extra - en to kr translation catalogue (1671 entries)

en: Device
kr: 정치

en: Port
kr: 포트

en: Left
kr: 왼쪽

en: Right
kr: 오른쪽

en: Connected
kr: 연결

en: Cancel
kr: 취소

en: Next
kr: 다음

en: Dark
kr: 다크

en: Restore
kr: 복원

en: None
kr: 없음

en: Unknown
kr: 알수없음

en: Disconnected
kr: 연결 해제

en: Configuration
kr: 구성

en: Disconnect
kr: 연결 해제

en: Connect
kr: 연결

en: Apply
kr: 적용

en: seconds
kr: 초

en: Install
kr: 설치

en: Close
kr: 닫기

en: Hide
kr: 숨기기

en: Stop
kr: 중지

en: Defaults
kr: 기본값

en: Personal
kr: 개인

en: About %s
kr: %s 정보

en: Global
kr: 글로벌

en: Camera
kr: 카메라

en: Guiding
kr: 가이딩

en: Algorithms
kr: 알고리즘

en: Other Devices
kr: 기타장치

en: Help
kr: 도움말

en: Mount
kr: 마운트

en: No mount specified
kr: 마운트가 지정되지 않음

en: Signal-to-noise ratio of guide star
    Green means SNR >= 10
    Yellow means  4 <= SNR < 10
    Red means SNR < 4
kr: 가이드 별의 SNR
    녹색 평균 SNR >= 10
    노란색 평균  4 <= SNR < 10
    빨간색 평균 SNR < 4

en: %d ms, %0.1f px
kr: %d 밀리초, %0.1f 픽셀

en: Not calibrated
kr: 교정되지 않음

en: Calibrated
kr: 교정됨

en: Calibrated, scope pointing information not available
kr: 교정됨, 망원경의 위치정보를 사용할 수 없음

en: Calibrated, declination compensation disabled
kr: 교정됨, 적위보상 비활성화

en: Calibrated, but a new calibration is required to activate declination compensation
kr: 교정됨, 적위보상을 활성화 하기위해 교정을 새로 해야 함

en: Calibrated, scope pointing info in use
kr: 교정됨, 망원경 위치정보 사용

en: Aux Mount
kr: Aux 마운트

en: All devices connected
kr: 모든장치 연결 됨

en: No devices connected
kr: 연결된 장치가 없음

en: Devices not connected: %s
kr: 장치가 연결되지 않음: %s

en: Dark library in use
kr: 다크 라이브러리 사용

en: Dark library not in use
kr: 다크 라이브러리 사용하지 않음

en: Bad-pixel map in use
kr: 불량화소지도 사용

en: Bad-pixel map not in use
kr: 불량화소지도 사용하지 않음

en: Cal
kr: 교정

en: Selected star at (999.9, 999.9)
kr: 선택된 별 위치 (999.9, 999.9)

en: Backlash Results
kr: 백래시 결과

en: Ideal
kr: 완벽한

en: Measured
kr: 측정된

en: North
kr: 북쪽

en: South
kr: 남쪽

en: Backlash measurement cannot be run - please re-run your mount calibration
kr: 백래시 측정을 실행할 수 없음. 적도의 교정을 새로 실행하십시오

en: Backlash measurement cannot be run - Dec guide rate not available
kr: 백래시 측정을 실행할 수 없음. 적위 가이딩 속도를 사용할 수 없음

en: Clearing North backlash, step %d
kr: 북쪽 백래시 제거중, 단계 %d

en: Clearing North backlash, step %d (up to limit of %d)
kr: 북쪽 백래시 제거중, 단계 %d (최대한도 %d)

en: Could not clear North backlash - test failed
kr: 북쪽 백래시를 제거하지 못함-테스트 실패

en: Moving North for %d ms, step %d / %d
kr: 북쪽으로 이동 %d ms, 단계  %d / %d

en: Star too close to edge for accurate measurement of backlash. Choose a star farther from the edge.
kr: 선택한 별이 가장자리에 너무 가까이 있어 백래시를 정확하게 측정하기 어려움. 가장자리에서 더 멀리 떨어져있는 별을 선택하십시오.

en: Moving South for %d ms, step %d / %d
kr: 남쪽으로 이동 %d ms, 단계 %d / %d

en: Dec movements too erratic - test failed
kr: 적위 움직임이 너무 불규칙 함-테스트 실패

en: Mount never established consistent south moves - test failed
kr: 남쪽으로 일관된 움직임이 없음-테스트 실패

en: Issuing test backlash correction of %d ms
kr: %d 밀리초 테스트 백래시 교정

en: Restoring star position
kr: 별 위치복원

en: Measurement complete
kr: 측정완료

en: Measurement halted
kr: 측정이 중단됨

en: Right Ascension
kr: 적경

en: Declination
kr: 적위

en: Last Mount Calibration
kr: 마지막 마운트 교정

en: Last AO Calibration
kr: 마지막 AO 교정

en: RA steps:
kr: 적경 단계:

en: Dec steps:
kr: 적위 단계:

en: Camera angle:
kr: 카메라 각도:

en: Orthogonality error:
kr: 직교오차:

en: a-s/sec
kr: 아크초/초

en: px/sec
kr: 픽셀/초

en: a-s/px
kr: 아크초/픽셀

en: RA rate:
kr: 적경 속도:

en: X rate:
kr: X 속도:

en: Dec rate:
kr: 적위 속도:

en: Y rate:
kr: Y 속도:

en: Expected RA rate:
kr: 예상 적경 속도:

en: Expected Dec rate:
kr: 예상 적위 속도:

en: Binning:
kr: 비닝:

en: Created:
kr: 작성:

en: East
kr: 동쪽

en: West
kr: 서쪽

en: Mount Configuration
kr: 마운트 구성

en: Modified:
kr: 수정:

en: Focal length:
kr: 초점거리:

en: Image scale:
kr: 이미지 스케일:

en: Binning: %d
kr: 비닝: %d

en: RA Guide speed:
kr: 적경 가이드 속도:

en: Dec Guide speed:
kr: 적위 가이드 속도:

en: Rotator position:
kr: Rotator 위치:

en: Calibration restored
kr: 교정이 복원 됨

en: Calibration Sanity Check
kr: 교정 무결점 검사

en: The calibration was done with a very small number of steps, which can produce inaccurate results. Consider reducing the size of the calibration step parameter until you see at least 8 steps in each direction.  The 'calculator' feature in the 'Mount' configuration tab can help you with this.
kr: 교정 단계가 적어 결과가 부정확할 수 있습니다. 각 방향으로 8단계 이상이 되도록 교정단계 매개변수의 크기를 줄이십시오. '마운트' 구성 탭의 "계산기"가 이것을 도와 줍니다.

en: The RA and Declination angles computed in the calibration are questionable.  Normally, these angles will be nearly perpendicular, having an 'orthogonality error' of less than 10 degrees.  In this calibration, your error was %s degrees, which is often caused by poor polar alignment, large Dec backlash, or a large periodic error in RA.
kr: 교정에서 계산된 적경과 적위의 각도가 의심스럽습니다. 일반적으로 이 각도는 수직이며, 10도 미만의 직교오차를 갖습니다. 이 교정에서는 오차가 %s 도이며, 이는 극죽정렬이 불량하거나 적위 백래시가 크거나 또는 적경의 주기오차가 크기 때문에 발생합니다.

en: The most recent calibration produced results that are %s%% different from the previous calibration.  If this is because you changed equipment configurations, you may want to use different profiles.  Doing so will allow you to switch back and forth between configurations and still retain earlier settings and calibration results.
kr: 가장 최근 교정은 이전 교정과 %s%% 차이가 납니다. 장비 구성이 변경되었다면 다른 프로필을 사용할 수 있습니다. 장비 구성 프로필을 전환 할 수 있으며, 이렇게 하면 다른 장비의 교정 결과를 계속 유지할 수 있습니다.

en: The RA and Declination guiding rates differ by an unexpected amount.  For your declination of %0.0f degrees, the RA rate should be about %0.0f%% of the Dec rate.  But your RA rate is %0.0f%% of the Dec rate.  This usually means one of the axis calibrations is incorrect and may result in poor guiding.
kr: 예상치 못한 양으로 적경과 적의의 가이드 속도가 다릅니다. 적위 속도는 %0.0f도인 경우 적경속도는 적위 속도의 약 %0.0f%% 여야 합니다. 그러나 적경 속도는 적위 속도의 %0.0f%% 입니다. 이것은 일반적으로 축 교정중 하나가 잘못 되어 가이딩이 나빠질 수 있음을 의미합니다.

en: Explanation
kr: 설명

en: Details
kr: 세부사항

en: Steps, RA:
kr: 단계, 적경:

en: Steps, Dec:
kr: 단계, 적위:

en: Previous orthogonality error:
kr: 이전 직교오차:

en: This declination rate:
kr: 현재 적위 속도:

en: %0.3f a-s/sec
    %0.3f px/sec
kr: %0.3f 아크초/초
    %0.3f 픽셀/아크초

en: Previous declination rate:
kr: 이전 적위 속도:

en: 
    %0.3f px/sec
kr: 
    %0.3f 픽셀/초

en: Declination rate:
kr: 적위 속도:

en: Don't show calibration alerts of this type
kr: 이러한 유형의 교정 경고는 표시 하지 않음

en: Accept calibration
kr: 교정 적용

en: Accept the calibration as being valid and continue guiding
kr: 교정을 적용하고 계속 가이딩

en: Discard calibration
kr: 교정 폐기

en: Stop guiding and discard the most recent calibration.  Calibration will be re-done the next time you start guiding
kr: 가이딩을 중지하고 가장 최근 교정을 폐기. 다음 가이딩을 시작할 때 교정을 다시 수행 함

en: Restore old calibration
kr: 이전 교정을 복원

en: Stop guiding, discard the most recent calibration, then load the previous (good) calibration
kr: 가이딩을 중지하고 가장 최근 교정을 폐기. 이전 교정(양호한 교정)을 로드

en: Previous calibration restored
kr: 이전 교정 복원

en: Input Parameters
kr: 입력 매개변수

en: Focal length, mm
kr: 초점거리, mm

en: Guide scope focal length
kr: 가이드 망원경 초점거리

en: Pixel size, microns
kr: 픽셀 크기, 마이크론

en: Guide camera pixel size
kr: 카메라 픽셀 크기

en: Camera binning
kr: 카메라 비닝

en: Guide camera pixel binning
kr: 가이드 카메라 비닝

en: Guide speed, n.nn x sidereal
kr: 가이드 속도, n.nn x 항성속도

en: Guide speed, multiple of sidereal rate; if your mount's guide speed is 50% sidereal rate, enter 0.5. NOTE: Changing this setting has no effect on the guide speed used by the mount - that must be changed via driver UI or hand-controller.
kr: 가이드 속도, 항성속도의 배수; 마운트의 가이드 속도가 항성속도의 50%인 경우 0.5를 입력. 참고: 이 설정을 변경해도 마운트에서 사용하는 가이드 속도에는 영향을 주지 않음. 마운트의 가이드 속도는 핸드컨트롤러에서 변경해야 변경 됨.

en: Calibration steps
kr: 교정 단계

en: Targeted number of steps in each direction. The default value (%d) works fine for most setups.
kr: 각 방향의 목표 단계 수. 기본값(%d)은 대부분의 설정에 적합합니다.

en: Calibration distance, px
kr: 교정거리, 픽셀

en: Targeted distance in each direction. The default value (%d) works fine for most setups.
kr: 각 방향의 목표 거리. 기본값 (%d)은 대부분의 설정에 적합합니다.

en: Calibration declination, degrees
kr: 적위 교정, 도

en: Approximate declination where you will do calibration
kr: 교정을 수행할 대략적인 적위

en: Reset
kr: 재설정

en: Reset the calibration parameters to defaults
kr: 교정 매개변수를 기본값으로 재설정

en: Computed Values
kr: 계산된 값

en: Image scale, arc-sec/px
kr: 이미지 스케일, 아크초/픽셀

en: Calibration step, ms
kr: 교정단계, 밀리초

en: Please enter a focal length of at least 50
kr: 초점거리 입력(최소 50)

en: Please enter a pixel size greater than zero.
kr: 픽셀크기 입력(0 이상)

en: Altair Camera Settings
kr: Altair 카메라 설정

en: Settings
kr: 설정

en: No Altair cameras detected
kr: Altair 카메라가 감지되지 않음

en: Specified Altair Camera not found.
kr: 지정된 Altair 카메라를 찾을 수 없음.

en: Failed to open Altair Camera.
kr: Altair 카메라를 열지 못했습니다.

en: Failed to get camera resolution for Altair Camera.
kr: Altair 카메라의 해상도를 가져오지 못했습니다.

en: ASCOM driver failed checking IsPulseGuiding. See the debug log for more information.
kr: 아스콤 드라이버가 IsPulseGuiding 확인에 실패 했습니다. 자세한 정보는 디버그 로그를 확인하십시오.

en: ASCOM Camera Driver missing required property %s
kr: 아스콤 카메라 드라이브에 필수속성 %s 이(가) 없습니다

en: Could not create ASCOM camera object. See the debug log for more information.
kr: 아스콤 카메라 객체를 만들 수 없습니다. 자세한 정보는 디버그 로그를 확인 하십시오.

en: ASCOM driver problem: Connect
kr: 아스콤 드라이버 문제: 연결

en: ASCOM driver missing the %s property. Please report this error to your ASCOM driver provider.
kr: 아스콤 드라이버에 %s속성이 없습니다.이 오류를 아스콤 드라이버 공급자에게 보고하십시오.

en: The ASCOM camera failed to set binning. See the debug log for more information.
kr: 아스콤 드라이버가 비닝을 설정하지 못했습니다. 자세한 정보는 디버그 로그를 확인 하십시오.

en: ASCOM driver problem -- cannot disconnect
kr: 아스콤 드라이버 문제 -- 연결을 끊을 수 없음

en: ASCOM error turning camera cooler %s
kr: 카메라 쿨러를 돌리는 아스콤 오류 %s

en: on
kr: 켜기

en: off
kr: 끄기

en: Cannot allocate memory to download image from camera
kr: 카메라에서 이미지를 다운로드하기 위해 메모리를 할당할 수 없음

en: ASCOM error -- Cannot start exposure with given parameters
kr: 아스콤 오류 -- 주어진 매개변수로 노출을 시작할 수 없음

en: Exception thrown polling camera
kr: 폴링 카메라 예외 발생

en: Error reading image
kr: 이미지 읽기 오류

en: Cannot load Atik camera DLL %s
kr: Atik 카메라 DLL %s 을 로드 할 수 없음

en: DLL error
kr: DLL 오류

en: No Atik cameras detected.
kr: Atik 카메라가 없습니다.

en: Atik camera connection failed - Driver version %d
kr: Atik 카메라 연결 실패-드라이버 버전 %d

en: Couldn't start exposure - aborting
kr: 노출을 시작할 수 없음-중단

en: Cannot initialize ImageCapture library
kr: 이미지캡쳐 라이버러리를 초기화할 수 없음

en: No camera found
kr: 카메라 없음

en: Select Camera
kr: 카메라 선택

en: Cannot open camera
kr: 카메라를 열수 없음

en: Cannot get list of video modes
kr: 비디오 모드 목록을 가져올 수 없음

en: Cannot find a Y800 mode
kr: Y800 모드를 찾을 수 없음

en: Could not turn off auto-exposure
kr: 자동 노출을 끌 수 없음

en: Cannot setup frame handler
kr: 프레임 핸들러를 설정할 수 없음

en: FireWire camera setup failed
kr: FireWire 카메라 설정 실패

en: Could not start Live view
kr: 라이브 뷰를 시작할 수 없음

en: Warning - cannot directly control exposure duration - running in auto-exposure
kr: 경고 - 노출 지속 시간을 직접 제어할 수 없음 - 자동 노출로 실행

en: Fatal error at step %d connecting to TIS camera
kr: TIS 카메라 연결중 %d 단계에서 치명적인 오류

en: Memory allocation error
kr: 메모리 할당 오류

en: Could not start video stream
kr: 비디오 스트림을 시작할 수 없음

en: Error capturing image: %d (%d) %s
kr: 이미지 캡쳐 오류: %d (%d) %s

en: Error looking for Firewire / IEEE1394 cameras (internal error)
kr: Firewire/IEEE1394 카메라를 찾는 중 오류 발생(내부 오류)

en: Error looking for Firewire / IEEE1394 cameras
kr: Firewire/IEEE1394 카메라를 찾는 중 오류 발생

en: No Firewire / IEEE1394 camera found
kr: Firewire/IEEE1394 카메라를 찾을 수 없음

en: Cannot find a suitable monochrome video mode
kr: 적합한 모노 비디오 모드를 찾을 수 없음

en: Cannot set frame rate to 7.5 FPS
kr: 프레임 속도를 7.5FPS로 설정할 수 없음

en: Cannot setup DMA buffers
kr: DMA 버퍼를 설정할 수 없음

en: Cannot start transmission
kr: 전송을 시작할 수 없음

en: Transmission failed to start
kr: 전송시작 실패

en: Cannot get a frame from the queue
kr: 대기열에서 프레임을 가져올 수 없음

en: INDI camera disconnected
kr: INDI 카메라 연결 끊음

en: connection timed-out
kr: 연결시간 초과

en: Connection timed-out
kr: 연결시간 초과

en: Cannot connect to camera %s: %s
kr: 카메라를 연결할 수 없음 %s: %s

en: INDI server disconnected
kr: INDI 서버 연결 끊김

en: INDI Camera Selection
kr: INDI 카메라 선택

en: Unsupported type or read error loading FITS file
kr: FITS 파일을 로드할때 지원되지않는 형식 또는 읽기 오류

en: FITS file is not of an image
kr: FITS 파일이 이미지가 아닙니다

en: Error reading data
kr: 데이타 읽기 오류

en: No CCD_FRAME property, failed to determine image dimensions
kr: CCD_FRAME 속성이 없으며, 이미지 크기를 결정하지 못했습니다

en: No WIDTH value, failed to determine image dimensions
kr: 너비 값이 없어, 이미지 크기를 결정하지 못했습니다

en: No HEIGHT value, failed to determine image dimensions
kr: 높이 값이 없어, 이미지 크기를 결정하지 못했습니다

en: CCD stream: memory allocation error
kr: CCD stream: 메모리 할당 오류

en: Camera  %s, exposure error. Trying to use streaming instead.
kr: 카메라 %s, 노출 오류. 스트리밍을 사용하려 합니다.

en: Unknown image format: %s
kr: 알수없는 이미지 형식: %s

en: %d frames
kr: %d 프레임

en: Camera has no VIDEO_STREAM property, please uncheck the option: Camera does not support exposure time.
kr: 카메라에 VIDEO_STREAM 속성이 없으므로, 다음 옵션의 선택을 취소하십시오: 카메라는 노출 시간을 지원하지 않음.

en: Camera has no CCD_EXPOSURE property, please uncheck the option: Camera does not support stream.
kr: 카메라에 CCD_EXPOSURE 속성이 없으므로, 다음 옵션의 선택을 취소하십시오: 카메라는 스트림을 지원하지 않음.

en: Camera has no CCD_EXPOSURE or VIDEO_STREAM property
kr: 카메라에 CCD_EXPOSURE 또는 VIDEO_STREAM 속성이 없음

en: Error on connection: %d
kr: 연결 오류: %d

en: Error setting exposure duration
kr: 노출 시간 설정 오류

en: Error setting gain
kr: 게인 설정 오류

en: Error
kr: 오류

en: Could not connect to KWIQGuider
kr: KWIQGuider에 연결할 수 없음

en: Unable to open LXUSB device
kr: LXUSB 장치를 열 수 없음

en: Serial LE Webcam
kr: 시리얼 LE 웹캠

en: LE Port
kr: LE 포트

en: No serial ports found
kr: 시리얼 포트 없음

en: Port pins
kr: 포트 핀

en: Inverted logic
kr: 역 논리

en: Use Amp
kr: Amp 사용

en: Webcam settings
kr: 웹캠 설정

en: No DSI cameras found
kr: INDI 카메라 없음

en: Could not initialize USB library
kr: USB 라이버러리를 초기화 하지 못함

en: Could not connect to StarShoot Autoguider
kr: StarShoot Autoguider에 연결할 수 없음

en: SSAG Camera Settings
kr: SSAG 카메라 설정

en: Loader VID:
kr: 로더 VID:

en: SSAG Loader USB Vendor ID. Default = 0x%04x
kr: SSAG 로더 USB 공급 업체 ID. 기본값 = 0x%04x

en: Loader PID:
kr: 로더 PID:

en: SSAG Loader USB Product ID. Default = 0x%04x
kr: SSAG 로더 USB 제품 ID. 기본값 = 0x%04x

en: Cannot find OSPL130RT.dll
kr: OSPL130RT.dll을 찾을 수 없음

en: Cannot init camera
kr: 카메라를 초기화 할 수 없음

en: Cannot start exposure
kr: 노출을 시작할 수 없음

en: No camera
kr: 카메라 없음

en: Failed to initialize QHY SDK
kr: QHY SDK 초기화 실패

en: No compatible QHY cameras found
kr: 호환 가능한 QHY 카메라를 찾을 수 없음

en: Failed to connect to camera
kr: 카메라 연결 실패

en: SetQHYCCDStreamMode failed
kr: SetQHYCCDStreamMode 실패

en: Init camera failed
kr: 카메라 초기화 실패

en: Failed to get gain range
kr: 게인 범위를 가져오지 못함

en: Failed to get camera chip info
kr: 카메라 칩 정보를 가져오지 못함

en: Failed to get camera bin info
kr: 카메라 비닝 정보를 가져오지 못함

en: Failed to set camera binning
kr: 카메라 비닝 설정 실패

en: Failed to set camera exposure
kr: 카메라 노출 설정 실패

en: Failed to set camera gain
kr: 카메라 게인 설정 실패

en: QHY exposure failed
kr: QHY 노출 실패

en: QHY get frame failed
kr: QHY 프레임 져오기 실패

en: Error connecting to SAC4-2
kr: SAC4-2 연결 오류

en: Error capturing data from camera
kr: 카메라로 데이터를 캡쳐하는 중 오류

en: Didn't find openUSB in DLL
kr: DLL에서 openUSB를 찾지 못했습니다

en: Didn't find %s in DLL
kr: DLL에서 %s 를 찾지 못했습니다

en: Can't find cmosDLL.dll
kr: 찾을 수 없음(cmosDLL.dll)

en: Error loading SBIG driver and/or DLL
kr: SBIG 드라이버 DLL 로드 오류

en: Select interface
kr: 인터페이스 선택

en: Interface
kr: 인터페이스

en: Select USB camera
kr: USB 카메라 선택

en: Camera name
kr: 카메라 이름

en: IP address
kr: IP 주소

en: Enter IP address
kr: IP 주소 입력

en: Cannot open SBIG camera: Code %d
kr: SBIC 카메라를 열 수 없음: Code %d

en: Link to SBIG camera failed: Code %d
kr: SBIG 카메라에 연결 실패: Code %d

en: Tracking CCD found, use it?
    
    No = use main image CCD
kr: 트래킹 CCD 발견, 사용 하시겠습니까?
    
