stellarium - en to hrx translation catalogue (631 entries)

en: Constellation lines
hrx: Gëʃtɛnnë-liņņë

en: Constellation art
hrx: Gëʃtɛnnë-pilldǎ

en: Constellation labels
hrx: Gëʃtɛnnë-nåmë

en: Constellation boundaries
hrx: Gëʃtɛnnë-krɛnnzë

en: Stars
hrx: Ʃtɛnnë

en: Meridian
hrx: Helləft-liņņë

en: Equator
hrx: Middë-eatt-liņņë

en: Atmosphere
hrx: Lufft

en: Fog
hrx: Tusstř

en: Ground
hrx: Poddəm

en: Location
hrx: Pǒfinnuŋŋ

en: Size
hrx: Krest

en: Distance
hrx: Vajt

note: TRANSLATORS: Type of object
en: star
hrx: ʃtɛnn

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Planets
hrx: Runntlë

en: Planet labels
hrx: Nåmë fønn’ë runntlë

en: Planet orbits
hrx: Pånë fønn’ë runntlë

en: Planet trails
hrx: Ʃtriʋë fønn’ë runntlë

en: double star
hrx: tobbelt-ʃtɛnn

en: Night mode
hrx: Naxxts-modë

en: Date and Time
hrx: Tåx unn uř-tsajt

en: Movement and Selection
hrx: Pǒvejuŋŋ unn aws-suɠɠuŋŋ

en: Increase time speed
hrx: Dǐ tsajt ʃnellř rømm-ken maɠɠë

en: Decrease time speed
hrx: Dǐ tsajt lammzammř rømm-ken maɠɠë

en: Increase time speed (a little)
hrx: Dǐ tsajt ʃnellř rømm-ken maɠɠë (norë n-pisssjě)

en: Decrease time speed (a little)
hrx: Dǐ tsajt lammzammř rømm-ken maɠɠë (norë n-pisssjě)

en: Set normal time rate
hrx: Fǎ’dǐ norrmall tsajt-taʒʒë hinn-ʃtellë

en: Set time rate to zero
hrx: Dǐ tsajt-taʒʒë fǎ null ʃtellë

en: Set time to now
hrx: Dǐ tsajt fǎ jetts ʃtellë

en: Add 1 solar hour
hrx: En sunnë-ʃtunn dëpaaj-tun

en: Add 1 solar day
hrx: Enë sunnë-tåx dëpaaj-tun

en: Subtract 1 solar hour
hrx: En sunnë-ʃtunn app-tsijë

en: Subtract 1 solar day
hrx: Enë sunnë-tåx app-tsijë

en: Flip scene horizontally
hrx: S pillt vowë-reķķt rømm-trejë

en: Flip scene vertically
hrx: S pillt sɛŋŋgəl-reķķt rømm-trejë

en: Error
hrx: Felǎ

en: Maximum FOV:
hrx: Heķst siķķt-prajt:

en: Equal Area
hrx: Sellviķķ umm-råt

en: Fish-eye
hrx: Fiʒʒë-aw

en: Cylinder
hrx: Tsǐlinndǎ

en: (apparent)
hrx: (aws-sinliķķ)

en: Zoom in on selected object
hrx: Dë aws-gësuxxtnë keģë-ʃtannt ån-tsijë

en: Zoom out
hrx: Aws-tsijë

en: Track object
hrx: Dë keģë-ʃtannt no-ken

en: Network error
hrx: Nettsë-felǎ

en: Querying
hrx: N-suɠɠë

en: Not found
hrx: Nɛtt gëfunn

en: Found
hrx: Gëfunn

en: Downloading %1...
    (You can close this window.)
hrx: %1 iss rannǎ-gëlåd’ən-kevvë...
    (Tǔ k̀annst’dëto lådř tsu-maɠɠë.)

en: Download size: %1MB
    Star count: %2 Million
    Magnitude range: %3 - %4
hrx: Krest fømm’m rannǎ-låt: %1MB
    Ʃtɛnnë-fil: %2 mǐļon
    Aws-vajduŋŋ fønn’ë krest: %3 - %4

en: Error downloading %1:
    %2
hrx: To izz’ən felǎ pǎsiřt ivvǎ’m rannǎ-lådë fønn %1:
    %2

en: Error downloading %1:
    File is corrupted.
hrx: To izz’ən felǎ pǎsiřt ivvǎ’m rannǎ-lådë fønn %1:
    Dë fajl iss kǎputt.

