xdg-desktop-portal-kde - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (6448 entries)

en: Request device access
sr@ijekavianlatin: Zahtev za pristup uređaju

note: #-#-#-#-#  51 (xdg-desktop-portal-kde)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AppChooserDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AccessDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScreenChooserDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), wi
en: Dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconLabel)
en: Icon
sr@ijekavianlatin: Ikonica

en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

en: Invalid theme package
sr@ijekavianlatin: Loš paket teme

en: Could not decompress archive
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raspakujem arhivu

en: SDDM theme installer
sr@ijekavianlatin: Instalator tema za SDDM

en: Install a theme.
sr@ijekavianlatin: Instaliraj temu.

en: Uninstall a theme.
sr@ijekavianlatin: Deinstaliraj temu.

en: The theme to install, must be an existing archive file.
sr@ijekavianlatin: Tema za instaliranje, mora da bude postojeći fajl arhive.

en: Unable to install theme
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da instaliram temu

en: Load from file...
sr@ijekavianlatin: Učitaj iz fajla...

en: Clear Image
sr@ijekavianlatin: Očisti sliku

[ctx: @title:window]
en: Select Image
sr@ijekavianlatin: Izbor slike

en: No preview available
sr@ijekavianlatin: Pregled nije dostupan.

en: SDDM KDE Config
sr@ijekavianlatin: KDE podešavanje SDDM‑a

en: Login screen using the SDDM
sr@ijekavianlatin: Prijavni ekran preko SDDM‑a

en: Theme
sr@ijekavianlatin: Tema

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

en: Download New SDDM Themes
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje novih tema za SDDM

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, syncGroupBox)
en: Sync
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background:
sr@ijekavianlatin: Pozadina:

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) #-#
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: @title:window]
en: Ad Block Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke AdBlocka

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
sr@ijekavianlatin: <qt>Filterski izraz (npr. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">više detalja</a>):</qt>

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Unesite filterski izraz. Filteri se mogu definisati</p><ul><li>sa džokerima u stilu školjke, npr. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, gdje su poznati džokeri <tt>*?[]</tt>, ili</li><li>kao puni regularni izrazi, tako što se niska zagradi sa ‘<tt>/</tt>’, npr. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt>.</li></ul><p>Na početku svakog filtera može se dodati <tt>@@</tt> za stavljanje poklopljenog URL‑a na bijelu listu (propuštanje). Ovo ima prioritet nad svim filterima za crnu listu (blokiranje).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BlockedLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Blocked elements</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p><b>Blokirani elementi</b></p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HidedLabel)
en: <b>Hidden elements</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Skriveni elementi</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnableAdblock)
en: &Enable Ad Block
sr@ijekavianlatin: &Aktiviraj AdBlock

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkHideAds)
en: &Hide filtered elements
sr@ijekavianlatin: &Sakrij filtrirane elemente

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Automatic Filters
sr@ijekavianlatin: Automatski filteri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update enabled automatic filters every:
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj uključene automatske filtere:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Manual Filters
sr@ijekavianlatin: Ručni filteri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
sr@ijekavianlatin: Traži:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertButton)
en: Add filter expression
sr@ijekavianlatin: Dodaj filterski izraz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, removeButton)
en: Remove filter expression
sr@ijekavianlatin: Ukloni filterski izraz

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Cannot launch webapp mode without an URL to load
sr@ijekavianlatin: Režim veb programa ne može da se pokrene bez URL‑a za učitavanje

en: Cannot load more than one URL in webapp mode
sr@ijekavianlatin: U režimu veb programa može da se učita samo jedan URL

en: Malformed URL:
    %1
sr@ijekavianlatin: Nepravilan URL:
    %1

en: Do you want to close the window or the whole application?
sr@ijekavianlatin: Želite li da zatvorite samo ovaj prozor ili cio program?

en: Application/Window closing...
sr@ijekavianlatin: Zatvaranje programa/prozora

en: C&lose Current Window
sr@ijekavianlatin: Z&atvori tekući prozor

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ClearDataWidget)
en: Clear Private Data
sr@ijekavianlatin: Čišćenje privatnih podataka

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

[ctx: @title:window]
en: Create Application Shortcut
sr@ijekavianlatin: Stvaranje prečice programa

en: Create
sr@ijekavianlatin: Napravi

en: &Bookmarks
sr@ijekavianlatin: &Obilježivači

en: Open bookmark in current tab
sr@ijekavianlatin: Otvori obilježivač u tekućem jezičku

en: Open in New Tab
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom jezičku

en: Open bookmark in new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori obilježivač u novom jezičku

en: Open in New Window
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom prozoru

en: Open bookmark in new window
sr@ijekavianlatin: Otvori obilježivač u novom prozoru

en: Open Folder in Tabs
sr@ijekavianlatin: Otvori fasciklu u jezičcima

en: Open all the bookmarks in folder in tabs
sr@ijekavianlatin: Otvori sve obilježivače iz fascikle u jezičcima

en: Add Bookmark
sr@ijekavianlatin: Obilježi stranicu

en: Bookmark current page
sr@ijekavianlatin: Obilježi tekuću stranicu

en: New Folder
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla

en: Create a new bookmark folder
sr@ijekavianlatin: Napravi novu fasciklu sa obilježivačima

en: New Separator
sr@ijekavianlatin: Novi razdvajač

en: Create a new bookmark separator
sr@ijekavianlatin: Napravi novi razdvajač obilježivača

en: Copy Link
sr@ijekavianlatin: Kopiraj vezu

en: Copy the bookmark's link address
sr@ijekavianlatin: Kopiraj adresu veze obilježivača

en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

en: Edit the bookmark
sr@ijekavianlatin: Uredi obilježivač

en: Fancy Bookmark
sr@ijekavianlatin: Pomodni obilježivač

en: Link Nepomuk resources
sr@ijekavianlatin: Poveži Nepomukove resurse

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

en: Delete the bookmark
sr@ijekavianlatin: Obriši obilježivač

en: Set as toolbar folder
sr@ijekavianlatin: Odaberi za fasciklu alatne trake

en: Unset this folder as the toolbar folder
sr@ijekavianlatin: Poništi odabir za fasciklu alatne trake

[ctx: %1=Number of tabs. Value is always >=8]
en: You are about to open %1 tabs.
    Are you sure? | You are about to open %1 tabs.
    Are you sure?
sr@ijekavianlatin[0]: Spremate se da otvorite %1 jezičak.
    Da li ste sigurni?
sr@ijekavianlatin[1]: Spremate se da otvorite %1 jezička.
    Da li ste sigurni?
sr@ijekavianlatin[2]: Spremate se da otvorite %1 jezičaka.
    Da li ste sigurni?
sr@ijekavianlatin[3]: Spremate se da otvorite jedan jezičak.
    Da li ste sigurni?

en: New folder
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla

en: Bookmark Folder Deletion
sr@ijekavianlatin: Brisanje fascikle sa obilježivačima

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite fasciklu sa obilježivačima
    „%1“?

en: Separator Deletion
sr@ijekavianlatin: Brisanje razdvajača

en: Are you sure you wish to remove this separator?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite ovaj razdvajač?

en: Bookmark Deletion
sr@ijekavianlatin: Brisanje obilježivača

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite obilježivač?
    „%1“?

[ctx: %1=Number of items in bookmark folder]
en:  (1 item) |  (%1 items)
sr@ijekavianlatin[0]:  (%1 stavka)
sr@ijekavianlatin[1]:  (%1 stavke)
sr@ijekavianlatin[2]:  (%1 stavki)
sr@ijekavianlatin[3]:  (jedna stavka)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncBookmarks) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabStartPage)
en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h3>Clear the following items:</h3>
sr@ijekavianlatin: <h3>Očisti sljedeće stavke:</h3>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearHistory)
en: Visited pages history
sr@ijekavianlatin: istorijat posjećenih stranica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearDownloads)
en: Downloads history
sr@ijekavianlatin: istorijat preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearCachedPages)
en: Cached web pages
sr@ijekavianlatin: keširane veb stranice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearWebIcons)
en: Website icons
sr@ijekavianlatin: ikone veb sajtova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, homePageThumbs)
en: Home page thumbs
sr@ijekavianlatin: sličice domaćih stranica

en: First Visit: %1
sr@ijekavianlatin: Prva poseta: %1

en: Last Visit: %1
sr@ijekavianlatin: Poslednja poseta: %1

en: Number of Visits: %1
sr@ijekavianlatin: Broj poseta: %1

en: Earlier Today
sr@ijekavianlatin: danas ranije

en: 1 item | %1 items
sr@ijekavianlatin[0]: %1 stavka
sr@ijekavianlatin[1]: %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: 1 stavka

en: A lightweight Web Browser for KDE based on WebKit
sr@ijekavianlatin: Lagani veb pregledač za KDE zasnovan na WebKitu

en: rekonq
sr@ijekavianlatin: Rekonq

en: (C) 2008-2013 Andrea Diamantini
sr@ijekavianlatin: © 2008–2013, Andrea Dijamantini

en: Andrea Diamantini
sr@ijekavianlatin: Andrea Dijamantini

en: Project Lead, Developer, Maintainer
sr@ijekavianlatin: Vođa projekta, programer, održavalac.

en: Johannes Tröscher
sr@ijekavianlatin: Johanes Trešer

en: QGraphicsEffect expert. Tabbar highlight animation
sr@ijekavianlatin: Stručnjak za QGraphicsEffect. Animacija isticanja trake sa jezičcima.

en: Furkan Uzumcu
sr@ijekavianlatin: Furkan Uzumdžu

en: A lot of improvements, especially on usability
sr@ijekavianlatin: Mnoga poboljšanja, naročito u upotrebljivosti.

en: Yoann Laissus
sr@ijekavianlatin: Joan Lesi

en: Developer, History & Bookmarks Improvements
sr@ijekavianlatin: Programer, poboljšanja istorijata i obilježivača.

en: Cédric Bellegarde
sr@ijekavianlatin: Sedrik Belgard

en: Patched code quite everywhere :)
sr@ijekavianlatin: Krpljenje koda na skoro svakom mjestu :)

en: Jon Ander Peñalba
sr@ijekavianlatin: Hon Ander Penjalba

en: Bookmarks code peer reviewer. A fantastic help
sr@ijekavianlatin: Recenzent koda za obilježivače. Izvanredna pomoć.

en: Pierre Rossi
sr@ijekavianlatin: Pjer Rosi

en: Urlbar, tests, new tab page, bars... and more
sr@ijekavianlatin: Traka URL‑ova, testovi, stranica novog jezička, trake... i još mnogo toga.

en: Lionel Chauvin
sr@ijekavianlatin: Lionel Šoven

en: Development, Ideas, Mockups, rekonq Icon
sr@ijekavianlatin: Programiranje, ideje, modeli, ikona Rekonqa.

en: Siteshwar Vashisht
sr@ijekavianlatin: Sitešvar Vašišt

en: Code, Ideas, sync... and IRC chats!
sr@ijekavianlatin: Kod, ideje, sinhronizacija... i IRC ćaskanja!

en: Tirtha Chatterjee
sr@ijekavianlatin: Tirta Čaterdži

en: A lot of nice work, here and there in the code :)
sr@ijekavianlatin: Puno finog poslovanja po raznim mestima u kodu :)

en: Lindsay Mathieson
sr@ijekavianlatin: Lindzi Matison

en: Implemented inline spellcheck, provided hints, discovered bugs
sr@ijekavianlatin: Utkana provera pravopisa, savjeti, otkrivanje grešaka

en: Dawit Alemayehu
sr@ijekavianlatin: Davit Alemajehu

en: KDEWebKit (main) developer. And KIO. And KUriFilter. And more..
sr@ijekavianlatin: (Glavni) programer KWebKita; i K‑U/I‑ja, i KUriFilter‑a, i još koječega...

en: Jekyll Wu
sr@ijekavianlatin: Džekil Vu

en: Bug triaging. Impressive job about...
sr@ijekavianlatin: Trijažiranje grešaka

en: Dimitrios Christidis
sr@ijekavianlatin: Dimitrios Hristidis

en: Provides patches, fixes and good testing
sr@ijekavianlatin: Zakrpe, popravke i temeljno isprobavanje

en: Panagiotis Papadopoulos
sr@ijekavianlatin: Panajotis Papadopulos

en: Quite everything but code
sr@ijekavianlatin: Praktično sve osim koda

en: Phaneendra Hedge
sr@ijekavianlatin: Paneendra Hedge

en: Nepomuk fancy bookmarking
sr@ijekavianlatin: Pomodno obilježavanje (Nepomuk)

en: Jonathan Raphael Joachim Kolberg
sr@ijekavianlatin: Jonatan Rafael Joakim Kolberg

en: Handbook, Maintains a Kubuntu PPA with rekonq git packages
sr@ijekavianlatin: Priručnik, održava Kubuntuov PPA sa paketima Rekonqa iz Gita

en: Benjamin Poulain
sr@ijekavianlatin: Benžamen Pulen

en: The "QtWebKit guy". Adblock (new) implementation. Code quality improvements
sr@ijekavianlatin: Bavi se QtWebKita. Nova izvedba AdBlocka. Poboljšanja kvaliteta koda.

en: Handbook, Maintains a Kubuntu PPA with rekonq git packages.
sr@ijekavianlatin: Priručnik, održava Kubuntuov PPA sa paketima Rekonqa iz Gita.

en: Anton Kreuzkamp
sr@ijekavianlatin: Anton Krojckamp

en: Session Management, patches
sr@ijekavianlatin: Upravljanje sesijama, zakrpe

en: David E. Narváez
sr@ijekavianlatin: David Narvaez

en: Implemented User Session Management and cleaned up SessionManager code
sr@ijekavianlatin: Izveo upravljanje korisničkim sesijama i prečistio kod SessionManager.

en: Marc Deop
sr@ijekavianlatin: Mark Deop

en: Access Keys Navigation
sr@ijekavianlatin: Kretanje pristupnim tasterima

en: Yuri Chornoivan
sr@ijekavianlatin: Jurij Čornoivan

en: Checking rekonq strings, helping with docs
sr@ijekavianlatin: Provera Rekonqovih niski, pomoć sa dokumentacijom.

en: Burkhard Lück
sr@ijekavianlatin: Burkhard Lik

en: Andrius da Costa Ribas
sr@ijekavianlatin: Andrijus da Kosta Ribas

en: Helped letting rekonq compile on Windows/MSVC and Mac OS X
sr@ijekavianlatin: Pomogao da se Rekonq kompiluje na Windowsu/MSVC i MacOS‑u X.

en: Pino Toscano
sr@ijekavianlatin: Pino Toskano

en: Open in incognito mode
sr@ijekavianlatin: Otvori u inkognito režimu

en: Open URL as web app (in a simple window)
sr@ijekavianlatin: Otvori URL kao veb program (u jednostavnom prozoru)

en: Location to open
sr@ijekavianlatin: Lokacija za otvaranje

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping all Nepomuk resources whose type is rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
sr@ijekavianlatin: Razno

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
sr@ijekavianlatin: resurs

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
sr@ijekavianlatin: tip resursa

en: Copy Link Address
sr@ijekavianlatin: Kopiraj adresu veze

en: Remove Entry
sr@ijekavianlatin: Ukloni stavku

en: Remove all occurrences
sr@ijekavianlatin: Ukloni sva pojavljivanja

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
sr@ijekavianlatin: Ukloni fasciklu

en: &Search:
sr@ijekavianlatin: &Traži:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabStartPage)
en: Favorites
sr@ijekavianlatin: omiljeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncHistory) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabStartPage) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: History
sr@ijekavianlatin: istorijat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabStartPage)
en: Closed Tabs
sr@ijekavianlatin: Zatvoreni jezičci

en: Add Favorite
sr@ijekavianlatin: Dodaj omiljeno

en: You can add a favorite by clicking the "Add Favorite" button in the top-right corner of this page
sr@ijekavianlatin: Možete dodati omiljeno klikom na dugme <interface>Dodaj omiljeno</interface> u gornjem desnom uglu ove stranice.

en: Search History
sr@ijekavianlatin: Pretraži istorijat

en: Clear History
sr@ijekavianlatin: Očisti istorijat

en: Your browsing history is empty
sr@ijekavianlatin: Istorijat pregledanja je prazan.

en: No matches for string %1 in history
sr@ijekavianlatin: Nema poklapanja niske %1 u istorijatu

en: Show full History
sr@ijekavianlatin: Prikaži ceo istorijat

en: Edit Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Uredi obilježivače

en: You have no bookmarks
sr@ijekavianlatin: Nemate obilježivača

en: Unsorted
sr@ijekavianlatin: Neraspoređeno

en: There are no recently closed tabs
sr@ijekavianlatin: Nema nedavno zatvorenih jezičaka

en: Search Downloads
sr@ijekavianlatin: Pretraži preuzimanja

en: Clear Downloads
sr@ijekavianlatin: Očisti preuzimanja

en: There are no recently downloaded files to show
sr@ijekavianlatin: Nema nedavno preuzetih fajlova

en: This download is managed by KGet. Check it to grab information about its state
sr@ijekavianlatin: Ovim preuzimanjem upravlja KGet, pa u KGetu i potražite podatke o njegovom stanju.

en: Suspended
sr@ijekavianlatin: Suspendovan

en: Downloading now...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam sada...

[ctx: %1 = Error description]
en: Error: %1
sr@ijekavianlatin: Greška: %1

en: Open directory
sr@ijekavianlatin: Otvori fasciklu

en: Open file
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl

en: Removed
sr@ijekavianlatin: uklonjen

en: Remove from list
sr@ijekavianlatin: Ukloni sa spiska

en: No matches for string %1 in downloads
sr@ijekavianlatin: Nema poklapanja niske %1 u preuzimanjima

en: Set a Preview...
sr@ijekavianlatin: Postavi pregled...

en: Remove favorite
sr@ijekavianlatin: Ukloni omiljeno

en: Reload thumbnail
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj sličicu

en: Loading Preview...
sr@ijekavianlatin: Učitavam pregled...

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj

[ctx: @title:window]
en: Manage Session
sr@ijekavianlatin: Upravljanje sesijom

en: Load
sr@ijekavianlatin: Učitaj

en: untitled
sr@ijekavianlatin: neimenovano

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
sr@ijekavianlatin: Izaberite kodiranje koje će se koristiti kao podrazumijevano; uglavnom će biti dovoljno <interface>kodiranje jezika</interface> i neće biti potrebe da mijenjate ovo.

en: Install KGet to enable rekonq to use it as download manager
sr@ijekavianlatin: Ako instalirate KGet, Rekonq će moći da ga koristi kao menadžer preuzimanja.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PassExceptions)
en: Password Exceptions
sr@ijekavianlatin: Izuzeci lozinki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeOneButton)
en: Remove one
sr@ijekavianlatin: Ukloni jedan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove all
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve

en: If enabled, JavaScript programs are allowed to open new windows.
sr@ijekavianlatin: Ako je aktivirano, JavaScript programi mogu da otvaraju nove prozore.

en: If enabled, JavaScript programs are allowed to read from and to write to the clipboard.
sr@ijekavianlatin: Ako je aktivirano, JavaScript programi mogu da čitaju iz klipborda i pišu u njega.

en: Javascript is not enabled, cannot change these settings
sr@ijekavianlatin: JavaScript nije aktiviran, ove postavke ne mogu da se izmene.

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Proxy
sr@ijekavianlatin: Proksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rekonq is using system proxy settings
sr@ijekavianlatin: Rekonq koristi sistemske postavke proksija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, proxyButton)
en: Change proxy settings
sr@ijekavianlatin: Izmeni postavke proksija

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Custom Style Sheet
sr@ijekavianlatin: Poseban opis stila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path to custom CSS file:
sr@ijekavianlatin: Putanja posebnog CSS fajla:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Misc
sr@ijekavianlatin: Razno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_hScrollWheelHistory)
en: Use horizontal scroll wheel to go through web history
sr@ijekavianlatin: Točkić za vodoravno klizanje ide kroz veb istorijat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useFavicon)
en: Use favicon of the current website as window icon
sr@ijekavianlatin: Koristi favikonu tekućeg veb sajta kao ikonu prozora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_smoothScrolling)
en: Scroll pages with an eye candy effect
sr@ijekavianlatin: Klizanje stranica prijatno za oko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_smoothScrolling)
en: Enable smooth scrolling
sr@ijekavianlatin: Glatko klizanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableViShortcuts)
en: Enable Vi-like navigation shortcuts
sr@ijekavianlatin: Prečice za kretanje nalik Vijevim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_accessKeysEnabled)
en: Enable keyboard navigation using the Ctrl key
sr@ijekavianlatin: Prečice za kretanje sa tasterom Ctrl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automaticSpellChecking)
en: Enable automatic spell checking
sr@ijekavianlatin: Automatska provera pravopisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Middle click should:
sr@ijekavianlatin: Na srednji klik:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_middleClickAction)
en: Auto-scroll
sr@ijekavianlatin: automatsko klizanje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_middleClickAction)
en: Load Clipboard URL
sr@ijekavianlatin: učitavanje URL‑a iz klipborda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_middleClickAction)
en: Do Nothing
sr@ijekavianlatin: ništa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, appearance)
en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontsGroupBox)
en: Fonts
sr@ijekavianlatin: Fontovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard font:
sr@ijekavianlatin: Standardni font:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Fixed font:
sr@ijekavianlatin: Fiksni font:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Serif font:
sr@ijekavianlatin: Serifni font:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Sans Serif font:
sr@ijekavianlatin: Beserifni font:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Cursive font:
sr@ijekavianlatin: Kurzivni font:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Fantasy font:
sr@ijekavianlatin: Fantazijski font:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Font size
sr@ijekavianlatin: Veličina fonta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default font size:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana veličina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimal font size:
sr@ijekavianlatin: Minimalna veličina:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Zoom
sr@ijekavianlatin: Uveličanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Default page zoom
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano uveličanje stranice

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Character Encoding
sr@ijekavianlatin: Kodiranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Default character encoding:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano kodiranje:

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, general) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-#
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: First settings
sr@ijekavianlatin: Prve postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: When starting rekonq:
sr@ijekavianlatin: Pri pokretanju Rekonqa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Home page URL:
sr@ijekavianlatin: URL domaće stranice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setHomeToCurrentPageButton)
en: Set to Current Page
sr@ijekavianlatin: Postavi na tekuću stranicu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_startupBehaviour)
en: Open the Home Page
sr@ijekavianlatin: otvori domaću stranicu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_startupBehaviour)
en: Open the New Tab Page
sr@ijekavianlatin: otvori stranicu novog jezička

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_startupBehaviour)
en: Restore the Last Opened Tabs
sr@ijekavianlatin: povrati posljednje otvorene jezičke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_startupBehaviour)
en: Show session dialog
sr@ijekavianlatin: prikaži dijalog sesija

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Downloads Management
sr@ijekavianlatin: Menadžer preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, askDownloadNo)
en: Save files to:
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj fajlove u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, askDownloadYes)
en: Always ask me where to save files
sr@ijekavianlatin: Uvek pitaj gde sačuvati fajlove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kgetDownload)
en: Use KGet for downloading files
sr@ijekavianlatin: Preuzimaj fajlove KGetom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_kgetList)
en: If enabled, rekonq will display an additional context menu entry, which, when selected, lists all available links of the current website in KGet.
sr@ijekavianlatin: Ako je aktivirano, kontekstni meni Rekonqa sadržaće stavku kojom se mogu nabrojati sve veze na tekućem veb sajtu radi preuzimanja KGetom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kgetList)
en: List links with KGet
sr@ijekavianlatin: Nabroji sve za KGet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_javascriptCanOpenWindows)
en: Let JavaScript open new windows
sr@ijekavianlatin: Dopusti JavaScriptu da otvara prozore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_javascriptCanAccessClipboard)
en: Let JavaScript access clipboard
sr@ijekavianlatin: Dopusti JavaScriptu da pristupa klipbordu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracking
sr@ijekavianlatin: Praćenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotTrackCheckBox)
en: Tell websites you do not want to be tracked
sr@ijekavianlatin: Kaži veb sajtovima da ne želim da me prate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncPasswords) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Passwords
sr@ijekavianlatin: Lozinke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_passwordSavingEnabled)
en: Remember passwords for sites
sr@ijekavianlatin: Pamti lozinke za sajtove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, managePassExceptionsButton)
en: Manage Exceptions
sr@ijekavianlatin: Upravljaj izuzecima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rekonq is sharing cookies settings with all other KDE applications
sr@ijekavianlatin: Rekonq deli postavke kolačića sa svim ostalim KDE programima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cookiesButton)
en: Manage Cookies
sr@ijekavianlatin: Upravljaj kolačićima

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Cache
sr@ijekavianlatin: Keš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Rekonq is sharing cache settings with all other KDE applications
sr@ijekavianlatin: Rekonq deli postavke keša sa svim ostalim KDE programima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cacheButton)
en: Manage Cache
sr@ijekavianlatin: Upravljaj kešom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remove history items:
sr@ijekavianlatin: Uklanjaj stavke istorijata:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: Every 3 months
sr@ijekavianlatin: svaka 3 meseca

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: Every month
sr@ijekavianlatin: svakog meseca

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: Every day
sr@ijekavianlatin: svakog dana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: At application exit
sr@ijekavianlatin: pri pokretanju programa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: Do not even store them
sr@ijekavianlatin: i ne skladišti ih

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, tabs) #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
sr@ijekavianlatin: Jezičci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: New Tab Behavior
sr@ijekavianlatin: Ponašanje novog jezička

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: New tab opens:
sr@ijekavianlatin: Novi jezičak otvara:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabsBehaviour)
en: New Tab Page
sr@ijekavianlatin: stranicu novog jezička

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabsBehaviour)
en: Blank Page
sr@ijekavianlatin: praznu stranicu

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabsBehaviour)
en: Home Page
sr@ijekavianlatin: domaću stranicu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: New Tab Page starts with:
sr@ijekavianlatin: Stranica novog jezička počinje:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Tabbed Browsing
sr@ijekavianlatin: Pregledanje sa jezičcima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: When hovering a tab show:
sr@ijekavianlatin: Pri lebdenju nad jezičkom prikaži:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_hoveringTabOption)
en: Tab Preview
sr@ijekavianlatin: pregled jezička

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_hoveringTabOption)
en: Tab's Title in a Tooltip
sr@ijekavianlatin: naslov jezička u oblačiću

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_hoveringTabOption)
en: Tab's URL in a Tooltip
sr@ijekavianlatin: URL jezička u oblačiću

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_hoveringTabOption)
en: Nothing
sr@ijekavianlatin: ništa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openExternalLinksInNewWindow)
en: Open as new window when URL is called externally
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom prozoru kada se URL pozove spolja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lastTabClosesWindow)
en: Closing last tab closes window
sr@ijekavianlatin: Zatvori prozor pri zatvaranju poslednjeg jezička

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeTabSelectPrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current one
sr@ijekavianlatin: Vrati na prethodno gledan jezičak poslije zatvaranja tekućeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openNewTabsNextToCurrent)
en: Open new tabs next to current tab
sr@ijekavianlatin: Otvaraj nove jezičke pored tekućeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openNewTabsInForeground)
en: Open new tabs in the foreground
sr@ijekavianlatin: Otvaraj nove jezičke na licu mesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_javascriptEnabled)
en: Enable JavaScript
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj JavaScript

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_javaEnabled)
en: Load Java applets
sr@ijekavianlatin: Učitavaj javanske aplete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_spatialNavigation)
en: Spatial Navigation
sr@ijekavianlatin: Prostorno kretanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_frameFlattening)
en: Frame Flattening
sr@ijekavianlatin: Izravnjavanje okvira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dnsPrefetch)
en: Prefetch DNS entries
sr@ijekavianlatin: Predohvatanje DNS unosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_printElementBackgrounds)
en: Print element backgrounds
sr@ijekavianlatin: Štampanje pozadinskih elemenata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_zoomTextOnly)
en: Zoom Text only
sr@ijekavianlatin: Uveličaj samo tekst

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When loading web pages:
sr@ijekavianlatin: Pri učitavanju veb stranica:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_pluginsEnabled)
en: Autoload Plugins
sr@ijekavianlatin: automatski učitaj priključke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_pluginsEnabled)
en: Manually Load Plugins
sr@ijekavianlatin: ručno učitaj priključke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_pluginsEnabled)
en: Never Load Plugins
sr@ijekavianlatin: nikad ne učitavaj priključke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_offlineStorageDatabaseEnabled)
en: Offline storage database
sr@ijekavianlatin: Baza za skladištenje van veze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_offlineWebApplicationCacheEnabled)
en: Offline web application cache
sr@ijekavianlatin: Keš veb programâ̂ van veze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_localStorageEnabled)
en: Local Storage
sr@ijekavianlatin: Lokalno skladište

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Offline web application quota
sr@ijekavianlatin: Kvota veb programâ̂ van veze

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, kcfg_offlineWebApplicationCacheQuota)
en:  Kb
sr@ijekavianlatin:  KiB

en: Privacy
sr@ijekavianlatin: Privatnost

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
sr@ijekavianlatin: Pretraživači

[ctx: Window title of the settings dialog]
en: Configure – rekonq
sr@ijekavianlatin: Podešavanje — Rekonq

en: Enables WebGL technology
sr@ijekavianlatin: Aktivira tehnologiju WebGL‑a.

en: Lets you navigating between focusable elements using arrow keys.
sr@ijekavianlatin: Omogućava vam da se krećete između elemenata tasterima strelica.

en: Flatten all the frames to become one scrollable page.
sr@ijekavianlatin: Izravnjava sve okvire tako da postanu jedna stranica sa klizanjem.

en: Specifies whether WebKit will try to prefetch DNS entries to speed up browsing.
sr@ijekavianlatin: Određuje da li će WebKit pokušavati da predohvati DNS unose, radi bržeg pregledanja.

en: If enabled, background colors and images are also drawn when the page is printed.
sr@ijekavianlatin: Ako je aktivirano, boje pozadine i slike štampaju se zajedno sa ostatkom stranice.

en: Enables the execution of JavaScript programs.
sr@ijekavianlatin: Aktivira izvršavanje JavaScript programa.

en: Enables support for Java applets.
sr@ijekavianlatin: Aktivira podršku za javanske aplete.

en: Enables support for the HTML 5 offline storage feature.
sr@ijekavianlatin: Aktivira podršku za mogućnost skladištenja van veze HTML‑a 5.

en: Enables support for the HTML 5 web application cache feature.
sr@ijekavianlatin: Aktivira podršku za mogućnost keširanja veb programa HTML 5.

en: Enables support for the HTML 5 local storage feature.
sr@ijekavianlatin: Aktivira podršku za mogućnost lokalnog skladištenja HTML‑a 5.

en: Remote bookmarks file does not exists. Exporting local copy...
sr@ijekavianlatin: Udaljeni fajl obilježivača ne postoji. Izvozim lokalnu kopiju...

en: Remote bookmarks file exists. Syncing local copy...
sr@ijekavianlatin: Udaljeni fajl obilježivača postoji. Sinhronizujem lokalnu kopiju...

en: Remote history file does not exists. Exporting local copy...
sr@ijekavianlatin: Udaljeni fajl istorijata ne postoji. Izvozim lokalnu kopiju...

en: Remote history file exists. Syncing local copy...
sr@ijekavianlatin: Udaljeni fajl istorijata postoji. Sinhronizujem lokalnu kopiju...

en: Remote passwords file does not exists. Exporting local copy...
sr@ijekavianlatin: Udaljeni fajl lozinki ne postoji. Izvozim lokalnu kopiju...

en: Remote passwords file exists. Syncing local copy...
sr@ijekavianlatin: Udaljeni fajl lozinki postoji. Sinhronizujem lokalnu kopiju...

en: Not supported
sr@ijekavianlatin: Nije podržano.

en: Syncing history not supported
sr@ijekavianlatin: Sinhronizovanje istorijata nije podržano.

en: Syncing passwords not supported
sr@ijekavianlatin: Sinhronizovanje lozinki nije podržano.

en: No username or password
sr@ijekavianlatin: Nema korisničkog imena ili lozinke.

en: Error loading: %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri učitavanju: %1

en: Signing in...
sr@ijekavianlatin: Prijavljujem se...

en: Fetching bookmarks from server...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam obilježivače sa servera...

en: Login failed
sr@ijekavianlatin: Prijavljivanje neuspešno.

en: Adding bookmarks on server...
sr@ijekavianlatin: Dodajem obilježivače na server...

en: Done
sr@ijekavianlatin: Završeno

en: Reading bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Čitam obilježivače...

en: Adding bookmark
sr@ijekavianlatin: Dodajem obilježivač...

en: Signing out...
sr@ijekavianlatin: Odjavljujem se...

en: OAuth: Error fetching request token
sr@ijekavianlatin: OAuth: greška u dobavljanju tokena za zahtev.

en: OAuth: Sending verification code
sr@ijekavianlatin: OAuth: šaljem kod za overu.

en: OAuth: Error fetching access token
sr@ijekavianlatin: OAuth: greška u dobavljanju tokena za pristup.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Data
sr@ijekavianlatin: Podaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Sync Handler
sr@ijekavianlatin: Sinhro-rukovalac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sitePolicyTreeWidget)
en: Host
sr@ijekavianlatin: Domaćin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Check
sr@ijekavianlatin: Provera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ftpGroupBox)
en: Remote FTP Host Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke udaljenog FTP domaćina

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) #-#-#-#-#  0 (a
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Path:
sr@ijekavianlatin: Putanja:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, googleGroupBox)
en: Google Account Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke naloga na Googleu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: Only bookmarks will be synchronized.
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuju se samo obilježivači.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncEnabled)
en: Activate sync
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj sinhronizaciju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hostGroupBox)
en: Sync Host Type
sr@ijekavianlatin: Tip sinhro-domaćina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, googleRadioButton)
en: Google Sync
sr@ijekavianlatin: Sinhronizacija sa Googleom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, operaRadioButton)
en: Opera Sync
sr@ijekavianlatin: Sinhronizacija sa Operom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, operaGroupBox)
en: Opera Account Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke naloga na Operi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sshGroupBox)
en: SSH Host Settings
sr@ijekavianlatin: SSH postavke domaćina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, syncWithSSHKeys)
en: Use system ssh keys to login
sr@ijekavianlatin: Za prijavljivanje koristi sistemske SSH ključeve

en: Sync Assistant
sr@ijekavianlatin: Sinhro-pomoćnik

en: No sync
sr@ijekavianlatin: bez sinhronizacije

[ctx: no host]
en: None
sr@ijekavianlatin: nijedan

en: Rekonq has been compiled without support for Opera Sync
sr@ijekavianlatin: Rekonq je kompilovan bez podrške za sinhronizaciju sa Operom.

en: Bookmarks Panel
sr@ijekavianlatin: Panel obilježivača

en: History Panel
sr@ijekavianlatin: Panel istorijata

en: Clone
sr@ijekavianlatin: Kloniraj

en: Reload All
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj sve

en: Detach
sr@ijekavianlatin: Odvoji

en: Unpin Tab
sr@ijekavianlatin: Otkači jezičak

en: Pin Tab
sr@ijekavianlatin: Prikači jezičak

en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

en: Close &Other Tabs
sr@ijekavianlatin: Zatvori sve &ostale jezičke

en: new tab
sr@ijekavianlatin: novi jezičak

en: New &Tab
sr@ijekavianlatin: Novi &jezičak

en: Open Last Closed Tab
sr@ijekavianlatin: Otvori posljednji zatvoreni jezičak

en: &Close Tab
sr@ijekavianlatin: &Zatvori jezičak

en: Show Next Tab
sr@ijekavianlatin: Prikaži naredni jezičak

en: Show Previous Tab
sr@ijekavianlatin: Prikaži prethodni jezičak

en: Bookmark all tabs
sr@ijekavianlatin: Obilježi sve jezičke

en: Switch to Tab %1
sr@ijekavianlatin: Prebaci na jezičak %1

en: Switch to Favorite Page %1
sr@ijekavianlatin: Prebaci na omiljenu stranicu %1

en: Loading...
sr@ijekavianlatin: Učitavam...

en: Bookmarked tabs: %1
sr@ijekavianlatin: Obilježeni jezičci: %1

en: restored tab
sr@ijekavianlatin: obnovljen jezičak

en: Enable AdBlock for this site
sr@ijekavianlatin: Uključi AdBlock za ovaj sajt

en:  Bookmark
sr@ijekavianlatin: Obilježivač

en: <a href='Remove'>Remove</a>
sr@ijekavianlatin: <a href='Remove'>Ukloni</a>

en: Folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla:

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) #-#-#-#-#  3 (bluedevil)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

en: Rate:
sr@ijekavianlatin: Ocena:

en: Rate this page
sr@ijekavianlatin: Oceni ovu stranicu

en: Describe:
sr@ijekavianlatin: Opis:

en: Tags:
sr@ijekavianlatin: Oznake:

en: add tags (comma separated)
sr@ijekavianlatin: Dodajte oznake, razdvojene zapetom.

en: Link Resources
sr@ijekavianlatin: Poveži resurse

en: Nepomuk is actually disabled.
sr@ijekavianlatin: Nepomuk je deaktiviran.

note: i18n: ectx: ToolBar (bookmarkToolBar)
en: Bookmark Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka obilježivača

en: Root folder
sr@ijekavianlatin: Korena fascikla

[ctx: %1=search engine, e.g. Google, Wikipedia %2=text to search for]
en: Search %1 for <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: Potraži <b>„%2“</b> pomoću %1|/|Potraži <b>„%2“</b> $[ins-p %1]

en: Engines:
sr@ijekavianlatin: Pretraživači:

en: Link to new Resource
sr@ijekavianlatin: Veza ka novom resursu

en: Link
sr@ijekavianlatin: Poveži

en: * Resource Name:
sr@ijekavianlatin: Ime resursa:

en: Description (Optional)
sr@ijekavianlatin: Opis (opciono)

en: Resource Linker
sr@ijekavianlatin: Povezivač resursa

en: Unlink
sr@ijekavianlatin: Raskini vezu

en: Search resources
sr@ijekavianlatin: Očisti resurse

en: Double click to link resource
sr@ijekavianlatin: Dvokliknite da povežete resurs.

en: Any resource
sr@ijekavianlatin: svi resursi

en: Persons
sr@ijekavianlatin: osobe

en: Projects
sr@ijekavianlatin: projekti

en: Tasks
sr@ijekavianlatin: zadaci

en: Places
sr@ijekavianlatin: mesta

en: Matching resources:
sr@ijekavianlatin: Poklopljeni resursi:

en: Linked Resources:
sr@ijekavianlatin: Povezani resursi:

en: Create New Resource
sr@ijekavianlatin: Napravi novi resurs

en: &Unlink
sr@ijekavianlatin: &Raskini vezu

en: Subscribe to RSS Feeds
sr@ijekavianlatin: Pretplata na RSS dovode

en: Aggregator:
sr@ijekavianlatin: Prikupljač:

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
sr@ijekavianlatin: Dovod:

en: Add Feed
sr@ijekavianlatin: Dodaj dovod

en: Imported Feeds
sr@ijekavianlatin: Uvezeni dovodi

en: Could not add feed to Akregator. Please add it manually:
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dodam dovod u Akregator. Dodajte ga ručno:

en: There was an error. Please verify Akregator is installed on your system.
sr@ijekavianlatin: Greška. Provjerite da li je Akregator instaliran.

en: Identity
sr@ijekavianlatin: Identitet

en: Warning: this site is not carrying a certificate.
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: ovaj sajt ne poseduje sertifikat.

en: The certificate for this site is valid and has been verified by:
    %1.
sr@ijekavianlatin: Sertifikat ovog sajta je valjan i overio ga je:
    %1.

en: The certificate for this site is not valid, for the following reasons:
    %1.
sr@ijekavianlatin: Sertifikat ovog sajta nije valjan, iz sledećih razloga:
    %1.

en: Certificate Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o sertifikatu

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
sr@ijekavianlatin: Šifrovanje

en: Your connection to %1 is not encrypted.
sr@ijekavianlatin: Veza sa „%1“ nije šifrovana.

en: Your connection to "%1" is encrypted.
sr@ijekavianlatin: Veza sa „%1“ je šifrovana.

en: It uses protocol: %1.
sr@ijekavianlatin: Koristi protokol: %1.

en: It is encrypted using %1 at %2 bits, with %3 for message authentication and %4 with Auth %5 as key exchange mechanism.
sr@ijekavianlatin: Šifrovanje preko %1 sa %2 bitova, uz %3 za autentifikaciju poruka i %4 sa aut. %5 za razmenu ključeva.
    
    |/|Šifrovanje preko $[na-riječ %1 gen] sa %2 $[množ ^2 bitom bita bitova], uz %3 za autentifikaciju poruka i %4 sa aut. %5 za razmenu ključeva.

en: Site Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o sajtu

en: It is your first time visiting this site.
sr@ijekavianlatin: Ovo je vaša prva poseta ovom sajtu.

en: You just visited this site.
    Your first visit was on %1.
sr@ijekavianlatin: Upravo ste posetili ovaj sajt.
    Poslednji put ste ga posetili %1.
    |/|Upravo ste posetili ovaj sajt.
    Poslednji put ste ga posetili $[na-riječ %1 gen].

en: Type here to search your bookmarks, history and the web...
sr@ijekavianlatin: Ovdje pretražujte svoje obilježivače, istorijat i veb...

en: Paste && Go
sr@ijekavianlatin: Nalepi i idi

en: Paste && Search
sr@ijekavianlatin: Nalepi i traži

en: List all links with KGet
sr@ijekavianlatin: Nabroji sve veze za KGet

en: List all available RSS feeds
sr@ijekavianlatin: Nabroji sve dostupne RSS dovode

en: Add search engine
sr@ijekavianlatin: Dodaj pretraživač

en: AdBlock is enabled on this site
sr@ijekavianlatin: AdBlock uključen za ovaj sajt

en: AdBlock is not enabled on this site
sr@ijekavianlatin: AdBlock nije uključen za ovaj sajt

en: This site does not contain SSL information.
sr@ijekavianlatin: Ovaj sajt ne sadrži SSL podatke.

en: Edit Bookmark
sr@ijekavianlatin: Uredi obilježivač

en: Remove from Favorites
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz omiljenih

en: Add to Favorites
sr@ijekavianlatin: Dodaj u omiljene

[ctx: Browse a website]
en: Browse
sr@ijekavianlatin: Pregledanje

[ctx: describe UA platform, eg: firefox 3.1 "on Windows XP"]
en:  on %1 %2
sr@ijekavianlatin: na %1 %2|/|na $[lok %1] %2

en: Browser Identification
sr@ijekavianlatin: Identifikacija pregledača

[ctx: @title:window]
en: User Agent Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke korisničkog agenta

[ctx: Default rekonq user agent]
en: Default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani

en: Other
sr@ijekavianlatin: Drugi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sitePolicyTreeWidget)
en: Identification
sr@ijekavianlatin: identifikacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Delete All
sr@ijekavianlatin: Obriši sve

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, descriptionLineEdit)
en: (optional)
sr@ijekavianlatin: (opciono)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Create Application shortcuts in:
sr@ijekavianlatin: Napravi prečice programa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_createDesktopAppShortcut)
en: Desktop
sr@ijekavianlatin: na površi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_createMenuAppShortcut)
en: Application Menu
sr@ijekavianlatin: u programskom meniju

en: Load Plugin
sr@ijekavianlatin: Učitaj priključak

en: Blocked by ad filter
sr@ijekavianlatin: Blokirano filterom reklama

en: Please open up the webpage you want to add as favorite
sr@ijekavianlatin: Otvorite veb stranicu koju želite da dodate u omiljene

en: Set to This Page
sr@ijekavianlatin: Postavi na ovu stranicu

en: You cannot add this webpage as favorite
sr@ijekavianlatin: Ne možete dodati ovu veb stranicu u omiljene

en: Page is loading...
sr@ijekavianlatin: Učitavam stranicu...

