SuperTuxKart - en to pms translation catalogue (152 entries)

en: Quit
pms: Seurte

en: General
pms: General:

en: Angle
pms: Àngol

en: Help
pms: Agiut

en: Name
pms: Nòm

en: Add
pms: Gionta

en: Copy
pms: Copia

en: About
pms: Al rësgard

en: Enabled
pms: Abilità

en: Volume
pms: Volum

en: Delete
pms: Scancela

en: Update
pms: Agiorna

note: #-#-#-#-#  24 (mate-terminal 1.23)  #-#-#-#-# Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
pms: Dësabilità

en: Allows to use Python extensions
pms: Përmët d’utilissé estension Python

en: _Edit
pms: _Modifica

en: _View
pms: _Vista

note: #-#-#-#-#  10 (mate-calc 1.23.0)  #-#-#-#-# Help menu label
en: _Help
pms: _Agiut

en: _Open
pms: _Duverta

note: #-#-#-#-#  1 (caja 1.23.2)  #-#-#-#-# Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
pms: (copia)

note: #-#-#-#-#  1 (caja 1.23.2)  #-#-#-#-# Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
pms: th copia)

note: #-#-#-#-#  1 (caja 1.23.2)  #-#-#-#-# Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
pms: st copia)

note: #-#-#-#-#  1 (caja 1.23.2)  #-#-#-#-# Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
pms: nd copia)

note: #-#-#-#-#  1 (caja 1.23.2)  #-#-#-#-# Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
pms: rd copia)

note: #-#-#-#-#  1 (caja 1.23.2)  #-#-#-#-# Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
pms: %s (copia)%s

en: %s (%dth copy)%s
pms: %s (%dth copia)%s

en: %s (%dst copy)%s
pms: %s (%dst copia)%s

en: %s (%dnd copy)%s
pms: %s (%dnd copia)%s

en: %s (%drd copy)%s
pms: %s (%drd copia)%s

en: _Name:
pms: _Nòm:

en: Open Log
pms: Duverta Log

en: _Open...
pms: _Duverta...

en: _Quit
pms: _Seurte

en: _Copy
pms: _Copia

en: _About
pms: _Al rësgard

en: _Next
pms: _Ch’a ven dòp

note: #-#-#-#-#  17 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: sect1/title #-#-#-#-#  10 (mate-calc 1.23.0)  #-#-#-#-# Title of preferences dialog #-#-#-#-#  7 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-#
en: Preferences
pms: Preferense

en: Print
pms: Stampa

en: All Files
pms: Tuti ij file

en: Border
pms: Bòrd

en: Get help with MATE
pms: Oten agiut con MATE

en: Background
pms: Sfond

en: Paste
pms: Ancola

en: Open Ta_b
pms: Duverta Ta_b

en: _Next Tab
pms: Tab _Ch’a ven dòp

en: _Open Link
pms: _Duverta Link

en: _Full Screen
pms: _Scherm antregh

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
pms: Duverta _Files

en: About this application
pms: A propòsit ëd costa aplicassion

en: Error
pms: Eror

en: Object
pms: Oget

en: Open Files
pms: Duverta Files

en: name
pms: nòm

en: NAME
pms: NÒM

en: ERROR
pms: EROR

en: Temperature
pms: Temperdura

en: Ask me
pms: Ciam-me

en: Missing
pms: Mancant

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
pms: Duverta %s

en: Open URL: %s
pms: Duverta URL: %s

en: Height:
pms: Autëssa:

en: Name:
pms: Nòm:

en: Default MATE Theme
pms: Tema ‘d default ëd MATE

en: About %s
pms: Al rësgard %s

en: Text
pms: Test

en: Center
pms: Sènter

en: Documents
pms: Document

en: Undo
pms: Cassa

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
pms: Anvers

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
pms: Fatorial

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
pms: Valor assolut

note: #-#-#-#-#  10 (mate-calc 1.23.0)  #-#-#-#-# Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of pe
en: Sln
pms: Sin