en: yyyy-mm-dd (ISO 8601)
hrx: jjjj-mm-tt (ISO 8601)

en: dd-mm-yyyy
hrx: tt-mm-jjjj

en: mm-dd-yyyy
hrx: mm-tt-jjjj

en: Keys
hrx: Knɛpp

en: Arrow keys & left mouse drag
hrx: Riķķtuŋŋ-knɛpp unn ʃlebbuŋŋ mymm’m mawzë ‘zajnë liŋŋzë knøpp

en: Zoom in/out
hrx: Ån-tsijë/Aws-tsijë

en: Page Up/Down
hrx: Plåt Ruff/Plåt Ranna

en: Select object
hrx: Dë keģë-ʃtannt aws-suɠɠë

en: Left click
hrx: Liŋŋzë klikk

en: Clear selection
hrx: Dǐ aws-suɠɠuŋŋ savř-maɠɠë

en: Right click
hrx: Reķķtsë klikk

en: Tester: %1
hrx: Provǎ: %1

en: Windows
hrx: Låtrë

en: Quit
hrx: Raws-ken

en: Help window
hrx: Lådř fønn hilləf

en: Configuration window
hrx: Lådř fønn ʃtelluŋŋ

en: Search window
hrx: Lådř fønn suɠɠuŋŋ

en: Date/time window
hrx: Lådř fønn tåx unn uř-tsajt

en: Location window
hrx: Lådř fønn’n pǒfinnuŋŋ

en: Space
hrx: Platts

en: No shooting stars
hrx: Ƙen ʃtɛnn-ʃubbë

en: No landscape was installed.
hrx: Ƙen lannt-ʃafft iss inn-gëpawt kepp.

en: Error!
hrx: Tǒ izz’ǝn felǎ pǎsiřt!

note: TRANSLATORS: name of object
en: Name
hrx: Nåmë

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Comets
hrx: Ʃwanns-ʃtɛnnë

en: Object
hrx: Keģë-ʃtannt

en: Scripts
hrx: Ʃrifftë

en: Full-screen mode
hrx: Follë-pillt-modë

note: TRANSLATORS: Cardinals names: East
en: E
hrx: O

note: TRANSLATORS: Cardinals names: West
en: W
hrx: V

note: TRANSLATORS: Type of object
en: planet
hrx: runndǝl

note: TRANSLATORS: Type of object
en: comet
hrx: ʃwanns-ʃtɛnn

note: TRANSLATORS: Type of object
en: moon
hrx: mont

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Constellations
hrx: Gëʃtɛnnë

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Arabic
hrx: Ǎrabiʃʃ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Aztec
hrx: Asstɛggiʃʃ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Chinese
hrx: Ʃǐneziʃ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Egyptian
hrx: Ěʃiddiķķ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Inuit
hrx: Esskimmǒ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Korean
hrx: Korrěåniʃʃ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Maori
hrx: Mawrǐ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Navajo
hrx: Nǎvåʃ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Norse
hrx: Nøddiʃʃ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Sami
hrx: Lǎponiʃʃ

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Tupi-Guarani
hrx: Tǔpi-kwarrǎni

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Western
hrx: Vesstliķķ

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Guereins
hrx: Guéreins

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Trees
hrx: Pem

note: #-#-#-#-#  1 (stellarium)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: Name of landscape
en: Moon
hrx: Mont

note: TRANSLATORS: Landscape name: Hurricane Ridge
en: Hurricane
hrx: Hurricane Ridge

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Ocean
hrx: Meř

note: TRANSLATORS: Landscape name: Garching bei Munchen
en: Garching
hrx: Garching bei München

note: #-#-#-#-#  1 (stellarium)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: Name of landscape
en: Sun
hrx: Sunn

en: Delete
hrx: Aws-maɠɠë

en: Cancel
hrx: App-ʃmajzë

en: Brazil
hrx: Prǎsiļļë

en: Help
hrx: Hilləf

en: About
hrx: Ivviķķ

en: Log
hrx: Låx

en: Add to list
hrx: Ånn’ë lisst dëpaaj-tun

en: Altitude:
hrx: Heķt:

en: Enter the altitude in meter
hrx: Tu’dǐ heķt inn medř inn-kevvë

en: Planet:
hrx: Runndəl:

en: Name/City:
hrx: Nåmë/Ʃtatt:

en: Country:
hrx: Lannt:

en: Find Object
hrx: N keģë-ʃtannt finnë:

en: Position
hrx: Platts-pǒfinnuŋŋ

en: Search in list...
hrx: Inn’ë lisst suɠɠë…

en: Lists
hrx: Lisstë

en: Options
hrx: Aws-vålë

en: View
hrx: Sin

en: Sky
hrx: Himməl

en: Markings
hrx: Marrgë

en: Landscape
hrx: Lannt-ʃafft

en: Starlore
hrx: Ʃtɛnnë-loř

en: Milky Way brightness:
hrx: Helliķķƙet fømm’m Milliķķ-veķ:

en: Twinkle:
hrx: Flimmruŋŋ:

en: Labels and Markers
hrx: Nåmë unn marrgǎ

en: Celestial Sphere
hrx: Himmǝl-ƙuɠel

en: Projection
hrx: Aws-ʃajnuŋŋ

en: Show fog
hrx: Dë tusstř tsajģë

en: Show ground
hrx: Dë krunnt tsajģë

en: Add/remove landscapes...
hrx: Lannt-ʃafftë dëpaaj-tun/aws-maɠɠë...

