extra - en to ln translation catalogue (974 entries)

note: translators: This is the label for the "Sharing" panel in the Settings
en: Sharing
ln: Ko kabola

en: Cancel
ln: Longola

en: Remove
ln: Longola

en: Back
ln: Bozóngi

en: None
ln: Mɔ̌kɔ́ tɛ̂

en: Undo
ln: Bakwisa

en: Add
ln: Bakisa

en: Text Editor
ln: mobɔngele nkomá ; editɛ́lɛ

en: File Browser
ln: Molúki Kásá

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
ln: Plívɛ

en: Afrikaans
ln: afrikansi

en: Bulgarian
ln: libiligali

en: Czech
ln: litshekɛ

en: German
ln: lialemá

en: Greek
ln: ligeleki

en: English Britain
ln: lingɛlɛ́sa ya Ingɛlɛ́tɛlɛ

en: English_rp
ln: lingɛlɛ́sa

en: Spanish
ln: lisipanye

en: Farsi
ln: lipelésanɛ

en: Farsi-pinglish
ln: lipelésanɛ-lingɛlɛ́sa

en: French
ln: lifalansɛ́

en: Greek-ancient
ln: ligeleki

en: Hindi
ln: lihindi

en: Hungarian
ln: liongili

en: Indonesian
ln: lindonezi

en: Italian
ln: litaliano

en: Latin
ln: latina

en: Nepali
ln: linepalɛ

en: Dutch
ln: lifalamá

en: Punjabi
ln: lipendzabi

en: Polish
ln: lipolonɛ

en: Portuguese (Brazil)
ln: lipulutugɛ́si ya Brazil

en: Portuguese (Portugal)
ln: lipulutugɛ́si ya Erópa

en: Romanian
ln: liromani

en: Russian
ln: lirisí

en: Swedish
ln: lisuwedɛ

en: Swahili-test
ln: kiswahíli

en: Tamil
ln: litamuli

en: Turkish
ln: litiliki

en: Vietnam
ln: liviyetinámi

en: Vietnam_hue
ln: liviyetinámi_hue

en: Vietnam_sgn
ln: liviyetinámi_sgn

en: When to require passwords
ln: Soki esengi mot de passe

en: When to ask for passwords. Possible values are "never", "on_write", and "always".
ln: Soki etuni yo mot de passe na yo.Okoki kotia kaka "mokolo moko te","ekomama", na "mpo na seko".

en: Personal File Sharing
ln: Fichier oyo okaboli

en: Launch Personal File Sharing if enabled
ln: Tinda fichier oyo okaboli soki ezali

en: share;files;http;network;copy;send;
ln: Kabola;fichiers;http;rezo;copier;tinda;

en: Turn on Personal File Sharing to share the contents of this folder over the network.
ln: Pesa ndingisa na rézo mpo na fichier oyo okaboli.

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
ln: Fichier polele ya %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
ln: fichier polele ya %s na %s

en: There is only one
ln: Ezali kaka yango moko

en: High Contrast
ln: Bolimi ya makasi

en: High contrast theme
ln: Elembo ya Bolimi ya makasi

en: Quit
ln: Bima

en: Search produced empty result
ln: Boluki épesi rézita moko tê

en: Try another search criteria.
ln: Meka klítɛlɛ ya boluki mosusu.

en: No recent characters found
ln: Monkoma moko tɛ̂ ya kala tɛ̂ émonani

en: Characters will appear here if you use them.
ln: Minkoma bikomonana awa soki oseleli yango.

en: Copy Character
ln: Kopi monkomá

en: Character copied to clipboard
ln: Monkoma ékopiami na zau

en: Current page
ln: Lonkasa ya sikawa

en: Filter by Font
ln: Kokɔngɔlɔ na polosi

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
ln: Minkoma ézali ntoma mpona koluka mpe bakisa minkoma ya momeseno tê. Ezo sunga yo mpona kokuta na lombangu monkoma ozali koluka na nzéla ya liloba-mamá.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
ln: Okoki mpe koluka minkoma na katégoli, lokola na bilembo bya bokomi, bilili, etc.

en: Characters
ln: Minkomá

en: Utility application to find and insert unusual characters
ln: Ntómo mpona koluka mpe bakisa minkoma ya momeseno tê

en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;
ln: Minkoma;unikɔdɛ;bilembo bya bokomi;matématíki;minkandá;emoji;emoticon;

en: Font to display characters
ln: Polosi ya bomonisi ya minkoma

en: Use the font to render characters on the character list.
ln: Salela polosi pona komonisa lisite ya minkoma.

en: Maximum recent characters
ln: Motuya ya suka ya minkoma ya kala tɛ̂

en: Recently Used
ln: Esalelami sika

en: Punctuation
ln: Bilembo bya bokomi

en: Arrows
ln: Likulá

en: Bullets
ln: Bakabulɛ

en: Pictures
ln: Bilílí

en: Currencies
ln: Mbɔ́ngɔ

en: Math
ln: Matématíki

en: Letters
ln: Minkandá

en: Emoticons
ln: Bilembo sáí

en: %s Category List Row
ln: %s Lisite ya linie ya katégoli

en: See Also
ln: Tala mpe

en: Unicode U+%04s
ln: Unikɔdɛ U+%04s

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
ln: % Etiyami na káti tê %

en: Characters Application
ln: Esáliseli ya minkoma

en: Characters Application started
ln: Esáliseli ya minkoma ebandí

en: Characters Application exiting
ln: Bobimi ya ésáliseli ya minkoma

en: Unknown character name
ln: Nkombo ya monkoma eyébání tɛ̂

en: GNOME Characters
ln: GNOME Minkoma

en: Character Map
ln: Tablo ya monkoma

en: %s (%s only)
ln: %s (%s kaka)

en: %s Character List
ln: %s  Lísite ya minkoma

en: Search Result Character List
ln: Lisite ya monkoma sima ya boluki

en: Books
ln: Buku

en: An e-book manager application for GNOME
ln: Esaleli ya koyangela ba buku nimeriki pona GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
ln: Esaleli ya mpamba pona koyingela na ba buku nimeriki na yo mpe koyangela  na GNOME. Ntina na ye ezali kozala boponi ya mpamba mpe ya kitoko na bosaleli moyangeli ya ba kasa pona kosala ba buku nimeriki.

en: It lets you:
ln: Ezo sunga yo pona:

en: View recent e-books
ln: Tala ba buku nimeriki ya suka

en: Search through e-books
ln: Luka nakati ya bibilyotèque

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
ln: Tanga ba buku nimeriki (PDF mpe bandi ya koyema) na emɔ́niselo mobimba

en: Print e-books
ln: Bimisa ba buku nimeriki

en: Access, manage and share books
ln: Yíngela na, yangela mpe kabola ba buku

en: Books;Comics;ePub;PDF;
ln: Buku; buku nimeriki;Bandi ya koyema;ePub;PDF;

en: View as
ln: Monisa lokola

en: View as type
ln: Monisa lokola típɛ

en: Sort by
ln: Kolandisa na

en: Sort by type
ln: Kolandisa na típɛ

en: Window size
ln: Bonene ya lininisa

en: Window size (width and height).
ln: Bonene ya lininisa (libale mpe bosanda).

en: Window position
ln: Poziso ya lininisa

en: Window position (x and y).
ln: Poziso ya lininisa (x mpe y).

en: Window maximized
ln: Lininisa ya kongangola

en: Window maximized state
ln: Ezaleli ya lininisa ya kongangola

en: Night mode
ln: Mode ya butu

en: Whether the application is in night mode.
ln: Lakisa soki ésaleli ézali na mode ya butu.

en: A document manager application for GNOME
ln: Esaleli ya koyangela ba dokima pona GNOME

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
ln: Esaleli ya mpamba pona koyingela, koyangela mpe kokabola ba dokima na yo na GNOME. Ntina na ye ezali kozala boponi ya mpamba mpe ya kitoko na bosaleli moyangeli ya ba kasa pona kosala ba dokima. Bokotisi ekokani na lipata ékoki kosela na konti Ɛtenɛ́ti ya GNOME.

en: View recent local and online documents
ln: Monisa ba dokima ya kala tê na lokale to na Ɛtenɛ́ti

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
ln: Yingela na kɔténi na yo ya  Google, ownCloud to OneDrive

en: Search through documents
ln: Luka na kati ya ba dokima na yo

en: See new documents shared by friends
ln: Tala ba dokima ya sika ekabolami na baninga

en: View documents fullscreen
ln: Tala ba dokima na emɔ́niselo mobimba

en: Print documents
ln: Bimisa dokima

en: Select favorites
ln: Pono ba favoli

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
ln: Fungola na éditele ya lisaleli nionso pona mobongisi oyo ézali triviale tê

en: Access, manage and share documents
ln: Yingela, Yangela mpe kabola ba dokima

en: Docs;PDF;Document;
ln: Docs;PDF;Dokima;

en: Fullscreen
ln: Emɔ́niselo mobimba

en: Night Mode
ln: Mode ya butu

en: Keyboard Shortcuts
ln: Lakusi ya ekomelo

en: Help
ln: Lisálisi

[ctx: shortcut window]
en: General
ln: Banso

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ln: Lakisa lisálisi

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ln: Bima

[ctx: shortcut window]
en: Search
ln: Luka

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
ln: Bimisa dokima ya sikawa

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ln: Bolúki

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ln: Zónga sima

[ctx: shortcut window]
en: Preview
ln: Tála yambo

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ln: Kozúma likolo

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ln: Kozúma nsé

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
ln: Tíya lembete na lonkasa ya sikawa

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
ln: Fungola ésika ya lininísa lia bosololi mpe tíya lembete

[ctx: shortcut window]
en: Rotate anti-clockwise
ln: Kobongola na nzela ya ngonga tê

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
ln: Bongola na nzela ya ngonga

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
ln: Okilansɛ élandi ya nkoma ya boluki

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
ln: Okilansɛ éleki ya nkoma ya boluki

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
ln: Mode ya bolakisi

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
ln: Fungola ekela ya meni

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ln: Emɔ́niselo mobimba

en: Enter a name for your first collection
ln: Tiya kombo na kolɛkiso na yo ya yambo

en: New Collection…
ln: Kolɛkiso ya sika...