    아니오 = 메인 이미지 CCD 사용

en: CCD Choice
kr: CCD 선택

en: Error getting info on main CCD
kr: 메인 CCD에 대한 정보를 얻는 중 오류

en: Cannot poll exposure
kr: 노출을 할 수 없습니다

en: Cannot stop exposure
kr: 노출을 중지할 수 없음

en: Error downloading data
kr: 데이터 다운로드 오류

en: Cannot check SBIG relay status
kr: SBIG 릴레이 상태를 확인할 수 없음

en: Timeout expired waiting for guide pulse to complete.
kr: 가이드 펄스 완료 대기 시간이 초과되었습니다.

en: Enter RA Angle (in degrees)
kr: 적경 각도 입력(도)

en: RA angle
kr: 적경 각도

en: Choose Dec Angle
kr: 적위 각도 선택

en: Dec Angle
kr: 적위 각도

en: Failed to open SkyRaider Camera.
kr: SkyRaider 불러오기 실패.

en: Failed to get camera resolution for SkyRaider Camera.
kr: SkyRaider 카메라 해상도를 가져 오지 못했습니다.

en: Cannot load astroDLLsspiag.dll
kr: 로드할 수 없음(astroDLLsspiag.dll)

en: astroDLLsspiag.dll does not have %s
kr: astroDLLsspiag.dll에 %s가 없습니다

en: Cannot load SSPIAGCAM.dll
kr: SSPIAGCAM.dll를 로드할 수 없음

en: SSPIAGCAM.dll does not have %s
kr: SSPIAGCAM.dll에 %s가 없습니다

en: Failed to open the camera
kr: 카메라를 열기 실패

en: Problem sending register to StarShoot
kr: StarShoot에 등록을 보내는 중 문제가 발생했습니다

en: Error starting exposure
kr: 노출 시작 오류

en: Camera Mode
kr: 카메라 모드

en: 8-bit
kr: 8-비트

en: 16-bit
kr: 16-비트

en: Camera %s not found
kr: 카메라 %s 를 찾을 수 없습니다

en: Lost connection to camera
kr: 카메라 연결이 끊어졌습니다

en: SX Camera Settings
kr: SX 카메라 설정

en: No SX cameras found
kr: SX 카메라가 없습니다

en: Connect failed: could not retrieve camera parameters.
kr: 연결 실패: 카메라 매개 변수를 검색 할 수 없습니다.

en: No ToupTek cameras detected
kr: ToupTek 카메라가 감지되지 않았습니다

en: Selected ToupTek camera not found.
kr: 선택한 ToupTek 카메라를 찾을 수 없습니다.

en: Camera does not support software trigger
kr: 카메라는 소프트웨어 트리거를 지원하지 않습니다

en: Failed to open ToupTek camera.
kr: ToupTek 카메라를 열지 못했습니다.

en: Failed to get camera resolution for ToupTek camera.
kr: ToupTek 카메라의 해상도를 가져 오지 못했습니다.

en: Failed to initialize camera binning.
kr: 카메라 비닝을 초기화하지 못했습니다.

en: Capture failed: the camera disconnected
kr: 캡처 실패: 카메라 연결이 끊어졌습니다

en: Capture failed: the camera reported a timeout
kr: 캡처 실패: 카메라가 시간 초과를 보고했습니다

en: Capture failed: the camera repoted an error
kr: 캡처 실패: 카메라에서 오류가 다시 발생했습니다

en: Capture failed, unable to pull image data from camera
kr: 캡처 실패, 카메라에서 이미지 데이터를 가져올 수 없음

en: ToupTek Camera Properties
kr: ToupTek 카메라 속성

en: Select capture device
kr: 캡처 장치 선택

en: Camera choice
kr: 카메라 선택

en: Select WDM camera
kr: WDM 카메라 선택

en: Select camera mode
kr: 카메라 모드 선택

en: Camera mode
kr: 카메라 모드

en: %d x %d mode activated
kr: %d x %d 모드 활성화

en: ZWO Camera Properties
kr: ZWO 카메라 속성

en: Could not load DLL %s
kr: DLL %s 을 로드 할 수 없습니다

en: The ASI camera library requires the Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (x86), available at http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=29
kr: ASI 카메라 라이브러리는 Microsoft Visual C++ 2008 재배포 가능 패키지(x86)가 필요합니다. http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=29 에서 다운로드 가능

en: No ZWO cameras detected.
kr: ZWO 카메라가 감지되지 않았습니다.

en: ZWO camera #%d not found
kr: ZWO 카메라 #%d 를 찾을 수 없습니다

en: Failed to get camera properties for ZWO ASI Camera.
kr: ZWO ASI 카메라의 카메라 속성을 가져 오지 못했습니다.

en: Failed to open ZWO ASI Camera.
kr: ZWO ASI 카메라를 열지 못했습니다.

en: Failed to initizlize ZWO ASI Camera.
kr: ZWO ASI 카메라를 초기화하지 못했습니다.

en: Import Darks to Profile %s
kr: 프로필 %s 로 다크 가져 오기

en: Dark Library
kr: 다크 라이브러리

en: Choose the profile with the dark library you want to use:
kr: 사용하려는 다크 라이브러리가있는 프로필을 선택하십시오:

en: Darks Profiles
kr: 다크 프로필

en: Import from profile
kr: 프로필에서 가져 오기

en: Camera in profile
kr: 프로필의 카메라

en: There are no compatible dark libraries available
kr: 호환 가능한 다크 라이브러리가 없습니다

en: Bad-pixel Map
kr: 불량화소지도

en: Choose the profile with the bad-pixel map you want to use:
kr: 사용하려는 불량화소지도가 있는 프로필을 선택하십시오:

en: Bad-pix Map Profiles
kr: 불량화소지도 프로필

en: There are no compatible bad-pixel maps available
kr: 호환 가능한 불량화소지도가 없습니다

en: OK
kr: 확인

en: Bad-pixel map could not be imported because of errors in file/copy
kr: 파일/복사 오류로 불량화소지도를 가져올 수 없습니다

en: Dark library could not be imported because of errors in file/copy
kr: 파일/복사 오류로 다크 라이브러리를 가져올 수 없습니다

en: Select your camera
kr: 카메라를 선택하십시오

en: Camera Settings
kr: 카메라 설정

en: General Properties
kr: 일반 속성

en: Camera-Specific Properties
kr: 카메라-특정 속성

en: No camera specified
kr: 카메라를 지정하지 않았습니다

en: Camera is not connected.  Additional camera properties may be available if you connect to it first.
kr: 카메라가 연결되지 않습니다. 카메라를 연결하면 추가 카메라 속성을 사용할 수 있습니다.

en: Star Saturation Detection
kr: 별 포화 감지

en: Use Subframes
kr: 서브프레임 사용

en: Check to only download subframes (ROIs). Sub-frame size is equal to search region size.
kr: 서브 프레임(ROIs)만 다운로드하도록 체크 하십시오. 서브 프레임 크기는 검색 영역 크기와 같습니다.

en: Guide camera un-binned pixel size in microns. Used with the guide telescope focal length to display guiding error in arc-seconds.
kr: 가이드 카메라의 비닝되지 않은 픽셀 크기(마이크론). 가이드 망원경 초점 거리와 함께 사용되어 가이드 오류를 아크초 단위로 표시합니다.

en: Pixel size
kr: 픽셀 크기

en: Camera gain
kr: 카메라 게인

en: Camera gain, default = 95%, lower if you experience noise or wish to guide on a very bright star. Not available on all cameras.
kr: 카메라 게인, 기본값 = 95%, 노이즈가 발생하거나 매우 밝은 별을 가이드하려는 경우 값을 낮추시십오. 모든 카메라에서 사용 가능한 것은 아닙니다.

en: Reset gain to camera's default value (disabled when camera is not connected)
kr: 카메라 기본값으로 게인 재설정(카메라가 연결되지 않은 경우 비활성화 됨)

en: Binning
kr: 비닝

en: Camera pixel binning
kr: 카메라 픽셀 비닝

en: Delay
kr: 지연

en: LE Read Delay (ms) , Adjust if you get dropped frames
kr: LE 읽기 지연(ms), 프레임 수가 떨어지면 조정

en: Port number for long-exposure control
kr: 장 노출 제어를위한 포트 번호

en: Cooler On
kr: 쿨러 켜기

en: Turn camera cooler on or off
kr: 카메라 쿨러 켜기/끄기

en: Set Temperature
kr: 온도 설정

en: Cooler setpoint temperature
kr: 쿨러 설정 온도

en: ADU level to determine saturation - 65535 for most 16-bit cameras, or 255 for 8-bit cameras.
kr: 포화를 결정하는 ADU 레벨-대부분의 16비트 카메라의 경우 65535, 8비트 카메라의 경우 255.

en: Saturation by Max-ADU value:
kr: Max-ADU 값에 의한 포화:

en: Saturation via star-profile
kr: 별 프로필을 통한 포화

en: Disconnect nonresponsive          
    camera after (seconds)
kr: 응답이없는 카메라
    연결 끊기(초)

en: The camera will be disconnected if it fails to respond for this long. The default value, %d seconds, should be appropriate for most cameras.
kr: 오랫동안 응답이 없으면 카메라의 연결이 끊어집니다. 대부분의 카메라에는 %d 초가 적절합니다(기본값).

en: unspecified
kr: 지정되지않음

en: %0.1f um
kr: %0.1f 마이크로미터

en: Memory allocation error during capture
kr: 캡처 중 메모리 할당 오류

en: After %.1f sec the camera has not completed a %.1f sec exposure, so it has been disconnected to prevent other problems. If you think the hardware is working correctly, you can increase the timeout period on the Camera tab of the Advanced Settings Dialog.
kr: %.1f 초 후에 카메라가 %.1f 초 노출을 완료하지 못하여 다른 문제를 방지하기 위해 연결이 끊어졌습니다. 하드웨어가 올바르게 작동한다고 생각되면 고급 설정 대화 상자의 카메라 탭에서 시간 초과 기간을 늘릴 수 있습니다.

en: PHD will make several attempts to re-connect the camera.
kr: PHD가 카메라를 다시 연결하려고 여러 번 시도합니다.

en: The camera has been disconnected. Please resolve the problem and re-connect the camera.
kr: 카메라가 분리되었습니다. 문제를 해결하고 카메라를 다시 연결하십시오.

en: A COM Error occurred. There may be more info in the Debug Log.
kr: COM 오류가 발생했습니다. 디버그 로그에 더 많은 정보가 있을 수 있습니다.

en: Driver error preparing to call %s
kr: %s 호출 준비 중 드라이버 오류

en: Comet Tracking
kr: 혜성 추적

en: Comet Tracking - Training Active
kr: 혜성 추적-훈련 활성

en: Comet Tracking - Active
kr: 혜성 추적-활성

en: Toggle comet tracking on or off.
kr: 혜성 추적을 켜거나 끔니다.

en: Comet tracking rate
kr: 혜성 추적 속도

en: Pixels/hr
kr: 픽셀/시간

en: Arcsec/hr
kr: 아크초/시간

en: Units
kr: 단위

en: Tracking rate units
kr: 추적 속도 단위

en: Camera (X/Y)
kr: 카메라 (X/Y)

en: Mount (RA/Dec)
kr: 마운트(적경/적위)

en: Axes
kr: 축

en: Tracking rate axes
kr: 추적 속도 축

en: Start
kr: 시작

en: Start training the tracking rate.
kr: 추적 속도 훈련 시작.

en: Stop training
kr: 훈련 중지

en: Rates
kr: 속도

en: Rate Training
kr: 속도 훈련

en: Training, elapsed time %lus.
    Use the "Adjust Lock Position" controls to center the comet
    in the imaging camera and click Stop to complete training.
kr: 훈련, 경과 시간%lu.
    "잠금 위치 조정" 컨트롤을 사용하여 카메라의 중심에
    혜성을 위치시키고 중지를 클릭하여 교육을 완료하십시오.

en: Center the comet in the imaging camera.
    Select a guide star and start Guiding.
    Then, click Start to begin training.
kr: 카메라 중심에 혜성을 위치시키.
    가이드 별을 선택하고 가이딩 시작.
    그런 다음 시작을 클릭하여 교육을 시작하십시오.

en: RA
kr: 적경

en: Dec
kr: 적위

en: INDI Server
kr: INDI 서버

en: Hostname
kr: 호스트네임

en: Driver
kr: 드라이버

en: Dual CCD
kr: 듀얼 CCD

en: Camera does not support exposure time
kr: 카메라가 노출 시간을 지원하지 않음

en: Force the use of streaming and frame stacking for cameras that do not support setting an absolute exposure time.
kr: 절대 노출 시간 설정을 지원하지 않는 카메라에 대해 스트리밍 및 프레임 스택 사용을 강제 적용.

en: Camera does not support streaming
kr: 카메라가 스트리밍을 지원하지 않음

en: Force the use of exposure time for cameras that do not support streaming.
kr: 스트리밍을 지원하지 않는 카메라에 강제로 노출 시간을 사용하도록 함.

en: Other options
kr: 기타 옵션

en: Verbose logging
kr: 상세 로그

en: Enable more detailed INDI information in the PHD2 Debug Log.
kr: PHD2 디버그 로그에서 자세한 INDI 정보를 활성화하십시오.

en: Main
kr: 메인

en: Secondary
kr: 두 번째

en: Don't ask again
kr: 다시 묻지 않음

en: Confirm
kr: 확인

en: Exposure time
kr: 노출시간

en: Build Dark Library
kr: 다크 라이브러리 만들기

en: Acquire Master Dark Frames for Bad Pixel Map Calculation
kr: 불량화소지도 계산을 위한 마스터 다크 프레임 획득

en: Min Exposure Time
kr: 최소 노출시간

en: Minimum exposure time for darks. Choose a value corresponding to the shortest camera exposure you will use for guiding.
kr: 다크에 대한 최소 노출 시간. 가이드에 사용할 가장 짧은 노출에 해당하는 값을 선택하십시오.

en: Max Exposure Time
kr: 최대 노출시간

en: Maximum exposure time for darks. Choose a value corresponding to the longest camera exposure you will use for guiding.
kr: 다크에 대한 최대 노출 시간. 가이드에 사용할 가장 긴 노출에 해당하는 값을 선택하십시오.

en: Number of dark frames for each exposure time
kr: 각 노출에 대한 다크 프레임 수

en: Frames to take for each 
     exposure time
kr: 각 노출 시간 별 
    필요한 프레임 수

en: Options
kr: 옵션

en: Modify/extend existing dark library
kr: 기존 다크 라이브러리 수정/확장

en: Darks created now will replace older darks having matching exposure times. If different exposure times are used, those darks will be added to the library.
kr: 방금 생성된 다크가 노출 시간이 일치하는 오래된 다크를 대체합니다. 다른 노출 시간이 사용되면 해당 다크는 라이브러리에 추가됩니다.

en: Create entirely new dark library
kr: 새로운 다크 라이브러리 만들기

en: Darks created now will be used to build a completely new dark library - old dark frames will be discarded. You  MUST use this option if you've seen alert messages about incompatible frame sizes or mismatches with the current camera.
kr: 방금 생성된 다크는 새로운 다크 라이브러리를 만드는 데 사용됩니다-오래된 다크 프레임은 버려집니다. 호환되지 않는 프레임 크기 또는 현재 카메라와 일치하지 않음 경고 메시지가 표시되는 경우 반드시 이 옵션을 사용해야합니다.

en: Existing dark library covers %d exposure times in the range of %g s to %g s
kr: 기존의 다크 라이브러리는 %d 노출로 %g초에서 %g초 범위를 포함합니다

en: Existing dark library contains incompatible frames - it must be rebuilt from scratch
kr: 기존의 다크 라이브러리와 호환되지 않는 프레임이 포함되어 있습니다.-처음부터 다시 작성해야합니다

en: No compatible dark library is available
kr: 호환 가능한 다크 라이브러리가 없습니다

en: Dark Frame Settings
kr: 다크 프레임 설정

en: Exposure time for building defect map
kr: 불량 지도르 만들기 위한 노출 시간

en: Exposure Time
kr: 노출시간

en: Number of exposures for building defect map
kr: 불량 자도를 만들기 위한 노출 수

en: Number of Exposures
kr: 노출 수

en: Notes:
kr: 메모:

en: Free-form note, included in FITs header for each dark frame; max length=65
kr: 자유 형식 note(각 다크 프레임의 FITs 헤더에 포함됨); 최대 길이=65

en: Reset all parameters to application defaults
kr: 모든 매개 변수를 프로그램 기본값으로 재설정

en: Set your parameters, click 'Start' to begin
kr: 매개 변수를 설정하고 '시작'을 클릭하여 시작하십시오

en: Cover guide scope
kr: 가이드 망원경 덮개를 닫으십시오

en: Building master dark at %.1f sec:
kr: 마스터 다크 만들기. %.1f 초:

en: Building master dark at %d mSec:
kr: 마스터 다크 만들기. %d 밀리초:

en: Operation cancelled - no changes have been made
kr: 작업 취소-변경 사항이 없습니다

en: Operation failed - no changes have been made
kr: 작업 실패-변경 사항이 없습니다

en: dark library built
kr: 다크 라이브러리 만들기

en: Taking darks to compute defect map:
kr: 다크로 부터 불량 지도 계산:

en: Operation cancelled
kr: 작업 취소

en: Analyzing master dark...
kr: 마스터 다크 분석 중...

en: Master dark data files built
kr: 마스터 다크 파일 만들기

en: Uncover guide scope
kr: 가이드 망원경 덮개를 제거하십시오

en: Operation complete: %s
kr: 작업 완료: %s

en: Cancelling...
kr: 취소 중...

en: Taking dark frame %d/%d
kr: 다크 프레임 촬영 %d/%d

en: %.1f s dark FAILED
kr: %.1f 초 다크 실패

en: Dark frames complete
kr: 다크 프레임 완료

en: Drift Align
kr: 표류 얼라인

en: Scope Pointing
kr: 망원경 포인팅

en: Meridian Offset (%s)
kr: 자오선 오프셋 (%s)

en: Declination (%s)
kr: 적위 (%s)

en: Current
kr: 현재

en: Slew To
kr: 대상으로 이동

en: Slew
kr: 이동

en: Click to slew to given coordinates.
kr: 지정된 좌표로 이동하려면 클릭하십시오.

en: Save
kr: 저장

en: Click to save these coordinates as the default location for this axis adjustment.
kr: 이 축 조정에 대한 기본 위치로 이 좌표를 저장하려면 클릭하십시오.

en: Altitude adjustment notes
kr: 고도축 조정 노트

en: Drift
kr: 표류

en: Adjust
kr: 조정

en: Drift Align - Azimuth Adjustment
kr: 표류 얼라인-방위각 조정

en: Slew to near the Meridian and the Equator.
    Press Drift to measure drift, watch the Dec trend line.
    Press Adjust and adjust your mount's azimuth.
    Repeat Drift/Adjust until alignment is complete.
    Then, click Altitude to begin Altitude adjustment.
kr: 자오선과 적도가 만나는 지점 근처로 이동.
    표류를 클릭하여 표류를 측정하고 적위 추세선을 관찰.
    조정을 클릭하여 마운트의 방위각을 조정하십시오.
    정렬이 완료 될 때까지 표류/조정을 반복하십시오.
    그런 다음 고도를 클릭하여 고도 조정을 시작하십시오.

en: Azimuth adjustment notes
kr: 방위각 조정 노트

en: > Altitude
kr: > 고도

en: Drift Align - Altitude Adjustment
kr: 표류 얼라인-방위각 조정

en: Slew to a location near the Equator and the Eastern or Western horizon.
    Press Drift to measure drift, watch the Dec trend line.
    Press Adjust and adjust your mount's altitude.
    Repeat Drift/Adjust until alignment is complete.
    Click Azimuth to repeat Azimuth adjustment.
kr: 동쪽 또는 서쪽의 적도 근처로 이동.
    표류를 클릭하여 표류를 측정하고 적위 추세선을 관찰.
    조정을 클릭하여 마운트의 고도를 조정하십시오.
    정렬이 완료 될 때까지 표류/조정을 반복하십시오.
    그런 다음 방위각을 클릭하여 방위각 조정을 반복 하십시오.

en: < Azimuth
kr: < 방위각

en: Please connect a camera and a mount
kr: 카메라와 마운트를 연결하십시오

en: Please calibrate before starting drift alignment
kr: 표류 정렬을 시작하기 전에 교정을 하십시오

en: Start Looping...
kr: 반복 시작...

en: Auto-selecting a star
kr: 별을 자동으로 선택

en: Waiting for calibration to complete...
kr: 교정이 완료되기를 기다리는 중 ...

en: Start guiding...
kr: 가이딩 시작...

en: Drifting... click Adjust when done drifting
kr: 표류 중... 표류가 끝나면 조정을 클릭하십시오

en: Adjust azimuth, click Drift when done
kr: 방위각 조정, 끝나면 표류를 클릭하십시오

en: Adjust altitude, click Drift when done
kr: 고도각 조정, 끝나면 표류를 클릭하십시오

en: Slewing...
kr: 이동 중...

en: Slew failed!
kr: 이동 실패!

en: Slew was canceled
kr: 이동 취소됨

en: Slewing ...
kr: 이동 중...

en: Coordinates saved.
kr: 좌표가 저장 됨.

en: Please connect a camera first.
kr: 먼저 카메라를 연결하십시오.

en: The Drift Align tool is most effective when PHD2 knows your guide
    scope focal length and camera pixel size.
    
    Enter your guide scope focal length on the Global tab in the Brain.
    Enter your camera pixel size on the Camera tab in the Brain.
    
    Would you like to run the drift tool anyway?
kr: 표류 정렬 도구는 PHD2가 가이드 망원경의 초점거리와 
    카메라의 픽셀 크기를 알고있을 때 가장 효과적입니다
    
    뇌 아이콘을 클릭하여 글로벌 탭에서 가이드 망원경 초점 거리를 입력하십시오.
    뇌 아이콘을 클릭하여 카메라 탭에서 카메라 픽셀 크기를 입력하십시오.
    
    표류 도구를 실행 하시겠습니까?

en: There is no calibration data available.
kr: 사용가능한 교정 데이터가 없습니다.

en: Please connect a mount first.
kr: 먼저 마운트를 연결하십시오.

en: , Mount
kr: , 마운트

en: %s calibration will be cleared - calibration will be re-done when guiding is started.
kr: %s 교정이 삭제됩니다-가이드가 시작되면 교정이 다시 수행됩니다.

en: Clear Calibration
kr: 교정 삭제

en: Scope has no current calibration data - you should just do a fresh calibration.
kr: 망원경에는 현재 교정 데이터가 없습니다. 새로 교정하면됩니다.

en: This is unnecessary because PHD2 has pointing info from the mount.  If you are seeing run-away Dec guiding after a meridian flip, use Help and look in the index for 'Reverse Dec output'.
kr: PHD2에 마운트의 포인팅 정보가 있기 때문에 이것은 불필요합니다. 자오선 플립 후 적위 가이드가 폭주하는면, 도움말 색인에서 '역방향 적위 출력 옵션'을 찾으십시오.

en: Failed to flip calibration - please upload debug log file to PHD2 forum for assistance.
kr: 교정 플립에 실패했습니다-디버그 로그 파일을 PHD2 포럼에 업로드하여 도움을 받으십시오.

en: Calibration angles flipped: (%.2f, %.2f) to (%.2f, %.2f)
kr: 교정 각도가 플립 됨: (%.2f, %.2f) to (%.2f, %.2f)

en: The Guiding Assitant will disable guide output and
    allow the guide star to drift.
    