en: Show labels
hrx: Dǐ nåmë tsajģë

en: Show boundaries
hrx: Dǐ krɛnnzë tsajģë

en: Visible
hrx: Sinliķķ

en: Configuration
hrx: Ʃtelluŋŋ

en: Display no information
hrx: Ƙen aws-ƙunnǝft tsajģë

en: None
hrx: Ƙen aws-ƙunnǝft

en: Display less information
hrx: Veniģģř aws-ƙunnǝft tsajģë

en: Short
hrx: Veniķķ aws-ƙunnǝft

en: Close window when script runs
hrx: Dě lådř tsu-maɠɠë vɛnn’ǝn ʃrifft tørriķķ-gëlåf kippt

en: Run the selected script
hrx: Dě aws-gësuxxtnë ʃrifft tørriķķ-låʋë lozzë

en: Stop a running script
hrx: N ʃrifft vǔ tørriģģ’-ǝn-låʋën iss ʃtill-hallë

en: Load at startup
hrx: Åmm’m ån-faŋŋk lådë

en: configure
hrx: Ʃtellë

en: Main
hrx: Hawpst

en: Information
hrx: Aws-ƙunnǝft

en: Navigation
hrx: Lottsuŋŋ

en: Tools
hrx: Ferrǎmɛnndë

en: Plugins
hrx: Inn-sokklë

en: Add/Remove Landscapes
hrx: Lannt-ʃafftë dëpaaj-tun/veķķ-maɠɠë

en: Add a new landscape
hrx: N naj lannt-ʃafft dëpaaj-tun

en: Apply
hrx: Ån-vɛnnë

en: Temperature (C):
hrx: Hittst (ºC):

en: Angle Measure
hrx: Viŋŋgǝl-mɛzzuŋŋ

en: Angle measure
hrx: Viŋŋgǝl-mɛzzuŋŋ

en: Compass Marks
hrx: Ƙummbass-marrgë

en: Compass marks
hrx: Ƙummbass-marrgë

en: Start
hrx: Ån-faŋŋë

en: Stop
hrx: No-lozzë

en: &Slew
hrx: &Vɛnnë

en: OK
hrx: Jo

en: Files
hrx: Fajlë

en: mmddyyyy
hrx: mmttjjjj

en: ddmmyyyy
hrx: ttmmjjjj

en: yyyymmdd
hrx: jjjjmmtt

note: TRANSLATORS: 12-hour time format
en: 12h
hrx: 12 ʃtunn

note: TRANSLATORS: 24-hour time format
en: 24h
hrx: 24 ʃtunn

en: Show stars
hrx: Dǐ ʃtɛnnë tsajģë

en: Colors
hrx: Farrvë

note: TRANSLATORS: Refers to constellation art
en: Art brightness:
hrx: Helliķķk̀et fønn’ë pilldǎ:

en: Nebula names
hrx: Nåmë fønn’ë nevvluŋŋë

en: On
hrx: Ån

en: Off
hrx: Aws

en: Select the type
hrx: Suxx’tǐ sott aws

en: Select the source
hrx: Suxx’tǐ kwell aws

en: Solar System
hrx: Sunnë-iss-ʃtannt

en: Historical Supernovae
hrx: Gëʃiķķtliģģë ivvǎnajë

en: January
hrx: Janwǎ

en: February
hrx: Febrwǎ

en: March
hrx: Mɛtts

en: April
hrx: Ǎprill

en: May
hrx: Mååj

en: June
hrx: Junǐ

en: July
hrx: Julǐ

en: August
hrx: Ǎkusst

en: September
hrx: Sětɛmmbř

en: October
hrx: Okktovř

en: November
hrx: No-fɛmmbř

en: December
hrx: Te-tsɛmmbř

en: supernova
hrx: ivvǎnaj

en: Exoplanets
hrx: Aws-runntlë

en: Mass
hrx: Mazzë

en: Exoplanet
hrx: Aws-runndǝl

en: days
hrx: tåɠë

en: Inclination
hrx: Ʃreģuŋŋ

en: Angle Distance
hrx: Viŋŋgǝl-vajt

en: Discovered year
hrx: Raws-finnuŋŋs-joř

en: Exoplanets Plug-in
hrx: Aws-runnddǝl-inn-soggǝl

[ctx: short month name]
en: Jan
hrx: jannwǎ

[ctx: short month name]
en: Feb
hrx: febrwǎ

[ctx: short month name]
en: Mar
hrx: mɛtts

[ctx: short month name]
en: Apr
hrx: ǎprill

[ctx: short month name]
en: May
hrx: mååj

[ctx: short month name]
en: Jun
hrx: junǐ

[ctx: short month name]
en: Jul
hrx: julǐ

[ctx: short month name]
en: Aug
hrx: ǎkusst

[ctx: short month name]
en: Sep
hrx: sětɛmmbř

[ctx: short month name]
en: Oct
hrx: okktovř

[ctx: short month name]
en: Nov
hrx: no-fɛmmbř

[ctx: short month name]
en: Dec
hrx: te-tsɛmmbř

note: TRANSLATORS: Short for "hours".
en: h
hrx: ʃ

en: Sets at %1 (in %2)
hrx: Ked’ǝm %1 unnǎ (inn %2 vajdř)

en: Rose at %1 (%2 ago)
hrx: Izz’ǝm %1 uff-kaŋŋ (%2 tsǔrikk)

en: Set at %1 (%2 ago)
hrx: Izz’ǝm %1 unnǎ-kaŋŋ (%2 tsǔrikk)

en: Rises at %1 (in %2)
hrx: Ked’ǝm %1 uff (inn %2 vajdř)

en: No rise.
hrx: Ƙenë uff-kaŋŋk.