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
pms: Vers snista

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
pms: Vers drita

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
pms: Adission [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
pms: Sotrassion [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
pms: Moltiplicassion [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
pms: Division [/]

note: Calculator menu
en: _Calculator
pms: _Calcolatris

en: Centimeters
pms: Centim

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
pms: centim,centim,cm,cms

en: Millimeters
pms: Milim

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
pms: milim,milim,mm

en: Litres
pms: Liter

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
pms: ann,agn

en: Days
pms: Dì

[ctx: unit-format]
en: %s days
pms: %s dì

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
pms: dì,dì

en: Hours
pms: Ore

[ctx: unit-format]
en: %s hours
pms: %s ore

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
pms: ora,ore

en: Length
pms: Longhëssa

en: Weight
pms: Pèis

en: Duration
pms: Durà

note: #-#-#-#-#  9 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: page/title
en: Currency
pms: Valuta

en: Error: %s
pms: Eror: %s

en: Percent
pms: Përsentual

en: About...
pms: Al rësgard...

en: _Move on Toolbar
pms: _tramuda ant la bara dij strument

en: Move the selected item on the toolbar
pms: Bogia lë strument selessionà ant la bara dij strument

en: _Remove from Toolbar
pms: _gava da la bara dij strument

en: Remove the selected item from the toolbar
pms:  Gava lë strument selessionà da la bara dij strument

en: _Delete Toolbar
pms: _gava la bara dij strument

en: Remove the selected toolbar
pms: Gava la bara dij strument selessionà

en: Simple image viewer
pms: Sempi visualisator d’imagin

en: Width:
pms: Larghëssa:

en: Exposure Time:
pms: Temp d’esposission:

en: Description:
pms: Descrission:

en: Keywords:
pms: Paròle ciav:

en: Author:
pms: Autor:

en: Save As
pms: Salva come

en: Destination folder:
pms: Cartela ‘d destinassion:

en: Eye of MATE Preferences
pms: Preferense ‘d Eye of Mate

en: Image Enhancements
pms: Miorament dl’imagin

en: _Automatic orientation
pms: _Orientassion automatica

en: Background Color
pms: Color dël sfond

en: Reload Image
pms: Arcaria imagin

en: Reload current image
pms: Arcaria l’imagin corent

en: Close _without Saving
pms: Sara _sensa salvé

en: Question
pms: Ciama

en: If you don't save, your changes will be lost.
pms: S’it salvi pa le toe modiche a podrìo andé perdùe.

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
pms: Për piasì preuva n’estension diferenta ‘me .png o .jpg.

en: Open Image
pms: Duverta imagin

en: Save Image
pms: Salva imagin

en: Transformation failed.
pms: Trasformassion falìa.

en: EXIF not supported for this file format.
pms: EXIF soportà nen an cost formà dël file

en: Image loading failed.
pms: Falìa la caria dl’imagin.

en: No image loaded.
pms: Gnuna imagin carià.

en: _Open…
pms: _Duverta...

en: Preferences for Eye of MATE
pms: Preferense ‘d Eye of MATE

en: Help on this application
pms: Agiut ansima costa aplicassion

en: Rotate the image 90 degrees to the right
pms: Gira l’imagine ‘d 90 gré a drita

en: Rotate the image 90 degrees to the left
pms: Gira l’imagine ‘d 90 gré a snista

en: _Fullscreen
pms: _Schermantregh

en: Next
pms: Ch’a ven dòp

en: Open
pms: Duverta

[ctx: File]
en: Name
pms: Nòm

en: Open…
pms: Duverta...

en: Save As…
pms: Salva come...

[ctx: File]
en: Name:
pms: Nòm:

en: Open terminal
pms: Duverta terminal

en: Open %s
pms: Duverta %s

en: Re_name
pms: Re_nòm

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
pms: %s (%'dth copia)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
pms: %s (%'dst copia)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
pms: %s (%'dnd copia)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
pms: %s (%'drd copia)%s

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
pms: neuv file

en: <b>_Name</b>
pms: <b>_Nòm</b>

en: _New Tab
pms: _Neuv Tab

en: Link _name:
pms: Link _nòm:

en: Error %s
pms: Eror %s

en: Warning
pms: Avertiment