    Ok to disable guide output?
kr: 가이딩 길잡이가 가이드 출력을 비활성화하고
    가이드 별을 표류하도록 합니다.
    
    확인을 클릭하여 가이드 출력을 비활성화 하시겠습니까?

en: Confirm Disable Guiding
kr: 가이딩 비활성화 확인

en: Connect Equipment
kr: 장비 연결

en: Equipment profile
kr: 장비 프로필

en: Select the Equipment Profile you would like to use. PHD stores all of your settings and equipment selections in an Equipment Profile. You can create multiple profiles and switch back and forth between them.
kr: 사용하려는 장비 프로필을 선택하십시오. PHD는 모든 설정 및 장비 선택 사항을 장비 프로필에 저장합니다. 여러 개의 프로필을 생성하고 서로 전환 할 수 있습니다.

en: New using Wizard...
kr: 마법사를 사용하여 새로 만들기...

en: Run the first-light wizard to create a new profile
kr: 첫 번째 마법사를 실행하여 새 프로필을 작성하십시오

en: New
kr: 새로 만들기

en: Create a new profile, optionally copying from another profile
kr: 새 프로필 만들기, 옵션으로 다른 프로필에서 복사할 수 있습니다

en: Delete
kr: 삭제

en: Delete the selected profile
kr: 선택한 프로필 삭제

en: Rename
kr: 이름 변경

en: Rename the selected profile
kr: 선택한 프로필 이름 변경

en: Import...
kr: 가져오기...

en: Load a profile from a file
kr: 파일에서 프로필 로드

en: Export...
kr: 내보내기...

en: Save the selected profile to a file
kr: 선택한 프로필을 파일로 저장

en: Settings...
kr: 설정...

en: Open the advanced settings dialog
kr: 고급 설정 상자 열기

en: Manage Profiles
kr: 프로필 관리

en: Create a new Equipment Profile, or delete or rename the selected Equipment Profile
kr: 새 장비 프로필 만들기, 또는 선택한 장비 프로필 삭제 또는 이름 변경

en: Select your equipment below and click Connect All to connect, or click Disconnect All to disconnect. You can also connect or disconnect individual equipment items by clicking the button next to the item.
kr: 아래에서 장비를 선택하고 모두 연결을 클릭하여 연결, 또는 모두 연결 해제를 클릭하여 연결을 끊습니다. 항목 옆에있는 버튼을 클릭하여 개별 장비 항목을 연결하거나 연결을 끊을 수도 있습니다.

en: Select which camera to connect to when there are multiple cameras of the same type.
kr: 동일한 유형의 카메라가 여러 대 있을 때 연결할 카메라를 선택하십시오.

en: Camera Setup
kr: 카메라 설정

en: Specify how guide commands will be sent to the mount - via an ASCOM or INDI driver, directly from the camera or AO, or via one of the GPxxx devices. An ASCOM connection is recommended.
kr: 가이드 명령을 마운트로 전송하는 방법을 지정하십시오-아스콤 또는 INDI 드라이버를 통해, 카메라 또는 AO에서 직접, 또는 GPxxx 장치 중 하나를 통해. 아스콤 연결이 권장됩니다.

en: Mount Setup
kr: 마운트 설정

en: If you are using a guide port (On-camera or GPXXX) interface  for guiding, you can also use an 'aux' connection to your %s-compatible mount. This will be used to make automatic calibration adjustments based on declination and side-of-pier.  If you have already selected an %s driver for your 'mount', the 'aux' mount parameter will not be used.
kr: 가이드를 위해 가이드 포트(카메라 또는 GPXXX) 인터페이스를 사용하는 경우, %s-호환 마운트에 'aux'연결을 사용할 수도 있습니다. 이것은 적위와 side-of-pier를 기반으로 자동 교정을 조정하는 데 사용됩니다. '마운트'에 대해 %s 드라이버를 이미 선택한 경우 'aux'마운트 매개 변수가 사용되지 않습니다.

en: Aux Mount Setup
kr: Aux 마운트 설정

en: AO Setup
kr: AO 설정

en: Rotator Setup
kr: Rotator 설정

en: Connect All
kr: 모두 연결

en: Connect all equipment and close the equipment selection window
kr: 모든 장비 연결 및 장비 선택 창 닫기

en: Disconnect All
kr: 모든 연결 해제

en: Disconnect all equipment
kr: 모든 장비 연결 해제

en: Connect to camera
kr: 카메라 연결

en: Disconnect from camera
kr: 카메라 연결 해제

en: Connect to mount
kr: 마운트 연결

en: Disconnect from mount
kr: 마운트 연결 해제

en: Connect to aux mount
kr: AUX 마운트 연결

en: Disconnect from aux mount
kr: AUX 마운트 연결 해제

en: Connect to AO
kr: AO 연결

en: Disconnect from AO
kr: AO 연결 해제

en: Connect to Rotator
kr: Rotator 연결

en: Disconnect from Rotator
kr: Rotator 연결 해제

en: No cameras found
kr: 카메라가 없습니다

en: Connecting to Camera ...
kr: 카메라 연결 중...

en: Camera Change Warning
kr: 카메라 변경 경고

en: Camera Connected
kr: 카메라 연결 됨

en: Camera Connect Failed
kr: 카메라 연결 실패

en: Camera Disconnected
kr: 카메라 연결 해제

en: Connecting to Mount ...
kr: 마운트 연결 중...

en: Mount does not support the required PulseGuide interface
kr: 마운트가 펄스가이드 인트페이스를 지원하지 않습니다

en: Mount Connected
kr: 마운트 연결 됨

en: Mount Connect Failed
kr: 마운트 연결 실패

en: Connecting to Aux Mount ...
kr: AUX 마운트 연결 중...

en: Aux Mount Connected
kr: AUX 마운트 연결 됨

en: Aux Mount Connect Failed
kr: AUX 마운트 연결 실패

en: Mount Disconnected
kr: 마운트 연결 해제

en: Aux Mount Disconnected
kr: AUX 마운트 연결 해제

en: More Equipment ...
kr: 더 많은 장비...

en: Connecting to AO ...
kr: AO 연결 중...

en: Centering AO ...
kr: AO 센터링 중...

en: AO Connected
kr: AO 연결 됨

en: AO Connect Failed
kr: AO 연결 실패

en: AO Disconnected
kr: AO 연결 해제

en: Connecting to Rotator ...
kr: Rotator 연결 중...

en: Rotator Connected
kr: Rotator 연결 됨

en: Rotator Connect Failed
kr: Rotator 연결 실패

en: Rotator Disconnected
kr: Rotator 연결 해제

en: New Equipment Profile
kr: 새 장비 프로필

en: Name
kr: 이름

en: Enter the name of the new equipment profile
kr: 새 장비 프로필 이름을 입력 하십시오

en: PHD Defaults
kr: PHD 기본값

en: Profile initial settings
kr: 프로필 초기 설정

en: Select PHD Defaults to create a profile with default PHD settings, or select an existing Equipment Profile to copy its settings into your new profile.
kr: 기본 PHD 설정으로 프로필을 만들려면 PHD 기본값을 선택 또는 기존 장비 프로필을 선택하여 설정을 새 프로필로 복사하십시오.

en: Cannot create profile %s, there is already a profile with that name
kr: 프로필 %s을 만들 수 없습니다. 같은 이름의 프로필이 이미 존재합니다

en: Could not create profile %s from profile %s
kr: 프로필  %s로 부터 프로필 %s을 만들수 없습니다

en: Could not create profile %s
kr: 프로필 %s을 만들 수 없습니다

en: Delete profile %s?
kr: 프로필 %s를 지울까요?

en: Delete Equipment Profile
kr: 장비 프로필 지우기

en: Rename %s
kr: %s 이름변경

en: Rename Equipment Profile
kr: 장비 프로필 이름변경

en: Could not rename profile
kr: 프로핑 이름을 변경할 수 없음

en: Import PHD Equipment Profiles
kr: PHD 장비 프로필 가져오기

en: Export PHD Equipment Profile
kr: PHD 장비 프로필 내보내기

en: AO-Simulator
kr: AO-시뮬레이터

en: The AO Simulator only works with the Camera Simulator. You should either disconnect the AO Simulator or connect the Camera Simulator.
kr: AO 시뮬레이터는 카메라 시뮬레이터와 함께 작동합니다. AO 시뮬레이터 연결을 해제하거나 카메라 시뮬레이터를 연결해야합니다.

en: The Rotator Simulator only works with the Camera Simulator. You must either disconnect the Rotator Simulator or connect the Camera Simulator.
kr: Rotator 시뮬레이터는 카메라 시뮬레이터와 함께 작동합니다. Rotator 시뮬레이터 연결을 해제하거나 카메라 시뮬레이터를 연결해야합니다.

en: Choose a star displacements file
kr: 별 변위 파일 선택

en: Can't use this file for star displacements
kr: 이 별 변위 파일은 사용할 수 없습니다

en: Can't simulate any star movement without a displacement file
kr: 변위 파일 없이 별의 움직임을 시뮬레이션 할 수 없습니다

en: Cannot load simulated image
kr: 시뮬레이션된 이미지를 로드 할 수 없습니다

en: Unsupported type or read error loading FITS file %d %d
kr: 읽기 오류 또는 지원되지 않는 유형의 FITS 파일 %d %d

en: PE amplitude and period must be > 0
kr: 주기오차의 진폭과 주기는 > 0 이어야 합니다

en: PE amplitude and period must be numbers > 0
kr: 주기오차의 진폭과 주기는 숫자 > 0 이어야 합니다

en: Camera Simulator
kr: 카메라 시뮬레이터

en: Number of simulated stars
kr: 시뮬레이션 된 별의 수

en: Stars
kr: 별

en: Number of hot pixels
kr: 핫 픽셀 수

en: Hot pixels
kr: 핫 픽셀

en: % Simulated noise
kr: % 시뮬레이션 된 노이즈

en: Noise
kr: 노이즈

en: Dec backlash, arc-secs
kr: 적위 백래시, 아크초

en: Dec backlash
kr: 적위 백래시

en: Dec drift, arc-sec/min
kr: 적위 표류, 아크초/분

en: Dec drift
kr: 적위 표류,  아크초/분

en: Guide rate, x sidereal
kr: 가이드 속도, x 항성속도

en: Guide rate
kr: 가이드 속도

en: Apply stiction
kr: 스틱션 적용

en: Simulate dec axis stiction
kr: 적위축 스틱션 시뮬레이션

en: PE
kr: 주기오차

en: Apply PE
kr: 주기오차 적용

en: Simulate periodic error
kr: 주기오차 시뮬레이션

en: Default curve
kr: 기본 곡선

en: Use a built-in PE curve that has some steep and smooth sections.
kr: 가파르고 매끄러운 섹션이 있는 내장되어있는 주기오차 곡선을 사용하십시오.

en: Amplitude:
kr: 진폭:

en: PE Amplitude, arc-secs
kr: 주기오차 진폭, 아크초

en: Custom curve
kr: 사용자 정의 곡선

en: Use a simple sinusoidal curve. You can specify the amplitude and period.
kr: 간단한 정현파 곡선을 사용하십시오. 진폭과 주기를 지정할 수 있습니다.

en: Amplitude
kr: 진폭

en: Amplitude, arc-secs
kr: 진폭, 아크초

en: Period
kr: 주기

en: Period, seconds
kr: 주기, 초

en: Reverse Dec pulse on West side of pier
kr: 피어의 서쪽에서 적위 펄스 반전

en: Simulate a mount that reverses guide pulse direction after a meridian flip, like an ASCOM pulse-guided mount.
kr: 아스콤 펄스 가이드 마운트와 같이 자오선 플립 후 가이드 펄스 방향을 반전시키는 마운트를 시뮬레이션 하십시오.

en: Pier Flip
kr: 피어 플립

en: Session
kr: 세션

en: Camera angle, degrees
kr: 카메라 각도, 도

en: Camera angle
kr: 카메라 각도

en: Seeing, FWHM arc-sec
kr: 시잉, FWHM 아크초

en: Seeing
kr: 시잉

en: Comet
kr: 혜성

en: Star fading due to clouds
kr: 구름으로 인해 별이 사라짐

en: Reset all values to application defaults
kr: 모든 값을 기본값으로 재설정

en: AO Position
kr: AO 위치

en: Select the number of frames of history to display
kr: 표시할 히스토리 프레임 수를 선택하십시오

en: Clear
kr: 지우기

en: Clear graph data
kr: 그래프 데이터 지우기

en: %.1f Hz
kr: %.1f 헤르쯔

en: AO not connected
kr: AO가 연결되지 않았습니다

en: Scope:
kr: 망원경:

en: Select the number of frames of history to display on the X-axis
kr: X 축에 표시할 히스토리 프레임 수를 선택하십시오

en: Graph settings
kr: 그래프 설정

en: Clear graph data. You can also partially clear the graph by holding down the Ctrl key and clicking on the graph where you want the data to start.
kr: 그래프 데이터 지우기. 그래프를 일부만 지우려면 Ctrl 키를 누른 상태에서 그래프위를 클릭하여 그래프를 부분적으로 지울 수도 있습니다.

en: Trendlines
kr: 추세선

en: Plot trend lines
kr: 추세선 그래프

en: Corrections
kr: 교정

en: Display mount corrections
kr: 마운트 교정 표시

en: RMS Error [px]:
kr: RMS오류[픽셀]:

en: Tot
kr: 전체

en: RA Osc: 0.00
kr: 적경 Osc: 0.00

en: Plot mode
kr: 플롯 모드

en: RA / Dec
kr: 적경/적위

en: dx / dy
kr: dx/dy

en: Y-axis units
kr: Y 축 단위

en: Arc-seconds
kr: 아크초

en: Pixels
kr: 픽셀

en: Corrections to Scale
kr: 스케일 수정

en: Star Mass
kr: 별 질량

en: Star SNR
kr: 별 SNR

en: RA Color...
kr: 적경 칼라...

en: Dec Color...
kr: 적위 칼라...

en: dx Color...
kr: dx 칼라...

en: dy Color...
kr: dy 칼라...

en: RA or dx Color
kr: 적경 또는 dx 칼라

en: Dec or dy Color
kr: 적위 또는 dy 칼라

en: Select the Y-axis scale, pixels per Y division
kr: Y 축 스케일 선택, Y 눈금 당 픽셀

en: Select the Y-axis scale, arc-seconds per Y division
kr: Y 축 스케일 선택, Y 눈금 당 아크초

en: GuideNorth
kr: 가이드북쪽

en: GuideEast
kr: 가이드동쪽

en: Dither
kr: 디더

en: DEC
kr: 적위

en: Expert Settings
kr: 전문가 설정

en: Warning!  Intended for use by experts
kr: 경고! 전문가 용

en: Approximation Data Points
kr: 근사 데이터 포인트

en: Number of data points used in the approximation. Both prediction accuracy as well as runtime rise with the number of datapoints. Default = %d
kr: 근사에 사용 된 데이터 포인트 수입니다. 데이터 포인트 수에 따라 예측 정확도와 런타임이 모두 상승합니다. 기본값 = %d

en: Minimum Worm Cycles (Prediction)
kr: 최소 웜 주기 (예측)

en: Minimal number of worm cycles needed to use the prediction. If there are too little data points, the prediction might be poor. Default = %.2f
kr: 예측에 필요한 최소 웜주기 수. 데이터 포인트가 너무 적으면 예측이 좋지 않을 수 있습니다. 기본값 = %.2f

en: Minimum Worm Cycles (Period Estimation)
kr: 최소 웜 주기 (주기 추정)

en: Minimal number of worm cycles for estimating the period length. If there are too little data points, the estimation might not work. Default = %d
kr: 주기 추정에 필요한 최소 웜주기 수. 데이터 포인트가 너무 적 으면 추정이 작동하지 않을 수 있습니다. 기본값 = %d

en: Length Scale (Long Range)
kr: 길이 스케일 (Long Range)

en: The length scale (in seconds) of the large non-periodic structure. This is essentially a high-pass filter for the periodic error and the length scale defines the corner frequency. Default = %.2f
kr: 비 주기적 대형 구조의 길이 스케일 (초)입니다. 이것은 본질적으로 주기 오차에 대한 고역 통과 필터로서 길이 스케일은 코너 주파수를 정의합니다. 기본값 = %.2f

en: Signal Variance (Long Range)
kr: 신호 분산(Long Range)

en: Signal variance (in pixels) of the long-term variations. Default = %.2f
kr: 장기 변동의 신호 분산(픽셀). 기본값 = %.2f

en: Length Scale (Periodic)
kr: 길이 스케일 (주기)

en: The length scale (in seconds) defines the "wigglyness" of the periodic structure. The smaller the length scale, the more structure can be learned. If chosen too small, some non-periodic structure might be picked up as well. Default = %.2f
kr: 길이 스케일(초)은 주기 구조의 "wigglyness"을 정의합니다. 길이 스케일이 작을수록 더 많은 구조를 배울 수 있습니다. 너무 작게 선택하면 비 주기 구조도 선택 될 수 있습니다. 기본값 = %.2f

en: Signal Variance (Periodic)
kr: 신호 분산(주기)

en: The signal variance (in pixels) of the periodic error. Default = %.2f
kr: 주기 오차의 신호 분산 (픽셀)입니다. 기본값 = %.2f

en: Length Scale (Short Range)
kr: 길이 스케일 (Short Range)

en: Length scale (in seconds) of the short range non-periodic parts of the gear error. This is essentially a low-pass filter for the periodic error and the length scale defines the corner frequency. Default = %.2f
kr: 기어 오류의 short range 비 주기적 부분의 길이 스케일(초). 이것은 본질적으로 주기 오차에 대한 저역 통과 필터이며 길이 스케일은 코너 주파수를 정의합니다. 기본값 = %.2f

en: Signal Variance (Short Range)
kr: 신호 분산(Short Range)

en: Signal variance (in pixels) of the short-term variations. Default = %.2f
kr: 단기 변동의 신호 분산(픽셀)입니다. 기본값 = %.2f

en: What percent of the predictive guide correction should be applied? Default = %.f%%, increase to rely more on the predictions
kr: 예측 가이드 교정의 몇 퍼센트를 적용해야합니까? 기본값 = %.f%%,  값을 증가하면 예측에 더 많이 의존

en: PredWt
kr: 예측Wt

en: What percent of the reactive guide correction should be applied? Default = %.f%%, adjust if responding too much or too slowly
kr: 반응 가이드 교정의 몇 퍼센트를 적용해야합니까? 기본값 =  %.f%%,  응답이 너무 많거나 느리면 조정 해야 함

en: ReactWt
kr: 반응Wt

en: How many (fractional) pixels must the star move to trigger a reactive guide correction? If camera is binned, this is a fraction of the binned pixel size. Note this has no effect on the predictive guide correction. Default = %.2f
kr: 반응 가이드 교정을 트리거하기 위해 별이 몇 개의 픽셀을 이동해야 합니까? 카메라가 비닝된 경우 비닝된 픽셀의 크기 입니다. 이는 예측 가이드 교정에는 영향을 미치지 않습니다. 기본 =  %.2f

en: MnMo
kr: 최소이동

en: Predictive PEC Guide Algorithm
kr: 예측 PEC 가이드 알고리즘

en: Predictive Weight
kr: 예측 가중치

en: Reactive Weight
kr: 반응 가중치

en: Minimum Move (pixels)
kr: 최소 이동(픽셀)

en: Auto-adjust period
kr: 자동 조정 기간

en: Auto-adjust the period length based on identified repetitive errors. Default = %s
kr: 식별된 반복 오류에 따라 기간 길이를 자동 조정합니다. 기본값 = %s

en: On
kr: 켜기

en: Off
kr: 끄기

en: Period Length
kr: 기간 길이

en: The period length (in seconds) of the strongest periodic error component.  Default = %.2f
kr: 가장 강력한 주기 오차 구성요소의 기간 길이(초). 기본값 = %.2f

en: Retain model (%% period)
kr: 모델 유지 (%% 기간)

en: Enter a percentage greater than 0 to retain the PPEC model after guiding stops. Default = %.f%% of the period length.
kr: 가이딩 정지 후 PPEC 모델을 유지하려면 0보다 큰 퍼센트를 입력하십시오. 기간 길이의 기본값 = %.f%% 입니다..

en: Expert...
kr: 전문가...

en: Change expert options for tuning the predictions. Use at your own risk!
kr: 예측 조정을 위한 전문가 옵션을 변경하십시오. 위험을 감수하고 사용하십시오!

en: Hysteresis Guide Algorithm
kr: 히스테리시스 가이드 알고리즘

en: Hysteresis
kr: 히스테리시스

en: How much history of previous guide pulses should be applied
    Default = %.f%%, increase to smooth out guiding commands
kr: 이전 가이드 펄스의 이력을 얼마나 적용해야합니까
    기본값 = %.f%%, 증가하면 가이딩이 부드러워 짐

en: Aggressiveness
kr: 적극성

en: What percentage of the computed correction should be applied? Default = %.f%%, adjust if responding too much or too slowly
kr: 계산된 교정의 몇 퍼센트를 적용해야합니까? 기본값 = %.f%%, 응답이 너무 많거나 느리면 조정 해야 함

en: How many (fractional) pixels must the star move to trigger a guide pulse? 
    If camera is binned, this is a fraction of the binned pixel size. Default = %.2f
kr: 가이드 펄스를 트리거하기 위해 별이 몇 개의 픽셀을 이동해야 합니까?
    카메라가 비닝된 경우 비닝된 픽셀 크기 입니다. 기본값 = %.2f

en: What percentage of the computed correction should be applied?? Default = %.f%%, adjust if responding too much or too slowly
kr: 계산된 교정의 몇 퍼센트를 적용해야합니까 ?? 기본값 = %.f%%, 응답이 너무 많거나 느리면 조정 해야 함

en: Agr
kr: 적극성

en: Hys
kr: 히스테리시스

en: Guide Algorithm
kr: 가이드 알고리즘

en: Nothing to Configure
kr: 구성할 사항 없음

en: Lowpass Guide Algorithm
kr: 로패스 가이드 알고리즘

en: Slope Weight
kr: 기울기 가중치

en: Weighting of slope parameter in lowpass auto-dec. Default = %.1f
kr: 로패스 자동-적위에서 기울기 매개변수의 가중치. 기본값 = %.1f

en: Lowpass2 Guide Algorithm
kr: 로패스2 가이드 알고리즘

en: What percentage of the computed correction should be applied? Default = %.f%%
kr: 계산된 교정의 몇 퍼센트를 적용해야 합니까?. 기본값 = %.f%%

en: Predictive Drift Guide Algorithm
kr: 예측 표류 가이드 알고리즘

en: Prediction Weight
kr: 예측 가중치

en: What percentage of the predictive guide correction should be applied? Default = %.f%%
kr: 예측 가이드 교정의 몇 프센트를 적용해야 합니까?. 기본값 = %.f%%

en: What percentage of the reactive guide correction should be applied? Default = %.f%%
kr: 반응 가이드 교정의 몇 프센트를 적용해야 합니까?. 기본값 = %.f%%

en: Auto
kr: 자동

en: What percentage of the predictive correction should be applied? Default = %.f%%
kr: 예측 교정의 몇 프센트를 적용해야 합니까?. 기본값 = %.f%%

en: What percentage of the reactive correction should be applied? Default = %.f%%
kr: 반응 교정의 몇 프센트를 적용해야 합니까?. 기본값 = %.f%%

en: Let PHD2 adjust the min move automatically
kr: PHD2가 최소 이동을 자동 조정

en: ResistSwitch Guide Algorithm
kr: 레지스트스위치 가이드 알고리즘

en: Fast switch for large deflections
kr: 큰 꺾임을 위한 빠른 스위치

en: Ordinarily the Resist Switch algortithm waits several frames before switching direction. With Fast Switch enabled PHD2 will switch direction immediately if it sees a very large deflection. Enable this option if your mount has a substantial amount of backlash and PHD2 sometimes overcorrects.
kr: 일반적으로 레지스트스위치 알고리즘은 방향 전환을 하기 전에 여러 프레임을 기다립니다. 빠른 스위치가 활성화된 경우 PHD2는 매우 큰 꺾임이 발생하면 즉시 방향을 전환합니다. 마운트에 상당한 양의 백래시가 있거나 때때로 과도하게 교정되는 경우 이 옵션을 활성화하십시오.