en: TODAY:
hrx: HAJT:

en: THIS YEAR:
hrx: TASSTO JOŘ:

en: Full Moon:
hrx: Foll mont:

en: Font color and size
hrx: Krest unn farrǝp fønn’ë ʃrifft

en: Red
hrx: Rot

en: Green
hrx: Krin

en: Blue
hrx: Plaw

en: Font Size
hrx: Krest fønn’ë ʃrifft

en: Polarissima Australis
hrx: Sit-ʃtɛnn

en: Praesepe
hrx: Krippķjě

en: Polarissima Borealis
hrx: Nøtt-ʃtɛnn

en: Copeland's Septet
hrx: Sipptǎ fønn Copeland

en: Blue planetary
hrx: Plawë Runndəl-tsajģǎ

en: Antennae
hrx: Anntenë

en: Box
hrx: Ʃaxxtəl

en: The Eyes
hrx: Dǐ Awë

en: Jewel Box
hrx: Juvlë-ʃaxxtəl

en: Great Cluster in Hercules
hrx: Krozë ʃtɛnnë-krupp in Hɛggǔləs

en: Blinking planetary
hrx: Pliŋŋgiķķ Runndəl-tsajģǎ

en: Blue Snowball
hrx: Plaw Ʃne-k̀uɠəl

en: Papillon
hrx: Ʃmeddǎliŋŋ

en: The Shackled Woman
hrx: Dǐ Ån-gëk̀ettnë Frå

en: The Well-bucket
hrx: S Pleķķ fømm’m Prunnë

en: The Eagle
hrx: Dë Råp-foɠəl

en: The Ram
hrx: Dë Ʃof-pokk

en: The Reins-holder
hrx: Dë Lajnë-fesst-hallǎ

en: The Howler
hrx: Dë Prill-aff

en: The Crab
hrx: Dë Krepps

en: The Greater Dog
hrx: Dë Kresrë Hunnt

en: The Lesser Dog
hrx: Dë Klenrë Hunnt

en: The Young Goat
hrx: S Kǎprittķjě

en: Who (Lady) Has Chair
hrx: Dǐ Tåm vǔ’n Ʃtul Hott

en: Cetus
hrx: Pǎlejǎ

en: The Southern Crown
hrx: Dǐ Sidë-kron

en: The Northern Crown
hrx: Dǐ Nøddë-kron

en: The Great Cup
hrx: Dǐ Kros T̀ass

en: The Hen
hrx: S Hiŋŋgəl

en: The Dragon
hrx: Dë Traxx

en: Part of the Horse
hrx: Ʃtikk fømm’m Kawl

en: The River
hrx: Dë Fluss

en: The Twins
hrx: Dǐ Tswilliŋŋ

en: The Kneeling (Man)
hrx: Dë Gëknitnë Mann

en: The Brave
hrx: Dë Kriģǎ

en: The Lion
hrx: Dǐ Lep

en: The Hare
hrx: Dë Hås

en: The Balance
hrx: Dǐ Vo

en: The Turtle
hrx: Dǐ Ʃill-krott

en: The Giant
hrx: Dë Rizë

en: The Great Horse
hrx: Dë Krozë Kawl

en: Bearer of the Demon's Head
hrx: Trånǎ fømm’m Tajvəls-k̀opp

en: The Whale
hrx: Dǐ Pǎlejǎ

en: The Southern Whale
hrx: Dǐ Sitliķķ Pǎlejǎ

en: The Arrow
hrx: Dǐ Fajl

en: The Archer
hrx: Dë Poɠë-ʃizǎ

en: The Scorpion
hrx: Dë Ʃkorrpǐon

en: The Bull
hrx: Dë Ʃtiř

en: The Greater Bear
hrx: S Kreste Peř

en: The Lesser Bear
hrx: S Klenstë Peř

en: The Ship
hrx: Dë Ʃiff

en: The Maiden
hrx: S Medë

en: The Snake
hrx: Dǐ Ʃlaŋŋ

en: Horse navel
hrx: Kawlë-navvəl

en: The breast
hrx: Dë Prusst

en: The second frog
hrx: Dǐ Tswååjt Froʃʃ

en: The rope
hrx: Dë Ʃtrikk

en: The knee
hrx: Dǐ Kni

en: End of the river
hrx: Ɛnn fømm’m Fluss

en: The second sign
hrx: Dë Tswååjdë Tsajë

en: The first sign
hrx: Dë Eaʃʃtë Tsajë

en: The rope knot
hrx: Dǐ Knipp fømm’m Ʃtrikk

en: A butter
hrx: N Puddř

en: The goat
hrx: Dǐ Kǎpritt

en: The nostril
hrx: S Nåsë-loxx

en: The little belly
hrx: Dë Klenë P̀anns

en: One of the eggs
hrx: En fønn’ë Åjǎ

en: One of the eggs shells
hrx: En fønn’ë Åjǎ-ʃålzë

en: Eye of the Bull
hrx: Aw fømm’m Ʃtiř

en: The giant foot
hrx: Dë Rizë-fus

en: The hare
hrx: Dë Hås

en: White spot
hrx: Vajzë Plaggë

en: The dove
hrx: Dǐ Tawp

en: The belt
hrx: Dë Kɛddəl

en: The sword
hrx: Dǐ Sevəl

en: The weight
hrx: Dë Gëviķķt-ʃtajn

en: Shoulder of the giant
hrx: Ʃillř fømm’m Rizë

en: Shoulder of Reins holder
hrx: Ʃillř fømm’m Lajnë-fesst-hallǎ

en: Forward foot
hrx: Fus nǒ Foǎ

en: Mamalhuaztli (The New fire)
hrx: Mamalhuaztli (S Najë Fajř)

en: Tianquiztli  (The Market)
hrx: Tianquiztli (Dë Merrkådë)

en: Citlaltlachtli (The ball game of the stars)
hrx: Citlaltlachtli (S Pållǎ-ʃpil fønn’ë Ʃtɛnnë)

en: Xonecuilli (Twisted foot)
hrx: Xonecuilli (Fǎɛŋŋktnë Fus)

en: Colotl Ixayac (Scorpion face)
hrx: Colotl Ixayac (Gësiķķt fømm’m Ʃkorrpǐon)