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
ln: Sala

en: Edit
ln: Bongisa

en: Print…
ln: Bimisa...

en: Present
ln: Ya sikawa

en: Zoom In
ln: Kozúma likoló

en: Zoom Out
ln: Kozúma nsé

en: Rotate ↶
ln: Balola ↶

en: Rotate ↷
ln: Balola ↷

en: Properties
ln: Propyéte

en: Select All
ln: Pono nionso

en: Select None
ln: Kopono moko tê

en: Collections
ln: Kolɛkiso

en: View items as a grid of icons
ln: Monisa itema na eténiténi ya ikonɛ

en: View items as a list
ln: Tala iteme lokola lisite

note: #-#-#-#-#  33 (gedit master)  #-#-#-#-# ex:set ts=8 noet:
en: Sort
ln: Landisa

en: Author
ln: Mokomi

en: Name
ln: Nkombo

en: Failed to print document
ln: Okoki tê kobimisa kasa

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
ln: Lokalɛ

en: Getting Started with Documents
ln: Kobanda sika na dokima

en: Collection
ln: Kolɛkiso

en: Spreadsheet
ln: Tablɛ̀rɛ

en: Presentation
ln: Lakisa

en: e-Book
ln: Buku nimeriki

en: Document
ln: Dokima

en: Please check the network connection.
ln: Tala kɔnɛkisió rézo.

en: Please check the network proxy settings.
ln: Tala palamɛ́tɛlɛ ya proksi rézo.

en: Unable to sign in to the document service.
ln: Okoki tê komikomisa na sɛ́visɛ ya dokima.

en: Unable to locate this document.
ln: Okoki tê kokuta ésika ya dokima oyo.

en: Hmm, something is fishy (%d).
ln: Eloko moko ézali malamu tê (%d)

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
ln: Ozali kosalela botáli yambo ya buku. Lisanga lia lisáleli bikokoma kala tê!

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
ln: Lisálisi lia LibreOffice ézali sei tê. Lobana moyángeli sistɛ́mɛ.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
ln: Ooh! Okoki kotombisa “%s” tê

en: Page %u of %u
ln: Lonkásá %u ya %u

en: Unable to load the document
ln: Okoki kotombisa dokima tê

en: LibreOffice is required to view this document
ln: LibreOffice ndé ébongi  pona komonisa dokima oyo

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
ln: Lonkásá %s

en: No bookmarks
ln: Lembete ézali tê

en: No table of contents
ln: Tablo ya biténi bya dokimá ézali tê

en: Contents
ln: Koteni

en: A document manager application
ln: Esaleli ya koyangela ba dokima

en: An e-books manager application
ln: Esaleli ya koyangela ba buku nimeriki

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
ln: Fungola na %s

en: Search
ln: Luka

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
ln: Monisa meni

en: Click on items to select them
ln: Fina likola ya itɛmɛ pona kopona

en: %d selected | %d selected
ln[0]: %d epɔnámí
ln[1]: %d epɔnámí

en: Select Items
ln: Pono itɛmɛ

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
ln: “%s”  elímuísámí

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
ln[0]: Itɛmɛ %d élimuisami
ln[1]: Ba itɛmɛ %d élimuisami

en: Printing “%s”: %s
ln: Bobimisi “%s”: %s

en: Your documents are being indexed
ln: Dokima na yo ézali na nzela kozala indeksé

en: Some documents might not be available during this process
ln: Ba dokima misusu bikoki kozala sei tê na etámboli oyo

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
ln: Kɛndɛ kozwa dokima na %s

en: Fetching documents from online accounts
ln: Kɛndɛ kozwa dokima na konti ya Ɛtɛnɛti

en: Password Required
ln: liloba-nzelá oyo ébongi

en: _Unlock
ln: _Kokangola

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
ln: Dokima %s ékangami mpe ésengi liloba-nzelá mpona efungolama

en: _Password
ln: _Liloba-nzelá

en: Running in presentation mode
ln: Sikawa na mode ya bolakisi

en: Present On
ln: Bolakisi ézali na nzela

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
ln: Botiyi na miluálɛ

en: Primary
ln: Ya liboso

en: Off
ln: Kanga

en: Secondary
ln: Ya mibale

en: Bookmark this page
ln: Tiya lembete na lonkasa oyo

en: Find Previous
ln: kúta eléki

en: Find Next
ln: Kúta elándi

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
ln: Títɛlɛ

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
ln: Mokomi

note: Source item
en: Source
ln: Líziba

note: Date Modified item
en: Date Modified
ln: Date ya bobóngoli

en: Date Created
ln: Date ya bokeli

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
ln: Típɛ

en: Category
ln: Kategoli

note: Translators: this refers to new and recent documents Translators: this refers to documents
en: All
ln: Nionso

note: Translators: this refers to favorite documents
en: Favorites
ln: Favoli

note: Translators: this refers to shared documents
en: Shared with you
ln: Ekabolámí na yo

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
ln: Tipe

en: PDF Documents
ln: Dokima PDF

en: e-Books
ln: Buku nimeriki

en: Comics
ln: Bandi ya koyema

en: Presentations
ln: Bolakisi

en: Spreadsheets
ln: Tablɛ̀rɛ

en: Text Documents
ln: Dokima ya nkomá

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
ln: Ekokani na

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
ln: Titele

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
ln: Mokomi

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
ln: Kɔténi

en: Sources
ln: Líziba

en: Rename…
ln: Pésa nkómbó lisúsu...

en: Delete
ln: Límuisa

en: “%s” removed
ln: “%s” elongólámí

en: Rename
ln: Pésa nkómbó lisúsu

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
ln: Kolɛkiso

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
ln: Ndingisa ya dokima

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
ln: Bóngola

en: Public
ln: Ya bato bánsɔ

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
ln: Moto nionso akoki kobongisa

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
ln: Bakisa bato

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
ln: Tiya adɛlɛ́sɛ ímɛlɛ

en: Can edit
ln: Okoki kobongisa

en: Can view
ln: Okoki komona

en: Everyone can read
ln: Moto niono akoki ko tanga

en: Owner
ln: Nkóló

en: You can ask %s for access
ln: Okoki kotuna %s pona koyingela

en: The document was not updated
ln: Dokima étiyami sika tê

en: Untitled Document
ln: Dokima ézali na títɛlɛ tɛ̂

en: Unable to fetch the list of documents
ln: Okoki tê kozwa lisite ya ba dokima

en: No collections found
ln: Kolɛkiso moko tê émonani

en: No books found
ln: Buku moko tê émonani

en: No documents found
ln: Dokima moko tê émonani

en: Try a different search
ln: Meka koluka ndenge mosusu

en: You can create collections from the Books view
ln: Okoki kokela ba kolɛkiso na emoniseli ya buku

en: You can create collections from the Documents view
ln: Okoki kokela ba kolɛkiso na emoniseli ya dokima

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
ln: Ba dokima biwuti na  <a href="palamɛ́tɛlɛ-sistɛ́mɛ">Konti Eteneti na yo </a> mpe <a href="kasa://%s">Dosíyé ya dokima</a>  bikomonana awa.

en: Yesterday
ln: Lóbi

en: %d day ago | %d days ago
ln[0]: Elekí mokolo %d
ln[1]: Elekí mikolo %d

en: Last week
ln: Pɔ́sɔ ya suka

en: %d week ago | %d weeks ago
ln[0]: Pɔ́sɔ eleki %d
ln[1]: Pɔ́sɔ eleki %d

en: Last month
ln: Sánzá ya suka

en: %d month ago | %d months ago
ln[0]: Eleki sánzá éleki %d
ln[1]: Eleki ba sánzá %d

en: Last year
ln: Mbula ya suka

en: %d year ago | %d years ago
ln[0]: Eleki mbula %d
ln[1]: Eleki ba mbula %d

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
ln: gedit azali mobɔngele nkomá mokonzi ya nzíngazínga ya biló GNOME.  Soki olongi ésaleli ya pasi tɛ̂ mpe ya makasi tɛ̂, gedit azali mobɔngele nkomá ya makasi ya bosaléli banso.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
ln: Te okoma best-seller ékoya, pologami ya sika, to mpe olingi kazwa ndambo ya noti, gedit azali esaleli ya kitoko mpona kokokisa misala na yo.

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
ln: sistɛ́mɛ na ye ya kotíngisa epesi yo ndingisa ya kosalela esáliseli na mposa na yo mpe na lolenge na yo ya mosala.

en: Edit text files
ln: Bɔngisa kásá ya nkomá

en: gedit Text Editor
ln: gedit mobɔngele nkomá

en: Text;Editor;
ln: Nkoma;ebɔngele;

en: Open a New Window
ln: Fungola lininísa ya sika

en: Open a New Document
ln: Fungola dokimá ya sika

en: Use Default Font
ln: Salela polósi likwá

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ln: Lakisa soki ebongi kosalela bonene ya polosi likwa ya sistɛ́mɛ mpona libongeli nkoma na esika ya kosalela polosi moko ya gedit. Soki liponi wana eza ya kokangama, na tango wana polosi oyo éponami na liponi " Polosi ya ebɔngeli" eko salelama na esika ya polosi ya sistɛ́mɛ.

en: Editor Font
ln: Editor polósi

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ln: Polosi ya koúlinisa nde esalelami na étando ya libongeli . Ekoki ko zwa esika soki liponi ya "Salela polosi likwa" ekangami.

en: Style Scheme
ln: Nzɛ́ngá ya Libɔngisi

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ln: ID ya libɔngisi nzenga ya GtkSourceView bisaleli mpona botiyi langi ya nkoma

en: Create Backup Copies
ln: Kela kopí ya bobíkisi

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
ln: Lakisa soki gedit akoki kokela kopí ya bobíkisi ba kasa oyo azali ko bombisa

en: Autosave
ln: mɛ́i-bombómbisi

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
ln: Lakisa soki gedit akoki ko bombisa ya mɛ́i kasa eye ebóngolámí sima ya ntaka ya ngonga. Okoki kotiya ntaka ya ngonga na lopini "ntaka ya mɛ́i-bombómbisi".

en: Autosave Interval
ln: Etando ya bombómbisi

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
ln: Motango ya miniti oyo sima na yango nde gedit akoki ko bombisa ye mɛ́i kasa ebóngolámí. Ekoki ko zwa esika soki liponi ya "mɛ́i-bombómbisi" ézali polélé.