[ctx: @info]
en: rekonq does not know how to handle this protocol: %1
sr@ijekavianlatin: Rekonq ne zna kako da obradi ovaj protokol: %1

[ctx: %1=an URL]
en: <h2>Index of %1</h2>
sr@ijekavianlatin: <h2>Indeks %1</h2>

en: Up to higher level directory
sr@ijekavianlatin: Na fasciklu višeg nivoa

note: #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Size
sr@ijekavianlatin: veličina

en: Last Modified
sr@ijekavianlatin: posljednja izmjena

en: You do not have a default search engine set. Without it, rekonq will not show proper URL suggestions.
sr@ijekavianlatin: Niste postavili podrazumevani pretraživač. Bez njega Rekonq neće nuditi dobre predloge URL‑ova.

en: Set it
sr@ijekavianlatin: Postavi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h2>Certificate Information</h2>
sr@ijekavianlatin: <h2>Podaci o sertifikatu</h2>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Certificate Chain:
sr@ijekavianlatin: Lanac sertifikata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: <h4>Issued To:</h4>
sr@ijekavianlatin: <h4>Subjekat:</h4>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Common Name (CN):
sr@ijekavianlatin: Uobičajeno ime (CN):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Organization (O):
sr@ijekavianlatin: Organizacija (O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Organizational Unit (OU):
sr@ijekavianlatin: Organizaciona jedinica (OU):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Serial Number:
sr@ijekavianlatin: Serijski broj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: <h4>Issued By:</h4>
sr@ijekavianlatin: <h4>Izdavač:</h4>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: <h4>Validity Period:</h4>
sr@ijekavianlatin: <h4>Period važnosti:</h4>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Issued on:
sr@ijekavianlatin: Datum izdavanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Expires on:
sr@ijekavianlatin: Datum isticanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: <h4>Digests:</h4>
sr@ijekavianlatin: <h4>Sažeci:</h4>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_38)
en: SHA-1:
sr@ijekavianlatin: SHA‑1:

en: Rekonq SSL Information
sr@ijekavianlatin: Rekonqovi podaci o SSL‑u

en: Export
sr@ijekavianlatin: Izvezi

en: The certificate is valid
sr@ijekavianlatin: Sertifikat je valjan.

en: The certificate for this site is not valid for the following reasons:
sr@ijekavianlatin: Sertifikat ovog sajta nije valjan, iz sledećih razloga:

en: Remember
sr@ijekavianlatin: Upamti

en: Never for This Site
sr@ijekavianlatin: Nikada za ovaj sajt

en: Not Now
sr@ijekavianlatin: Ne sada

en: Do you want rekonq to remember the password on %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li da Rekonq upamti lozinku za %1?

en: Are you sure you want to send your data again?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da ponovo pošaljete podatke?

en: Resend form data
sr@ijekavianlatin: Ponovo pošalji

en: No service can handle this file.
sr@ijekavianlatin: Nijedan servis ne umije da rukuje ovim fajlom.

en: rekonq cannot properly handle this, sorry
sr@ijekavianlatin: Rekonq ne može pravilno da obradi ovo, izvinite.

en: There was a problem while loading the page
sr@ijekavianlatin: Problem pri učitavanju stranice.

en: Network is not available
sr@ijekavianlatin: Mreža nije dostupna

en: Maybe you are having problems with your network settings.<br />Try checking your <a href="%1">network connections</a>, your <a href="%2">proxy settings</a> and your <a href="%3">firewall</a>.<br /><br />Then <a href="%4">try again</a>.<br />
sr@ijekavianlatin: Možda je problem do mrežnih postavki.<br />Proverite <a href="%1">mrežne veze</a>, <a href="%2">postavke proksija</a> i <a href="%3">zaštitni zid</a>.<br /><br />Zatim <a href="%4">pokušajte ponovo</a>.<br />

en: Oops... Proxy problems!
sr@ijekavianlatin: Problem sa proksijem

en: It seems you are having problems with your <a href="%1">proxy settings</a>. Try checking them, <br /><br />then <a href="%2">try again</a>.<br />
sr@ijekavianlatin: Izgleda da postoji problem u <a href="%1">postavkama proksija</a>.<br />Proverite ih, pa <a href="%2">pokušajte ponovo</a>.<br />

en: Oops! Cannot load <em>%1</em>
sr@ijekavianlatin: Ups! Ne mogu da učitam <em>%1</em>.

en: Ask your default search engine about: <a href="%1">search with %2</a>.<br />
sr@ijekavianlatin: Potražite podrazumevanim pretraživačem: <a href="%1">%2</a>.<br />

en: You do not have a default search engine set. We will not suggest you one.
sr@ijekavianlatin: Niste postavili podrazumevani pretraživač. Mi nećemo predložiti nijedan.

en: Consult a cached snapshot of the site: try checking the <a href="%1">Wayback Machine</a> or the <a href="%2">Google Cache</a>.
sr@ijekavianlatin: Pogledajte keširani snimak sajta: <a href="%1">Wayback Machine</a> ili <a href="%2">Googleov keš</a>.

en: <a href='%1'>Try Again</a>
sr@ijekavianlatin: <a href='%1'>Pokušaj ponovo</a>

en: It seems rekonq was not closed properly. Do you want to restore the last saved session?
sr@ijekavianlatin: Izgleda da Rekonq nije pravilno zatvoren. Želite li da vratite posljednju sačuvanu sesiju?

en: Maximum zoom reached: %1%
sr@ijekavianlatin: Dosegnuto najveće uveličanje: %1%

en: Minimum zoom reached: %1%
sr@ijekavianlatin: Dosegnuto najmanje uveličanje: %1%

en: Default zoom: %1%
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano uveličanje: %1%

en: Zooming: %1%
sr@ijekavianlatin: Uveličavanje: %1%

en: No suggestions for %1
sr@ijekavianlatin: Nema predloga za ‘%1’

en: Add to Dictionary
sr@ijekavianlatin: Dodaj u rečnik

en: Share page URL
sr@ijekavianlatin: Podeli URL stranice

en: Current Frame
sr@ijekavianlatin: Tekući okvir

en: Print Frame
sr@ijekavianlatin: Štampaj okvir

en: List All Links
sr@ijekavianlatin: Nabroji sve veze

en: Share link
sr@ijekavianlatin: Podeli vezu

en: Open in New &Tab
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom &jezičku

en: Open in New &Window
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom &prozoru

en: Open in Private &Window
sr@ijekavianlatin: Otvori u privatnom &prozoru

en: Open &Here
sr@ijekavianlatin: Otvori &ovde

en: Save Link...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj vezu...

en: Save Link
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj vezu

en: Share image link
sr@ijekavianlatin: Podeli vezu slike

en: &View Image
sr@ijekavianlatin: &Prikaži sliku

en: Save image as...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sliku kao...

en: &Copy Image Location
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj lokaciju slike

en: Block image
sr@ijekavianlatin: Blokiraj sliku

en: Share selected text
sr@ijekavianlatin: Podeli izabrani tekst

en: Copy Text
sr@ijekavianlatin: Kopiraj tekst

en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

en: Open '%1' in New Tab
sr@ijekavianlatin: Otvori „%1“ pod novim jezičkom

en: Open '%1' in New Window
sr@ijekavianlatin: Otvori „%1“ u novom prozoru

[ctx: Search selected text with the default search engine]
en: Search with %1
sr@ijekavianlatin: Potraži pomoću %1|/|Potraži $[ins-p %1]

[ctx: @title:menu]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Potraži

[ctx: @item:inmenu Search, %1 = search engine]
en: With %1
sr@ijekavianlatin: pomoću %1|/|$[ins-p %1]

en: On Current Page
sr@ijekavianlatin: Na tekućoj stranici

en: &Bookmark link
sr@ijekavianlatin: &Obilježi vezu

en: Exit FullScreen Mode
sr@ijekavianlatin: Napusti ceo ekran

en: &Match case
sr@ijekavianlatin: &Razlikuj veličinu slova

en: &Highlight all
sr@ijekavianlatin: &Istakni sve

en: Find:
sr@ijekavianlatin: Nađi:

note: #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
sr@ijekavianlatin: &Sljedeće

note: #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
sr@ijekavianlatin: &Prethodno

note: i18n: ectx: Menu (openMenu)
en: &Open
sr@ijekavianlatin: &Otvori

note: i18n: ectx: Menu (zoomMenu)
en: &Zoom
sr@ijekavianlatin: &Uveličaj

note: i18n: ectx: Menu (panelsMenu)
en: &Panels
sr@ijekavianlatin: P&aneli

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sr@ijekavianlatin: &Pomoć

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: Menu (view) #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-#
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sr@ijekavianlatin: &Kretanje

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

note: #-#-#-#-#  48 (rekonq)  #-#-#-#-# i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) #-#-#-#-#  25 (kmenuedit)  #-#-#-#-#
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Location Bar
sr@ijekavianlatin: Traka lokacije

en: &New Window
sr@ijekavianlatin: &Novi prozor

en: Configure Main ToolBar
sr@ijekavianlatin: Podesi glavnu traku

en: Bookmarks Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka obilježivača

en: Downloads page
sr@ijekavianlatin: Stranica preuzimanja

en: History page
sr@ijekavianlatin: Stranica istorijata

en: Bookmarks page
sr@ijekavianlatin: Stranica obilježivača

en: &Stop
sr@ijekavianlatin: &Zaustavi

en: Open Location
sr@ijekavianlatin: Otvori lokaciju

en: &Manage Sessions
sr@ijekavianlatin: &Upravljaj sesijama

en: View Page S&ource
sr@ijekavianlatin: Prikaži &izvor stranice

en: New Private Window
sr@ijekavianlatin: Novi privatni prozor

en: Clear Private Data...
sr@ijekavianlatin: Očisti privatne podatke...

en: Set Editable
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj uređivanje

en: Ad Block
sr@ijekavianlatin: AdBlock

en: Create application shortcut
sr@ijekavianlatin: Napravi prečicu programa

en: &Inspect
sr@ijekavianlatin: &Istraži

en: Stop loading the current page
sr@ijekavianlatin: Zaustavi učitavanje tekuće stranice

en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Reload the current page
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tekuću stranicu

en: Go
sr@ijekavianlatin: Kreni

en: *.html *.htm *.svg *.png *.gif *.svgz|Web Resources (*.html *.htm *.svg *.png *.gif *.svgz)
    *.*|All files (*.*)
sr@ijekavianlatin: *.html *.htm *.svg *.png *.gif *.svgz|veb resursi (*.html *.htm *.svg *.png *.gif *.svgz)
    *.*|svi fajlovi (*.*)

en: Open Web Resource
sr@ijekavianlatin: Otvori veb resurs

en: web window
sr@ijekavianlatin: Veb prozor

en: tab window
sr@ijekavianlatin: Prozor pod jezičkom

en: The KDE Power Management System will now generate a set of defaults based on your computer's capabilities. This will also erase all existing modifications you made. Are you sure you want to continue?
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov sistem za upravljanje napajanjem sada će načiniti novi skup podrazumijevanih, na osnovu mogućnosti računara. Pritom će biti obrisane sve postojeće izmene koje ste načinili. Želite li zaista da nastavite?

en: Restore Default Profiles
sr@ijekavianlatin: Obnavljanje podrazumijevanih profila

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: On AC Power
sr@ijekavianlatin: Na struji

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: On Battery
sr@ijekavianlatin: Na bateriji

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: On Low Battery
sr@ijekavianlatin: Na niskoj bateriji

en: Do nothing
sr@ijekavianlatin: ne radi ništa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryLevelsLabel)
en: <b>Battery Levels                     </b>
sr@ijekavianlatin: <b>Nivoi baterije</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowLabel)
en: &Low level:
sr@ijekavianlatin: &Nizak nivo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Low battery level
sr@ijekavianlatin: Nizak nivo baterije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Battery will be considered low when it reaches this level
sr@ijekavianlatin: Uzima se da je baterija nisko kada dosegne ovaj nivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, criticalLabel)
en: &Critical level:
sr@ijekavianlatin: &Kritičan nivo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Critical battery level
sr@ijekavianlatin: Kritičan nivo baterije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Battery will be considered critical when it reaches this level
sr@ijekavianlatin: Uzima se da je baterija kritična kada dosegne ovaj nivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BatteryCriticalLabel)
en: A&t critical level:
sr@ijekavianlatin: &Pri kritičnom nivou:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, notificationsButton)
en: Configure Notifications...
sr@ijekavianlatin: Podesi obavještenja...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowPeripheralLabel)
en: Low level for peripheral devices:
sr@ijekavianlatin: Nizak nivo za periferne uređaje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pausePlayersCheckBox)
en: Enabled
sr@ijekavianlatin: aktivno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pausePlayersLabel)
en: Pause media players when suspending:
sr@ijekavianlatin: Pauziraj medija plejere pri suspendovanju:

en: The activity service is running with bare functionalities.
    Names and icons of the activities might not be available.
sr@ijekavianlatin: Servis aktivnosti radi sa minimum funkcionalnosti.
    Imena i ikonice aktivnosti možda neće biti dostupni.

en: The activity service is not running.
    It is necessary to have the activity manager running to configure activity-specific power management behavior.
sr@ijekavianlatin: Servis aktivnosti nije u pogonu.
    Neophodno je da menadžer aktivnosti bude u pogonu da bi se podesilo ponašanje upravljanja napajanjem prema aktivnosti.

en: PC running on AC power
sr@ijekavianlatin: računar radi na struji

en: PC running on battery power
sr@ijekavianlatin: računar radi na bateriji

en: PC running on low battery
sr@ijekavianlatin: računar radi na niskoj bateriji

[ctx: This is meant to be: Act like activity %1]
en: Activity "%1"
sr@ijekavianlatin: je aktivnost „%1“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, actLikeRadio)
en: Act like
sr@ijekavianlatin: Kao kad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specialBehaviorRadio)
en: Define a special behavior
sr@ijekavianlatin: Posebno ponašanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysBox)
en: Always
sr@ijekavianlatin: Uvek

note: #-#-#-#-#  45 (powerdevilactivitiesconfig)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alwaysAfterSpin) #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en:  min
sr@ijekavianlatin:  min.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, separateSettingsRadio)
en: Use separate settings (advanced users only)
sr@ijekavianlatin: Zasebne postavke (samo za napredne korisnike)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
sr@ijekavianlatin: Upravljanje napajanjem

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
sr@ijekavianlatin: Povećaj osvjetljaj ekrana

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
sr@ijekavianlatin: Smanji osvjetljaj ekrana

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
sr@ijekavianlatin: Nivo

en: After
sr@ijekavianlatin: poslije

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
sr@ijekavianlatin: Suspenduj

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
sr@ijekavianlatin: U hibernaciju

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
sr@ijekavianlatin: Ugasi

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
sr@ijekavianlatin: Čak i kad je priključen spoljašnji monitor

en: Lock screen
sr@ijekavianlatin: zaključaj ekran

en: Prompt log out dialog
sr@ijekavianlatin: pokaži odjavni dijalog

en: Turn off screen
sr@ijekavianlatin: ugasi ekran

en: When laptop lid closed
sr@ijekavianlatin: Kada se spusti poklopac

en: When power button pressed
sr@ijekavianlatin: Kada se pritisne dugme napajanja

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
sr@ijekavianlatin: Povećaj osvjetljaj tastature

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
sr@ijekavianlatin: Smanji osvjetljaj tastature

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
sr@ijekavianlatin: Obrni osvetljenje tastature

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
sr@ijekavianlatin: Nivo

en: Script
sr@ijekavianlatin: Skripta

en: On Profile Load
sr@ijekavianlatin: pri učitavanju profila

en: On Profile Unload
sr@ijekavianlatin: pri ukidanju profila

en: Run script
sr@ijekavianlatin: Izvrši skriptu

en: Leave unchanged
sr@ijekavianlatin: ostavi kako je

en: Turn off
sr@ijekavianlatin: isključi

en: Turn on
sr@ijekavianlatin: uključi

en: Wi-Fi
sr@ijekavianlatin: bežična

en: Mobile broadband
sr@ijekavianlatin: mobilna širokopojasna

en: Switch off after
sr@ijekavianlatin: Ugasi poslije

en: Unsupported suspend method
sr@ijekavianlatin: Nepodržan metod suspendovanja

en: Activity Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer aktivnosti

en: This activity's policies prevent screen power management
sr@ijekavianlatin: Smernice ove aktivnosti ne dopuštaju upravljanje napajanjem ekrana

en: Extra Battery Added
sr@ijekavianlatin: Dodata dopunska baterija

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija miša pri kraju (ostalo %1%)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija tastature pri kraju (ostalo %1%)

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija u uređaju pri kraju (ostalo %1%)

en: Battery Low (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija pri kraju (ostalo %1%)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija kritična (ostalo %1%)

en: AC Adapter Plugged In
sr@ijekavianlatin: Strujni adapter utaknut

en: Running on AC power
sr@ijekavianlatin: Na zidnom napajanju

en: Running on Battery Power
sr@ijekavianlatin: Na baterijskom napajanju

en: Power Management configuration module could not be loaded.
    %1
sr@ijekavianlatin: Postavni modul upravljanja napajanjem ne može da se učita.
    %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Action:
sr@ijekavianlatin: Radnja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, vendorUL) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vendorL)
en: Vendor:
sr@ijekavianlatin: Izdavač:

en: Details
sr@ijekavianlatin: Detalji

en: Authentication Required
sr@ijekavianlatin: Neophodna autentifikacija

en: Password for root:
sr@ijekavianlatin: Lozinka korjena:

en: Password for %1:
sr@ijekavianlatin: Lozinka naloga %1:

en: Password or swipe finger for root:
sr@ijekavianlatin: Lozinka ili otisak prsta korjena:

en: Password or swipe finger for %1:
sr@ijekavianlatin: Lozinka ili otisak prsta naloga %1:

en: Password or swipe finger:
sr@ijekavianlatin: Lozinka ili otisak prsta:

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication is required to perform this action.
sr@ijekavianlatin: Program pokušava da izvede radnju koja zahtijeva ovlašćenja. Zato je neophodna autentifikacija.

en: Select User
sr@ijekavianlatin: Izbor korisnika

en: Authentication failure, please try again.
sr@ijekavianlatin: Autentifikacija nije uspjela, pokušajte ponovo.

en: Click to open %1
sr@ijekavianlatin: Kliknite da otvorite %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: P&assword:
sr@ijekavianlatin: &Lozinka:

en: PolicyKit1 KDE Agent
sr@ijekavianlatin: PolicyKit1‑KDE

en: (c) 2009 Red Hat, Inc.
sr@ijekavianlatin: © 2009, RedHat

en: Lukáš Tinkl
sr@ijekavianlatin: Lukaš Tinkl

en: Former maintainer
sr@ijekavianlatin: Bivši održavalac

en: Another client is already authenticating, please try again later.
sr@ijekavianlatin: Trenutno se autentifikuje drugi klijent, pokušajte ponovo kasnije.

en: Volume step:
sr@ijekavianlatin: Korak jačine:

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
sr@ijekavianlatin: Stanje utišanosti

en: Show additional options for %1
sr@ijekavianlatin: Dodatne opcije za %1

en: Mute %1
sr@ijekavianlatin: Utišaj %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
sr@ijekavianlatin: Podesi jačinu za %1

[ctx: Heading for a list of ports of a device (for example built-in laptop speakers or a plug for headphones)]
en: Ports
sr@ijekavianlatin: Portovi

en: Audio Volume
sr@ijekavianlatin: Jačina zvuka

en: Audio Muted
sr@ijekavianlatin: Zvuk utišan

en: Volume at %1%
sr@ijekavianlatin: Jačina %1%

en: Increase Volume
sr@ijekavianlatin: Povećaj jačinu

en: Decrease Volume
sr@ijekavianlatin: Smanji jačinu

en: Mute
sr@ijekavianlatin: Utišaj

en: Increase Microphone Volume
sr@ijekavianlatin: Povećaj jačinu mikrofona

en: Decrease Microphone Volume
sr@ijekavianlatin: Smanji jačinu mikrofona

en: Mute Microphone
sr@ijekavianlatin: Utišaj mikrofon

en: Devices
sr@ijekavianlatin: Uređaji

en: Applications
sr@ijekavianlatin: Programi

en: No applications playing or recording audio
sr@ijekavianlatin: Nijedan program ne pušta niti snima zvuk.

en: No output or input devices found
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan izlazni ili ulazni uređaj.

en: Raise maximum volume
sr@ijekavianlatin: Podigni najveću jačinu

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2015 Harald Sitter
sr@ijekavianlatin: © 2015, Harald Siter

[ctx: @info:credit]
en: Harald Sitter
sr@ijekavianlatin: Harald Siter

[ctx: @info:credit]
en: Author
sr@ijekavianlatin: Autor

en: Device Profiles
sr@ijekavianlatin: Profili uređaja

[ctx: @label]
en: No Device Profiles Available
sr@ijekavianlatin: Nema dostupnih profila uređaja

en: Advanced Output Configuration
sr@ijekavianlatin: Napredno podešavanje izlaza

en: Add virtual output device for simultaneous output on all local sound cards
sr@ijekavianlatin: Dodaj virtuelni izlazni uređaj za istovremeni izlaz na sve lokalne zvučne kartice

en: Automatically switch all running streams when a new output becomes available
sr@ijekavianlatin: Automatski prebaci sve tokove u pogonu čim novi izlaz postane dostupan

[ctx: @label]
en: No Applications Playing Audio
sr@ijekavianlatin: Nijedan program ne pušta zvuk

[ctx: @label]
en: No Applications Recording Audio
sr@ijekavianlatin: Nijedan program ne snima zvuk

[ctx: @label]
en: Profile:
sr@ijekavianlatin: Profil:

[ctx: Port is unavailable]
en:  (unavailable)
sr@ijekavianlatin:  (nedostupan)

[ctx: Port is unplugged]
en:  (unplugged)
sr@ijekavianlatin:  (izvučen)

[ctx: @title:tab]
en: Devices
sr@ijekavianlatin: Uređaji

[ctx: @title:tab]
en: Applications
sr@ijekavianlatin: Programi

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

en: Notification Sounds
sr@ijekavianlatin: Zvukovi obaveštenja

en: Search Results
sr@ijekavianlatin: Rezultati pretrage

en: Only the selected components are shown in the search results
sr@ijekavianlatin: Samo izabrane komponente daju se u rezultatima pretrage

en: Drag categories to change the order in which results appear
sr@ijekavianlatin: Prevlačenjem kategorija izmenite redosled navođenja rezultata

en: Search...
sr@ijekavianlatin: Traži...

note: #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
sr@ijekavianlatin: Izvođač:

en: Duration:
sr@ijekavianlatin: Trajanje:

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
sr@ijekavianlatin: Od:

en: Date:
sr@ijekavianlatin: Datum:

en: Subject:
sr@ijekavianlatin: Tema:

en: 
    Attachments:
sr@ijekavianlatin: 
    Prilozi:

en: Modified:
sr@ijekavianlatin: Izmenjeno:

en: %1, in category %2
sr@ijekavianlatin: %1, u kategoriji %2

en: in category %1
sr@ijekavianlatin: u kategoriji %1

en: Keyboard shortcuts
sr@ijekavianlatin: Prečice sa tastature

en: Apply Settings
sr@ijekavianlatin: Primena postavki

en: The settings of the current module have changed. Do you want to apply the changes or discard them?
sr@ijekavianlatin: Izmenjene su postavke tekućeg modula. Želite li da ih primenite ili odbacite?

en: OK
sr@ijekavianlatin: U redu

en: Apply
sr@ijekavianlatin: Primeni

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button)
en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

en: Left-Button
sr@ijekavianlatin: lijevo dugme

en: Right-Button
sr@ijekavianlatin: desno dugme

en: Middle-Button
sr@ijekavianlatin: srednje dugme

en: Vertical-Scroll
sr@ijekavianlatin: uspravno klizanje

en: Horizontal-Scroll
sr@ijekavianlatin: vodoravno klizanje

en: Add Action
sr@ijekavianlatin: Dodaj radnju

en: Layout:
sr@ijekavianlatin: Raspored:

en: Wallpaper Type:
sr@ijekavianlatin: Tip tapeta:

en: Wallpaper
sr@ijekavianlatin: Tapet

en: Mouse Actions
sr@ijekavianlatin: Radnje mišem

en: Input Here
sr@ijekavianlatin: Unos ovde

en: Screen Edge
sr@ijekavianlatin: Ivica ekrana

en: Width
sr@ijekavianlatin: Širina

en: Height
sr@ijekavianlatin: Visina

en: Add Widgets...
sr@ijekavianlatin: Dodaj vidžete...

en: Add Spacer
sr@ijekavianlatin: Dodaj razmaknicu

en: More Settings...
sr@ijekavianlatin: Više postavki...

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

en: Panel Alignment
sr@ijekavianlatin: Poravnanje panela

en: Left
sr@ijekavianlatin: lijevo

en: Center
sr@ijekavianlatin: sredina

note: #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alignRight)
en: Right
sr@ijekavianlatin: desno

en: Visibility
sr@ijekavianlatin: Vidljivost

en: Always Visible
sr@ijekavianlatin: uvijek vidljiv

en: Auto Hide
sr@ijekavianlatin: automatsko sakrivanje

en: Windows Can Cover
sr@ijekavianlatin: prozori mogu da prekriju

en: Windows Go Below
sr@ijekavianlatin: Prozori idu ispod

en: Maximize Panel
sr@ijekavianlatin: Maksimizuj panel

en: Lock Widgets
sr@ijekavianlatin: Zaključaj vidžete

en: Remove Panel
sr@ijekavianlatin: Ukloni panel

en: Alternatives
sr@ijekavianlatin: Alternative

en: Switch
sr@ijekavianlatin: Prebaci

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: License:
sr@ijekavianlatin: Licenca:

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Author:
sr@ijekavianlatin: Autor:

en: Email:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta:

en: Uninstall
sr@ijekavianlatin: Deinstaliraj

en: Widgets
sr@ijekavianlatin: Vidžeti

en: Categories
sr@ijekavianlatin: Kategorije

en: Get new widgets
sr@ijekavianlatin: Dobavi nove vidžete

en: Add event or trip
sr@ijekavianlatin: Dodaj događaj ili put

en: Start date should be earlier than end date
sr@ijekavianlatin: Datum početka treba da je pre datuma kraja.

en: This event already exists
sr@ijekavianlatin: Taj događaj već postoji.

en: Jan
sr@ijekavianlatin: jan

en: Feb
sr@ijekavianlatin: feb

en: Mar
sr@ijekavianlatin: mar

en: Apr
sr@ijekavianlatin: apr

en: May
sr@ijekavianlatin: maj

en: Jun
sr@ijekavianlatin: jun

en: Jul
sr@ijekavianlatin: jul

en: Aug
sr@ijekavianlatin: avg

en: Sep
sr@ijekavianlatin: sep

en: Oct
sr@ijekavianlatin: okt

en: Nov
sr@ijekavianlatin: nov

en: Dec
sr@ijekavianlatin: dec

en: Select the date range for
sr@ijekavianlatin: Izaberite opseg datuma za

en: to
sr@ijekavianlatin: do

en: Enter event or trip name
sr@ijekavianlatin: Ime događaja ili puta

en: Show All
sr@ijekavianlatin: Prikaži sve

en: Play All
sr@ijekavianlatin: Pusti sve

en: Songs
sr@ijekavianlatin: Pesme

[ctx: Items count]
en: 1 Item | %1 Items
sr@ijekavianlatin[0]: %1 stavka
sr@ijekavianlatin[1]: %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: 1 stavka

en: Create New Playlist
sr@ijekavianlatin: Napravi novu listu numera

en: Search Playlist
sr@ijekavianlatin: Pretraži listu numera

en: %1 item | %1 items
sr@ijekavianlatin[0]: %1 stavka
sr@ijekavianlatin[1]: %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: 1 stavka

en: Select Account
sr@ijekavianlatin: Izaberi nalog

en: Enter your Google credentials and browse through your picasa albums
sr@ijekavianlatin: Unesite svoje akreditive na Googleu i razgledajte svoje albume u Picasi.

en: Google account
sr@ijekavianlatin: Nalog na Googleu

note: #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Password
sr@ijekavianlatin: Lozinka

en: Login
sr@ijekavianlatin: Prijava

en: Incorrect Username or Password
sr@ijekavianlatin: Pogrešno korisničko ime ili lozinka.

[ctx: @title title of the dialog]
en: About Bug Reporting - Help
sr@ijekavianlatin: O prijavljivanju grešaka — pomoć

[ctx: @title]
en: Information about bug reporting
sr@ijekavianlatin: Informacije o prijavljivanju grešaka

[ctx: @info/rich]
en: You can help us improve this software by filing a bug report.
sr@ijekavianlatin: Podnošenjem izvještaja o grešci možete nam pomoći da poboljšamo ovaj softver.

[ctx: @info/rich]
en: <note>It is safe to close this dialog. If you do not want to, you do not have to file a bug report.</note>
sr@ijekavianlatin: <note>Slobodno možete zatvoriti ovaj dijalog ako ne želite da podnesete izvještaj.</note>

[ctx: @info/rich]
en: In order to generate a useful bug report we need some information about both the crash and your system. (You may also need to install some debug packages.)
sr@ijekavianlatin: Za stvaranje korisnog izvještaja, treba da sakupite nešto podataka o padu i svom sistemu. (Možda i da instalirate neke ispravljačke pakete.)

[ctx: @title]
en: Bug Reporting Assistant Guide
sr@ijekavianlatin: Vodič pomoćnika za prijavljivanje grešaka

[ctx: @info/rich]
en: This assistant will guide you through the crash reporting process for the KDE bug tracking system. All the information you enter on the bug report <strong>must be written in English</strong>, if possible, as KDE is formed internationally.
sr@ijekavianlatin: Ovaj pomoćnik vas vodi kroz postupak prijavljivanja pada na sajt KDE‑ovog sistema za praćenje grešaka. U izvještaj o grešci sve podatke <strong>morate unijeti na engleskom</strong>, jer se KDE razvija na međunarodnom nivou.

[ctx: @title]
en: What do you know about the crash?
sr@ijekavianlatin: Šta znate o padu?

[ctx: @info/rich]
en: In this page you need to describe how much do you know about the desktop and the application state before it crashed.
sr@ijekavianlatin: Na ovoj stranici treba da popišete sve što znate o stanju površi i programa u trenutku kad se srušio.

[ctx: @info/rich]
en: If you can, describe in as much detail as possible the crash circumstances, and what you were doing when the application crashed (this information is going to be requested later.) You can mention:
sr@ijekavianlatin: Ako možete, opišite sa što više detalja okolnosti u kojima je došlo do pada i šta ste radili kada se program srušio (ove informacije će biti tražene kasnije). Možete pomenuti:

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: actions you were taking inside or outside the application
sr@ijekavianlatin: radnje koje ste izvodili unutar ili izvan programa;

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: documents or images that you were using and their type/format (later if you go to look at the report in the bug tracking system, you can attach a file to the report)
sr@ijekavianlatin: dokumente koje ste koristili i njihov tip i format (poslije podnošenje izvještaja u sistem za praćenje grešaka, možete priložiti i fajl uz njega);

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: widgets that you were running
sr@ijekavianlatin: vidžete koji su se izvršavali;

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: the URL of a web site you were browsing
sr@ijekavianlatin: URL veb sajta koji ste pregledali;

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: configuration details of the application
sr@ijekavianlatin: postavne detalje programa

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: or other strange things you notice before or after the crash.
sr@ijekavianlatin: bilo kakve neobičnosti koje ste primijetili prije ili poslije pada.

[ctx: @info/rich]
en: Screenshots can be very helpful sometimes. You can attach them to the bug report after it is posted to the bug tracking system.
sr@ijekavianlatin: Snimci ekrana ponekad mogu biti od velike pomoći. Možete ih priložiti uz izvještaj čim ga predate sistemu za praćenje grešaka.

[ctx: @title]
en: Crash Information (backtrace)
sr@ijekavianlatin: Podaci o padu (kontratrag)

[ctx: @info/rich]
en: This page will generate a "backtrace" of the crash. This is information that tells the developers where the application crashed.
sr@ijekavianlatin: Ova stranica stvara „kontratrag“ pada, skup podataka koji programerima govori gdje se program srušio.

[ctx: @info/rich]
en: If the crash information is not detailed enough, you may need to install some debug packages and reload it (if the <interface>Install Debug Symbols</interface> button is available you can use it to automatically install the missing information.)
sr@ijekavianlatin: Ako podaci o padu nisu dovoljno detaljni, možda ćete morati da instalirate neke ispravljačke pakete i ponovo učitate podatke. (Ako je dato dugme <interface>Instaliraj ispravljačke simbole</interface>, njime možete automatski instalirati neophodno.)

[ctx: @info/rich]
en: You can find more information about backtraces, what they mean, and how they are useful at <link>%1</link>
sr@ijekavianlatin: Više detalja o kontratragovima, šta su i kako mogu biti korisni, možete naći na <link>%1</link>.

[ctx: @info/rich]
en: Once you get a useful backtrace (or if you do not want to install the missing debugging packages) you can continue.
sr@ijekavianlatin: Pošto dobijete upotrebljiv kontratrag, ili ako ne želite da instalirate nedostajuće ispravljačke pakete, možete nastaviti.

[ctx: @title]
en: Conclusions
sr@ijekavianlatin: Zaključci

[ctx: @info/rich]
en: Using the quality of the crash information gathered, and your answers on the previous page, the assistant will tell you if the crash is worth reporting or not.
sr@ijekavianlatin: Prema sastavu sakupljenih podataka o padu, i odgovorima koje ste dali na prethodnoj stranici, pomoćnik će vam reći vrijedi li prijavljivati pad.

[ctx: @info/rich]
en: If the crash is worth reporting but the application is not supported in the KDE bug tracking system, you will need to directly contact the maintainer of the application.
sr@ijekavianlatin: Ako pad vrijedi prijaviti ali KDE‑ov sistem za praćenje grešaka ne podržava dati program, moraćete da se neposredno obratite njegovom održavaocu.

[ctx: @info/rich]
en: If the crash is listed as being not worth reporting, and you think the assistant has made a mistake, you can still manually report the bug by logging into the bug tracking system. You can also go back and change information and download debug packages.
sr@ijekavianlatin: Ako pomoćnik ne preporuči slanje izvještaja, ali mislite da je loše ocijenio, svejedno možete ručno prijaviti grešku prijavivši se u sistem za praćenje grešaka. Takođe se možete vratiti unazad, te izmijeniti podatke i preuzeti ispravljačke pakete.

[ctx: @title]
en: Login into the bug tracking system
sr@ijekavianlatin: Prijavljivanje u sistem za praćenje grešaka

[ctx: @info/rich]
en: We may need to contact you in the future to ask for further information. As we need to keep track of the bug reports, you need to have an account on the KDE bug tracking system. If you do not have one, you can create one here: <link>%1</link>
sr@ijekavianlatin: Možda nam zatreba da vam kasnije zatražimo još podataka. Pošto pratimo svaki izvještaj o grešci, morate imati nalog na KDE‑ovom sistemu za praćenje grešaka. Ako ga nemate, možete ga otvoriti na <link>%1</link>.

[ctx: @info/rich]
en: The KWallet dialog may appear when pressing Login to save your password in the KWallet password system. Also, it will prompt you for the KWallet password upon loading to autocomplete the login fields if you use this assistant again.
sr@ijekavianlatin: Kada pritisnete dugme <interface>Prijavi me</interface> može se pojaviti dijalog K‑novčanika, u kojem možete sačuvati lozinku za ubuduće. Tada ćete takođe biti upitani za lozinku novčanika, i polja za prijavljivanje biće automatski popunjena u narednim izvršavanjima pomoćnika.

[ctx: @title]
en: List of possible duplicate reports
sr@ijekavianlatin: Spisak mogućih izvještaja-duplikata

[ctx: @info/rich]
en: This page will search the bug report system for similar crashes which are possible duplicates of your bug. If there are similar bug reports found, you can double click on them to see details. Then, read the current bug report information so you can check to see if they are similar.
sr@ijekavianlatin: Ova stranica će potražiti slične padove u sistemu za praćenje grešaka, koji mogu biti duplikati greške koju ste otkrili. Ako neki izvještaj bude nađen, možete dvokliknuti na njega da vidite detalje. Zatim ih uporedite sa svojim podacima, u izvještaju koji pripremate.

[ctx: @info/rich]
en: If you are very sure your bug is the same as another that is previously reported, you can set your information to be attached to the existing report.
sr@ijekavianlatin: Ako ste vrlo sigurni da se radi o istoj grešci kao nekoj prethodno prijavljenoj, možete zadati da se vaši podaci prilože uz postojeći izvještaj.

[ctx: @info/rich]
en: If you are unsure whether your report is the same, follow the main options to tentatively mark your crash as a duplicate of that report. This is usually the safest thing to do. We cannot uncombine bug reports, but we can easily merge them.
sr@ijekavianlatin: Ako niste sigurni da li je izvještaj isti, ispratite glavne opcije da uslovno označite svoj pad kao duplikat tog prethodnog. Ovo je obično najsigurniji put — izvještaje ne možemo kasnije razdvajati, ali ih možemo lako stapati.

[ctx: @info/rich]
en: If not enough possible duplicates are found, or you did not find a similar report, then you can force it to search for more bug reports (only if the date range limit is not reached.)
sr@ijekavianlatin: Ako nema dovoljno nađenih mogućih duplikata, ili nijednog sličnog izvještaja, možete primorati pretragu još izvještaja (dok ne bude dosegnuto ograničenje po datumu).

[ctx: @info/rich]
en: If you do not find any related reports, your crash information is not useful enough, and you really cannot give additional information about the crash context, then it is better to not file the bug report, thereby closing the assistant.
sr@ijekavianlatin: Ako ne nađete nijedan sličan izvještaj, podaci o padu nisu dovoljno korisni, i ne možete ništa dodatno navesti o uslovima pada, bolje je da ne podnosite izvještaj i zatvorite pomoćnik.

[ctx: @title]
en: Details of the bug report and your system
sr@ijekavianlatin: Detalji izvještaja o grešci i vašem sistemu

[ctx: @info/rich]
en: In this case you need to write a title and description of the crash. Explain as best you can.
sr@ijekavianlatin: Ovdje treba da unesete naslov i opis pada. Objasnite što bolje možete.

[ctx: @info/rich]
en: You can also specify your distribution method (GNU/Linux distribution or packaging system) or if you compiled the KDE Platform from sources.
sr@ijekavianlatin: Takođe možete navesti metod nabavke (distribucija operativnog sistema ili paketarski sistem), posebno ako ste kompilovali Platformu KDE‑a iz izvora.

[ctx: @info/rich]
en: <note>You should <strong>write those information in English</strong>.</note>
sr@ijekavianlatin: <note>Treba da <strong>pišete na engleskom</strong>.</note>

[ctx: @title]
en: Sending the Crash Report
sr@ijekavianlatin: Slanje izvještaja o grešci

[ctx: @info/rich]
en: The last page will send the bug report to the bug tracking system and will notify you when it is done. It will then show the web address of the bug report in the KDE bug tracking system, so that you can look at the report later.
sr@ijekavianlatin: Posljednja stranica će poslati izvještaj KDE‑ovom sistemu za praćenje grešaka, i obavijestiti vas kad bude gotovo. Zatim će vam dati veb adresu izvještaja u sistemu za praćenje grešaka, tako da izvještaj možete pogledati kasnije.

[ctx: @info/rich]
en: If the process fails, you can click <interface>Retry</interface> to try sending the bug report again. If the report cannot be sent because the bug tracking system has a problem, you can save it to a file to manually report later.
sr@ijekavianlatin: Ako postupak ne prođe, možete kliknuti na <interface>Pokušaj ponovo...</interface> da pokušate ponovno slanje izvještaja. Ako izvještaj ne može biti poslat usljed problema u sistemu za praćenje grešaka, možete ga sačuvati u fajl i kasnije ručno podnijeti.

[ctx: @info/rich]
en: Thank you for being part of KDE!
sr@ijekavianlatin: Hvala vam što ste dio KDE‑a!

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: Widgets you have in your desktop and panels (both official and unofficial), desktop settings (wallpaper plugin, themes) and activities.
sr@ijekavianlatin: Vidžeti koje imate na površi i panelima (i zvanični i nezvanični), postavke površi (priključak tapeta, teme) i aktivnosti.

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: State of Desktop Effects (Compositing), kind of effects enabled, window decoration, and specific window rules and configuration.
sr@ijekavianlatin: Stanje efekata površi (slaganje), vrsta uključenih efekata, dekoracija prozora, posebna pravila i postave prozora.

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: sites you were visiting, number of opened tabs, plugins you have installed, and any other non-default setting.
sr@ijekavianlatin: Sajtovi koje ste posjećivali, broj otvorenih jezičaka, instalirani priključci, bilo koje nepodrazumijevane postavke.

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: File view mode, grouping and sorting settings, preview settings, and directory you were browsing.
sr@ijekavianlatin: Režim prikaza fajlova, postavke grupisanja i ređanja, postavke pregleda, fascikla koju ste pregledali.

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: Instant Messaging protocols you use, and plugins you have installed (official and unofficial).
sr@ijekavianlatin: Brzoglasnički protokoli koje koristite, instalirani priključci (zvanični i nezvanični).

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: Mail protocols and account-types you use.
sr@ijekavianlatin: Protokoli e‑pošte i tipovi vaših naloga.

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: Type of the document you were editing.
sr@ijekavianlatin: Tip dokumenta koji ste uređivali.

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: Type of media (extension and format) you were watching and/or listening to.
sr@ijekavianlatin: Tip medijuma (nastavak i format) koji ste gledali ili slušali.

[ctx: @action:button]
en: &Reload
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to reload the crash information (backtrace). This is useful when you have installed the proper debug symbol packages and you want to obtain a better backtrace.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom ponovo učitavate podatke o padu (kontratrag). Korisno kada ste u međuvremenu instalirali potrebne pakete sa ispravljačkim simbolima i želite da dobijete bolji kontratrag.

[ctx: @action:button]
en: &Install Debug Symbols
sr@ijekavianlatin: &Instaliraj ispravljačke simbole

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to install the missing debug symbols packages.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom instalirate nedostajuće pakete ispravljačkih simbola.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to copy the crash information (backtrace) to the clipboard.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom kopirate podatke o padu (kontratrag) u klipbord.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the crash information (backtrace) to a file. This is useful if you want to take a look at it or to report the bug later.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom upisujete podatke o padu (kontratrag) u fajl. Korisno ako želite da ih pregledate ili kasnije prijavite grešku.

en: <h2>What is a "backtrace" ?</h2><p>A backtrace basically describes what was happening inside the application when it crashed, so the developers may track down where the mess started. They may look meaningless to you, but they might actually contain a wealth of useful information.<br />Backtraces are commonly used during interactive and post-mortem debugging.</p>
sr@ijekavianlatin: <h2>Šta je „kontratrag“?</h2><p>Kontratrag u osnovi opisuje šta se događalo unutar programa u trenutku pada, tako da programeri mogu da isprate odakle je pošlo kako ne treba. Iako vama mogu djelovati nerazumljivo, zapravo mogu sadržati mnoštvo korisnih podataka.</p><p>Kontratragovi se obično koriste tokom interaktivnog i obdukcionog ispravljanja.</p>

[ctx: @info:status]
en: Loading...
sr@ijekavianlatin: Učitavam...

[ctx: @info:status]
en: Generating backtrace... (this may take some time)
sr@ijekavianlatin: Stvaram kontratrag... (može potrajati)

[ctx: @info]
en: Another debugger is currently debugging the same application. The crash information could not be fetched.
sr@ijekavianlatin: Neki drugi ispravljač već je prikačen na isti program. Podaci o padu se ne mogu dobaviti.

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be fetched.
sr@ijekavianlatin: Podaci o padu se ne mogu dobaviti.

[ctx: @info/rich]
en: Another debugging process is attached to the crashed application. Therefore, the DrKonqi debugger cannot fetch the backtrace. Please close the other debugger and click <interface>Reload</interface>.
sr@ijekavianlatin: Drugi ispravljački proces je prikačen na srušeni program. Zato DrKonqijev ispravljač ne može da dobavi kontratrag. Zatvorite taj drugi ispravljač, pa kliknite na <interface>Učitaj ponovo</interface>.

[ctx: @info]
en: The generated crash information is useful
sr@ijekavianlatin: Sakupljeni podaci o padu su korisni.

[ctx: @info]
en: The generated crash information may be useful
sr@ijekavianlatin: Sakupljeni podaci o padu mogu biti korisni.

[ctx: @info]
en: The generated crash information is probably not useful
sr@ijekavianlatin: Sakupljeni podaci o padu vjerovatno nisu korisni.

[ctx: @info]
en: The generated crash information is not useful
sr@ijekavianlatin: Sakupljeni podaci o padu nisu korisni.

[ctx: @info]
en: The rating of this crash information is invalid. This is a bug in DrKonqi itself.
sr@ijekavianlatin: Ocjena ovog pada nije dobra. Ovo je greška u samom DrKonqiju.

[ctx: @info/rich]
en: You can click the <interface>Install Debug Symbols</interface> button in order to automatically install the missing debugging information packages. If this method does not work: please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na dugme <interface>Instaliraj ispravljačke simbole</interface> da bi se nedostajući ispravljački paketi instalirali. Ako ovo ne uspije, pročitajte <link url='%1'>„Kako sastaviti koristan izvještaj o padu“</link> da saznate kao da dobijete upotrebljiv kontratrag. Pošto instalirate potrebne pakete (<link url='%2'>spisak fajlova</link>), kliknite na dugme <interface>Učitaj ponovo</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: Please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
sr@ijekavianlatin: Pročitajte <link url='%1'>„Kako sastaviti koristan izvještaj o padu“</link> da saznate kao da dobijete upotrebljiv kontratrag; instalirajte potrebne pakete (<link url='%2'>spisak fajlova</link>) i kliknite na dugme <interface>Učitaj ponovo</interface>.

[ctx: @info:status]
en: The debugger has quit unexpectedly.
sr@ijekavianlatin: Ispravljač se neočekivano okončao.

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be generated.
sr@ijekavianlatin: Podaci o padu nisu mogli biti sakupljeni.

[ctx: @info/rich]
en: You could try to regenerate the backtrace by clicking the <interface>Reload</interface> button.
sr@ijekavianlatin: Možete pokušati ponovo da stvorite kontratrag klikom na dugme <interface>Učitaj ponovo</interface>.

[ctx: @info:status]
en: <strong>The debugger application is missing or could not be launched.</strong>
sr@ijekavianlatin: <strong>Ispravljački program nedostaje ili se ne može pokrenuti.</strong>

[ctx: @info/rich]
en: <strong>You need to first install the debugger application (%1) then click the <interface>Reload</interface> button.</strong>
sr@ijekavianlatin: <strong>Prvo instalirajte ispravljački program (%1), pa kliknite na dugme <interface>Učitaj ponovo</interface>.</strong>

[ctx: @title:window]
en: Error during the installation of debug symbols
sr@ijekavianlatin: Greška pri instaliranju ispravljačkih simbola.

en: The packages containing debug information for the following application and libraries are missing:
sr@ijekavianlatin: Nedostaju paketi koji sadrže ispravljačke podatke za sljedeće programe i biblioteke:

[ctx: messagebox title]
en: Missing debug information packages
sr@ijekavianlatin: Nedostaju paketi sa ispravljačkim podacima

en: the KDE Bug Tracking System
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov sistem za praćenje grešaka

[ctx: @title:window]
en: Crash Reporting Assistant
sr@ijekavianlatin: Pomoćnik za prijavljivanje padova

[ctx: @title]
en: Welcome to the Reporting Assistant
sr@ijekavianlatin: Dobro došli u pomoćnik za prijavljivanje

[ctx: @title]
en: Fetching the Backtrace (Automatic Crash Information)
sr@ijekavianlatin: Dobavljanje kontratraga (automatski podaci o padu)

[ctx: @title]
en: Results of the Analyzed Crash Details
sr@ijekavianlatin: Rezultati analiziranih detalja o padu

[ctx: @title]
en: Login into %1
sr@ijekavianlatin: Prijavljivanje na %1

[ctx: @title]
en: Look for Possible Duplicate Reports
sr@ijekavianlatin: Traženje mogućih duplikata izvještaja

[ctx: @title]
en: Enter the Details about the Crash
sr@ijekavianlatin: Unos detalja o padu

[ctx: @title]
en: Preview the Report
sr@ijekavianlatin: Pregled izvještaja

[ctx: @action:button]
en: Close the assistant
sr@ijekavianlatin: Zatvori pomoćnik

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

[ctx: @action:button]
en: Save information and close
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj podatke i zatvori

[ctx: @info]
en: Do you really want to close the bug reporting assistant? <note>The crash information is still valid, so you can save the report before closing if you want.</note>
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da zatvorite pomoćnik za prijavljivanje grešaka? <note>Podaci o padu su i dalje dobri, ako želite možete sačuvati izvještaj prije nego što izađete.</note>

[ctx: @title:window]
en: Close the Assistant
sr@ijekavianlatin: Zatvaranje pomoćnika

[ctx: @info]
en: Do you really want to close the bug reporting assistant?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da zatvorite pomoćnik za prijavljivanje grešaka?

[ctx: @info]
en: This crash information is not useful enough, do you want to try to improve it? You will need to install some debugging packages.
sr@ijekavianlatin: Dati podaci o padu nisu dovoljno korisni, želite li da pokušate da ih poboljšate? Morali biste da instalirate neke ispravljačke pakete.

[ctx: @title:window]
en: Crash Information is not useful enough
sr@ijekavianlatin: Podaci o padu nisu dovoljno korisni

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash, %1 is the application name]
en: What I was doing when the application "%1" crashed
sr@ijekavianlatin: Šta je rađeno kada se program „%1“ srušio

[ctx: @label examples about information the user can provide]
en: Examples: %1
sr@ijekavianlatin: Primjeri: %1

[ctx: @action:button]
en: &Show Contents of the Report
sr@ijekavianlatin: &Sadržaj izvještaja

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to show the generated report information about this crash.
sr@ijekavianlatin: Ovo dugme prikazuje sakupljene podatke o padu u izvještaju.

[ctx: @info]
en: The automatically generated crash information is useful.
sr@ijekavianlatin: Automatski sakupljeni podaci o padu su korisni.

[ctx: @info]
en: The automatically generated crash information lacks some details but may be still be useful.
sr@ijekavianlatin: Automatski sakupljenim podacima o padu nedostaju neki detalji, ali ipak mogu biti korisni.

[ctx: @info]
en: The automatically generated crash information lacks important details and it is probably not helpful.
sr@ijekavianlatin: Automatski sakupljenim podacima o padu nedostaju važni detalji, te vjerovatno nisu od pomoći.

[ctx: @info]
en: The crash information was not generated because it was not needed.
sr@ijekavianlatin: Podaci o padu nisu stvoreni jer nisu potrebni.

[ctx: @info]
en: The automatically generated crash information does not contain enough information to be helpful.
sr@ijekavianlatin: Automatski sakupljeni podaci o padu nisu dovoljno detaljni da bi bili od pomoći.

[ctx: @info]
en: <note>You can improve it by installing debugging packages and reloading the crash on the Crash Information page. You can get help with the Bug Reporting Guide by clicking on the <interface>Help</interface> button.</note>
sr@ijekavianlatin: <note>Možete ih poboljšati instaliranjem ispravljačkih paketa i učitavanjem pada na stranici <interface>Podaci o padu (kontratrag)</interface>. Pomoć za izvještavanje o greškama možete dobiti klikom na dugme <interface>Pomoć</interface>.</note>

[ctx: @info]
en: The information you can provide could be considered helpful.
sr@ijekavianlatin: Podaci koje možete pružiti mogu biti korisni.

[ctx: @info]
en: The information you can provide is not considered helpful enough in this case.
sr@ijekavianlatin: Podaci koje možete pružiti ne smatraju se dovoljno korisnim u ovom slučaju.

[ctx: @info]
en: Your problem has already been reported as bug %1.
sr@ijekavianlatin: Vaš problem je već prijavljen kao greška %1.

[ctx: @info]
en: This report is considered helpful.
sr@ijekavianlatin: Izvještaj djeluje korisno.

[ctx: @info]
en: This application's bugs are reported to the KDE bug tracking system: click <interface>Next</interface> to start the reporting process. You can manually report at <link>%1</link>
sr@ijekavianlatin: Greške u ovom programu prijavljuju se u KDE‑ov sistem za praćenje grešaka: kliknite na <interface>Naprijed</interface> da započnete postupak prijavljivanja. Umjesto ovoga, grešku možete ručno prijaviti na <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: This application is not supported in the KDE bug tracking system. Click <interface>Finish</interface> to report this bug to the application maintainer. Also, you can manually report at <link>%1</link>.
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov sistem za praćenje grešaka ne podržava ovaj program. Kliknite na <interface>Završi</interface> da prijavite ovu grešku održavaocu programa. Grešku takođe možete ručno prijaviti na <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: This report does not contain enough information for the developers, so the automated bug reporting process is not enabled for this crash.
sr@ijekavianlatin: Izvještaj ne sadrži dovoljno podataka za programere, tako da postupak automatskog prijavljivanja greške nije dostupan za ovaj pad.

[ctx: @info]
en: If you wish, you can go back and change your answers.
sr@ijekavianlatin: Ako želite, možete se vratiti i izmijeniti svoje odgovore.

[ctx: @info]
en: You can manually report this bug at <link>%1</link>. Click <interface>Finish</interface> to close the assistant.
sr@ijekavianlatin: Grešku možete ručno prijaviti na <link>%1</link>. Kliknite na <interface>Završi</interface> da zatvorite pomoćnik.

[ctx: @info]
en: You can manually report this bug to its maintainer at <link>%1</link>. Click <interface>Finish</interface> to close the assistant.
sr@ijekavianlatin: Grešku možete ručno prijaviti održavaocu na <link>%1</link>. Kliknite na <interface>Završi</interface> da zatvorite pomoćnik.

[ctx: @info report to url/mail address]
en: Report to %1
sr@ijekavianlatin: Prijavi na %1

[ctx: @title:window]
en: Contents of the Report
sr@ijekavianlatin: Sadržaj izvještaja

[ctx: @action:button]
en: &Save to File...
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj u fajl...

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the generated crash report information to a file. You can use this option to report the bug later.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom možete sačuvati u fajl sakupljene podatke za izvještaj o padu. Korisno kada želite kasnije da prijavite grešku.

[ctx: @info:status '1' is replaced with the short URL of the bugzilla]
en: You need to login with your %1 account in order to proceed.
sr@ijekavianlatin: Morate se prijaviti na nalog na %1 da biste nastavili.