en: Northern Dipper
hrx: Muʒʒəl fømm’m Nøddë

en: Coiled Thong
hrx: Inn-gëriŋŋəldë Rimë

en: Wings
hrx: Fliddë

en: Chariot
hrx: Ʃes

en: Tail
hrx: Ʃwanns

en: Winnowing Basket
hrx: Sipp

en: Dipper
hrx: Muʒʒəl

en: Three Steps
hrx: Traaj Ʃriddë

en: Horn
hrx: Hønn

en: Kitchen
hrx: K̀iķķ

en: River Turtle
hrx: Paɠɠë-ʃill-krott

en: Stomach
hrx: Måɠë

en: Wall
hrx: Vannt

en: Legs
hrx: Pen

en: Root
hrx: Vøttsəl

en: Outer Fence
hrx: Aws-vɛnniģģë Kådë

en: Ford
hrx: Pass

en: Market
hrx: Merrkådë

en: Five Chariots
hrx: Fɛnnəf Ʃezë

en: Net
hrx: Netts

en: Toilet
hrx: Pǎtɛnnt

en: Square Granary
hrx: Fiǎ-eggiģģë Ʃopp

en: Three Stars
hrx: Traaj Ʃtɛnnë

en: Four Channels
hrx: Fiǎ K̀enlë

en: Well
hrx: Prunnë

en: South River
hrx: Paxx fømm’m Sidë

en: North River
hrx: Paxx fømm’m Nøddë

en: Orchard
hrx: Oppst-kådë

en: Meadows
hrx: K̀ɛmmp

en: Circular Granary
hrx: Runndë Ʃopp

en: Extended Net
hrx: Aws-gëʃpannt Netts

en: Arsenal
hrx: Vaʋʋë-ʃpajģř

en: Hook
hrx: Hogë

en: Lance
hrx: Lanns

en: Boat
hrx: Parrək

en: Dog
hrx: Hunnt

en: Bow and Arrow
hrx: Poɠë unn Fajl

en: Pestle
hrx: Ʃtammbatt

en: Thunderbolt
hrx: Plitts

en: Chariot Yard
hrx: Hof fǎ’n Ʃes

en: Good Gourd
hrx: Kut Povř

en: Rotten gourd
hrx: Fawl Povř

en: Thunder and Lightning
hrx: Tunnř unn Plitts

en: Palace Gate
hrx: Pǎlazzë-toř

en: Emptiness
hrx: Leřħet

en: Weaving Girl
hrx: Mede N-vevë

en: Girl
hrx: Medë

en: Ox
hrx: Okks

en: Heart
hrx: Hɛtts

en: Room
hrx: Sål

en: Spring
hrx: Fedř

en: Flail
hrx: Fleģəl

en: Spear
hrx: Ʃpeř

en: Right Flag
hrx: Reķķtsë Flåx

en: Left Flag
hrx: Liŋŋzë Flåx

en: Woman's Bed
hrx: Pett fønn’ë Frå

en: Western Door
hrx: Vesst Teř

en: Eastern Door
hrx: Osst Teř

en: Farmland
hrx: Planntåʃ

en: Star
hrx: Ʃtɛnn

en: Ghosts
hrx: Gëʃpɛnnzǎ

en: Tripod
hrx: Traaj-fus

en: Neck
hrx: Halls

en: Bull's Foreleg
hrx: Foǎ-pen fømm’m Ʃtiř

en: Two Poles
hrx: Tswååj P̀el

en: Lion
hrx: Lep

en: Bird
hrx: Foɠəl

en: Triangle
hrx: Traaj-ekk

en: Ferry Boat
hrx: Pallzë

en: Giant
hrx: Rizë

en: Pair of Stars
hrx: P̀å fønn Ʃtɛnnë

en: Sheep
hrx: Ʃof

en: Stars of Water
hrx: Vazzř-ʃtɛnnë

en: Leo
hrx: Lep

en: The Seven
hrx: Dǐ Sivvë

en: Voice of Joy
hrx: Ʃtimm fønn Frajt

en: Cared for by Moon
hrx: Uff-gëp̀asst fømm’m Mont

en: Pu'uhonua
hrx: Pu’uhonua

en: Ke ali'i o kona i ka lewa
hrx: Ke ali’i o kona i ka lewa

en: Two Sunbeams
hrx: Tswååj Sunnë-ʃtrålë

en: Two Placed Far Apart
hrx: Tswååj Vajt Aws-nannǎ

en: Dogs
hrx: Hunn

en: Two in Front
hrx: Tswååj Fønnëtrån

en: Breastbone
hrx: Prusstë-knøɠɠë

en: Runners
hrx: Ʃpriŋŋǎ

