla serà mandata à u servitore.

en: User:
co: Utilizatore :

en: Username cannot be a series of spaces
co: U nome d’utilizatore ùn pò esse una seria di sbalarghi

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else uses local charset.
co: Impiegheghja UTF-8 s’è u servitore l’accetteghja, osinnò u gruppu lucale di caratteri.

en: Using insecure HTTP
co: Impiegu di HTTP micca sicuru

en: Using plain %s is insecure.
co: Impiegà %s ordinariu ùn hè micca sicuru.

en: Using secure HTTPS
co: Impiegu di HTTPS sicuru

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
co: L’impiegu d’un gruppu di caratteri gattivu pò causà una scrittura incurretta di i nomi di schedariu.

note: @translator: Period as in a span of time with a start and end date
en: Validity period:
co: Periodu di validità :

en: Verbose log messages from wxWidgets
co: Messaghji ditagliati di u ghjurnale di wxWidgets

en: Very high
co: Assai altu

en: View hidden option set, but unsupported by server
co: L’ozzione d’affissà i schedarii piattati hè attiva, ma ùn hè micca accettata da u servitore

en: View/Edit
co: Fighjà / Mudificà

en: Visible columns
co: Culonne videvule

en: W&rite
co: Sc&rive

en: Waiting for browsing connection
co: In attesa d’una cunnessione per u sfugliendu

en: Waiting for password
co: In attesa di a parolla d’entrata

en: Waiting for transfer to be cancelled
co: In attesa d’abbandunà u trasferimentu

en: Waiting to retry...
co: In attesa nanzu à un altra prova…

en: Warning! You have previously connected to this server using FTP over TLS, yet the server has now rejected FTP over TLS.
co: Avertimentu ! Nanzu avete impiegatu una cunnessione FTP nant’à TLS cù stu servitore, eppuru ellu vene di righjittalla avà.

en: Warning! You have previously connected to this server using TLS.
co: Avertimentu ! Nanzu avete impiegatu una cunnessione TLS cù stu servitore.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
co: Avertimentu, i dati di cunnessione da un indirizzu IP incurrettu sò ignurati.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
co: Avertimentu : l’impiegu di e versioni di FileZilla create di notte si face à u vostru risicu.
    Alcunu sustenu hè dispunibule per ste versioni.
    Ste versioni ponu ùn micca funziunà cum’è previstu, è dannighjà u vostru sistema dinù.
    
    Site sicuru di vulè include ste versioni quantunque ?

en: Warning: Potential security breach!
co: Avertimentu : Callaghja di sicurità pussibule !

en: WebDAV using HTTP (insecure)
co: WebDAV impieghendu HTTP (micca sicuru)

en: WebDAV using HTTPS
co: WebDAV impieghendu HTTPS

en: Welcome to FileZilla
co: Benvenuta in FileZilla

en: What's new
co: Ciò chì hè novu

en: What's new:
co: Ciò chì hè novu :

en: When allowing FileZilla to remember passwords, you can reconnect without having to re-enter the password after restarting FileZilla.
co: Auturizà FileZilla à arricurdassi e parolle d’entrata vi permette di cunnettavvi torna à i servitori senza avè à scrivelle durante e prussime sessioni di FileZilla.

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
co: Quandu st’ozzione hè attiva, i caratterri di i nomi di schedariu chì ùn sò micca accettati da u sistema lucale, seranu rimpiazzati s’è un tale schedariu hè scaricatu.

en: When st&arting a new connection while already connected:
co: &Quandu una nova cunnessione principia in tandu voi site dighjà cunnettu :

en: Widescreen
co: Screnu largu

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
co: Vulete chì FileZilla s’arricordi di e parolle d’entrata ?

en: Wr&ite
co: Scr&ive

en: Wrong external IP address
co: Indirizzu IP esternu incurrettu

en: Wrong line endings
co: Fine di linea gattive

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt the stored passwords.
co: A parolla d’entrata principale scritta hè falsa è ùn pò micca esse impiegata per dicifrà e parolle d’entrata arregistrate.

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt this item.
co: A parolla d’entrata principale scritta hè falsa è ùn pò micca esse impiegata per dicifrà st’elementu.

en: You appear to be using an IPv6-only host. This wizard does not support this environment.
co: Pare chì voi impiegavate solu un indirizzu IPv6. St’assistente ùn accetta micca sta cunfigurazione.

en: You are using the latest version of FileZilla.
co: Impiegate l’ultima versione di FileZilla.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
co: Ghjè sempre pussibule d’apre stu dialogu per via à l’Aiutu.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
co: Pudete scaricà l’ultima versione di FileZilla da u site Web :

en: You can leave the port field empty to use the default port.
co: Pudete lascià viotu u locu di u portu per impiegà u portu predefinitu.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
co: Pudete piazzà un « x » sottu à qualsiasi pusizione per cunservà i permessi uriginali di i schedarii.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
co: Ùn si pò micca impurtà preferenze à partesi di u propiu cartulare di preferenze di FileZilla.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
co: Ùn si pò micca rimpiazzà un caratteru inaccettevule cù un altru. Ci vole à impiegà un caratteru permessu in i nomi di schedarii.

en: You cannot upload files into the root directory.
co: Ùn si pò micca incaricà schedarii in u cartulare di radica.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
co: Ùn avete micca scrittu un novu nome per u schedariu. Vulete rimpiazzallu ?

en: You do not have permission to list this directory
co: Ùn avete micca u permessu di fà una lista di stu cartulare

en: You have selected at least one symbolic link.
co: Avete selezziunatu almenu una leia simbulica.