en: ZFilter Guide Algorithm
kr: Z필터 가이드 알고리즘

en: Exposure Factor
kr: 노출 요소

en: Multiplied by exposure time gives the equivalent exposure time after filtering. Default = %.1f
kr: 노출 시간을 곱하여 필터링 후 동등한 노출 시간을 제공합니다. 기본값 = %.1f

en: Multiplied by exposure time gives the equivalent expsoure time after filtering. Default = %.1f
kr: 노출 시간을 곱하여 필터링 후 동등한 노출 시간을 제공합니다. 기본값 = %.1f

en: E
kr: 동쪽

en: N
kr: 북쪽

en: PAUSED
kr: 일시 중지 됨

en: Guide output DISABLED
kr: 가이드 출력 비활성화

en: Calibration manually stopped
kr: 교정을 수동으로 중지 시킴

en: Do you want to automatically restore this calibration whenever the profile is used?
kr: 프로필을 사용할 때마다 이 교정을 자동으로 복원 하시겠습니까?

en: Stopped Guiding
kr: 가이딩이 중지 됨

en: Shifted lock position outside allowable area. Lock Position Shift disabled.
kr: 잠금 위치가 허용된 영역을 벗어나 이동 됨 . 잠금 위치 이동이 비활성화되었습니다.

en: star lost
kr: 별을 잃어버림

en: Paused
kr: 일시 중지 됨

en: Static PA rotation failed
kr: 정적 극축정렬 회전 실패

en: Polar Drift PA drift failed
kr: 극축 표류 정렬 표류 실패

en: AO calibration failed
kr: AO 교정 실패

en: calibration failed
kr: 교정 실패

en: Guider Settings
kr: 가이드 설정

en: Guide star tracking
kr: 가이드 별 추척

en: Calibration
kr: 교정

en: Shared Parameters
kr: 공유 매개변수

en: Always scale images
kr: 항상 이미지 크기 조정

en: Always scale images to fill window
kr: 창크기에 맞게 항상 이미지 크기 조정

en: Fast recenter after calibration or dither
kr: 교정 또는 디더링 후 빠르게 중앙으로 복귀

en: Speed up calibration and dithering by using larger guide pulses to return the star to the center position. Un-check to use the old, slower method of recentering after calibration or dither.
kr: 더 큰 가이드 펄스를 사용하여 별을 중앙 위치로 되돌려 교정 및 디더링 속도를 높입니다. 교정 또는 디더링 후 더 느린 방법으로 중앙으로 복귀하는 이전 방법을 사용하려면 선택을 취소하십시오.

en: Are you sure you want to delete all Bookmarks?
kr: 모든 북마크를 삭제 하시겠습니까?

en: No star selected
kr: 별이 선택되지 않았습니다

en: Star lost - low SNR
kr: 별을 잃어버림-SNR이 낮음

en: Star lost - low mass
kr: 별을 잃어버림-질량이 낮음

en: Star lost - low HFD
kr: 별을 잃어버림-HFD가 낮음

en: Star too near edge
kr: 별이 너무 가장자리에 위치 함

en: Star lost - mass changed
kr: 별을 잃어버림-질량이 변경 됨

en: No star found
kr: 별이 발견되지 않음

en: Saturated
kr: 포화됨

en: Exp=%0.1f s
kr: 노출=%0.1f 초

en: Exp=%d ms
kr: 노출=%d 밀리초

en: Auto-selected star at (%.1f, %.1f)
kr: 자동으로 선택된 별 (%.1f, %.1f)

en: Mass: %.f vs %.f
kr: 질량: %.f vs %.f

en: Recovering
kr: 복원 중

en: Selected star at (%.1f, %.1f)
kr: 선택된 별 (%.1f, %.1f)

en: Search region (pixels)
kr: 검색 영역(픽셀)

en: How many pixels (up/down/left/right) do we examine to find the star? Default = 15
kr: 별을 찾기 위해 몇 픽셀 (위/아래/왼쪽/오른쪽)을 검사합니까? 기본값 = 15

en: Star Mass Detection
kr: 별의 질량 감지

en: Check to enable star mass change detection. When enabled, PHD skips frames when the guide star mass changes by an amount greater than the setting for 'tolerance'.
kr: 별의 질량 변화 감지를 활성화합니다. 활성화하면 PHD는 가이드 별의 질량이 '오차' 설정값보다 크게 변할 때 프레임을 건너 뜁니다.

en: Tolerance
kr: 오차

en: When star mass change detection is enabled, this is the tolerance for star mass changes between frames, in percent. Larger values are more tolerant (less sensitive) to star mass changes. Valid range is 10-100, default is 50. If star mass change detection is not enabled then this setting is ignored.
kr: 별의 질량 변화 감지가 활성화되면, 이것은 프레임 사이의 별의 질량 변화에 대한 허용 오차(%) 입니다. 큰 값은 별의 질량 변화에 대해 더 관대합니다(덜 민감함). 유효한 범위는 10-100이고, 기본값은 50입니다. 별의 질량 변화 감지 기능이 활성화되지 않은 경우 이 설정은 무시됩니다.

en: Minimum star HFD (pixels)
kr: 별의 최소 HFD(픽셀)

en: The minimum star HFD (size) that will be used for identifying a guide star. This setting can be used to prevent PHD2 from guiding on a hot pixel. Use the Star Profile Tool to measure the HFD of a hot pixel and set the min HFD threshold a bit higher. When the HFD falls below this level, the hot pixel will be ignored.
kr: 가이드 별을 식별하는 데 사용될 최소 HFD(크기)입니다. 이 설정을 사용하면 PHD2가 핫 픽셀을 가이드하지 못하게 할 수 있습니다. 별 프로필 도구를 사용하여 핫 픽셀의 HFD를 측정한 후 이 값보다 조금 더 높게 최소 HFD 임계값을 설정하십시오. HFD가 이 값 아래로 떨어지면 핫 픽셀로 인식되어 무시됩니다.

en: Beep on lost star
kr: 별을 잃어버린 경우 경고음

en: Issue an audible alarm any time the guide star is lost
kr: 가이드 별을 잃어버린 경우 언제든지 알람을 울림

en: Extended Sampling
kr: 확장 샘플링

en: Additional data sampling is being done to better meaure Dec drift. Backlash testing 
    will start automatically when sampling is completed.
kr: 적위 표류를 더 잘 측정하기 위해 추가 데이터 샘플링이 수행됩니다. 
    샘플링이 완료되면 백래시 테스트가 자동으로 시작됩니다.

en: Additional sampling is being done for accurate measurements.  Results will be shown when sampling is complete.
kr: 정확한 측정하기 위해 추가 데이터 샘플링이 수행됩니다. 샘플링이 완료되면 결과를 보여줍니다.

en: Seconds remaining:
kr: 남은 시간:

en: Guiding Assistant
kr: 가이딩 길잡이

en:  -999.99 px/min (-999.99 arc-sec/min )
kr:  -999.99 픽셀/분 (-999.99 아크초/분 )

en:  9.99 px ( 9.99 arc-sec)
kr:  9.99 픽셀 ( 9.99 아크초 )

en: Measurement Status
kr: 측정 상태

en: Start time
kr: 시작 시간

en: Star mass
kr: 별의 질량

en: Elapsed time
kr: 경과 시간

en: Sample count
kr: 샘플 수

en: High-frequency Star Motion
kr: 고주파 별 움직임

en: Right ascension, RMS
kr: 적경, RMS

en: Declination, RMS
kr: 적위, RMS

en: Total, RMS
kr: 전체, RMS

en: Other Star Motion
kr: 기타 별 움직임

en: Right ascension, Peak
kr: 적경, 피크

en: Declination, Peak
kr: 적위, 피크

en: Right ascension, Peak-Peak
kr: 적경, 피크-피크

en: Right ascension Drift Rate
kr: 적경 표류 속도

en: Right ascension Max Drift Rate
kr: 적경 최대 표류 속도

en: Drift-limiting exposure
kr: 표류-제한 노출

en: Declination Drift Rate
kr: 적위 표류 속도

en: Declination Backlash
kr: 적위 백래시

en: Polar Alignment Error
kr: 극축정렬 오류

en: Recommendations
kr: 추천

en: Show Backlash Graph
kr: 백래시 그래프 보기

en: Show graph of backlash measurement points
kr: 백래시 측정 지점의 그래프 보기

en: Measure Declination Backlash
kr: 적위 백래시 측정

en: PHD2 will move the guide star a considerable distance north, then south to measure backlash. Be sure the selected star has plenty of room to move in the north direction.  If the guide star is lost, increase the size of the search region to at least 20 px
kr: PHD2는 가이드 병을 북쪽으로 상당한 거리만큼 이동 한 다음 남쪽으로 이동하여 백래시를 측정합니다. 선택한 별이 북쪽으로 이동할 공간이 충분한지 확인하십시오.가이드 별을 잏어버린 경우 검색 영역의 크기를 20픽셀 이상으로 늘리십시오

en: Start measuring (disables guiding)
kr: 측정 시작(가이딩 불활성화)

en: Review previous
kr: 이전 리뷰

en: Review previous Guiding Assistant results
kr: 이전 가이딩 길잡이 결과 리뷰

en: Stop measuring and re-enable guiding
kr: 측정 중지와 가이딩 재시작

en: Signal-to-noise ratio; a measure of how well PHD2 can isolate the star from the sky/noise background
kr: 신호대 잡음 비; PHD2가 배경에서 별을 얼마나 잘 인식하는지를 측정합니다

en: Measure of overall star brightness. Consider using 'Auto-select Star' (Alt-S) to choose the star.
kr: 전체적인 별 밝기 측정. 별을 선택하려면 '별 자동 선택'(Alt-S)을 사용하십시오.

en: Measure of typical high-frequency right ascension star movements; guiding usually cannot correct for fluctuations this small.
kr: 전형적인 고주파 적경 별 이동 측정; 가이드는 일반적으로 이러한 작은 변동은 교정 할 수 없습니다.

en: Measure of typical high-frequency declination star movements; guiding usually cannot correct for fluctuations this small.
kr: 전형적인 고주파 적위 별 이동 측정; 가이드는 일반적으로 이러한 작은 변동은 교정 할 수 없습니다.

en: Maximum sample-sample deflection seen in right ascension.
kr: 적경에서 보이는 최대 샘플-샘플 꺽임.

en: Maximum sample-sample deflection seen in declination.
kr: 적위에서 보이는 최대 샘플-샘플 꺽임.

en: Maximum peak-peak deflection seen in right ascension during sampling period.
kr: 샘플링 동안 적경의 최대 피크-피크 꺽임.

en: Estimated overall drift rate in right ascension.
kr: 적경의 추정 표류 속도.

en: Maximum drift rate in right ascension during sampling period.
kr: 샘플링 동안 적경의 최대 표류 속도.

en: Exposure time to keep maximum RA drift below the recommended min-move level.
kr: 권장 최소 이동 레벨 아래로 최대 적경 표류를 유지하기위한 노출 시간.

en: Estimated overall drift rate in declination.
kr: 적위의 추정 표류 속도.

en: Estimated declination backlash if test was completed. Results are time to clear backlash (ms) and corresponding gear angle (arc-sec). Uncertainty estimate is one unit of standard deviation
kr: 테스트가 완료된 경우 예상 적위 백래시. 결과는 백래시(밀리초)와 해당 기어 각도(아크초)를 제거하는 시간입니다. 불확실한  추정치 값으로 표준 편차의 1 단위입니다

en: Estimate of polar alignment error. If the scope declination is unknown, the value displayed is a lower bound and the actual error may be larger.
kr: 극축 정렬 오차 추정. 망원경의 적위를 알 수없는 경우, 하한 값이 표시되며 실제 오류는 더 클 수 있습니다.

en: Choose a non-saturated star with a good SNR (>= 8) and begin guiding
kr: 좋은 SNR(>= 8)을 가지는 포화되지 않은 별을 선택한 후 가이딩을 시작 하십시오

en: Click Start to begin measurements.  Guiding will be disabled during this time, so the star will move around.
kr: 시작을 클릭하여 측정을 시작하십시오. 측정 시간 동안 가이딩이 중지되기 때문에 가이드 별이 주변으로 이동 될 것입니다.

en: Guiding output is disabled and star movement is being measured.  Click Stop when the RMS and polar alignment values have stabilized (at least 2 minutes).
kr: 가이드 출력이 비활성화되고 별의 이동이 측정됩니다. RMS 및 극축 정렬 값이 안정화되면 중지를 클릭합니다 (최소 2 분)

en: Guiding has been resumed. Look at the recommendations and make any desired changes.  Click Start to repeat the measurements, or close the window to continue guiding.
kr: 가이딩이 재개되었습니다. 권장 사항을보고 원하는대로 변경하십시오. 시작을 클릭하여 측정을 반복하거나 창을 닫고 가이딩을 계속하십시오.

en: Measuring backlash:
kr: 백래시 측정:

en: ms
kr: 밀리초

en: arc-sec
kr: 아크초

en: ms (test impaired)
kr: 밀리초(테스트 장애)

en: s
kr: 초

en: Try to keep your exposure times in the range of %.1fs to %.1fs
kr: 노축시간을 다음 범위에서 유지하십시오 %.1fs to %.1fs

en: Try binning your guide camera
kr: 가이드 카메라 비닝을 시도해 보십시오

en: Consider re-doing your calibration
kr: 교정 재실행을 고려하십시오

en: (Prior alert)
kr: (이전 경고)

en: (Backlash clearing)
kr: (백래시 제거)

en: Consider using a brighter star for the test or increasing the exposure time
kr: 테스트를 위해 밝은별을 고려하거나 또는 노출시간을 늘려보세요

en: Polar alignment error > 10 arc-min; try using the Drift Align tool to improve alignment.
kr: 극축 정렬 오차 > 10 아크분; 표류 정렬 도구를 사용하여 정렬을 향상시켜 보세요.

en: Polar alignment error > 5 arc-min; that could probably be improved.
kr: 극축 정렬 오차 > 5 아크분; 아마 향상 될 수 있습니다.

en: Consider trying to improve focus on the guide camera
kr: 가이드 카메라의 초점을 더 정밀하게 조절해 보세요

en: Try setting RA min-move to %0.2f
kr: 적경의 최소이동을 다음 값으로 조절해 보세요. %0.2f

en: Try setting Dec min-move to %0.2f
kr: 적위의 최소이동을 다음 값으로 조절해 보세요. %0.2f

en: Backlash is small, no compensation needed
kr: 백래시가 작아 보상이 필요하지 않습니다

en: Try starting with a Dec backlash compensation of %d ms
kr: 적위 백래시 보상을 %d ms로 설정해 보십시오

en: Backlash is >= %d ms; you may need to guide in only one Dec direction (currently %s)
kr: 백래시가 >= %d ms 입니다; 적위 방향으로만 가이드 해야 할 수도 있습니다(현재 %s)

en: Try using Lowpass2 for Dec guiding
kr: 적위 가이딩에 로패스2 를 사용해보세요

en: Measuring...
kr: 측정중...

en: Measuring backlash...
kr: 백래시 측정중...

en: Guiding stopped
kr: 가이딩 중지 됨

en: px
kr: 픽셀

en: arc-min
kr: 아크분

en: px/min
kr: 픽셀/분

en: arc-sec/min
kr: 아크초/분

en: arc-sec/sec
kr: 아크초/초

en: You currently have the latest development version of PHD2
kr: 현재 최신 PHD2 개발 버전을 사용하고 있습니다

en: You are currently running a development release but have opted to only check for major releases, and there are no new major releases available.
kr: 현재 개발 릴리즈를 실행하고 있습니다. 그러나 주요 릴리즈만 확인하기로 선택했으며 사용가능한 새로운 주요 릴리즈는 없습니다.

en: You currently have the latest major release version of PHD2. There may be newer development release versions at %s
kr: 현재 최신 주요 릴리즈 버전을 사용중입니다. %s에 최신 개발 릴리즈 버전이 있을 수 있습니다

en: Software Update
kr: 프로그램 업데이트

en: Bad-pixel map does not match the camera in this profile - it needs to be replaced.
kr: 불량화소 지도가 이 카메라와 일치하지 않습니다-불량화소 지도를 교체해야 합니다.

en: Set
kr: 설정

en: Loading INDI properties...
kr: INDI 속성 로딩 중...

en: INDI Options
kr: INDI 옵션

en: %dd
kr: %d일

en: %dhr
kr: %d시간

en: %dhr%dmin
kr: %dhr%d분

en: %dmin
kr: %d분

en: %dsec
kr: %d초

en: loading...
kr: 로딩 중...

en: Upload Log Files - Select logs
kr: 로그파일 업로드-로그 선택

en: Upload Log Files - Confirm upload
kr: 로그파일 업로드-업로드 확인

en: Upload Log Files - Upload complete
kr: 로그파일 업로드-업로드 완료

en: Upload Log Files - Upload not completed
kr: 로그파일 업로드-업로드가 완료되지 않음

en: Recent uploads
kr: 최근 업로드

en: < Back
kr: < 이전

en: Next >
kr: 다음 >

en: Upload
kr: 업로드

en: Uploading log files ...
kr: 로그파일 업로드 중...

en: Uploading ... %.f%%
kr: 업로드 중 ... %.f%%

en: Connecting ...
kr: 연결 중...

en: Connection failed, will retry in %ds
kr: 연결 실패, %d초에 다시 시도

en: Upload failed, will retry in %ds
kr: 업로드 실패, %d초에 다시 시도

en: The following log files will be uploaded:
kr: 다음 로그 파일이 업로드됨:

en: Guide and Debug logs
kr: 가이드와 디버그 로그

en: Debug log
kr: 디버그 로그

en: Guide log
kr: 가이드 로그

en: The log files have been uploaded and can be accessed at this link:
kr: 로그파일이 업로드 되었으며, 다음 링크에서 액세스할 수 있음:

en: You can share your log files in the <a href="forum">PHD2 Forum</a> by posting a message that includes the link. Copy and paste the link into your forum post.
kr: 링크를 포함하는 메시지를 게시하여 로그파일을 <a href="forum">PHD2 포럼</a>에서 공유할 수 있습니다. 포럼 게시물에 링크를 복사하여 붙여 넣으십시오.

en: Copy link to clipboard
kr: 클립보드로 링크를 복사하였습니다

en: PHD2 was unable to upload the log files due to an internal error. Please report the error in the PHD2 Forum.
kr: 내부 오류로 로그 파일을 업로드할 수 없습니다. PHD2 포럼에 오류를 보고하십시오.

en: PHD2 was unable to upload the log files. The service may be temproarily unavailable. You can try again later or you can try another file sharing service such as Dropbox or Google Drive.
kr: 로그 파일을 업로드할 수 없습니다. 일시적인 서버장애입니다. 나중에 다시 시도하거나 Dropbox 또는 Google Drive와 같은 대체 파일 공유 서비스를 사용하십시오.

en: PHD2 encountered an error while compressing the log files. Please make sure the selected logs are available and try again.
kr: 로그 파일을 압축하는 동안 오류가 발생하였습니다. 선택한 로그를 사용할 수 있는지 확인하고 다시 시도하십시오.

en: The total compressed size of the selected log files exceeds the maximum size allowed. Try selecting fewer files, or use an alternative file sharing service such as Dropbox or Google Drive.
kr: 선택한 로그 파일의 크기가 허용된 최대 크기를 초과하였습니다. 더 적은 파일을 선택하거나 Dropbox 또는 Google Drive와 같은 대체 파일 공유 서비스를 사용하십시오.

en: Manual Calibration
kr: 수동 교정

en: Camera binning:
kr: 카메라 비닝:

en: RA rate, px/sec (e.g. 5.0):
kr: 적경 속도, 픽셀/초(예 5.0):

en: Dec rate, px/sec (e.g. 5.0):
kr: 적위 속도, 픽셀/초(예 5.0):

en: RA angle (degrees):
kr: 적경 각도(도):

en: Dec angle (degrees):
kr: 적위 각도(도):

en: Declination (e.g. 2.1):
kr: 적위(예 2.1):

en: Lowpass
kr: 로패스

en: Lowpass2
kr: 로패스2

en: Resist Switch
kr: 레지스트 스위치

en: Predictive PEC
kr: 예상 PEC

en: ZFilter
kr: Z필터

en: AO X-Axis
kr: AO X-축

en: AO Y-Axis
kr: AO Y-축

en: Which Guide Algorithm to use for X-axis
kr: X-축에 사용할 가이드 알고리즘

en: Which Guide Algorithm to use for Right Ascension
kr: 적경에 사용할 가이드 알고리즘

en: Causes an IMMEDIATE reset of the RA algorithm parameters to their default values
kr: 적경 알고리즘 매개 변수를 기본값으로 즉시 재설정 함

en: Which Guide Algorithm to use for Y-axis
kr: Y-축에 사용할 가이드 알고리즘

en: Which Guide Algorithm to use for Declination
kr: 적위에 사용할 가이드 알고리즘

en: Causes an IMMEDIATE reset of the DEC algorithm parameters to their default values
kr: 적위 알고리즘 매개 변수를 기본값으로 즉시 재설정 함

en: Clear mount calibration
kr: 마운트 교정 제거

en: Clear the current mount calibration data - calibration will be re-done when guiding is started
kr: 마운트의 교정 데이터를 제거함-가이딩이 시작되면 교정이 다시 수행됩니다

en: Enable mount guide output
kr: 마운트의 가이드 출력 사용

en: Keep this checked for guiding. Un-check to disable all mount guide commands and allow the mount to run un-guided
kr: 가이딩을 위해 이것을 체크 하십시오. 마운트의 모든 가이드 명령을 실행 중지하려면 선택을 해제하고 마운트가 가이드 없이 실행되도록 합니다

en: CAL: %s(%.f,%.f)->%s(%.f,%.f)
kr: 교정: %s(%.f,%.f)->%s(%.f,%.f)

en: RA:
kr: 적경:

en: DEC:
kr: 적위:

en: Mount guide speeds are different from those used in last calibration.  Do a new calibration or reset mount guide speed settings to previous values.
kr: 마운트의 가이드 속도가 마지막 교정에 사용된 속도와 다릅니다. 새로운 교정을 수행하거나 가이드 속도 설정을 이전 값으로 재설정하십시오.

en: Current calibration did not have side-of-pier information, so PHD2 can't automatically correct for meridian flips. You should do a fresh calibration to correct this problem.
kr: 현재 교정에는 side-of-pier 정보가 없으므로 PHD2는 자오선 플립에 대한 자동교정을 할 수 없습니다. 이 문제를 바로잡기 위해 새로운 교정을 해야 합니다.