en: Maximum Number of Undo Actions
ln: Suka ya mutaya ya ekelá bwakisami

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
ln: Mutaya ya suka ya bikelá oyo gedit akoki kobákwisa to kozóngela. Salela "-1"  soki olingi kotiya ndelo tɛ̂.

en: Line Wrapping Mode
ln: modɛ ya bozongi na liníɛ

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "none" for no wrapping, "word" for wrapping at word boundaries, and "char" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ln: Lakisa ndenge ya kokabola ba linie ya milayi na kati ya étando ya libɔngeli. Salela "none"  soki olingi kokabola tê, "word" pona kokabola na suka ya lokoma, mpe "char" pona kokabola na ndélo ya mokoma.  Yeba té mbenza bana bizali na botáli likomá, Sale té émonana ndengé étiyami.

en: Last split mode choice for line wrapping mode
ln: Bopɔni ya suka na mode ya bokaboli linie

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use "word" for wrapping at word boundaries, and "char" for wrapping at individual character boundaries.
ln: Tiya bopɔni ya suka na mode ya bokaboli linie, mpo mode oyo étikala na  memuále ata soki fɔksío wana ékangami. Salela "word" pona kokabola na suka ya lokoma, mpe "char" pona kokabola na ndélo ya mokoma.

en: Tab Size
ln: lipipi ya bolaí

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ln: Tiya motuya ya sipasi oyo ékomonisama na ésika ya  monkoma ya lipipi.

en: Insert spaces
ln: Kóákisa sipasi

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
ln: Lakisa tango gedit alingi kokóákisa sipasi to tabulation

en: Automatic indent
ln: Mɛ́i--bénda

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
ln: Lakisa tango gedit alingi kolamusa bobéndi otomatíki

en: Display Line Numbers
ln:  Mɔ́nisa Mitúya ya Liníɛ

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
ln: Lakisa tango gedit alingi kolakisa mamɛlo ya liníɛ na kati ya étando ya libɔngeli.

en: Highlight Current Line
ln: Kongengisa liníɛ ya sikáwa

en: Whether gedit should highlight the current line.
ln: Lakisa tango gedit alingi kongengisa liníɛ ya sikawa.

en: Highlight Matching Brackets
ln: Ngengisa bilembo ya botangoli oyo ekokani

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
ln: Lakisa soki gedit akoki kongengisa bilembo ya botangoli oyo ekokani

en: Display Right Margin
ln: Komónisa marzi n’elómi

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
ln: Lakisa soki gedit akoki komonisa marzi nelómi nakati ya etando ya libɔngeli

en: Right Margin Position
ln: Esika ya Marzi n’elómi

en: Specifies the position of the right margin.
ln: Limbola poziso ya marzi nelómi

en: Display Overview Map
ln: Monisa mapi ya apɛ́lɛsi

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
ln: Lakisa soki gedit akoki komonisa calati ya bomoni lisanga ya ba dokima

en: Document background pattern type
ln:  Ndéngé ya motifi ya simasima ya dokima

en: Whether the document will get a background pattern painted.
ln: Lakisa soki dokima akozwa motifi ya simasima ya kokóba.

en: Smart Home End
ln: Yambo mpe suka ya mayɛ́lɛ

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "disabled" to always move at the start/end of the line, "after" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "before" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "always" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ln: Lakisa ndenge nini motúmbé azali kotambola tango tusi ya yambo mpe ya suka éfinami. Salela "disabled"  (ékangami)  pona kokende tango inso liboso/suka ya linie,  "after" (sima) pona kokende liboso/suka ya linie na ngonga  ya yambo oyo ba tusi bifinami mpe liboso/suka ya nkoma nakobosanaka ba sipasi, na tango ya ibalé oyo ba tusi bifanami, "before" (liboso) pona kokende liboso/suka ya linie liboso ya kokende liboso/suka ya linie mpe "always" (tango inso) pona kokende tango inso liboso/suka ya nkoma na ésika ya liboso/suka ya linie.

en: Restore Previous Cursor Position
ln: Zongisa motúmbé na ésika éleki

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ln: Lakisa soki gedit akoki kozongisa motúmbé na ésika éleki tango ya kotombisa kasa.

en: Enable Syntax Highlighting
ln: Lamusa bongengisi ya sɛtákisi

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
ln: Lakisa soki gedit akoki kolamusa bongengisi sɛtákisi

en: Enable Search Highlighting
ln: Lamusa bogéngísámí ya boluki

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
ln: Lakisa soki gedit akoki kongengisa ba okilansɛ niɔ́nsɔ ya boluki nkoma

en: Ensure Trailing Newline
ln: Laka liníɛ ya suka ya sika

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
ln: Lakisa soki gedit akoki ko keba te ba dokima esila ntángo ínsɔ na linie ya sika na suka ya kasa.

en: Toolbar is Visible
ln: Ndáko ya bisáleli a komónisama

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ln: Lakisa soki ndáko ya bisáleli akoki komónisama na lininisa ya libɔngeli

en: Notebook Show Tabs Mode
ln: Mode ya bolakisi lipipi

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use "never" to never show the tabs, "always" to always show the tabs, and "auto" to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ln: Tiya ndengé ya komonisa  lipipi ya lininisa. Salela  "never"  mpona komonisa yango tê,  "always" mpona komonisa yango seko, mpe "auto" mpona komonisa yango soki éleki moko.  Yeba té mbenza bana bizali na botáli likomá, Sale té émonana ndengé étiyami.

en: Status Bar is Visible
ln: barɛ ya ezalela ézali komónisama

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ln: Lakisa soki  barɛ ya stati na nsé ya lininisa ya libɔngeli ekoki komonana.

en: Side panel is Visible
ln: Pano ya pembeni ézali komónisama

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
ln: Lakisa soki pano ya mopanzi na embembé ya lininisa ya libɔngeli ekoki komonana.

en: Maximum Recent Files
ln: Nsúka ya ba kásá ya sikawa

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
ln: Lakisa motuya ya suka ya ba kasa biwuti kofungolama biyé bikomonisama na méni-mwǎna "Kasa ya sikawa".

en: Print Syntax Highlighting
ln: BImisa bongengisi sɛtákisi

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
ln: Lakisa soki gedit akoki kobimisa bongengisa sɛtákisi tango ya bobimisi ya ba dokima.

en: Print Header
ln: kobimisa likoló lia lonkásá

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
ln: Lakisa soki gedit akoki kotiya likoló lia lonkásá tango ya bobimisi ya ba dokima.

en: Printing Line Wrapping Mode
ln: Bimisa na mode ya bozongi na linie

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "none" for no wrapping, "word" for wrapping at word boundaries, and "char" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ln: Lakisa ndenge ya kokabola ba linie ya milayi tango ya bobimisi. Salela "none"  soki olingi kokabola tê, "word" pona kokabola na suka ya lokoma, mpe "char" pona kokabola na ndélo ya mokoma.  Yeba té mbenza bana bizali na botáli likomá, Sale té émonana ndengé étiyami.

en: Print Line Numbers
ln: Bimisa mamelo ya liníɛ

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
ln: Soki mbenza oyo ézali 0, numelo moko tê ya linie éko koakisama tango ya bobimisi dokima. Soki tê, gedit ako lakisa numélo ya linie na ba linie nionso.

en: Body Font for Printing
ln: Polosi pona bobimisi nzoto lia lonkasa

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
ln: Lakisa polosi ya kosalela mpona nzoto ya dokima ntango ya bobimisi.

en: Header Font for Printing
ln: Polosi pona bobimisi likolo lia lonkasa

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
ln: Lakisa polosi ya kosalela mpona likola lia lonkasa  ntango ya bobimisi dokima. Ekoki ko zwa esika soki liponi ya "Bimisa likola lia lonksa" ézali polele.

en: Line Number Font for Printing
ln: Polosi pona bobimisi numelo ya liniɛ

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
ln: Lakisa polosi ya kosalela mpona ba numelo ya linie ntango ya bobimisi.  Ekoki ko zwa esika soki liponi ya "Bimisa numelo ya linie" ézali zeló tê.

en: Margin Left
ln: Marzi ya embembé

en: The left margin, in millimeters.
ln: Marzi ya embembé, na milimɛ́tɛlɛ.

en: Margin Top
ln: Marzi ya Likoló

en: The top margin, in millimeters.
ln: Marzi ya likoló, na milimɛ́tɛlɛ.

en: Margin Right
ln: Marzi n’elómi

en: The right margin, in millimeters.
ln: Marzi nélomi, na milimɛ́tɛlɛ.

en: Margin Bottom
ln: Marzi ya nsé

en: The bottom margin, in millimeters.
ln: Marzi ya nsé, na milimɛ́tɛlɛ.

en: Candidate Encodings
ln: Akɔdaze oyo esengelami

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
ln: Liste ya ba akɔdaze émonisami na ongele ya Fungola/bombisa mpe meni akɔdaze ya minkomá ya époniseli ya kasa. "Ya sikawa" élakisi akɔdaze ya minkomá ya sikawa. Kaka ba akɔdaze éyabani ndé ésalelami. Mpenza likwá ézali liste ya mpamba, na cas wana gedit akopono ya kitoko engebene na ekólo mpe lokóta na yo.

en: Active plugins
ln: Kotingisi ngâ

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ln: Lisiti ya motingisa ngâ. Ezali na "ésika"  ya  motingisa ngâ. Tala kasa ya .gedit-plugin mpona kozwa "ésika" ya motingisi moko.

en: Show the application's version
ln: Monisa versio ya esáliseli

en: Display list of possible values for the encoding option
ln: Monisa lístɛ ya ba mbenza mpona liponi ya akɔdaze