en: Blubber Container
hrx: Ʃmalls-pleķķ

en: The One Behind
hrx: Dë vǔ Hinnëtrån iss

en: The Old Woman
hrx: Dǐ Allt Frå

en: Spirit of a Polar Bear
hrx: Kajst fønn’ən P̀olë-peř

en: Never Moves
hrx: Dë vǔ`zyķķ Ni Meʒʒë Tut

en: Name of a Murdered Man
hrx: Nåmë fønn’ən Umm-gëprøŋŋnë Mann

en: Flickering
hrx: Flimmř

en: Nephews
hrx: Sǒpriņņë

en: The Old Man
hrx: Dë Alldë Mann

en: The Little Orphan Boy
hrx: Dë Klenë Vajs-pup

en: Holy Kettle
hrx: Hajliģģë K̀ezzəl

en: Gate of Sky
hrx: Toř fømm’m Himməl

en: Equality
hrx: Dëselviķķk̀et

en: Helper
hrx: Gëhillʋǎ

en: Flutting Flag
hrx: Flåx N-flattrë

en: Seat for Longevity
hrx: Ʃtul fǎ’dǐ Laŋŋ-leviķķk̀et

en: Oar for visitor
hrx: Rem fǎ’dě Moojǎ

en: Milk of Sky
hrx: Milliķķ fømm’m Himməl

en: House of Queen
hrx: Haws fønn’ë K̀eniģģinn

en: Ancient Chariot
hrx: Allt Ʃes

en: Carriage for King
hrx: Ǎraņņë fǎ’dě K̀eniķķ

en: Door Lock and Key
hrx: Ʃloss unn Ʃlizzəl

en: Five Troops
hrx: Fɛnnəf Trepp

en: River of Sky
hrx: Paxx fømm’m Himməl

en: Fish
hrx: Fiʃʃ

en: Forcast
hrx: Foǎ-såx

en: Holy Palace
hrx: Hajliģģë Pǎlass

en: Outer Pestle
hrx: Aws-vɛnniģģë Ʃtammbatt

en: Chaff
hrx: Låp

en: Build
hrx: Gëpajtliķķk̀et

en: Fowl of Sky
hrx: Foɠəl fømm’m Himməl

en: The Weaver
hrx: Dë Vevǎ

en: Ferry of Sky
hrx: Pallzë fømm’m Himməl

en: Fruit
hrx: Fruxxt

en: Seed
hrx: Somë

en: Storage for Lady
hrx: Ʃpajģř fǎ’n Medë

en: Punish
hrx: Ʃtrof

en: Empty House
hrx: Leř Haws

en: Weep
hrx: Prillëraaj

en: Sob
hrx: Ʃlikksǎ

en: Hook for Dress
hrx: Hogë fǎ’n K̀iddəl

en: Groom
hrx: Prawt

en: Human
hrx: Mɛnnʃ

en: Inner Pestle
hrx: Inn-vɛnniģģë Ʃtammbatt

en: Tomb
hrx: Kråp

en: Cover of House
hrx: Taxx

en: Climbing Serpent
hrx: Ʃlaŋŋ vǔ inn’ǐ  He N-kravvlën Iss

en: Lightening
hrx: Plitts

en: Troops of Sky
hrx: Trepp fømm’m Himməl

en: Net of Sky
hrx: Netts fømm’m Himməl

en: Stable of Sky
hrx: Ʃtall fømm’m Himməl

en: Thunderbolts
hrx: Plittsë

en: Clouds and Rain
hrx: Vollgë unn Ren

en: Whip
hrx: Pajtʃ

en: Side Road
hrx: Sajdë-veķ

en: Toilet of Sky
hrx: Pǎtɛnnt fømm’m Himməl

en: Storehouse of Sky
hrx: Ʃpajģř fømm’m Himməl

en: Stack of Cereals
hrx: Hivvəl fønn Gëtrajdë

en: Ship of Sky
hrx: Ʃiff fømm’m Himməl

en: Store of Water
hrx: Vazzř-k̀ann

en: Heap of Corpse
hrx: Hawʋë fønn K̀ɛrrvǎ

en: Stomach of Tiger
hrx: Måɠë fønn T̀iģř

en: Whetstone
hrx: Ʃlajf-ʃtajn

en: Ear and Eye of
hrx: Oř unn Aw fønn

en: Hill of Sky
hrx: Hivvəl fømm’m Himməl

en: Fodder
hrx: Fuddř

en: Garage for Chariot
hrx: Kǎråʒë fǎ’n Ʃes

en: Pillar
hrx: P̀ajlǎ

en: Puddle of Sky