en: Profile pixel size doesn't match camera-reported pixel size.  Re-calibrate to restore correct guiding.
kr: 프로필 픽셀 크기와 카메라의 픽셀 크기가 일치하지 않습니다.  올바른 가이딩을 복원하려면 다시 교정하십시오.

en: Calibration was too far from equator, recalibration is needed.
kr: 교정이 적도에서 너무 멀기 때문에 재교정을 해야 합니다.

en: Rotator position has changed, recalibration is needed.
kr: Rotator 위치가 변경되었기 땨문에 재교정을 해야 합니다.

en: History
kr: 기록

en: Guide Stats
kr: 가이드 통계

en: Star Profile
kr: 별 프로필

en: Target
kr: 목표

en: &Save Image...
kr: &이미지 저장...

en: Save current image
kr: 현재 이미지 저장

en: E&xit	Alt-X
kr: &종료	Alt-X

en: Quit this program
kr: 프로그램 종료

en: &Connect Equipment	Ctrl-C
kr: &장비연결	Ctrl-C

en: Connect or disconnect equipment
kr: 장비 연결 또는 연결해제

en: &Loop Exposures	Ctrl-L
kr: &반복 노출	Ctrl-L

en: Begin looping exposures
kr: 반복 노출 시작

en: &Guide	Ctrl-G
kr: &가이드	Ctrl-G

en: Begin guiding
kr: 가이딩 시작

en: &Stop	Ctrl-S
kr: &종료	Ctrl-S

en: Stop looping and guiding
kr: 반복 노출과 가이딩 중지

en: &Advanced Settings	Ctrl-A
kr: &고급 설정	Ctrl-A

en: &Camera Settings
kr: &카메라 설정

en: Camera settings
kr: 카메라 설정

en: &Manual Guide
kr: &수동 가이드

en: Manual / test guide dialog
kr: 수동/테스트 가이드 대화상자

en: &Auto-select Star	Alt-S
kr: &별 자동 선택	Alt-S

en: Automatically select star
kr: 별을 자동으로 선택

en: &Review Calibration Data	Alt-C
kr: &교정 데이터 리뷰	Alt-C

en: Review calibration data from last successful calibration
kr: 마지막으로 성공한 교정 데이터를 리뷰 합니다

en: Restore Calibration Data...
kr: 교정 데이터 복원...

en: Restore calibration data from last successful calibration
kr: 마지막으로 성공한 교정 데이터를 복원

en: Enter Calibration Data...
kr: 교정 데이터 입력...

en: Manually enter the calibration data
kr: 교정 데이터 수동 입력

en: Flip Calibration Now
kr: 지금 교정 플립

en: Flip the calibration data now
kr: 지금 교정 데이터를 플립합니다

en: Clear Calibration Data...
kr: 교정 데이터 제거...

en: Clear calibration data currently in use
kr: 현재 사용중인 교정 데이터를 제거합니다

en: Modify Calibration
kr: 교정 수정

en: Adjust &Lock Position
kr: &잠금 위치 조정

en: Adjust the lock position
kr: 잠금 위치를 조정 합니다

en: &Comet Tracking
kr: &혜성 추적

en: Run the Comet Tracking tool
kr: 혜성 추적 도구를 실행합니다

en: Star-Cross Test
kr: 스타-크로스 테스터

en: Run a star-cross test for mount diagnostics
kr: 마운트 진단을 위해 스타-크로스 테스터를 실행 합니다

en: Calibrate meridian flip
kr: 자오선 플립 교정

en: Automatically determine the correct meridian flip settings
kr: 정확한 자오선 플립 설정을 자동으로 결정 합니다

en: &Guiding Assistant
kr: &가이딩 길잡이

en: Run the Guiding Assistant
kr: 가이딩 길잡이를 실행 합니다

en: &Drift Align
kr: &표류 정렬

en: Align by analysing star drift near the celestial equator (Accurate)
kr: 천구 적도 근처에 있는 별의 표류를 분석하여 정렬 (정확)

en: &Polar Drift Align
kr: &극축 표류 정렬

en: Align by analysing star drift near the celestial pole (Simple)
kr: 천구의 극(북극 또는 남극) 근처에 있는 별의 표류를 분석하여 정렬 (간단)

en: &Static Polar Align
kr: &정적 극축 정렬

en: Align by measuring the RA axis offset from the celestial pole (Fast)
kr: 천구의 극(북극 또는 남극)으로 부터 적경 축의 오프셋 측정으로 정렬(빠름)

en: Enable Server
kr: 서버 활성화

en: Enable PHD2 server capability
kr: PHD2 서버 기능 활성화

en: Sticky Lock Position
kr: 고정 잠금 위치

en: Keep the same lock position when guiding starts
kr: 가이딩이 시작되면 같은 잠금 위치를 유지합니다

en: Display Toolbar
kr: 툴바 표시

en: Enable / disable tool bar
kr: 툴바 표시/감추기

en: Display &Graph
kr: &그래프 표시

en: Enable / disable graph
kr: 그래프 표시/감추기

en: Display &Stats
kr: & 통계 표시

en: Enable / disable guide stats
kr: 가이드 통계 표시/감추기

en: Display &AO Graph
kr: &AO 그래프 표시

en: Enable / disable AO graph
kr: AO 그래프 표시/감추기

en: Display &Target
kr: &목표 표시

en: Enable / disable target
kr: 목표 표시/감추기

en: Display Star &Profile
kr: &별 프로필 표시

en: Enable / disable star profile view
kr: 별 프로필 보기 표시/감추기

en: &No Overlay
kr: &오브레이 없음

en: No additional crosshairs
kr: 추가 십자선 없음

en: &Bullseye
kr: &불스아이

en: Centered bullseye overlay
kr: 중심 불스아이 오버레이

en: &Fine Grid
kr: &미세 격자

en: Grid overlay
kr: 격자 오브레이

en: &Coarse Grid
kr: &굵은 격자

en: &RA/Dec
kr: &적경/적위

en: RA and Dec overlay
kr: 적경과 적위 오브레이

en: Spectrograph S&lit
kr: &분광기 슬릿

en: Spectrograph slit overlay
kr: 분광기 슬릿 오브레이

en: Slit Position...
kr: 슬릿 위치...

en: Restore Window Positions
kr: 창 위치 복원

en: Restore all windows to their default/docked positions
kr: 모든 창의 위치를 기본값 위치로 복원

en: Dark &Library...
kr: &다크 라이브러리...

en: Build a dark library for this profile
kr: 이 프로필에 다크 라이브러리 만들기

en: Bad-pixel &Map...
kr: &불량화소 지도...

en: Adjust parameters to create or modify the bad-pixel map
kr: 불량화소 지도를 수정하거나 또는 만들기위해 매개변수 조정

en: Import From Profile...
kr: 프로필에서 가져오기...

en: Import existing dark library/bad-pixel map from a different profile
kr: 다른 프로필에서 다크 라이브러리와 불량화소 지도를 가져옵니다

en: Use &Dark Library
kr: &다크 라리브러리 사용

en: Use the the dark library for this profile
kr: 이 프로필에 다크 라이브러리를 사용합니다

en: Use &Bad-pixel Map
kr: &불량화소 지도 사용

en: Use the bad-pixel map for this profile
kr: 이 프로필에 불량화소 지도를 사용 합니다

en: &Save settings
kr: &설정 저장

en: Save current camera settings
kr: 현재 설정을 저장 합니다

en: &Restore settings
kr: &설정 복원

en: Restore camera settings
kr: 카메라 설정을 복원 합니다

en: Show &Bookmarks	b
kr: &북마크 보기

en: Hide or show bookmarks
kr: 북마크 표시 또는 감추기

en: Bookmark &Lock Pos	Shift-B
kr: &북마크 고정 위치	Shift-B

en: Set a bookmark at the current lock position
kr: 현재 고정 위치에 북마크를 설정 합니다

en: Bookmark &Star Pos
kr: &북마크 별 위치

en: Set a bookmark at the position of the currently selected star
kr: 현재 선택된 별의 위치에 북마크를 설정 합니다

en: &Delete all	Ctrl-B
kr: &모두 삭제	Ctrl-B

en: Remove all bookmarks
kr: 모든 북마크를 삭제합니다

en: &About...
kr: &정보...

en: &Check for updates
kr: &업데이트 확인

en: Check for PHD2 software updates
kr: PHD2 프로그램 업데이트를 확인 합니다

en: Online Support
kr: 온라인 지원

en: Ask for help in the PHD2 Forum
kr: PHD2 포럼에 도움 요청

en: Open Log Folder
kr: 로그 폴더 열기

en: Open the log folder
kr: 로그 폴더 열기

en: Upload Log Files...
kr: 로그 파일 업로드...

en: Upload log files for review
kr: 리뷰를 위해 로그파일 업로드

en: &Contents...	F1
kr: &목차...	F1

en: Full help
kr: 도움말

en: &Impatient Instructions
kr: &빠른 지침

en: Quick instructions for the impatient
kr: 급한 사람들을 위한 빠른 설명

en: &File
kr: &파일

en: &Guide
kr: &가이드

en: &Tools
kr: &도구

en: &View
kr: &보기

en: &Darks
kr: &다크

en: &Bookmarks
kr: &북마크

en: &Help
kr: &도움말

en: Custom: %g s
kr: 사용자 정의: %g 초

en: %g s
kr: %g 초

en: %.*f s
kr: %.*f 초

en: Edit Custom...
kr: 사용자 정의 편집...

en: Camera exposure duration
kr: 카메라 노출 시간

en: Screen gamma (brightness)
kr: 스크린 감마(밝기)

en: Connect to equipment. Shift-click to reconnect the same equipment last connected.
kr: 장비 연결. Shift-클릭으로 마지막으로 연결한 동일한 장비를 연결합니다.

en: Begin looping exposures for frame and focus
kr: 프레임 및 초점을 위해 반복 노출 시작

en: Auto-select Star
kr: 별 자동선택

en: Begin guiding (PHD). Shift-click to force calibration.
kr: 가이딩 시작. Shift-클릭하면 강제로 교정을 시작합니다.

en: Exposure duration
kr: 노출 지속

en: Gamma
kr: 감마

en: Trouble-shooting and Analysis
kr: 문제 해결 및 분석

en: Don't show
     again
kr: 다시 표시하지
    않습니다

en: Looping
kr: 반복

en: Capturing single exposure
kr: 단일 노출로 캡쳐

en: Waiting for devices...
kr: 기기를 기다리는 중..

en: Resumed
kr: 다시 시작됨

en: Cannot guide while refining a Bad-pixel Map. Please close the Refine Bad-pixel Map window.
kr: 불량화소 지도를 수정하는 동안 가이딩을 할 수 없습니다. 불량화소 지도 창을 닫으십시오.

en: Dither by %.2f,%.2f
kr: %.2f,%.2f 씩 디더링

en: Are you sure you want to exit while capturing is active?
kr: 캡처가 활성화되어 있습니다. 종료 하시겠습니까?

en: Confirm Exit
kr: 종료 확인

en: Existing dark library has frames with incompatible formats - please rebuild the dark library from scratch.
kr: 기존의 다크 라이브러리와 호환되지 않는 형식의 프레임이 있습니다. 다크 라이브러리를 처음부터 다시 작성하십시오.

en: Dark library does not match the camera in this profile - it needs to be replaced.
kr: 이 프로필의 카메라와 다크 라이브러리가 일치하지 않습니다-다크 라이브러리를 교체하십시오.

en: Dark library and bad-pixel maps are incompatible with the current camera - both need to be replaced
kr: 다크 라이브러리와 불량화소 지도가 카메라와 호환되지 않습니다-둘다 교체해야 하십시오

en: You must connect a camera before loading dark frames
kr: 다크 프레임을 오드하기 전에 카메라를 연결해야 합니다

en: Darks not loaded
kr: 다크가 로드되지 않았습니다

en: Darks loaded
kr: 다크 로드 됨

en: Guiding parameters have been reset because the binning or pixel size changed unexpectedly. You should use separate profiles for different image scales.
kr: 비닝 또는 픽셀 크기가 예기치 않게 변경되어 가이딩 매개 변수가 재설정되었습니다. 이미지 스케일마다 다른 프로필을 사용해야합니다.

en: Global Settings
kr: 글로블 설정

en: Enter a focal length in millimeters, between %.f and %.f,
    or enter 0 if the focal length is not known
kr: 초점 거리를 다음 범위에서 밀리미터 단위로 입력하십시오(%.f 와 %.f 사이).
    초점 거리를 모르는 경우 0을 입력하십시오

en: System default
kr: 시스템 기본값

en: Language-Name
kr: 언어-이름

en: Reset Configuration
kr: 구성 재설정

en: Reset all configuration and program settings to fresh install status. This will require restarting PHD2
kr: 모든 구성 및 프로그램 설정을 초기 상태로 재설정하십시오. PHD2를 다시 시작해야합니다

en: Reset "Don't Show Again" messages
kr: "다시 표시하지 않음" 메시지 재설정

en: Restore any messages that were hidden when you checked "Don't show this again".
kr: "다시 표시하지 않음"을 체크한 경우 이 설정을 해제합니다.

en: 2x2 mean
kr: 2x2 평균

en: 3x3 median
kr: 3x3 중간값

en: Noise Reduction
kr: 노이즈 감소

en: Technique to reduce noise in images
kr: 이미지에서 노이즈를 줄이기 위한 기술

en: Time Lapse (ms)
kr: 경과 시간(밀리초)

en: How long should PHD wait between guide frames? Default = 0ms, useful when using very short exposures (e.g., using a video camera) but wanting to send guide commands less frequently
kr: 가이드 프레임 사이에서 PHD가 얼마나 오래 기다려야합니까? 기본값 = 0ms 입니다. 매우 짧은 노출(예: 비디오 카메라 사용)을 사용할 때 유용합니다. 그러나 가이드 명령을 덜 자주 보내기를 원하는 경우도 있습니다

en: Focal length (mm)
kr: 초점거리(mm)

en: Guider telescope focal length, used with the camera pixel size to display guiding error in arc-sec.
kr: 가이드 망원경의 초점거리, 카메라의 픽셀 크기와 함께 가이딩 오류(아크초)를 표시하는데 사용됩니다.

en: Language
kr: 언어

en: %s Language. You'll have to restart PHD to take effect.
kr: %s 언어. PHD를 다시 시작해야 합니다.

en: Automatically check for updates
kr: 자동으로 업데이트 확인

en: Check for software updates when PHD2 starts (recommended)
kr: PHD2가 시작되면 프로그램 업데이트를 체크 합니다(권장)

en: Only check for major releases
kr: 주요 릴리즈만 체크 합니다

en: Ignore minor (development) releases when checking for updates
kr: 업데이트를 체크할 때 마이너 릴리즈(개발버전)는 무시합니다

en: Log File Location
kr: 로그 파일 위치

en: Folder for guide and debug logs; empty string to restore the default location
kr: 가이드와 디버그 로그를 위한 폴더; 기본 위치를 복원할 빈 문자열

en: Browse...
kr: 검색...

en: Enable diagnostic image logging
kr: 진단 이미지 로깅 사용

en: Save guider images based on options below
kr: 아래 옵션을 기반으로 가이드 이미지 저장

en: Save Guider Images
kr: 가이드 이미지 저장

en: For all lost-star frames
kr: 잃어버린 별 모두 저장

en: Save guider image whenever a lost-star event occurs
kr: 잃어버린 별이 발생할 때마다 가이드 이미지 저장

en: For all Auto-select Star frames
kr: 자동 선택된 별 모두 저장

en: Save guider image when a star auto-selection is made. Note: the image is always saved when star auto-selection fails, regardless of this setting.
kr: 별 자동 선택시 가이드 이미지를 저장합니다. 참고: 이 설정에 관계없이 별 자동 선택에 실패하면 이미지가 항상 저장됩니다.

en: When relative error exceeds
kr: 상대 오류가 초과될 경우

en: Save guider images when the error for the current frame exceeds the average error by this factor. For example, if the average (RMS) error is 0.5 pixels, and the current frame's error is 1.5 pixels, the relative error is 3
kr: 이 요소에 의해 현재 프레임 오류가 평균 오류를 초과 할 때 가이드 이미지를 저장합니다 예를 들어 평균 (RMS) 오류가 0.5픽셀이고 현재 프레임 오류가 1.5픽셀 인 경우 상대 오류는 3입니다

en: Relative error threshold. Relative error is the ratio between the current frame's error and the average error
kr: 상대 오류 임계값. 상대 오류는 현재 프레임의 오류와 평균 오류의 비율입니다

en: When absolute error exceeds (pixels)
kr: 절대 오류를 초과한 경우(필셀)

en: Save guider images when the distance between the guide star and the lock position exceeds this many pixels
kr: 가이드 별과 잠금 위치 사이의 거리가 이 픽셀 수를 초과하면 가이드 이미지 저장

en: Absolute error threshold in pixels
kr: 절대 오류 임계값은 픽셀 단위입니다

en: Until this count is reached
kr: 이 수에 도달 할 때까지

en: Save each guider image until the specified number of images have been saved
kr: 지정된 수의 이미지가 저장 될 때까지 각 가이드 이미지를 저장합니다

en: Number of images to save
kr: 저장할 이미지 수

en: Dither Settings
kr: 디더 설정

en: Random
kr: 랜덤

en: Each dither command moves the lock position a random distance on each axis
kr: 각 디더 명령은 잠금 위치를 각 축에서 임의의 거리로 이동시킵니다

en: Spiral
kr: 나선

en: Each dither command moves the lock position along a spiral path
kr: 각 디더 명령은 잠금 위치를 나선 경로를 따라 이동시킵니다

en: Mode:
kr: 방법:

en: RA only
kr: 적경 전용

en: Constrain dither to RA only
kr: 디더를 적경에만 제한 함

en: Scaling for dither commands. Default = 1.0 (0.01-100.0)
kr: 디더 명령을 위한 스케일링. 기본값 = 1.0 (0.01-100.0)

en: Scale
kr: 스케일

en: Auto restore calibration
kr: 교정 자동 복원

en: For this equipment profile, automatically restore data from last successful calibration after gear is connected.
kr: 이 장비 프로필의 경우 장비가 연결된 후 마지막으로 성공한 교정에서 데이터를 자동으로 복원합니다.

en: Min
kr: 최소

en: Auto exposure minimum duration
kr: 자동 노출 최소 기간

en: Max
kr: 최대

en: Auto exposure maximum duration
kr: 자동 노출 최대 기간

en: Target SNR
kr: 목표 SNR

en: Auto exposure target SNR value
kr: 자동 노출 대상 SNR 값

en: Auto Exposure
kr: 자동 노출

en: This will reset all PHD2 configuration values and restart the program.  Are you sure?
kr: 모든 PHD2 구성 값이 재설정되고 프로그램이 다시 시작됩니다. 확실합니까?

en: Confirmation
kr: 확인

en: Restart PHD2
kr: PHD2 재시작

en: You must restart PHD2 for the language change to take effect.
    Would you like to restart PHD2 now?
kr: 언어 변경 사항을 적용하려면 PHD2를 다시 시작해야합니다.
    지금 PHD2를 다시 시작 하시겠습니까?

en: Custom exposure duration (seconds)
kr: 사용자 정의 노출 시간 (초)

en: Edit custom exposure
kr: 사용자 정의 노출 시간 편집

en: Welcome to PHD2 (Push Here Dummy, Gen2) Guiding
    
     Basic operation is quite simple (hence the 'PHD')
    
       1) Press the green 'USB' button, select your camera and mount, click on 'Connect All'
       2) Pick an exposure duration from the drop-down list. Try 2 seconds to start.
       3) Hit the 'Loop' button, adjust your focus if necessary
       4) Click on a star away from the edge or use Alt-S to auto-select a star
       5) Press the guide (green target) icon
    
     PHD2 will then calibrate itself and begin guiding.  That's it!
    