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ln: Tiya akɔdaze ya minkomá ya kosalela mpona kofungola ba kasa etíyámí molɔngɔ́ na ekomiselo bitámboseli

en: ENCODING
ln: AKODAZE

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
ln: Kela lninisa ya nivo likolo na kati ya esitansi ya gedit oyo ezali

en: Create a new document in an existing instance of gedit
ln: Kela dokima ya sika na kati ya esitansi ézali na gedit

en: Set the size and position of the window (WIDTHxHEIGHT+X+Y)
ln: Kotisa bonɛ́nɛ mpe poziso ya lininisa (bonɛ́nɛ+bosándá+X+Y)

en: GEOMETRY
ln: ZOMELETI

en: Open files and block process until files are closed
ln: Fungola kásá mpe tɛ́lɛmisa etámboli kino kásá eko kangama

en: Run gedit in standalone mode
ln: Sálela gedit na modɛ ya bomíyángeli

en: [FILE...] [+LINE[:COLUMN]]
ln: [Kásá...] [+Liníɛ[:Likonzí]]

en: There was an error displaying the help.
ln: zíko moko ésalami tango ya bomonisi lisálisi

en: %s: invalid encoding.
ln: %s: akɔdaze ya kobɔngɛlɛ tɛ̂

en: Close _without Saving
ln: Kanga tángo na bobómbisi

en: _Cancel
ln: _Longola

en: _Save Asâ€¦
ln: _Bómbisa na â€¦

en: _Save
ln: _Bómbisa

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ln[0]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya sɛgɔ́ndi moko eko bungisama mpona libela.
ln[1]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya sɛgɔ́ndi %ld eko bungisama mpona libela.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
ln: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya minuti moko eko bungisama mpona libela.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ln[0]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya minuti mpe sɛgɔ́ndi moko eko bungisama mpona libela.
ln[1]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya minuti moko mpe sɛgɔ́ndi %ld eko bungisama mpona libela.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
ln[0]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya minuti moko eko bungisama mpona libela.
ln[1]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya minuti %ld eko bungisama mpona libela.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
ln: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya mwa ngonga eko bungisama mpona libela.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ln[0]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya ngonga mpe minuti moko eko bungisama mpona libela.
ln[1]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya ngonga mpe minuti %d eko bungisama mpona libela.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
ln[0]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya ngonga moko eko bungisama mpona libela.
ln[1]: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi ya sima ya ngonga %d eko bungisama mpona libela.

en: Changes to document â€œ%sâ€ will be permanently lost.
ln: Bobɔngisi esalemi na dokima â€œ%sâ€ eko bungisama mpona libela.

en: Save changes to document â€œ%sâ€ before closing?
ln: Olingi kobombisa bobɔngisi esalemi na dokima â€œ%sâ€ liboso ya kokanga?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ln: Bobombisi épékisami na moyángeli kompíta.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ln[0]:  Bobɔngisi esalemi na dokima %d eko bungisama mpona libela.
ln[1]:  Bobɔngisi esalemi na ba dokima %d eko bungisama mpona libela.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ln[0]: Ezali na dokima moko na mabongisi ebómbisámí tɛ̂. Olingi kobombisa mabongisi liboso ya kokanga?
ln[1]: Ezali na ba dokima %d na mabongisi ebómbisámí tɛ̂. Olingi kobombisa mabongisi liboso ya kokanga?

en: Docum_ents with unsaved changes:
ln: Dokima na mabongisi ebómbisámí tɛ̂:

en: S_elect the documents you want to save:
ln: P_ɔnɔ dokima oyo olingi kobombisa

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ln: Soki o bombisi tɛ̂, bobɔngisi niɔ́nsɔ eko bungisama mpona libela.

en: Loading file '%s'â€¦
ln: Tómbisa kásá '%s'â€¦

en: Loading %d fileâ€¦ | Loading %d filesâ€¦
ln[0]: Tómbisa %d kásáâ€¦
ln[1]: Tómbisa %d ba kásáâ€¦

[ctx: window title]
note: Translators: "Open" is the title of the file chooser window.
en: Open
ln: Fúngola

en: _Open
ln: _Fúngola

en: The file "%s" is read-only.
ln: Lokásá "%s" eza kotángama káka

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ln: Olingi kokitanisa yango na éyé ozali komeka kobombisa?

en: _Replace
ln: _Kitana

en: Save the file using compression?
ln: Olingi kobombisa kásá na bosáleli bominioli?

en: Save the file as plain text?
ln: Olingi kobombisa kásá lokola nkomá ya sɛ́nzi?

en: The file "%s" was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
ln: Kasa  "%s" é bombisamaki liboso na nkomá ya sɛ́nzi mpe sikawa éko bombisama na bominioli.

en: _Save Using Compression
ln: _Bombisa na bosáleli bominioli

en: The file "%s" was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
ln: Kasa  "%s" é bombisamaki liboso na bominioli mpe sikawa éko bombisama na nkomá ya sɛ́nzi.

en: _Save As Plain Text
ln: _Bombisa lokola nkomá ya sɛ́nzi

en: Saving file '%s'â€¦
ln: Bobómbisi kásá '%s'â€¦

[ctx: window title]
note: Translators: "Save As" is the title of the file chooser window.
en: Save As
ln: Bómbisa na

en: Reverting the document '%s'â€¦
ln: Bozongeli dokima '%s'â€¦

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
ln: Kobútoa mabongisi ya dokima éyé ebómbisámí tɛ̂ '%s'?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
ln[0]: Bobongoli esalami na dokima na sɛgɔ́ndi ya súka eko bungama libela.
ln[1]: Bobongoli esalami na dokima na sɛgɔ́ndi %ld ya súka eko bungama libela.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ln: Bobongoli esalami na dokima na minuti ya súka eko bungama libela.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ln[0]: Bobongoli esalami na dokima na minuti ya súka mpe sɛgɔ́ndi ya súka eko bungama libela.
ln[1]: Bobongoli esalami na dokima na minuti ya súka mpe sɛgɔ́ndi %ld ya súka eko bungama libela.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
ln[0]: Bobongoli esalami na dokima na minuti ya súka eko bungama libela.
ln[1]: Bobongoli esalami na dokima na minuti %ld ya súka eko bungama libela.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ln: Bobongoli esalami na dokima na ngonga ya súka eko bungama libela.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ln[0]: Bobongoli esalami na dokima na ngonga ya súka mpe minuti ya súka eko bungama libela.
ln[1]: Bobongoli esalami na dokima na ngonga ya súka mpe minuti %d ya súka eko bungama libela.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
ln[0]: Bobongoli esalami na dokima na ngonga ya súka eko bungama libela.
ln[1]: Bobongoli esalami na dokima na ngonga %d ya súka eko bungama libela.

en: _Revert
ln: _Bútoa

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
ln: gedit azali mobɔngele nkoma ya moke mpe pepele pona buro GNOME

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ln[0]: Okilansɛ %d émonani mpe ekitanámí
ln[1]: Ba Okilansɛ %d émonani mpe ekitanámí

en: Found and replaced one occurrence
ln: Okilansɛ moko émonani mpe ekitanámí

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
ln: "%s" Emónání tɛ̂

en: Untitled Document %d
ln: Dokima %d eza na títɛlɛ tɛ̂

en: Tab Group %i
ln: Lisánga ya lipipi %i

en: Read-Only
ln: Tánga káka

en: Automatically Detected
ln: Emónámí yangoméi

en: Add or Remove...
ln: Bakisa to Longola...

en: Current Locale (%s)
ln: Lokalɛ ya sikáwa (%s)

en: %s (Current Locale)
ln: %s (Lokalɛ ya Sikáwa)

en: Do you really want to reset the character encodings' preferences?
ln: Olingi sɔ̂lɔ́ kobandisela lilúli ya akɔdaze ya minkomá

note: Reset button
en: _Reset
ln: _Bandisela

en: Move to a higher priority
ln: Likisa yambo o likoló koleka

en: Move to a lower priority
ln: Likisa yambo na nsé koleka

en: All Files
ln: Kásá niɔ́nsɔ

en: All Text Files
ln: Nkomá niɔ́nsɔ ya kásá

en: C_haracter Encoding:
ln: akɔdaze ya m_inkomá

en: L_ine Ending:
ln: S_uka ya liníɛ:

en: Character Encoding:
ln: akɔdaze ya minkomá:

en: Line Ending:
ln: Suka ya liníɛ:

en: Plain Text
ln: Nkomá ya sɛ́nzi

en: _Retry
ln: _Meka lisúsu

en: Could not find the file â€œ%sâ€.
ln: Makoki ma kokuta Kásá eye â€œ%sâ€ ezali tɛ̂ .

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ln: Tala na bonkutu soki o bɛti esika na ya ngo malamu mpe meka lisusu.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: Unable to handle â€œ%s:â€ locations.
ln: Bozangi makoki ya kosala na ésika â€œ%s:â€.

en: Unable to handle this location.
ln: Bozangi makoki ya kosala na ésika oyo.

en: The location of the file cannot be accessed.
ln: Esíká ya kásá ekoki koyíngelama tɛ̂

en: â€œ%sâ€ is a directory.
ln: â€œ%sâ€ ezali monkɛ́lɛ.

en: â€œ%sâ€ is not a valid location.
ln: â€œ%sâ€ ezali esíká endimami tɛ̂

en: Host â€œ%sâ€ could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ln: Osti â€œ%sâ€  emonani te. Tala na bonkutu soki palamɛ́tɛlɛ ya proksi na yo  eza malamu mpe meka lisusu.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ln: nkómbó ya osti ezali malamu tɛ̂. Tala na bonkutu soki o bɛti esika na ya ngo malamu mpe meka lisusu.

en: â€œ%sâ€ is not a regular file.
ln: â€œ%sâ€ ezali kásá ya momɛsɛno tɛ̂

en: Connection timed out. Please try again.
ln: Eelaká ya kɔnɛkiso etúyámí. Zongela na bonkutu

en: Unexpected error: %s
ln: zíko ya mbálákáká : %s

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
ln: Kasa osengi ézali tɛ̂. Mbala mosusu elímuísámí kala tɛ̂.

en: Could not revert the file â€œ%sâ€.
ln: Makoki ya kobútoa kásá â€œ%sâ€ ezali tɛ̂.

en: Ch_aracter Encoding:
ln: akɔdaze ya mi_nkomá

en: The location â€œ%sâ€ is not currently reachable.
ln: Esika â€œ%sâ€ ekoki kozwama sikawa tɛ̂.

en: Your system is offline. Check your network.
ln: Sistɛ́mɛ na yo ézali libanda lya rézo. Tala rézo na yo

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ln: Bɔngisa ka_ka

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ln: Motuya ya ekangisele ezali na ndelo mpe kasa ya sɔ̂lɔ́ ekoki komonana tê mpona ndelo wana.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ln: Ozali na ndingisa ya kokoka te mpona kofungola kásá.