[ctx: @action:button]
en: Login
sr@ijekavianlatin: Prijavi me

[ctx: @info/rich]
en: <note>You need a user account on the <link url='%1'>KDE bug tracking system</link> in order to file a bug report, because we may need to contact you later for requesting further information. If you do not have one, you can freely <link url='%2'>create one here</link>. Please do not use disposable email accounts.</note>
sr@ijekavianlatin: <note>Za podnošenje izvještaja o grešci potreban vam je korisnički nalog u <link url='%1'>KDE‑ovom sistemu za praćenje grešaka</link>, jer vam se kasnije možemo obratiti za još informacija. Ako nemate nalog, možete ga slobodno <link url='%2'>otvoriti</link>. Molimo vas da ne koristite jednokratne naloge e‑pošte.</note>

[ctx: @info:status the user is logged at the bugtracker site as USERNAME]
en: Logged in at the KDE bug tracking system (%1) as: %2.
sr@ijekavianlatin: Prijavljeni u KDE‑ov sistem za praćenje grešaka (%1) kao %2.

[ctx: the minimum required length of a text was reached]
en: Minimum length reached
sr@ijekavianlatin: Dostignuta najmanja dužina.

[ctx: the minimum required length of a text wasn't reached yet]
en: Provide more information
sr@ijekavianlatin: Navedite još podataka.

[ctx: @info]
en: The description about the crash details does not provide enough information yet.<br /><br />
sr@ijekavianlatin: Opis pada nije dovoljno informativan.<br /><br />

[ctx: @info]
en: The amount of required information is proportional to the quality of the other information like the backtrace or the reproducibility rate.<br /><br />
sr@ijekavianlatin: Potrebna količina podataka srazmerna je kvalitetu ostalih podataka poput kontratraga ili stepena ponovljivosti.<br /><br />

[ctx: @info]
en: Previously, you told DrKonqi that you could provide some contextual information. Try writing more details about your situation. (even little ones could help us.)<br /><br />
sr@ijekavianlatin: Prethodno ste rekli DrKonqiju da imate neke podatke o kontekstu. Pokušajte detaljnije da opišete svoju situaciju, i mali detalji nam mogu pomoći.<br /><br />

[ctx: @info]
en: If you cannot provide more information, your report will probably waste developers' time. Can you tell us more?
sr@ijekavianlatin: Ako ne možete pružiti još podataka, vaš izvještaj će vjerovatno protraćiti vrijeme programerâ̂. Možete li nam reći više?

en: Yes, let me add more information
sr@ijekavianlatin: Da, mogu da dodam još podataka

en: No, I cannot add any other information
sr@ijekavianlatin: Ne, ovo je sve što znam

[ctx: @title:window]
en: We need more information
sr@ijekavianlatin: Treba nam je još podataka

[ctx: @info:tooltip examples of good bug report titles]
en: <strong>Examples of good titles:</strong><nl />"Plasma crashed after adding the Notes widget and writing on it"<nl />"Konqueror crashed when accessing the Facebook application 'X'"<nl />"Kopete suddenly closed after resuming the computer and talking to a MSN buddy"<nl />"Kate closed while editing a log file and pressing the Delete key a couple of times"
sr@ijekavianlatin: <para><strong>Primjeri dobrih naslova:</strong><list><item>„Plasma crashed after adding the Notes widget and writing on it“</item><item>„Konqueror crashed when accessing the Facebook application 'X'“</item><item>„Kopete suddenly closed after resuming the computer and talking to a MSN buddy“</item><item>„Kate closed while editing a log file and pressing the Delete key a couple of times“</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip help and examples of good bug descriptions]
en: Describe in as much detail as possible the crash circumstances:
sr@ijekavianlatin: Opišite što detaljnije okolnosti pada:

[ctx: @info:tooltip help and examples of good bug descriptions]
en: - Detail which actions were you taking inside and outside the application an instant before the crash.
sr@ijekavianlatin: — koje ste radnje izvodili unutar i izvan programa neposredno prije pada

[ctx: @info:tooltip help and examples of good bug descriptions]
en: - Note if you noticed any unusual behavior in the application or in the whole environment.
sr@ijekavianlatin: — da li ste primijetili neko neobično ponašanje programa ili okruženja u cjelini

[ctx: @info:tooltip help and examples of good bug descriptions]
en: - Note any non-default configuration in the application.
sr@ijekavianlatin: — da li ste podesili neke postavke u programu van podrazumijevanih vrijednosti

[ctx: @info:tooltip examples of configuration details. the examples are already translated]
en: Examples: %1
sr@ijekavianlatin: Primjeri: %1

[ctx: @action:button]
en: Retry...
sr@ijekavianlatin: Pokušaj ponovo...

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to retry sending the crash report if it failed before.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom ponovo šaljete izvještaj, ako prethodni pokušaj nije uspio.

[ctx: @action:button]
en: Sho&w Contents of the Report
sr@ijekavianlatin: &Sadržaj izvještaja

[ctx: @info:status]
en: Sending crash report... (please wait)
sr@ijekavianlatin: Šaljem izvještaj o padu, sačekajte...

[ctx: @info/rich]
en: Crash report sent.<nl/>URL: <link>%1</link><nl/>Thank you for being part of KDE. You can now close this window.
sr@ijekavianlatin: Izvještaj o padu poslat.<nl/>URL: <link>%1</link><nl/>Hvala vam što učestvujete u KDE‑u. Sada možete zatvoriti ovaj prozor.

[ctx: @info:status]
en: Error sending the crash report:  <message>%1.</message>
sr@ijekavianlatin: Greška pri slanju izvještaja o padu: <message>%1</message>

[ctx: @info report to KDE bugtracker address]
en: Report to %1
sr@ijekavianlatin: Prijavi na %1

[ctx: @item:intable custom/manaul bug report number]
en: Manual
sr@ijekavianlatin: ručni

[ctx: @item:intable custom bug report number description]
en: Manually enter a bug report ID
sr@ijekavianlatin: ručni unos ID‑a izvještaja

[ctx: @info:tooltip / whatsthis]
en: Select this option to manually load a specific bug report
sr@ijekavianlatin: Izaberite ovu opciju da ručno učitate određeni izvještaj o grešci.

[ctx: @action:button]
en: Search for more reports
sr@ijekavianlatin: Potraži još izvještaja

[ctx: @action:button]
en: Retry search
sr@ijekavianlatin: Ponovi pretragu

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to retry the search that previously failed.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom ponavljate prethodno neuspjelu pretragu.

[ctx: @action:button]
en: Open selected report
sr@ijekavianlatin: Otvori izabrani izvještaj

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to view the information of the selected bug report.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom prikazujete detalje izabranog izvještaja o grešci.

[ctx: @action:button]
en: Stop searching
sr@ijekavianlatin: Zaustavi traženje

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to stop the current search.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom zaustavljate trenutnu pretragu.

[ctx: @action:button remove the selected item from a list]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to remove a selected possible duplicate
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom uklanjate izabrani mogući duplikat.

en: There are no real duplicates
sr@ijekavianlatin: Nema pravih duplikata

en: Press this button to declare that, in your opinion and according to your experience, the reports found as similar do not match the crash you have experienced, and you believe it is unlikely that a better match would be found after further review.
sr@ijekavianlatin: Klikom na ovo dugme izjavljujete da, po vašem mišljenju i prema vašem iskustvu, izvještaji pronađeni kao slični ne odgovaraju vašem padu i ne vjerujete da se bolje poklapanje može naći daljim pregledom.

en: Let me check more reports
sr@ijekavianlatin: Potražiću još izvještaja

en: Press this button if you would rather review more reports in order to find a match for the crash you have experienced.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme ako biste radije pregledali još izvještaja, da biste našli poklapanje sa svojim padom.

[ctx: @info]
en: You have not selected any possible duplicates, or a report to which to attach your crash information. Have you read all the reports, and can you confirm that there are no real duplicates?
sr@ijekavianlatin: Niste izabrali nijedan mogući duplikat, niti izvještaj uz koji biste priložili svoje podatke o padu. Jeste li pročitali date izvještaje i možete tvrditi da nema stvarnih duplikata?

[ctx: @title:window]
en: No selected possible duplicates
sr@ijekavianlatin: Mogući duplikati nisu izabrani

[ctx: @info:status]
en: Search stopped.
sr@ijekavianlatin: Pretraga zaustavljena.

[ctx: @info bug status]
en: [Open]
sr@ijekavianlatin: [otvoreno]

[ctx: @info bug resolution]
en: [Fixed]
sr@ijekavianlatin: [popravljeno]

[ctx: @info bug resolution]
en: [Non-reproducible]
sr@ijekavianlatin: [nije ponovljivo]

[ctx: @info bug resolution]
en: [Duplicate report]
sr@ijekavianlatin: [duplikat izvještaja]

[ctx: @info bug resolution]
en: [Invalid]
sr@ijekavianlatin: [loš izvještaj]

[ctx: @info bug resolution]
en: [External problem]
sr@ijekavianlatin: [spoljašnji problem]

[ctx: @info bug status]
en: [Incomplete]
sr@ijekavianlatin: [nepotpuno]

[ctx: @info:status]
en: Search Finished. No reports found.
sr@ijekavianlatin: Pretraga završena. Nije nađen nijedan izvještaj.

[ctx: @label]
en: Your crash is a <strong>duplicate</strong> and has already been reported as <a href="%1">Bug %1</a>.
sr@ijekavianlatin: Vaš pad je <strong>duplikat</strong> i već je prijavljen kao <a href="%1">greška %1</a>.

[ctx: @label]
en: Your crash has already been reported as <a href="%1">Bug %1</a>, which is a <strong>duplicate</strong> of <a href="%2">Bug %2</a>
sr@ijekavianlatin: Vaš pad je već prijavljen kao <a href="%1">greška %1</a>, koja je <strong>duplikat</strong> <a href="%2">greške %2</a>.

[ctx: @label]
en: Only <strong><a href="%1">attach</a></strong> if you can add needed information to the bug report.
sr@ijekavianlatin: <strong><a href="%1">Prikačite</a></strong> samo ako imate neke podatke koji su traženi u izveštaju o grešci.

[ctx: @label]
en: Your crash has already been reported as <a href="%1">Bug %1</a> which has been <strong>closed</strong>.
sr@ijekavianlatin: Vaš pad je već prijavljen kao <a href="%1">greška %1</a>, koja je <strong>zatvorena</strong>.

[ctx: @label]
en: Your crash has already been reported as <a href="%1">Bug %1</a>, which is a duplicate of the <strong>closed</strong> <a href="%2">Bug %2</a>.
sr@ijekavianlatin: Vaš pad je već prijavljen kao <a href="%1">greška %1</a>, koja je duplikat <strong>zatvorene</strong> <a href="%2">greške %2</a>.

[ctx: @info:status]
en: Error fetching the bug report list
sr@ijekavianlatin: Greška u dobavljanju spiska izvještajâ o greškama

[ctx: @info/rich]
en: Error fetching the bug report list<nl/><message>%1.</message><nl/>Please wait some time and try again.
sr@ijekavianlatin: Greška u dobavljanju spiska izvještajâ o greškama.<nl/><message>%1</message><nl/>Sačekajte malo, pa pokušajte ponovo.

[ctx: @title:window]
en: Enter a custom bug report number
sr@ijekavianlatin: Unos posebnog broja izvještaja

[ctx: @label]
en: Enter the number of the bug report you want to check
sr@ijekavianlatin: Unesite broj izvještaja o grešci koji želite da provjerite

[ctx: @label]
en: The report is going to be <strong>attached</strong> to bug %1. <a href="#">Cancel</a>
sr@ijekavianlatin: Izvještaj će biti <strong>priložen</strong> uz grešku %1. <a href="#">Odustani</a>

[ctx: @title:window]
en: Bug Description
sr@ijekavianlatin: Opis greške

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to retry loading the bug report.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom ponovo učitavate izvještaj o grešci.

[ctx: @action:button]
en: Suggest this crash is related
sr@ijekavianlatin: Sugeriši vezu sa ovim padom

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to suggest that the crash you experienced is related to this bug report
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom sugerišete da je pad koji ste iskusili povezan sa ovim izvještajem o grešci.

[ctx: @info]
en: <link url='%1'>Report's webpage</link>
sr@ijekavianlatin: <link url='%1'>Veb stranica izvještaja</link>

[ctx: @info:status]
en: Loading information about bug %1 from %2....
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke o grešci %1 sa %2...

[ctx: @info]
en: Backtrace of the crash I experienced:
sr@ijekavianlatin: Kontratrag pada koji mi se događa:

[ctx: @info bug status]
en: Opened (Unconfirmed)
sr@ijekavianlatin: otvoreno (nepotvrđeno)

[ctx: @info bug status]
en: Opened (Unfixed)
sr@ijekavianlatin: otvoreno (nepopravljeno)

[ctx: @info bug resolution, fixed in version]
en: Fixed in version "%1"
sr@ijekavianlatin: Popravljeno u izdanju „%1“

[ctx: @info bug resolution, fixed by kde devs in version]
en: the bug was fixed by KDE developers in version "%1"
sr@ijekavianlatin: grešku su popravili programeri KDE‑a, u izdanju „%1“

[ctx: @info bug resolution]
en: Fixed
sr@ijekavianlatin: popravljeno

[ctx: @info bug resolution]
en: the bug was fixed by KDE developers
sr@ijekavianlatin: grešku su popravili programeri KDE‑a

[ctx: @info bug resolution]
en: Non-reproducible
sr@ijekavianlatin: nije ponovljivo

[ctx: @info bug resolution]
en: Duplicate report (Already reported before)
sr@ijekavianlatin: dupliran izvještaj (već prijavljeno ranije)

[ctx: @info bug resolution]
en: Not a valid report/crash
sr@ijekavianlatin: loš izvještaj/pad

[ctx: @info bug resolution]
en: Not caused by a problem in the KDE's Applications or libraries
sr@ijekavianlatin: nije izazvano problemom u KDE programima ili bibliotekama

[ctx: @info bug resolution]
en: the bug is caused by a problem in an external application or library, or by a distribution or packaging issue
sr@ijekavianlatin: grešku izaziva problem u spoljašnjem programu ili biblioteci, ili je do pakovanja i distribucije

[ctx: @info bug status]
en: Temporarily closed, because of a lack of information
sr@ijekavianlatin: privremen zatvoren zbog nedostatka podataka

[ctx: @info]
en: Invalid report information (malformed data). This could mean that the bug report does not exist, or the bug tracking site is experiencing a problem.
sr@ijekavianlatin: Loši podaci izvještaja. Ovo može značiti da izvještaj o grešci ne postoji, ili da sajt za praćenje grešaka trenutno ima problema.

[ctx: @action:button let the user to choose to read the main report]
en: Yes, read the main report
sr@ijekavianlatin: Da, pročitaću glavni izvještaj

[ctx: @action:button let the user choose to read the original report]
en: No, let me read the report I selected
sr@ijekavianlatin: Ne, pročitaću odabrani izvještaj

[ctx: @info]
en: The report you selected (bug %1) is already marked as duplicate of bug %2. Do you want to read that report instead? (recommended)
sr@ijekavianlatin: Izvještaj koji ste odabrali (greška %1) već je označen kao duplikat greške %2. Želite li da pročitate izvještaj o njoj (preporučujemo)?

[ctx: @title:window]
en: Nested duplicate detected
sr@ijekavianlatin: Otkriveni ugniježđeni duplikati

[ctx: comment $number to use as subtitle]
en: <h4>Comment %1:</h4>
sr@ijekavianlatin: <h4>Komentar %1:</h4>

en: <p><note>The bug report's title is often written by its reporter and may not reflect the bug's nature, root cause or other visible symptoms you could use to compare to your crash. Please read the complete report and all the comments below.</note></p>
sr@ijekavianlatin: <html><p><note>Naslov izvještaja o grešci često piše onaj ko ga prijavljuje, pa može de ne odražava prirodu greške, korjeni uzrok i druge vidljive simptome koje biste mogli uporediti sa svojim padom. Molimo vas da pročitate cio izvještaj i sve komentare u njemu.</note></p></html>

en: <p><note>This bug report has %1 duplicate report. That means this is probably a <strong>common crash</strong>. <i>Please consider only adding a comment or a note if you can provide new valuable information which was not already mentioned.</i></note></p> | <p><note>This bug report has %1 duplicate reports. That means this is probably a <strong>common crash</strong>. <i>Please consider only adding a comment or a note if you can provide new valuable information which was not already mentioned.</i></note></p>
sr@ijekavianlatin[0]: <html><p><note>Ovaj izvještaj o grešci ima %1 duplikat. Ovo znači da se vjerovatno radi o <strong>čestom padu</strong>. <i>Molimo vas da radije dodate komentar ili napomenu, ako možete da pružite još informacija u odnosu na one koje su već iznesene.</i></note></p></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html><p><note>Ovaj izvještaj o grešci ima %1 duplikata. Ovo znači da se vjerovatno radi o <strong>čestom padu</strong>. <i>Molimo vas da radije dodate komentar ili napomenu, ako možete da pružite još informacija u odnosu na one koje su već iznesene.</i></note></p></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html><p><note>Ovaj izvještaj o grešci ima %1 duplikata. Ovo znači da se vjerovatno radi o <strong>čestom padu</strong>. <i>Molimo vas da radije dodate komentar ili napomenu, ako možete da pružite još informacija u odnosu na one koje su već iznesene.</i></note></p></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html><p><note>Ovaj izvještaj o grešci ima duplikat. Ovo znači da se vjerovatno radi o <strong>čestom padu</strong>. <i>Molimo vas da radije dodate komentar ili napomenu, ako možete da pružite još informacija u odnosu na one koje su već iznesene.</i></note></p></html>

en: <p><note>This bug report is not about a crash or about any other critical bug.</note></p>
sr@ijekavianlatin: <html><p><note>Ovaj izvještaj o grešci nije o padu ili bilo kakvom drugom kritičnom problemu.</note></p></html>

[ctx: @info bug report title (quoted)]
en: <h3>"%1"</h3>
sr@ijekavianlatin: <h3>„%1“</h3>

[ctx: @info bug report status]
en: <h4>Bug Report Status: %1</h4>
sr@ijekavianlatin: <h4>Stanje izvještaja o grešci: %1</h4>

[ctx: @info bug report product and component]
en: <h4>Affected Component: %1 (%2)</h4>
sr@ijekavianlatin: <h4>Komponenta koje se tiče: %1 (%2)</h4>

[ctx: @info bug report description]
en: <h3>Description of the bug</h3><p>%1</p>
sr@ijekavianlatin: <h3>Opis greške</h3><p>%1</p>

[ctx: @label:textbox bug report comments (already formatted)]
en: <h2>Additional Comments</h2>%1
sr@ijekavianlatin: <h2>Dodatni komentari</h2>%1

[ctx: @info:status]
en: Showing bug %1
sr@ijekavianlatin: Prikazujem grešku %1

[ctx: @info/rich]
en: Error fetching the bug report<nl/><message>%1.</message><nl/>Please wait some time and try again.
sr@ijekavianlatin: Greška u dobavljanju izvještaja o grešci.<nl/><message>%1</message><nl/>Sačekajte malo, pa pokušajte ponovo.

[ctx: @info]
en: Error fetching the bug report
sr@ijekavianlatin: Greška u dobavljanju izvještaja o grešci

[ctx: @info:status]
en: Error fetching the bug report
sr@ijekavianlatin: Greška u dobavljanju izvještaja o grešci

[ctx: @title:window]
en: Related Bug Report
sr@ijekavianlatin: Povezani izvještaj o grešci

[ctx: @action:button]
en: Cancel (Go back to the report)
sr@ijekavianlatin: Odustani (nazad na izvještaj)

[ctx: @action:button continue with the selected option and close the dialog]
en: Continue
sr@ijekavianlatin: Nastavi

en: You are going to mark your crash as related to bug %1
sr@ijekavianlatin: Obilježićete svoj pad kao povezan sa greškom %1

[ctx: @info]
en: The report is closed because %1. <i>If the crash is the same, adding further information will be useless and will consume developers' time.</i>
sr@ijekavianlatin: Ovaj izvještaj je zatvoren uz razlog „%1“. <i>Ako je pad isti, dodavati nove informacije je beskorisno i traći vrijeme programerâ̂.</i>

[ctx: @info/plain]
en: <placeholder>In detail, tell us what you were doing  when the application crashed.</placeholder>
sr@ijekavianlatin: <placeholder>Opišete nam detaljno šta ste radili kada se program srušio.</placeholder>

[ctx: @label question]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_rememberLabel)
en: <strong>Do you remember what you were doing prior to the crash?</strong>
sr@ijekavianlatin: <strong>Sjećate li se šta ste radili prije pada?</strong>

[ctx: @option:radio "yes" to the question "do you remember what were you doing prior to the crash?"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rememberCrashSituationYes)
en: Yes
sr@ijekavianlatin: Da

[ctx: @option:radio "No" to the question "do you remember what were you doing prior to the crash?"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rememberCrashSituationNo)
en: No
sr@ijekavianlatin: Ne

[ctx: @label question]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_reproducibleLabel)
en: <strong>Does the application crash again if you repeat the same situation?</strong>
sr@ijekavianlatin: <strong>Da li se program ponovo ruši ako ponovite iste radnje?</strong>

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: If you tried to repeat the situation, select how often the application crashes
sr@ijekavianlatin: Ako ste pokušali da ponavljate problem, unesite koliko često program pada.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: If you tried to repeat the situation, select how often the application crashes
sr@ijekavianlatin: Ako ste pokušali da ponavljate problem, izaberite koliko često program pada.

[ctx: @item:inlistbox user didn't tried to repeat the crash situation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: I did not try again
sr@ijekavianlatin: Ne pokušava mi se ponovo

[ctx: @item:inlistbox the crash cannot be reproduce. reproduciblity->never]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: Never
sr@ijekavianlatin: Nikad

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced sometimes]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: Sometimes
sr@ijekavianlatin: Ponekad

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced every time]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: Every time
sr@ijekavianlatin: Svaki put

[ctx: @label question]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_informationLabel)
en: <strong>Please select which additional information you can provide:</strong>
sr@ijekavianlatin: <strong>Izaberite koje još podatke možete da pružite:</strong>

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_actionsInsideApp)
en: Check this option if you can describe what were you doing inside the application before it crashed
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu ako možete da opišete šta ste radili u programu neposredno prije pada.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_actionsInsideApp)
en: Check this option if you can describe what were you doing inside the application before it crashed
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu ako možete da opišete šta ste radili u programu neposredno prije pada.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_unusualSituation)
en: Check this option if you can describe any unusual behavior or appearance in the application or the whole desktop
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu ako možete da opišete neko neobično ponašanje ili izgled programa ili cijele površi.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_unusualSituation)
en: Check this option if you can describe any unusual behavior or appearance in the application or the whole desktop
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu ako možete da opišete neko neobično ponašanje ili izgled programa ili cijele površi.

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_unusualSituation)
en: Unusual desktop behavior I noticed
sr@ijekavianlatin: Primijećeno neobično ponašanje površi

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_appSpecificDetails)
en: Custom settings of the application that may be related
sr@ijekavianlatin: Posebne postavke u programu koje mogu biti od značaja

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_explanationLabel)
en: See if your bug has already been reported. Double click a report in the list and compare it to yours. You can suggest that your crash is a duplicate of that report or directly attach your information to it.
sr@ijekavianlatin: Pogledajte da li je greška već prijavljena. Dvokliknite na izvještaj sa spiska i uporedite ga sa svojim. Možete predložiti da je vaš pad duplikat tog izvještaja ili neposredno priložite svoje podatke uz njega.

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_bugListWidget)
en: Bug ID
sr@ijekavianlatin: ID greške

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_bugListWidget)
en: Description
sr@ijekavianlatin: opis

[ctx: @label title of a listbox where the possible duplicate bug numbers are put in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_selectedPossibleDuplicatesLabel)
en: Possible duplicates:
sr@ijekavianlatin: Mogući duplikati:

[ctx: @option:check user must check this to preview the own backtrace (in order to compare it with the one in the showed report)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showOwnBacktraceCheckBox)
en: Show the backtrace of the crash I experienced to compare (advanced)
sr@ijekavianlatin: Prikaži kontratrag mog pada radi poređenja (napredno)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonCrashLabel)
en: This is likely to be a <strong>common crash</strong>, and a lot of different cases' details may have been provided already. <i>Proceed only if you can add new information (not already mentioned). </i>
sr@ijekavianlatin: Ovo je vjerovatno <strong>čest pad</strong>, pa je do sada možda priloženo mnoštvo detalja iz različitih slučajeva. <i>Nastavite samo ako možete dodati nešto što već nije spomenuto.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, proceedLabel)
en: <strong>Do you want to proceed with the reporting process?</strong>
sr@ijekavianlatin: <strong>Želite li da nastavite sa procesom prijavljivanja?</strong>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, proceedRadioNo)
en: No, do not file &a new bug report, and cancel the assistant
sr@ijekavianlatin: Ne, obustavi &zavođenje izvještaja o grešci i napusti pomoćnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, proceedRadioYes)
en: Proceed with reporting &the bug
sr@ijekavianlatin: Nastavi sa prijavljivanjem &greške

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, areYouSureLabel)
en: <strong>Are you sure this report matches your crash situation?</strong>
sr@ijekavianlatin: <strong>Jeste li sigurni da ovaj izvještaj odgovara vašem padu?</strong>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, markAsDuplicateCheck)
en: Not &really sure: mark as a possible duplicate
sr@ijekavianlatin: Ne &baš sasvim: označi kao mogući duplikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, attachToBugReportCheck)
en: Completely sure: attach my &information to this report
sr@ijekavianlatin: Sasvim: priloži moje &podatke uz ovaj izvještaj

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_explanationLabel)
en: <strong>Please provide the following information in English.</strong>
sr@ijekavianlatin: <strong>Dodajte sledeće podatke na engleskom.</strong>

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel)
en: <strong>Title of the bug report:</strong> (<a href="#">examples</a>)
sr@ijekavianlatin: <strong>Naslov izvještaja o grešci:</strong> (<a href="#">primjeri</a>)

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_detailsLabel)
en: <strong>Information about the crash:</strong> (<a href="#">help and examples</a>)
sr@ijekavianlatin: <strong>Podaci o padu:</strong> (<a href="#">pomoć i primjeri</a>)

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QTextEdit, m_detailsEdit)
en: Information about the crash text
sr@ijekavianlatin: Tekst podataka o padu

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_distributionGroupBox)
en: Distribution method:
sr@ijekavianlatin: Metod nabavke:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_compiledSourcesCheckBox)
en: KDE Platform is compiled from sources
sr@ijekavianlatin: Platforma KDE‑a kompilovana iz izvora

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_crashInfoLabel)
en: <i>Note:</i> The crash and system information will be automatically added to the bug report.
sr@ijekavianlatin: <i>Napomena:</i> Podaci o padu i sistemu biće automatski dodati u izvještaj o grešci.

[ctx: @label:textbox bugzilla account password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KPasswordLineEdit, m_passwordEdit)
en: Password input
sr@ijekavianlatin: Unos lozinke

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KLineEdit, m_userEdit)
en: Username input
sr@ijekavianlatin: Unos korisničkog imena

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_savePasswordCheckBox)
en: Save login information using the KDE Wallet system
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj podatke za prijavu u KDE‑ovom sistemu novčanika

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewDescriptionLabel)
en: This is a preview of the report's contents which will be sent. 
    
    If you want to modify it go to the previous pages.
sr@ijekavianlatin: Ovo je pregled sadržaja izvještaja koji će biti poslat.
    
    Idite na prethodnu stranicu ako želite da ga izmijenite.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_launchPageOnFinish)
en: Open the bug report page when clicking the Finish button
sr@ijekavianlatin: Otvori stranicu izvještaja o grešci po slanju izvještaja

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_restartAppOnFinish)
en: Restart the application when clicking the Finish button
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni program po slanju izvještaja

en: Retry
sr@ijekavianlatin: Pokušaj ponovo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_restartAppOnFinish)
en: Restart the application when clicking the Finish button
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni program po slanju izvještaja

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_introLabel)
en: This assistant will analyze the crash information and guide you through the bug reporting process.
sr@ijekavianlatin: Pomoćnik će analizirati podatke o padu i provesti vas kroz postupak prijavljivanja greške.

[ctx: @info note before starting the bug reporting process]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_warningLabel)
en: <p><i>Note:</i> Since communication between you and the developers is required for effective debugging, to continue reporting this bug <strong>it is required for you to agree that developers may contact you.</strong></p><p>Feel free to close this dialog if you do not accept this.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><i>Napomena:</i> Pošto je za djelotvorno ispravljanje neophodna komunikacija između vas i programerâ̂, za nastavak prijavljivanja <strong>neophodno je da se složite da vam se programeri mogu obratiti</strong>.</p><p>Slobodno zatvorite ovaj dijalog ako to ne želite.</p>

[ctx: @info:progress]
en: Requesting installation of missing debug symbols packages...
sr@ijekavianlatin: Zahtijevam instaliranje nedostajućih paketa ispravljačkih simbola...

[ctx: @title:window]
en: Missing debug symbols
sr@ijekavianlatin: Nedostaju ispravljački simboli

[ctx: @info]
en: Could not find debug symbol packages for this application.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem paket ispravljačkih simbola za ovaj program.

[ctx: @info]
en: An error was encountered during the installation of the debug symbol packages.
sr@ijekavianlatin: Greška pri instaliranju paketa ispravljačkih simbola.

[ctx: @info]
en: Report saved to <filename>%1</filename>.
sr@ijekavianlatin: Izvještaj je sačuvan u <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not create a file in which to save the report.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim fajl za upisivanje izvještaja.

[ctx: @title:window]
en: Select Filename
sr@ijekavianlatin: Izbor imena fajla

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl <filename>%1</filename> za pisanje.

[ctx: @title:tab general information]
en: &General
sr@ijekavianlatin: &Opšte

[ctx: @title:tab]
en: &Developer Information
sr@ijekavianlatin: &Podaci za programere

[ctx: @info]
en: <para>We are sorry, <application>%1</application> closed unexpectedly.</para>
sr@ijekavianlatin: <para><application>%1</application> se neočekivano zatvori.</para>|/|<para><application>%1</application> se neočekivano $[po-rodu %1 zatvorio zatvorila zatvorilo].</para>

[ctx: @info]
en: <para>As the Crash Handler itself has failed, the automatic reporting process is disabled to reduce the risks of failing again.<nl /><nl />Please, <link url='%1'>manually report</link> this error to the KDE bug tracking system. Do not forget to include the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.</para>
sr@ijekavianlatin: <para>Pošto se sam rukovalac padom srušio, proces automatskog izvještavanja je isključen kako bi se smanjio rizik ponovnog padanja.</para><para>Molimo vas da <link url='%1'>ručno prijavite</link> ovu grešku na KDE‑ov sistem za praćenje grešaka. Ne zaboravite da priložite i kontratrag iz jezička <interface>Podaci za programere</interface>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crash handler dialog was started in safe mode.<nl />You can manually report this bug to %1 (including the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.)</para>
sr@ijekavianlatin: <para>Pomoćnik za prijavljivanje je isključen zato što je dijalog rukovaoca padom pokrenut u bezbjednom režimu.</para><para>Možete ručno prijaviti ovu grešku na <link>%1</link> (zajedno sa kontratragom pod jezičkom <interface>Podaci za programere</interface>).</para>

[ctx: @info]
en: <para>You can help us improve KDE Software by reporting this error.<nl /><link url='%1'>Learn more about bug reporting.</link></para>
sr@ijekavianlatin: <para>Prijavljivanjem ove greške možete nam pomoći da poboljšamo KDE‑ov softver.<nl /><link url='%1'>Saznajte više o prijavljivanju grešaka.</link></para>

[ctx: @info]
en: <para>You cannot report this error, because <application>%1</application> does not provide a bug reporting address.</para>
sr@ijekavianlatin: <para>Ovu grešku ne možete prijaviti zato što program <application>%1</application> ne navodi adresu za prijavljivanje grešaka.</para>

[ctx: @label]
en: Details:
sr@ijekavianlatin: Detalji:

[ctx: @info Note the time information is divided into date and time parts]
en: <para>Executable: <application>%1</application> PID: %2 Signal: %3 (%4) Time: %5 %6</para>
sr@ijekavianlatin: <para>Izvršna: <command>%1</command> PID: %2 signal: %3 (%4) vreme: %5 %6</para>

[ctx: @action:button this is the debug menu button label which contains the debugging applications]
en: &Debug
sr@ijekavianlatin: &Ispravljanje

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts a program to debug the crashed application.
sr@ijekavianlatin: Pokreće program za ispravljanje srušenog programa.

[ctx: @action:button]
en: Report &Bug
sr@ijekavianlatin: Prijavi &grešku

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts the bug report assistant.
sr@ijekavianlatin: Pokreće pomoćnik za prijavljivanje grešaka.

[ctx: @action:button]
en: &Restart Application
sr@ijekavianlatin: &Ponovo pokreni program

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to restart the crashed application.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom ponovo pokrećete srušeni program.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this dialog (you will lose the crash information.)
sr@ijekavianlatin: Zatvorite ovaj dijalog (izgubićete podatke o padu).

[ctx: @action:inmenu 1 is the debugger name]
en: Debug in %1
sr@ijekavianlatin: Ispravljaj u %1|/|Ispravljaj u $[aku %1]

en: The KDE Crash Handler gives the user feedback if a program has crashed.
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov rukovalac padovima daje korisniku uvid u rušenje programa.

en: The KDE Crash Handler
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov rukovalac padovima

[ctx: @info:credit]
en: Hans Petter Bieker
sr@ijekavianlatin: Hans Peter Biker

[ctx: @info:credit]
en: Dario Andres Rodriguez
sr@ijekavianlatin: Dario Andres Rodrigez

[ctx: @info:credit]
en: George Kiagiadakis
sr@ijekavianlatin: Georgios Kjajadakis

[ctx: @info:credit]
en: A. L. Spehr
sr@ijekavianlatin: A. L. Šper

[ctx: @info:shell]
en: The signal <number> that was caught
sr@ijekavianlatin: Broj signala koji je uhvaćen

[ctx: @info:shell]
en: <Name> of the program
sr@ijekavianlatin: Ime programa

[ctx: @info:shell]
en: <Path> to the executable
sr@ijekavianlatin: Putanja do izvršnog fajla

[ctx: @info:shell]
en: The <version> of the program
sr@ijekavianlatin: Verzija programa

[ctx: @info:shell]
en: The bug <address> to use
sr@ijekavianlatin: Adresa za prijavljivanje grešaka

[ctx: @info:shell]
en: Translated <name> of the program
sr@ijekavianlatin: Prevedeno ime programa

[ctx: @info:shell]
en: The <PID> of the program
sr@ijekavianlatin: PID programa

[ctx: @info:shell]
en: Startup <ID> of the program
sr@ijekavianlatin: Radni ID programa

[ctx: @info:shell]
en: The program was started by kdeinit
sr@ijekavianlatin: Ovaj program je pokrenula kdeinit

[ctx: @info:shell]
en: Disable arbitrary disk access
sr@ijekavianlatin: Isključi proizvoljan pristup disku

[ctx: @info:shell]
en: The program has already been restarted
sr@ijekavianlatin: Ovaj program je već pokrenut

[ctx: @info:shell]
en: Keep the program running and generate the backtrace at startup
sr@ijekavianlatin: Ostavi program da se izvršava i stvori kontratrag pri pokretanju

[ctx: @info:shell]
en: The <thread id> of the failing thread
sr@ijekavianlatin: ID niti koja se ruši

[ctx: @info:shell]
en: Do not show a notification but launch the debug dialog directly
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj obaveštenje, neposredno pokreni ispravljački dijalog

[ctx: Placeholder is an application name; it crashed]
en: %1 Closed Unexpectedly
sr@ijekavianlatin: %1 neočekivano zatvoren|/|%1 neočekivano $[po-rodu-broju %1 zatvoren zatvorena zatvoreno zatvoreni zatvorene zatvorena]

en: Please report this error to help improve this software.
sr@ijekavianlatin: Prijavite ovu grešku ako želite da pomognete da se program poboljša.

en: Report &Bug
sr@ijekavianlatin: Prijavi &grešku

en: &Restart Application
sr@ijekavianlatin: &Ponovo pokreni program

[ctx: Allows the user to hide this notifier item]
en: Hide
sr@ijekavianlatin: Sakrij

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Report Bug
sr@ijekavianlatin: Prijavi grešku

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Restart App
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_toggleBacktraceCheckBox)
en: Show backtrace content (advanced)
sr@ijekavianlatin: Prikaži sadržaj kontratraga (napredno)

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: izgleda da paket gstreamer0.10-plugins-good nije instaliran.
    Neke video mogućnosti su zato isključene.

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: izgleda da osnovni priključci GStreamera nisu instalirani.
    Sva audio i video podrška je isključena.

en: Disable
sr@ijekavianlatin: Isključi

en: One or more plugins are missing in your GStreamer installation.
sr@ijekavianlatin: Jedan ili više priključaka nedostaje u ovoj instalaciji GStreamera.

en: Missing codec helper script assistant.
sr@ijekavianlatin: Nedostaje asistent za pomoćne skripte kodekâ̂.

en: Plugin codec installation failed.
sr@ijekavianlatin: Instaliranje kodeka kao priključka nije uspjelo.

en: Phonon attempted to install an invalid codec name.
sr@ijekavianlatin: Phonon je pokušao da instalira loše ime kodeka.

en: The codec installer crashed.
sr@ijekavianlatin: Instalater kodeka se srušio.

en: The required codec could not be found for installation.
sr@ijekavianlatin: Traženi kodek za instaliranje nije nađen.

en: An unspecified error occurred during codec installation.
sr@ijekavianlatin: Neodređena greška pri instaliranju kodeka.

en: Not all codecs could be installed.
sr@ijekavianlatin: Neki kodeci nisu mogli biti instalirani.

en: User aborted codec installation
sr@ijekavianlatin: Korisnik je prekinuo instaliranje kodeka.

en: Could not update plugin registry after update.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da ažuriram registar priključaka poslije ažuriranja.

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Audio uređaj <b>%1</b> ne funkcioniše.<br/>Spadam na <b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Prebacujem na audio uređaj <b>%1</b><br/>koji je upravo postao dostupan i veće je poželjnosti.</html>

en: Revert back to device '%1'
sr@ijekavianlatin: Vrati nazad na uređaj „%1“

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Prebacujem na audio uređaj <b>%1</b><br/>koji je veće poželjnosti i namenski podešen za ovaj tok.</html>

en: Restart Application
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni program

en: You changed the backend of the Phonon multimedia system.
    
    To apply this change you will need to restart '%1'.
sr@ijekavianlatin: Izmijenili ste pozadinu multimedijalnog sistema Phonon.
    Da primijenite ovu izmjenu, ponovo pokrenite „%1“.

en: Title Menu
sr@ijekavianlatin: Meni naslova

en: Audio Menu
sr@ijekavianlatin: Zvučni meni

en: Subtitle Menu
sr@ijekavianlatin: Meni titlova

en: Chapter Menu
sr@ijekavianlatin: Meni poglavlja

en: Angle Menu
sr@ijekavianlatin: Meni ugla

en: %0 by %1
sr@ijekavianlatin: %0 – %1

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
sr@ijekavianlatin: Obavještenja

[ctx: Phonon::]
en: Music
sr@ijekavianlatin: Muzika

[ctx: Phonon::]
en: Communication
sr@ijekavianlatin: Komunikacija

[ctx: Phonon::]
en: Games
sr@ijekavianlatin: Igre

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
sr@ijekavianlatin: Pristupačnost

[ctx: Phonon::]
en: Recording
sr@ijekavianlatin: Snimanje

[ctx: Phonon::]
en: Control
sr@ijekavianlatin: Upravljanje

en: PulseAudio Sound Server
sr@ijekavianlatin: Zvučni server PulseAudio

en: Volume: %1%
sr@ijekavianlatin: Jačina: %1%

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%, the rightmost is %1%
sr@ijekavianlatin: Ovim klizačem podešavate jačinu zvuka. Skroz lijevo je 0%, a skroz desno %1%

en: KTorrent is unable to accept connections because the TCP port %1 is already in use by another program.
sr@ijekavianlatin: KTorrent ne može da prihvata veze jer TCP port %1 već koristi drugi program.

en: KTorrent is unable to accept connections because the UDP port %1 is already in use by another program.
sr@ijekavianlatin: KTorrent ne može da prihvata veze jer UDP port %1 već koristi drugi program.

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files.
sr@ijekavianlatin: Otvaranje torenta <b>%1</b> dovelo bi do dijeljenja jednog ili više fajlova sa sljedećim torentima. Torentima nije dozvoljeno da pišu u iste fajlove.

en: KTorrent is running one or more torrents
sr@ijekavianlatin: KTorrent radi sa jednim ili više torenata

en: Cannot create torrent: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim torent: %1

en: One or more storage volumes are not mounted. In order to start this torrent, they need to be mounted.
sr@ijekavianlatin: Jedna ili više skladišnih jedinica nije montirano. Da bi se pokrenuo ovaj torent, moraju biti montirane.

en: Storage volume %1 is not mounted
sr@ijekavianlatin: Skladišna jedinica %1 nije montirana

en: Storage volumes %1 are not mounted
sr@ijekavianlatin: Skladišne jedinice %1 nisu montirane

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
sr@ijekavianlatin: Nedostaje nekoliko fajlova torenta „%1“. 
    Želite li da ih ponovo napravite ili da ih ne preuzimate?

en: Data files are missing
sr@ijekavianlatin: Nedostaju fajlovi sa podacima

en: Cannot deselect missing files: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da isključim iz izbora nedostajuće fajlove: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim nedostajuće fajlove: %1

en: The file where the data is saved of the torrent "%1" is missing.
    Do you want to recreate it?
sr@ijekavianlatin: Nedostaje fajl u koji se upisuju podaci torenta „%1“. 
    Želite li da ga ponovo napravite?

en: Data file is missing
sr@ijekavianlatin: Nedostaje fajl sa podacima

en: Cannot recreate data file: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim fajl sa podacima: %1

en: Invalid magnet bittorrent link: %1
sr@ijekavianlatin: Neispravna magnetska bittorrent veza: %1

en: You are attempting to download a magnet link, and DHT is not enabled. For optimum results enable DHT.
sr@ijekavianlatin: Pokušavate da preuzmete magnetsku vezu a DHT nije uključen. Za optimalne rezultate uključite DHT.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
sr@ijekavianlatin: Unesite IP adresu ili ime domaćina i broj porta vršnjaka koga želite da dodate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peer:
sr@ijekavianlatin: Vršnjak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip)
en: <p>The IP address or hostname of the peer you want to connect to, should be put here.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> We accept both IPv4 and IPv6 addresses</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovde treba uneti IP adresu ili ime domaćina vršnjaka na koji želite da se povežete.</p><p><b>Napomena:</b> Prihvataju se i IPv4 i IPv6 adrese.</p>

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add) #-#-#-#-#  0 (a
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

en: Show a file tree
sr@ijekavianlatin: Prikaži stablo fajlova

en: Show a file list
sr@ijekavianlatin: Prikaži spisak fajlova

en: Opening %1
sr@ijekavianlatin: Otvaram %1

en: Some files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
sr@ijekavianlatin: Neki fajlovi ovog torenta nađeni su u fascikli završenih preuzimanja. Želite li da ih uvezete i upotrijebite fasciklu završenih preuzimanja kao lokaciju?

en: All files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi ovog torenta nađeni su u fascikli završenih preuzimanja. Želite li da ih uvezete i upotrijebite fasciklu završenih preuzimanja kao lokaciju?

en: The file <b>%1</b> was found in the completed downloads directory. Do you want to import this file?
sr@ijekavianlatin: Fajl <b>%1</b> nađen je u fascikli završenih preuzimanja. Želite li da uvezete ovaj fajl?

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
sr@ijekavianlatin: Fascikla %1 ne postoji. Želite li da je napravite?

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
sr@ijekavianlatin: Izbacili ste sljedeće postojeće fajlove. Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima. Da li ste sigurni da želite ovo da uradite?

en: Yes, delete the files
sr@ijekavianlatin: Da, obriši fajlove

en: No, keep the files
sr@ijekavianlatin: Ne, zadrži fajlove

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files. Please select a different location.
sr@ijekavianlatin: Otvaranje torenta <b>%1</b> dovelo bi do dijeljenja jednog ili više fajlova sa sljedećim torentima. Torentima nije dozvoljeno da pišu u iste fajlove. Izaberite neku drugu lokaciju.

en: All Torrents
sr@ijekavianlatin: Svi torenti

en: <b>Unable to determine free space</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Ne mogu da odredim slobodan prostor</b>

en: %1 (%2 in use by existing files)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2 koriste postojeći fajlovi)

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
sr@ijekavianlatin: %1 nedostaje

en: Existing files: <b>None</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajlovi: <b>ništa</b>

en: Existing files: <b>All</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajlovi: <b>svi</b>

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajlovi: <b>%1</b> od <b>%2</b>

en: Existing file: <b>No</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajl: <b>ne</b>

en: Existing file: <b>Yes</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajl: <b>da</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
sr@ijekavianlatin: Izbor fajlova za preuzimanje

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
sr@ijekavianlatin: Preuzmi u:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_download_location_history)
en: History of all recently used download locations
sr@ijekavianlatin: Istorijat nedavno zadatih lokacija za preuzimanje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_moveCompleted)
en: Moves the files to the specified location when the torrent finishes downloading.
sr@ijekavianlatin: Premiješta fajlove na navedenu lokaciju po završetku preuzimanja torenta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_moveCompleted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_move_on_completion)
en: Move when completed to:
sr@ijekavianlatin: Premjesti kada se završi u:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history)
en: History of all recently used move when completed locations
sr@ijekavianlatin: Istorijat nedavno zadatih lokacija za premiještanje po završetku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
sr@ijekavianlatin: Kodiranje teksta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi iz torenta. Možete ih promijeniti dvoklikom na njih.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
sr@ijekavianlatin: Izaberi &sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
sr@ijekavianlatin: Bez &izbora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
sr@ijekavianlatin: Izvrni izbor

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all)
en: Collapse All
sr@ijekavianlatin: Sažmi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajlovi nisu nađeni

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
sr@ijekavianlatin: Grupa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chkStartTorrent)
en: Start torrent
sr@ijekavianlatin: Pokreni torent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: <p>When existing files have been found, skip the data check and assume that the files are fully downloaded.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>only do this when you are absolutely sure.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Kada se pronađu postojeći fajlovi, preskače se provjera i pretpostavlja se da su potpuno preuzeti.</p><p><b>Napomena:</b> Uključite ovo samo ako ste apsolutno sigurni.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
sr@ijekavianlatin: Preskoči provjeru podataka ako su nađeni postojeći fajlovi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
sr@ijekavianlatin: Prostor na disku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
sr@ijekavianlatin: Potrebno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
sr@ijekavianlatin: Dostupno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
sr@ijekavianlatin: Nakon preuzimanja:

en: Cannot load the torrent file: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam torent: %1

en: Cannot open %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim %1: %2

en: Failed to create %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim %1: %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
sr@ijekavianlatin: Uvezi postojeći torent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Torrent:
sr@ijekavianlatin: Torent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
sr@ijekavianlatin: Podaci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
sr@ijekavianlatin: Izaberite torent fajl i podatke koji mu pripadaju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
sr@ijekavianlatin: Uvez&i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

en: Select the directory where the data now is.
sr@ijekavianlatin: Izaberite fasciklu gdje su sada podaci.

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
sr@ijekavianlatin: Fajlovi sa podacima se ne nalaze na lokaciji koju ste izabrali. Želite li da napravite sve fajlove u izabranoj fascikli?

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
sr@ijekavianlatin: Nisu svi fajlovi nađeni na novoj lokaciji, neki još uvijek nedostaju. Želite li da napravite nedostajuće fajlove u izabranoj fascikli?