     To stop guiding, simply press the 'Loop' or 'Stop' buttons. If you need to 
     tweak any options, click on the 'Brain' button to bring up the 'Advanced' 
     panel. Use the 'View' menu to watch your guiding performance. If you have
     problems, read the 'Best Practices' document and the help files!
kr: PHD2 (Push Here Dummy, Gen2) 가이딩에 오신 것을 환영합니다
    기본 조작은 매우 간단합니다(그래서 'PHD')
        1) 녹색 'USB' 버튼을 누르고 카메라를 선택한 다음 '모두 연결'을 클릭하십시오.
        2) 드롭 다운 목록에서 노출 시간을 선택하십시오. 2초를 선택 하십시오.
        3) '반복' 버튼을 누릅니다. 가이드 망원경의 초점을 조정합니다.
        4) 가장자리에서 멀리 있는 별을 클릭하거나 Alt-S를 사용하여 별을 자동으로 선택 합니다.
        5) 가이드 (녹색 대상) 아이콘을 누릅니다.
    그러면 PHD2가 교정을 수행하고 가이딩을 시작합니다.
    가이딩을 중단하려면 '반복' 또는 '중지' 버튼을 누르십시오. 옵션을 조정해야하는 경우 '뇌' 버튼을 클릭합니다. 
    '보기' 메뉴를 사용하여 가이드 성능을 보십시오. 문제가있는 경우 '모범 사례' 문서와 도움말 파일을 읽으십시오!

en: Instructions
kr: 지침

en: Introduction
kr: 소개

en: Spectrograph Slit Overlay
kr: 분광기 슬릿 오브레이

en: Position (Center)
kr: 위치 (중앙)

en: Size
kr: 크기

en: Width
kr: 폭

en: Height
kr: 높이

en: Angle (degrees)
kr: 각도(도)

en: Save FITS Image
kr: FITS 이미지 저장

en: The image could not be saved to %s
kr: 이미지를 %s 에 저장할 수 없습니다

en: %s saved
kr: %s 에 저장 됨

en: Please connect to a camera first
kr: 카메라를 연결하십시오

en: Info
kr: 정보

en: Stopped.
kr: 중지됨.

en: For refining the Bad-pixel Map PHD2 is now displaying raw camera data frames, which are a different size from ordinary guide frames for this camera.
kr: 불량화소 지도를 수정하기 위해 이 카메라의 원시 데이터 프레임을 표시합니다. 이 데이터는 일반 가이드 프레임과 크기가 다릅니다.

en: The AO exceeded its travel limit stepping from (%d, %d) to (%d, %d) and calibration cannot proceed. Try reducing the AO Travel setting to %d or lower and try again.
kr: AO가 (%d, %d) 에서 (%d, %d)로 이동 한계를 초과하여 교정을 진행할 수 없습니다. AO 트래블 설정을 %d 또는 더 낮게 설정하여 다시 시도하십시오.

en: The AO exceeded its travel limit stepping from (%d, %d) to (%d, %d) and has been re-centered. Try reducing the AO Travel setting to %d or lower.
kr: AO가 (%d, %d) 에서 (%d, %d) 로 이동 한계를 초과 한 후 다시 중앙으로 들어 왔습니다. AO 트래블 설정을 %d 또는 더 낮게 줄이십시오.

en: You must connect a camera before loading a dark library
kr: 다크 라이브러리를 로드하기 전에 카메라를 연결해야 합니다

en: Dark library unloaded
kr: 다크 라이브러리가 로드되지 않음

en: You must connect a camera before loading a bad-pixel map
kr: 불량화소 지도를 로드하기 전에 카메라를 연결해야 합니다

en: Defect map loaded
kr: 결함 지도가 로드됨

en: Defect map not loaded
kr: 결함 지도가 로드되지 않음

en: Bad-pixel map unloaded
kr: 불량화소 지도가 로드되지 않음

en: Guider
kr: 가이드

en: For best results, use a Dark Library or a Bad-pixel Map while guiding. This will help prevent PHD from locking on to a hot pixel. Use the Darks menu to build a Dark Library or Bad-pixel Map.
kr: 최상의 결과를 얻으려면 다크 라이브러리 또는 불량화소 지도를 사용하여 가이딩을 하십시오. 이렇게하면 PHD가 핫 픽셀에 고정되는 것을 방지 할 수 있습니다. 다크 메뉴를 사용하여 다크 라이브러리 또는 불량화소 지도를 만듭니다.

en: Are you sure you want force recalibration?
kr: 강제로 재교정을 원하십니까?

en: Force Recalibration
kr: 강제로 재교정

en: Calibration this far from the celestial equator will be error-prone.  For best results, calibrate at a declination of -20 to +20.
kr: 천구의 적도에서 멀리 떨어진 곳에서 교정하면 오류가 발생하기 쉽습니다. 최상의 결과를 얻으려면 적위를 -20 ~ +20 사이에서 교정하십시오.

en: Confirm Calibration at Large Declination
kr: 큰 적위에서 교정 확인

en: Manual Guide
kr: 수동 가이드

en: Meridian Flip Calibration Tool
kr: 자오선 플립 교정 도구

en: With your current setting for Dec guide mode, this version of PHD2 will dither in Declination. To restore the old behavior you can set the RA-only option in the Dither Settings of the Advanced Dialog.
kr: 적위 가이드 모드에 대해 현재 설정을 사용하면 이 버전의 PHD2는 적위에서 디더링됩니다. 이전 동작을 복원하려면 고급 대화 상자의 디더 설정에서 적경 전용 옵션을 선택 하십시오.

en: Set RA-only now
kr: 적경 전용 설정

en: It looks like this is a first-time connection to your camera and mount. The Setup Wizard can help
    you with that and will also establish baseline guiding parameters for your new configuration.
    Would you like to use the Setup Wizard now?
kr: 이것이 카메라와 마운트에 처음 연결되는 것 같습니다. 설정 마법사가 새 구성에 대한 
    가이딩 매개 변수 설정을 도와줄 수 있습니다.
    지금 설정 마법사를 사용 하시겠습니까?

en: Yes
kr: 예

en: No
kr: 아니오

en: Setup Wizard Recommendation
kr: 설정 마법사 권장 사항

en: Adjust Lock Position
kr: 잠금 위치 조정

en: Always on top
kr: 항상 맨 위에

en: Up
kr: 위

en: Down
kr: 아래

en: Step
kr: 단계

en: Adjust how far the lock position moves when you click the Up/Down/Left/Right buttons
kr: 위/아래/왼쪽/오른쪽 버튼을 클릭 할 때 잠금 위치가 얼마나 이동할 지 거리를 조정합니다

en: Sticky lock position will not follow the star when guiding is stopped and restarted, or after calibration completes
kr: 가이딩이 중지 및 시작될 때 또는 교정이 완료된 후 고정 잠금 위치가 별을 따르지 않습니다

en: Lock Pos:
kr: 잠금 위치:

en: Lock position X coordinate
kr: 잠금 위치 X 좌표

en: Lock position Y coordinate
kr: 잠금 위치 Y 좌표

en: Set the lock position to the entered coordinates
kr: 입력된 좌표로 잠금 위치 설정

en: Save the current lock position so it can be restored later
kr: 현재 잠금 위지 저장, 나중에 복원 할 수 있습니다

en: Restore the saved lock position
kr: 저장된 잠금 위치 복원

en: Set lock position to saved value (%.2f,%.2f)?
kr: 잠금 위치를 저장된 값으로 설정 (%.2f,%.2f)?

en: Restore saved Lock Pos
kr: 저장된 잠금 위치 복원

en: Select Parallel Port
kr: 병렬 포트를 선택하십시오

en: Custom Port Address:
kr: 사용자 정의 포트 주소:

en: Win32s on Windows 3.1
kr: Windows 3.1의 Win32s

en: PHD2 instance %ld is already running. Use the -i INSTANCE_NUM command-line option to start a different instance.
kr: PHD2 인스턴스  %ld 가 이미 실행 중입니다. 다른 인스턴스를 시작하려면 -i INSTANCE_NUM 명령 옵션을 사용하십시오.

en: My Equipment
kr: 내 장비

en: PHD2 version %s is available at %s
kr: %s에서 PHD2버전 %s 을 사용할 수 있습니다

en: PHD2 version %s is ready to install. Update and restart PHD2 now?
kr: PHD2버전 %s 이 준비되어 있습니다. 지금 업데이트 하고 재시작 하시겠습니까?

en: Downloading PHD2 version %s
kr: PHD2 버전 %s 를 다운로드 하고 있습니다

en: PHD2 Update
kr: PHD2 업데이트

en: Checking for updates
kr: 업데이트 체크

en: PHD2 Update Available
kr: PHD2 업데이트 가능

en: Web Site
kr: 웹 사이트

en: Change Log
kr: 로그 변경

en: Closing in %d seconds
kr: %d초 내에 종료

en: PHD2 is up to date
kr: PHD2가 최신입니다

en: Unable to check updates
kr: 업데이트 체크를 할 수 없습니다

en: Hour Angle
kr: 시간각

en: Start over
kr: 다시 시작

en: Calibrate
kr: 교정

en: This tool will automatically determine the correct value for the setting 'Reverse Dec output after meridian flip'.
    
    The procedure requires two calibrations -- one with the telescope on the East side of the pier, and one on the West. You will be instructed to slew the telescope when needed.
    
    Click Next to begin
kr: '자오선 플립 후 역방향 적위 출력' 설정에 대한 올바른 값을 자동으로 결정하기 위한 도구 입니다.
    이 절차에는 두 개의 교정이 필요합니다. 
    하나는 피어의 동쪽에 망원경이 있는 경우이고, 다른 하나는 피어의 서쪽에 망원경이 있는 경우 입니다. 
    필요할 때 망원경을 이동하라는 지시가 나올 것입니다.
    다음을 클릭하여 시작하십시오

en: Point the telescope in the direction of the intersection of the meridian and the celestial equator, near Hour Angle = 0 and Declination = 0.
    
    Click Calibrate when ready.
kr: 자오선과 천구의 적도가 교차하는 지점으로 (시간각 = 0, 적위 = 0) 망원경을 향하게 합니다.
    
    준비되면 교정을 클릭하십시오.

en: Wait for the first calibration to complete.
kr: 첫 번째 교정이 완료될 때까지 기다립니다.

en: Calibrating on the %s side of pier
kr: 피어의 %s 쪽에서 교정

en: Flip to the other side of the pier, so the telescope is on the %s side of the pier.
kr: 피어의 반대쪽으로 플립하여 망원경이 피어의 %s 쪽에 오도록합니다.

en: Wait for the second calibration to complete.
kr: 두 번째 교정이 완료될 때까지 기다립니다.

en: Meridian flip calibration completed sucessfully.
kr: 자오선 플립 교정이 성공적으로 완료되었습니다.

en: The correct setting for 'Reverse Dec output after meridian flip' for this mount is: %s
kr: 이 마운트에 대한 '자오선 플립 후 역방향 적위 출력'에 대한 올바른 설정: %s

en: enabled
kr: 활성화 됨

en: disabled
kr: 불활성화 됨

en: Click Apply to accept the setting
kr: 설정을 적용하려면 적용을 클릭 하십시오

en: Meridian flip calibration failed.
kr: 자오선 플립 교정 실패.

en: Resolve any calibration issues and try again
kr: 교정에 대한 문제를 해결하고 다시 시도하십시오

en: The RA calibration angles varied by an unexpected amount.
kr: 적경 교정 각도가 예상치 못한 양만큼 변했습니다.

en: The declination calibration angles varied by an unexpected amount.
kr: 적위 교정 각도가 예상치 못한 양만큼 변했습니다.

en: The meridian flip calibration tool requires an equipment profile without an AO
kr: 자오선 플립 교정 도구에는 AO가 없는 장비 프로필이 필요합니다

en: The meridian flip calibration tool requires a mount. Click the Connect Equipment button to select your mount.
kr: 자오선 플립 교정 도구에는 마운트가 필요합니다. 장비 연결 버튼을 클릭하여 마운트를 선택하십시오.

en: The meridian flip calibration tool cannnot be run with Declination guiding disabled. If your mount can guide in Declination, set your Dec guide mode to Auto and try again.
kr: 적위 가이딩이 비활성화된 상태에서는 자오선 플립 교정 도구를 실행할 수 없습니다. 마운트가 적위 방향으로 가이딩을 할 수 있으면 적위 가이딩 모드를 자동으로 설정하고 다시 시도하십시오.

en: The Polar Drift Align tool is most effective when PHD2 knows your guide
    scope focal length and camera pixel size.
    
    Enter your guide scope focal length on the Global tab in the Brain.
    Enter your camera pixel size on the Camera tab in the Brain.
    
    Would you like to run the tool anyway?
kr: 극축 표류 정렬 도구는 PHD2가 가이드 망원경 초점 거리와 
    카메라 픽셀 크기를 알고있을 때 가장 효과적입니다.
    뇌 아이콘을 클릭 한 후 글로벌 탭에서 가이드 망원경 초점 거리를 입력하십시오.
    뇌 아이콘을 클릭 한 후 카메라 탭에서 카메라 픽셀 크기를 입력하십시오.
    도구를 실행 하시겠습니까?

en: Please wait till Calibration is done and stop guiding
kr: 교정이 완료된 후 가이딩이 시작 되면 가이딩을 중단합니다

en: Polar Drift Alignment
kr: 극축 표류 정렬

en: Alignment Parameters
kr: 정렬 매개변수

en: Hemisphere
kr: 반구

en: Select your hemisphere
kr: 반구 선택

en: Adjustment notes
kr: 조정 메모

en: Polar Drift alignment stopped
kr: 극축 표류 정렬 중지

en: PA err(arcmin): %.1f Angle (deg): %.1f
kr: 극축 오차(아크분): %.1f  각도(도): %.1f

en: Please wait till Calibration is done and/or stop guiding
kr: 교정이 완료된 후 가이딩이 시작되면 가이딩을 중지 합니다

en: Please select a star
kr: 별을 선택 하십시오

en: Time %.fs
kr: 시간 %.f초

en: PA Err: %.f min
kr: 극축 오차r: %.f 분

en: Angle: %.f deg
kr: 각도: %.f 도

en: New Profile Wizard
kr: 새 프로필 마법사

en: New Profile Wizard -
kr: 새 프로필 마법사-

en: More Info
kr: 더 많은 정보

en: Gear
kr: 장비

en: Get this value from your camera documentation or from an online source.  You can use the up/down control or type in a value directly. If the pixels aren't square, just enter the larger of the X/Y dimensions.
kr: 온라인의 카메라 정보에서 이 값을 얻으십시오. 위/아래 방향키를 이용하거나 값을 직접 입력 할 수 있습니다. 픽셀이 정사각형이 아닌 경우 더 큰 X/Y 치수를 입력하십시오.

en: Guide camera un-binned pixel size (%s)
kr: 가이드 카메라의 언비닝 픽셀 크기 (%s)

en: If your camera supports binning (many do not), you can choose a binning value > 1.  With long focal length guide scopes and OAGs, binning can allow use of fainter guide stars.  For more common setups, it's better to leave binning at 1.
kr: 카메라가 비닝을 지원하는 경우, 1 보다 큰 비닝 값을 선택할 수 있습니다. 초점 거리가 긴 가이드 망원경 및 OAG를 사용하면 비닝을 통해서 희미한 가이드 별을 사용할 수 있습니다. 일반적인 경우 비닝을 1로 유지하는 것이 좋습니다.

en: Binning level
kr: 비닝 레벨

en: Guide scope focal length (mm)
kr: 가이드 망원경 초점거리 (mm)

en: Pixel scale: %8.2f"/px
kr: 픽셀 스케일:  %8.2f"/픽셀

en: The pixel scale of your guide configuration, arc-seconds per pixel
kr: 가이드 구성의 픽셀 스케일, 아크초/픽셀

en: The mount guide speed you will use for calibration and guiding, expressed as a multiple of the sidereal rate. If you don't know, leave the setting at the default value (%0.1fX), which should produce a successful calibration in most cases
kr: 교정 및 가이딩에 사용할 마운트의 가이드 속도(여러 부수 비율로 표시). 모르는 경우 기본값 (%0.1fX) 으로 두면 대부분의 경우 성공적인 교정이 이루어집니다

en: Mount guide speed (n.n x sidereal)
kr: 마운트의 가이드 속도(n.n x 항성 속도)

en: Declination axis has high-precision encoder (a few high-end mounts)
kr: 적위 축에는 고정밀 엔코더가 있습니다(최고급 마운트 몇 종류에 만)

en: Mount has high-precision encoders on both axes with little or no Dec backlash (e.g. 10Micron, Astro-Physics AE, iOptron EC2 or other high-end mounts
kr: 적위 백래시가 거의 없거나 전혀없는 마운트에는 두 축 모두에 고정밀 엔코더가 있습니다(예: 10Micron, Astro-Physics AE, iOptron EC2 또는 기타 고급 마운트)

en: Build dark library
kr: 다크 라이브러리 만들기

en: Check this to automatically start the process of building a dark library for this profile.
kr: 이 프로필에서 다크 라이브러리를 만드는 프로세스를 자동으로 시작하려면 이 옵션을 선택하십시오.

en: Check this to automatically re-use the last calibration when the profile is loaded. For this to work, the rotational orientation of the guide camera and all other optical properties of the guiding setup must remain the same between imaging sessions.
kr: 프로필이 로드 될 때 마지막 교정을 자동으로 재사용하려면 이 옵션을 선택하십시오. 이것이 작동하려면 가이드 카메라의 회전 방향과 가이딩 설정의 다른 모든 속성이 동일하게 유지되어 있어야합니다.

en: Profile Name
kr: 프로필 이름

en: Back up to the previous screen
kr: 이전 화면으로 돌아가기

en: Move forward to next screen
kr: 다음 스크린으로 이동

en: This short sequence of steps will help you identify the equipment you want to use for guiding and will associate it with a profile name of your choice. This profile will then be available any time you run PHD2.  At a minimum, you will need to choose both the guide camera and the mount interface that PHD2 will use for guiding.  You will also enter some information about the optical characteristics of your setup. PHD2 will use this to create a good 'starter set' of guiding and calibration parameters. If you are a new user, please review the 'Basic Use' section of the 'Help' guide after the wizard dialog has finished.
kr: 이 단계는 가이딩에 사용하려는 장비를 식별하고 선택한 프로필 이름과 연결하는 데 도움이됩니다. 그러면 PHD2를 실행할 때마다 이 프로필을 사용할 수 있습니다. 최소한 PHD2가 가이드에 사용할 가이드 카메라와 마운트 인터페이스를 모두 선택해야합니다. 설정의 광학 특성에 대한 정보도 입력합니다. PHD2는 이를 사용하여 가이딩 및 교정 매개 변수의 '시작 세트'를 작성합니다. 새 사용자인 경우 마법사 대화 상자가 완료된 후 '도움말'의 '기본 사용' 섹션을 참조하십시오.

en: Select your guide camera from the list.  All cameras supported by PHD2 and all installed ASCOM cameras are shown. If your camera is not shown, it is either not supported by PHD2 or its camera driver is not installed.  PHD2 needs to know the camera pixel size and guide scope focal length in order to compute reasonable guiding parameters.  When you choose a camera, you'll be given the option to connect to it immediately to get the pixel-size automatically.  You can also choose a binning-level if your camera supports binning.
kr: 목록에서 가이드 카메라를 선택하십시오. PHD2가 지원하는 모든 카메라와 설치된 모든 아스콤 카메라가 표시됩니다. 카메라가 표시되지 않으면 PHD2에서 지원되지 않거나 카메라 드라이버가 설치되지 않은 것입니다. PHD2는 적절한 가이딩 매개 변수를 계산하기 위해 카메라 픽셀 크기와 가이드 망원경의 초점 거리를 알아야합니다. 카메라가 연결되면 픽셀 크기가 자동으로 계산 됩니다. 카메라가 비닝을 지원하는 경우 비닝 레벨을 선택할 수도 있습니다.

en: Select your mount interface from the list.  This determines how PHD2 will send guide commands to the mount. For most modern mounts, the ASCOM interface is a good choice if you are running MS Windows.  The other interfaces are available for cases where ASCOM isn't available or isn't well supported by mount firmware.  If you know the mount guide speed, you can specify it  so PHD2 can calibrate more efficiently.  If you don't know the mount guide speed, you can just use the default value of %0.1fx.  When you choose a  mount, you'll usually be given the option to connect to it immediately so PHD2 can read the guide speed for you.
kr: 목록에서 마운트 인트페이스를 선택하십시오. 이것은 PHD2가 가이드 명령을 마운트로 보내는 방법을 결정합니다. 최신 마운트의 경우, Windows 시스템에서 아스콤 인터페이스가 적합합니다. 아스콤을 사용할 수 없거나 마운트 펌웨어가 제대로 지원하지 않는 경우에는 다른 인터페이스를 사용할 수 있습니다. 마운트 가이드 속도를 알고 있다면 PHD2가 보다 효율적으로 교정 할 수 있도록 지정할 수 있습니다. 마운트 가이드 속도를 모르는 경우 기본값 %0.1fx 를 사용할 수 있습니다. 마운트를 선택한 후 즉시 연결을 선택하면 PHD2가 자동으로 가이드 속도를 읽을 수 있습니다.

en: Simulator
kr: 시뮬레이터

en: The 'simulator' camera/mount interface doesn't provide pointing information, so PHD2 will not be able to automatically adjust guiding for side-of-pier and declination. You can enable these features by choosing an 'Aux Mount' connection that does provide pointing information.
kr: '시뮬레이터' 카메라/마운트 인터페이스는 포인팅 정보를 제공하지 않기 때문에 PHD2는 side-of-pier 와 적위에 대한 가이딩을 자동으로 조정할 수 없습니다. 포인팅 정보를 제공하는 'Aux 마운트' 연결을 선택하여 이러한 기능을 활성화 할 수 있습니다.

en: The mount interface you chose in the previous step doesn't provide pointing information, so PHD2 will not be able to automatically adjust guiding for side-of-pier and declination. You can enable these features by choosing an 'Aux Mount' connection that does provide pointing information.  The Aux Mount interface will be used only for that purpose and not for sending guide commands.
kr: 이전 단계에서 선택한 마운트 인터페이스는 포인팅 정보를 제공하지 않으므로 PHD2는 side-of-pier 및 적위에 대한 가이딩을 자동으로 조정할 수 없습니다. 포인팅 정보를 제공하는 'Aux 마운트' 연결을 선택하여 이러한 기능을 활성화할 수 있습니다. Aux 마운트 인터페이스는 해당 목적으로 만 사용되며 가이딩 명령을 전송하는 데는 사용되지 않습니다.

en: If you have an adaptive optics (AO) device, you can select it here.  The AO device will be used for high speed, small guiding corrections, while the mount interface you chose earlier will be used for larger ('bump') corrections. Calibration of both interfaces will be handled automatically.
kr: AO 광학 장치가 있는 경우에는 여기에서 선택할 수 있습니다. AO 장치는 고속의 작은 가이딩 교정에 사용되는 반면, 이전에 선택한 마운트 인터페이스는 더 큰('범프') 교정에 사용됩니다. 두 인터페이스의 교정은 자동으로 처리됩니다.

en: Your profile is complete and ready to save.  Give it a name and, optionally, build a dark-frame library for it. This is strongly recommended for best results. If your setup is stable from one night to the next, you can choose to automatically re-use the last calibration when you load this profile. If you are new to PHD2 or encounter problems, please use the 'Help' function for assistance.
kr: 프로필이 완성되면 저장합니다. 저장할 이름을 지정하고 필요시 다크 라이브러리를 만듭니다. 최상의 결과를 얻으려면 다크 라이브러리 사용이 권장 됩니다. 하루 사용해 본 후 설정이 안정적인 경우 이 프로필을 로드 할 때 마지막 교정을 자동으로 재사용하도록을 선택할 수 있습니다. PHD2를 처음 사용하거나 문제가 발생하면 '도움말' 기능을 사용하십시오.

en: This configuration doesn't provide PHD2 with any information about the scope's pointing position.  This means you will need to recalibrate
    whenever the scope is slewed, and some PHD2 features will be disabled.  You should choose an ASCOM or INDI mount connection
    for either 'mount' or 'aux-mount' unless there are no drivers available for your mount.
    Please review the Help guide on 'Equipment Connections' for more details.
kr: 이 구성은 망원경의 포인팅 위치에 대한 정보를 제공하지 않습니다. 즉, 망원경의 위치가 변경되면 재교정해야하며, 일부 PHD2 기능이 비활성화됩니다. 사용 가능한 드라이버가 없는 경우 '마운트' 또는 'aux 마운트'에 대해 아스콤 또는 INDI 마운트 연결을 선택해야합니다.
    자세한 내용은 '장비 연결'에 대한 도움말을 참조하십시오.

en: Go Back
kr: 뒤로 가기

en: Proceed
kr: 진행

en: Don't Ask
kr: 다시 묻지 않음

en: Please specify camera type, guider focal length, and guide camera pixel size
kr: 카메라 유형, 가이드 초점 거리 및 가이드 카메라 픽셀 크기를 지정하십시오

en: Please select a mount type to handle guider commands
kr: 가이드 명령을 처리 할 마운트 유형을 선택하십시오

en: Please specify a name for the profile.
kr: 프로필 이름을 지정하십시오.

en: There is already a profile with that name. Please choose a different name.
kr: 해당 이름의 프로필이 이미 있습니다. 다른 이름을 선택하십시오.

en: Welcome to the PHD2 'first light' wizard
kr: PHD2 '처음 사용' 마법사에 오신 것을 환영합니다

en: Choose a Guide Camera
kr: 가이드 카메라 선택

en: Guide Camera:
kr: 가이드 카메라:

en: Select your guide camera and specify the optical properties of your guiding setup
kr: 가이드 카메라를 선택하고 가이딩 설정의 광학 속성을 지정하십시오

en: Choose a Mount Connection
kr: 마운트 연결 선택

en: Mount:
kr: 마운트:

en: Select your mount connection - this will determine how guide signals are transmitted
kr: 마운트 연결을 선택하십시오 - 그러면 가이드 신호가 전송되는 방식이 결정됩니다

en: Choose an Auxiliary Mount Connection (optional)
kr: Aux 마운트 연결 선택(옵션)

en: Aux Mount:
kr: Aux 마운트:

en: Since your primary mount connection does not report pointing position, you may want to choose an 'Aux Mount' connection
kr: 기본 마운트 연결이 포인팅 위치를 보고하지 않으므로 'Aux 마운트' 연결을 선택할 수 있습니다

en: Choose an Adaptive Optics Device (optional)
kr: AO 장치 선택(옵션)

en: Specify your adaptive optics device if desired
kr: 원하는 경우 AO 장치를 지정하십시오

en: Finish Creating Your New Profile
kr: 새 프로필 작성 완료

en: Finish
kr: 완료

en: Finish creating the equipment profile
kr: 장비 프로필 작성을 완료하였습니다

en: Enter a name for your profile and optionally launch the process to build a dark library
kr: 프로필 이름을 입력하고 필요한 경우 프로세스를 시작하여 다크 라이브러리를 작성하십시오

en: PHD2 could not connect to the camera so you may want to deal with that later. In the meantime, you can just enter the pixel-size manually along with the focal length and binning levels.
kr: 카메라를 연결할 수 없으므로 나중에 처리 하십시오. 초점 길이, 비닝 수준, 픽셀 크기를 수동으로 입력하기만 하면 됩니다.