en: Unable to detect the character encoding.
ln: Akokí tɛ̂ komona akɔdaze ya minkomá

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ln: Tala soki ozali komeka kofungola kasa ya binɛrɛ tɛ̂.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ln: Pono akɔdaze ya minkomá uta na meni mpe meka lisúsu.

en: There was a problem opening the file â€œ%sâ€.
ln: Likambo moko ésalami tango ya bofungoli kásá â€œ%sâ€.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
ln: Kasa ofungoli ézali na ba monkomá ya malamu tɛ̂. Soki okobi ko kobɔngisa kasa oyo, okoki kobébisa dokima.

en: You can also choose another character encoding and try again.
ln: Okoki kopɔnɔ akɔdaze ya minkomá mosusu mpe meka lisúsu.

en: Could not open the file â€œ%sâ€ using the â€œ%sâ€ character encoding.
ln: Okoki kofungola Kásá oyo â€œ%sâ€ tɛ̂ salela  â€œ%sâ€ ya akɔdaze ya minkomá.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ln: Pono akɔdaze ya minkomá ya bokeseni uta na meni mpe meka lisúsu.

en: Could not open the file â€œ%sâ€.
ln: Makoki ya  kofungola kásá â€œ%sâ€ ezali tɛ̂.

en: Could not save the file â€œ%sâ€ using the â€œ%sâ€ character encoding.
ln: Okoki kobombisa Kásá oyo â€œ%sâ€ tɛ̂ salela  â€œ%sâ€ ya akɔdaze ya minkomá.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ln: Dokima ézali na monkoma moko to mpe ébele oyo ekoki tê koakɔdɛ na boselelaka akɔdaze ya minkomá olakisi.

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
ln: Ko_bɔngisa tɛ̂

en: This file â€œ%sâ€ is already open in another window.
ln: Kásá oyo â€œ%sâ€ ézali kotangama na lininisa mosusu.

en: Do you want to edit it anyway?
ln: Olingi kobɔngisa yango kaka?

en: S_ave Anyway
ln: Bo_mbisa kaka

en: D_on't Save
ln: Kobómbisa tɛ̂

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" * could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is * not accurate (since last load/save)
en: The file â€œ%sâ€ has been modified since reading it.
ln: Kasa â€œ%sâ€ ebongolamaki na  botángi ye ya suka.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ln: Soki obombisi yango, ba mabóngolámí niɔ́nsɔ ya libanda ekobungama. Olingi kobombisa kaka?

en: Could not create a backup file while saving â€œ%sâ€
ln: Okoki te kobíkisa kásá tango ya bombisi â€œ%sâ€

en: Could not create a temporary backup file while saving â€œ%sâ€
ln: Okoki tê kokela kasa ya libikisi ya séko tɛ̂ tango ya bobombisi â€œ%sâ€

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ln: Okoki tê kobikisa kopi ya kasa ya kala liboso ya kobombisa versio ya sika. Okoki kobwakisa bokébisi wana mpe kobombisa kasa, kasi soki ziko moko ésalami okoki mpe kobungisa kopi ya kasa ya kala. Olingi kobombisa ?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: Cannot handle â€œ%s:â€ locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ln: Okoki tê koyangela protokole â€œ%s:â€ na mode ya bokomi. Tala soki okomi ésika malamu mpe meka lisusu.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ln: Okoki tê koyangela protokole oyo na mode ya bokomi. Tala soki okomi ésika malamu mpe meka lisusu.

en: â€œ%sâ€ is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ln: â€œ%sâ€ ézali ésika ya malamu tê. Tala soki okomi ésika malamu mpe meka lisusu.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ln: Ozali tê na ndingisa ékoki mpona kobombisa kasa oyo. Tala soki okomi ésika malamu mpe meka lisusu.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ln: Sipasi disiski ézali ya kokoka tê mpona kobombisa kasa. Tika sipasi disiski mpe meka lisusu.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ln: Olingi kobombisa kasa na disiski ya kotánga káka. Tala soki okomi ésika malamu mpe meka lisusu.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ln: Kasa na nkombo oyo ézali. Salela nkombo mosusu.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ln: Disiski oyo olingi kobombisa na kasa nayo ézali na ndelo na bolai ya nkombo ya ba kasa. Salela nkombo ya mokuse.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ln: Disiski oyo olingi kobombisa na kasa nayo ézali na ndélo mpona bonene ya ba kasa. Meka kobombisa kasa ya moke to bombisa yango na disiski oyo ézali na ndelo oyo tê.

en: Could not save the file â€œ%sâ€.
ln: Makoki ya  Kobombisa kásá eye â€œ%sâ€ ezali tɛ̂.

en: The file â€œ%sâ€ changed on disk.
ln: Kásá â€œ%sâ€ ebongisami na disiki.

en: Drop Changes and _Reload
ln: Tika bobongoli mpe _Tómbisa lisúsu

en: _Reload
ln: Tómbisa lisúsu

en: _Ignore
ln: _kosála elɔ́kɔ tɛ̂

en: Some invalid chars have been detected while saving â€œ%sâ€
ln: Minkoma ya mabe émonani tango ya bobombisi â€œ%sâ€

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
ln: Soki okobi na bobombisi ya kasa oyo oko bébisa dokima. Olingi kobombisa kaka?

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ln: klikɛ buto oyo mpona kopona polosi ya kosalela na ebɔngele

en: _Use the system fixed width font (%s)
ln: _Salela polosi sistɛ́mɛ ya bonɛ́nɛ ebɔngísámí (%s)

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ln: Okoki te kokela monkɛ́lɛ́ '%s': g_mkdir_with_parents() ekatáni: %s

en: The selected color scheme cannot be installed.
ln: langi ya libɔngisi eye éponomi ekoki kofánda tɛ̂.

en: Add Scheme
ln: Bakisa Libɔngisi

en: A_dd Scheme
ln: Ba_kisa Libɔngisi

en: Color Scheme Files
ln: Langi ya libɔngisi kásá

en: Could not remove color scheme "%s".
ln: Okoki tɛ̂ kolongola langi ya libɔngisi "%s".

en: Preparing...
ln: Bolɛngɛli

en: File: %s
ln: Kásá: %s

en: Page %N of %Q
ln: Lonkásá %N of %Q

en: Rendering page %d of %d...
ln: botɔisi lonkásá  %d n a %d...

en: Page %d of %d
ln: Lonkásá %d of %d

en: Nothing
ln: Eloko tɛ̂

en: Find and Replace
ln: Kúta mpe kitanisa

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ln[0]: Lipipi moko ezali na ba zíko
ln[1]: Lipipi %d ezali na ba zíko

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
ln: Bozongisi %s uta na %s

en: Reverting %s
ln: Kobongisa %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
ln: Kotómbisa %s wuta na %s

en: Loading %s
ln: kotómbisa %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
ln: Bobómbisi %s na %s

en: Saving %s
ln: Bobómbisi %s

en: Error opening file %s
ln: Zíko ya bofungoli kásá %s

en: Error reverting file %s
ln: ziko ya botɔisi kasa %s

en: Error saving file %s
ln: Zíko ya bombisi kásá %s

en: Name:
ln: Nkómbó

en: MIME Type:
ln: Ndenge ya MIME:

en: Encoding:
ln: Akɔdaze:

en: Please check your installation.
ln: Tala bofándisi na bonkútú.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
ln: E-kokí tɛ̂ kofungola kasa ya étando %s. Ziko:%s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
ln: E-kokí tɛ̂ kokuta etule '%s' na kati ya kasa %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ln: / likolo ya %s

en: _Display line numbers
ln: _Monisa numelo ya linie

note: Translators: the first %d is the position of the current search * occurrence, and the second %d is the total number of search * occurrences.
en: %d of %d
ln: %d likolo lya %d

note: create "Wrap Around" menu item.
en: _Wrap Around
ln: _Luka zínga

note: create "Match as Regular Expression" menu item.
en: Match as _Regular Expression
ln: Likomi ya _momɛsɛno

note: create "Match Entire Word Only" menu item.
en: Match _Entire Word Only
ln: Lokoma ya mobimba kaka

note: create "Match Case" menu item.
en: _Match Case
ln: _Tosa likomá

en: String you want to search for
ln: Nkomi oyo oeali koluka

en: Line you want to move the cursor to
ln: Linie oyo olingi o telemisa motúmbé

en: Bracket match is out of range
ln: Bilembo ya botangoli bikokani ezali libanda ya etando

en: Bracket match not found
ln: Elembo ya botangoli oyo ekokani emonani tɛ́

en: Bracket match found on line: %d
ln: Elembo ya botangoli oyo ekokani emonani na lilie: %d