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
sr@ijekavianlatin: Fajl sa podacima se ne nalazi na lokaciji koju ste izabrali. Želite li da napravite fajl u izabranoj fascikli?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
sr@ijekavianlatin: Nedostaju fajlovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
sr@ijekavianlatin: Sljedeći fajlovi nedostaju:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recreate)
en: They are no longer there, recreate them.
sr@ijekavianlatin: Nema ih više, napravite ih ponovo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
sr@ijekavianlatin: Napravi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do not download the missing files.
sr@ijekavianlatin: Bez preuzimanja nedostajućih fajlova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
sr@ijekavianlatin: Ne preuzimaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_select_new)
en: The files have been moved to another location, select the new location.
sr@ijekavianlatin: Fajlovi su premešteni na drugu lokaciju, izaberite novu lokaciju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
sr@ijekavianlatin: Izaberi novu lokaciju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel, do not start the torrent.
sr@ijekavianlatin: Odustanite od pokretanja torenta.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
sr@ijekavianlatin: Otvori URL

en: Invalid URL: %1
sr@ijekavianlatin: Neispravan URL: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
sr@ijekavianlatin: Otvori tiho

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
sr@ijekavianlatin: Ograničenja brzine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
sr@ijekavianlatin: Ograničenja brzine za pojedinačne torente (dvoklikom uredite):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
sr@ijekavianlatin: Globalna ograničenja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDoubleSpin
en: No limit
sr@ijekavianlatin: bez ograničenja

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), w
en:  KiB/s
sr@ijekavianlatin:  kiB/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina otpremanja:

en: Torrent
sr@ijekavianlatin: torent

en: Download Limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje preuzimanja

en: Upload Limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje otpremanja

en: Assured Download Speed
sr@ijekavianlatin: obezbjeđena brzina preuzimanja

en: Assured Upload Speed
sr@ijekavianlatin: obezbjeđena brzina otpremanja

en: No assured speed
sr@ijekavianlatin: nema obezbjeđene brzine

en: Create A Torrent
sr@ijekavianlatin: Stvaranje torenta

en: Only HTTP is supported for webseeding.
sr@ijekavianlatin: Samo HTTP je podržan za veb sijanje.

en: You must select a file or a folder.
sr@ijekavianlatin: Morate izabrati fajl ili fasciklu.

en: You have not added a tracker, are you sure you want to create this torrent?
sr@ijekavianlatin: Niste dodali pratilac. Želite li zaista da napravite ovaj torent?

en: You must add at least one node.
sr@ijekavianlatin: Morate dodati bar jedan čvor.

en: Choose a file to save the torrent
sr@ijekavianlatin: Fajl za upisivanje torenta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
sr@ijekavianlatin: Stvaranje torenta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
sr@ijekavianlatin: Fajl ili fascikla od koje se pravi torent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
sr@ijekavianlatin: Veličina parčića:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 32 KiB
sr@ijekavianlatin: 32 kiB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 64 KiB
sr@ijekavianlatin: 64 kiB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 128 KiB
sr@ijekavianlatin: 128 kiB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 256 KiB
sr@ijekavianlatin: 256 kiB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 512 KiB
sr@ijekavianlatin: 512 kiB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
sr@ijekavianlatin: Započni sijanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
sr@ijekavianlatin: Lični torent (DHT nije dozvoljen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
sr@ijekavianlatin: Decentralizovan (samo DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
sr@ijekavianlatin: Dodaj torent u grupu:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tracker_tab)
en: Trackers
sr@ijekavianlatin: Pratioci

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nagore

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
sr@ijekavianlatin: DHT čvorovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
sr@ijekavianlatin: Čvor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
sr@ijekavianlatin: IP ili ime domaćina

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
sr@ijekavianlatin: Veb sijanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
sr@ijekavianlatin: Komentari:

en: Policy for the %1 group
sr@ijekavianlatin: Smjernica za grupu %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_location)
en: Default save location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the download location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
sr@ijekavianlatin: <p>Podrazumevana lokacija upisivanja torenata iz ove grupe.</p><p>Koristi se samo u dijalogu za izbor fajlova: kada menjate grupu, lokacija preuzimanja u dijalogu biće postavljena na ovu. I dalje je možete potisnuti kada poželite.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana lokacija upisivanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_move_on_completion_enabled)
en: Default move when completed location:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana lokacija premeštanja po završetku:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_move_on_completion_location)
en: Default move on completion location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the move when completed location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
sr@ijekavianlatin: <p>Podrazumevana lokacija premeštanja po završetku za torente iz ove grupe.</p><p>Koristi se samo u dijalogu za izbor fajlova: kada menjate grupu, lokacija premeštanja po završetku u dijalogu biće postavljena na ovu. I dalje ćete moći da je potisnete kad poželite.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default settings for torrents which are added to the group.
sr@ijekavianlatin: Podrazumevane postavke za torente dodate u ovu grupu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
sr@ijekavianlatin: Ograničenja torenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina otpremanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
sr@ijekavianlatin: Najduže vrijeme sijanja:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
sr@ijekavianlatin:  sati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
sr@ijekavianlatin: Najveći odnos dijeljenja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: When this is enabled, these settings will only be applied when a torrent is added to the group in the file selection dialog or the torrent creation dialog.<p>
    If this is not enabled, the settings will always be applied when you add a torrent to this group.
sr@ijekavianlatin: <p>Kada je ovo uključeno, ove postavke će biti primjenjivane samo kada se torent doda u grupu, u dijalogu za izbor fajlova ili dijalogu za stvaranje torenta.</p><p>Ako nije uključeno, postavke će biti primijenjene uvijek kada dodate torent u ovu grupu.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
sr@ijekavianlatin: Primijeni postavke samo na novootvorene ili napravljene torente

en: Open a new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori novi jezičak

en: Close the current tab
sr@ijekavianlatin: Zatvori tekući jezičak

en: Edit Group Policy
sr@ijekavianlatin: Uredi smijernicu grupe

en: Open In New Tab
sr@ijekavianlatin: Otvori pod novim jezičkom

en: New Group
sr@ijekavianlatin: Nova grupa

en: Edit Name
sr@ijekavianlatin: Uredi ime

en: Remove Group
sr@ijekavianlatin: Ukloni grupu

en: Group Policy
sr@ijekavianlatin: Smijernica grupe

en: Please enter the group name.
sr@ijekavianlatin: Unesite ime grupe.

en: The group %1 already exists.
sr@ijekavianlatin: Grupa %1 već postoji.

en: Custom Groups
sr@ijekavianlatin: Posebne grupe

en: Create a new torrent
sr@ijekavianlatin: Napravi novi torent

en: Open a torrent
sr@ijekavianlatin: Otvori torent

en: Open Silently
sr@ijekavianlatin: Otvori tiho

en: Open a torrent without asking any questions
sr@ijekavianlatin: Otvori torent bez ikakvih pitanja

en: Open URL
sr@ijekavianlatin: Otvori URL

en: Open a URL which points to a torrent, magnet links are supported
sr@ijekavianlatin: Otvara URL koji pokazuje na torent, magnetske veze su podržane

en: IP Filter
sr@ijekavianlatin: IP filter

en: Show the list of blocked IP addresses
sr@ijekavianlatin: Prikaži spisak blokiranih IP adresa

en: Import Torrent
sr@ijekavianlatin: Uvezi torent

en: Import a torrent
sr@ijekavianlatin: Uvezi torent

en: Show/Hide KTorrent
sr@ijekavianlatin: Prikaži/sakrij KTorrent

en: D: %1 | U: %2
sr@ijekavianlatin: P: %1 | O: %2

en: IP Filter List
sr@ijekavianlatin: Spisak IP filtera

en: Invalid IP address <b>%1</b>. IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
sr@ijekavianlatin: <p>Loša IP adresa <b>%1</b>. IP adrese moraju biti oblika <tt>XXX.XXX.XXX.XXX</tt>.</p><p>Takođe možete koristiti džokere, npr. <tt>127.0.0.*</tt>, i zadavati opsege, npr. <tt>200.10.10.0-200.10.10.40</tt>.</p>

en: Choose a file
sr@ijekavianlatin: Izaberite fajl

en: Text files
sr@ijekavianlatin: tekstualni fajlovi

en: Choose a filename to save under
sr@ijekavianlatin: Izaberite ime fajla za upisivanje

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
sr@ijekavianlatin: KTorrentova crna lista vršnjaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
sr@ijekavianlatin: Dodaj vršnjaka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip_to_add)
en: IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
                                            
    You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
sr@ijekavianlatin: <p>IP adrese moraju biti oblika <tt>XXX.XXX.XXX.XXX</tt>.</p><p>Takođe možete koristiti džokere, npr. <tt>127.0.0.*</tt>, i zadavati opsege, npr. <tt>200.10.10.0-200.10.10.40</tt>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
sr@ijekavianlatin: Otvori...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao...

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
sr@ijekavianlatin: Glavna

note: i18n: ectx: Menu (Torrents) i18n: ectx: ToolBar (TorrentsToolBar)
en: Torrents
sr@ijekavianlatin: Torenti

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
sr@ijekavianlatin: Grupe

note: i18n: ectx: Menu (ViewMenu)
en: View
sr@ijekavianlatin: Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
sr@ijekavianlatin: Otvori fasciklu

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
sr@ijekavianlatin: Dodaj u grupu

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
sr@ijekavianlatin: Podešavanje kolona

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
sr@ijekavianlatin: Kolone

en: Bittorrent client by KDE
sr@ijekavianlatin: Bittorrent klijent iz KDE

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson and Ivan Vasic
sr@ijekavianlatin: © 2005–2011, Joris Gison i Ivan Vasić

en: Joris Guisson
sr@ijekavianlatin: Joris Gison

en: Ivan Vasic
sr@ijekavianlatin: Ivan Vasić

en: Alan Jones
sr@ijekavianlatin: Alan Džouns

en: BitFinder Plugin
sr@ijekavianlatin: Priključak nalazača bitova

en: Diego Rosario Brogna
sr@ijekavianlatin: Dijego Rosario Bronja

en: Webinterface Plugin, global max share ratio patch
sr@ijekavianlatin: Priključak veb sučelja, zakrpa za globalni najveći odnos dijeljenja

en: Krzysztof Kundzicz
sr@ijekavianlatin: Kšištof Kundžič

en: Statistics Plugin
sr@ijekavianlatin: Priključak statistike

en: Christian Weilbach
sr@ijekavianlatin: Kristijan Vajlbah

en: kio-magnet
sr@ijekavianlatin: U/I zahvat za magnet

en: Mladen Babic
sr@ijekavianlatin: Mladen Babić

en: Application icon and a couple of others
sr@ijekavianlatin: Ikonica programa i još poneka

en: Adam Treat
sr@ijekavianlatin: Adam Trit

en: Danny Allen
sr@ijekavianlatin: Deni Alen

en: 1.0 application icon
sr@ijekavianlatin: 1.0 ikonica programa

en: Vincent Wagelaar
sr@ijekavianlatin: Vinsent Vagelar

en: Knut Morten Johansson
sr@ijekavianlatin: Knut Morten Johanson

en: Felix Berger
sr@ijekavianlatin: Feliks Berger

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
sr@ijekavianlatin: Oblačić trake parčića i razvrstavanje IWFileTreeItem

en: Country locator for InfoWidget plugin. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
sr@ijekavianlatin: Lokator države za priključak podataka. Zastave su uzete sa http://flags.blogpotato.de/ pa se i njima zahvaljujemo.

en: Adam Forsyth
sr@ijekavianlatin: Adam Forsajt

en: File prioritization and some other patches
sr@ijekavianlatin: Prioriteti fajlova i još neke zakrpe

en: Thomas Bernard
sr@ijekavianlatin: Tomas Bernar

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
sr@ijekavianlatin: MiniUPnP je korišćen kao primjer za našu primjenu UPnP‑a

en: Lesly Weyts
sr@ijekavianlatin: Lesli Vejts

en: Zeroconf enhancements
sr@ijekavianlatin: Poboljšanja za ZeroConf

en: Dagur Valberg Johannsson
sr@ijekavianlatin: Dagur Valberg Johanson

en: Coldmilk webgui
sr@ijekavianlatin: Veb sučelje „Ladno mlijeko“

en: Alexander Dymo
sr@ijekavianlatin: Aleksandar Dimo

en: IDEAl code from KDevelop
sr@ijekavianlatin: IDEAl kôd iz KDevelopa

en: Scott Wolchok
sr@ijekavianlatin: Skot Volčok

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
sr@ijekavianlatin: Poboljšanje brzine pretvaranja u priključku IP filtera

en: Bryan Burns of Juniper Networks
sr@ijekavianlatin: Brajan Berns iz Juniper Networksa

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
sr@ijekavianlatin: Otkrio dva bezbjednosna propusta (oba su otklonjena)

en: Goten Xiao
sr@ijekavianlatin: Goten Sjao

en: Patch to load silently with a save location
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za tiho učitavanje sa sačuvane lokacije

en: Fixes in PHP code of webinterface
sr@ijekavianlatin: Ispravke u PHP kodu veb sučelja

en: XFS specific disk preallocation
sr@ijekavianlatin: Rezervisanje prostora na disku za XFS

en: Patch to not show very low speeds
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za neprikazivanje veoma malih brzina

en: Patch to show potentially firewalled status
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za prikazivanje mogućeg stanja iza zaštitnog zida

en: Modestas Vainius
sr@ijekavianlatin: Modestas Vajnijus

en: Several patches
sr@ijekavianlatin: Nekoliko zakrpa

en: Patch to hide menu bar
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za skrivanje trake menija

en: Patch to change file priorities in the webgui
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za mijenjanje prioriteta fajla u veb sučelju

en: Rafał Miłecki
sr@ijekavianlatin: Rafal Milecki

en: Several webgui patches
sr@ijekavianlatin: Nekoliko zakrpa veb sučelja

en: Fixes for several warnings
sr@ijekavianlatin: Ispravke za neka upozorenja

en: Markus Brueffer
sr@ijekavianlatin: Markus Brifer

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za proračun slobodnog prostora pod FreeBSD‑om

en: Lukas Appelhans
sr@ijekavianlatin: Lukas Apelhans

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
sr@ijekavianlatin: Zakrpa protiv rušenja u prikazu preuzetih parčića

en: Rickard Närström
sr@ijekavianlatin: Rikard Nerstrem

en: A couple of bugfixes
sr@ijekavianlatin: Nekoliko ispravki

en: Patch to load torrents silently from the command line
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za tiho učitavanje torenata iz komandne linije

en: Lee Olson
sr@ijekavianlatin: Li Olson

en: New set of icons
sr@ijekavianlatin: Novi skup ikonica

en: Aaron J. Seigo
sr@ijekavianlatin: Aron Dž. Sajgo

en: Drag and drop support for Plasma applet
sr@ijekavianlatin: Podrška za prevlačenje za plasma aplet

en: Ian Higginson
sr@ijekavianlatin: Ijan Higinson

en: Patch to cleanup the plugin list
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za čišćenje spiska priključaka

en: Amichai Rothman
sr@ijekavianlatin: Amikaj Rotman

en: Patch to make the Plasma applet a popup applet
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za pretvaranje plasma apleta u iskačući

en: Leo Trubach
sr@ijekavianlatin: Lav Trubač

en: Patch to add support for IP ranges in IP filter dialog
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za podršku IP opsega u dijalogu filtriranja IP‑ova

en: Andrei Barbu
sr@ijekavianlatin: Andrej Barbu

en: Feature which adds the date a torrent was added
sr@ijekavianlatin: Mogućnost koja dodaje datum kada je torent dodat

en: Jonas Lundqvist
sr@ijekavianlatin: Jonas Lundkvist

en: Feature to disable authentication in the webinterface
sr@ijekavianlatin: Mogućnost isključenja autentifikacije u veb sučelju

en: Jaroslaw Swierczynski
sr@ijekavianlatin: Jaroslav Svjerčinjski

en: Exclusion patterns in the syndication plugin
sr@ijekavianlatin: Obrasci isključivanja u priključku za sindikaciju

en: Alexey Shildyakov
sr@ijekavianlatin: Aleksej Šiljdjakov

en: Patch to rename single file torrents to the file inside
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za preimenovanje torenata od jednog fajla na ime tog fajla

en: Maarten De Meyer
sr@ijekavianlatin: Marten de Majer

en: Fix for bug 305379
sr@ijekavianlatin: Popravka za grešku 305379

en: Rex Dieter
sr@ijekavianlatin: Reks Diter

en: Add support for x-scheme-handler/magnet mimetype
sr@ijekavianlatin: Podrška za MIME tip x-scheme-handler/magnet

en: Leszek Lesner
sr@ijekavianlatin: Lešek Lezner

en: Fix for bug 339584
sr@ijekavianlatin: Popravka za grešku 339584

en: Andrius Štikonas
sr@ijekavianlatin: Andrijus Štikonas

en: KF5 porting
sr@ijekavianlatin: Prenos na KF5

en: Nick Shaforostoff
sr@ijekavianlatin: Nikolaj Šaforostov

en: Enable logging to standard output
sr@ijekavianlatin: Uključi beleženje na standardni izlaz

en: Silently open torrent given on URL
sr@ijekavianlatin: Tiho otvori torent dat u URL‑u

en: Document to open
sr@ijekavianlatin: Dokument za otvaranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
sr@ijekavianlatin: Da li rezervisati prostor na disku pre početka preuzimanja torenta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
sr@ijekavianlatin: Rezerviši prostor prije pokretanja torenta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
sr@ijekavianlatin: Umjesto brze rezervacije, uradi potpunu rezervaciju. Sporije od brze rezervacije, ali izbjegava fragmentaciju na disku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
sr@ijekavianlatin: Rezerviši cio prostor (izbjegava fragmentaciju)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
sr@ijekavianlatin: Mogućnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
sr@ijekavianlatin: Period ažuriranja sučelja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval)
en: <p>The interval in milliseconds between GUI updates.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Increasing this will decrease CPU usage.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Period u milisekundama između ažuriranja sučelja.</p><p><b>Napomena:</b> Povećavanjem ovoga smanjuje se opterećenje procesora.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
sr@ijekavianlatin: Period uspavljivanja mreže:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en: <p>Amount of time the network threads will sleep when they are speed limited. This has absolutely no effect when there are no speed limits.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The lower this is the more CPU is used. Setting it high can lead to lower speeds in high bandwidth situations. </p>
    <p>For example on an 100 Mbit LAN, if you set a limit of 3000 KiB/s, you might not actually reach this speed when this value is too high. Without a limit you can easily get above 3000 KiB/s on a LAN.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Koliko će dugo mrežne niti spavati kada su ograničene po brzini. Ovo nema nikakvog dejstva ako ne postoje ograničenja brzine.</p><p><b>Napomena:</b> Što je ovo niže to se više opterećuje procesor. Veće vrijednosti mogu smanjiti brzinu na visokopropusnim mrežama.</p><p>Na primjer, ako na LAN‑u od 100 Mbit postavite ograničenje 3000 KiB/s, možda nećete zaista dostignuti tu brzinu ako je ova vrijednost previsoka. Na LAN‑u bez ograničenja lako možete preći 3000 KiB/s.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Magnets Queue
sr@ijekavianlatin: Red magneta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of downloading slots:
sr@ijekavianlatin: Broj veza preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numMagnetDownloadingSlots)
en: Maximum number of concurrent downloading magnets at the same time.
sr@ijekavianlatin: Najveći broj magneta koji se mogu istovremeno preuzimati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Whether or not the magnets that are not downloaded after a maximum period of time must be pushed back at the end of the queue.
sr@ijekavianlatin: Da li se magneti koji ne budu preuzeti posle zadatog najvećeg vremena ubacuju na kraj reda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Requeue magnets after:
sr@ijekavianlatin: Magnete opet u red posle:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en: Maximum time that a magnet can occupy a downloading slot before it will be pushed back in the queue.
sr@ijekavianlatin: Najduže koliko magnet može da zauzima vezu preuzimanja pre nego što ubaci nazad u red.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
sr@ijekavianlatin: Razno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
sr@ijekavianlatin: Veličina pregleda audio fajlova:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of an audio file, which will be prioritized for previewing.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Količina podataka na početku i na kraju audio fajla koja će biti prioritetna, da biste mogli da ga pregledate što ranije.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en:  KiB
sr@ijekavianlatin:  kiB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
sr@ijekavianlatin: Veličina pregleda video fajlova:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of a video file, which will be prioritized for previewing.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Količina podataka na početku i na kraju video fajla koja će biti prioritetna, da biste mogli da ga pregledate što ranije.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useQHttpAnnounce)
en: Disables the use of KDE's KIO library for tracker announces.
    
    This is experimental and should only be used if you are getting a lot of connection to host broken errors.
sr@ijekavianlatin: <p>Isključuje upotrebu KDE‑ove biblioteke K‑U/I za objavljivanja pratioca.</p><p>Eksperimentalno, koristite samo ako dobijate puno grešaka prekinute veze sa domaćinom.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useQHttpAnnounce)
en: Do not use KIO for tracker announces
sr@ijekavianlatin: Ne koristi K‑U/I za objavljivanja pratioca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve the hostname of each peer. This will result in the hostname of a peer being displayed instead of the IP address. 
    
    It can be disabled if you do not like the additional network traffic it generates
sr@ijekavianlatin: <p>Razrešava ime domaćina svakog vršnjaka, tako da se ono prikazuje umjesto IP adrese domaćina.</p><p>Razrješavanje možete isključiti ako vam smeta povećanje mrežnog saobraćaja do kojeg dovodi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
sr@ijekavianlatin: Razrješavaj imena domaćina vršnjaka

en: BitTorrent
sr@ijekavianlatin: Bittorrent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
sr@ijekavianlatin: Mogućnosti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
sr@ijekavianlatin: DHT je protokol bez pratilaca koji pronalazi vršnjake koji dijele iste torente kao i vi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
sr@ijekavianlatin: DHT za dodatne vršnjake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
sr@ijekavianlatin: UDP port za DHT komunikaciju:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dhtPort)
en: <p>UDP port to use for the DHT protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming DHT requests. The UPnP plugin can do this for you.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>UDP port za DHT protokol.</p><p><b>Pažnja:</b> Ako ste iza rutera, ovaj port treba proslijediti da bi prihvatao dolazne DHT zahtjeve. UPnP priključak može to da uradi za vas.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti razmjenu vršnjaka kompatibilnu sa µTorrentom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
sr@ijekavianlatin: Razmjena vršnjaka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
sr@ijekavianlatin: Uključuje ili isključuje upotrebu veb sijanja kada su ona prisutna u torentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
sr@ijekavianlatin: Koristi veb sijanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
sr@ijekavianlatin: Kada se završi preuzimanje torenta, uradi punu provjeru podataka torenta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
sr@ijekavianlatin: Provjeri podatke nakon završenog preuzimanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: <p>Protocol encryption is useful when your ISP is slowing down bittorrent connections. </p>
    <p>The encryption will prevent your bittorrent traffic to be flagged as bittorrent traffic, and so the ISP will not slow it down.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Šifrovanje protokola je korisno kada vaš internet provajder usporava bittorrent veze.</p><p>Šifrovanje će spriječiti da bittorrent saobraćaj bude prepoznat kao takav, pa ga provajder neće usporavati.</p>

note: i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: Use protocol encryption
sr@ijekavianlatin: Šifrovanje protokola

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
sr@ijekavianlatin: Ne podržavaju svi klijenti šifrovanje, a i neki korisnici ga drže isključenim. Ako želite da se povežete i sa tim vršnjacima, morate uključiti ovu opciju.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Allow unencrypted connections
sr@ijekavianlatin: Dozvoli nešifrovane veze

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracker
sr@ijekavianlatin: Pratilac

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
sr@ijekavianlatin: Umjesto dozvoljavanja pratiocu da odredi vašu IP adresu, recite mu koju IP adresu da koristi. Koristite ovo kada ste iza proksija.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
sr@ijekavianlatin: Pošalji pratiocu posebnu IP adresu i ime domaćina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
sr@ijekavianlatin: Poseban IP ili ime domaćina:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
sr@ijekavianlatin: Posebna IP adresa ili ime domaćina za slanje pratiocu. Ime će biti razriješeno pri pokretanju i IP adresa će biti odaslata pratiocu.

en: Application
sr@ijekavianlatin: Program

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
sr@ijekavianlatin: Fascikle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
sr@ijekavianlatin: Fascikla za smiještanje podataka o torentu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
sr@ijekavianlatin: Fascikla za smiještanje podataka o svim torentima trenutno otvorenim u KTorrentu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
sr@ijekavianlatin: Fascikla koja će biti podrazumijevana za upisivanje svih podataka.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
sr@ijekavianlatin: Fascikla gdje će se premjestiti podaci nakon završenog preuzimanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
sr@ijekavianlatin: Premjesti završena preuzimanja u:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
sr@ijekavianlatin: Fascikla gdje se kopiraju svi torent fajlovi otvoreni u KTorrentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
sr@ijekavianlatin: Kopiraj torent fajlove u:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
sr@ijekavianlatin: Ikonica sistemske kasete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati iskačuće poruke iz sistemske kasete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
sr@ijekavianlatin: Iskačuće poruke u sistemskoj kaseti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: When you select multiple torrents to be opened at the same time, open them silently.
sr@ijekavianlatin: Kada se izabere više torenata za istovremeno otvaranje, otvaraju se tiho.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
sr@ijekavianlatin: Otvaraj višestruke torente tiho

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently.
sr@ijekavianlatin: Otvaraj sve torente tiho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently
sr@ijekavianlatin: Otvaraj sve torente tiho

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Prevent computer from going into a sleep state when torrents are running.
sr@ijekavianlatin: Spriječite da računar pređe u stanje spavanja dok su torenti u pogonu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Suppress sleep when torrents are running
sr@ijekavianlatin: Ne uspavljuj računar kada torenti rade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: <p>Rename a single file torrent with the name of its only file. </p>
    <p>If for example the file is named <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, the torrent will be displayed as <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>
sr@ijekavianlatin: <p>Preimenuje torent sa jednim fajlom na ime tog fajla.</p><p>Ako se fajl zove na primjer <b>linux-desktop.iso</b>, torent će biti prikazan kao <b>linux-desktop</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: Rename single file torrents with the name of its only file
sr@ijekavianlatin: Preimenuj torent sa jednim fajlom na ime tog fajla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Whether or not new torrents will be highlighted.
sr@ijekavianlatin: Treba li isticati nove torente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Highlight new torrents
sr@ijekavianlatin: Istakni nove torente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTotalSpeedInTitle)
en: Show total speed in the window title
sr@ijekavianlatin: Ukupna brzina u naslovu prozora

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
sr@ijekavianlatin: Mreža

en: All interfaces
sr@ijekavianlatin: Sva sučelja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
sr@ijekavianlatin: Portovi i ograničenja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: <p>Port used for the bittorrent protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming connections. The UPnP plugin can do this for you.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Port za protokol Bittorrent.</p><p><b>Pažnja:</b> Ako ste iza rutera, ovaj port treba proslijediti da bi prihvatao dolazne veze. UPnP priključak može to da uradi za vas.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
sr@ijekavianlatin: UDP port pratioca:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_udpTrackerPort)
en: <p>Port used for the UDP tracker protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded. The UPnP plugin can do this for you.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Port za protokol UDP pratioca.</p><p><b>Pažnja:</b> Ako ste iza rutera, ovaj port treba proslijediti. UPnP priključak može to da uradi za vas.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
sr@ijekavianlatin: Najviše veza po torentu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
sr@ijekavianlatin: Najveći dozvoljeni broj veza po torentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje veza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje veza za sve torente zajedno.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina preuzimanja u KiB/s.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina otpremanja u KiB/s.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
sr@ijekavianlatin: DSCP vrijednost za IP pakete:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dscp)
en: This value will be filled in the DSCP field of all the IP packets sent for the bittorrent protocol.
sr@ijekavianlatin: Ova vrijednost biće upisana u DSCP polje svih IP paketa poslatih protokolom Bittorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
sr@ijekavianlatin: Najveći broj uspostavljenih veza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnectingSockets)
en: <p>The maximum number of outgoing connections ktorrent will try to setup simultaneously.</p>
    <p>If you are having trouble with ktorrent blocking other internet traffic, try setting this number a bit lower.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Najveći broj odlaznih veza koje će KTorrent pokušati istovremeno da uspostavi.</p><p>Ako KTorrent usporava ostali internet saobraćaj, pokušajte da postavite manji broj.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
sr@ijekavianlatin: Mrežno sučelje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, combo_networkInterface)
en: <p>Which network interface to listen on for incoming connections.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Note: </span>Requires a restart to take effect.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Mrežno sučelje za osluškivanje dolaznih veza.</p><p><b>Napomena:</b> Zahtijeva ponovno pokretanje da bi stupilo na snagu.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: The µTorrent transport protocol runs over UDP and is optimized to not interfere with other traffic, while still using up all unused bandwidth.
sr@ijekavianlatin: Prenosni protokol µTorrenta radi preko UDP‑a i optimizovan je da ne ometa ostali saobraćaj, pritom koristeći sav preostali protok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: Use the µTorrent transport protocol (µTP)
sr@ijekavianlatin: Koristi prenosni protokol µTorrenta (µTP)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Don't use TCP for bittorrent connections, only use the µTP protocol. This can lead to slower speeds, seeing that not all bittorrent clients support µTP.
sr@ijekavianlatin: Ne koristi TCP za bittorrent veze već samo µTP. Ovo može dovesti do nižih brzina zato što µTP ne podržavaju svi bittorrent klijenti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Only use µTP
sr@ijekavianlatin: Koristi samo µTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Primary transport protocol:
sr@ijekavianlatin: Glavni prenosni protokol:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: The primary transport protocol to use, when attempting to setup a connection with a peer, this protocol is chosen first.
sr@ijekavianlatin: Glavni prenosni protokol koji se koristi pri pokušaju uspostavljanja veze sa vršnjakom. Ovaj protokol se bira prvi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
sr@ijekavianlatin: Neka KTorrent proračuna preporučene postavke na osnovu raspoložive brzine protoka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Recommended Settings...
sr@ijekavianlatin: Preporučene postavke...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use the HTTP proxy settings configured in the settings of KDE.
sr@ijekavianlatin: Koristi postavke HTTP proksija podešenog u postavkama KDE‑a.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
sr@ijekavianlatin: KDE‑ove postavke proksija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Proxy:
sr@ijekavianlatin: Proksi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
sr@ijekavianlatin: IP adresa ili ime domaćina HTTP proksija.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
sr@ijekavianlatin: Port HTTP proksija.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti HTTP proksi za veze veb sijanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
sr@ijekavianlatin: Koristi proksi za veze veb sijanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for tracker connections.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti HTTP proksi za veze sa pratiocima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
sr@ijekavianlatin: Proksi za veze sa pratiocima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: <p>Use a SOCKS proxy server for bittorrent connections.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This is not used for tracker connections</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Koristi SOCKS proksi server za bittorrent veze.</p><p><b>Napomena:</b> Ovo se ne koristi za veze sa pratiocima.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
sr@ijekavianlatin: SOCKS proksi server:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksProxy)
en: IP address or hostname of the SOCKS server.
sr@ijekavianlatin: IP adresa ili ime domaćina SOCKS servera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_socksPort)
en: Port used by the SOCKS server.
sr@ijekavianlatin: Port za SOCKS server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
sr@ijekavianlatin: Verzija:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: If the SOCKS server requires authentication via a username and a password, enable this box.
sr@ijekavianlatin: Ako SOCKS server zahtijeva autentifikaciju korisničkim imenom i lozinkom, uključite ovo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
sr@ijekavianlatin: Neophodni su korisničko ime i lozinka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksUsername)
en: Username for the SOCKS proxy server.
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime za SOCKS proksi server.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksPassword)
en: Password for the SOCKS proxy server.
sr@ijekavianlatin: Lozinka za SOCKS proksi server.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer redoslijeda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: When enabled, the queue manager will be totally disabled, allowing you to fully control all torrents manually.
sr@ijekavianlatin: Popunjavanjem ovoga potpuno isključujete menadžer redoslijeda, tako da svim torentima ručno upravljate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
sr@ijekavianlatin: Ručno upravljanje torentima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
sr@ijekavianlatin: Najviše preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
sr@ijekavianlatin: Najveći broj preuzimanja koje će menadžer redoslijeda istovremeno pokrenuti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
sr@ijekavianlatin: Najviše sijanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
sr@ijekavianlatin: Najveći broj sijanja koje će menadžer redoslijeda istovremeno pokrenuti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
sr@ijekavianlatin: Kada ponestaje prostora na disku:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
sr@ijekavianlatin: Šta uraditi kada ponestaje prostora a menadžer redoslijeda želi da pokrene torent.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
sr@ijekavianlatin: Ne pokreći torente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
sr@ijekavianlatin: Pitaj da li pokrenuti torente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Start torrents
sr@ijekavianlatin: Pokreni torente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
sr@ijekavianlatin: Zaustavi torente kada je slobodan prostor manji od:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
sr@ijekavianlatin: Kada je slobodan prostor ispod ove vrijednosti zaustavi sva preuzimanja torenata.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: <p>With this enabled, the queue manager will decrease the priority of a torrent which has been stalled for too long. </p>
    <p>This will allow the queue manager to run other torrents, when a torrent is doing nothing.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Sa ovim uključenim, menadžer redoslijeda će sniziti prioritet torenta koji je predugo u zastoju.</p><p>Ovako će menadžer redoslijeda moći da pokrene druge torente kada trenutni miruje.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: Decrease priority of torrents which are stalled for more than:
sr@ijekavianlatin: Smanji prioritet torenata koji su u zastoju duže od:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_stallTimer)
en: <p>Time used for the stall timer. When a torrent is stalled longer than this, its priority will be decreased.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Vrijeme kojim se određuje zastoj. Ako je torent duže u zastoju, prioritet će mu se smanjiti.</p>

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
sr@ijekavianlatin: Sijanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
sr@ijekavianlatin: Kada se preuzimanje završi, nastavi sa sijanjem. Ako je ovo isključeno, torent će se zaustaviti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
sr@ijekavianlatin: Nastavi da siješ nakon završenog preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
sr@ijekavianlatin: Broj veza otpremanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
sr@ijekavianlatin: Broj veza otpremanja, koji određuje broj vršnjaka kojima ćete istovremeno otpremati podatke za jedan torent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani najveći odnos dijeljenja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxRatio)
en: <p>The maximum share ratio, if this value is reached seeding will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>This is not used when downloading, only when seeding.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Najveći odnos dijeljenja; kada se ova vrijednost dostigne, sijanje će se prekinuti. Izmijena važi samo za na novootvorene torente, dok na postojeće neće uticati.</p><p><b>Pažnja:</b> Ovo se ne koristi pri preuzimanju, samo pri sijanju.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano najduže vrijeme sijanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
sr@ijekavianlatin: Najduže vrijeme sijanja u satima. Kada istekne ovo vrijeme torent će se zaustaviti. Ovo se odnosi samo na novootvorene torente. Na postojeće torente ova izmjena neće uticati.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_greenRatio)
en: Value at which the share ratio will be displayed with a green color. Lower ratios will be displayed in red.
sr@ijekavianlatin: Vrijednost pri kojoj će odnos dijeljenja biti prikazan zelenom. Niži odnosi biće prikazani crvenom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum good share ratio:
sr@ijekavianlatin: Najmanji dobar odnos dijeljenja:

en: Calculate Recommended Settings
sr@ijekavianlatin: Proračunaj preporučene postavke

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
sr@ijekavianlatin: Preporučene postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
sr@ijekavianlatin: Dostupan protok za otpremanje:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  Kbps
sr@ijekavianlatin:  kb/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
sr@ijekavianlatin: Dostupan protok za preuzimanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_upload_bw_display)
en: (= 32 KiB/s)
sr@ijekavianlatin: (= 32 kiB/s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_download_bw_display)
en: (= 500 KiB/s)
sr@ijekavianlatin: (= 500 kiB/s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
sr@ijekavianlatin: Izračunaj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
sr@ijekavianlatin: Prosječna brzina po vezi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
sr@ijekavianlatin: Najčešći broj torenata koje istovremeno preuzimate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
sr@ijekavianlatin: Veza slanja po torentu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
sr@ijekavianlatin: Preporučene postavke:

en: Speed down: %1 / up: %2
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja: %1 / slanja: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
sr@ijekavianlatin: Preuzeto: %1 / poslato: %2

en: DHT: off
sr@ijekavianlatin: DHT: isključen

en: %1 node | %1 nodes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 čvor
sr@ijekavianlatin[1]: %1 čvora
sr@ijekavianlatin[2]: %1 čvorova
sr@ijekavianlatin[3]: %1 čvor

en: %1 task | %1 tasks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 zadatak
sr@ijekavianlatin[1]: %1 zadatka
sr@ijekavianlatin[2]: %1 zadataka
sr@ijekavianlatin[3]: %1 zadatak

en: Magnet Link
sr@ijekavianlatin: Magnetska veza

en: Status
sr@ijekavianlatin: Stanje

en: Peers
sr@ijekavianlatin: Vršnjaci

en: Downloading
sr@ijekavianlatin: Preuzimam

en: Queued
sr@ijekavianlatin: u redu

en: Start Magnet
sr@ijekavianlatin: Pokreni magnet

en: Stop Magnet
sr@ijekavianlatin: Zaustavi magnet

en: Remove Magnet
sr@ijekavianlatin: Ukloni magnet

en: Order
sr@ijekavianlatin: redoslijed

en: Time Stalled
sr@ijekavianlatin: vrijeme zastoja

en: Priority
sr@ijekavianlatin: prioritet

en: Running
sr@ijekavianlatin: radi

en: Not queued
sr@ijekavianlatin: nije u redu

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
sr@ijekavianlatin: Redoslijed torenata u redu.
    Redoslijed mijenjajte prevlačenjem ili dugmadima gore‑dolje desno.

en: Search
sr@ijekavianlatin: Traži

en: Show Search
sr@ijekavianlatin: Prikaži traženja

en: Show or hide the search bar
sr@ijekavianlatin: Prikazuje ili skriva traku pretrage

en: Move Top
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na vrh

en: Move a torrent to the top of the queue
sr@ijekavianlatin: Pomijera torent na vrh redoslijeda

en: Move a torrent up in the queue
sr@ijekavianlatin: Pomijera torent nagore u redoslijedu

en: Move a torrent down in the queue
sr@ijekavianlatin: Pomijera torent nadole u redoslijedu

en: Move Bottom
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na dno

en: Move a torrent to the bottom of the queue
sr@ijekavianlatin: Pomijera torent na dno redoslijeda

en: Show Downloads
sr@ijekavianlatin: Prikaži preuzimanja

en: Show all downloads
sr@ijekavianlatin: Prikaži sva preuzimanja

en: Show Uploads
sr@ijekavianlatin: Prikaži otpremanja

en: Show all uploads
sr@ijekavianlatin: Prikaži sva otpremanja

en: Show Not Queued
sr@ijekavianlatin: Prikaže van reda

en: Show all not queued torrents
sr@ijekavianlatin: Prikaži sve torente van reda

en: Widget to manage the torrent queue
sr@ijekavianlatin: Vidžet za upravljanje redoslijedom torenata

en: Magnet Downloader
sr@ijekavianlatin: Preuzimač magneta

en: Displays the currently downloading magnet links
sr@ijekavianlatin: Prikazuje sve magnetske veze koje preuzimate

en: Start All
sr@ijekavianlatin: Pokreni sve

en: Start all torrents
sr@ijekavianlatin: Pokreni sve torente

en: Stop All
sr@ijekavianlatin: Zaustavi sve

en: Stop all torrents
sr@ijekavianlatin: Zaustavi sve torente

en: Suspend Torrents
sr@ijekavianlatin: Suspenduj torente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_suspended)
en: Suspend all running torrents
sr@ijekavianlatin: Suspenduj sve pokrenute torente

en: Group View
sr@ijekavianlatin: Grupni prikaz

en: Show or hide the group view
sr@ijekavianlatin: Prikaži ili sakrij grupni prikaz

en: Filter Torrents
sr@ijekavianlatin: Filtriraj torente

en: Filter torrents based on filter string
sr@ijekavianlatin: Filtriraj torente po filterskoj niski

en: Set max upload speed
sr@ijekavianlatin: Postavi najveću brzinu otpremanja

en: Set max download speed
sr@ijekavianlatin: Postavi najveću brzinu preuzimanja

en: Download speed: <b>%1</b><br/>Upload speed: <b>%2</b><br/>Received: <b>%3</b><br/>Transmitted: <b>%4</b>
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja: <b>%1</b><br/>Brzina otpremanja: <b>%2</b><br/>Primljeno: <b>%3</b><br/>Poslato: <b>%4</b>

en: <b>%1</b> was silently opened.
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> je tiho otvoren.

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
sr@ijekavianlatin: Završeno preuzimanje <b>%1</b>.<br/>Prosječna brzina: %2 pr. / %3 sl.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
sr@ijekavianlatin: Dostignut najveći odnos dijeljenja %2 za <b>%1</b>, pa je zaustavljen.<br/>Otpremljeno %3 pri prosječnoj brzini %4.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
sr@ijekavianlatin: Dostignuto najveće vrijeme sijanja od %2 sata za <b>%1</b>, pa je zaustavljen.<br/>Otpremljeno %3 pri prosječnoj brzini %4.

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> je zaustavljen sa sljedećom greškom: <br/>%2

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
sr@ijekavianlatin: Nađeni su oštećeni podaci u torentu <b>%1</b><br/>Bilo bi dobro da provjerite cjelovitost podataka ovog torenta.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
sr@ijekavianlatin: Dostignut najveći odnos dijeljenja %2 za <b>%1</b>, pa se ne može ponovo staviti u red. Ručno uklonite ograničenje ako želite da nastavite sijanje.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
sr@ijekavianlatin: Dostignuto najveće vrijeme sijanja od %2 sati za <b>%1</b>, pa se ne može ponovo staviti u red. Ručno uklonite ograničenje ako želite da nastavite sijanje.

en: Cannot start <b>%1</b>: <br>
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem <b>%1</b>: <br/>

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>Ne mogu da sijem više od %1 torenta. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>Ne mogu da sijem više od %1 torenta. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>Ne mogu da sijem više od %1 torenata. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Ne mogu da sijem više od jednog torenta. <br/></html>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>Ne mogu da preuzimam više od %1 torenta. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>Ne mogu da preuzimam više od %1 torenta. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>Ne mogu da preuzimam više od %1 torenata. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Ne mogu da preuzimam više od jednog torenta. <br/></html>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
sr@ijekavianlatin: Ograničenja možete promijeniti pod Postavke→Podesi KTorrent....

en: There is not enough diskspace available.
sr@ijekavianlatin: Nema dovoljno slobodnog prostora.

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
sr@ijekavianlatin: Ponestaje prostora na disku.<br /><b>%1</b> se preuzima u „%2“.

en: Torrent has been stopped.<br />
sr@ijekavianlatin: <html>Torent je zaustavljen.<br /></html>

en: Speed limit in KiB/s
sr@ijekavianlatin: Ograničenje u kiB/s

en: Unlimited
sr@ijekavianlatin: neograničeno

en: Torrent Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke torenata

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dht)
en: DHT is a distributed database which can be used to find more peers for a torrent.
sr@ijekavianlatin: DHT je distribuirana baza podataka u kojoj se može pronaći još vršnjaka za torent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dht)
en: Use DHT to find more peers
sr@ijekavianlatin: DHT za dodatne vršnjake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pex)
en: Peer exchange results in more peers being found, by exchanging information about peers with other peers.
sr@ijekavianlatin: Razmjena vršnjaka dovodi do više pronađenih vršnjaka, tako što se podaci o vršnjacima razmjenjuju sa drugim vršnjacima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pex)
en: Use peer exchange to find more peers
sr@ijekavianlatin: Razmjena vršnjaka radi nalaženja više njih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, superseeding)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Superseeding mode, is a special seeding mode which allows you to achieve much higher seeding efficiencies. This results in less bandwidth used to spread a torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This should only be used if the swarm has not fully been established. Once there are multiple active seeders, this mode becomes useless.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Supersijanje je specijalan režim sijanja koji omogućava postizanje znatno veće efikasnosti sijanja. Ovim se smanjuje potrošnja protoka potrebna za širenje torenta.</p><p><b>Napomena</b>: Ovo treba koristiti samo kada roj još uvijek nije potpuno uspostavljen. Pošto se pojavi više aktivnih sijača, ovaj režim više nije od koristi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, superseeding)
en: Use superseeding mode for seeding
sr@ijekavianlatin: Supersijanje umesto običnog sijanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled)
en: Move the files of the torrent to a different directory when it has finished downloading.
sr@ijekavianlatin: Premiješta fajlove torenta u drugu fasciklu po završetku preuzimanja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, move_on_completion_url)
en: Location to move the files to.
sr@ijekavianlatin: Lokacija gdje treba premestiti fajlove.

en: Checked %v of %m chunks
sr@ijekavianlatin: Provjereno %v od %m parčića

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Found:
sr@ijekavianlatin: Nađeno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_found)
en: The number of chunks which were not downloaded but have been found anyway.
sr@ijekavianlatin: Broj parčića koji nisu preuzeti ali su svejedno nađeni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Failed:
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_failed)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are not OK.
sr@ijekavianlatin: Broj parčića koji su preuzeti ali nisu u redu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Not downloaded:
sr@ijekavianlatin: Nepreuzeto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_not_downloaded)
en: The number of chunks which have not been downloaded.
sr@ijekavianlatin: Broj parčića koji nisu preuzeti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
sr@ijekavianlatin: Preuzeto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_downloaded)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are OK.
sr@ijekavianlatin: Broj parčića koji su preuzeti i u redu su.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, error_msg)
en: Errors:
sr@ijekavianlatin: Greške:

[ctx: @action Start all selected torrents in the current tab]
en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

en: Start all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Pokreće sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Force start all selected torrents in the current tab]
en: Force Start
sr@ijekavianlatin: Prinudno pokreni

en: Force start all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Prinudno pokreni sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Stop all selected torrents in the current tab]
en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Stop all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Zaustavlja sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Pause all selected torrents in the current tab]
en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

en: Pause all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Pauzira sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Remove all selected torrents in the current tab]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

en: Remove all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Uklanja sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Start all torrents in the current tab]
en: Start All
sr@ijekavianlatin: Pokreni sve

en: Start all torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Pokreće sve torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Stop all torrents in the current tab]
en: Stop All
sr@ijekavianlatin: Zaustavi sve

en: Stop all torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Zaustavlja sve torente u tekućem jezičku

en: Remove Torrent and Data
sr@ijekavianlatin: Ukloni torent i podatke

en: Rename Torrent
sr@ijekavianlatin: Preimenuj torent

en: Add Peers
sr@ijekavianlatin: Dodaj vršnjake

en: Manual Announce
sr@ijekavianlatin: Ručno objavljivanje

en: Scrape
sr@ijekavianlatin: Zagrebi

note: #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

en: Data Directory
sr@ijekavianlatin: Fascikla podataka

en: Temporary Directory
sr@ijekavianlatin: Privremena fascikla

en: Move Data
sr@ijekavianlatin: Premjesti podatke

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke

en: Remove from Group
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz grupe

en: Check Data
sr@ijekavianlatin: Provjeri podatke

en: Check all the data of a torrent
sr@ijekavianlatin: Provjeri sve podatke torenta

en: Copy Torrent URL
sr@ijekavianlatin: Kopiraj URL torenta

en: Export Torrent
sr@ijekavianlatin: Uvezi torent

en: Set the speed limits of individual torrents
sr@ijekavianlatin: Postavi ograničenja brzine pojedinačnih torenata

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje torenta <b>%1</b> nije završeno. Želite li da obrišete i nepotpune podatke?

en: Remove Download
sr@ijekavianlatin: Ukloni preuzimanje

en: Delete Data
sr@ijekavianlatin: Obriši podatke

en: Keep Data
sr@ijekavianlatin: Zadrži podatke

en: You will lose all the downloaded data of the following torrents. Are you sure you want to do this?
sr@ijekavianlatin: Izgubićete sve preuzete podatke sledećih torenata. Želite li zaista ovo da učinite?

en: Remove Torrent
sr@ijekavianlatin: Ukloni torent

en: Select a directory to move the data to.
sr@ijekavianlatin: Izaberite fasciklu gdje premiještate podatke.

en: Downloaded
sr@ijekavianlatin: preuzeto

en: Uploaded
sr@ijekavianlatin: otpremljeno

[ctx: Bytes left to downloaded]
en: Left
sr@ijekavianlatin: preostalo

en: Down Speed
sr@ijekavianlatin: preuzimanje

en: Up Speed
sr@ijekavianlatin: slanje

en: Time Left
sr@ijekavianlatin: preostalo vrijeme

en: Seeders
sr@ijekavianlatin: sijači

en: Leechers
sr@ijekavianlatin: pijavice

en: % Complete
sr@ijekavianlatin: % završeno

en: Share Ratio
sr@ijekavianlatin: odnos dijeljenja

en: Time Downloaded
sr@ijekavianlatin: vrijeme preuzimanja

en: Time Seeded
sr@ijekavianlatin: vrijeme sijanja

en: Location
sr@ijekavianlatin: lokacija

en: Added
sr@ijekavianlatin: dodato

en: How much data we have downloaded of the torrent
sr@ijekavianlatin: Koliko je podataka iz torenta preuzeto

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina torenta, izuzeti fajlovi nisu uračunati

en: How much data we have uploaded
sr@ijekavianlatin: Koliko je podataka otpremljeno

en: How much data left to download
sr@ijekavianlatin: Koliko je podataka ostalo da se preuzme

en: Current download speed
sr@ijekavianlatin: Trenutna brzina preuzimanja

en: Current upload speed
sr@ijekavianlatin: Trenutna brzina otpremanja

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
sr@ijekavianlatin: Koliko je vremena preostalo do završetka ili do dostizanja najvećeg odnosa dijeljenja, ako je to uključeno.