en: Ask
kr: 물어보기

en: Guide speed setting adjusted from %0.1f to %0.1fx
kr: 가이드 속도 설정이 %0.1f 에서 %0.1fx로 조정되었습니다

en: This camera driver doesn't report the pixel size, so you'll need to enter the value manually
kr: 이 카메라는 픽셀 크기를 자동으로 가져올 수 없기 때문에 값을 수동으로 입력해야합니다

en: Connecting to mount...
kr: 마운트 연결 중...

en: PHD2 could not connect to the mount, so you'll probably want to deal with that later.  In the meantime, if you know the mount guide speed setting, you can enter it manually.  Otherwise, you can just leave it at the default value of %0.1fx
kr: 마운트를 연결할 수 없으므로 나중에 처리 하십시오. 마운트 가이드 속도 설정을 알고 있으면 수동으로 입력 할 수 있습니다. 그렇지 않으면 기본값  %0.1fx 를 사용합니다

en: Apparently, this mount driver doesn't report guide speeds.  If you know the mount guide speed setting, you can enter it manually. Otherwise, you can just leave it at the default value of %0.1fx
kr: 이 마운트는 가이드 속도를 자동으로 가져올 수 없습니다. 가이드 속도를 알고 있으면 수동으로 입력 할 수 있습니다. 그렇지 않으면 기본값  %0.1fx 을 사용하십시오

en: Guide star identification works best when the pixel scale is above 0.5"/px. Select binning level 2 to increase the pixel scale.
kr: 가이드 별 식별은 픽셀 스케일이 0.5아크초/픽셀 이상일 때 가장 잘 작동합니다. 비닝 레벨 2를 선택하면 픽셀 스케일이 증가합니다.

en: Low pixel scale
kr: 낮은 픽셀 스케일

en: Ask About Connection
kr: 연결에 대해 물어보기

en: Is the camera already connected to the PC?   If so, PHD2 can usually determine the camera pixel-size automatically.  If the camera isn't connected or its driver doesn't report the pixel-size, you can enter the value yourself using information in the camera manual or online.
kr: 카메라가 이미 PC에 연결되어 있습니까? 그렇다면 PHD2는 일반적으로 카메라 픽셀 크기를 자동으로 설정할 수 있습니다. 카메라가 연결되어 있지 않거나 드라이버가 픽셀 크기를 보고하지 않는 경우 카메라 설명서 또는 온라인의 카메라 정보를 이용하여 직접 값을 입력 할 수 있습니다.

en: Camera Already Connected?
kr: 카메라가 이미 연결되어 있습니까?

en: Is the mount already connected and set up to communicate with PHD2?  If so, PHD2 can determine the mount guide speed automatically.  If not, you can enter the guide-speed manually.  If you don't know what it is, just leave the setting at the default value of %0.1fx.
kr: 마운트가 이미 연결되어 있고 PHD2와 통신하도록 설정되어 있습니까? 그렇다면 PHD2가 마운트의 가이드 속도를 자동으로 결정할 수 있습니다. 그렇지 않으면 가이드 속도를 수동으로 입력 할 수 있습니다. 마운트의 가이드 속도를 모른다면, 설정을 기본값 %0.1fx을 사용합니다.

en: Mount Already Connected?
kr: 마운트가 이미 연결되어 있습니까?

en: Is the aux-mount already connected and set up to communicate with PHD2?  If so, PHD2 can determine the mount guide speed automatically.  If not, you can enter it manually.  If you don't know what it is, just leave the setting at the default value of %0.1fx.  If the guide speed on the previous page doesn't match what is read from the mount, the mount value will be used.
kr: Aux 마운트가 이미 연결되어 있고 PHD2와 통신하도록 설정되어 있습니까? 그렇다면 PHD2가 마운트 가이드 속도를 자동으로 결정할 수 있습니다. 그렇지 않은 경우 수동으로 입력 할 수 있습니다. 마운트의 가이드 속도를 모른다면, 설정을 기본값 %0.1fx로 두십시오. 이전 페이지에서 설정한 가이드 속도가 마운트에서 읽은 속도와 일치하지 않으면 마운트에서 읽은 값이 사용됩니다.

en: Aux-mount Already Connected?
kr: Aux 마운트가 이미 연결되어 있습니까?

en: Refine Bad-pixel Map
kr: 불량화소 지도 정의

en: Rebuild Master Dark Frame
kr: 마스터 다크 프레임 재 작성

en: Click to re-acquire the master dark frames needed to compute an initial bad-pixel map
kr: 초기 불량화소 지도를 계산하는 데 필요한 마스터 다크 프레임을 다시 촬영하려면 클릭 하십시오

en: Show Master Dark Details
kr: 마스터 다크 세부 정보 표시

en: Click to display detailed statistics of master dark frame used to compute bad-pixel map
kr: 불량화소 지도를 계산하는 데 사용되는 마스터 다크 프레임의 자세한 통계를 표시하려면 클릭하십시오

en: Show defect pixels
kr: 결함 픽셀 보기

en: Check to show hot/cold pixels in the main image window.
kr: 메인 이미지 창에 핫/콜드 픽셀이 표시되는지 확인하십시오.

en: General Information
kr: 일반 정보

en: Time:
kr: 시간:

en: Camera:
kr: 카메라:

en: Master Dark Exposure Time:
kr: 마스트 다크 노출시간:

en: Master Dark Exposure Count:
kr: 마스트 다크 노출 수:

en: Aggressiveness, hot pixels:
kr: 적극성, 핫 픽셀:

en: Aggressiveness, cold pixels:
kr: 적극성, 콜드 픽셀:

en: Mean:
kr: 평균:

en: Standard Deviation:
kr: 표준 편차:

en: Median:
kr: 중앙값:

en: Median Absolute Deviation:
kr: 중앙값 절대 편차:

en: Results
kr: 결과

en: Hot pixel count:
kr: 핫 픽셀 수:

en: Cold pixel count:
kr: 콜드 픽셀 수:

en: Manually added pixels
kr: 수동으로 추가 한 픽셀

en: Move this slider to increase or decrease the number of pixels that will be treated as 'hot', then click on 'generate' to build and load the new bad-pixel map
kr: 이 슬라이더를 이동하여 '핫' 으로 취급 될 픽셀 수를 늘리거나 줄인 다음 '생성'을 클릭하여 새 불량화소 지도를 제작하고 로드하십시오

en: Move this slider to increase or decrease the number of pixels that will be treated as 'cold', then click on 'generate' to build and load the new bad-pixel map
kr: 이 슬라이더를 움직여 '콜드'로 취급 될 픽셀 수를 늘리거나 줄인 다음 '생성'을 클릭하여 새로운 불량화소 지도를 제작하고 로드하십시오

en: Cold pixels
kr: 콜드 픽셀

en: Reset parameters to starting point
kr: 매개변수를 시작점으로 재설정

en: Generate
kr: 생성

en: Use the current aggressiveness settings to build and load a new bad-pixel map; this will discard any manually added bad pixels
kr: 현재의 적극성 설정을 사용하여 새로운 불량화소 지도를 제작하고 로드하십시오. 수동으로 추가 한 불량 픽셀을 버립니다

en: Add Bad Pixel
kr: 불량 픽셀 추가

en: Click on a bad pixel in the image display; then click on this button to add it to the in-use bad-pixel map
kr: 이미지 디스플레이에서 불량 픽셀을 클릭; 그런다음 이 버튼을 클릭하여 사용중인 불량화소 지도에 추가하십시오

en: Adjust sliders to increase/decrease pixels marked as bad
kr: 불량으로 표시된 픽셀을 늘리거나 줄이려면 슬라이더를 조정하십시오

en: Please wait while image statistics are being computed...
kr: 이미지 통계가 계산되는 동안 기다려주십시오 ...

en: Statistics completed...
kr: 통계가 완료되었습니다 ...

en: Building new bad-pixel map
kr: 새로운 불량화소 지도 제작

en: Saving new bad-pixel map file
kr: 새로운 불량화소 지도 저장

en: Loading new bad-pixel map
kr: 새로운 불량화소 지도 로드

en: New bad-pixel map now being used
kr: 새로운 불량화소 지도가 사용되고 있습니다

en: Master dark frames NOT rebuilt
kr: 마스터 다크 프레임이 재 구축되지 않음

en: You must first load a bad-pixel map
kr: 먼저 불량화소 지도를 로드해야 합니다

en: Bad pixel marked at %d,%d
kr: %d,%d (으)로 표시된 불량 픽셀

en: Pixel position not added - no star-like object recognized there
kr: 픽셀 위치가 추가되지 않음-별 모양의 물체가 인식되지 않음

en: Settings restored to original values
kr: 설정을 원래 값으로 복원

en: Rotator Settings
kr: Rotator 설정

en: Reverse sign of angle
kr: 각도의 역방향 부호

en: Could not create ASCOM rotator object. See the debug log for more information.
kr: 아스콤 rotator 객체를 만들 수 없습니다. 자세한 정보는 디버그 로그를 참조하십시오.

en: ASCOM driver problem -- cannot get rotator position
kr: ASCOM 드라이버 문제- rotator의 위치를 얻을 수 없습니다

en: The operation was canceled
kr: 작업이 취소되었습니다

en: Invalid
kr: 무효

en: INDI Mount
kr: INDI 마운트

en: INDI Mount [%s]
kr: INDI 마운트 [%s]

en: PHD2 is not able to make sufficient corrections in RA.  Check for cable snags, try re-doing your calibration, and check for problems with the mount mechanics.
kr: PHD2는 적경에서 충분한 교정을 할 수 없습니다. 케이블 걸림이 있는지 확인하고 교정을 다시 시도하고 마운트 메커니즘에 문제가 있는지 확인하십시오.

en: PHD2 is not able to make sufficient corrections in RA.  Check for cable snags, try re-doing your calibration, and confirm the ST-4 cable is working properly.
kr: PHD2는 적경에서 충분한 교정을 할 수 없습니다. 케이블 걸림이 있는지 확인하고 교정을 다시 시도한 후 ST-4 케이블이 제대로 작동하는지 확인하십시오.

en: PHD2 is not able to make sufficient corrections in Dec.  If you have just done a meridian flip, check to see if the 'Reverse Dec output option' on the Advanced Dialog guiding tab is wrong.  Otherwise, check for cable snags, try re-doing your calibration, and check for problems with the mount mechanics.
kr: PHD2는 적위에 충분한 교정을 할 수 없습니다. 자오선 플립을 수행 한 경우 고급 대화 상자 가이딩 탭의 '역방향 적위 출력 옵션'이 잘못 되었는지 확인하십시오. 그렇지 않으면 케이블 걸림이 있는지 확인하고 교정을 다시 시도한 후 마운트 메커니즘에 문제가 있는지 확인하십시오.

en: PHD2 is not able to make sufficient corrections in Dec.  Check for cable snags, try re-doing your calibration and confirm the ST-4 cable is working properly.
kr: PHD2가 적위에 충분한 교정을 할 수 없습니다. 케이블 걸림이 있는지 점검하고 교정을 다시 시도한 후 ST-4 케이블이 제대로 작동하는지 확인하십시오.

en: Max RA Duration setting
kr: 최대 적경 기간 설정

en: Max Dec Duration setting
kr: 최대 적위 기간 설정

en: Your %s is preventing PHD from making adequate corrections to keep the guide star locked. Try restoring %s to its default value to allow PHD2 to make larger corrections.
kr: %s가 PHD를 적절히 교정하지 못하게 하고 있습니다. %s을(를) 기본값으로 복원하여 PHD2를 더 크게 교정하십시오.

en: Even using the maximum moves, PHD2 can't properly correct for the large guide star movements in %s. Guiding will be impaired until you can eliminate the source of these problems.
kr: 최대 이동을 사용하더라도 PHD2는 %s의 큰 가이드 별 이동을 올바르게 교정할 수 없습니다. 이러한 문제의 원인을 제거 할 수있을 때까지 가이드는 정상으로 작동하지 않을 것 입니다.

en: Advisory: Calibration completed but few guide steps were used, so accuracy is questionable
kr: 권고: 교정이 완료되었지만 가이드 단계가 적어 정확도에 의문의 여지가 있습니다

en: Advisory: Calibration completed but RA/Dec axis angles are questionable and guiding may be impaired
kr: 권고: 교정이 완료되었지만 적경/적위 축 각도에 문제가 있습니다. 가이드가 정상으로 작동하지 않을 수 있습니다

en: Advisory: This calibration is substantially different from the previous one - have you changed configurations?
kr: 권고: 이 교정은 이전 교정과 크게 다릅니다. 구성을 변경 하셨습니까?

en: Advisory: Calibration completed but RA and Dec rates vary by an unexpected amount (often caused by large Dec backlash)
kr: 권고: 교정이 완료되었지만 적경 및 적위 속도가 예상치 못한 양으로 달라집니다(종종 큰 적위 백래시로 인해 발생)

en: Details...
kr: 세부 사항...

en: RA Calibration Failed: star did not move enough
kr: 적경 교정 실패 : 별이 충분히 움직이지 않았습니다

en: West step %3d, dist=%4.1f
kr: 서쪽 단계 %3d, 거리=%4.1f

en: East step %3d, dist=%4.1f
kr: 동쪽 단계 %3d, 거리=%4.1f

en: Advisory: Little or no east movement was measured, so guiding will probably be impaired. Check the guide cable and use the Manual Guide tool to confirm basic operation of the mount.
kr: 권고: 동쪽 움직임이 거의 또는 전혀 측정되지 않았으므로 가이드가 정상으로 작동하지 않을 것 입니다. 가이드 케이블을 확인하고 수동 가이드 도구를 사용하여 마운트의 기본 작동을 확인하십시오.

en: Clearing backlash step 1
kr: 백래시 제거 단계 1

en: Clearing backlash step %3d
kr: 백래시 제거 단계 %3d

en: Backlash Clearing Failed: star did not move enough
kr: 백래시 지우기 실패: 별이 충분히 움직이지 않았습니다

en: DEC Calibration Failed: star did not move enough
kr: 적위 교정 실패 : 별이 충분히 움직이지 않았습니다

en: North step %3d, dist=%4.1f
kr: 북쪽 단계 %3d, 거리=%4.1f

en: South step %3d, dist=%4.1f
kr: 남쪽 단계 %3d, 거리=%4.1f

en: Advisory: Calibration succeessful but little or no south movement was measured, so guiding will probably be impaired.
     This is usually caused by a faulty guide cable or very large Dec backlash. 
    Check the guide cable and read the online Help for how to identify these types of problems (Manual Guide, Declination backlash).
kr: 권고: 교정에 성공했지만 남쪽으로 움직임이 거의 또는 전혀 측정되지 않았으므로 가이드가 정상으로 작동 하지 않을 것 입니다.
    이는 일반적으로 잘못된 가이드 케이블 또는 매우 큰 적위 백래시로 인해 발생합니다.
    이러한 유형의 문제를 식별하는 방법에 대해서는 가이드 케이블을 확인하고 온라인 도움말을 참조 하십시오(수동 가이드, 적위 백래시).

en: Advisory: Calibration successful but little south movement was measured, so guiding will probably be impaired. 
    This is usually caused by very large Dec backlash or other problems with the mount mechanics. 
    Read the online Help for how to identify these types of problems (Manual Guide, Declination backlash).
kr: 권고: 교정은 성공했지만 남쪽으로 움직임이 거의 측정되지 않았으므로 가이드가 정상으로 작동 하지 않을 것 입니다.
    이는 일반적으로 1적위 백래시가 매우 크거나 마운트 메커니즘과 관련된 다른 문제로 인해 발생합니다.
    이러한 유형의 문제를 식별하는 방법에 대한 온라인 도움말을 참고 하십시오(수도 가이드, 적위 백래시).

en: Advisory: Calibration successful but little south movement was measured, so guiding may be impaired.
     This is usually caused by very large Dec backlash or other problems with the mount mechanics. 
    Read the online help for how to deal with this type of problem (Declination backlash).
kr: 권고: 교정은 성공했지만 남쪽으로 움직임이 거의 측정되지 않아 가이드가 정상으로 작동 하지 않을 것 입니다.
    이는 일반적으로 적위 백래시가 매우 크거나 마운트 메커니즘과 관련된 다른 문제로 인해 발생합니다.
    이러한 유형의 문제를 처리하는 방법에 대한 온라인 도움말을 참고 하십시오 (적위 백래시).

en: Nudge South %3d
kr: 남쪽으로 조금씩 움직임 %3d

en: Calibration complete
kr: 교정 완료

en: Mount Guide Algorithms
kr: 마운트 가이드 알고리즘

en: Calibration step (ms)
kr: 교정 단계(밀리초)

en: Advanced...
kr: 고급...

en: Reverse Dec output after meridian flip
kr: 자오선 플립 후 역방향 적위 출력

en: Check if your mount needs Dec output reversed after a meridian flip. Changing this setting will clear the existing calibration data
kr: 자오선 플립 후 역방향 적위 출력이 필요한지 확인하십시오. 이 설정을 변경하면 기존 교정 데이터가 삭제됩니다

en: Stop guiding when mount slews
kr: 마운트가 이동 중에는 가이딩이 중지됩니다

en: When checked, PHD will stop guiding if the mount starts slewing
kr: 이 옵션을 선택하면, 마운트가 이동을 시작하면 PHD는 가이딩을 중지합니다

en: Assume Dec orthogonal to RA
kr: 적위는 적경과 수직이라 가정

en: Assume Dec axis is perpendicular to RA axis, regardless of calibration. Prevents RA periodic error from affecting Dec calibration. Option takes effect when calibrating DEC.
kr: 교정에 관계없이 적위 축이 적영 축에 수직이라고 가정합니다. 적경 주기 오차가 적위 교정에 영향을 미치지 않도록 방지합니다. 옵션은 적위 교정시 적용됩니다.

en: Check this if you want to apply a backlash compensation guide pulse when declination direction is reversed.
kr: 적위 방향이 바뀔 때 백래시 보상 가이드 펄스를 적용하려면 이 옵션을 선택하십시오.

en: Amount
kr: 양

en: Size of backlash compensation guide pulse (mSec)
kr: 백래시 보상 가이드 펄스 크기 (밀리초)

en: Mount Backlash Compensation
kr: 마운트 백래시 보상

en: Backlash Compensation
kr: 백래시 보상

en: Minimum length of backlash compensation pulse (mSec).
kr: 백래시 보상 펄스의 최소 길이 (밀리초).

en: Maximum length of backlash compensation pulse (mSec).
kr: 백래시 보상 펄스의 최대 길이 (밀리초).

en: Use Dec compensation
kr: 적위 보상 사용

en: Automatically adjust RA guide rate based on scope declination
kr: 망원겨 적위에 따라 적경 가이드 속도를 자동으로 조정 합니다

en: Max RA duration
kr: 최대 적경 기간

en: Longest length of pulse to send in RA
    Default = 2500 ms.
kr: 적경으로 보낼 가장 긴 펄스 길이
    기본값 = 2500밀리초.

en: Max Dec duration
kr: 최대 적위 기간

en: Longest length of pulse to send in declination
    Default = 2500 ms.  Increase if drift is fast.
kr: 적위로 보낼 가장 긴 펄스 길이
    기본값 = 2500밀리초. 빠른 표류가 있으면 증가 시키십시오.

en: Dec guide mode
kr: 적위 가이드 모드

en: Directions in which Dec guide commands will be issued
kr: 적위 가이드 명령의 방향

en: Mx RA
kr: 최대 적경

en: Mx DEC
kr: 최대 적위

en: ASCOM driver problem during disconnect, check the debug log for more information
kr: 연결 해제 중 아스콤 드라이버 문제. 자세한 정보는 디버그 로그를 확인하십시오

en: ASCOM driver does not support PulseGuide. Check your ASCOM driver settings.
kr: 아스콤 드라이버가 펄스가이드를 지원하지 않습니다. 아스콤 드라이버 설정을 확인하십시오.

en: PulseGuide command to mount has failed - guiding is likely to be ineffective.
kr: 펄스가이드 명령을 마운트로 보내는 것이 실패했기 때문에 가이드가 효과적이지 않을 수 있습니다.

en: Guiding stopped: the scope started slewing.
kr: 가이딩 중지: 망원경 이동이 시작 되었습니다.

en: ASCOM driver failed checking for slewing, see the debug log for more information.
kr: 아스콤 드라이버가 망원경 이동을 확인하지 못했습니다. 자세한 내용은 디버그 로그를 참조하십시오.

en: ASCOM driver failed calling AbortSlew, see the debug log for more information.
kr: 아스콤 드라이버가 AbortSlew 호출을 실패했습니다. 자세한 정보는 디버그 로그를 참조하십시오.

en:  responded it's not connected to a mount
kr:  마운트에 연결되지 않다고 응답함

en:  not running
kr:  실행되지 않음

en: Error writing to GC USB ST4: %s(%d)
kr: GC USB ST4에 쓰는 중 오류 발생: %s(%d)

en: Please restart PHD2 to re-connect to the GPUSB
kr: GPUSB에 다시 연결하려면 PHD2를 다시 시작하십시오

en: INDI Aux Mount Selection
kr: INDI Aux 마운트 선택

en: INDI Mount Selection
kr: INDI 마운트 선택

en: Cannot connect to mount %s: %s
kr: %s 마운트에 연결할 수 없음: %s

en: INDI mount was disconnected
kr: INDI 마운트 연결 해제

en: Approximate telescope declination, degrees
kr: 대략적인 망원경 적위, 도

en: West (pointing East)
kr: 서쪽 (동쪽을 가리킴)

en: Telescope is on the West side of the pier, typically pointing East, before the meridian flip
kr: 자오선 플립 전에 망원경은 피어의 서쪽에 위치하고 있으며 일반적으로 동쪽을 가리 킵니다

en: East (pointing West)
kr: 동쪽 (서쪽을 가리킴)

en: Telescope is on the East side of the pier, typically pointing West, after the meridian flip
kr: 자오선 플립 후, 망원경은 피어의 동쪽에 위치하고 있으며 일반적으로 서쪽을 가리 킵니다

en: Unspecified
kr: 지정되지않음

en: Select Unspecified if you do not want PHD2 to flip your calibration data for side of pier changes
kr: PHD2가 side of pier 변경에 대한 교정 데이터를 플립하지 않도록하려면 지정되지 않음을 선택하십시오

en: Drift Alignment
kr: 표류 정렬

en: hr
kr: 시간

en: Telescope's Right Ascension, hours
kr: 망원경 적경, 시간

en: min
kr: 분

en: Telescope's Right Ascension, minutes
kr: 망원경 적경, 분

en: Latitude (%s)
kr: 위도 (%s)

en: Site latitude
kr: 관측지 위도

en: Longitude (%s)
kr: 경도 (%s)

en: Site longitude, degrees East of Greenwich.  Longitudes West of Greenwich are negative.
kr: 그리니치 동쪽 관측지 경도(도). 그리니치의 서쪽 경도는 음수입니다.

en: Connection established
kr: 연결 설정

en: Server start failed
kr: 서버 시작 실패

en: Server started
kr: 서버 시작 됨

en: Server stopped
kr: 서버 중지 됨

en: New server connection
kr: 새로운 서버 연결

en: Lock set to %d,%d
kr: 잠금을 %d,%d 로 설정

en: Profile
kr: 프로필

en: Mid row
kr: 중간 행

en: Peak
kr: 피크

en: Guide speed, multiple of sidereal rate; if your mount's guide speed is 50% sidereal rate, enter 0.5
kr: 가이드 속도, 항성속도의 배수; 마운트의 가이드 속도가 50% 항성속도라면 0.5를 입력하십시오

en: Guide speed, n.n x sidereal
kr: 가이드 속도, n.n x 항성속도

en: Test Summary
kr: 테스트 요약

en: Total guide pulse duration in EACH of 4 directions
kr: 각 4 방향의 총 가이드 펄스 지속 시간

en: Total guide duration, 
    EACH direction (s)
kr: 각 방향의
    총 가이드 기간 (초)

en: Total duration of test (s)
kr: 총 테스트 기간(초)

en: Total test duration (s)
kr: 총 테스트 기간(초)

en: Show Details
kr: 세부 사항 표시

en: Test Details
kr: 테스트 세부 사항

en: Number of guide pulses in EACH direction
kr: 각 방향의 가이드 펄스 수

en: Number of guide pulses
kr: 가이드 펄스 수

en: Guide pulse size (ms)
kr: 가이드 펄스 크기 (밀리초)

en: Pulse size (ms)
kr: 펄스 크기 (밀리초)

en: Verify or adjust your parameters, click 'Start' to begin
kr: 매개 변수를 확인하거나 조정 한 다음 '시작'을 클릭하여 시작하십시오

en: %d ms move
kr: %d 밀리초 이동

en: WEST
kr: 서쪽

en: EAST
kr: 동쪽

en: WEST toward starting point
kr: 서쪽방향 시작점

en: NORTH
kr: 북쪽

en: SOUTH
kr: 남쪽

en: NORTH toward starting point
kr: 북쪽방향 시작점

en: Test completed
kr: 테스터 완료

en: Start a %d exposure on your main camera, then click 'Ok'
kr: 기본 카메라에서 %d 노출을 시작한 다음 '확인'을 클릭하십시오.

en: Wait for the main camera exposure to complete, then save that image for review
kr: 기본 카메라 노출이 완료 될 때까지 기다린 다음 리뷰를 위해 해당 이미지를 저장하십시오

en: Star-cross moved failed, test cancelled
kr: 스타-크로스 이동 실패, 테스트가 취소됨

en: Mount connection lost, test cancelled
kr: 마운트 연결이 끊어짐, 테스트가 취소됨

en: Test cancelled
kr: 테스트가 취소됨

en: Mount connection must be restored
kr: 마운트 연결이 복원됨

en: Hide Details
kr: 세부사항 숨김

en: The Static Align tool is most effective when PHD2 knows your guide
    scope focal length and camera pixel size.
    