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
ln:   Li %d, Lk %d

en: Tab Width: %u
ln: Bonene ya lipipi: %u

en: There are unsaved documents
ln: Eza na ba dokima oyo ebombani tɛ́

en: Change side panel page
ln: Bongolo lonkasa na pano ya mopanzi

note: ex:set ts=8 noet:
en: Move _Left
ln: Kɛndɛ na  _Embembé

en: Move _Right
ln: Kɛndɛ na _elómi

en: Move to New _Window
ln: Kɛndɛ na lininisa_ ya_sika

en: Move to New Tab _Group
ln: Kɛndɛ na lisánga_ya_lipipi ya sika

en: _Close
ln: _Kanga

en: Automatic Indentation
ln: Bobéndi otomatíki

en: Use Spaces
ln: Salela Sipasi

en: Display line numbers
ln: Monisa ba numelo ya linie

en: Display right margin
ln: Monisa marzi n'elómi

en: Highlight current line
ln: Ngengisa liníɛ ya sikawa

en: Text wrapping
ln: Liníɛ élai

en: _New Window
ln: Lininísa ya _Sika

en: _Preferences
ln: _Nsekú

en: _Keyboard Shortcuts
ln: _Ekomelo lakusi

en: _Help
ln: _Bosálisi

en: _About
ln: Oyo _etalí

en: _Quit
ln: _Bima

en: _Printâ€¦
ln: _Bimisa-kásá â€¦

en: _Fullscreen
ln: _Emɔ́niselo mobimba

en: Save _All
ln: Bómbisa _Niɔ́nsɔ

en: _Findâ€¦
ln: _Kúta

en: _Find and Replaceâ€¦
ln: _Kúta mpe kitanisa â€¦

en: _Clear Highlight
ln: _Zímisa Bongengisi

en: _Go to Lineâ€¦
ln: _Kɛndɛ na liníɛâ€¦

en: Side _Panel
ln: Pano ya pembeni

en: _Bottom Panel
ln: Panó ya _Nsé

en: _Highlight Modeâ€¦
ln: Mode ya bongengisi

en: Tools
ln: Bisáleli

en: _Close All
ln: _Kanga niɔ́nsɔ

en: _File
ln: _Kásá

note: _New is the menu item under the File menu on OS X which creates a new empty document.
en: _New
ln: _Ya sika

en: Open _Recent
ln: Fungola ya _sika wa

en: Reopen Closed _Tab
ln: Fungola lisusu Lipipi ekangámí

en: Save _Asâ€¦
ln: Bómbisa çna â€¦

en: _Edit
ln: _Bɔngisa

en: _Undo
ln: _Bákwisa

en: _Redo
ln: _Zóngela

en: C_ut
ln: Káta

en: _Paste
ln: _Bamba

en: _Delete
ln: _Zimbisa

en: Overwrite _Mode
ln: Koniɛtɛ_modɛ

en: Select _All
ln: Pɔnɔ ínsɔ

en: _View
ln: _Mónisa

en: _Search
ln: _Luka

en: Find Ne_xt
ln: Kúta Elá_ndi

en: Find Pre_vious
ln: Kúta El_ékí

en: Find and _Replaceâ€¦
ln: Kúta mpe _Kitanisa â€¦

en: Go to _Lineâ€¦
ln: Kɛndɛ na _liníɛâ€¦

en: _Tools
ln: _Bisáleli

en: _Documents
ln: _Ba dokimá

en: _Save All
ln: _Bombisa niɔ́nsɔ

en: _New Tab Group
ln: Lisanga ya lipipi ya _sika

en: P_revious Tab Group
ln: Lisanga ya lipipi elekí

en: Nex_t Tab Group
ln: Lisanga ya lipipi elandi

en: _Previous Document
ln: Dokimá _Elekí

en: N_ext Document
ln: Dokimá El_andí

en: _Move To New Window
ln: _Kɛndɛ na lininísa ya sika

en: Character Encodings
ln: Akɔdaze ya Minkomá

en: _Apply
ln: _Ndimisa

en: A_vailable Encodings
ln: Akɔdaze ezalí sei

en: Cho_sen Encodings
ln: Akɔdaze epɔnámí

en: _Description
ln: _Bolimboli

en: _Encoding
ln: _Akɔdaze

en: Highlight Mode
ln: Mode ya bongengisi

en: _Select
ln: _Pɔnɔ

en: Search highlight mode...
ln: Lukisa modɛ ya bongengisi...

en: No results
ln: rézita eza tɛ̂

en: Other _Documentsâ€¦
ln: _Document Mosúsu â€¦

en: Open another file
ln: Fungolo kásá mosusu

en: Preferences
ln: Nsekú

en: Display right _margin at column:
ln: Monisa marzi nélomi na likonzí

en: Display _statusbar
ln: Monisa _barɛ ya ezalela

en: Display _overview map
ln: Monisa kalati ya bomonisi lisanga

en: Display _grid pattern
ln: Monisa motifi ya eténiténi

en: Text Wrapping
ln: Liníɛ élai

en: Enable text _wrapping
ln: Lamuna bozongi na linie

en: Do not _split words over two lines
ln: Kokata lokomá na linies mibalé te

en: Highlighting
ln: Bongengisi

en: Highlight current _line
ln: Ngengisa linie ya sikawa

en: Highlight matching _brackets
ln: Ngengisa bilembo ya  botangoli bikokani

en: Tab Stops
ln: Kanga Lipipi

en: _Tab width:
ln: Bonɛ́nɛ_ya_lipipi:

en: Insert _spaces instead of tabs
ln: Koakisa sipasi na ésika ya lipipi

en: _Enable automatic indentation
ln: _Lamuna bobéndi otomatiki

en: File Saving
ln: Bómbisi ya ba kásá

en: Create a _backup copy of files before saving
ln: Kela kopí ya bobíkisi ya ba kasa liboso ya bobombisi

en: _Autosave files every
ln: _Mɛ́i-bombómbisi ba kasa niɔ́nsɔ

en: _minutes
ln: _Baminúti

en: Editor
ln: Ebɔngele

en: Font
ln: Polósi

en: Editor _font:
ln: Ebɔngele ya _bikomá

en: Pick the editor font
ln: pɔnɔ polosi ya ebɔngele

en: Color Scheme
ln: Libɔngisi ya lángi

en: Install scheme
ln: Fándisa Libɔngisi

en: Install Scheme
ln: Fándisa Libɔngisi

en: Uninstall scheme
ln: Bakola Libɔngisi

en: Uninstall Scheme
ln: Bakola Libɔngisi

en: Font & Colors
ln: lángi & bikomá

en: Plugins
ln: kotíngisa

en: Syntax Highlighting
ln: Bongengisi sɛtákisi

en: Print synta_x highlighting
ln: Bimisa bongengisi sɛtákisi

en: Line Numbers
ln: Motuya ya liníɛ

en: Print line nu_mbers
ln: Bimisa ba_numelo ya linie

en: _Number every
ln: _Numelo na niɔ́nsɔ

en: lines
ln: liníɛ

en: Page header
ln: likoló lia lonkásá

en: Print page _headers
ln: Bimisa ba likoló lia lonkásá

en: Fonts
ln: Bapolósi

en: _Body:
ln:   _Nzóto:

en: _Line numbers:
ln: _Limelo ya liníɛ:

en: He_aders and footers:
ln: likoló lia lonkásá mpe nsé ya lonkásá

en: _Restore Default Fonts
ln: _Zongisa polosi likwá

en: Show the previous page
ln: Mónisa lonkásá eleka

en: Show the next page
ln: Mónisa lonkásá elandi

en: Current page (Alt+P)
ln: Lonkásá ya sikáwa  (Alt+P)

note: the "of" from "1 of 19" in print preview
en: of
ln: ya

en: Page total
ln: totálɛ ya ba lonkásá

en: The total number of pages in the document
ln:  Limelo totálɛ ya ba lonkásá na kati ya dokima

en: Show multiple pages
ln: Mónisa lonkásá bíké

en: Zoom 1:1
ln: Kozúma 1:1

en: Zoom to fit the whole page
ln: Monisa ba lonkásá niɔ́nsɔ

en: Zoom the page in
ln: kozúma  likoló na lonkásá

en: Zoom the page out
ln: kozúma nsé na lonkásá

en: Close print preview
ln: Kanga botáli yambo ya kobimisa

en: _Close Preview
ln: _Kanga botáli yambo

en: Page Preview
ln: Botáli yambo

en: The preview of a page in the document to be printed
ln: botáli yambo ya lonkásá naki ya dokima ya kobimisa

en: Replace _All
ln: Kitanisa _Niɔ́nsɔ

[ctx: label of the find button]
en: _Find
ln: _Kúta

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
ln: K_úta

en: Replace _with
ln: Kitanisa _na

en: _Match case
ln: likomá enɛ́nɛ / likomá ekɛ́

en: Match _entire word only
ln: _Lokoma mobimba kaka

en: Re_gular expression
ln: Likomi ya momɛsɛno:

en: Search _backwards
ln: Luka na sima

en: Wra_p around
ln: Luka na kozínga

[ctx: shortcut window]
en: Documents
ln: Badokimá

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
ln: Kela dokima ya sika na lipipi

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
ln: Fungola dokima

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
ln: Bómbisa ba dokima

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
ln: Bombisa dokima na nkómbó ya kásá

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
ln: Bombisa ba dokima niɔ́nsɔ

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
ln: Kanga dokima

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
ln: Kanga ba dokima niɔ́nsɔ

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
ln: Fungola lisusu dokima oyo ékangami na suka

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
ln: Lekisa na dokima elandí

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
ln: Lekisa na dokima elekí

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first - ninth document
ln: Lekisa ne dokima ya yambo- ya libwa

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
ln: Lininísa mpe Panó

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
ln: Kela dokima ya sika na lininísa

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
ln: Kela libóké ya ba lipipi ya sika

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
ln: Mónisa pano ya mopanzi

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
ln: Mónisa pano ya nsé

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
ln: Emɔ́niselo mobimba fungola/kanga

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ln: Bima na esáliseli

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
ln: Kúta mpe Kitanisa

[ctx: shortcut window]
en: Find
ln: Kúta

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
ln: Kuta eye ekokani élandi

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
ln: Kúta ya ko kokona elékí

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
ln: Zimisa bongengisi

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
ln: Kende na liníɛ

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
ln: Koákisa mpe Bánda

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
ln: Kata nkoma epɔnámí na zau

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
ln: kobánda nkoma wuta na zaú

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
ln: Bákwisa mpe Zóngela

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
ln: bákwisa etámboseli eleki

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
ln: Zóngela etámboseli eleki

[ctx: shortcut window]
en: Selection
ln: Bopɔni

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
ln: pɔnɔ nkomá niɔ́nsɔ

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ln: Libɔngeli

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
ln: Kodóndoa kokóákisa/koniɛtɛ

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
ln: limuisa liníɛ ya sikawa

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
ln: Tingisa ba liníɛ oyo epɔnámí

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
ln: Lekisa liníɛ ya sikawa likolo

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
ln: Lekisa liníɛ ya sikawa na nsé

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
ln: Lekisa liníɛ ya sikawa na embembé

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
ln: Lekisa liníɛ ya sikawa na elómi

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
ln: Bongola na likomá enɛ́nɛ

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
ln: Bongola na likomá mokɛ́

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
ln: Bumbola likoma

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
ln: Matisa motuya na motúmbé

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
ln: Kitisa motuya na motúmbé