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
sr@ijekavianlatin: Na koliko sijača smo povezani (koliko ih ima prema pratiocu)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
sr@ijekavianlatin: Na koliko pijavica smo povezani (koliko ih ima prema pratiocu)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
sr@ijekavianlatin: Procenat pristiglih podataka torenta, isključujući izuzete fajlove

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
sr@ijekavianlatin: Odnos dijeljenja je broj otpremljenih podijeljen brojem preuzetih bajtova

en: How long we have been downloading the torrent
sr@ijekavianlatin: Koliko dugo se torent već preuzima

en: How long we have been seeding the torrent
sr@ijekavianlatin: Koliko dugo se torent već sije

en: The location of the torrent's data on disk
sr@ijekavianlatin: Lokacija podataka torenta na disku

en: When this torrent was added
sr@ijekavianlatin: Kada je dodat ovaj torent

en: %1<br>Url: <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <html>%1<br />URL: <b>%2</b></html>

en: <br/><br/>Unable to contact a tracker.
sr@ijekavianlatin: <html><br/><br/>Ne mogu da kontaktiram pratilac.</html>

en: KTorrent's UPnP test application
sr@ijekavianlatin: KTorrentov probni program za UPnP

en: &copy; 2005 - 2007 Joris Guisson and Ivan Vasic
sr@ijekavianlatin: © 2005–2007, Joris Gison i Ivan Vasić

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
sr@ijekavianlatin: Probni program za UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Router:
sr@ijekavianlatin: Ruter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
sr@ijekavianlatin: Nijedan ruter nije nađen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
sr@ijekavianlatin: Nađi rutere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
sr@ijekavianlatin: Protokol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
sr@ijekavianlatin: Opozovi prosljeđivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
sr@ijekavianlatin: Opširni režim

en: Maximum share ratio reached.
sr@ijekavianlatin: Dostignut najveći odnos dijeljenja.

en: Maximum seed time reached.
sr@ijekavianlatin: Dostignuto najveće vrijeme sijanja.

en: Uploads
sr@ijekavianlatin: Otpremanja

en: Running Uploads
sr@ijekavianlatin: Pokrenuta otpremanja

en: Not Running Uploads
sr@ijekavianlatin: Neaktivna otpremanja

en: Running Downloads
sr@ijekavianlatin: Aktivna preuzimanja

en: Not Running Downloads
sr@ijekavianlatin: Neaktivna preuzimanja

en: Active Torrents
sr@ijekavianlatin: Aktivni torenti

en: Active Downloads
sr@ijekavianlatin: Aktivna preuzimanja

en: Active Uploads
sr@ijekavianlatin: Aktivna otpremanja

en: Passive Torrents
sr@ijekavianlatin: Neaktivni torenti

en: Passive Downloads
sr@ijekavianlatin: Neaktivna preuzimanja

en: Passive Uploads
sr@ijekavianlatin: Neaktivna otpremanja

en: Ungrouped Torrents
sr@ijekavianlatin: Negrupisani torenti

[ctx: *.torrent]
en: Torrents
sr@ijekavianlatin: torenti

en: All files
sr@ijekavianlatin: svi fajlovi

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći broj preuzimanja (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći broj sijanja (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (startDownloadsOnLowDiskSpace), group (downloads)
en: Start downloads on low disk space?
sr@ijekavianlatin: Da li započinjati preuzimanje pri malo prostora na disku

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći broj veza po torentu (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći broj veza za sve torente (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina otpremanja u KiB/s (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina preuzimanja u KiB/s (0 = neograničeno).

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći odnos dijeljenja (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
sr@ijekavianlatin: Ikonica sistemske kasete

note: i18n: ectx: label, entry (showTotalSpeedInTitle), group (downloads)
en: Show a total speeds in the title
sr@ijekavianlatin: Ukupna brzina u naslovu prozora

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
sr@ijekavianlatin: Traka brzine u kasetnoj ikonici

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
sr@ijekavianlatin: Protok za preuzimanje (u KiB/s):

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
sr@ijekavianlatin: Protok za otpremanje (u KiB/s):

note: i18n: ectx: label, entry (showPopups), group (downloads)
en: Show popup messages when torrent is finished.
sr@ijekavianlatin: Prikaži iskačuću poruka na završetku torenta

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
sr@ijekavianlatin: Nastavi da siješ nakon završenog preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
sr@ijekavianlatin: Fascikla za smiještanje privremenih fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (useSaveDir), group (downloads)
en: Whether to automatically save downloads to saveDir
sr@ijekavianlatin: Da li automatski upisivati preuzimanja u zadatu fasciklu

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
sr@ijekavianlatin: Fascikla za smiještanje preuzetih fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (useTorrentCopyDir), group (downloads)
en: Whether to automatically copy .torrent files to torrentCopyDir
sr@ijekavianlatin: Da li automatski kopirati torent fajlove u zadatu fasciklu

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
sr@ijekavianlatin: Fascikla za kopiranje torent fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
sr@ijekavianlatin: Da li proslijediti pratiocu posebnu IP adresu

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveDir), group (downloads)
en: Directory which was used as the last save directory
sr@ijekavianlatin: Fascikla u koju je posljednji put upisivano

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
sr@ijekavianlatin: IP adresa za prosljeđivanje pratiocu

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
sr@ijekavianlatin: Period ažuriranja sučelja

note: i18n: ectx: label, entry (dhtSupport), group (downloads)
en: Support for DHT
sr@ijekavianlatin: Podrška za DHT

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
sr@ijekavianlatin: Broj veza otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (shownColumns), group (downloads)
en: Columns shown in KTorrentView
sr@ijekavianlatin: Kolone date u glavnom prikazu

note: i18n: ectx: label, entry (minDiskSpace), group (downloads)
en: When there is no space left to complete download, and the available disk space is less than this value, the torrent will be stopped.
sr@ijekavianlatin: Ako nema dovoljno prostora na disku da se preuzimanje dovrši, a dostupan prostor je manji od ove vrijednosti, torent će biti zaustavljen.

note: i18n: ectx: label, entry (useCompletedDir), group (downloads)
en: Whether to automatically move completed downloads to completedDir
sr@ijekavianlatin: Da li automatski premiještati završena preuzimanja u zadatu fasciklu

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
sr@ijekavianlatin: Fascikla u koju se premiještaju završena preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeedTime), group (downloads)
en: Maximum seed time in hours (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najduže vrijeme sijanja u satima (0 = neograničeno)

en: %1: %2<br/>%3: %4
sr@ijekavianlatin: <html>%1: %2<br/>%3: %4</html>

en: Warning: %1
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: %1

en: <img src="available_color">&nbsp; - Downloaded Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Chunks to Download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
sr@ijekavianlatin: <img src="available_color" /> — preuzeti parčići<br/><img src="unavailable_color" /> — parčići za preuzimanje<br/><img src="excluded_color" /> — izuzeti parčići

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
sr@ijekavianlatin: Torent „%1“ je dostigao najveći odnos dijeljenja i najveće vrijeme sijanja. Zanemariti ograničenje i ipak započeti sijanje?

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
sr@ijekavianlatin: Torent „%1“ je dostigao najveći odnos dijeljenja. Zanemariti ograničenje i ipak započeti sijanje?

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
sr@ijekavianlatin: Torent „%1“ je dostigao najveće vrijeme sijanja. Zanemariti ograničenje i ipak započeti sijanje?

en: Limits reached.
sr@ijekavianlatin: Ograničenja dostignuta.

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
sr@ijekavianlatin: Nema dovoljno prostora na disku za preuzimanje ovog torenta. Želite li zaista da nastavite?

en: Insufficient disk space for %1
sr@ijekavianlatin: Nedovoljno prostora za %1

en: Not enough disk space for the following torrents. Do you want to start them anyway?
sr@ijekavianlatin: Nema dovoljno prostora na disku za sljedeće torente. Želite li ipak da ih pokrenete?

en: The following torrents have reached their maximum seed time. Do you want to start them anyway?
sr@ijekavianlatin: Sljedeći torenti su dostigli najveće vrijeme sijanja. Želite li ipak da ih pokrenete?

en: The following torrents have reached their maximum share ratio. Do you want to start them anyway?
sr@ijekavianlatin: Sljedeći torenti su dostigli najveći odnos dijeljenja. Želite li ipak da ih pokrenete?

en: Error starting torrent %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokretanju torenta %1: %2

en: Error stopping torrent %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri zaustavljanju torenta %1: %2

en: File
sr@ijekavianlatin: fajl

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pišem nakon kraja mmap bafera.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppletConfig)
en: Applet
sr@ijekavianlatin: Aplet

en: <table>				<tr><td>Download Speed:</td><td>%5 </td><td>Seeders: </td><td>%1 (%2)</td></tr>				<tr><td>Upload Speed:</td><td>%6 </td><td>Leechers: </td><td>%3 (%4)</td></tr>
sr@ijekavianlatin: <table>				<tr><td>Preuzimanje:</td><td>%5 </td><td>Sijača: </td><td>%1 (%2)</td></tr>				<tr><td>Brzina otpremanja:</td><td>%6 </td><td>Pijavica: </td><td>%3 (%4)</td></tr>

en: <tr><td>Downloaded:</td><td>%1 </td><td>Size: </td><td>%2</td></tr>				<tr><td>Uploaded:</td><td>%3 </td><td>Complete: </td><td>%4 %</td></tr>				</table>
sr@ijekavianlatin: <tr><td>Preuzeto:</td><td>%1 </td><td>Veličina:</td><td>%2</td></tr>				<tr><td>Otpremljeno:</td><td>%3 </td><td>Dovršeno:</td><td>%4 %</td></tr>				</table>

en: <b>%1</b><br/>%2 (Share Ratio: <font color="%4">%3</font>)
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b><br/>%2 (odnos dijeljenja: <font color="%4">%3</font>)

en: KTorrent is not running.
sr@ijekavianlatin: KTorrent nije pokrenut.

en: No torrents loaded.
sr@ijekavianlatin: Nema učitanih torenata.

en: Selected torrent is unavailable.
sr@ijekavianlatin: Izabrani torent nije dostupan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Torrent to display:
sr@ijekavianlatin: Torenti koji se prikazuju:

en: Scheduler
sr@ijekavianlatin: Raspoređivač

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Special Limits
sr@ijekavianlatin: Specijalna ograničenja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use these global limits when the screensaver is activated, instead of the ones configured in the network settings.
sr@ijekavianlatin: Globalna ograničenja koja važe kada se aktivira čuvar ekrana, umjesto onih podešenih u postavkama mreže.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use different speed limits when the screensaver is activated
sr@ijekavianlatin: Različita ograničenja brzine pod čuvarom ekrana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverUploadLimit)
en: Global upload limit when the screensaver is activated.
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje otpremanja kada se aktivira čuvar ekrana.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverDownloadLimit)
en: Global download limit when the screensaver is activated.
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje preuzimanja kada se aktivira čuvar ekrana.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
sr@ijekavianlatin: Boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine rasporeda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine rasporeda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
sr@ijekavianlatin: Boja linije rasporeda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
sr@ijekavianlatin: Boja svih linija rasporeda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
sr@ijekavianlatin: Boja stavke rasporeda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
sr@ijekavianlatin: Boja obične stavke u rasporedu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suspended schedule item color:
sr@ijekavianlatin: Boja suspendovane stavke u rasporedu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_suspendedColor)
en: Color of each suspended item on the schedule.
sr@ijekavianlatin: Boja svake suspendovane stavke u rasporedu.

en: Bandwidth Scheduler
sr@ijekavianlatin: Raspoređivač protoka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
sr@ijekavianlatin: Uredi stavku

en: Add an item
sr@ijekavianlatin: Dodaj stavku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Duration
sr@ijekavianlatin: Trajanje

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_from) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_to)
en: hh:mm
sr@ijekavianlatin: čč:mm

[ctx: starting day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: From:
sr@ijekavianlatin: Od:

[ctx: ending day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: To:
sr@ijekavianlatin: Do:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
sr@ijekavianlatin: Ograničenja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje otpremanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_screensaver_limits)
en: When screensaver is activated:
sr@ijekavianlatin: Kada se aktivira čuvar ekrana:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection Limits
sr@ijekavianlatin: Ograničenja veze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
sr@ijekavianlatin: Postavi ograničenja veze

note: i18n: ectx: ToolBar (SchedulerToolbar)
en: Bandwidth Schedule
sr@ijekavianlatin: Raspored protoka

en: Cannot open file %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl %1: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
sr@ijekavianlatin: Fajl %1 je oštećen ili nije KTorrentov fajl rasporeda.

en: Edit the bandwidth schedule
sr@ijekavianlatin: Uredite rasporeda protoka.

en: Load Schedule
sr@ijekavianlatin: Učitaj raspored

en: Save Schedule
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj raspored

en: New Item
sr@ijekavianlatin: Nova stavka

en: Remove Item
sr@ijekavianlatin: Ukloni stavku

en: Edit Item
sr@ijekavianlatin: Uredi stavku

en: Clear Schedule
sr@ijekavianlatin: Očisti raspored

en: Scheduler Active
sr@ijekavianlatin: Raspoređivač aktivan

en: Activate or deactivate the scheduler
sr@ijekavianlatin: Aktivirajte ili deaktivirajte raspoređivač.

en: KTorrent scheduler files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi KTorrentovog raspoređivača

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
sr@ijekavianlatin: Ova stavka je u sukobu sa drugom stavkom rasporeda, te se ne može izmijeniti.

en: %1 Down
    %2 Up
sr@ijekavianlatin: %1 preuzimanje
    %2 slanje

en: Current schedule: suspended
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: suspendovan

en: Current schedule: %1/s download, %2/s upload
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: %1/s preuzimanje, %2/s otpremanje

en: Current schedule: unlimited download, %1/s upload
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: neograničeno preuzimanje, %1/s otpremanje

en: Current schedule: %1/s download, unlimited upload
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: %1/s preuzimanje, neograničeno otpremanje

en: Current schedule: unlimited upload and download
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: neograničeno i otpremanje i preuzimanje

en:  (scheduler disabled)
sr@ijekavianlatin:  (raspoređivač isključen)

en: Current schedule:
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
sr@ijekavianlatin: Redoslijed preuzimanja fajlova

en: File download order for <b>%1</b>:
sr@ijekavianlatin: Redoslijed preuzimanja fajlova za <b>%1</b>:

en: Seasons and Episodes
sr@ijekavianlatin: sezonama i epizodama

en: Album Track Order
sr@ijekavianlatin: redoslijedu staza na albumu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
sr@ijekavianlatin: Redoslijed preuzimanja fajlova za:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
sr@ijekavianlatin: Da li se uključuje poseban redoslijed preuzimanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
sr@ijekavianlatin: Poseban redoslijed preuzimanja fajlova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_sort_by)
en: Sort By
sr@ijekavianlatin: Poređaj po

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_search_files)
en: Search files
sr@ijekavianlatin: Potraži fajlove

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
sr@ijekavianlatin: Redoslijed po kojem će se fajlovi torenta preuzimati. Fajl na vrhu će biti preuzet prvi, zatim drugi, onda treći...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Trackers
sr@ijekavianlatin: Dodaj pratioce

en: <img src="available_color">&nbsp; - Available Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Unavailable Chunks<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
sr@ijekavianlatin: <img src="available_color" /> — dostupni parčići<br/><img src="unavailable_color" /> — nedostupni parčići<br/><img src="excluded_color" /> — izuzeti parčići

en: Chunk
sr@ijekavianlatin: parče

en: Progress
sr@ijekavianlatin: napredak

en: Peer
sr@ijekavianlatin: vršnjak

en: Number of the chunk
sr@ijekavianlatin: Broj parčeta

en: Download progress of the chunk
sr@ijekavianlatin: Napredak preuzimanja parčeta

en: Which peer we are downloading it from
sr@ijekavianlatin: Od kog vršnjaka se preuzima

en: Download speed of the chunk
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja parčeta

en: Which files the chunk is located in
sr@ijekavianlatin: U kojem fajlu se nalazi parče

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
sr@ijekavianlatin: Parčići

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
sr@ijekavianlatin: Ukupno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
sr@ijekavianlatin: Trenutno se preuzima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
sr@ijekavianlatin: Izuzeto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
sr@ijekavianlatin: Preostalo:

[ctx: Open file]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvaranje

[ctx: Open file with]
en: Open With
sr@ijekavianlatin: Otvori pomoću

en: Check File
sr@ijekavianlatin: Proveri fajl

en: Download first
sr@ijekavianlatin: Preuzmi prvo

en: Download normally
sr@ijekavianlatin: Preuzmi normalno

en: Download last
sr@ijekavianlatin: Preuzmi posljednje

en: Do not download
sr@ijekavianlatin: Ne preuzimaj

en: Delete File(s)
sr@ijekavianlatin: Obriši fajlove

en: Move File
sr@ijekavianlatin: Premjesti fajl

en: Collapse Folder Tree
sr@ijekavianlatin: Sažmi stablo fascikli

en: Expand Folder Tree
sr@ijekavianlatin: Raširi stablo fascikli

en: File Tree
sr@ijekavianlatin: Stablo fascikli

en: File List
sr@ijekavianlatin: Spisak fajlova

en: Show Filter
sr@ijekavianlatin: Prikaži filter

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
sr@ijekavianlatin[0]: Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima. Želite li zaista ovo da uradite?
sr@ijekavianlatin[1]: Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima. Želite li zaista ovo da uradite?
sr@ijekavianlatin[2]: Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima. Želite li zaista ovo da uradite?
sr@ijekavianlatin[3]: Izgubićete sve podatke u ovom fajlu. Želite li zaista ovo da uradite?

en: Not enough data downloaded for opening the file.
    
    Enable sequential download mode for it to obtain necessary data with a higher priority?
sr@ijekavianlatin: Nije preuzeto dovoljno podataka da bi se fajl otvorio.
    
    Želite li da uključite režim sekvencijalnog preuzimanja da bi neophodni podaci imali veći prioritet?

en: Info Widget
sr@ijekavianlatin: Info vidžet

[ctx: @title:tab]
en: Status
sr@ijekavianlatin: Stanje

en: Displays status information about a torrent
sr@ijekavianlatin: Podaci o stanju torenta

[ctx: @title:tab]
en: Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi

en: Shows all the files in a torrent
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi u torentu

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
sr@ijekavianlatin: Svi vršnjaci na koje ste povezani za dati torent

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
sr@ijekavianlatin: Svi parčići torenta koje preuzimate

en: Displays information about all the trackers of a torrent
sr@ijekavianlatin: Podaci o svim pratiocima torenta

en: Webseeds
sr@ijekavianlatin: Veb sijanja

en: Displays all the webseeds of a torrent
sr@ijekavianlatin: Sva veb sijanja torenta

[ctx: @title:column]
en: Preview
sr@ijekavianlatin: pregled

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
sr@ijekavianlatin: % završeno

[ctx: Download first]
en: First
sr@ijekavianlatin: prvo

[ctx: Download last]
en: Last
sr@ijekavianlatin: posljednje

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalno

[ctx: Preview available]
en: Available
sr@ijekavianlatin: dostupan

[ctx: Preview pending]
en: Pending
sr@ijekavianlatin: nastupa

[ctx: No preview available]
en: No
sr@ijekavianlatin: nema

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalno

[ctx: preview available]
en: Available
sr@ijekavianlatin: dostupan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati jezičak vršnjaka u dnu ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
sr@ijekavianlatin: Spisak vršnjaka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati jezičak parčića u dnu ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
sr@ijekavianlatin: Spisak parčića koji se trenutno preuzimaju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati jezičak pratilaca u dnu ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
sr@ijekavianlatin: Spisak pratilaca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Whether or not to show the webseeds tab at the bottom of the window.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati jezičak veb sijanja u dnu ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
sr@ijekavianlatin: Spisak veb sijanja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
sr@ijekavianlatin: Boje za prioritete fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
sr@ijekavianlatin: Prvi prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_firstColor)
en: Color to use for first priority files.
sr@ijekavianlatin: Boja za fajlove prvog prioriteta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
sr@ijekavianlatin: Posljednji prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lastColor)
en: Color to use for last priority files.
sr@ijekavianlatin: Boja za fajlove posljednjeg prioriteta.

note: i18n: ectx: label, entry (showPeerView), group (general)
en: Show peer view tab in main window
sr@ijekavianlatin: Jezičak prikaza vršnjaka u glavnom prozoru

note: i18n: ectx: label, entry (showChunkView), group (general)
en: Show chunk download view tab in main window
sr@ijekavianlatin: Jezičak prikaza preuzimanja parčića u glavnom prozoru

note: i18n: ectx: label, entry (showTrackersView), group (general)
en: Show trackers view tab in main window
sr@ijekavianlatin: Jezičak prikaza pratilaca u glavnom prozoru

en: Kick Peer
sr@ijekavianlatin: Izbaci vršnjaka

en: Ban Peer
sr@ijekavianlatin: Zabrani vršnjaka

[ctx: Choked]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not choked]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Snubbed]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not snubbed]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Interested]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not Interested]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Interesting]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not Interesting]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

en: Client
sr@ijekavianlatin: klijent

en: Choked
sr@ijekavianlatin: zagušen

en: Snubbed
sr@ijekavianlatin: zatajio

en: Availability
sr@ijekavianlatin: dostupnost

en: Upload Slot
sr@ijekavianlatin: veza otpremanja

en: Requests
sr@ijekavianlatin: zahtjevi

en: Interested
sr@ijekavianlatin: zainteresovan

en: Interesting
sr@ijekavianlatin: zanimljiv

en: IP address of the peer
sr@ijekavianlatin: IP adresa vršnjaka

en: Country the peer is in
sr@ijekavianlatin: Zemlja iz koje je vršnjak

en: Which client the peer is using
sr@ijekavianlatin: Koji klijent vršnjak koristi

en: Download speed
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja

en: Upload speed
sr@ijekavianlatin: Brzina otpremanja

en: Whether or not the peer has choked us - when we are choked the peer will not send us any data
sr@ijekavianlatin: Da li nas vršnjak zagušuje. Kada smo zagušeni, vršnjak nam ne šalje podatke.

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
sr@ijekavianlatin: Zatajio znači da nam vršnjak nije poslao nikakve podatke posljednja dva minuta

en: How much data the peer has of the torrent
sr@ijekavianlatin: Koliko podataka torenta vršnjak posjeduje

en: Whether or not the peer has DHT enabled
sr@ijekavianlatin: Ima li vršnjak uključen DHT

en: The score of the peer, KTorrent uses this to determine who to upload to
sr@ijekavianlatin: Rezultat vršnjaka; KTorrent koristi ovo da odluči kome da otprema

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
sr@ijekavianlatin: Samo vršnjaci koji imaju vezu otpremanja dobijaće podatke od nas

en: The number of download and upload requests
sr@ijekavianlatin: Broj zahtijeva za preuzimanje i otpremanje

en: How much data we have downloaded from this peer
sr@ijekavianlatin: Koliko smo preuzeli od ovog vršnjaka

en: How much data we have uploaded to this peer
sr@ijekavianlatin: Koliko smo otpremili ovom vršnjaku

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
sr@ijekavianlatin: Da li je vršnjak zainteresovan da preuzima od nas

en: Whether we are interested in downloading from this peer
sr@ijekavianlatin: Da li smo mi zainteresovani da preuzimamo od ovog vršnjaka

en: Private
sr@ijekavianlatin: privatni

en: Public
sr@ijekavianlatin: javni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
sr@ijekavianlatin: Prosječna brzina preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
sr@ijekavianlatin: Prosječna brzina slanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Info hash:
sr@ijekavianlatin: Infodisperzija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
sr@ijekavianlatin: Preuzeto parčića:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
sr@ijekavianlatin: Dostupno parčića:

[ctx: Noun, as in "file sharing"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_sharing)
en: Sharing
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
sr@ijekavianlatin: Odnos dijeljenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje odnosa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
sr@ijekavianlatin: Vremensko ograničenje:

en: Times Downloaded
sr@ijekavianlatin: broj preuzimanja

en: Next Update
sr@ijekavianlatin: sljedeće ažuriranje

en: Several URL's could not be added because they are malformed:
sr@ijekavianlatin: Nekoliko URL‑ovi ne može da se doda zato što su nepravilni:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
sr@ijekavianlatin: Već postoji pratilac po imenu <b>%1</b>.

en: The following duplicate trackers were not added:
sr@ijekavianlatin: Sljedeći pratioci duplikati nisu dodati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
sr@ijekavianlatin: Ukloni pratilac

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Changes the current active tracker for private torrents.
sr@ijekavianlatin: Menja trenutno aktivni pratilac za privatne torente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Switch Tracker
sr@ijekavianlatin: Prebaci pratilac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj pratioce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
sr@ijekavianlatin: Vrati podrazumijevano

en: Speed
sr@ijekavianlatin: Brzina

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dodam veb sijanje %1, već je na spisku veb sijanja.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da uklonim veb sijanje %1, ono je dio torenta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_webseed)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Veb sijanja za dodavanje u torent.</p><p><b>Napomena:</b> Podržana su samo HTTP veb sijanja.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
sr@ijekavianlatin: Dodaj veb sijanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
sr@ijekavianlatin: Ukloni veb sijanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
sr@ijekavianlatin: Uključi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
sr@ijekavianlatin: Isključi sve

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
sr@ijekavianlatin: Pretvaram...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
sr@ijekavianlatin: Pretvori listu blokiranja u KTorrentov format. Može potrajati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
sr@ijekavianlatin: &Otkaži

en: Loading txt file...
sr@ijekavianlatin: Učitavam tekstualni fajl...

en: There are no IP addresses to convert in %1
sr@ijekavianlatin: Nema IP adresa za pretvaranje u %1

en: Automatic update of IP filter failed: %1
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje IP filtera nije uspjelo: %1

en: 7z files are not supported
sr@ijekavianlatin: 7zip fajlovi nisu podržani.

en: Cannot determine file type of <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim tip fajla za <b>%1</b>.

en: Cannot open zip file %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim arhivu %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot open zip file %1
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje IP filtera nije uspjelo: ne mogu da otvorim ZIP fajl %1

en: Cannot find blocklist in zip file %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu nađem listu blokiranja u arhivi: %1

en: Automatic update of IP filter failed: cannot find blocklist in zip file %1
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje IP filtera nije uspjelo: ne mogu nađem listu blokiranja u ZIP fajlu %1

en: Status: Loaded and running.
sr@ijekavianlatin: Stanje: učitan i radi.

en: Status: Not loaded.
sr@ijekavianlatin: Stanje: nije učitan.

en: Status: Downloading and converting new block list...
sr@ijekavianlatin: Stanje: preuzimam i pretvaram novu listu blokiranja...

en: No update done yet.
sr@ijekavianlatin: Još nije ažurirano.

en: %1 (Last update attempt failed.)
sr@ijekavianlatin: %1 (posljednje ažuriranje nije uspjelo)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke IP blokiranja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
sr@ijekavianlatin: Filterski fajl PeerGuardiana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Enable this if you want the IP filter plugin to work.
sr@ijekavianlatin: Uključite ovo ako želite da vam radi priključak IP filtera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
sr@ijekavianlatin: Filter PeerGuardiana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
sr@ijekavianlatin: Fajl IP filtera:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_filterURL)
en: Filter file to use, this can be a local file or a remote file.
sr@ijekavianlatin: Fajl filtera koji se koristi. Može biti lokalni ili udaljeni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_download)
en: Download and convert the IP filter file.
sr@ijekavianlatin: Preuzimam i pretvaram fajl IP filtera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
sr@ijekavianlatin: P&reuzmi/pretvori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Download PeerGuardian filter from bluetack.co.uk or iblocklist.org.
    NOTE: archive files like zip and tar.gz or tar.bz2 are supported.
sr@ijekavianlatin: Preuzima filter PeerGuardiana sa bluetack.co.uk ili iblocklist.org.
    Napomena: Podržani su arhivski fajlovi tipa .zip, .tar.gz i .zip.bz2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Enable this if you want to automatically update the filter file.
sr@ijekavianlatin: Uključite ovo ukoliko želite da se fajl filtera automatski ažurira.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj fajl na:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
sr@ijekavianlatin: Period ažuriranja u danima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
sr@ijekavianlatin: Ažuriran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
sr@ijekavianlatin: Sljedeće ažuriranje:

note: i18n: ectx: label, entry (filterURL), group (general)
en: Level1 filter url
sr@ijekavianlatin: URL filtera nivoa 1

note: i18n: ectx: label, entry (useLevel1), group (general)
en: Use level1 filter?
sr@ijekavianlatin: Koristiti filter nivoa 1?

note: i18n: ectx: label, entry (useRichText), group (general)
en: Use rich log text
sr@ijekavianlatin: Bogati tekst u dnevniku

en: System
sr@ijekavianlatin: sistem

en: Log Level
sr@ijekavianlatin: nivo bilježenja

en: Debug
sr@ijekavianlatin: ispravljanje

en: Notice
sr@ijekavianlatin: napomena

en: Important
sr@ijekavianlatin: važno

en: All
sr@ijekavianlatin: sve

en: None
sr@ijekavianlatin: ništa

en: Log Viewer
sr@ijekavianlatin: Prikazivač dnevnika

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_logging_flags)
en: Double click on the log level to alter it. The possible levels are :
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">All: </span>All messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Important: </span>Only important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Notice: </span>Only notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Debug: </span>Debug, notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">None:</span> No messages are shown</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Dvokliknite na nivo bilježenja da biste ga izmijenili. Mogući nivoi su:</p><p><b>sve</b>: prikazuje sve poruke</p><p><b>važno</b>: prikazuje samo važne poruke</p><p><b>napomena</b>: prikazuje samo upozorenja i važne poruke</p><p><b>ispravljanje</b>: prikazuju se poruke za ispravljanje grešaka, upozorenja i važne poruke</p><p><b>ništa</b>: ne prikazuje poruke</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti bogati ili obični tekst u prikazivaču dnevnika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
sr@ijekavianlatin: Bogati tekst za izlaz dnevnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Log widget position:
sr@ijekavianlatin: Položaj dnevničkog vidžeta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Separate activity
sr@ijekavianlatin: zasebna aktivnost

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Dockable widget
sr@ijekavianlatin: usidrivi vidžet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Torrent activity
sr@ijekavianlatin: aktivnost torenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of visible lines:
sr@ijekavianlatin: Najveći broj vidljivih redova:

en: Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik

en: View the logging output generated by KTorrent
sr@ijekavianlatin: Izlaz dnevnika KTorrenta

en: Suspend Output
sr@ijekavianlatin: Onemogući izlaz

en: <font color="#FF0000">Logging output suspended</font>
sr@ijekavianlatin: <font color="#FF0000">Bilježenje izlaza je onemogućeno</font>

en: <font color="#00FF00">Logging output resumed</font>
sr@ijekavianlatin: <font color="#00FF00">Bilježenje izlaza je nastavljeno</font>

note: i18n: ectx: label, entry (torrenttracker), group (general) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Grabs a tracker from the torrent file
sr@ijekavianlatin: Uzima pratioce iz torent fajla

note: i18n: ectx: label, entry (customtracker), group (general)
en: Toggles if a custom tracker is used
sr@ijekavianlatin: Da li se koristi poseban pratilac

note: i18n: ectx: label, entry (tr), group (general)
en: The default tracker
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani pratilac

note: i18n: ectx: label, entry (dn), group (general)
en: Show dn
sr@ijekavianlatin: Prikaži dn

note: i18n: ectx: label, entry (popup), group (general) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Show popup
sr@ijekavianlatin: Prikaži iskakač

note: i18n: ectx: label, entry (onlypublic), group (general) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Only enable on public torrents
sr@ijekavianlatin: Uključi samo za javne torente

en: Copy Magnet URI
sr@ijekavianlatin: Kopiraj magnetski URI

en: Magnet link copied to clipboard
sr@ijekavianlatin: Magnetska veza kopirana u klipbord

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_x2)
en: Magnet Generator
sr@ijekavianlatin: Generator magneta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MagnetGeneratorPrefWidget)
en: Magnet Generator Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke generatora magneta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Add a tracker from the torrent file
sr@ijekavianlatin: Dodaj pratilac iz torent fajla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Define what tracker to add
sr@ijekavianlatin: Definišite pratilac koji se dodaje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Add a custom tracker URL
sr@ijekavianlatin: Dodaj poseban URL pratioca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_tr)
en: The tracker URL that will be a part of the magnet link
sr@ijekavianlatin: URL pratioca koji će biti deo magnetske veze

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add the torrent name in the URI
sr@ijekavianlatin: Dodaj ime torenta u URI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add name
sr@ijekavianlatin: Dodaj ime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Disable the menu item for private torrents
sr@ijekavianlatin: Isključi stavku menija za privatne torente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Give feedback in form of a popup
sr@ijekavianlatin: Pruži odziv u obliku iskakača

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
sr@ijekavianlatin: Meni medija plejera

en: Ready to play
sr@ijekavianlatin: Spreman za puštanje

en: Playing: <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Puštam: <b>%1</b>

en: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Album: <b>%3</b>)
sr@ijekavianlatin: <b>%2</b> — <b>%1</b> (album: <b>%3</b>)

en: <b>%2</b> - <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%2</b> — <b>%1</b>

en: Available
sr@ijekavianlatin: dostupan

en: Pending
sr@ijekavianlatin: nastupa

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b><br/>Pregled: %2<br/>Preuzeto: %3 %

en: Media Player
sr@ijekavianlatin: Medija plejer

en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

en: Previous
sr@ijekavianlatin: Prethodno

en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeće

en: Show Video
sr@ijekavianlatin: Prikaži video

en: Add Media
sr@ijekavianlatin: Dodaj medijum

en: Clear Playlist
sr@ijekavianlatin: Očisti listu puštanja

en: Toggle Fullscreen
sr@ijekavianlatin: Preko celog ekrana

en: Movie player
sr@ijekavianlatin: Plejer filmova

en: Show incomplete files
sr@ijekavianlatin: Prikaži nedovršene fajlove

en: Refresh media files
sr@ijekavianlatin: Osveži medija fajlove

en: Search media files
sr@ijekavianlatin: Pretraži medija fajlove

note: #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

en: Album
sr@ijekavianlatin: album

en: Random play order
sr@ijekavianlatin: Nasumičan redosled puštanja

en: KTorrent is playing a video.
sr@ijekavianlatin: KTorrent pušta video.

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
sr@ijekavianlatin: Da li otvoriti torent tiho.

note: i18n: ectx: label, entry (actionDelete), group (general)
en: Delete action checked.
sr@ijekavianlatin: Brisanje torenta po otvaranju.

note: i18n: ectx: label, entry (actionMove), group (general)
en: Move action checked.
sr@ijekavianlatin: Premiještanje torenta po otvaranju.

note: i18n: ectx: label, entry (recursive), group (general)
en: Scan directories recursively.
sr@ijekavianlatin: Rekurzivno pretraživanje fascikli

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
sr@ijekavianlatin: Pretraga fascikle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
sr@ijekavianlatin: Fascikle gdje se traže torenti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
sr@ijekavianlatin: Spisak fascikli u kojima će priključak tražiti torente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
sr@ijekavianlatin: Dodaje novu fasciklu za pretragu.

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
sr@ijekavianlatin: Dodaj fasciklu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
sr@ijekavianlatin: Ukloni fasciklu sa spiska.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open the torrents without asking any questions.
sr@ijekavianlatin: Otvori torente bez ikakvih pitanja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan the folder recursively for torrents. <br/><br/>
    Note: This will not be done for any folder named loaded.
sr@ijekavianlatin: <p>Potražuje torente rekurzivno kroz fasciklu.</p><p><b>Napomena</b>: Ovo neće biti izvršeno ni nad jednom fasciklom po imenu <tt>loaded</tt>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
sr@ijekavianlatin: Pretraži potfascikle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: When a torrent file has been found and loaded, delete it.<br/><br/>
    Warning: you will permanently lose this file.
sr@ijekavianlatin: <p>Pošto je torent fajl pronađen i učitan, briše se.</p><p><b>Upozorenje:</b> Zauvijek ćete izgubiti ovaj fajl.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
sr@ijekavianlatin: Ukloni torent fajl nakon učitavanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
sr@ijekavianlatin: Kada je torent fajl učitan, premjesti ga u potfasciklu po imenu „učitani“.  Ako ne postoji, biće napravljena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
sr@ijekavianlatin: Premjesti torent fajl u fasciklu učitanih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
sr@ijekavianlatin: Dodaj torente otvorene ovim priključkom u grupu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
sr@ijekavianlatin: Grupa gdje će se dodati torenti.

note: i18n: ectx: ToolBar (ScriptingToolbar) i18n: ectx: Menu (ScriptingMenu)
en: Scripting
sr@ijekavianlatin: Skriptovanje

en: KTorrent Script Packages
sr@ijekavianlatin: Paketi skripti za KTorrent

en: Scripts
sr@ijekavianlatin: Skripte

en: Removing these scripts will fully delete them from your disk. Are you sure you want to do this?
sr@ijekavianlatin: Ako se uklone, skripte će biti potpuno obrisane s diska. Želite li zaista ovo da učinite?

en: Widget to start, stop and manage scripts
sr@ijekavianlatin: Vidžet za pokretanje, zaustavljanje i upravljanje skriptama

en: Add Script
sr@ijekavianlatin: Dodaj skriptu

en: Run Script
sr@ijekavianlatin: Pokreni skriptu

en: Stop Script
sr@ijekavianlatin: Zaustavi skriptu

en: Edit Script
sr@ijekavianlatin: Uredi skriptu

en: Configure
sr@ijekavianlatin: Podesi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScriptProperties)
en: Script Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva skripte

en: Cannot open archive for reading.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim arhivu radi čitanja.

en: Invalid archive.
sr@ijekavianlatin: Neispravna arhiva.

en: There is already a script package named %1 installed.
sr@ijekavianlatin: Paket skripti po imenu %1 već je instaliran.

en: Failed to load script from archive. There is something wrong with the desktop file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam skriptu iz arhive. Nešto nije u redu sa .desktop fajlom.

en: No script found in archive.
sr@ijekavianlatin: Nema skripti u arhivi.

en: No interpreter for this script could be found, so it cannot be executed. Please make sure the right interpreter is installed.<br/><br/><b>Hint:</b> All standard ktorrent scripts require krosspython
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan interpretator za ovu skriptu, pa se ne može izvršiti. Instalirajte odgovarajući interpretator.<br/><br/><b>Napomena:</b> Sve standardne KTorrentove skripte zahtijevaju paket krosspython.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: E-Mail:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta:

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) #-#-#-#-#  0 (amarok)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, websiteLabel)
en: Website:
sr@ijekavianlatin: Veb sajt:

en: Auto Remove Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke automatskog uklanjanja

en: Auto Remove
sr@ijekavianlatin: Automatsko uklanjanje

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutoRemoveConfig) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutoResumeConfig)
en: Auto Resume Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke automatskog nastavljanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Auto remove a torrent when:
sr@ijekavianlatin: Automatski ukloni torent po:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finish_downloading)
en: The torrent finishes downloading
sr@ijekavianlatin: završetku preuzimanja torenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finish_seeding)
en: The torrent finishes seeding
sr@ijekavianlatin: završetku sijanja torenta

en: Auto Resume
sr@ijekavianlatin: Automatsko nastavljanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, auto_resume)
en: Auto resume after:
sr@ijekavianlatin: Automatski nastavi nakon:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, hours)
en:  hours
sr@ijekavianlatin:  sati

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, minutes)
en:  minutes
sr@ijekavianlatin:  minuta

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, seconds)
en:  seconds
sr@ijekavianlatin:  sekundi

en: E-Mail Script Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke skripte e‑pošte

en: E-Mail Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke e‑pošte

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EMailConfigWidget)
en: EMail Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke e‑pošte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: SMTP Server
sr@ijekavianlatin: SMTP server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tls)
en: Use SSL/TLS encryption
sr@ijekavianlatin: SSL/TLS šifrovanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Destination
sr@ijekavianlatin: Odredište

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Send mails to:
sr@ijekavianlatin: Šalji poštu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, add_cc)
en: Add CC:
sr@ijekavianlatin: Dodaj CC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, add_bcc)
en: Add BCC:
sr@ijekavianlatin: Dodaj BCC:

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
sr@ijekavianlatin: Pretraživačka traka

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
sr@ijekavianlatin: Tekući pretraživač

note: i18n: ectx: label, entry (useProxySettings), group (general) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Use proxy settings for search
sr@ijekavianlatin: Koristi postavke proksija za pretragu

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use default browser
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani pregledač

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
sr@ijekavianlatin: Koristi posebni pregledač

note: i18n: ectx: label, entry (customBrowser), group (general)
en: Custom browser executable path
sr@ijekavianlatin: Putanja posebnog pregledača

[ctx: plugin name]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Pretraga

en: Search for %1
sr@ijekavianlatin: Traži %1

en: Failed to parse %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raščlanim %1

note: #-#-#-#-#  29 (ktorrent)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WebInterfacePrefWidget)
en: Search Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke pretrage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear the search history combo boxes.
sr@ijekavianlatin: Očisti istorijat pretrage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
sr@ijekavianlatin: Očisti istorijat pretrage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset the default action taken when a torrent is downloaded.
sr@ijekavianlatin: Resetuj podrazumijevanu radnju pošto se torent preuzme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset Default Torrent Action
sr@ijekavianlatin: Resetuj podrazumijevanu radnju torenta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore all the active searches of the last session
sr@ijekavianlatin: Povrati sve aktivne pretrage iz posljednje sesije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore previous searches
sr@ijekavianlatin: Povrati prethodne pretrage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Whether or not to open searches in an external browser.
sr@ijekavianlatin: Da li se pretrage otvaraju u spoljnom pregledaču.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
sr@ijekavianlatin: Otvori pretrage u spoljnom pregledaču

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Whether or not to use the HTTP proxy settings for search.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti postavke HTTP proksija za pretragu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
sr@ijekavianlatin: Koristi podrazumijevani pregledač podešen u sistemskim postavkama.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
sr@ijekavianlatin: Koristi posebni pregledač.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
sr@ijekavianlatin: Putanja posebnog pregledača:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
sr@ijekavianlatin: Putanja do posebnog pregledača.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi pretraživač.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve izabrane pretraživače.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve pretraživače.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
sr@ijekavianlatin: U&kloni sve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
sr@ijekavianlatin: Dodaj sve podrazumijevane pretraživače.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
sr@ijekavianlatin: Dodaj pod&razumijevane

en: Add a Search Engine
sr@ijekavianlatin: Dodaj pretraživač

en: Enter the hostname of the search engine (for example www.google.com):
sr@ijekavianlatin: Unesite ime domaćina za pretraživač (na primjer www.google.com):

en: Opensearch is not supported by %1, you will need to enter the search URL manually. The URL should contain {searchTerms}, ktorrent will replace this by the thing you are searching for.
sr@ijekavianlatin: %1 ne podržava Otvorenu pretragu pa ćete morati ručno da unesete URL. URL treba da sadrži {searchTerms}, što će KTorrent zamijeniti onim što tražite.

en: The URL %1 does not contain {searchTerms}.
sr@ijekavianlatin: URL %1 ne sadrži {searchTerms}.

en: Search Text
sr@ijekavianlatin: Tekst za traženje

en: Search Engine
sr@ijekavianlatin: Pretraživač

en: Search Engine Label
sr@ijekavianlatin: Etiketa pretraživača

en:  Engine:
sr@ijekavianlatin:  Pretraživač:

en: Downloading:<br/><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Preuzimam:<br/><b>%1</b>

en: Do you want to download or save the torrent?
sr@ijekavianlatin: Želite li da preuzmete ili sačuvate torent?

en: Download Torrent
sr@ijekavianlatin: Preuzmi torent

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en: Be free.
sr@ijekavianlatin: Ka slobodi.

en: Search the web for torrents.
sr@ijekavianlatin: Traženje torenata na Webu.

en: Save %1 to
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj %1 u

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
sr@ijekavianlatin: Gašenje

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka gašenja

[ctx: @title:window]
en: Configure Shutdown
sr@ijekavianlatin: Podešavanje gašenja

en: Lock
sr@ijekavianlatin: Zaključavanje

en: Sleep (suspend to RAM)
sr@ijekavianlatin: Spavanje (suspendovanje u memoriju)

en: Hibernate (suspend to disk)
sr@ijekavianlatin: Hibernacija (suspendovanje na disk)

en: When all torrents finish downloading
sr@ijekavianlatin: po završenom preuzimanju svih torenata

en: When all torrents finish seeding
sr@ijekavianlatin: po završenom sijanju svih torenata

en: When the events below happen
sr@ijekavianlatin: po donjim događajima

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke gašenja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action to execute:
sr@ijekavianlatin: Radnja za izvršavanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Execute action when:
sr@ijekavianlatin: Izvrši radnju:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: When enabled, execute the action when all events have happened. When not enabled, execute when any of the above events have happened.
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno, izvršava radnju ako se svi događaji odigraju. Kada nije uključeno, izvršava kada se bar jedan od gornjih događaja odigra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: All events must have happened
sr@ijekavianlatin: Moraju se odigrati svi događaji

en: Shutdown Enabled
sr@ijekavianlatin: Gašenje uključeno

en: Configure Shutdown
sr@ijekavianlatin: Podesi gašenje

en: Automatic shutdown not active
sr@ijekavianlatin: Automatsko gašenje nije aktivno

en:  when all of the following events have occurred:<br/><br/>
sr@ijekavianlatin: <html> kada su se odigrali svi naredni događaji:<br/><br/> </html>

en:  when one of the following events occur:<br/><br/>
sr@ijekavianlatin: <html> kada se odigrao jedan od narednih događaja:<br/><br/> </html>

en: <b>All torrents</b> finish downloading
sr@ijekavianlatin: Završeno je preuzimanje <b>svih torenata</b>.

en: <b>All torrents</b> finish seeding
sr@ijekavianlatin: Završeno je sijanje <b>svih torenata</b>.

en: <b>%1</b> finishes downloading
sr@ijekavianlatin: Završeno je preuzimanje <b>%1</b>.

en: <b>%1</b> finishes seeding
sr@ijekavianlatin: Završeno je sijanje <b>%1</b>.

en: Downloading finishes
sr@ijekavianlatin: završetak preuzimanja

en: Seeding finishes
sr@ijekavianlatin: završetak sijanja

en: Event
sr@ijekavianlatin: događaj

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
sr@ijekavianlatin: Veze

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConnsGbw)
en: Connections
sr@ijekavianlatin: Veze

en: Nodes
sr@ijekavianlatin: Čvorovi

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Leechers connected
sr@ijekavianlatin: pijavica povezano

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Leechers in swarms
sr@ijekavianlatin: pijavica u rojevima

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Seeds connected
sr@ijekavianlatin: sijača povezano

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Seeds in swarms
sr@ijekavianlatin: sijača u rojevima

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Average leechers connected per torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno pijavica vezano po torentu

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Average seeds connected per torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno sijača vezano po torentu

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average leechers connected per running torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno pijavica vezano po aktivnom torentu

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average seeds connected per running torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno sijača vezanih po aktivnom torentu

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Nodes
sr@ijekavianlatin: čvorovi

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Tasks
sr@ijekavianlatin: zadaci

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, DlSpdGbw)
en: Download
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Current speed
sr@ijekavianlatin: trenutna brzina

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Average
sr@ijekavianlatin: prosječno

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PeersSpdGbw)
en: Peers
sr@ijekavianlatin: Vršnjaci

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average from leechers
sr@ijekavianlatin: prosječno od pijavica

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Average to leechers
sr@ijekavianlatin: prosječno ka pijavicama

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Average from seeds
sr@ijekavianlatin: prosječno od sijača

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: From leechers
sr@ijekavianlatin: od pijavica

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: From seeds
sr@ijekavianlatin: od sijanja

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UlSpdGbw)
en: Upload
sr@ijekavianlatin: Otpremanje

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Current speed
sr@ijekavianlatin: trenutna brzina

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Average
sr@ijekavianlatin: prosječno

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Avg. leechers connected per running torr.
sr@ijekavianlatin: prosječno povezanih pijavica po aktivnom torentu

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Avg. seeds connected per running torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno povezanih sijača po aktivnom torentu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
sr@ijekavianlatin: Prikaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
sr@ijekavianlatin: Omekšavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
sr@ijekavianlatin: Mreža u pozadini

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Widget type:
sr@ijekavianlatin: Vrsta vidžeta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
sr@ijekavianlatin: samosvojna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
sr@ijekavianlatin: (traži ponovno učitavanje priključka nakon izmjene)

[ctx: @title:window]
en: Display
sr@ijekavianlatin: Prikaz

en: KiB/s
sr@ijekavianlatin: kiB/s

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
sr@ijekavianlatin: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legenda:</h1><ul type='square'>

en: <li><span style='background-color: %1; font-size: 14px; font-family: monospace'>&nbsp;&nbsp;</span>&nbsp;—&nbsp;%2</li>
sr@ijekavianlatin: <li><span style='background-color: %1; font-size: 14px; font-family: monospace'>  </span> — %2</li>

[ctx: @action:inmenu]
en: Save as image…
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao sliku...