    Enter your guide scope focal length on the Global tab in the Brain.
    Enter your camera pixel size on the Camera tab in the Brain.
    
    Would you like to run the tool anyway?
kr: 정적 정렬 도구는 PHD2가 가이드 망원경의 초점거리와
    카메라 픽셀 크기를 알고있을 때 가장 효과적입니다.
    뇌 아이콘을 클릭한 후 글로벌 탭에서 가이드 망원경 초점 거리를 입력하십시오.
    뇌 아이콘을 클릭한 후 카메라 탭에서 카메라 픽셀 크기를 입력하십시오.
    도구를 실행 하시겠습니까?

en: Static PA rotation failed - star lost
kr: 정적 극축정렬 회전 실패 - 별을 잃었습니다

en: Static Polar Alignment
kr: 정적 극축정렬

en: Slew to near the Celestial Pole.<br/>Choose a Reference Star from the list.<br/>Use the Star Map to help identify a Reference Star.<br/>Select it as the guide star on the main display.<br/>Click Rotate to start the alignment.<br/>Wait for the adjustments to display.<br/>Adjust your mount's altitude and azimuth as displayed.<br/>Red=Altitude; Blue=Azimuth<br/>
kr: 천구의 극 근처로 이동 합니다. <br/> 목록에서 참조 별을 선택하십시오. <br/> 별 지도를 사용하여 참조 별을 식별하십시오. <br/> 메인 디스플레이에서 참조별을 가이드 별로 선택 하십시오. < br /> 회전을 클릭하여 정렬을 시작합니다. <br/> 조정이 표시 될 때까지 기다립니다. <br/> 표시된대로 마운트의 고도와 방위각을 조정합니다. <br/> Red = 고도; 파란색 = 방위각 <br/>

en: Slew to near the Celestial Pole.<br/>Choose a Reference Star from the list.<br/>Use the Star Map to help identify a Reference Star.<br/>Select it as the guide star on the main display.<br/>Click Get first position.<br/>Slew at least 0h20m west in RA.<br/>Ensure the Reference Star is still selected.<br/>Click Get second position.<br/>Repeat for the third position.<br/>Wait for the adjustments to display.<br/>Adjust your mount's altitude and azimuth to place three reference stars on their orbits
kr: 천구의 극 근처로 이동 합니다. <br/> 목록에서 참조 별을 선택하십시오. <br/> 별 지도를 사용하여 참조 별을 식별하십시오. <br/> 메인 디스플레이에서 참조별을 가이드 별로 선택하십시오. < br /> 첫 번째 위치 가져 오기를 클릭하십시오. <br/> 적경을 서쪽으로 0h20m 이상 회전하십시오. <br/> 참조 별이 여전히 선택되어 있는지 확인하십시오. <br/> 두 번째 위치 가져 오기를 클릭하십시오. <br/> 세 번째 위치까지 반복 합니다. <br/> 조정이 표시 될 때까지 기다립니다. <br/> 마운트의 고도와 방위각을 조정하여 궤도에 3 개의 참조 별을 배치합니다

en: Reference Star
kr: 참조 별

en: Set your scope hour angle
kr: 망원경 시간각 설정

en: Select the star used for checking alignment.
kr: 정렬 확인에 사용되는 별을 선택하십시오.

en: Camera Angle
kr: 카메라 각도

en: Arcsec/pixel
kr: 아크초/픽셀

en: Manual Slew
kr: 수동 이동

en: Manually slew the mount to three alignment positions
kr: 마운트를 3개의 정렬 위치로 수동으로 회전

en: Rotate
kr: 회전

en: Flip camera
kr: 카메라 플립

en: Invert the camera angle
kr: 카메라 각도 반전

en: Get second position
kr: 두 번째 위치를 가져오기

en: Show Orbits
kr: 궤도 표시

en: Show or hide the star orbits
kr: 별 궤도 표시 또는 숨기기

en: Get third position
kr: 세번째 위치 가져오기

en: Static alignment stopped
kr: 정적 정렬 중지됨

en: Static Polar alignment display cleared
kr: 정적 극축 정렬 표시가 지워 짐

en: Star Map
kr: 별 지도

en: Get first position
kr: 첫 번째 위치를 가져오기

en: Polar Alignment Error (arcmin): Alt %.1f; Az %.1f Tot %.1f
kr: 극축 정렬 오류(아크분): 고도 %.1f; 방위각 %.1f 전체 %.1f

en: Reading Star Position #%d
kr: 판독 별 위치 #%d

en: Error setting rotation parameters: Stopping
kr: 회전 매개 변수 설정 오류: 중지 중

en: Error reading star position #%d: Stopping
kr: 판독 별 위치 오류 #%d: 중지 중

en: Star Pos#2 Step=%d / %d Rotated=%.1f / %.1f deg
kr: 별 위치#2 스텝=%d / %d 회전됨=%.1f / %.1f 도

en: Error moving west step %d: Stopping
kr: 서쪽 단계 %d 이동 오류 : 중지 중

en: Star Pos#2 Mount did not move. Calculated polar offset=%.1f deg
kr: 별 위치#2 마운트가 움직이지 않았습니다. 계산된 극축 오프셋 = % .1f 도

en: Star is too close to CoR (%.1f deg) - try another reference star
kr: 별이 CoR에 너무 가깝습니다 (%.1f 도)-다른 기준 별을 사용해보십시오

en: Read Position #%d: %.0f, %.0f
kr: 위치 읽기 #%d: %.0f, %.0f

en: RMS [px]
kr: RMS [픽셀]

en: Peak [px]
kr: 피크 [픽셀]

en: Total
kr: 전체

en: RA Osc
kr: 적경 Osc

en: RA Limited
kr: 적경 제한

en: Dec Limited
kr: 적위 제한

en: Star lost
kr: 별을 잃어버림

en: Rotator Pos
kr: Rotator 위치

en: Image size
kr: 이미지 크기

en: Pixel scale
kr: 픽셀 스케일

en: Field of View
kr: 시야

en: nnn.n x nnn.n arc-min
kr: nnn.n x nnn.n 아크분

en: Camera cooler
kr: 카메라 쿨러

en: Clear graph data and stats
kr: 그래프 데이터 및 통계 지우기

en: Select the number of frames of history for stats and the graph
kr: 통계 및 그래프에 대한 히스토리 프레임 수를 선택하십시오

en: Camera error
kr: 카메라 오류

en: %.f%s, Off
kr: %.f%s, 끄기

en: The AO is failing to move and calibration cannot complete. Check the Debug Log for more information.
kr: AO가 움직이지 않아 교정을 완료 할 수 없습니다. 자세한 내용은 디버그 로그를 확인하십시오.

en: Init Calibration: %3d
kr: 초기 교정: %3d

en: Averaging: %3d
kr: 평균화: %3d

en: Left Calibration: %3d
kr: 왼쪽 교정: %3d

en: Up Calibration: %3d
kr: 위쪽 교정: %3d

en: Re-centering: %3d
kr: 재 중앙 도입: %3d

en: distance %4.1f px
kr: 거리 %4.1f 픽셀

en: A mount "bump" was needed to bring the AO back to its center position,
    but the bump did not complete in a reasonable amount of time.
    You probably need to increase the AO Bump Step setting.
kr: AO를 다시 중앙 위치로 되돌리려면 마운트 "범프"가 필요합니다.
    그러나 적절한 시간 내에 범프가 완료되지 않았습니다.
    AO 범프 단계 설정을 늘려야 할 수도 있습니다.

en: AO Guide Algorithms
kr: AO 가이드 알고리즘

en: AO Settings
kr: AO 설정

en: AO Travel
kr: AO 트래블

en: Maximum number of steps the AO can move in each direction
kr: AO가 각 방향으로 이동할 수있는 최대 단계 수

en: How many steps should be issued per calibration cycle. Default = %d, increase for short f/l scopes and decrease for longer f/l scopes
kr: 단계/교정 주기는? 기본값 = %d, 짧은 f/l 망원경의 경우 증가시키고 더 긴 f/l 범위의 경우 감소 시킵니다

en: Cal steps
kr: 교정 단계

en: When calibrating, how many samples should be averaged. Default = %d, increase for worse seeing and small imaging scales
kr: 교정 할 때 평균화 해야하는 샘플 수입니다. 기본값 =  %d, 나쁜 시잉 및 작은 이미징 스케일에서는 증가 시켜야 합니다

en: Samples to average
kr: 평균 샘플

en: What percentage of the AO travel can be used before bumping the mount. Default = %d
kr: 마운트를 범퍼하기 전에 AO 트래블의 몇 퍼센트를 사용할 수 있습니까? 기본값 = %d

en: Bump percentage
kr: 범프 비율

en: How far should a mount bump move the mount between images (in AO steps). Default = %.2f, decrease if mount bumps cause spikes on the graph
kr: 마운트 범프가 이미지 사이에 마운트를 얼마나 멀리 이동시켜야합니까 (AO 단계). 기본값 = %.2f, 마운트 범프가 그래프에 스파이크를 일으키는 경우 감소 시킵니다

en: Bump steps
kr: 범퍼 단계

en: Bump on dither
kr: 디더에서 범퍼

en: Bump the mount to return the AO to center at each dither
kr: 마운트를 범프하여 AO를 각 디더의 중앙으로 되돌립니다

en: Clear AO calibration
kr: AO 교정 제거

en: Clear the current AO calibration data - calibration will be re-done when guiding is started
kr: 현재 AO 교정 데이터를 지웁니다. 가이드가 시작될 때 교정이 다시 수행됩니다

en: Enable AO corrections
kr: AO 교정 사용

en: Keep this checked for AO guiding. Un-check to disable AO corrections and use only mount guiding
kr: AO 가이딩에 대해 이것을 점검하십시오. AO 교정을 비활성화하고 마운트 가이딩 사용하려면 선택을 취소 하십시오

en: We need at least INDI driver %s version 2.1 to get AO support.
kr: AO 지원을 받으려면 최소한 INDI 드라이버 %s 버전 2.1이 필요합니다.

en: INDI AO Selection
kr: INDI AO 선택

en: This AO device has firmware version %03u which means it needs to be flashed.
    It is recommended to load firmware version 101 or earlier.
    The SXV-AO Utility v104 or newer, available at http://www.sxccd.com/drivers-downloads,
    contains the v101 firmware.
kr: 이 AO 장치의 펌웨어 버전은 %03u 이므로 플래시해야합니다.
    펌웨어 버전 101 이하 또는 이전 버전을 로드하는 것이 좋습니다.
    http://www.sxccd.com/drivers-downloads에서 제공되는 SXV-AO Utility v104 또는 최신 버전에는 v101 펌웨어가 포함되어 있습니다.

en: This version of AO firmware (%03u) limits the travel range of the AO, and may cause
    calibration to fail. It is recommended to load firmware version 101 or earlier.
    The SXV-AO Utility v104 or newer, available at http://www.sxccd.com/drivers-downloads,
    contains the v101 firmware.
kr: 이 버전의 AO 펌웨어 (%03u)는 AO의 이동 범위를 제한하므로 교정에 실패 할 수 있습니다.
    펌웨어 버전 101 또는 이전 펌웨어를 로드하는 것이 좋습니다.
    http://www.sxccd.com/drivers-downloads에서 제공되는 SXV-AO Utility v104 또는 최신 버전에는 v101 펌웨어가 포함되어 있습니다.

en: Would you like to proceed anyway?
kr: 그래도 계속 진행 하시겠습니까?

en: Select serial port
kr: 시리얼 포트 선택

en: Serial Port
kr: 시리얼 포트

en: We need at least INDI driver %s version 1.12 to get the Firmware version and the Limit switch states.
kr: 펌웨어 버전과 리미트 스위치 상태를 얻으려면 최소한 INDI 드라이버 %s 버전 1.12가 필요합니다.

en: This AO device has firmware version %03u which means it needs to be flashed.
    The SXV-AO Utility v104 or newer, available at http://www.sxccd.com/drivers-downloads,
    contains the firmware.
kr: 이 AO 장치의 펌웨어 버전은  %03u 이므로 플래시해야합니다.
    http://www.sxccd.com/drivers-downloads에서 제공되는 SXV-AO Utility v104 또는 최신 버전에 펌웨어가 포함되어 있습니다.

en: Zoom in
kr: 확대

en: Zoom out
kr: 축소

en: Reference Circle
kr: 참조 서클

en: Check to display a reference circle
kr: 참조 서클 표시에 체크

en: Radius:
kr: 반경:

en: Reference circle radius
kr: 참조 서클 반경

en: SkyE
kr: 스카이E

en: SkyN
kr: 스카이N

en: Guide Pulse Duration (ms):
kr: 가이드 펄스 지속 시간(밀리초):

en: Manual guide pulse duration (milliseconds)
kr: 수동 가이드 펄스 지속 시간(밀리초)

en: Reset the manual guide pulse duration to the default value. The default value is the calibration step size.
kr: 수동 가이드 펄스 지속 시간을 기본값으로 재설정하십시오. 기본값은 교정 단계 크기 입니다.

en: Select the dither amount type. Imaging applications have the option of sending each of these dither amounts to PHD.
kr: 디더 양 유형을 선택. 촬영 프로그램은 이러한 각 디더 양을 PHD로 보낼 수 있는 옵션을 가지고 있습니다.

en: Scale factor for dithering. The dither amount type is multiplied by this value to get the actual dither amount. Changing the value here affects both manual dithering and dithering from imaging applications connected to PHD.
kr: 디더링을 위한 스케일 팩터. 디더 양 유형에 이 값을 곱하여 실제 디더 양을 구합니다. 여기서 값을 변경하면 PHD에 연결된 촬영 프로그램의 수동 디더링과 디더링에 모두 영향을 미친다.

en: RA Only
kr: 적경 전용

en: Dither on RA axis only. Changing the value here affects both manual dithering and dithering from imaging applications connected to PHD.
kr: 적위축에서만 디더링. 여기서 값을 변경하면 PHD에 연결된 촬영 프로그램의 수동 디더링과 디더링에 모두 영향을 미친다.

en: Move the guider lock position a random amount on each axis, up to the maximum value determined by the dither type and the dither scale factor.
kr: 각 축에 있는 가이드 잠금 위치를 디더 유형과 디더 스케일 팩터에 의해 결정된 최대값까지 무작위 양으로 이동시킨다.

en: File does not exist - cannot load
kr: 파일이 없습니다-로드할 수 없습니다

en: FITS file is not of an image:
kr: FITS 파일이 이미지가 아닙니다:

en: Review Calibration
kr: 교정 리뷰

en: Restore Calibration
kr: 교정 복원

en: Connecting to Mount...
kr: 마운트 연결중...

en: Connecting to AO...
kr: AO 연결중...

en: Connecting to Camera...
kr: 카메라 연결중...

en: Connecting to Rotator...
kr: Rotator 연결중...

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by gedit for auto-detecting the encoding of a file. "CURRENT" is the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
en: [UTF-8,CURRENT,ISO-8859-15,UTF-16]
kr: [UTF-8,CURRENT,EUC-KR,ISO-8859-1,UTF-16]

en: Modem Lights
kr: 모뎀 깜빡이

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
kr: GNU General Public License로 배포됩니다.
    모뎀 상태를 보여주고 전화를 걸어줍니다.
    위에서부터 혹은 좌로부터 깜빡이들은 각각 데이터를 받고 주는것을 보여줍니다.

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
kr: 현재 연결되어 있습니다
    연결을 끊겠습니까?

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
kr: %#.1fMb 받음 /%#.1fMb 보냄 / 시간: %.1d:%.2d

en: not connected
kr: 연결되어 있지 않음

en: Ask for confirmation when connecting/disconnecting
kr: 연결/해제할 때 확인 질문을 합니다

en: Blink when connecting
kr: 연결할 때 깜박입니다

en: Command executed when connecting
kr: 연결할 때 실행할 명령어

en: Command executed when disconnecting
kr: 연결을 끊을 때 실행할 명령어

en: Display a confirmation dialog when connecting or disconnecting.
kr: 연결/해제할 때 확인 대화 상자를 보입니다.

en: Make the applet blink when the modem is connecting.
kr: 모뎀이 연결중일 때 애플릿을 깜박입니다.

en: Modem device name
kr: 모뎀 장치 이름

en: Modem lock file
kr: 모뎀 잠금 파일

en: Receive background color
kr: 받기 바탕 색

en: Receive foreground color
kr: 받기 글자 색

en: Send background color
kr: 보내기 바탕 색

en: Send foreground color
kr: 보내기 글자 색

en: Show connect time and throughput
kr: 연결 시간과 처리량 보여주기

en: Show extra information about the connect time and amount of data transmitted and received.
kr: 연결 시간과 송수신한 데이타 양과 같은 정보를 보여줍니다.

en: Status connected color
kr: 연결된 상태의 색

en: Status not connected color
kr: 연결 안 된 상태의 색

en: Status waiting connection color
kr: 연결을 기다리는 상태의 색

en: Text background color
kr: 텍스트 바탕 색

en: Text foreground color
kr: 텍스트 글자 색

en: Text outline color
kr: 텍스트 외곽선 색

en: The background color of the button used to indicate data received.
kr: 받은 데이타를 나타내는 데 쓸 단추의 바탕 색.

en: The background color of the button used to indicate data sent.
kr: 보낸 데이타를 나타내는 데 쓸 단추의 바탕 색.

en: The color used to display the status button when the modem is connected.
kr: 모뎀이 연결되었을 때 상태 단추에 보여줄 색.

en: The color used to display the status button when the modem is connecting.
kr: 모뎀이 연결중일 때 상태 단추에 보여줄 색.

en: The color used to display the status button when the modem is not connected.
kr: 모뎀이 연결중이 아닐 때 상태 단추에 보여줄 색.

en: The color used to indicate that data has been received.
kr: 데이타를 받았음을 알리는 데 사용할 색.

en: The color used to indicate that data has been sent.
kr: 데이타를 보냈음을 알리는 데 사용할 색.

en: The fraction of a second until the applet updates.
kr: 애플릿이 업데이트하는 간격 (초 단위).

en: The name of the modem device.
kr: 모뎀 장치의 이름.

en: The name of the modem lock file.
kr: 모뎀 잠금 파일의 이름.

en: Use isdn
kr: ISDN 사용

en: Use isdn instead of ppp to connect the modem.
kr: 모뎀에 연결하는 데 PPP가 아니라 ISDN을 사용합니다.

en: Use this command to connect the modem.
kr: 모뎀에 연결할 때 이 명령어를 사용합니다.

en: Use this command to disconnect the modem.
kr: 모뎀 연결을 끊을 때 이 명령어를 사용합니다.

en: Verify owner of lock file
kr: 잠금 파일의 소유자 확인

en: Modem Lights Preferences
kr: 모뎀 깜박이 기본 설정

en: U_pdate every:
kr: 업데이트(_P): 매

note: extra info checkbox
en: Sho_w connect time and throughput
kr: 연결 시간과 처리량 보여주기(_W)

en: B_link connection status when connecting
kr: 연결할 때 연결 상태 깜박이기(_L)

en: Connections
kr: 연결

en: Co_nnection command:
kr: 연결 명령어(_N):

en: _Disconnection command:
kr: 연결 해제 명령어(_D):

note: confirmation checkbox
en: Con_firm connection
kr: 연결 확인(_F)

en: Receive Data
kr: 데이터 받기

en: _Foreground:
kr: 글자색(_F):

en: Send Data
kr: 데이터 보내기

en: Foregroun_d:
kr: 글자색(_D):

en: Backg_round:
kr: 바탕색(_R):

en: Connection Status
kr: 연결 상태

en: Co_nnected:
kr: 연결됨(_N):

en: Disconnec_ted:
kr: 연결 끊김(_D):

en: C_onnecting:
kr: 연결중(_O):

en: For_eground:
kr: 글자색(_E):

en: Bac_kground:
kr: 바탕색(_K):

en: O_utline:
kr: 외곽선(_U):

en: Modem Options
kr: 모뎀 옵션

en: _Device:
kr: 장치(_D):

en: _Lock file:
kr: 잠금 파일(_L):

en: _Verify owner of lock file
kr: 잠금 파일의 소유자 확인(_V)

note: ISDN checkbox
en: U_se ISDN
kr: ISDN 쓰기(_S)

en: Advanced
kr: 고급

en: Home
kr: 집

en: _Search
kr: 찾기(_S)