hrx: P̀ul fømm’m Himməl

en: Kings
hrx: K̀eniģģë

en: Village of Sky
hrx: Villë fømm’m Himməl

en: Garden of Sky
hrx: Plumë-kådë fømm’m Himməl

en: Settled Flag
hrx: Inn-gëʃtoxxnë Flåx

en: Arrow
hrx: Fajl

en: Five Lords
hrx: Fɛnnəf Hɛrrë

en: Wine Glass of Sky
hrx: Vajnë-klås fømm’m Himməl

en: Four Spirit of River
hrx: Fiǎ Kajstë fønn’ë Paxx

en: Twin Gate
hrx: Tswilliŋŋ-torë

en: Bow
hrx: Poɠë

en: Star of Wolf
hrx: Ʃtɛnn fømm’m Volləf

en: Wild Fowls
hrx: Villdë Feģəl

en: Grown-up
hrx: Aws-gëvakkstnë

en: Oldman
hrx: Alldë Mann

en: Eye of Sky
hrx: Aw fømm’m Himməl

en: Outer Kitchen
hrx: Aws-vɛnniķķ K̀iķķ

en: Dog of Sky
hrx: Hunnt fømm’m Himməl

en: Spirit of GuRyoung
hrx: Kajst fønn GuRyoung

en: Capital of Sky
hrx: Hawpt-ʃtatt fømm’m Himməl

en: Wing of Red Bird
hrx: Flitt fønn’ən Rode Foɠəl

en: Sand for Life
hrx: Sannt fǎ’s Levë

en: Low Fence
hrx: Nittrë Kådë

en: Tall Fence
hrx: Hoɠë Kådë

en: Nine Lords
hrx: Nøøjnt Hɛrrë

en: Dung of Tiger
hrx: Ʃajs fønn T̀iģř

en: Inner Kitchen
hrx: Inn-vɛnniķķ K̀iķķ

en: Flap of Flag
hrx: Frannzəl fønn’ən Flåx

en: Jail of Sky
hrx: Kǎte fømm’m Himməl

en: Spear of Sky
hrx: Ʃpeř fømm’m Himməl

en: 60 Years
hrx: Seķķtsiķķ Jorë

en: Kitchen of Sky
hrx: K̀iķķ fømm’m Himməl

en: North Pole
hrx: P̀ol fømm’m Nøddë

en: Single-log Bridge
hrx: Ʃteķ mytt Enë Klotts

en: Pillar of Sky
hrx: P̀ajlǎ fømm’m Himməl

en: Maid
hrx: Måt

en: Desk of Woman
hrx: Tiʃʃ fønn Frå

en: Order of Sky
hrx: Ottnuŋŋ fømm’m Himməl

en: Thread Straw
hrx: Ʃtro-fådəm

en: Butchery
hrx: Ʃlaxxtëraaj

en: Lord
hrx: Hɛrr

en: Crossbeam for Heo
hrx: Pi fønn Heo

en: SaaJuu.DaeRii
hrx: SaaJuuDaeRii

en: Libra
hrx: Vo

en: The Sail of Tainui
hrx: Dǐ Seģəl fønn Tainui

en: Revolving Male
hrx: Mann vǔ’zyķķ Rømm-‘ən-trejën Iss

en: Revolving Female
hrx: Frå vǔ’zyķķ Rømm-‘ən-trejën Iss

en: Man with Feet Apart
hrx: Mann mydd’ë Fis Vajt Aws-nannǎ

en: Lizard
hrx: Lǎkatt

en: First Big One
hrx: Dë Krestë

en: Rabbit Tracks
hrx: Håzë-ʃpurë

en: First Slim One
hrx: Dǐ Tɛrst

en: Aurvandil's Toe
hrx: Tse fønn Aurvandil

en: Wolf's Mouth
hrx: Volləf-ʃniss

en: The Fishermen
hrx: Dǐ Fiʒʒǎ

en: Day Star
hrx: Tåɠë-ʃtɛnn

en: South Star
hrx: Sit-ʃtɛnn

en: Alpheratz
hrx: Allʋëratts

en: Caph
hrx: Kaff

en: Algenib
hrx: Allʒënip

en: Ankaa
hrx: Annkå

en: Shedir
hrx: Ʃětir

en: Diphda
hrx: Tifftǎ

en: Mirach
hrx: Mirraxx

en: Adhil
hrx: Ådəl

en: Ruchbah
hrx: Ruʃʃpǎ

en: Achernar
hrx: Aʒʒënå

en: Mothallah
hrx: Mǒtallë

en: Hamal
hrx: Håməl

en: Mira
hrx: Mirë

en: Azha
hrx: Aʒʒë

en: Acamar
hrx: Aggǎmå

en: Menkar
hrx: Mɛŋŋkå