[ctx: @action:inmenu Recalculate the 0Y axis and then redraw the chart]
en: Rescale
sr@ijekavianlatin: Promijeni razmjeru

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset
sr@ijekavianlatin: Resetuj

en: Select path to save image…
sr@ijekavianlatin: Izbor putanje za upisivanje slike

en: Image files
sr@ijekavianlatin: fajlovi slika

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateEveryGuiUpdates), group (general)
en: Update charts every n gui updates
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj grafike na dati broj ažuriranja sučelja

note: i18n: ectx: label, entry (DataGatherIval), group (general)
en: Interval in milliseconds between data gathering
sr@ijekavianlatin: Period u milisekundama između sakupljanja podataka

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMode), group (general)
en: Method of determining maximum value of the scale
sr@ijekavianlatin: Metod određivanja najveće vrijednosti na skali

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSeedsInSwarms), group (general)
en: Whether to show seeds in swarms
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati sijače u rojevima

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLeechersInSwarms), group (general)
en: Whether to show leachers in swarms
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati pijavice u rojevima

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on download chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (PeersSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on peers chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on upload chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (ConnsSamples), group (general)
en: Samples to show on connections chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku veze

note: i18n: ectx: label, entry (DhtSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on DHT chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku DHT‑a

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on dl chart
sr@ijekavianlatin: Boja brzine na grafiku preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (DlAvgColor), group (general)
en: Color of the average on dl chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka na grafiku preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (DlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on dl chart
sr@ijekavianlatin: Boja ograničenja na grafiku preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromLColor), group (general)
en: Color of the avg from leecher on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka od pijavica na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgToLColor), group (general)
en: Color of the avg to leecher on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka ka pijavicama na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromSColor), group (general)
en: Color of the avg from seeds on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka od sijača na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromLColor), group (general)
en: Color of the leechers on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja pijavica na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromSColor), group (general)
en: Color of the seeds on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja sijača na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on upload chart
sr@ijekavianlatin: Boja brzine na grafiku otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (UlAvgColor), group (general)
en: Color of the avg on upload chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka na grafiku otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (UlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on upload chart
sr@ijekavianlatin: Boja ograničenja na grafiku otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (CnLConnColor), group (general)
en: Color of the connected leechers on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja povezanih pijavica na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnLSwarmsColor), group (general)
en: Color of the leechers in swarms on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja pijavica u rojevima na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnSConnColor), group (general)
en: Color of the connected seeds on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja povezanih sijača na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnSSwarmsColor), group (general)
en: Color of the seeds in swarms on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja sijača u rojevima na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leecher per torrent on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka povezanih pijavica po torentu na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per torrent on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka povezanih sijača po torentu na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leechers per running torrent on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka povezanih pijavica po torentu u pogonu na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per running torrent on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka povezanih sijača po torentu u pogonu na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (DhtNodesColor), group (general)
en: Color of the nodes on DHT chart
sr@ijekavianlatin: Boja čvorova na grafiku DHT‑a

note: i18n: ectx: label, entry (DhtTasksColor), group (general)
en: Color of the tasks on DHT chart
sr@ijekavianlatin: Boja zadataka na grafiku DHT‑a

note: i18n: ectx: label, entry (AntiAliasing), group (general)
en: Use anti aliasing on charts?
sr@ijekavianlatin: Da li omekšavati grafike

note: i18n: ectx: label, entry (DrawBgdGrid), group (general)
en: Draw ugly grey background grid?
sr@ijekavianlatin: Da li crtati ružnu sivu mrežu pozadine

note: i18n: ectx: label, entry (WidgetType), group (general)
en: Type of widget used for chart drawing
sr@ijekavianlatin: Vrsta vidžeta za iscrtavanje grafika

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UpdateGbw)
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriranje

[ctx: Continues with: [number field] GUI updates]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update charts every
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj grafik svakih

[ctx: Continuation of: Update charts every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GUI updates
sr@ijekavianlatin: ažuriranja sučelja

[ctx: Continues with: [number field] milliseconds]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gather data every
sr@ijekavianlatin: Prikupi podatke svakih

[ctx: Continuation of: Gather data every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: milliseconds
sr@ijekavianlatin: milisekundi

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
sr@ijekavianlatin: Raspon merenja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
sr@ijekavianlatin: Maksimum

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: The way the maximum of 0Y axis is calculated i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum speed scale mode:
sr@ijekavianlatin: Maksimum ose brzine:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum ever achieved
sr@ijekavianlatin: najveća do sada viđena

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum visible on chart
sr@ijekavianlatin: najveća na grafiku

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Peers connections
sr@ijekavianlatin: Veze vršnjaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
sr@ijekavianlatin: Prikaži sijače u rojevima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
sr@ijekavianlatin: Prikaži pijavice u rojevima

[ctx: @title:window]
en: Statistics
sr@ijekavianlatin: Statistika

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpdWgt)
en: Speed
sr@ijekavianlatin: Brzina

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Average speed
sr@ijekavianlatin: prosječna brzina

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Average speed
sr@ijekavianlatin: prosječna brzina

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Speed limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje brzine

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Speed limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje brzine

en: Speed charts
sr@ijekavianlatin: Grafici brzine

en: Displays charts about download and upload speed
sr@ijekavianlatin: Prikazuje grafike brzine preuzimanja i otpremanja.

en: Connections charts
sr@ijekavianlatin: Grafici veza

en: Displays charts about connections
sr@ijekavianlatin: Prikazuje grafike o vezama.

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
sr@ijekavianlatin[0]: %2
    %1 aktivan filter
sr@ijekavianlatin[1]: %2
    %1 aktivna filtera
sr@ijekavianlatin[2]: %2
    %1 aktivnih filtera
sr@ijekavianlatin[3]: %2
    1 aktivan filter

en: <b>%1</b><br/><br/>Download failed: <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b><br/><br/>Preuzimanje propalo: <b>%2</b>

en:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Title:</b> %1<br/>    <b>Date:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>
sr@ijekavianlatin:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Naslov:</b> %1<br/>    <b>Datum:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>

en: Authentication Cookie
sr@ijekavianlatin: Autentifikacioni kolačić

en: Enter the new authentication cookie
sr@ijekavianlatin: Unesite novi autentifikacioni kolačić

en: <b>OK</b>
sr@ijekavianlatin: <b>U redu</b>

en: <b>Not Loaded</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Nije učitan</b>

en: <b>Download Failed: %1</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Preuzimanje propalo: %1</b>

en: <b>Downloading</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Preuzimam</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
sr@ijekavianlatin: Stanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active Filters:
sr@ijekavianlatin: Aktivni filteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Refresh every:
sr@ijekavianlatin: Osvježi na:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en: Time between automatic refreshes of the feed.
sr@ijekavianlatin: Vrijeme između automatski ažuriranja dovoda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
sr@ijekavianlatin: Filteri

en: Date Published
sr@ijekavianlatin: Datum objavljivanja

en: There already is a filter named %1, filter names must be unique.
sr@ijekavianlatin: Filter sa imenom %1 već postoji. Ime filtera mora biti jedinstveno.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
sr@ijekavianlatin: Poklapanje niski

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_word_matches) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_exclusion_patterns)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The string to find in the title of an item. Simple wildcard syntax is supported :</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Any character represents itself apart from those mentioned below. Thus <span style=" font-weight:600;">c</span> matches the character <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches any single character. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches zero or more of any characters.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Sets of characters can be represented in square brackets. Within the character class, like outside, backslash has no special meaning.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">For example the *.torrent will match any item which ends in .torrent. </p>
sr@ijekavianlatin: <p>Termin za traženje u naslovu stavke. Podržana je jednostavna džokerska sintaksa:</p><table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2"><tr><td style=" vertical-align:top;"><p><b>s</b></p></td><td style=" vertical-align:top;"><p>Svaki znak predstavlja samog sebe osim ovih navedenih ispod. Tako <b>s</b> predstavlja znak <i>s</i>.</p></td></tr><tr><td style=" vertical-align:top;"><p><b>?</b></p></td><td style=" vertical-align:top;"><p>Predstavlja neki pojedinačni znak.</p></td></tr><tr><td style=" vertical-align:top;"><p><b>*</b></p></td><td style=" vertical-align:top;"><p>Predstavlja nijedan ili nekoliko znakova.</p></td></tr><tr><td style=" vertical-align:top;"><p><b>[...]</b></p></td><td style=" vertical-align:top;"><p>Skup znakova može se prikazati u uglastim zagradama. Unutar klase znakova, kao i izvan nje, obrnuto kroz nema specijalno značenje.</p></td></tr></table><p>Na primjer, *.torrent će poklopiti svaku stavku koja se završava sa .torrent. </p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: By default strings will use wildcard matching. If you want to use regular expressions, this needs to be enabled.
sr@ijekavianlatin: Niske podrazumijevano koriste džokerska poklapanja. Ako želite regularne izraze, morate ovo uključiti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
sr@ijekavianlatin: Niske su regularni izrazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_words_must_match)
en: Item must match all strings to be included
sr@ijekavianlatin: Stavka mora poklopiti sve niske da bi bila uključena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
sr@ijekavianlatin: Razlikuje veličinu slova

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Exclusion Patterns
sr@ijekavianlatin: Obrasci isključivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_all_must_match)
en: Item must match all strings to be excluded
sr@ijekavianlatin: Stavka mora poklopiti sve niske da bi bila isključena

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
sr@ijekavianlatin: Sezone i epizode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
sr@ijekavianlatin: Poklapanje sezona i epizoda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
sr@ijekavianlatin: Sezone:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_seasons)
en: Specify the seasons to download, multiple seasons can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download seasons 1, 3, 4, 5, 6 and 9
sr@ijekavianlatin: Navedite sezone za preuzimanje, više sezona može biti razdvojeno zapetom a možete koristiti i opsege sa -
    
    Na primjer: 1, 3-6, 9
    
    preuzeće sezone 1, 3, 4, 5, 6 i 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
sr@ijekavianlatin: Epizode:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_episodes)
en: Specify the episodes to download, multiple episodes can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download episodes 1, 3, 4, 5, 6 and 9
sr@ijekavianlatin: Navedite epizode za preuzimanje, više epizoda može biti razdvojeno zapetom a možete koristiti i opsege sa -
    
    Na primjer: 1, 3-6, 9
    
    preuzeće epizode 1, 3, 4, 5, 6 i 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_se_no_duplicates)
en: Do not download multiple items with the same season and episode
sr@ijekavianlatin: Ne preuzimaj više stavki istovetne sezone i epizode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
sr@ijekavianlatin: Preuzmi torente poklopljenih stavki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
sr@ijekavianlatin: Preuzmi torente nepoklopljenih stavki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
sr@ijekavianlatin: Dodaj u grupu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
sr@ijekavianlatin: Otvori torente tiho

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
sr@ijekavianlatin: Proba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: filter on feed:
sr@ijekavianlatin: filter na dovodu:

en: Aborted
sr@ijekavianlatin: Obustavljeno

en: Timeout when downloading feed
sr@ijekavianlatin: Prekovreme pri preuzimanju dovoda

en: Unknown hostname
sr@ijekavianlatin: Nepoznato ime domaćina

en: File not found
sr@ijekavianlatin: Fajl nije nađen

en: Unknown retriever error
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška dobavljača

en: Invalid feed data
sr@ijekavianlatin: Loši podaci dovoda

en: Success
sr@ijekavianlatin: Uspjeh

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka alatki sindikacije

en: Could not find a valid link to a torrent on %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem dobru vezu ka torentu na %1

en: Add/Remove Filters
sr@ijekavianlatin: Dodavanje i uklanjanje filtera

en: Feed: <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Dovod: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
sr@ijekavianlatin: Upravljanje filterima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
sr@ijekavianlatin: Aktivni filteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
sr@ijekavianlatin: Dostupni filteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
sr@ijekavianlatin: Novi filter

en: Syndication
sr@ijekavianlatin: Sindikacija

en: Manages RSS and Atom feeds
sr@ijekavianlatin: Upravljanje RSS i Atom dovodima

en: Enter the URL
sr@ijekavianlatin: Unesite URL

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
sr@ijekavianlatin: Unesite URL za RSS ili Atom dovod.

en: Failed to load feed %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam dovod %1: %2

en: Failed to create directory for feed %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da stvorim fasciklu za dovod %1: %2

en: Add New Filter
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi filter

en: Remove Feed
sr@ijekavianlatin: Ukloni dovod

en: Rename
sr@ijekavianlatin: Preimenuj

en: Add Filter
sr@ijekavianlatin: Dodaj filter

en: Remove Filter
sr@ijekavianlatin: Ukloni filter

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
sr@ijekavianlatin: Željeni podrazumijevani UPnP uređaj

en: Device
sr@ijekavianlatin: uređaj

en: Ports Forwarded
sr@ijekavianlatin: proslijeđeni portovi

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
sr@ijekavianlatin: Naziv modela: <b>%1</b><br/>Proizvođač: <b>%2</b><br/>Opis modela: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
sr@ijekavianlatin: Prikazuje stanje UPnP priključka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
sr@ijekavianlatin: Ponovo pretraži

en: An internal server error occurred: %1
sr@ijekavianlatin: Interna greška servera: %1

en: Cannot find web interface skins.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem maske veb sučelja.

en: Unsupported HTTP method
sr@ijekavianlatin: Nepodržan HTTP metod

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (general)
en: Port number
sr@ijekavianlatin: Broj porta

note: i18n: ectx: label, entry (forward), group (general)
en: forward Port
sr@ijekavianlatin: Proslijedi port

note: i18n: ectx: label, entry (sessionTTL), group (general)
en: Session time to live
sr@ijekavianlatin: Vrijeme života sesije

note: i18n: ectx: label, entry (skin), group (general)
en: interface skin
sr@ijekavianlatin: Maska sučelja

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (general)
en: username
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime

note: i18n: ectx: label, entry (password), group (general)
en: password
sr@ijekavianlatin: Lozinka

en: HTTP Get not supported when uploading a torrent
sr@ijekavianlatin: HTTP‑ovo Get nije podržano kada se otprema torent

en: Invalid data received
sr@ijekavianlatin: Primljeni su neispravni podaci

en: Failed to open temporary file
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo otvaranje privremenog fajla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Web Interface
sr@ijekavianlatin: Veb sučelje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Web interface skin:
sr@ijekavianlatin: Maska veb sučelja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_skin)
en: Which interface to use.
sr@ijekavianlatin: Koje sučelje se koristi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_authentication)
en: If login required is enabled, you need to enter a username and a password.
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>You should not disable this when the webinterface is accessible from the internet. It will allow anybody access to it.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je uključeno <b>Neophodno prijavljivanje</b>, morate zadati korisničko ime i lozinku.</p><p><b>Pažnja</b>: Ovo ne treba da isključujete kada je veb sučelje dostupno preko Interneta, jer biste onda svima dozvolili pristup.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_authentication)
en: Login required
sr@ijekavianlatin: Neophodno prijavljivanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_username)
en: Username you need to use in the login page of the webinterface.
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime koje vam treba za prijavnu stranicu veb sučelja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_password)
en: The password for the webinterface login page. By default this is set to ktorrent.
sr@ijekavianlatin: Lozinka za prijavu u veb sučelje. Podrazumijevano je postavljeno ktorrent.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Web Server
sr@ijekavianlatin: Veb server

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: The port the webinterface listens on.
sr@ijekavianlatin: Port na kome veb sučelje osluškuje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_forward)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If you are behind a router and you want to access the webinterface from somewhere on the Internet you need to forward the correct port.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This checkbox will ensure that the UPnP plugin automatically forwards the port. The UPnP plugin needs to be loaded for this to work.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ako ste iza rutera i želite da pristupite veb sučelju odnekud sa Interneta, morate da proslijedite pravi port.</p><p>Ova kućica će obezbijediti da UPnP priključak automatski proslijedi port. UPnP priključak mora biti učitan da bi ovo radilo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_forward)
en: Forward port
sr@ijekavianlatin: Proslijedi port

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Session TTL:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme trajanja sesije:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_sessionTTL)
en: How long a session is valid (in seconds).
sr@ijekavianlatin: Koliko dugo je sesija važeća (u sekundama).

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_sessionTTL)
en:  secs
sr@ijekavianlatin:  sekundi

en: Greeter for the KDE Plasma Workspaces Screen locker
sr@ijekavianlatin: Pozdravni dijalog zaključavača ekrana

en: Starts the greeter in testing mode
sr@ijekavianlatin: Pokreće pozdravni dijalog u probnom režimu

en: Starts the greeter with the selected theme (only in Testing mode)
sr@ijekavianlatin: Pokreće pozdravni dijalog sa izabranom temom (samo u probnom režimu)

en: Lock immediately, ignoring any grace time etc.
sr@ijekavianlatin: Zaključaj odmah, zanemarivši dopusno vreme, itd.

en: Delay till the lock user interface gets shown in milliseconds.
sr@ijekavianlatin: Zastoj pre prikazivanja zaključanog sučelja, u milisekundama.

en: Don't show any lock user interface.
sr@ijekavianlatin: Bez prikazivanja zaključanog sučelja.

en: Default to the switch user UI.
sr@ijekavianlatin: Podrazumevano na sučelje za promenu korisnika.

en: File descriptor for connecting to ksld.
sr@ijekavianlatin: Opisnik fajla za povezivanje sa demonom K‑zaključavača-ekrana.

en: The screen locker is broken and unlocking is not possible anymore.
    In order to unlock switch to a virtual terminal (e.g. Ctrl+Alt+F2),
    log in and execute the command:
    
    loginctl unlock-session %1
    
    Afterwards switch back to the running session (Ctrl+Alt+F%2).
sr@ijekavianlatin: Zaključavač ekrana je pokvaren i otključavanje više nije moguće.
    Da biste otključali, pređite na virtuelni terminal (npr. Ctrl+Alt+F2),
    prijavite se i izvršite naredbu:
    
    loginctl unlock-session %1
    
    Potom se prebacite nazad na sesiju u pogonu (Ctrl+Alt+F%2).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen lock enabled
sr@ijekavianlatin: Zaključavanje ekrana aktivno

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets whether the screen will be locked after the specified time.
sr@ijekavianlatin: Da li će ekran biti zaključan posle zadatog vremena.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen saver timeout
sr@ijekavianlatin: Prekovreme čuvara ekrana

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets the minutes after which the screen is locked.
sr@ijekavianlatin: Broj minuta posle kojeg će ekran biti zaključan.

en: Lock Session
sr@ijekavianlatin: Zaključaj sesiju

en: Screen locked
sr@ijekavianlatin: Ekran zaključan

en: Screen unlocked
sr@ijekavianlatin: Ekran otključan

en: Screen Locker
sr@ijekavianlatin: Zaključavač ekrana

en: Ensuring that the screen gets locked before going to sleep
sr@ijekavianlatin: Obezbeđuje zaključavanje ekrana pre odlaska na spavanje

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Activation
sr@ijekavianlatin: Aktiviranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_LockOnResume)
en: Lock screen when waking up from suspension
sr@ijekavianlatin: Zaključaj ekran po buđenju iz suspendovanosti

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_LockGrace)
en: Immediately
sr@ijekavianlatin: odmah

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: The global keyboard shortcut to lock the screen.
sr@ijekavianlatin: Globalna prečica sa tastature za zaključavanje ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Keyboard shortcut:
sr@ijekavianlatin: Prečica sa tastature:

en: &Name:
sr@ijekavianlatin: &Ime:

en: &Description:
sr@ijekavianlatin: &Opis:

en: &Comment:
sr@ijekavianlatin: &Komentar:

en: Co&mmand:
sr@ijekavianlatin: &Naredba:

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the folder of the file to open
    %D - a list of folders
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
sr@ijekavianlatin: Za naredbom, možete unijeti neke mjestodržače koji će biti smijenjeni stvarnim vrijednostima kada se program pokrene:
    %f — ime jednog fajla
    %F — spisak fajlova; za programe koji mogu otvoriti nekoliko lokalnih fajlova istovremenom
    %u — jedan URL
    %U — spisak URL‑ova
    %d — fascikla fajla koji se otvara
    %D — spisak fascikli
    %i — ikonica
    %m — mini‑ikonica
    %c — naslov

en: Enable &launch feedback
sr@ijekavianlatin: &Odziv pri pokretanju

en: Only show in KDE
sr@ijekavianlatin: Prikaži samo u KDE‑u

en: Hidden entry
sr@ijekavianlatin: Skrivena stavka

en: &Work path:
sr@ijekavianlatin: &Radna putanja:

en: Run in term&inal
sr@ijekavianlatin: Pokreni u &terminalu

en: Terminal &options:
sr@ijekavianlatin: &Opcije terminala:

en: &Run as a different user
sr@ijekavianlatin: Pokreni kao &drugi korisnik

en: Current shortcut &key:
sr@ijekavianlatin: &Trenutni taster prečice:

en: &New Submenu...
sr@ijekavianlatin: Novi &podmeni...

en: New &Item...
sr@ijekavianlatin: Nova &stavka...

en: New S&eparator
sr@ijekavianlatin: Novi &razdvajač

en: &Sort
sr@ijekavianlatin: &Poređaj

en: &Sort selection by Name
sr@ijekavianlatin: &Poređaj izbor po imenu

en: &Sort selection by Description
sr@ijekavianlatin: &Poređaj izbor po opisu

en: &Sort all by Name
sr@ijekavianlatin: &Poređaj sve po imenu

en: &Sort all by Description
sr@ijekavianlatin: &Poređaj sve po opisu

en: Move &Up
sr@ijekavianlatin: Pomeri na&gore

en: Move &Down
sr@ijekavianlatin: Pomeri na&dole

en: Restore to System Menu
sr@ijekavianlatin: Vrati na sistemski meni

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
sr@ijekavianlatin: Načinili ste izmjene u meniju.
    Želite li da ih sačuvate ili odbacite?

en: Save Menu Changes?
sr@ijekavianlatin: Sačuvati izmjene menija?

en: KDE menu editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač K‑menija|/|$[svojstva gen 'Uređivača K‑menija'
               dat 'Uređivaču K‑menija'
               aku 'Uređivač K‑menija'
    ]

en: KDE Menu Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač K‑menija

en: (C) 2000-2003, Waldo Bastian, Raffaele Sandrini, Matthias Elter
sr@ijekavianlatin: © 2000-2003, Valdo Bastijan, Rafaele Sandrini, Matijas Elter

en: Waldo Bastian
sr@ijekavianlatin: Valdo Bastijan

en: Raffaele Sandrini
sr@ijekavianlatin: Rafaele Sandrini

en: Matthias Elter
sr@ijekavianlatin: Matijas Elter

en: Original Author
sr@ijekavianlatin: prvobitni autor

en: Montel Laurent
sr@ijekavianlatin: Loren Montel

en: Sub menu to pre-select
sr@ijekavianlatin: Predodabrani podmeni

en: Menu entry to pre-select
sr@ijekavianlatin: Predodabrana stavka menija

en: Could not write to %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pišem u %1

en: General options
sr@ijekavianlatin: Opšte opcije

en: Spell Checking
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa

en: Spell checking Options
sr@ijekavianlatin: Opcije provjere pravopisa

en: Show hidden entries
sr@ijekavianlatin: Prikaži skrivene stavke

en:  [Hidden]
sr@ijekavianlatin:  [skriveno]

en: New Submenu
sr@ijekavianlatin: Novi podmeni

en: Submenu name:
sr@ijekavianlatin: Ime podmenija:

en: Item name:
sr@ijekavianlatin: Ime stavke:

en: All submenus of '%1' will be removed. Do you want to continue?
sr@ijekavianlatin: Biće uklonjeni svi podmeniji u „%1“. Želite li da nastavite?

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
sr@ijekavianlatin: Izmjene menija ne mogu se sačuvati iz sljedećeg razloga:

en: Do you want to restore the system menu? Warning: This will remove all custom menus.
sr@ijekavianlatin: Želite li da povratite sistemski meni? UPOZORENJE: Ovo uklanja sve posebno dodate menije.

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes
sr@ijekavianlatin: -ise sufiksi

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes
sr@ijekavianlatin: -ize sufiksi

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
sr@ijekavianlatin: -ise sufiksi i sa akcentima

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
sr@ijekavianlatin: -ise sufiksi i bez akcenata

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
sr@ijekavianlatin: -ize sufiksi i sa akcentima

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
sr@ijekavianlatin: -ize sufiksi i bez akcenata

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: large
sr@ijekavianlatin: veliki

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: medium
sr@ijekavianlatin: srednji

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: small
sr@ijekavianlatin: mali

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 0
sr@ijekavianlatin: varijanta 0

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 1
sr@ijekavianlatin: varijanta 1

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 2
sr@ijekavianlatin: varijanta 2

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: without accents
sr@ijekavianlatin: bez akcenata

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with accents
sr@ijekavianlatin: sa akcentima

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with ye, modern russian
sr@ijekavianlatin: sa e, moderni ruski

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with yeyo, modern and old russian
sr@ijekavianlatin: sa e/ё, moderni i stari ruski

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with yo, old russian
sr@ijekavianlatin: sa ё, stari ruski

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: extended
sr@ijekavianlatin: prošireni

[ctx: Sonnet::ConfigDialog|]
en: Spell Checking Configuration
sr@ijekavianlatin: Postava provjere pravopisa

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: No backend found for spell checking
sr@ijekavianlatin: Nije nađena pozadina za provjeru pravopisa

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Default language:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani jezik:

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Enable autodetection of &language
sr@ijekavianlatin: Automatsko otkrivanje &jezika

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Enable &background spellchecking
sr@ijekavianlatin: &Provjera pravopisa u pozadini

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Automatic spell checking enabled by default
sr@ijekavianlatin: &Automatska provjera pravopisa podrazumijevano uključena

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Skip all &uppercase words
sr@ijekavianlatin: Preskoči sve pisano &velikim slovima

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: S&kip run-together words
sr@ijekavianlatin: Preskoči &spojeno napisane riječi

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Ignored Words:
sr@ijekavianlatin: Ignorisane riječi:

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Add
sr@ijekavianlatin: &Dodaj

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Remove
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

[ctx: Sonnet::Dialog|@title:window]
en: Check Spelling
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa

[ctx: Sonnet::Dialog|progress label]
en: Spell checking in progress...
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa u toku...

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check stopped.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa zaustavljena.

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check canceled.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa otkazana.

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check complete.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa dovršena.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: As-you-type spell checking enabled.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa pri kucanju uključena.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
sr@ijekavianlatin: Isuviše pogrešnih riječi. Provjera pravopisa pri kucanju isključena.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: As-you-type spell checking disabled.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa pri kucanju isključena.

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ova riječ se smatra za „nepoznatu riječ“ zato što se ne poklapa ni sa jednim unosom u rječniku koji se trenutno koristi. Takođe može biti riječ iz stranog jezika.</p>
    <p>Ako rječ nije pogrešno napisana, možete je dodati u rječnik klikom na <b>Dodaj u rječnik</b>. Ako ne želite da dodate nepoznatu riječ u rječnik, ali želite da ostane neizmijenjena, kliknite na <b>Ignoriši</b> ili na <b>Ignoriši sve</b>.</p>
    <p>Međutim, ako riječ jeste pogrešno napisana, možete pokušati da nađete ispravnu zamjenu u donjem spisku. Ako ne možete da nađete zamjenu, možete unijeti ispravnu riječ u polje ispod, pa kliknuti na <b>Zamijeni</b> ili <b>Zamijeni sve</b>.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: Unknown word:
sr@ijekavianlatin: Nepoznata riječ:

[ctx: SonnetUi|]
en: Unknown word
sr@ijekavianlatin: Nepoznata riječ

[ctx: SonnetUi|]
en: <b>misspelled</b>
sr@ijekavianlatin: <b>pogrešno napisano</b>

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Izaberite jezik dokumenta koji provjeravate.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Language:
sr@ijekavianlatin: &Jezik:

[ctx: SonnetUi|]
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
sr@ijekavianlatin: Isječak teksta koji pokazuje nepoznatu riječ u kontekstu.

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Ovdje možete vidjeti isječak teksta koji pokazuje nepoznatu riječ u odgovarajućem kontekstu. Ako vam to ne bude dovoljno da izaberete najbolju zamjenu, možete kliknuti na dokument koji provjeravate, pročitati veći dio teksta i onda se vrati ovdje da nastavite s provjeravanjem.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
sr@ijekavianlatin: ... <b>pogrešno napisana</b> riječ prikazana u kontekstu ...

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Otkrivena je nepoznata riječ, a takvom se smatra zato što nije pronađena u rječniku.<br/>
    Kliknite ovdje ako smatrate da nepoznata riječ nije pogrešno napisana i želite da ubuduće izbjegnete upozoravanje na nju. Ako želite da je ostavite takvom kakva je, ali bez dodavanja u rječnik, umjesto toga kliknite na <b>Ignoriši</b> ili <b>Ignoriši sve</b>.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: << Add to Dictionary
sr@ijekavianlatin: << Dodaj u rječnik

[ctx: SonnetUi|]
en: Suggestion List
sr@ijekavianlatin: Spisak prijedloga

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Ako je nepoznata riječ pogrešno napisana, pogledajte da li je ponuđena dobra ispravka, i ako jeste, kliknite na nju. Ako nijedna riječ sa spiska ne odgovara kao zamjena, ispravnu riječ možete ručno unijeti u polju iznad.</p>
    <p>Da biste ispravili riječ, kliknite na <b>Zamijeni</b> ako želite da ispravite samo ovo pojavljivanje, ili na <b>Zamijeni sve</b> ako želite da ispravite sva pojavljivanja.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Ako je nepoznata riječ pogrešno napisana, možete je ovdje unijeti ispravno, ili je izabrati sa donjeg spiska.</p>
    <p>Zatim, možete kliknuti na <b>Zamijeni</b> ako želite da ispravite samo ovo pojavljivanje, ili na <b>Zamijeni sve</b> ako želite da ispravite sva pojavljivanja iste riječi.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: Replace &with:
sr@ijekavianlatin: Zamijeni &sa:

[ctx: SonnetUi|]
en: Language Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor jezika

[ctx: SonnetUi|]
en: S&uggest
sr@ijekavianlatin: Pre&dloži

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste zamijenili ovo pojavljivanje nepoznatog teksta tekstom iz polja lijevo iznad.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Replace
sr@ijekavianlatin: &Zamijeni

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste zamijenili sva pojavljivanja nepoznatog teksta tekstom iz polja lijevo iznad.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: R&eplace All
sr@ijekavianlatin: Zamijeni &sve

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste ostavili ovo pojavljivanje nepoznate riječi takvim kakvo je.</p>
    <p>Ovo je korisno kada je riječ ime, akronim, strana riječ ili bilo koja druga nepoznata riječ koju želite da upotrijebite, ali ne i da je dodate u rječnik.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Ignore
sr@ijekavianlatin: &Ignoriši

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste ostavili sva pojavljivanja nepoznate riječi takvim kakva su.</p>
    <p>Ova radnja je korisna kada je riječ ime, akronim, strana riječ ili bilo koja druga nepoznata riječ koju želite da koristite, ali ne i da je dodate u rječnik.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: I&gnore All
sr@ijekavianlatin: I&gnoriši sve

[ctx: SonnetUi|]
en: Autocorrect
sr@ijekavianlatin: Samoispravljanje

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: No suggestions for %1
sr@ijekavianlatin: Nema prijedloga za ‘%1’

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: Ignore
sr@ijekavianlatin: Ignoriši

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: Add to Dictionary
sr@ijekavianlatin: Dodaj u rječnik

[ctx: @title:column]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: @title:column]
en: E-mail
sr@ijekavianlatin: e‑pošta

en: Duplicates Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer duplikata

en: Select contacts to be merged
sr@ijekavianlatin: Izaberite kontakte za stapanje

[ctx: E-mail field label]
en: E-mail
sr@ijekavianlatin: E‑pošta

en: Show Merge Suggestions...
sr@ijekavianlatin: Predlozi stapanja...

en: Merge with Selected Contacts
sr@ijekavianlatin: Stopi sa izabranim kontaktima

[ctx: Phone details title]
en: Phone
sr@ijekavianlatin: Telefon

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
sr@ijekavianlatin: Greška pri obradi uključivanja ‘%1’ red %2: %3

en: include only takes 1 argument, not %1.
sr@ijekavianlatin: uključivanje uzima samo jedan argument, ne %1.

en: File %1 not found.
sr@ijekavianlatin: Fajl ‘%1’ nije nađen.

en: library only takes 1 argument, not %1.
sr@ijekavianlatin: biblioteka uzima samo jedan argument, ne %1.

en: Alert
sr@ijekavianlatin: Pozor

en: Confirm
sr@ijekavianlatin: Potvrda

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
sr@ijekavianlatin: Loš rukovalac događajem: objekat %1 identifikator %2 metod %3 tip: %4.

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
sr@ijekavianlatin: Izuzetak zove funkciju „%1“ iz %2:%3:%4

en: Could not open file '%1'
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl ‘%1’

en: Could not create temporary file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim privremeni fajl.

en: %1 is not a function and cannot be called.
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije funkcija i ne može se pozvati.

en: %1 is not an Object type
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije objektnog tipa

en: Action takes 2 args.
sr@ijekavianlatin: Radnja uzima dva argumenta.

en: ActionGroup takes 2 args.
sr@ijekavianlatin: Grupa radnji uzima dva argumenta.

en: Must supply a valid parent.
sr@ijekavianlatin: Mora se navesti ispravan roditelj.

en: There was an error reading the file '%1'
sr@ijekavianlatin: Greška pri čitanju fajla ‘%1’

en: Could not read file '%1'
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da čitam fajl ‘%1’.

en: Must supply a filename.
sr@ijekavianlatin: Mora se zadati ime fajla.

en: '%1' is not a valid QLayout.
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije ispravan „QLayout“.

en: Must supply a layout name.
sr@ijekavianlatin: Mora se navesti ime rasporeda.

en: Wrong object type.
sr@ijekavianlatin: Pogrešan tip objekta.

en: First argument must be a QObject.
sr@ijekavianlatin: Prvi argument mora biti „QObject“.

en: Incorrect number of arguments.
sr@ijekavianlatin: Neispravan broj argumenata.

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
sr@ijekavianlatin[0]: Slot je tražio %1 argument
sr@ijekavianlatin[1]: Slot je tražio %1 argumenta
sr@ijekavianlatin[2]: Slot je tražio %1 argumenata
sr@ijekavianlatin[3]: Slot je tražio %1 argument

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
sr@ijekavianlatin[0]: a dostupan je samo %1
sr@ijekavianlatin[1]: a dostupna su samo %1
sr@ijekavianlatin[2]: a dostupno je samo %1
sr@ijekavianlatin[3]: a dostupan je samo %1

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh pretapanja tipa vrijednosti iz %2 u %1 (%3)

en: No such method '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne postoji metod „%1“.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
sr@ijekavianlatin: Poziv metoda „%1“ nije uspio, ne može se dobaviti argument %2: %3

en: Call to '%1' failed.
sr@ijekavianlatin: Poziv „%1“ nije uspio.

en: Could not construct value
sr@ijekavianlatin: Vrijednost se ne može konstruisati

en: Not enough arguments.
sr@ijekavianlatin: Nedovoljno argumenata.

en: Failed to create Action.
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh stvaranja radnje.

en: Failed to create ActionGroup.
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh stvaranja grupe radnji.

en: No classname specified
sr@ijekavianlatin: Nije navedeno ime klase

en: Failed to create Layout.
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh stvaranja rasporeda.

en: No classname specified.
sr@ijekavianlatin: Nije navedeno ime klase.

en: Failed to create Widget.
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh stvaranja vidžeta.

en: Could not open file '%1': %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl ‘%1’: %2

en: Failed to load file '%1'
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh učitavanja fajla ‘%1’

en: '%1' is not a valid QWidget.
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije ispravan „QWidget“.

en: Must supply a widget name.
sr@ijekavianlatin: Mora se zadati ime vidžeta.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
sr@ijekavianlatin: Loš rukovalac slota: objekat %1 identifikator %2 metod %3 potpis: %4.

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
sr@ijekavianlatin: Izuzetak zove slot „%1“ iz %2:%3:%4

[ctx: KGlobalAccel|]
en: Conflict with Global Shortcut
sr@ijekavianlatin: Sukob sa globalnom prečicom

[ctx: KGlobalAccel|]
en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
sr@ijekavianlatin: Kombinacija tastera %1 već je dodijeljena globalnoj radnji „%2“ u %3.
    Želite li ipak da dodijelite ovu kombinaciju tekućoj radnji?

[ctx: KGlobalAccel|]
en: Reassign
sr@ijekavianlatin: Ponovo dodijeli

[ctx: KGlobalAccel|]
en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
sr@ijekavianlatin: Kombinaciju tastera %1 registruje program %2 za radnju „%3“:

[ctx: KGlobalAccel|]
en: In context '%1' for action '%2'
sr@ijekavianlatin: u kontekstu „%1“ za radnju „%2“

[ctx: KGlobalAccel|]
en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
sr@ijekavianlatin: Kombinaciju tastera %1 registruje program %2:
    %3

[ctx: KGlobalAccel|]
en: Conflict With Registered Global Shortcut
sr@ijekavianlatin: Sukob sa registrovanom globalnom prečicom

[ctx: QObject|]
en: KDE Global Shortcuts Service
sr@ijekavianlatin: KDE servis globalnih prečica

[ctx: QObject|]
en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac

en: KDE su daemon
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov demon za su

en: Daemon used by kdesu
sr@ijekavianlatin: Demon KDE sua

en: Copyright (c) 1999,2000 Geert Jansen
sr@ijekavianlatin: © 1999-2000, Gert Jansen

en: Geert Jansen
sr@ijekavianlatin: Gert Jansen

[ctx: main|]
en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
sr@ijekavianlatin: Gradi priključke od Qt vidžeta prema fajlu ini‑stila.

[ctx: main|]
en: Input file.
sr@ijekavianlatin: Ulazni fajl.

[ctx: main|]
en: Output file.
sr@ijekavianlatin: Izlazni fajl.

[ctx: main|]
en: Name of the plugin class to generate (deprecated, use PluginName in the input file).
sr@ijekavianlatin: Ime klase priključka koju treba generisati (prevaziđeno, koristite PluginName u ulaznom fajlu).

[ctx: main|]
en: Default widget group name to display in designer (deprecated, use DefaultGroup in the input file).
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano ime grupe vidžeta za prikaz u dizajneru (prevaziđeno, koristite DefaultGroup u ulaznom fajlu).

[ctx: kgendesignerplugin about data|]
en: (C) 2004-2005 Ian Reinhart Geiser
sr@ijekavianlatin: © 2004-2005, Jan Rejnhart Gejzer

[ctx: kgendesignerplugin about data|]
en: Ian Reinhart Geiser
sr@ijekavianlatin: Jan Rejnhart Gejzer

[ctx: kgendesignerplugin about data|]
en: Daniel Molkentin
sr@ijekavianlatin: Danijel Molkentin

[ctx: KBookmark|Bookmark separator]
en: --- separator ---
sr@ijekavianlatin: --- razdvajač ---

[ctx: KBookmarkContextMenu|]
en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite fasciklu obilježivača
    „%1“?

[ctx: KBookmarkContextMenu|]
en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite obilježivač
    „%1“?

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija:

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Comment:
sr@ijekavianlatin: Komentar:

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Bookmark Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva obilježivača

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: &New Folder...
sr@ijekavianlatin: &Nova fascikla...

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Add Bookmark
sr@ijekavianlatin: Dodavanje obilježivača

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Add Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Dodavanje obilježivača

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Select Folder
sr@ijekavianlatin: Izbor fascikle

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: New Folder
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Create New Bookmark Folder
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla za obilježivače

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla za obilježivače u %1

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: New folder:
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla:

[ctx: KBookmarkDialog|name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači

[ctx: KNSBookmarkImporterImpl|]
en: HTML Files (*.html)
sr@ijekavianlatin: HTML fajlovi (*.html)

[ctx: KNSBookmarkImporterImpl|]
en: *.html|HTML Files (*.html)
sr@ijekavianlatin: *.html|HTML fajlovi (*.html)

[ctx: KNSBookmarkImporterImpl|]
en: Could not find %1. Netscape is probably not installed. Aborting the export.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem %1. Netscape verovatno nije instaliran. Obustavljam uvoz.

[ctx: KNSBookmarkImporterImpl|]
en: Netscape not found
sr@ijekavianlatin: Netscape nije nađen

[ctx: KNSBookmarkImporterImpl|]
en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
sr@ijekavianlatin: <!-- Ovaj fajl je napravio K‑osvajač -->

[ctx: KNSBookmarkImporterImpl|]
en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači

[ctx: KOperaBookmarkImporterImpl|]
en: Opera Bookmark Files (*.adr)
sr@ijekavianlatin: Operini obilježivači (*.adr)

[ctx: KOperaBookmarkImporterImpl|]
en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
sr@ijekavianlatin: *.adr|Operini obilježivači (*.adr)

[ctx: KBookmarkManager|]
en: Cannot launch keditbookmarks.
    
    Most likely you do not have keditbookmarks currently installed
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem uređivanje obilježivača.
    
    Verovatno nije instaliran Uređivač obilježivača (naredba keditbookmarks).

[ctx: KBookmarkManager|]
en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam obilježivače u %1. Prijavljena greška je: %2. Ova poruka će biti prikazana samo jednom. Najbolje je da što prije otklonite uzrok greške, a to je najvjerovatnije pun hard‑disk.

[ctx: TestPlugin|]
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

[ctx: TestPlugin|]
en: Example Plugin Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke probnog priključka

[ctx: TestPlugin|]
en: My first plugin action
sr@ijekavianlatin: Radnja mog prvog priključka

[ctx: TestPlugin|]
en: Hello
sr@ijekavianlatin: Zdravo

[ctx: TestPlugin|]
en: First plugin action works :-)
sr@ijekavianlatin: Radnja priključka radi :-)

[ctx: TestPlugin_Sidebar|]
en: Testing Sidebar
sr@ijekavianlatin: Probna bočna traka

[ctx: TabManagerSettings|]
en: Tab Manager Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke menadžera jezičaka

[ctx: TabManagerSettings|]
en: View
sr@ijekavianlatin: Prikaz

[ctx: TabManagerSettings|]
en: Please select view type:
sr@ijekavianlatin: Odredite tip prikaza:

[ctx: TabManagerSettings|]
en: SideBar
sr@ijekavianlatin: Bočna traka

[ctx: TabManagerSettings|]
en: Window
sr@ijekavianlatin: Prozor

[ctx: TabManagerSettings|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The &quot;Window&quot; type is recommended for managing lots of windows/tabs.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Napomena:</span> „Prozor“ je preporučljivo za upravljanje mnogo prozora/jezičaka.</p></body></html>

[ctx: TabManagerSettings|]
en: Use TabManager plugin as replacement for main TabBar.
sr@ijekavianlatin: Koristi menadžera jezičaka kao zamjenu za glavnu traku jezičaka.

[ctx: TabManagerWidget|]
en: Local File System:
sr@ijekavianlatin: Lokalni fajl sistem:

[ctx: TabManagerWidget|]
en: Group by
sr@ijekavianlatin: Grupiši po

[ctx: TabManagerWidget|]
en: &Window
sr@ijekavianlatin: &prozoru

[ctx: TabManagerWidget|]
en: &Domain
sr@ijekavianlatin: &domenu

[ctx: TabManagerWidget|]
en: &Host
sr@ijekavianlatin: do&maćinu

[ctx: TabManagerWidget|]
en: &Show side by side
sr@ijekavianlatin: Prikaži &jedan uz drugi

[ctx: TabManagerWidget|]
en: &Detach checked tabs
sr@ijekavianlatin: &Otkači označene jezičke

[ctx: TabManagerWidget|]
en: Book&mark checked tabs
sr@ijekavianlatin: O&bilježi označene jezičke

[ctx: TabManagerWidget|]
en: &Close checked tabs
sr@ijekavianlatin: &Zatvori označene jezičke

[ctx: TabManagerWidget|]
en: Choose folder for bookmarks:
sr@ijekavianlatin: Odredite fasciklu za obilježivače:

[ctx: TabManagerWidget|]
en: Bookmark Selected Tabs
sr@ijekavianlatin: Obilježi izabrane jezičke

[ctx: TabManagerWidget|]
en: Window %1
sr@ijekavianlatin: Prozor %1

[ctx: TabManagerWidget|]
en: Double click to switch
sr@ijekavianlatin: Dvoklik za prebacivanje

[ctx: TabManagerWidget|]
en: Tab Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer jezičaka

[ctx: TabManagerWidgetController|]
en: Tab Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer jezičaka

[ctx: TabManagerWidgetController|]
en: Show Tab Manager
sr@ijekavianlatin: Prikaži menadžera jezičaka

[ctx: SBI_ImagesIcon|]
en: Modify images loading settings per-site and globally
sr@ijekavianlatin: Izmjena postavki učitavanja slika

[ctx: SBI_ImagesIcon|]
en: Current Page Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke tekuće stranice

[ctx: SBI_ImagesIcon|]
en: Disable loading images (temporarily)
sr@ijekavianlatin: Privremeno onemogući učitavanje slika

[ctx: SBI_ImagesIcon|]
en: Enable loading images (temporarily)
sr@ijekavianlatin: Privremeno omogući učitavanje slika

[ctx: SBI_ImagesIcon|]
en: Global Settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke

[ctx: SBI_ImagesIcon|]
en: Automatically load images
sr@ijekavianlatin: Automatski učitavaj slike

[ctx: SBI_JavaScriptIcon|]
en: Modify JavaScript settings per-site and globally
sr@ijekavianlatin: Izmjena postavki učitavanja javaskripti

[ctx: SBI_JavaScriptIcon|]
en: Current Page Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke tekuće stranice

[ctx: SBI_JavaScriptIcon|]
en: Disable JavaScript (temporarily)
sr@ijekavianlatin: Privremeno onemogući javaskripte

[ctx: SBI_JavaScriptIcon|]
en: Enable JavaScript (temporarily)
sr@ijekavianlatin: Privremeno omogući javaskripte

[ctx: SBI_JavaScriptIcon|]
en: Global Settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke

[ctx: SBI_JavaScriptIcon|]
en: Manage JavaScript settings
sr@ijekavianlatin: Upravljaj postavkama javaskripti

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: Proxy Configuration
sr@ijekavianlatin: Postavke proksija

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: Select proxy
sr@ijekavianlatin: Izaberi proksi

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: Empty
sr@ijekavianlatin: Prazno

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: Manage proxies
sr@ijekavianlatin: Upravljaj proksijima

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: Shows network status and manages proxy<br/><br/><b>Network:</b><br/>%1<br/><br/><b>Proxy:</b><br/>%2
sr@ijekavianlatin: Prikaz stanja mreže i menadžer proksija<br/><br/><b>Mreža:</b><br/>%1<br/><br/><b>Proksi:</b><br/>%2

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: Connected
sr@ijekavianlatin: Povezan

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: Offline
sr@ijekavianlatin: Nepovezan

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: System proxy
sr@ijekavianlatin: Sistemski proksi

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: No proxy
sr@ijekavianlatin: Bez proksija

[ctx: SBI_NetworkIcon|]
en: User defined
sr@ijekavianlatin: Korisnički definisan

[ctx: SBI_NetworkIconDialog|]
en: Add proxy
sr@ijekavianlatin: Dodaj proksi

[ctx: SBI_NetworkIconDialog|]
en: Name of proxy:
sr@ijekavianlatin: Naziv proksija:

[ctx: SBI_NetworkIconDialog|]
en: Remove current proxy
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje tekućeg proksija

[ctx: SBI_NetworkIconDialog|]
en: Are you sure you want to remove current proxy?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite ovaj proksi?

[ctx: SBI_NetworkIconDialog|]
en: Proxy Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer proksija

[ctx: SBI_NetworkIconDialog|]
en: Select proxy:
sr@ijekavianlatin: Izaberi proksi:

[ctx: SBI_NetworkIconDialog|]
en: Remove proxy
sr@ijekavianlatin: Ukloni proksi

[ctx: SBI_NetworkIconDialog|]
en: No proxies. You can add proxy by clicking on <b>Add</b> button.
sr@ijekavianlatin: Nema proksija. Dodajte ih klikom na dugme <b>Dodaj</b>.

[ctx: SBI_NetworkIconDialog|]
en: All changes must be saved with <b>Save</b> button.
sr@ijekavianlatin: Sve izmjene sačuvajte klikom na <b>Sačuvaj</b>.

[ctx: SBI_ProxyWidget|]
en: Form
sr@ijekavianlatin: Formular

[ctx: SBI_ProxyWidget|]
en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

[ctx: SBI_ProxyWidget|]
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

[ctx: SBI_ProxyWidget|]
en: S&ystem proxy configuration
sr@ijekavianlatin: Sis&temske postavke proksija

[ctx: SBI_ProxyWidget|]
en: &Manual configuration
sr@ijekavianlatin: &Ručne postavke

[ctx: SBI_SettingsDialog|]
en: StatusBar Icons
sr@ijekavianlatin: Ikone trake stanja

[ctx: SBI_SettingsDialog|]
en: <h3>StatusBar Icons</h3>
sr@ijekavianlatin: <h3>Ikone trake stanja</h3>

[ctx: SBI_SettingsDialog|]
en: These icons will be displayed in statusbar:
sr@ijekavianlatin: Ikone prikazane u traci stanja:

[ctx: SBI_SettingsDialog|]
en: Images Icon
sr@ijekavianlatin: Slike

[ctx: SBI_SettingsDialog|]
en: JavaScript Icon
sr@ijekavianlatin: Javaskripte

[ctx: SBI_SettingsDialog|]
en: Network Icon
sr@ijekavianlatin: Mreža

[ctx: SBI_SettingsDialog|]
en: Zoom widget
sr@ijekavianlatin: Vidžet uveličanja

[ctx: SBI_ZoomWidget|]
en: Zoom: %1%
sr@ijekavianlatin: Uveličanje: %1%

[ctx: LineEdit|]
en: &Undo
sr@ijekavianlatin: &Opozovi

[ctx: LineEdit|]
en: &Redo
sr@ijekavianlatin: &Ponovi

[ctx: LineEdit|]
en: Cu&t
sr@ijekavianlatin: &Isijeci

[ctx: LineEdit|]
en: &Copy
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj

[ctx: LineEdit|]
en: &Paste
sr@ijekavianlatin: &Nalijepi

[ctx: LineEdit|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: LineEdit|]
en: Clear All
sr@ijekavianlatin: Očisti sve

[ctx: LineEdit|]
en: Select All
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve

[ctx: SqueezeLabelV2|]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

[ctx: AdBlockAddSubscriptionDialog|]
en: Other...
sr@ijekavianlatin: Ostale...