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
co: Avete selezziunatu più di 10 schedarii per mudificalli, site sicuru di vulè continuà ?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
co: Avete selezziunatu più di 10 schedarii o cartulari per aprelli, site sicuru di vulè continuà ?

en: You have to enter a hostname.
co: Ci vole à scrive un nome d’ospite.

en: You have to enter a key file path
co: Ci vole à scrive un chjassu di schedariu di chjave

en: You have to enter a local directory.
co: Ci vole à scrive un cartulare lucale.

en: You have to enter a remote directory.
co: Ci vole à scrive un cartulare alluntanatu.

en: You have to enter a resolver.
co: Ci vole à scrive una risuluzione.

en: You have to enter a valid IPv4 address.
co: Ci vole à scrive un indirizzu IPv4 accettevule.

en: You have to enter a writable local directory.
co: Ci vole à scrive un cartulare lucale induve si pò scrive.

en: You have to enter an account name
co: Ci vole à scrive un nome di contu

en: You have to specify a user name
co: Ci vole à scrive un nome d’utilizatore

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
co: Podasse u vostru « router » o parafocu hà mudificatu i dati trasferiti di una manera gattiva.

en: You need to enter a master password.
co: Ci vole à scrive una parolla d’entrata principale.

en: You need to enter a name for the bookmark.
co: Ci vole à scrive un nome per l’indetta.

en: You need to enter a name for the log file.
co: Ci vole à scrive un nome per u ghjurnale di messaghji.

en: You need to enter a properly quoted command.
co: Ci vole à scrive una cumanda leghjittima trà virgulette.

en: You need to enter a proxy host.
co: Ci vole à scrive un ospite proxy.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
co: Ci vole à scrive un numeru di portu di proxy sceltu trà 1 è 65535

en: You need to enter a value.
co: Ci vole à scrive un valore.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
co: Ci vole à scrive almenu un chjassu, chì l’indette viote ùn sò micca accettate.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
co: Ci vole à scrive dui chjassi, lucale è alluntanatu, per permette u sfugliendu sincrunizatu per st’indetta.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
co: Ci vole à scrive dui chjassi, lucale è alluntanatu, per permette u sfugliendu sincrunizatu per stu situ.

en: You need to grant FileZilla access to the directories you want to download files into or to upload files from.
co: Ci vole à auturizà FileZilla à accede à i cartulari induve vulete scaricà schedarii o à partesi di chì incaricalli.

en: You need to specify a local file.
co: Ci vole à indicà un schedariu lucale.

en: You need to specify a remote file.
co: Ci vole à indicà un schedariu alluntanatu.

en: You need to specify a remote path.
co: Ci vole à indicà un chjassu alluntanatu.

en: You need to specify a server.
co: Ci vole à indicà un servitore.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
co: Ùn duveriate micca avè penseri per cunnettavvi à d’altri servitori, i trasferimenti di schedariu duverianu funziunà bè.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
co: L’urdinatore hà da mettessi in veghja for’di cliccà nant’à Abbandunà.

en: after
co: hè pusteriore à

en: before
co: hè anteriore à

en: begins with
co: principia cù

en: bytes
co: ottetti

en: contains
co: cuntene

en: custom
co: personalizatu

en: does not contain
co: ùn cuntene micca

en: does not equal
co: ùn hè micca uguale à

en: ends with
co: finisce cù

en: equals
co: hè uguale à

en: file
co: schedariu

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
co: fzputtyget ùn pò micca esse aviatu.
    Assicuratevvi chì fzputtyget.exe sia presente in u cartulare d’installazione di FileZilla.

en: fzsftp belongs to a different version of FileZilla
co: fzsftp appartene à una versione sfarente di FileZilla

en: fzsftp could not be started
co: fzsftp ùn pò micca esse aviatu

en: fzstorj belongs to a different version of FileZilla
co: fzstorj appartene à una versione sfarente di FileZilla

en: fzstorj could not be started
co: fzstorj ùn pò micca esse aviatu

en: fzstorj could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
co: fzstorj ùn pò micca esse aviatu.
    Assicuratevvi chì fzputtyget.exe sia presente in u cartulare d’installazione di FileZilla.

en: greater than
co: hè superiore à

en: group executable
co: eseguievule da u gruppu

en: group readable
co: lettura da u gruppu

en: group writeable
co: scrittura da u gruppu

en: is equal to
co: hè uguale à

en: is set
co: hè definitu

en: is unset
co: ùn hè micca definitu

en: less than
co: hè inferiore à

en: matches regex
co: currisponde à l’espressione regex

en: new name
co: novu nome

en: owner executable
co: eseguievule da u pruprietariu

en: owner readable
co: lettura da u pruprietariu

en: owner writeable
co: scrittura da u pruprietariu

en: world executable
co: eseguievule da tutti

en: world readable
co: lettura da tutti

en: world writeable
co: scrittura da tutti

en: wxWidgets:
co: wxWidgets :