en: Algol
hrx: Allgəl

en: Zibal
hrx: Sibbəl

en: Beid
hrx: Pejt

en: Keid
hrx: Kejt

en: Ain
hrx: Ajn

en: Cursa
hrx: Kurrzë

en: Kapteyn's Star
hrx: Ʃtɛnn fønn Kapteyn

en: Rigel
hrx: Rigəl

en: Capella
hrx: Kǎpɛllë

en: Alnath
hrx: Allnåt

en: Nihal
hrx: Nǐhål

en: Arneb
hrx: Ånəp

en: Phact
hrx: Fakkt

en: Saiph
hrx: Sajf

en: Wazn
hrx: Våzən

en: Propus
hrx: Probbəs

en: Red Rectangle
hrx: Rodë Fiǎ-ekk

en: Morning Star
hrx: Møøjndë-ʃtɛnn

en: Alshain
hrx: Allʃajn

en: Skat
hrx: Ʃkåt

en: Fomalhaut
hrx: Fomməl-håt

en: Scheat
hrx: Ʃåt

en: Markab
hrx: Marrgəp

en: Errai
hrx: Ěråj

en: Sarva the Elk
hrx: Sarrvë, Dë Elliķķ

en: Favdna's Bow and Arrow
hrx: Dë Poɠë unn’dǐ Fajl fønn Fåvtnǎ

en: Galla's Sons
hrx: Dǐ Sonë fønn Kallǎ

en: Favdna
hrx: Fåvtnǎ

en: The Runner
hrx: Dë Ʃpriŋŋǎ

en: Pack of Dogs
hrx: Tropp Hunn

en: Galla
hrx: Kallǎ

en: Elk
hrx: Elliķķ

en: White Ostrich
hrx: Vajs Emǎ

en: Old Man
hrx: Alldë Mann

en: Anta do Norte (Tapi'i)
hrx: Anndë fømm’m Nøddë (Tapi’i)

en: Veado
hrx: Re

en: Vespeiro (Eixu)
hrx: Vessplë-nisst (Eixu)

en: Aquila
hrx: Råp-foɠəl

en: Andromeda
hrx: Anntromeddë

en: Sculptor
hrx: Ʃnittslǎ

en: Ara
hrx: Alltå

en: Aries
hrx: Ʃof-pokk

en: Caelum
hrx: Majzəl

en: Cancer
hrx: Krepps

en: Capricornus
hrx: Kǎpriddë-pokk

en: Canes Venatici
hrx: Jaxxt-hunn

en: Columba
hrx: Tawp

en: Circinus
hrx: Tsɛrrgəl

en: Crater
hrx: T̀ass

en: Corona Australis
hrx: Sidë-kron

en: Corona Borealis
hrx: Nøddë-kron

en: Crux
hrx: Sidë-krajts

en: Cygnus
hrx: Ʃwån

en: Norma
hrx: Riķķt-ʃajt

en: Sagitta
hrx: Fajl

en: Gemini
hrx: Tswilliŋŋ

en: Canis Major
hrx: Kresrë Hunnt

en: Ursa Major
hrx: Krezř Perin

en: Grus
hrx: Krow

en: Hercules
hrx: Hɛggǔləs

en: Horologium
hrx: Uř

en: Hydra
hrx: Idř-lamm

en: Hydrus
hrx: Idř-pokk

en: Indus
hrx: Pugř

en: Lacerta
hrx: Lǎkatt

en: Monoceros
hrx: En-hønn

en: Lepus
hrx: Hås

en: Lupus
hrx: Volləf

en: Lyra
hrx: Lirë

en: Antlia
hrx: Lufft-pummp

en: Musca
hrx: Mikk

en: Orion
hrx: Årjən

en: Pavo
hrx: Pǎvøŋŋ

en: Pictor
hrx: Molǎ

en: Equuleus
hrx: Fillë

en: Canis Minor
hrx: Klenrë Hunnt

en: Leo Minor
hrx: Klenř Lep

en: Vulpecula
hrx: Fukks

en: Ursa Minor
hrx: Klenř Perin

en: Phoenix
hrx: Fenəks

en: Pisces
hrx: Fiʃʃ

en: Piscis Austrinus
hrx: Sidë-fiʃʃ

en: Volans
hrx: Fli-fiʃʃ

en: Scutum
hrx: Ʃillt

en: Serpens
hrx: Ʃlaŋŋ

en: Mensa
hrx: Tiʃʃ

en: Taurus
hrx: Ʃtiř

en: Tucana
hrx: P̀eʋʋř-foɠəl

en: Triangulum
hrx: Traaj-ekk

en: Triangulum Australe
hrx: Sidë-traaj-ekk

en: Vela
hrx: Seģəl

en: Aldebaran
hrx: Alldëpårən

en: Polaris
hrx: Pǒlarəs