[ctx: AdBlockAddSubscriptionDialog|]
en: Add Subscription
sr@ijekavianlatin: Dodaj pretplatu

[ctx: AdBlockAddSubscriptionDialog|]
en: Title:
sr@ijekavianlatin: Naslov:

[ctx: AdBlockAddSubscriptionDialog|]
en: Address:
sr@ijekavianlatin: Adresa:

[ctx: AdBlockAddSubscriptionDialog|]
en: Add new subscription to AdBlock:
sr@ijekavianlatin: Dodaj novu pretplatu na AdBlok:

[ctx: AdBlockDialog|]
en: Add Rule
sr@ijekavianlatin: Dodaj filter

[ctx: AdBlockDialog|]
en: Remove Rule
sr@ijekavianlatin: Ukloni filter

[ctx: AdBlockDialog|]
en: Add Subscription
sr@ijekavianlatin: Dodaj pretplatu

[ctx: AdBlockDialog|]
en: Remove Subscription
sr@ijekavianlatin: Ukloni pretplatu

[ctx: AdBlockDialog|]
en: Update Subscriptions
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj pretplate

[ctx: AdBlockDialog|]
en: Learn about writing rules...
sr@ijekavianlatin: Naučite praviti filtere...

[ctx: AdBlockDialog|]
en: AdBlock Configuration
sr@ijekavianlatin: Postavke Adbloka

[ctx: AdBlockDialog|]
en: Enable AdBlock
sr@ijekavianlatin: Uključi Adblok

[ctx: AdBlockDialog|]
en: Search...
sr@ijekavianlatin: Traži...

[ctx: AdBlockDialog|]
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

[ctx: AdBlockDialog|]
en: AdBlock
sr@ijekavianlatin: Adblok

[ctx: AdBlockIcon|]
en: AdBlock
sr@ijekavianlatin: Adblok

[ctx: AdBlockIcon|]
en: Show AdBlock &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje Adbloka

[ctx: AdBlockIcon|]
en: Disable on %1
sr@ijekavianlatin: Onemogući na %1

[ctx: AdBlockIcon|]
en: Disable only on this page
sr@ijekavianlatin: Onemogući samo na ovoj stranici

[ctx: AdBlockManager|]
en: Do you want to add <b>%1</b> subscription?
sr@ijekavianlatin: Želite li da dodate pretplatu na <b>%1</b>?

[ctx: AdBlockManager|]
en: AdBlock Subscription
sr@ijekavianlatin: AdBlok pretplata

[ctx: AdBlockSubscription|]
en: Cannot load subscription!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam pretplatu!

[ctx: AdBlockCustomList|]
en: Custom Rules
sr@ijekavianlatin: Posebni filteri

[ctx: AdBlockTreeWidget|]
en: Add Rule
sr@ijekavianlatin: Dodaj filter

[ctx: AdBlockTreeWidget|]
en: Remove Rule
sr@ijekavianlatin: Ukloni filter

[ctx: AdBlockTreeWidget|]
en: Add Custom Rule
sr@ijekavianlatin: Dodaj posebni filter

[ctx: AdBlockTreeWidget|]
en: Please write your rule here:
sr@ijekavianlatin: Upišite vaš filterski izraz ovdje:

[ctx: AdBlockTreeWidget|]
en: %1 (recently updated)
sr@ijekavianlatin: %1 (nedavno ažurirano)

[ctx: AdBlockTreeWidget|]
en: %1 (Error: %2)
sr@ijekavianlatin: %1 (Greška: %2)

[ctx: BrowserWindow|]
en: IP Address of current page
sr@ijekavianlatin: IP adresa tekuće stranice

[ctx: BrowserWindow|]
en:  (Private Browsing)
sr@ijekavianlatin:  (privatno pregledanje)

[ctx: BrowserWindow|]
en: &Menu Bar
sr@ijekavianlatin: Traka &menija

[ctx: BrowserWindow|]
en: &Navigation Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka &navigacije

[ctx: BrowserWindow|]
en: &Bookmarks Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka &obilježivača

[ctx: BrowserWindow|]
en: &Tabs on Top
sr@ijekavianlatin: &Jezičci na vrhu

[ctx: BrowserWindow|]
en: Other
sr@ijekavianlatin: Ostalo

[ctx: BrowserWindow|]
en: HTML files
sr@ijekavianlatin: HTML fajlovi

[ctx: BrowserWindow|]
en: Image files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi slika

[ctx: BrowserWindow|]
en: Text files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi teksta

[ctx: BrowserWindow|]
en: All files
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi

[ctx: BrowserWindow|]
en: Open file...
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl...

[ctx: BrowserWindow|]
en: Don't ask again
sr@ijekavianlatin: Ne pitaj ponovo

[ctx: BrowserWindow|]
en: There are still open tabs
sr@ijekavianlatin: I dalje imate otvorenih jezičaka

[ctx: MainApplication|]
en: Default Browser
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani pregledač

[ctx: MainMenu|]
en: Pr&eferences
sr@ijekavianlatin: Po&dešavanje

[ctx: MainMenu|]
en: Quit
sr@ijekavianlatin: Napusti

[ctx: MainMenu|]
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

[ctx: MainMenu|]
en: New Tab
sr@ijekavianlatin: Novi jezičak

[ctx: MainMenu|]
en: &New Window
sr@ijekavianlatin: &Novi prozor

[ctx: MainMenu|]
en: New &Private Window
sr@ijekavianlatin: Novi p&rivatni prozor

[ctx: MainMenu|]
en: Open Location
sr@ijekavianlatin: Otvori lokaciju

[ctx: MainMenu|]
en: Open &File...
sr@ijekavianlatin: Otvori &fajl...

[ctx: MainMenu|]
en: Close Window
sr@ijekavianlatin: Zatvori prozor

[ctx: MainMenu|]
en: &Save Page As...
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj stranicu kao...

[ctx: MainMenu|]
en: Send Link...
sr@ijekavianlatin: Pošalji vezu...

[ctx: MainMenu|]
en: &Print...
sr@ijekavianlatin: &Štampaj...

[ctx: MainMenu|]
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

[ctx: MainMenu|]
en: &Undo
sr@ijekavianlatin: &Opozovi

[ctx: MainMenu|]
en: &Redo
sr@ijekavianlatin: &Ponovi

[ctx: MainMenu|]
en: &Cut
sr@ijekavianlatin: &Isijeci

[ctx: MainMenu|]
en: C&opy
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj

[ctx: MainMenu|]
en: &Paste
sr@ijekavianlatin: &Nalijepi

[ctx: MainMenu|]
en: Select &All
sr@ijekavianlatin: Izaberi &sve

[ctx: MainMenu|]
en: &Find
sr@ijekavianlatin: N&ađi

[ctx: MainMenu|]
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

[ctx: MainMenu|]
en: Toolbars
sr@ijekavianlatin: Trake alatki

[ctx: MainMenu|]
en: Character &Encoding
sr@ijekavianlatin: &Kodiranje znakova

[ctx: MainMenu|]
en: Sta&tus Bar
sr@ijekavianlatin: Traka &stanja

[ctx: MainMenu|]
en: &Stop
sr@ijekavianlatin: &Zaustavi

[ctx: MainMenu|]
en: &Reload
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

[ctx: MainMenu|]
en: Zoom &In
sr@ijekavianlatin: U&veličaj

[ctx: MainMenu|]
en: Zoom &Out
sr@ijekavianlatin: U&manji

[ctx: MainMenu|]
en: Reset
sr@ijekavianlatin: Stvarna veličina

[ctx: MainMenu|]
en: &Page Source
sr@ijekavianlatin: &Izvor stranice

[ctx: MainMenu|]
en: &FullScreen
sr@ijekavianlatin: &Cio ekran

[ctx: MainMenu|]
en: &Tools
sr@ijekavianlatin: Ala&tke

[ctx: MainMenu|]
en: &Web Search
sr@ijekavianlatin: Pretraga &veba

[ctx: MainMenu|]
en: Site &Info
sr@ijekavianlatin: Podaci o &sajtu

[ctx: MainMenu|]
en: &Download Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer &preuzimanja

[ctx: MainMenu|]
en: &Cookies Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer &kolačića

[ctx: MainMenu|]
en: Web In&spector
sr@ijekavianlatin: Veb i&nspektor

[ctx: MainMenu|]
en: Clear Recent &History
sr@ijekavianlatin: &Obriši privatne podatke

[ctx: MainMenu|]
en: &Extensions
sr@ijekavianlatin: Pro&širenja

[ctx: MainMenu|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: MainMenu|]
en: About &Qt
sr@ijekavianlatin: O &Kutu

[ctx: MainMenu|]
en: Information about application
sr@ijekavianlatin: Podaci o programu

[ctx: MainMenu|]
en: Configuration Information
sr@ijekavianlatin: Postavke programa

[ctx: MainMenu|]
en: Report &Issue
sr@ijekavianlatin: &Prijavi problem

[ctx: MainMenu|]
en: Restore &Closed Tab
sr@ijekavianlatin: &Obnovi zatvoreni jezičak

[ctx: AutoFillWidget|]
en: Choose username to login
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime za prijavu

[ctx: AutoFillNotification|]
en: on %1
sr@ijekavianlatin: na %1

[ctx: AutoFillNotification|]
en: for <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: za <b>%1</b>

[ctx: AutoFillNotification|]
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

[ctx: AutoFillNotification|]
en: Remember
sr@ijekavianlatin: Upamti

[ctx: AutoFillNotification|]
en: Never For This Site
sr@ijekavianlatin: Nikad za ovaj sajt

[ctx: AutoFillNotification|]
en: Not Now
sr@ijekavianlatin: Ne sada

[ctx: AutoFillWidget|]
en: Login as:
sr@ijekavianlatin: Prijavi se kao:

[ctx: AutoFill|]
en: Database (encrypted)
sr@ijekavianlatin: Šifrovanu bazu

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: Warning!
sr@ijekavianlatin: Upozorenje!

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: You entered a wrong password!
sr@ijekavianlatin: Unijeli ste pogrešnu lozinku!

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: New/Confirm password fields do not match!
sr@ijekavianlatin: Lozinke se ne poklapaju!

[ctx: AutoFill|]
en: Warning!
sr@ijekavianlatin: Upozorenje!

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: Are you sure you want to clear master password and decrypt data?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite glavnu lozinku i dešifrujete sve podatke?

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: Some data has not been decrypted. The master password was not cleared!
sr@ijekavianlatin: Dio podataka nije dešifrovan. Glavna lozinka nije uklonjena!

[ctx: AutoFill|]
en: Enter Master Password
sr@ijekavianlatin: Unesite glavnu lozinku

[ctx: AutoFill|]
en: Permission is required, please enter Master Password:
sr@ijekavianlatin: Potrebna je dozvola, unesite glavnu lozinku:

[ctx: AutoFill|]
en: Entered password is wrong!
sr@ijekavianlatin: Unesena lozinka je pogrešna!

[ctx: AutoFill|]
en: Database (plaintext)
sr@ijekavianlatin: Tekstualnu bazu

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: Encrypted DataBase Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke šifrovane baze podataka

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: Set/Change Master Password...
sr@ijekavianlatin: Postavi/promijeni glavnu lozinku...

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: This backend does not work without a master password.
sr@ijekavianlatin: Ova pozadina ne radi ako glavna lozinka nije postavljena.

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: Clear Master Password...
sr@ijekavianlatin: Ukloni glavnu lozinku...

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: This option clears the master password and moves all encrypted data to the "DataBase (Plain Text)" backend, and switches to it.
sr@ijekavianlatin: Ovo će ukloniti glavnu lozinku i premjestiti šifrovane podatke u pozadinu „Tekstualna baza“ i aktivirati je.

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: The Master Password is used to protect site passwords and form data. If you set a Master Password you will be asked to enter it once per session.
sr@ijekavianlatin: Glavna lozinka štiti lozinke za sajtove i podatke formulara. Ako je postavite, biće vam zatražena jednom po sesiji.

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: Current Password:
sr@ijekavianlatin: Tekuća lozinka:

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: New Password:
sr@ijekavianlatin: Nova lozinka:

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: Confirm Password:
sr@ijekavianlatin: Potvrdi lozinku:

[ctx: MasterPasswordDialog|]
en: <b>Note:</b> The Master Password is not resettable. Do not forget it, please.
sr@ijekavianlatin: <b>Napomena:</b> Glavnu lozinku ne možete povratiti ako je zaboravite.

[ctx: Bookmarks|]
en: Bookmarks Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka obilježivača

[ctx: Bookmarks|]
en: Bookmarks located in Bookmarks Toolbar
sr@ijekavianlatin: Obilježivači u traci obilježivača

[ctx: Bookmarks|]
en: Bookmarks Menu
sr@ijekavianlatin: Meni obilježivača

[ctx: Bookmarks|]
en: Bookmarks located in Bookmarks Menu
sr@ijekavianlatin: Obilježivači u meniju obilježivača

[ctx: Bookmarks|]
en: Unsorted Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Nerazvrstani obilježivači

[ctx: Bookmarks|]
en: All other bookmarks
sr@ijekavianlatin: Svi ostali obilježivači

[ctx: BookmarksExportDialog|]
en: Error!
sr@ijekavianlatin: Greška!

[ctx: BookmarksExportDialog|]
en: Export Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Izvoz obilježivača

[ctx: BookmarksExportDialog|]
en: <b>Export Bookmarks</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Izvoz obilježivača</b>

[ctx: BookmarksExportDialog|]
en: Export options
sr@ijekavianlatin: Opcije izvoza

[ctx: BookmarksExportDialog|]
en: Choose...
sr@ijekavianlatin: Izaberi...

[ctx: BookmarksExportDialog|]
en: Output File:
sr@ijekavianlatin: Izlazni fajl:

[ctx: BookmarksExportDialog|]
en: Format:
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao:

[ctx: BookmarksExporter|]
en: HTML File
sr@ijekavianlatin: HTML fajl

[ctx: BookmarksExporter|]
en: HTML Bookmarks
sr@ijekavianlatin: HTML obilježivači

[ctx: BookmarksExporter|]
en: Choose file...
sr@ijekavianlatin: Izaberi fajl...

[ctx: BookmarksExporter|]
en: Cannot open file for writing!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl za upis!

[ctx: BookmarksIcon|]
en: Bookmark this Page
sr@ijekavianlatin: Obilježi ovu stranicu

[ctx: BookmarksIcon|]
en: Edit this bookmark
sr@ijekavianlatin: Uredi ovaj obilježivač

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: Error!
sr@ijekavianlatin: Greška!

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: No bookmarks were found.
sr@ijekavianlatin: Obilježivači nisu nađeni.

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: Finish
sr@ijekavianlatin: Završi

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: Next >
sr@ijekavianlatin: Sljedeće >

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: <b>Importing from %1</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Uvozim iz %1</b>

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: Import Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Uvoz obilježivača

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: <b>Import Bookmarks</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Uvoz obilježivača</b>

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: Internet Explorer
sr@ijekavianlatin: Internet Eksplorer

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: Html File
sr@ijekavianlatin: HTML fajl

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: Choose from which you want to import bookmarks:
sr@ijekavianlatin: Izaberite odakle želite da uvezete obilježivače:

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: Choose...
sr@ijekavianlatin: Izaberi...

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: < Back
sr@ijekavianlatin: < Nazad

[ctx: BookmarksImporter|]
en: Google Chrome stores its bookmarks in <b>Bookmarks</b> text file. This file is usually located in
sr@ijekavianlatin: Guglov Hrom usprema obilježivače u <b>Bookmarks</b> tekstualnom fajlu. Ovaj fajl se obično nalazi u

[ctx: BookmarksImporter|]
en: Choose file...
sr@ijekavianlatin: Izaberi fajl...

[ctx: BookmarksImporter|]
en: Unable to open file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl.

[ctx: BookmarksImporter|]
en: Cannot parse JSON file!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raščlanim JSON fajl!

[ctx: BookmarksImporter|]
en: Mozilla Firefox stores its bookmarks in <b>places.sqlite</b> SQLite database. This file is usually located in
sr@ijekavianlatin: Mozilin Fajerfoks usprema obilježivače u <b>places.sqlite</b> Skulajt bazi podataka. Ovaj fajl se obično nalazi u

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: File does not exist.
sr@ijekavianlatin: Fajl ne postoji.

[ctx: BookmarksImportDialog|]
en: Unable to open database. Is Firefox running?
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim bazu podataka. Da li je Fajerfoks pokrenut?

[ctx: BookmarksImporter|]
en: You can import bookmarks from any browser that supports HTML exporting. This file has usually these suffixes
sr@ijekavianlatin: Možete uvesti obilježivače iz bilo kog pregledača koji podržava izvoz u HTML-u. Ovaj fajl obično ima ove sufikse

[ctx: BookmarksImporter|]
en: HTML Bookmarks
sr@ijekavianlatin: HTML obilježivači

[ctx: BookmarksImporter|]
en: Internet Explorer stores its bookmarks in <b>Favorites</b> folder. This folder is usually located in
sr@ijekavianlatin: Internet Eksplorer usprema obilježivače u fascikli <b>Favorites</b>. Ova fascikla se obično nalazi u

[ctx: BookmarksImporter|]
en: Directory does not exist.
sr@ijekavianlatin: Direktorijum ne postoji.

[ctx: BookmarksImporter|]
en: Opera stores its bookmarks in <b>bookmarks.adr</b> text file. This file is usually located in
sr@ijekavianlatin: Opera usprema obilježivače u <b>bookmarks.adr</b> tekstualnom fajlu. Ovaj fajl se obično nalazi u

[ctx: BookmarksImporter|]
en: File is not valid Opera bookmarks file!
sr@ijekavianlatin: Fajl nije ispravan fajl Operinih obilježivača!

[ctx: BookmarksImporter|]
en: Only UTF-8 encoded Opera bookmarks file is supported!
sr@ijekavianlatin: Podržan je samo UTF-8 kodiran fajl Operinih obilježivača!

[ctx: BookmarksManager|]
en: Open in new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom jezičku

[ctx: BookmarksManager|]
en: Open in new window
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom prozoru

[ctx: BookmarksManager|]
en: Open in new private window
sr@ijekavianlatin: Otvori u privatnom prozoru

[ctx: BookmarksManager|]
en: New Bookmark
sr@ijekavianlatin: Novi obilježivač

[ctx: BookmarksManager|]
en: New Folder
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla

[ctx: BookmarksManager|]
en: New Separator
sr@ijekavianlatin: Novi razdvajač

[ctx: BookmarksManager|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: BookmarksManager|]
en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači

[ctx: BookmarksManager|]
en: Title:
sr@ijekavianlatin: Naslov:

[ctx: BookmarksManager|]
en: Address:
sr@ijekavianlatin: Adresa:

[ctx: BookmarksManager|]
en: Keyword:
sr@ijekavianlatin: Prečica:

[ctx: BookmarksManager|]
en: Description
sr@ijekavianlatin: Opis

[ctx: BookmarksMenu|]
en: &Bookmarks
sr@ijekavianlatin: &Obilježivači

[ctx: BookmarksMenu|]
en: Bookmark &This Page
sr@ijekavianlatin: Obilježi ovaj &jezičak

[ctx: BookmarksMenu|]
en: Bookmark &All Tabs
sr@ijekavianlatin: Obilježi &sve jezičke

[ctx: BookmarksMenu|]
en: Organize &Bookmarks
sr@ijekavianlatin: &Organizuj obilježivače

[ctx: BookmarksModel|]
en: Title
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: BookmarksModel|]
en: Address
sr@ijekavianlatin: adresa

[ctx: BookmarksToolbar|]
en: Open in new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom jezičku

[ctx: BookmarksToolbar|]
en: Open in new window
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom prozoru

[ctx: BookmarksToolbar|]
en: Open in new private window
sr@ijekavianlatin: Otvori u privatnom prozoru

[ctx: BookmarksToolbar|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: BookmarksToolbar|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: BookmarksToolbar|]
en: Show Only Icons
sr@ijekavianlatin: Prikaži samo ikone

[ctx: BookmarksToolbar|]
en: Show Only Text
sr@ijekavianlatin: Prikaži samo tekst

[ctx: BookmarksFoldersMenu|]
en: Choose %1
sr@ijekavianlatin: Izaberi %1

[ctx: Bookmarks|]
en: Choose name and location of this bookmark.
sr@ijekavianlatin: Odredite ime i lokaciju za ovaj obilježivač.

[ctx: Bookmarks|]
en: Add New Bookmark
sr@ijekavianlatin: Dodavanje obilježivača

[ctx: Bookmarks|]
en: Choose folder for bookmarks:
sr@ijekavianlatin: Izaberite fasciklu obilježivača:

[ctx: Bookmarks|]
en: Bookmark All Tabs
sr@ijekavianlatin: Obilježi sve jezičke

[ctx: Bookmarks|]
en: Title:
sr@ijekavianlatin: Naslov:

[ctx: Bookmarks|]
en: Address:
sr@ijekavianlatin: Adresa:

[ctx: Bookmarks|]
en: Keyword:
sr@ijekavianlatin: Prečica:

[ctx: Bookmarks|]
en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

[ctx: Bookmarks|]
en: Edit Bookmark
sr@ijekavianlatin: Uređivanje obilježivača

[ctx: Bookmarks|]
en: Empty
sr@ijekavianlatin: Prazno

[ctx: BookmarksWidget|]
en: Update Bookmark
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj obilježivač

[ctx: BookmarksWidget|]
en: Add to Speed Dial
sr@ijekavianlatin: Dodaj na brzo biranje

[ctx: BookmarksWidget|]
en: Remove from Speed Dial
sr@ijekavianlatin: Ukloni sa brzog biranja

[ctx: BookmarksWidget|]
en: Remove from Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz obilježivača

[ctx: CookieManager|]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Traži

[ctx: CookieManager|]
en: Confirmation
sr@ijekavianlatin: Potvrda

[ctx: CookieManager|]
en: Are you sure you want to delete all cookies on your computer?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete sve kolačiće sa vašeg računara?

[ctx: CookieManager|]
en: <cookie not selected>
sr@ijekavianlatin: <kolačić nije izabran>

[ctx: CookieManager|]
en: Remove cookies
sr@ijekavianlatin: Ukloni kolačiće

[ctx: CookieManager|]
en: Secure only
sr@ijekavianlatin: Samo bezbjedne veze

[ctx: CookieManager|]
en: All connections
sr@ijekavianlatin: Sve veze

[ctx: CookieManager|]
en: Session cookie
sr@ijekavianlatin: Kolačić sesije

[ctx: CookieManager|]
en: Remove cookie
sr@ijekavianlatin: Ukloni kolačić

[ctx: CookieManager|]
en: Add to whitelist
sr@ijekavianlatin: Dodavanje na bijelu listu

[ctx: CookieManager|]
en: Already blacklisted!
sr@ijekavianlatin: Već je na crnoj listi!

[ctx: CookieManager|]
en: The server "%1" is already in blacklist, please remove it first.
sr@ijekavianlatin: Server „%1“ je već na crnoj listi, najprije ga uklonite.

[ctx: CookieManager|]
en: Add to blacklist
sr@ijekavianlatin: Dodavanje na crnu listu

[ctx: CookieManager|]
en: Already whitelisted!
sr@ijekavianlatin: Već je na bijeloj listi!

[ctx: CookieManager|]
en: The server "%1" is already in whitelist, please remove it first.
sr@ijekavianlatin: Server „%1“ je već na bijeloj listi, najprije ga uklonite.

[ctx: CookieManager|]
en: Cookies
sr@ijekavianlatin: Kolačići

[ctx: CookieManager|]
en: Stored Cookies
sr@ijekavianlatin: Uspremljeni kolačići

[ctx: CookieManager|]
en: Find:
sr@ijekavianlatin: Nađi:

[ctx: CookieManager|]
en: These cookies are stored on your computer:
sr@ijekavianlatin: Ovi kolačići su uspremljeni na vašem računaru:

[ctx: CookieManager|]
en: Server
sr@ijekavianlatin: sajt

[ctx: CookieManager|]
en: Cookie name
sr@ijekavianlatin: ime kolačića

[ctx: CookieManager|]
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: CookieManager|]
en: Value:
sr@ijekavianlatin: Vrijednost:

[ctx: CookieManager|]
en: Path:
sr@ijekavianlatin: Putanja:

[ctx: CookieManager|]
en: Secure:
sr@ijekavianlatin: Bezbjednost:

[ctx: CookieManager|]
en: Expiration:
sr@ijekavianlatin: Ističe:

[ctx: CookieManager|]
en: Remove all cookies
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve kolačiće

[ctx: CookieManager|]
en: Cookie Filtering
sr@ijekavianlatin: Filtriranje kolačića

[ctx: CookieManager|]
en: <b>Cookie whitelist</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Bijela lista kolačića</b>

[ctx: CookieManager|]
en: Cookies from these servers will ALWAYS be accepted (even if you have disabled saving cookies)
sr@ijekavianlatin: Kolačići sa ovih servera će UVIJEK biti prihvatani (čak i ako isključite uspremanje kolačića)

[ctx: CookieManager|]
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

[ctx: CookieManager|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: CookieManager|]
en: <b>Cookie blacklist</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Crna lista kolačića</b>

[ctx: CookieManager|]
en: Cookies from these servers will NEVER be accepted
sr@ijekavianlatin: Kolačići sa ovih servera NIKAD neće biti prihvatani

[ctx: CookieManager|]
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

[ctx: CookieManager|]
en: Filter 3rd party cookies
sr@ijekavianlatin: Prečišćaj kolačiće treće strane

[ctx: CookieManager|]
en: <b>Cookie Settings</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Postavke kolačića</b>

[ctx: CookieManager|]
en: Allow storing of cookies
sr@ijekavianlatin: Dozvoli uspremanje kolačića

[ctx: CookieManager|]
en: Filter tracking cookies
sr@ijekavianlatin: Prečišćaj kolačiće pratioce

[ctx: DownloadItem|]
en: Remaining time unavailable
sr@ijekavianlatin: Preostalo vrijeme nije dostupno

[ctx: DownloadItem|]
en: Done - %1 (%2)
sr@ijekavianlatin: Gotovo - %1 (%2)

[ctx: DownloadItem|]
en: Error - %1
sr@ijekavianlatin: Greška - %1

[ctx: DownloadItem|]
en: Cancelled - %1
sr@ijekavianlatin: Otkazano - %1

[ctx: DownloadItem|]
en: Cancelled
sr@ijekavianlatin: Otkazano

[ctx: DownloadItem|]
en: few seconds
sr@ijekavianlatin: nekoliko sekundi

[ctx: DownloadItem|]
en: %n seconds | %n seconds
sr@ijekavianlatin[0]: %n sekunda
sr@ijekavianlatin[1]: %n sekunde
sr@ijekavianlatin[2]: %n sekundi

[ctx: DownloadItem|]
en: %n minutes | %n minutes
sr@ijekavianlatin[0]: %n minuta
sr@ijekavianlatin[1]: %n minute
sr@ijekavianlatin[2]: %n minuta

[ctx: DownloadItem|]
en: %n hours | %n hours
sr@ijekavianlatin[0]: %n sat
sr@ijekavianlatin[1]: %n sata
sr@ijekavianlatin[2]: %n sati

[ctx: DownloadItem|]
en: Unknown speed
sr@ijekavianlatin: Brzina nije poznata

[ctx: DownloadItem|]
en: Unknown size
sr@ijekavianlatin: Veličina nije poznata

[ctx: DownloadItem|]
en: %2 - unknown size (%3)
sr@ijekavianlatin: %2 - nepoznate veličine (%3)

[ctx: DownloadItem|]
en: Remaining %1 - %2 of %3 (%4)
sr@ijekavianlatin: Preostalo %1 - %2 od %3 (%4)

[ctx: DownloadItem|]
en: Open File
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl

[ctx: DownloadItem|]
en: Open Folder
sr@ijekavianlatin: Otvori fasciklu

[ctx: DownloadItem|]
en: Copy Download Link
sr@ijekavianlatin: Kopiraj vezu preuzimanja

[ctx: DownloadItem|]
en: Cancel downloading
sr@ijekavianlatin: Otkaži preuzimanje

[ctx: DownloadItem|]
en: Remove From List
sr@ijekavianlatin: Ukloni sa spiska

[ctx: DownloadItem|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: DownloadItem|]
en: Not found
sr@ijekavianlatin: Nije nađeno

[ctx: DownloadItem|]
en: Sorry, the file 
     %1 
     was not found!
sr@ijekavianlatin: Fajl 
     %1 
     nije nađen!

[ctx: DownloadManager|]
en: Download Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer preuzimanja

[ctx: DownloadManager|]
en: %1% of %2 files (%3) %4 remaining
sr@ijekavianlatin: %1% od %2 fajlova (%3) %4 do završetka

[ctx: DownloadManager|]
en: %1% - Download Manager
sr@ijekavianlatin: %1% - menadžer preuzimanja

[ctx: DownloadManager|]
en: Save file as...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj fajl kao...

[ctx: DownloadManager|]
en: MIME HTML Archive (*.mhtml)
sr@ijekavianlatin: MIME HTML arhiva (*.mhtml)

[ctx: DownloadManager|]
en: HTML Page, single (*.html)
sr@ijekavianlatin: HTML stranica, sama (*.html)

[ctx: DownloadManager|]
en: HTML Page, complete (*.html)
sr@ijekavianlatin: HTML stranica, kompletna (*.html)

[ctx: DownloadManager|]
en: Save page as...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj stranicu kao...

[ctx: DownloadManager|]
en: All files have been successfully downloaded.
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi su uspješno preuzeti.

[ctx: DownloadManager|]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

[ctx: DownloadManager|]
en: Are you sure you want to quit? All uncompleted downloads will be cancelled!
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da napustite? Sva nezavršena preuzimanja će biti otkazana!

[ctx: DownloadManager|]
en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

[ctx: DownloadOptionsDialog|]
en: Opening %1
sr@ijekavianlatin: Otvaram %1

[ctx: DownloadOptionsDialog|]
en: Download link copied.
sr@ijekavianlatin: Veza je kopirana.

[ctx: DownloadOptionsDialog|]
en: Open...
sr@ijekavianlatin: Otvori...

[ctx: DownloadOptionsDialog|]
en: Save File
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj fajl

[ctx: DownloadOptionsDialog|]
en: Download with External Manager
sr@ijekavianlatin: Preuzmi spoljašnjim menadžerom

[ctx: DownloadOptionsDialog|]
en: from:
sr@ijekavianlatin: sa:

[ctx: DownloadOptionsDialog|]
en: Copy download link
sr@ijekavianlatin: Kopiraj vezu preuzimanja

[ctx: DownloadOptionsDialog|]
en: You have chosen to open
sr@ijekavianlatin: Izabrali ste da otvorite

[ctx: History|]
en: Empty Page
sr@ijekavianlatin: Prazna stranica

[ctx: History|]
en: January
sr@ijekavianlatin: Januar

[ctx: History|]
en: February
sr@ijekavianlatin: Februar

[ctx: History|]
en: March
sr@ijekavianlatin: Mart

[ctx: History|]
en: May
sr@ijekavianlatin: Maj

[ctx: History|]
en: June
sr@ijekavianlatin: Jun

[ctx: History|]
en: July
sr@ijekavianlatin: Jul

[ctx: History|]
en: August
sr@ijekavianlatin: Avgust

[ctx: History|]
en: September
sr@ijekavianlatin: Septembar

[ctx: History|]
en: October
sr@ijekavianlatin: Oktobar

[ctx: History|]
en: November
sr@ijekavianlatin: Novembar

[ctx: History|]
en: December
sr@ijekavianlatin: Decembar

[ctx: HistoryManager|]
en: Confirmation
sr@ijekavianlatin: Potvrda

[ctx: HistoryManager|]
en: Are you sure you want to delete all history?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete sav istorijat?

[ctx: HistoryManager|]
en: Open in new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom jezičku

[ctx: HistoryManager|]
en: Open in new window
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom prozoru

[ctx: HistoryManager|]
en: Open in new private window
sr@ijekavianlatin: Otvori u privatnom prozoru

[ctx: HistoryManager|]
en: Copy url
sr@ijekavianlatin: Kopiraj adresu

[ctx: HistoryManager|]
en: Copy title
sr@ijekavianlatin: Kopiraj naslov

[ctx: HistoryManager|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: HistoryManager|]
en: History
sr@ijekavianlatin: Istorijat

[ctx: HistoryManager|]
en: Clear All History
sr@ijekavianlatin: Obriši istorijat

[ctx: HistoryMenu|]
en: Empty
sr@ijekavianlatin: Prazno

[ctx: HistoryMenu|]
en: Restore All Closed Tabs
sr@ijekavianlatin: Vrati sve zatvorene jezičke

[ctx: HistoryMenu|]
en: Clear list
sr@ijekavianlatin: Očisti spisak

[ctx: HistoryMenu|]
en: Hi&story
sr@ijekavianlatin: &Istorijat

[ctx: HistoryMenu|]
en: &Back
sr@ijekavianlatin: Na&zad

[ctx: HistoryMenu|]
en: &Forward
sr@ijekavianlatin: Na&prijed

[ctx: HistoryMenu|]
en: &Home
sr@ijekavianlatin: &Domaća

[ctx: HistoryMenu|]
en: Show &All History
sr@ijekavianlatin: Prikaži &sav istorijat

[ctx: HistoryMenu|]
en: Most Visited
sr@ijekavianlatin: Najposjećenije

[ctx: HistoryMenu|]
en: Closed Tabs
sr@ijekavianlatin: Zatvoreni jezičci

[ctx: HistoryModel|]
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov

[ctx: HistoryModel|]
en: Address
sr@ijekavianlatin: adresa

[ctx: HistoryModel|]
en: Visit Date
sr@ijekavianlatin: datum posjete

[ctx: HistoryModel|]
en: Visit Count
sr@ijekavianlatin: broj posjeta

[ctx: HistoryModel|]
en: Today
sr@ijekavianlatin: Danas

[ctx: HistoryModel|]
en: This Week
sr@ijekavianlatin: Ove nedjelje

[ctx: HistoryModel|]
en: This Month
sr@ijekavianlatin: Ovoga mjeseca

[ctx: LocationBar|]
en: Paste And &Go
sr@ijekavianlatin: Nalijepi i i&di

[ctx: NavigationBar|]
en: Empty Page
sr@ijekavianlatin: Prazna stranica

[ctx: NavigationBar|]
en: Back
sr@ijekavianlatin: Nazad

[ctx: NavigationBar|]
en: Forward
sr@ijekavianlatin: Naprijed

[ctx: NavigationBar|]
en: Home
sr@ijekavianlatin: Domaća

[ctx: NavigationBar|]
en: New Tab
sr@ijekavianlatin: Novi jezičak

[ctx: NavigationBar|]
en: Main Menu
sr@ijekavianlatin: Glavni meni

[ctx: NavigationBar|]
en: Clear history
sr@ijekavianlatin: Obriši istorijat

[ctx: ReloadStopButton|]
en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

[ctx: ReloadStopButton|]
en: Reload
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo

[ctx: LocationBar|]
en: Show information about this page
sr@ijekavianlatin: Prikaži podatke o ovoj stranici

[ctx: WebSearchBar|]
en: Paste And &Search
sr@ijekavianlatin: Nalijepi i &traži

[ctx: WebSearchBar|]
en: Add %1 ...
sr@ijekavianlatin: Dodaj %1 ...

[ctx: WebSearchBar|]
en: Manage Search Engines
sr@ijekavianlatin: Upravljaj motorima pretrage

[ctx: WebSearchBar|]
en: Show suggestions
sr@ijekavianlatin: Prikazuj prijedloge

[ctx: WebSearchBar|]
en: Search when engine changed
sr@ijekavianlatin: Pretražuj po promjeni motora

[ctx: NetworkManager|]
en: SSL Certificate Error!
sr@ijekavianlatin: Greška SSL sertifikata!

[ctx: NetworkManager|]
en: The page you are trying to access has the following errors in the SSL certificate:
sr@ijekavianlatin: Stranica kojoj pokušavate da pristupite ima sljedeće greške u SSL sertifikatu:

[ctx: NetworkManager|]
en: Would you like to make an exception for this certificate?
sr@ijekavianlatin: Želite li da napravite izuzetak za ovaj sertifikat?

[ctx: NetworkManager|]
en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

[ctx: NetworkManager|]
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

[ctx: NetworkManager|]
en: Save username and password for this site
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj korisničko ime i lozinku za ovaj sajt

[ctx: NetworkManager|]
en: A username and password are being requested by %1. The site says: "%2"
sr@ijekavianlatin: %1 zahtijeva korisničko ime i lozinku. Sajt kaže: „%2“

[ctx: NetworkManager|]
en: A username and password are being requested by proxy %1.
sr@ijekavianlatin: Proksi %1 zahtijeva korisničko ime i šifru.

[ctx: SslErrorDialog|]
en: SSL Certificate Error!
sr@ijekavianlatin: Greška SSL sertifikata!

[ctx: QObject|]
en: Native System Notification
sr@ijekavianlatin: Izvorna sistemska obavještenja

[ctx: EditSearchEngine|]
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: EditSearchEngine|]
en: Shortcut:
sr@ijekavianlatin: Prečica:

[ctx: EditSearchEngine|]
en: Icon:
sr@ijekavianlatin: Ikona:

[ctx: EditSearchEngine|]
en: Change...
sr@ijekavianlatin: Promijeni...

[ctx: EditSearchEngine|]
en: <b>Note: </b>%s in url or post data represent searched string
sr@ijekavianlatin: <b>Napomena:</b> %s u URL-u ili POST podacima predstavlja traženi izraz

[ctx: EditSearchEngine|]
en: Post Data:
sr@ijekavianlatin: POST podaci:

[ctx: QObject|]
en: The file is not an OpenSearch 1.1 file.
sr@ijekavianlatin: Ovaj fajl nije OpenSearch 1.1 fajl.

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Add Search Engine
sr@ijekavianlatin: Dodaj motor pretrage

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Remove Engine
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: You can't remove the default search engine.<br>Set a different engine as default before removing %1.
sr@ijekavianlatin: Ne možete da uklonite podrazumijevani motor pretrage.<br>Postavite drugi motor kao podrazumijevan prije uklanjanja %1.

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Edit Search Engine
sr@ijekavianlatin: Uredi motor pretrage

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Manage Search Engines
sr@ijekavianlatin: Menadžer motora pretrage

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Add...
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Set as default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevan

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Up
sr@ijekavianlatin: Gore

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Down
sr@ijekavianlatin: Dolje

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Search Engine
sr@ijekavianlatin: Motor pretrage

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Shortcut
sr@ijekavianlatin: Prečica

[ctx: SearchEnginesDialog|]
en: Defaults
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano

[ctx: SearchEnginesManager|]
en: Search Engine Added
sr@ijekavianlatin: Motor pretrage je dodat

[ctx: SearchEnginesManager|]
en: Search Engine "%1" has been successfully added.
sr@ijekavianlatin: Motor pretrage „%1“ je uspješno dodat.

[ctx: SearchEnginesManager|]
en: Search Engine is not valid!
sr@ijekavianlatin: Motor pretrage nije ispravan!

[ctx: SearchEnginesManager|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: SearchEnginesManager|]
en: Error while adding Search Engine <br><b>Error Message: </b> %1
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom dodavanja motora pretrage <br><b>Poruka greške: </b> %1

[ctx: AboutDialog|]
en: <p><b>Application version %1</b><br/>
sr@ijekavianlatin: <p><b>Izdanje programa %1</b><br/>

[ctx: AboutDialog|]
en: <b>QtWebEngine version %1</b></p>
sr@ijekavianlatin: <b>Kutov vebendžin, izdanje %1</b></p>

[ctx: BrowsingLibrary|]
en: History
sr@ijekavianlatin: Istorijat

[ctx: BrowsingLibrary|]
en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači

[ctx: BrowsingLibrary|]
en: Import Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače...

[ctx: BrowsingLibrary|]
en: Export Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače...

[ctx: BrowsingLibrary|]
en: Library
sr@ijekavianlatin: Biblioteka

[ctx: BrowsingLibrary|]
en: Import and Export
sr@ijekavianlatin: Uvoz i izvoz

[ctx: BrowsingLibrary|]
en: Search...
sr@ijekavianlatin: Traži...

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Done
sr@ijekavianlatin: Završeno

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Database Optimized
sr@ijekavianlatin: Baza podataka je optimizovana

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Database successfully optimized.<br/><br/><b>Database Size Before: </b>%1<br/><b>Database Size After: </b>%2
sr@ijekavianlatin: Baza podataka je uspješno optimizovana.<br/><br/><b>Veličina baze prije: </b>%1<br/><b>Veličina baze nakon: </b>%2

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Clear Recent History
sr@ijekavianlatin: Brisanje privatnih podataka

[ctx: ClearPrivateData|]
en: <b>Clear Recent History</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Obriši nedavni istorijat</b>

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Edit cookies
sr@ijekavianlatin: Uredi kolačiće

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Earlier Today
sr@ijekavianlatin: ranije danas

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Week
sr@ijekavianlatin: nedjelje

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Month
sr@ijekavianlatin: mjeseca

[ctx: ClearPrivateData|]
en: All
sr@ijekavianlatin: Sve

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Visited pages history from:
sr@ijekavianlatin: Istorijat posjećenih stranica:

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Checked items will be cleared upon clicking the Clear button.
sr@ijekavianlatin: Označene stavke će biti obrisane klikom na dugme „Obriši“.

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Local storage
sr@ijekavianlatin: Lokalno skladište

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Clear
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Web databases
sr@ijekavianlatin: Veb baze podataka

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Cache
sr@ijekavianlatin: Keš

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Optimize database
sr@ijekavianlatin: Optimizuj bazu podataka

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Cookies
sr@ijekavianlatin: Kolačići

[ctx: ClearPrivateData|]
en: Database
sr@ijekavianlatin: Baza podataka

[ctx: IconChooser|]
en: Image files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi slika

[ctx: IconChooser|]
en: Choose icon...
sr@ijekavianlatin: Izaberi ikonu...

[ctx: IconChooser|]
en: From file
sr@ijekavianlatin: Iz fajla

[ctx: IconChooser|]
en: Image (.png, .jpg, .jpeg, .gif)
sr@ijekavianlatin: Slika (.png, .jpg, .jpeg, .gif)

[ctx: IconChooser|]
en: Choose file...
sr@ijekavianlatin: Izaberi fajl...

[ctx: IconChooser|]
en: From database
sr@ijekavianlatin: Iz baze

[ctx: IconChooser|]
en: Site Url:
sr@ijekavianlatin: Url sajta:

[ctx: LicenseViewer|]
en: License Viewer
sr@ijekavianlatin: Pregledač licence

[ctx: RegisterQAppAssociation|]
en: Warning!
sr@ijekavianlatin: Upozorenje!

[ctx: SiteInfo|]
en: <b>Connection is Encrypted.</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Veza je šifrovana.</b>

[ctx: SiteInfo|]
en: <b>Connection Not Encrypted.</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Veza nije šifrovana.</b>

[ctx: SiteInfo|]
en: Copy Image Location
sr@ijekavianlatin: Kopiraj lokaciju slike

[ctx: SiteInfo|]
en: Copy Image Name
sr@ijekavianlatin: Kopiraj ime slike

[ctx: SiteInfo|]
en: Save Image to Disk
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sliku na disk

[ctx: SiteInfo|]
en: Error!
sr@ijekavianlatin: Greška!

[ctx: SiteInfo|]
en: This preview is not available!
sr@ijekavianlatin: Ovaj pregled nije dostupan!

[ctx: SiteInfo|]
en: Save image...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sliku...

[ctx: SiteInfo|]
en: Cannot write to file!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da upišem u fajl!

[ctx: SiteInfo|]
en: Loading...
sr@ijekavianlatin: Učitavam...

[ctx: SiteInfo|]
en: Preview not available
sr@ijekavianlatin: Pregled nije dostupan

[ctx: SiteInfo|]
en: Site Info
sr@ijekavianlatin: Podaci o sajtu

[ctx: SiteInfo|]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

[ctx: SiteInfo|]
en: Media
sr@ijekavianlatin: Mediji

[ctx: SiteInfo|]
en: Site address:
sr@ijekavianlatin: Adresa sajta:

[ctx: SiteInfo|]
en: Encoding:
sr@ijekavianlatin: Kodiranje:

[ctx: SiteInfo|]
en: Meta tags of site:
sr@ijekavianlatin: Meta oznake sajta:

[ctx: SiteInfo|]
en: Tag
sr@ijekavianlatin: oznaka

[ctx: SiteInfo|]
en: Value
sr@ijekavianlatin: vrijednost

[ctx: SiteInfo|]
en: <b>Security information</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Podaci o bezbjednosti</b>

[ctx: SiteInfo|]
en: Image
sr@ijekavianlatin: slika

[ctx: SiteInfo|]
en: Image address
sr@ijekavianlatin: adresa slike

[ctx: SiteInfo|]
en: <b>Preview</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Pregled</b>

[ctx: SiteInfoWidget|]
en: Your connection to this site is <b>secured</b>.
sr@ijekavianlatin: Veza sa ovim sajtom je <b>bezbjedna</b>.

[ctx: SiteInfoWidget|]
en: Your connection to this site is <b>unsecured</b>.
sr@ijekavianlatin: Veza sa ovim sajtom <b>nije bezbjedna</b>.

[ctx: SiteInfoWidget|]
en: This is your <b>%1</b> visit of this site.
sr@ijekavianlatin: Ovo je vaša <b>%1</b> posjeta ovom sajtu.

[ctx: SiteInfoWidget|]
en: You have <b>never</b> visited this site before.
sr@ijekavianlatin: <b>Niste</b> dosad posjećivali ovaj sajt.

[ctx: SiteInfoWidget|]
en: first
sr@ijekavianlatin: prva

[ctx: SiteInfoWidget|]
en: second
sr@ijekavianlatin: druga

[ctx: SiteInfoWidget|]
en: third
sr@ijekavianlatin: treća

[ctx: SiteInfoWidget|]
en: More...
sr@ijekavianlatin: Više...

[ctx: Updater|]
en: Update available
sr@ijekavianlatin: Nadogradnja je dostupna

[ctx: Updater|]
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

[ctx: PopupWebView|]
en: Inspect Element
sr@ijekavianlatin: Provjeri element

[ctx: PopupWindow|]
en: File
sr@ijekavianlatin: Fajl

[ctx: PopupWindow|]
en: Send Link...
sr@ijekavianlatin: Pošalji vezu...

[ctx: PopupWindow|]
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

[ctx: PopupWindow|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uređivanje

[ctx: PopupWindow|]
en: Find
sr@ijekavianlatin: Nađi

[ctx: PopupWindow|]
en: View
sr@ijekavianlatin: Prikaz

[ctx: PopupWindow|]
en: &Stop
sr@ijekavianlatin: &Zaustavi

[ctx: PopupWindow|]
en: &Reload
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

[ctx: PopupWindow|]
en: Zoom &In
sr@ijekavianlatin: U&veličaj

[ctx: PopupWindow|]
en: Zoom &Out
sr@ijekavianlatin: U&manji

[ctx: PopupWindow|]
en: Reset
sr@ijekavianlatin: Stvarna veličina

[ctx: PopupWindow|]
en: &Page Source
sr@ijekavianlatin: &Izvor stranice

[ctx: AcceptLanguage|]
en: Personal [%1]
sr@ijekavianlatin: Lično [%1]

[ctx: AcceptLanguage|]
en: Preferred Languages
sr@ijekavianlatin: Prioritetni jezici

[ctx: AcceptLanguage|]
en: Add...
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

[ctx: AcceptLanguage|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: AcceptLanguage|]
en: Up
sr@ijekavianlatin: Gore

[ctx: AcceptLanguage|]
en: Down
sr@ijekavianlatin: Dolje

[ctx: AddAcceptLanguage|]
en: Add Language
sr@ijekavianlatin: Dodaj jezik

[ctx: AddAcceptLanguage|]
en: Choose preferred language for web sites
sr@ijekavianlatin: Izaberite prioritetni jezik za veb stranice

[ctx: AddAcceptLanguage|]
en: Personal definition:
sr@ijekavianlatin: Posebna definicija:

[ctx: AutoFillManager|]
en: Import Passwords from File...
sr@ijekavianlatin: Uvezi lozinke iz fajla...

[ctx: AutoFillManager|]
en: Export Passwords to File...
sr@ijekavianlatin: Izvezi lozinke u fajl...

[ctx: AutoFillManager|]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Traži

[ctx: AutoFillManager|]
en: Show Passwords
sr@ijekavianlatin: Prikaži lozinke

[ctx: AutoFillManager|]
en: Change backend...
sr@ijekavianlatin: Promjena pozadine...