[ctx: shortcut window]
en: Tools
ln: Bisaleli

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
ln: Kotála likomisi

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
ln: Bimisa-dokima

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
ln: Monisa lininisa kokokisa

en: Close Document
ln: Kanga dokima

en: Open a file
ln: Fungola kásá

en: Create a new document
ln: Kela dokima ya sika

en: New
ln: Ya sika

en: Save the current file
ln: Bombisa kásá ya sikawa

en: Hide panel
ln: Pano ya kobatama

en: Open a file dialog
ln: Fungola kásá ya bosololi

en: Leave Fullscreen
ln: Longwa na emɔ́niselo mobimba

en: Check update
ln: Tala botíyi ya sika

en: Check for latest version of gedit
ln: Luka versio ya suka ya gedit

en: There was an error displaying the URI.
ln: Ziko moko esalami tango ya bomonisi URI.

en: _Download
ln: _Tíyolo

en: _Ignore Version
ln: _Bosana Versió

en: There is a new version of gedit
ln: Versio ya sika ya gedit ézali

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
ln: Okoki ko kotíyolo versio ya sika ya gedit na koklikɛ na lipúngu ya kotíyola tó tika versio oyo mpe zela mosusu ya sika

note: ex:set ts=8 noet:
en: Version to Ignore
ln: _Versió ya kobosana

note: This is releated to the next gedit version to be released
en: Version to ignore until a newer version is released.
ln: Versio ya kotika ti mokolo versio ya sika ekobima.

note: ex:set ts=8 noet:
en: Document Statistics
ln: Statistíki ya dokima

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
ln: Lapɔ́lɔ ya motuya ya lokomá, linies mpe minkomá na kati ya dokima.

en: _Document Statistics
ln: Statistíki ya ba _dokima

en: Selection
ln: Bopɔni

en: Lines
ln: Liníɛ

en: Words
ln: Ba liloba

en: Characters (with spaces)
ln: Minkomá (na sipasi)

en: Characters (no spaces)
ln: Minkomá (na sipasi te)

en: Bytes
ln: Ba okté

en: Build
ln: Tónga

en: Run "make" in the document directory
ln: Sálela  "make"  na monkɛ́lɛ́ ya dokima

en: Open terminal here
ln: Fungola esúkele awa

en: Open a terminal in the document location
ln: Fungola terminalɛ na esíká ya dokima

en: Remove trailing spaces
ln: Longola ba sipasi ya suka

en: Remove useless trailing spaces in your file
ln: Longola ba sipasi ya suka na ba linie ezangatina na kasa na yo

en: Run command
ln: Sálela etámboseli

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ln: Bandisa étamboseli ya yo moko mpe tiya rézilta na yango na dokima ya sika

en: Send to fpaste
ln: Tindela fpaste

en: Paste selected text or current document to fpaste
ln: Bamba nkoma éponomi to dokima ya sikawa épayi na fpaste

en: External Tools
ln: Bisaleli ya libándá

en: Execute external commands and shell scripts.
ln: Banda bitamboseli ya libanda mpe ba skríptɛ shell.

en: Whether to use the system font
ln: Lakisa soki ébongi kosalela polosi ya sistɛ́mɛ

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ln: Soki ya solo, bisaleli ya libanda ésaléla polosi sitándalɛ ya mobimba ya bilo soki ézali monospace (mpe, na bozángi, polosi ékokani makasi akuti)

en: A Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
ln: Polosi na nkombo Pango. Ndakisa "Sans 12" to "Monospace Bold 14".

en: Manage _External Tools...
ln: Yangela bisaleli ya _libándá...

en: External _Tools
ln: Esaleli ya libándá

en: Could not execute command: %s
ln: Bonzangi makoki ya kobanda etámboseli: %s

en: You must be inside a word to run this command
ln: Osengeli kozala na kati ya lokoma mpo obanda etámboseli oyo.

en: Running tool:
ln: Botámbuisi ésaleli:

en: Done.
ln: Esálémí.

en: Exited
ln: Bima

en: All languages
ln:  Ba lokóta niɔ́nsɔ

en: All Languages
ln:  Ba Lokóta Niɔ́nsɔ

en: New tool
ln: Esaleli ya sika

en: This accelerator is already bound to %s
ln: Lakusi oyo ésili épésameli %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ln: Bete lacusi ya sika, to fina na túsi bozóngi mpona kozimuisa

en: Type a new accelerator
ln: Bete lakusi ya sika

en: Stopped.
ln: etɛ́lɛmísámí

note: ex:ts=4:et:
en: Stop Tool
ln: Tɛ́lɛmisa Esaleli

en: Always available
ln: Ntángo ínsɔ polélé

en: All documents
ln: Ba dokima niɔ́nsɔ

en: All documents except untitled ones
ln: Ba dokima noínsɔ longola sé oyo eza na títɛlɛ tɛ̂

en: Local files only
ln: Ba kásá ya ndako kaka

en: Remote files only
ln: Ba kásá ya mosíká kaka

en: Untitled documents only
ln: Kaka ba dokima oyo eza na títɛlɛ tɛ̂

en: Current document
ln: Dokimá ngâ

en: Current selection
ln: Bopɔni ya sikawa

en: Current selection (default to document)
ln: Bopɔni ya sikawa (bozángi ya dokima)

en: Current line
ln: Liníɛ ya sikawa

en: Current word
ln: Nkomá ya sikawa

en: Display in bottom pane
ln: Monisa na pano ya nsé

en: Create new document
ln: Kela dokima ya sika

en: Append to current document
ln: Bákema dokima ya sikawa

en: Replace current document
ln: Kitana dokima ya sikawa

en: Replace current selection
ln: Kitana maponomi ya sikawa

en: Insert at cursor position
ln: Kotisa na ésika ya motúmbé

en: Manage External Tools
ln: Yangela bisaleli ya libanda

en: Add a new tool
ln: Bakisa esaleli ya sika

en: Add Tool
ln: Bakisa esáleli

en: Remove selected tool
ln: Longola bisaleli oyo éponami

en: Remove Tool
ln: Longola esáleli

en: Revert tool
ln: Bútoa esáleli

en: Revert Tool
ln: Bútoa Esáleli

en: Shortcut _key:
ln: Lakúsi lifungola:

en: _Save:
ln: _Bómbisa:

en: _Input:
ln: _kɔ́tisa:

en: _Output:
ln: _Bozwi

en: _Applicability:
ln: _Ebɔngélí:

en: Tool Output
ln: Bozwi esaleli

note: ex:ts=4:et:
en: File Browser Panel
ln: Pano ya molúki ya ba kasa

en: Easy file access from the side panel
ln: Yingela kasa na malembe na pano ya mopanzi

en: Home
ln: Yambo

en: File System
ln: Lisánga lia kásá

en: An error occurred while creating a new directory
ln: Ziko moko esalami tango ya bokeli monkɛ́lɛ́ ya sika

en: An error occurred while creating a new file
ln: Ziko moko esalami tango ya bokeli kasa ya sika

en: An error occurred while renaming a file or directory
ln: Ziko moko esalami tango ya kobongola nkombo ya kasa to  monkɛ́lɛ́

en: An error occurred while deleting a file or directory
ln: Ziko moko esalami tango kolimuisa kasa to monkɛ́lɛ́

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ln: Ziko moko esalami tango ya kofungola monkɛ́lɛ́ na moyangeli ya ba kasa

en: An error occurred while setting a root directory
ln: Ziko moko esalemi tango ya kotíya palamɛ́tɛlɛ na monkɛ́lɛ́ lasínɛ

en: An error occurred while loading a directory
ln: Ziko moko esalemi tango ya kotómbisa monkɛ́lɛ́

en: An error occurred
ln: Ziko moko esalemi

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ln: Okoki te kotinda kasa na ékundé, 
    Olingi kolimuisa  libela?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ln: Kasa "%s" ékoki kokende na ékundé tɛ̂.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ln: Kasa éponami ékoki kokende na ékundé tɛ̂.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ln: Olingi penza kolimuisa "%s" libela ?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ln: Olingi penza kolimuisa kasa éponami libela ?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ln: Soki olimuisi itɛmɛ moko, ekobunga libela.

en: (Empty)
ln: (Mpámba)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ln: Kasa obongoli nkombo ékɔngɔlɔmi sikawa. ɛ́ngɛbinia palamɛ́tɛlɛ ya ekɔngole mpona komonisa kasa.

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: Untitled File
ln: Kásá ezanga títɛlɛ

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ln: Kasa ya sika ékɔngɔlɔmi sikawa. ɛ́ngɛbinia palamɛ́tɛlɛ ya ekɔngole mpona komonisa kasa.

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: Untitled Folder
ln: ebombi ezanga títɛlɛ

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ln: Monkɛ́lɛ́ ya sika ékɔngɔlɔmi sikawa. ɛ́ngɛbinia palamɛ́tɛlɛ ya ekɔngole mpona komonisa monkɛ́lɛ́.

en: No mount object for mounted volume: %s
ln: Etule moko te ebakémí mpona volimɛ ebakémí: %s

en: Could not open media: %s
ln: Makoki ya  kofungola médiya: %s ezali tɛ̂.

en: Could not mount volume: %s
ln: Ozangi makoki ya kobakéma volimɛ: %s

en: Error when loading '%s': No such directory
ln: Ziko tango ya kotómbisa '%s': monkɛ́lɛ́ ezali tɛ̂

note: ex:set ts=8 noet:
en: Open With Tree View
ln: Kofungola na bomonisi ya moété

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ln: Fungola bomonisi ya moété tango motingisi ya moyangeli bya ba ka étombisami na ésika ya motalisi lembete.

en: File Browser Root Directory
ln: Monkɛ́lɛ́ lasínɛ ya moyangeli ya ba kasa

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ln: Monkɛ́lɛ́ lasínɛ ya moyangeli ya ba kasa ya kosalela tango ya kotómbisa molúki kasa soki bomonisi ya moété na botómbisi (onload/tree_view) ezali solo.

en: File Browser Virtual Root Directory
ln: Monkɛ́lɛ́ lasínɛ zímba ya moyangeli ya ba kasa

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ln: Monkɛ́lɛ́ lasínɛ zimba ya moyangeli ya ba kasa ya kosalela tango ya botómbisi molúki kasa soki bomonisi ya moété na botómbisi (onload/tree_view) ezali solo. Monkɛ́lɛ́ lasínɛ zimba ébongi ézala tango inso likolo ya lacine mpenza.

en: Enable Restore of Remote Locations
ln: Lamusa bozongisi ya ba ésika ya mosika

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ln: Kotisa soki obongi kolamusa bozongisi ya ba ésika ya mosika.

en: Set Location to First Document
ln: Kotisa ésika na dokima ya liboso

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
ln: Soki ya SOLO motingisi ya moyangeli ya ba kasa akomonisa monkɛ́lɛ́ ya dokima oyo éfungolami liboso tango moyangeli ya ba kasa ésalelami nano tê. (Oyo ékosalema na bofungoli dokima na ekomiselo bitámboseli to na Nautilus, etc.)

en: File Browser Filter Mode
ln: Mode ya ekɔngole ya moyangeli ya kasa

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
ln: Mbenza oyo ézo lakisa kasa nini ya moyangeli ya ba kasa ékongolami . Mbenza ya kosálela ézali: none(kokongolo éloko tê), hide-hidden (kongolo ba kasa ebátámí) mpe hide-binary (kongolo ba kasa binɛrɛ).

en: File Browser Filter Pattern
ln: Motifi ya ekɔngole ya moyangeli ya kasa

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ln: Mitifi ya ekɔngole ya kosela na moyangeli ya ba kasa. Mosala ya ekɔngole wana ézali na mode ekɔngole (filter_mode).

en: File Browser Binary Patterns
ln: Motifi ya ekɔngole ya moluki ya binɛrɛ

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
ln: Motifi ya bobakisi ya kosalela tango ya kokɔngɔlɔ ba kasa ya binɛrɛ.

en: _Set Root to Active Document
ln: _Kotisa lintina mpo na kolamuisa dokima

en: _New Folder
ln: _Dosíyé ya Sika

en: New F_ile
ln: Kásá ya S_ika

en: _Rename...
ln: _Pésa nkómbó lisúsu...

en: _Move to Trash
ln: _ Kɛndɛ ekúndé

en: Re_fresh View
ln: Tóma bomɔ́nisi ya sika

en: _View Folder
ln: _Mónisa Dosíyé

en: _Open in Terminal
ln: _Fingola na esúkele

en: _Filter
ln: _Ekɔngole

en: Show _Hidden
ln: Mónisa oyo _ebátámí

en: Show _Binary
ln: Mónisa _Binɛrɛ

en: Match Filename
ln: Kongolo nkómbó ya kásá

en: History
ln: Lisitoliki

en: Open history menu
ln: Fungola meni ya lisitoliki

en: Modelines
ln: Mobongoli

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
ln: Emacs, Kate mpe Vim-style Bisálisi bobongoli nakati ya gedit

en: Command Color Text
ln: Lángi ya nkoma ya etámboseli

en: The command color text
ln: Lángi ya nkoma ya etámboseli

en: Error Color Text
ln: Lángi ya nkoma lya ziko

en: The error color text
ln: Lángi ya nkoma lya ziko

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ln: Soki ya sɔ̂lɔ́, esúkele eko salela polosi sitándalɛ ya bilo soki ézali monospace (na bozángi, polosi éye ékokani makasi ako zwa).

en: C_ommand color:
ln: L_ángi ya etámboseli:

en: _Error color:
ln: _Lángi ya ziko:

note: ex:et:ts=4:
en: Python Console
ln: Konsolɛ ya Python

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
ln: Konsolɛ ya bozóngiselani Python nakati ya pano ya nsé

en: Quick Open...
ln: Fúngola na Lombángu...

note: ex:ts=4:et:
en: Quick Open
ln:  Fúngola na Lombángu

en: Quickly open files
ln: Fungola ba kásá na lombángu

en: Type to search...
ln: Ndéngé ya boluki...

en: Manage _Snippets...
ln: Koyángela ba _éteni ya kɔde ...

note: Do the fancy completion dialog ex:ts=4:et:
en: Snippets
ln: Éteni ya kɔde ...

en: The archive "%s" could not be created
ln: Libómbí "%s" ékoki ko kelama tɛ̂

en: Target directory "%s" does not exist
ln: Monkɛ́lɛ́ ngbangbata  "%s"  ézali tɛ̂

en: Target directory "%s" is not a valid directory
ln: Monkɛ́lɛ́ ngbangbata  "%s"  ézali Monkɛ́lɛ́ ya ɛ́ngɛ́bɛ́nɛ́ tɛ̂

en: File "%s" does not exist
ln: Kásá  "%s" ezálí tɛ̂

en: File "%s" is not a valid snippets file
ln: Kásá "%s" ézali kásá ya éteni ya kɔde ya malamu tɛ̂

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
ln: Kasa éwuti na "%s"  ézali kasa ya éteni ya kode ya malamu tê.

en: The archive "%s" could not be extracted
ln: Libómbí "%s" ékoki kobima tê

en: The following files could not be imported: %s
ln: Bozangi makoki ya komema épai kasa oyo: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
ln: Kásá "%s" ézali libómbí ya éteni ya kɔde ya malamu tɛ̂

en: Snippets archive
ln: libómbí ya éteni ya kɔde

en: Add a new snippet...
ln: Bakisa éteni ya kɔde ya sika

en: Global
ln: Ya Mobimba

en: Revert selected snippet
ln: Bútoa éteni ya kɔde éyé epɔnámí

en: Delete selected snippet
ln:  Límuisa éteni ya kɔde éyé epɔnámí

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(3)
en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ln: Ezali ébandiseli ya malamu tê. Ebandiseli ékoki kozala na ba monkoma afánimeríki (to_,:mpe.) to monkoma moko afánimeríki lokola: {, [, etc.

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(0)
en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
ln: Lokoma yɔ̌kɔ́ pona kolamuisa éteni ya kode sima kofina na tusi ya lipipi

en: The following error occurred while importing: %s
ln: Ziko oyo ésalami tango ya bomisi épai: %s

en: Import successfully completed
ln: Boyengelisami ésili na nkɔnzɔ

en: Import snippets
ln: Yengisa étenni ya kɔde

en: All supported archives
ln: Libombisi niɔ́nsɔ elingisámí

en: Gzip compressed archive
ln: Libimbisi ekówamí Gzip

en: Bzip2 compressed archive
ln: Libimbisi ekówamí Bzip2

en: Single snippets file
ln: Kasa yɔ̌kɔ́ ya éteni ya kode

en: All files
ln: Ba kásá niɔ́nsɔ

en: The following error occurred while exporting: %s
ln: Ziko éye esálémí tango ya bomemi épai: %s

en: Export successfully completed
ln: Bamemi épai ésili na nkɔnzɔ

note: Ask if system snippets should also be exported
en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ln: Olingi kotiya éteni ya kode <b>sistɛ́mɛ</b>  éponami na kati ya bomemi na yo?

en: There are no snippets selected to be exported
ln: Eteni ya kode moko te éponami mpona komema épai

en: Export snippets
ln: Mɛmɛ epái ba éteni ya kode

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ln: Bɛtɛ lakúsi ya sika, to fina túsi ya bozóngi mpona kozimisa

en: Type a new shortcut
ln: Bɛtɛ lakúsi ya sika

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ln: Ntango ya kobandisa etámboseli ya Python(%s) eleki ngonga ya suka, bobandisi étiki.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ln: Bobandisa etámboseli ya Python(%s) ekatáni: %s

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
ln: Koakisa ba éteni ya kode elesalemeka mingi na lombangu

en: Manage Snippets
ln: Yangela  éteni ya kode

en: Create new snippet
ln: Kela éteni ya kode ya sika

en: Add Snippet
ln: Bakisa  éteni ya kode

en: Remove Snippet
ln: Longola  éteni ya kode

en: Import Snippets
ln: Yengisa  éteni ya kode

en: Export selected snippets
ln: Mɛmɛ epái  éteni ya kode éyé epɔnámí

en: Export Snippets
ln: Mɛmɛ epái  éteni ya kode

en: Activation
ln: Bolamuisi

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
ln: _Kobandisa lipipi:

en: S_hortcut key:
ln: La_kúsi ya túsi:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ln: tusi ya lakusi mpona kolamuisa éteni ya kode

en: _Drop targets:
ln: _Tika ngbangbata:

en: S_ort...
ln: La_ndisa...

en: _Reverse order
ln: _Bumbolisa molongo

en: R_emove duplicates
ln: Longola ba oyo ézongeli

en: C_ase sensitive
ln: Bo_táli likomá

en: S_tart at column:
ln: Banda na likonzi:

en: _Sort
ln: _Landisa

en: Sorts a document or selected text.
ln: Landisa dokima to nkoma éponami

en: _Check Spelling...
ln: _Tála likomisi

en: Set _Language...
ln: Kotîsa _Lokóta...

en: _Highlight Misspelled Words
ln: _Ngengisa lokoma ekomámí mabé

note: ex:set ts=8 noet:
en: Spell Checker
ln: Motáleli bokomi

en: Checks the spelling of the current document.
ln: Tala likomisi ya dokima ya sikawa.

en: In_sert Date and Time...
ln: Kó_ákisa date mpe Ntango...

en: Available formats
ln: Foloma ezalí sei

note: ex:set ts=8 noet:
en: Prompt Type
ln: Típɛ ya balibali

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
ln: Lakisa soki moseleli atunami pona foloma ya  kosalela to soki foloma éponami to foloma ya ye moko éndimami.

en: Selected Format
ln: Pɔnɔ foloma

en: The selected format used when inserting the date/time.
ln: Pono foloma ya kosalela tango ya kokoakisa date/ngonga.

en: Custom Format
ln: Foloma ya kosekisa

en: The custom format used when inserting the date/time.
ln: Foloma ya yo moko ésalelami tango ya kokoakisa date/ngonga.

en: Insert Date and Time
ln: Kóákisa Dáte mpe Ntángo

en: Use the _selected format
ln: Salela foloma oyo epɔnámí

en: _Use custom format
ln: _Salela folama ya yo moko

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
ln: %m%s%M %N:%M:%S

en: _Insert
ln: _Kóákisa

en: Configure date/time plugin
ln: Bongisa modilɛ ya bobakisi ya kokoakisa date/ngonga

en: When inserting date/time...
ln: Tango ya ko kotisa date/ntango...

en: _Prompt for a format
ln: _Senga foloma moko

en: Insert Date/Time
ln: Kóákisa Dáte/Ntángo

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ln: Kóákisa date mpe ngonga ya sikawa na esika ya motúmbé.