[ctx: AutoFillManager|]
en: Change backend:
sr@ijekavianlatin: Za pozadinu koristi:

[ctx: AutoFillManager|]
en: Are you sure that you want to show all passwords?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da prikažete sve lozinke?

[ctx: AutoFillManager|]
en: Hide Passwords
sr@ijekavianlatin: Sakrij lozinke

[ctx: AutoFillManager|]
en: Confirmation
sr@ijekavianlatin: Potvrda

[ctx: AutoFillManager|]
en: Are you sure you want to delete all passwords on your computer?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete sve lozinke sa vašeg računara?

[ctx: AutoFillManager|]
en: Edit password
sr@ijekavianlatin: Uredi lozinku

[ctx: AutoFillManager|]
en: Change password:
sr@ijekavianlatin: Izmijeni lozinku:

[ctx: AutoFillManager|]
en: Choose file...
sr@ijekavianlatin: Izaberi fajl...

[ctx: AutoFillManager|]
en: Cannot read file!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da očitam fajl!

[ctx: AutoFillManager|]
en: Successfully imported
sr@ijekavianlatin: Uspješno uvezeno

[ctx: AutoFillManager|]
en: Error while importing!
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom uvoza!

[ctx: AutoFillManager|]
en: Cannot write to file!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da upišem u fajl!

[ctx: AutoFillManager|]
en: Successfully exported
sr@ijekavianlatin: Uspješno izvezeno

[ctx: AutoFillManager|]
en: Copy Username
sr@ijekavianlatin: Kopiraj korisničko ime

[ctx: AutoFillManager|]
en: Copy Password
sr@ijekavianlatin: Kopiraj lozinku

[ctx: AutoFillManager|]
en: Edit Password
sr@ijekavianlatin: Uredi lozinku

[ctx: AutoFillManager|]
en: Passwords are stored in:
sr@ijekavianlatin: Lozinke se smještaju u:

[ctx: AutoFillManager|]
en: Change backend
sr@ijekavianlatin: Promijeni pozadinu

[ctx: AutoFillManager|]
en: Backend options
sr@ijekavianlatin: Opcije pozadine

[ctx: AutoFillManager|]
en: Passwords
sr@ijekavianlatin: Lozinke

[ctx: AutoFillManager|]
en: Server
sr@ijekavianlatin: sajt

[ctx: AutoFillManager|]
en: Username
sr@ijekavianlatin: korisničko ime

[ctx: AutoFillManager|]
en: Password
sr@ijekavianlatin: lozinka

[ctx: AutoFillManager|]
en: Import and Export
sr@ijekavianlatin: Uvoz i izvoz

[ctx: AutoFillManager|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: AutoFillManager|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: AutoFillManager|]
en: Remove All
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve

[ctx: AutoFillManager|]
en: Exceptions
sr@ijekavianlatin: Izuzeci

[ctx: JsOptions|]
en: JavaScript Options
sr@ijekavianlatin: Opcije Javaskripti

[ctx: JsOptions|]
en: Allow JavaScript to:
sr@ijekavianlatin: Dozvoli javaskripti da:

[ctx: JsOptions|]
en: Open popup windows
sr@ijekavianlatin: otvori iskačući prozor

[ctx: JsOptions|]
en: Access clipboard
sr@ijekavianlatin: pristupi klipbordu

[ctx: PluginsList|]
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

[ctx: PluginsManager|]
en: Error!
sr@ijekavianlatin: Greška!

[ctx: PluginsManager|]
en: Cannot load extension!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam proširenje!

[ctx: Preferences|]
en: Default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevan

[ctx: Preferences|]
en: Set as default
sr@ijekavianlatin: Postavi za podrazumijevan

[ctx: Preferences|]
en: Choose executable location...
sr@ijekavianlatin: Odabir lokacije izvršnog fajla...

[ctx: Preferences|]
en: OSD Notification
sr@ijekavianlatin: OSD obavještenje

[ctx: Preferences|]
en: Drag it on the screen to place it where you want.
sr@ijekavianlatin: Prevucite ga po ekranu na željeni položaj.

[ctx: Preferences|]
en: Choose download location...
sr@ijekavianlatin: Odabir odredišta za preuzimanje...

[ctx: Preferences|]
en: Choose stylesheet location...
sr@ijekavianlatin: Odabir fajla opisa stila...

[ctx: Preferences|]
en: Deleted
sr@ijekavianlatin: Obrisano

[ctx: Preferences|]
en: Choose cache path...
sr@ijekavianlatin: Odabir putanje za keš...

[ctx: Preferences|]
en: New Profile
sr@ijekavianlatin: Novi profil

[ctx: Preferences|]
en: Enter the new profile's name:
sr@ijekavianlatin: Unesite ime novog profila:

[ctx: Preferences|]
en: Error!
sr@ijekavianlatin: Greška!

[ctx: Preferences|]
en: This profile already exists!
sr@ijekavianlatin: Ovaj profil već postoji!

[ctx: Preferences|]
en: Cannot create profile directory!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim direktorijum profila!

[ctx: Preferences|]
en: Confirmation
sr@ijekavianlatin: Potvrda

[ctx: Preferences|]
en: Are you sure you want to permanently delete "%1" profile? This action cannot be undone!
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista trajno da obrišete profil „%1“? Ova radnja ne može da se poništi!

[ctx: Preferences|]
en: Note: You cannot delete active profile.
sr@ijekavianlatin: Napomena: Ne možete obrisati aktivni profil.

[ctx: Preferences|]
en: Select Color
sr@ijekavianlatin: Odabir boje

[ctx: Preferences|]
en: Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke

[ctx: Preferences|]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

[ctx: Preferences|]
en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

[ctx: Preferences|]
en: Tabs
sr@ijekavianlatin: Jezičci

[ctx: Preferences|]
en: Browsing
sr@ijekavianlatin: Pregledanje

[ctx: Preferences|]
en: Fonts
sr@ijekavianlatin: Fontovi

[ctx: Preferences|]
en: Keyboard Shortcuts
sr@ijekavianlatin: Prečice tastature

[ctx: Preferences|]
en: Downloads
sr@ijekavianlatin: Preuzimanja

[ctx: Preferences|]
en: Password Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer lozinki

[ctx: Preferences|]
en: Privacy
sr@ijekavianlatin: Privatnost

[ctx: Preferences|]
en: Notifications
sr@ijekavianlatin: Obavještenja

[ctx: Preferences|]
en: Extensions
sr@ijekavianlatin: Proširenja

[ctx: Preferences|]
en: Spell Check
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa

[ctx: Preferences|]
en: Other
sr@ijekavianlatin: Ostalo

[ctx: Preferences|]
en: Use current
sr@ijekavianlatin: Koristi tekuću

[ctx: Preferences|]
en: Create New
sr@ijekavianlatin: Napravi novi

[ctx: Preferences|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: Preferences|]
en: <b>Launching</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Pokretanje</b>

[ctx: Preferences|]
en: After launch:
sr@ijekavianlatin: Po pokretanju:

[ctx: Preferences|]
en: Open blank page
sr@ijekavianlatin: otvori praznu stranicu

[ctx: Preferences|]
en: Open homepage
sr@ijekavianlatin: otvori domaću stranicu

[ctx: Preferences|]
en: Open speed dial
sr@ijekavianlatin: otvori brzo biranje

[ctx: Preferences|]
en: Restore session
sr@ijekavianlatin: obnovi sesiju

[ctx: Preferences|]
en: Homepage:
sr@ijekavianlatin: Domaća stranica:

[ctx: Preferences|]
en: On new tab:
sr@ijekavianlatin: Na novom jezičku:

[ctx: Preferences|]
en: Open blank tab
sr@ijekavianlatin: otvori prazan jezičak

[ctx: Preferences|]
en: Open other page...
sr@ijekavianlatin: otvori drugu stranicu...

[ctx: Preferences|]
en: <b>Profiles</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Profili</b>

[ctx: Preferences|]
en: Startup profile:
sr@ijekavianlatin: Početni profil:

[ctx: Preferences|]
en: Check for updates on start
sr@ijekavianlatin: Potraži nadogradnje po pokretanju

[ctx: Preferences|]
en: Active profile:
sr@ijekavianlatin: Aktivni profil:

[ctx: Preferences|]
en: Don't load tabs until selected
sr@ijekavianlatin: Ne učitavaj jezičke dok ne budu izabrani

[ctx: Preferences|]
en: Check Now
sr@ijekavianlatin: Provjeri odmah

[ctx: Preferences|]
en: Themes
sr@ijekavianlatin: Teme

[ctx: Preferences|]
en: Advanced options
sr@ijekavianlatin: Napredne opcije

[ctx: Preferences|]
en: Show StatusBar on start
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku stanja po pokretanju

[ctx: Preferences|]
en: Show Bookmarks ToolBar on start
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku obilježivača po pokretanju

[ctx: Preferences|]
en: Show Navigation ToolBar on start
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku navigacije po pokretanju

[ctx: Preferences|]
en: Enable instant Bookmarks ToolBar
sr@ijekavianlatin: Traka brzih obilježivača

[ctx: Preferences|]
en: <b>Browser Window</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Prozor pregledača</b>

[ctx: Preferences|]
en: Tabs behaviour
sr@ijekavianlatin: Ponašanje jezičaka

[ctx: Preferences|]
en: Hide tabs when there is only one tab
sr@ijekavianlatin: Sakrij traku sa jezičcima kada ima samo jedan

[ctx: Preferences|]
en: Activate last tab when closing active tab
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj prethodno korišćen jezičak pri zatvaranju tekućeg

[ctx: Preferences|]
en: Open new tabs after active tab
sr@ijekavianlatin: Otvaraj nove jezičke poslije aktivnog

[ctx: Preferences|]
en: Open new empty tabs after active tab
sr@ijekavianlatin: Otvaraj prazne jezičke poslije aktivnog

[ctx: Preferences|]
en: Open popup windows in tabs
sr@ijekavianlatin: Otvaraj iskačuće prozore u jezičcima

[ctx: Preferences|]
en: Always switch between tabs with mouse wheel
sr@ijekavianlatin: Uvijek prebacuj jezičke točkićem miša

[ctx: Preferences|]
en: Automatically switch to newly opened tab
sr@ijekavianlatin: Automatski fokusiraj novootvoreni jezičak

[ctx: Preferences|]
en: Don't close window upon closing last tab
sr@ijekavianlatin: Ne zatvaraj prozor po zatvaranju posljednjeg jezička

[ctx: Preferences|]
en: Ask when closing multiple tabs
sr@ijekavianlatin: Potvrdi zatvaranje prozora sa više jezičaka

[ctx: Preferences|]
en: Show closed tabs button
sr@ijekavianlatin: Prikaži dugme zatvorenih jezičaka

[ctx: Preferences|]
en: Show close buttons on inactive tabs:
sr@ijekavianlatin: Dugme za zatvaranje na neaktivnim jezičcima:

[ctx: Preferences|]
en: Automatic
sr@ijekavianlatin: automatski

[ctx: Preferences|]
en: Always
sr@ijekavianlatin: uvijek

[ctx: Preferences|]
en: Never
sr@ijekavianlatin: nikad

[ctx: Preferences|]
en: Address Bar behaviour
sr@ijekavianlatin: Ponašanje trake adrese

[ctx: Preferences|]
en: Suggest when typing into address bar:
sr@ijekavianlatin: Pri kucanju u traci adrese predlaži:

[ctx: Preferences|]
en: History and Bookmarks
sr@ijekavianlatin: istorijat i obilježivače

[ctx: Preferences|]
en: History
sr@ijekavianlatin: istorijat

[ctx: Preferences|]
en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: obilježivače

[ctx: Preferences|]
en: Nothing
sr@ijekavianlatin: ništa

[ctx: Preferences|]
en: Enable inline suggestions
sr@ijekavianlatin: Prijedlozi u liniji

[ctx: Preferences|]
en: Press "Shift" to not switch the tab but load the url in the current tab
sr@ijekavianlatin: Pritisnite Shift taster da učitate URL u tekućem jezičku

[ctx: Preferences|]
en: Propose to switch tab if completed url is already loaded
sr@ijekavianlatin: Predlaži aktiviranje jezička ako je URL već otvoren

[ctx: Preferences|]
en: Always show go icon
sr@ijekavianlatin: Uvijek prikazuj ikonu „idi na sajt“

[ctx: Preferences|]
en: Select all text by double clicking in address bar
sr@ijekavianlatin: Izaberi sav tekst dvoklikom u traci adrese

[ctx: Preferences|]
en: Select all text by clicking in address bar
sr@ijekavianlatin: Izaberi sav tekst klikom u traci adrese

[ctx: Preferences|]
en: Enable automatic searching from the address bar
sr@ijekavianlatin: Automatska pretraga sa trake adrese

[ctx: Preferences|]
en: Search with Default Engine
sr@ijekavianlatin: Traži pomoću podrazumijevanog motora

[ctx: Preferences|]
en: Show loading progress in address bar
sr@ijekavianlatin: Prikaži napredak učitavanja u traci adrese

[ctx: Preferences|]
en: Fill
sr@ijekavianlatin: Ispun

[ctx: Preferences|]
en: Bottom
sr@ijekavianlatin: Dno

[ctx: Preferences|]
en: Top
sr@ijekavianlatin: Vrh

[ctx: Preferences|]
en: Custom color:
sr@ijekavianlatin: Posebna boja:

[ctx: Preferences|]
en: Select color
sr@ijekavianlatin: Izaberi boju

[ctx: Preferences|]
en: Reset
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana

[ctx: Preferences|]
en: Web Configuration
sr@ijekavianlatin: Veb postavke

[ctx: Preferences|]
en: Allow Pepper Plugins (Flash plugin)
sr@ijekavianlatin: Dozvoli Peper priključke (Fleš)

[ctx: Preferences|]
en: Allow JavaScript
sr@ijekavianlatin: Dozvoli Javaskripte

[ctx: Preferences|]
en: Include links in focus chain
sr@ijekavianlatin: Uključi veze u lanac fokusa

[ctx: Preferences|]
note: try to detect possible XSS attacks when executing javascript
en: Enable XSS Auditing
sr@ijekavianlatin: Uključi IksSS provjeravanje

[ctx: Preferences|]
en: Animated scrolling
sr@ijekavianlatin: Animirano klizanje

[ctx: Preferences|]
en: Enable spatial navigation
sr@ijekavianlatin: Prostorna navigacija

[ctx: Preferences|]
en: Mouse wheel scrolls
sr@ijekavianlatin: Točkić miša kliza

[ctx: Preferences|]
en: lines on page
sr@ijekavianlatin: linija na stranici

[ctx: Preferences|]
en: Default zoom on pages:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano uveličanje stranica:

[ctx: Preferences|]
en: Local Storage
sr@ijekavianlatin: Lokalno skladište

[ctx: Preferences|]
en: Allow storing network cache on disk
sr@ijekavianlatin: Dozvoli smještanje mrežnog keša na disk

[ctx: Preferences|]
en: Store cache in:
sr@ijekavianlatin: Smještaj keš u:

[ctx: Preferences|]
en: Allow saving history
sr@ijekavianlatin: Dozvoli čuvanje istorijata

[ctx: Preferences|]
en: Delete history on close
sr@ijekavianlatin: Obriši istorijat po zatvaranju

[ctx: Preferences|]
en: Allow local storage of HTML5 web content
sr@ijekavianlatin: Dozvoli lokalno smještanje HTML5 veb sadržaja

[ctx: Preferences|]
en: Delete locally stored HTML5 web content on close
sr@ijekavianlatin: Obriši lokalni HTML5 veb sadržaj po zatvaranju

[ctx: Preferences|]
en: Delete now
sr@ijekavianlatin: Obriši sada

[ctx: Preferences|]
en: Proxy Configuration
sr@ijekavianlatin: Postavke proksija

[ctx: Preferences|]
en: System proxy configuration
sr@ijekavianlatin: Sistemske postavke

[ctx: Preferences|]
en: Manual configuration
sr@ijekavianlatin: Ručne postavke

[ctx: Preferences|]
en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

[ctx: Preferences|]
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

[ctx: Preferences|]
en: <b>Font Families</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Porodice fonta</b>

[ctx: Preferences|]
en: Standard
sr@ijekavianlatin: Standardni

[ctx: Preferences|]
en: Fixed
sr@ijekavianlatin: Fiksni

[ctx: Preferences|]
en: Serif
sr@ijekavianlatin: Serifni

[ctx: Preferences|]
en: Sans Serif
sr@ijekavianlatin: Beserifni

[ctx: Preferences|]
en: Cursive
sr@ijekavianlatin: Kurzivni

[ctx: Preferences|]
en: Fantasy
sr@ijekavianlatin: Fantazijski

[ctx: Preferences|]
en: <b>Font Sizes</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Veličine fonta</b>

[ctx: Preferences|]
en: Fixed Font Size
sr@ijekavianlatin: Fiksni font

[ctx: Preferences|]
en: Default Font Size
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani font

[ctx: Preferences|]
en: Minimum Font Size
sr@ijekavianlatin: Najmanja veličina

[ctx: Preferences|]
en: Minimum Logical Font Size
sr@ijekavianlatin: Najmanja moguća veličina

[ctx: Preferences|]
en: <b>Shortcuts</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Prečice</b>

[ctx: Preferences|]
en: Switch to tabs with Alt + number of tab
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj jezičke sa Alt + broj jezička

[ctx: Preferences|]
en: Load speed dials with Ctrl + number of speed dial
sr@ijekavianlatin: Učitavaj brza biranja sa Ctrl + broj brzog biranja

[ctx: Preferences|]
en: Existing shortcuts:<br/><b>1</b> - previous tab<br/><b>2</b> - next tab<br/><b>/</b> - search on page
sr@ijekavianlatin: Dostupne prečice:<br/><b>1</b> - prethodni jezičak<br/><b>2</b> - sljedeći jezičak<br/><b>/</b> - pretraga

[ctx: Preferences|]
en: Use single key shortcuts
sr@ijekavianlatin: Jednotasterske prečice

[ctx: Preferences|]
en: If unchecked, prevents accidental exit from the application if the Ctrl-W shortcut was intended.
sr@ijekavianlatin: Ako nije označeno, sprečava slučajan izlaz iz programa ako ste umesto Ctrl-W unijeli ovu prečicu.

[ctx: Preferences|]
en: Close application with Ctrl-Q
sr@ijekavianlatin: Zatvori program sa Ctrl-Q

[ctx: Preferences|]
en: <b>Download Location</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Odredište preuzimanja</b>

[ctx: Preferences|]
en: Ask everytime for download location
sr@ijekavianlatin: Pitaj svaki put za odredište

[ctx: Preferences|]
en: Use defined location:
sr@ijekavianlatin: Koristi odredište:

[ctx: Preferences|]
en: <b>Download Options</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Opcije preuzimanja</b>

[ctx: Preferences|]
en: Close download manager when downloading finishes
sr@ijekavianlatin: Zatvori menadžera preuzimanja kada se preuzimanje završi

[ctx: Preferences|]
en: <b>External download manager</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Spoljašnji menadžer preuzimanja</b>

[ctx: Preferences|]
en: Use external download manager
sr@ijekavianlatin: Koristi spoljašnji menadžer preuzimanja

[ctx: Preferences|]
en: Executable:
sr@ijekavianlatin: Izvršna:

[ctx: Preferences|]
en: Arguments:
sr@ijekavianlatin: Argumenti:

[ctx: Preferences|]
en: Leave blank if unsure
sr@ijekavianlatin: Ostavite prazno ako niste sigurni

[ctx: Preferences|]
en: <b>%d</b> will be replaced with URL to be downloaded
sr@ijekavianlatin: <b>%d</b> će biti zamijenjeno adresom preuzimanja

[ctx: Preferences|]
en: <b>AutoFill options</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Opcije automatske popune</b>

[ctx: Preferences|]
en: Allow saving passwords from sites
sr@ijekavianlatin: Dozvoli uspremanje lozinki sa sajtova

[ctx: Preferences|]
en: <b>Cookies</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Kolačići</b>

[ctx: Preferences|]
en: <b>Other</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Razno</b>

[ctx: Preferences|]
en: JavaScript options
sr@ijekavianlatin: Podešavanje javaskripti

[ctx: Preferences|]
en: <b>JavaScript</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Javaskripte</b>

[ctx: Preferences|]
en: Cookies Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer kolačića

[ctx: Preferences|]
en: Manage JavaScript privacy options
sr@ijekavianlatin: Upravljaj postavkama privatnosti

[ctx: Preferences|]
en: Manage HTML5 permissions
sr@ijekavianlatin: Upravljaj HTML5 odobrenjima

[ctx: Preferences|]
en: Manage Cookies
sr@ijekavianlatin: Upravljaj kolačićima

[ctx: Preferences|]
en: <b>HTML5 Permissions</b>
sr@ijekavianlatin: <b>HTML5 dozvole</b>

[ctx: Preferences|]
en: HTML5 Permissions
sr@ijekavianlatin: HTML5 dozvole

[ctx: Preferences|]
en: Send Do Not Track header to servers
sr@ijekavianlatin: Šalji DNT (Ne Prati Me) zaglavlje serverima

[ctx: Preferences|]
en: Expiration timeout:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme isteka:

[ctx: Preferences|]
en:  seconds
sr@ijekavianlatin:  sekundi

[ctx: Preferences|]
en: <b>Notifications</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Obavještenja</b>

[ctx: Preferences|]
en: Use Native System Notifications (Linux only)
sr@ijekavianlatin: Koristi izvorna sistemska obavještenja (samo za Linuks)

[ctx: Preferences|]
en: Do not use Notifications
sr@ijekavianlatin: Ne koristi OSD obavještenja

[ctx: Preferences|]
en: <b>Note: </b>You can change position of OSD Notification by dragging it on the screen.
sr@ijekavianlatin: <b>Napomena: </b>Možete promijeniti položaj OSD obavještenja prevlačenjem po ekranu.

[ctx: Preferences|]
en: Use OSD Notifications
sr@ijekavianlatin: Koristi OSD obavještenja

[ctx: Preferences|]
en: <b>Spell Check options</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Opcije provjere pravopisa</b>

[ctx: Preferences|]
en: Enable Spell Check
sr@ijekavianlatin: Uključi provjeru pravopisa

[ctx: Preferences|]
en: <b>Dictionary directories</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Fascikle rječnika</b>

[ctx: Preferences|]
en: No languages found
sr@ijekavianlatin: Nema jezika

[ctx: Preferences|]
en: <b>Manage search engines</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Upravljaj motorima pretrage</b>

[ctx: Preferences|]
en: <b>User Style Sheet</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Korisnički opis stila</b>

[ctx: Preferences|]
en: Style Sheet automatically loaded with all websites:
sr@ijekavianlatin: Opis stila koji će automatski biti učitan za sve sajtove:

[ctx: Preferences|]
en: <b>Preferred language for web sites</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Prioritetni jezik za veb stranice</b>

[ctx: Preferences|]
en: <b>Change browser identification</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Promjena identifikacije pregledača</b>

[ctx: Preferences|]
en: User Agent Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer identifikacije pregledača

[ctx: Preferences|]
en: Languages
sr@ijekavianlatin: Jezici

[ctx: Preferences|]
en: Search Engines Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer motora pretrage

[ctx: ThemeManager|]
en: <b>Name:</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Ime:</b>

[ctx: ThemeManager|]
en: <b>Author:</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Autor:</b>

[ctx: ThemeManager|]
en: <b>Description:</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Opis:</b>

[ctx: ThemeManager|]
en: License
sr@ijekavianlatin: Licenca

[ctx: UserAgentDialog|]
en: Add new site
sr@ijekavianlatin: Dodavanje novog sajta

[ctx: UserAgentDialog|]
en: Edit site
sr@ijekavianlatin: Uređivanje sajta

[ctx: UserAgentDialog|]
en: Site domain:
sr@ijekavianlatin: Domen sajta:

[ctx: UserAgentDialog|]
en: User Agent:
sr@ijekavianlatin: Identifikacija:

[ctx: UserAgentDialog|]
en: User Agent Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer identifikacije pregledača

[ctx: UserAgentDialog|]
en: Change global User Agent
sr@ijekavianlatin: Promijeni identifikaciju globalno

[ctx: UserAgentDialog|]
en: Use different User Agents for specified sites
sr@ijekavianlatin: Koristite različite identifikacije za određene sajtove

[ctx: UserAgentDialog|]
en: Site
sr@ijekavianlatin: sajt

[ctx: UserAgentDialog|]
en: User Agent
sr@ijekavianlatin: identifikacija

[ctx: UserAgentDialog|]
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

[ctx: UserAgentDialog|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: UserAgentDialog|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: BookmarksSidebar|]
en: Open in new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom jezičku

[ctx: BookmarksSidebar|]
en: Open in new window
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom prozoru

[ctx: BookmarksSidebar|]
en: Open in new private window
sr@ijekavianlatin: Otvori u privatnom prozoru

[ctx: BookmarksSidebar|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: BookmarksSideBar|]
en: Search...
sr@ijekavianlatin: Traži...

[ctx: HistorySideBar|]
en: Open in new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom jezičku

[ctx: HistorySideBar|]
en: Open in new window
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom prozoru

[ctx: HistorySideBar|]
en: Open in new private window
sr@ijekavianlatin: Otvori u privatnom prozoru

[ctx: HistorySideBar|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: HistorySideBar|]
en: Search...
sr@ijekavianlatin: Traži...

[ctx: SideBar|]
en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači

[ctx: SideBar|]
en: History
sr@ijekavianlatin: Istorijat

[ctx: BrowserWindow|]
en: Close Tab
sr@ijekavianlatin: Zatvori jezičak

[ctx: TabIcon|]
en: Unmute Tab
sr@ijekavianlatin: Uključi zvuk

[ctx: TabIcon|]
en: Mute Tab
sr@ijekavianlatin: Isključi zvuk

[ctx: TabWidget|]
en: New Tab
sr@ijekavianlatin: Novi jezičak

[ctx: TabWidget|]
en: Closed tabs
sr@ijekavianlatin: Zatvoreni jezičci

[ctx: TabWidget|]
en: List of tabs
sr@ijekavianlatin: Spisak jezičaka

[ctx: TabWidget|]
en: Empty
sr@ijekavianlatin: Prazno

[ctx: TabWidget|]
en: Restore All Closed Tabs
sr@ijekavianlatin: Vrati sve zatvorene jezičke

[ctx: TabWidget|]
en: Clear list
sr@ijekavianlatin: Očisti spisak

[ctx: TabWidget|]
en: New tab
sr@ijekavianlatin: Novi jezičak

[ctx: AesInterface|]
en: Warning!
sr@ijekavianlatin: Upozorenje!

[ctx: QObject|]
en: <not set in certificate>
sr@ijekavianlatin: <nije postavljeno u sertifikatu>

[ctx: CertificateInfoWidget|]
en: <b>Issued To</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Izdat za</b>

[ctx: CertificateInfoWidget|]
en: Common Name (CN):
sr@ijekavianlatin: Zajedničko ime (CN):

[ctx: CertificateInfoWidget|]
en: Organization (O):
sr@ijekavianlatin: Organizacija (O):

[ctx: CertificateInfoWidget|]
en: Organizational Unit (OU):
sr@ijekavianlatin: Organizaciona jedinica (OU):

[ctx: CertificateInfoWidget|]
en: Serial Number:
sr@ijekavianlatin: Serijski broj:

[ctx: CertificateInfoWidget|]
en: <b>Issued By</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Izdavač</b>

[ctx: CertificateInfoWidget|]
en: <b>Validity</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Valjanost</b>

[ctx: CertificateInfoWidget|]
en: Issued On:
sr@ijekavianlatin: Datum izdavanja:

[ctx: CertificateInfoWidget|]
en: Expires On:
sr@ijekavianlatin: Datum isteka:

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Allow
sr@ijekavianlatin: dozvoli

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Deny
sr@ijekavianlatin: odbij

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: HTML5 Permissions
sr@ijekavianlatin: HTML5 dozvole

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Site
sr@ijekavianlatin: sajt

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Behaviour
sr@ijekavianlatin: radnja

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Permission for:
sr@ijekavianlatin: Dozvola za:

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Notifications
sr@ijekavianlatin: Obavještenja

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Geolocation
sr@ijekavianlatin: Geolokacija

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Microphone
sr@ijekavianlatin: Mikrofon

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Camera
sr@ijekavianlatin: Kamera

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Microphone and Camera
sr@ijekavianlatin: Mikrofon i kamera

[ctx: HTML5PermissionsDialog|]
en: Hide Pointer
sr@ijekavianlatin: Sakrij pokazivač

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: this site
sr@ijekavianlatin: ovaj sajt

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: Allow %1 to show desktop notifications?
sr@ijekavianlatin: Dozvoli da %1 prikazuje obavještenja na radnoj površi?

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: Allow %1 to locate your position?
sr@ijekavianlatin: Dozvoli da %1 pronađe vaš položaj?

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: Allow %1 to use your microphone?
sr@ijekavianlatin: Dozvoli da %1 koristi vaš mikrofon?

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: Allow %1 to use your camera?
sr@ijekavianlatin: Dozvoli da %1 koristi vašu kameru?

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: Allow %1 to use your microphone and camera?
sr@ijekavianlatin: Dozvoli da %1 koristi vaš mikrofon i kameru?

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: Allow %1 to hide your pointer?
sr@ijekavianlatin: Dozvoli da %1 sakrije pokazivač vašeg miša?

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: Remember
sr@ijekavianlatin: Upamti

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: Allow
sr@ijekavianlatin: Dozvoli

[ctx: HTML5PermissionsNotification|]
en: Deny
sr@ijekavianlatin: Odbij

[ctx: QObject|]
en: Unknown size
sr@ijekavianlatin: Veličina nije poznata

[ctx: QObject|]
en: Executable:
sr@ijekavianlatin: Izvršna:

[ctx: QObject|]
en: Arguments:
sr@ijekavianlatin: Argumenti:

[ctx: QObject|]
en: Cannot start external program
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem spoljašnji program

[ctx: QObject|]
en: Cannot start external program! %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem spoljašnji program! %1

[ctx: jsAlert|]
en: Prevent this page from creating additional dialogs
sr@ijekavianlatin: Ne dozvoli ovoj stranici da pravi još dijaloga

[ctx: WebPage|]
en: Remember my choice for this protocol
sr@ijekavianlatin: Zapamti moj izbor za za ovaj protokol

[ctx: WebPage|]
en: External Protocol Request
sr@ijekavianlatin: Zahtjev za spoljašnji protokol

[ctx: WebPage|]
en: Failed loading page
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh učitavanja stranice

[ctx: WebPage|]
en: Something went wrong while loading this page.
sr@ijekavianlatin: Nešto je pošlo kako ne treba prilikom učitavanja ove stranice.

[ctx: WebPage|]
en: Try reloading the page or closing some tabs to make more memory available.
sr@ijekavianlatin: Pokušajte ponovo da učitate stranicu ili da zatvorite neke jezičke da oslobodite memoriju.

[ctx: WebPage|]
en: Reload page
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj stranicu

[ctx: WebPage|]
en: Choose file...
sr@ijekavianlatin: Izaberi fajl...

[ctx: WebPage|]
en: Choose files...
sr@ijekavianlatin: Izaberi fajlove...

[ctx: WebPage|]
en: JavaScript alert
sr@ijekavianlatin: Javaskript upozorenje

[ctx: WebPage|]
en: Prevent this page from creating additional dialogs
sr@ijekavianlatin: Ne dozvoli ovoj stranici da pravi još dijaloga

[ctx: WebView|]
en: Empty Page
sr@ijekavianlatin: Prazna stranica

[ctx: WebView|]
en: No suggestions
sr@ijekavianlatin: Nema prijedloga

[ctx: WebView|]
en: &Back
sr@ijekavianlatin: Na&zad

[ctx: WebView|]
en: &Forward
sr@ijekavianlatin: Na&prijed

[ctx: WebView|]
en: &Add New Page
sr@ijekavianlatin: &Dodaj novu stranicu

[ctx: WebView|]
en: &Configure Speed Dial
sr@ijekavianlatin: &Podesi brzo biranje

[ctx: WebView|]
en: Reload All Dials
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj sva brza biranja

[ctx: WebView|]
en: Book&mark page
sr@ijekavianlatin: &Obilježi stranicu

[ctx: WebView|]
en: &Save page as...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj s&liku kao...

[ctx: WebView|]
en: &Copy page link
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj vezu stranice

[ctx: WebView|]
en: Send page link...
sr@ijekavianlatin: Pošalji vezu stranice...

[ctx: WebView|]
en: Select &all
sr@ijekavianlatin: Iz&aberi sve

[ctx: WebView|]
en: Show so&urce code
sr@ijekavianlatin: Prikaži &izvorni kôd

[ctx: WebView|]
en: Show info ab&out site
sr@ijekavianlatin: Po&daci o sajtu

[ctx: WebView|]
en: Open link in new &tab
sr@ijekavianlatin: Otvori vezu u novom &jezičku

[ctx: WebView|]
en: Open link in new &window
sr@ijekavianlatin: Otvori vezu u &novom prozoru

[ctx: WebView|]
en: Open link in &private window
sr@ijekavianlatin: Otvori vezu u &privatnom prozoru

[ctx: WebView|]
en: B&ookmark link
sr@ijekavianlatin: &Obilježi vezu

[ctx: WebView|]
en: &Save link as...
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj vezu kao...

[ctx: WebView|]
en: Send link...
sr@ijekavianlatin: Pošalji vezu...

[ctx: WebView|]
en: &Copy link address
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj vezu

[ctx: WebView|]
en: Show i&mage
sr@ijekavianlatin: P&rikaži sliku

[ctx: WebView|]
en: Copy image
sr@ijekavianlatin: Kopiraj sliku

[ctx: WebView|]
en: Copy image ad&dress
sr@ijekavianlatin: Kopiraj &adresu slike

[ctx: WebView|]
en: &Save image as...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj s&liku kao...

[ctx: WebView|]
en: Send image...
sr@ijekavianlatin: Pošalji sliku...

[ctx: WebView|]
en: Send text...
sr@ijekavianlatin: Pošalji tekst...

[ctx: WebView|]
en: Go to &web address
sr@ijekavianlatin: Idi na &veb adresu

[ctx: WebView|]
en: Search "%1 .." with %2
sr@ijekavianlatin: Traži „%1“ na %2

[ctx: WebView|]
en: Search with...
sr@ijekavianlatin: Traži na...

[ctx: WebView|]
en: &Play
sr@ijekavianlatin: &Pusti

[ctx: WebView|]
en: &Pause
sr@ijekavianlatin: &Pauziraj

[ctx: WebView|]
en: Un&mute
sr@ijekavianlatin: Vra&ti zvuk

[ctx: WebView|]
en: &Mute
sr@ijekavianlatin: U&tišaj

[ctx: WebView|]
en: &Copy Media Address
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj adresu medija

[ctx: WebView|]
en: &Send Media Address
sr@ijekavianlatin: P&ošalji adresu medija

[ctx: WebView|]
en: Save Media To &Disk
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj medij na disk

[ctx: WebView|]
en: Create Search Engine
sr@ijekavianlatin: Napravi motor pretrage

[ctx: WebView|]
en: &Undo
sr@ijekavianlatin: &Opozovi

[ctx: WebView|]
en: &Redo
sr@ijekavianlatin: &Ponovi

[ctx: WebView|]
en: &Cut
sr@ijekavianlatin: &Isijeci

[ctx: WebView|]
en: &Copy
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj

[ctx: WebView|]
en: &Paste
sr@ijekavianlatin: &Nalijepi

[ctx: WebView|]
en: Select All
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve

[ctx: WebView|]
en: &Reload
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

[ctx: WebView|]
en: S&top
sr@ijekavianlatin: Zaus&tavi

[ctx: SearchToolBar|]
en: No results found.
sr@ijekavianlatin: Ništa nije nađeno.

[ctx: SearchToolbar|]
en: Search:
sr@ijekavianlatin: Traži:

[ctx: SearchToolbar|]
en: Search...
sr@ijekavianlatin: Traži...

[ctx: SearchToolbar|]
en: &Match Case
sr@ijekavianlatin: &Poklapaj veličinu

[ctx: TabbedWebView|]
en: Inspect Element
sr@ijekavianlatin: Provjeri element

[ctx: PIM_Handler|]
en: Last Name
sr@ijekavianlatin: Prezime

[ctx: PIM_Handler|]
en: First Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: PIM_Handler|]
en: E-mail
sr@ijekavianlatin: E-adresu

[ctx: PIM_Handler|]
en: Mobile
sr@ijekavianlatin: Br. mobilnog

[ctx: PIM_Handler|]
en: Phone
sr@ijekavianlatin: Br. telefona

[ctx: PIM_Handler|]
en: Address
sr@ijekavianlatin: Adresu

[ctx: PIM_Handler|]
en: City
sr@ijekavianlatin: Grad

[ctx: PIM_Handler|]
en: ZIP Code
sr@ijekavianlatin: Pošt. broj

[ctx: PIM_Handler|]
en: State/Region
sr@ijekavianlatin: Sav. drž./regiju

[ctx: PIM_Handler|]
en: Country
sr@ijekavianlatin: Državu

[ctx: PIM_Handler|]
en: Home Page
sr@ijekavianlatin: Domaću stranicu

[ctx: PIM_Handler|]
en: Custom 1
sr@ijekavianlatin: Posebno 1

[ctx: PIM_Handler|]
en: Custom 2
sr@ijekavianlatin: Posebno 2

[ctx: PIM_Handler|]
en: Custom 3
sr@ijekavianlatin: Posebno 3

[ctx: PIM_Handler|]
en: Insert Personal Information
sr@ijekavianlatin: Umetni lični podatak

[ctx: PIM_Handler|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: PIM_Settings|]
en: PIM Settings
sr@ijekavianlatin: PIM postavke

[ctx: PIM_Settings|]
en: <h2>Personal Information Manager</h2>
sr@ijekavianlatin: <h2>Menadžer ličnih podataka</h2>

[ctx: PIM_Settings|]
en: Your personal information that will be used on webpages.
sr@ijekavianlatin: Vaši lični podaci koje možete da koristite na veb stranicama.

[ctx: PIM_Settings|]
en: First Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: PIM_Settings|]
en: Last Name:
sr@ijekavianlatin: Prezime:

[ctx: PIM_Settings|]
en: E-mail:
sr@ijekavianlatin: E-adresa:

[ctx: PIM_Settings|]
en: Phone:
sr@ijekavianlatin: Broj telefona:

[ctx: PIM_Settings|]
en: Mobile Phone:
sr@ijekavianlatin: Broj mobilnog tel:

[ctx: PIM_Settings|]
en: Address:
sr@ijekavianlatin: Adresa:

[ctx: PIM_Settings|]
en: City:
sr@ijekavianlatin: Grad:

[ctx: PIM_Settings|]
en: ZIP Code:
sr@ijekavianlatin: Poštanski broj:

[ctx: PIM_Settings|]
en: State/Region:
sr@ijekavianlatin: Savezna drž./regija:

[ctx: PIM_Settings|]
en: Country:
sr@ijekavianlatin: Država:

[ctx: PIM_Settings|]
en: Home Page:
sr@ijekavianlatin: Domaća stranica:

[ctx: PIM_Settings|]
en: Custom 1:
sr@ijekavianlatin: Posebno 1:

[ctx: PIM_Settings|]
en: Custom 2:
sr@ijekavianlatin: Posebno 2:

[ctx: PIM_Settings|]
en: Custom 3:
sr@ijekavianlatin: Posebno 3:

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: Mouse Gestures
sr@ijekavianlatin: Gestovi miša

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <h1>Mouse Gestures</h1>
sr@ijekavianlatin: <h1>Gestovi miša</h1>

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: Mouse button:
sr@ijekavianlatin: Dugme miša:

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: Middle button
sr@ijekavianlatin: srednje

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: Right button
sr@ijekavianlatin: desno

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: onemogućeno

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: Rocker Navigation:
sr@ijekavianlatin: Brza navigacija:

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: Enable Rocker Navigation
sr@ijekavianlatin: Navigacija istorijata koristeći desno + lijevo dugme

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: Press and hold the mouse button and move your mouse in the indicated directions.
sr@ijekavianlatin: Pritisnite i držite dugme miša i pomjerajte miša u navedenim smjerovima.

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>Stop</b><br/>Stop loading page
sr@ijekavianlatin: <b>Zaustavi</b><br/>Zaustavi učitavanje stranice

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>New tab</b><br/>Open new tab
sr@ijekavianlatin: <b>Novi jezičak</b><br/>Otvori novi jezičak

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>Back</b><br/>Go back in history
sr@ijekavianlatin: <b>Nazad</b><br/>Idi nazad u istorijatu

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>Close tab</b><br/>Close current tab
sr@ijekavianlatin: <b>Zatvori jezičak</b><br/>Zatvori tekući jezičak

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>Forward</b><br/>Go forward in history
sr@ijekavianlatin: <b>Naprijed</b><br/>Idi naprijed u istorijatu

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>Previous tab</b><br/>Switch to previous tab
sr@ijekavianlatin: <b>Prethodni jezičak</b><br/>Prebaci na prethodni jezičak

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>Home</b><br/>Go to homepage
sr@ijekavianlatin: <b>Domaća</b><br/>Idi na domaću stranicu

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>Next tab</b><br/>Switch to next tab
sr@ijekavianlatin: <b>Sljedeći jezičak</b><br/>Prebaci na sljedeći jezičak

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>Reload</b><br/>Reload page
sr@ijekavianlatin: <b>Ponovo učitaj</b><br/>Ponovo učitaj stranicu

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: <b>Duplicate</b><br/>Duplicate current tab
sr@ijekavianlatin: <b>Udvostruči</b><br/>Udvostruči tekući jezičak

[ctx: MouseGesturesSettingsDialog|]
en: License
sr@ijekavianlatin: Licenca

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: <p>runs at<br/><i>%1</i></p>
sr@ijekavianlatin: <p>pokreće se na<br/><i>%1</i></p>

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: <p>does not run at<br/><i>%1</i></p>
sr@ijekavianlatin: <p>ne pokreće se na<br/><i>%1</i></p>

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: Cannot install script
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da instaliram skriptu

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: '%1' installed successfully
sr@ijekavianlatin: „%1“ je uspješno instalirana

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: GreaseMonkey Installation
sr@ijekavianlatin: Instalacija GreaseMonkey skripte

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: <h3>GreaseMonkey Installation</h3>
sr@ijekavianlatin: <h3>Instalacija GreaseMonkey skripte</h3>

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: You are about to install this userscript into GreaseMonkey:
sr@ijekavianlatin: Instaliraćete ovu skriptu u GreaseMonkey:

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: <b>You should only install scripts from sources you trust!</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Instalirajte samo skripte od izvora kojima vjerujete!</b>

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: Are you sure you want to install it?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da je instalirate?

[ctx: GM_AddScriptDialog|]
en: Show source code of script
sr@ijekavianlatin: Prikaži izvorni kôd skripte

[ctx: GM_Icon|]
en: Open GreaseMonkey settings
sr@ijekavianlatin: GreaseMonkey postavke

[ctx: GM_Manager|]
en: '%1' is already installed
sr@ijekavianlatin: „%1“ je već instalirana

[ctx: GM_Notification|]
en: Cannot install script
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da instaliram skriptu

[ctx: GM_Notification|]
en: '%1' installed successfully
sr@ijekavianlatin: „%1“ je uspješno instalirana

[ctx: GM_Notification|]
en: This script can be installed with the GreaseMonkey plugin.
sr@ijekavianlatin: Ova skripta može biti instalirana pomoću GreaseMonkey priključka.

[ctx: GM_Notification|]
en: Install
sr@ijekavianlatin: Instaliraj

[ctx: GM_Settings|]
en: Remove script
sr@ijekavianlatin: Ukloni skriptu

[ctx: GM_Settings|]
en: Are you sure you want to remove '%1'?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite „%1“?

[ctx: GM_Settings|]
en: Add script
sr@ijekavianlatin: Dodavanje skripte

[ctx: GM_Settings|]
en: Choose name for script:
sr@ijekavianlatin: Ime za skriptu:

[ctx: GM_Settings|]
en: GreaseMonkey Scripts
sr@ijekavianlatin: GreaseMonkey skripte

[ctx: GM_Settings|]
en: <h3>GreaseMonkey Scripts</h3>
sr@ijekavianlatin: <h3>GreaseMonkey skripte</h3>

[ctx: GM_Settings|]
en: Double clicking script will show additional information
sr@ijekavianlatin: Dvoklikom ćete prikazati dodatne podatke

[ctx: GM_Settings|]
en: More scripts can be downloaded from
sr@ijekavianlatin: Skripte možete preuzeti sa

[ctx: GM_Settings|]
en: Open scripts directory
sr@ijekavianlatin: Otvori fasciklu skripti

[ctx: GM_Settings|]
en: New user script
sr@ijekavianlatin: Nova skripta

[ctx: GM_SettingsScriptInfo|]
en: Script Details of %1
sr@ijekavianlatin: Detalji skripte %1

[ctx: GM_SettingsScriptInfo|]
en: Runs at:
sr@ijekavianlatin: Pokreće se na:

[ctx: GM_SettingsScriptInfo|]
en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

[ctx: GM_SettingsScriptInfo|]
en: Version:
sr@ijekavianlatin: Izdanje:

[ctx: GM_SettingsScriptInfo|]
en: Start at:
sr@ijekavianlatin: Pokreće se pri:

[ctx: GM_SettingsScriptInfo|]
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: GM_SettingsScriptInfo|]
en: Does not run at:
sr@ijekavianlatin: Ne pokreće se na:

[ctx: GM_SettingsScriptInfo|]
en: Namespace:
sr@ijekavianlatin: Imenski prostor:

[ctx: GM_SettingsScriptInfo|]
en: Edit in text editor
sr@ijekavianlatin: Uredi skriptu

[ctx: GnomeKeyringPlugin|]
en: Gnome Keyring
sr@ijekavianlatin: Gnomov privezak

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Traži

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Confirmation
sr@ijekavianlatin: Potvrda

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Are you sure you want to delete all flash cookies on your computer?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete sve flešove kolačiće sa vašeg računara?

[ctx: FCM_Dialog|]
en: <flash cookie not selected>
sr@ijekavianlatin: <nije izabran flešov kolačić>

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Remove flash cookies
sr@ijekavianlatin: Ukloni flešove kolačiće

[ctx: FCM_Dialog|]
en:  (settings)
sr@ijekavianlatin:  (postavke)

[ctx: FCM_Dialog|]
en:  Byte
sr@ijekavianlatin:  bajta

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Remove flash cookie
sr@ijekavianlatin: Ukloni flešov kolačić

[ctx: FCM_Dialog|]
en:  [new]
sr@ijekavianlatin:  [nov]

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Origin:
sr@ijekavianlatin: Porijeklo:

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Add to whitelist
sr@ijekavianlatin: Stavi na bijelu listu

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Already whitelisted!
sr@ijekavianlatin: Već je na bijeloj listi!

[ctx: FCM_Dialog|]
en: The server "%1" is already in blacklist, please remove it first.
sr@ijekavianlatin: Server „%1“ je već na crnoj listi, najprije ga uklonite.

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Add to blacklist
sr@ijekavianlatin: Stavi na crnu listu

[ctx: FCM_Dialog|]
en: The origin "%1" is already in whitelist, please remove it first.
sr@ijekavianlatin: Porijeklo „%1“ je već na bijeloj listi, najprije ga uklonite.

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Flash Cookies
sr@ijekavianlatin: Flešovi kolačići

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Stored Flash Cookies
sr@ijekavianlatin: Uspremljeni flešovi kolačići

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Find:
sr@ijekavianlatin: Nađi:

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Last Modified:
sr@ijekavianlatin: Izmjena:

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Size:
sr@ijekavianlatin: Veličina:

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Extracted latin1 strings:
sr@ijekavianlatin: Izvučene latinične (latin1) niske:

[ctx: FCM_Dialog|]
en: These flash cookies are stored on your computer:
sr@ijekavianlatin: Ovi flešovi kolačići su uspremljeni na vašem računaru:

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Origin
sr@ijekavianlatin: porijeklo

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Reload from disk
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj sa diska

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Path:
sr@ijekavianlatin: Putanja:

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Click to open containing folder
sr@ijekavianlatin: Kliknite da biste otvorili fasciklu

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Remove all flash cookies
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve flešove kolačiće

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Flash Cookies Filtering
sr@ijekavianlatin: Filtriranje flešovih kolačića

[ctx: FCM_Dialog|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Flash cookie whitelist</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Bijela lista flešovih kolačića</span></p></body></html>

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Flash cookies from these origins will not be deleted automatically. (Also detection of them will not be notified to user.)
sr@ijekavianlatin: Kolačići ovog porijekla neće biti brisani automatski. (Takođe, korisnik neće biti obavješten ako budu otkriveni.)

[ctx: FCM_Dialog|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Flash cookie blacklist</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Crna lista flešovih kolačića</span></p></body></html>

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Flash cookies from these origins will be deleted without any notification.
sr@ijekavianlatin: Kolačići ovog porijekla biće automatski obrisani bez ikakvog obavještenja.

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

[ctx: FCM_Dialog|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Flash Cookie Settings</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Postavke flešovih kolačića</span></p></body></html>

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Auto mode: The flash data directory will be checked regularly. and flash cookies in blacklist will be deleted automatically.
sr@ijekavianlatin: Redovna automatska provjera fascikle flešovih podataka i brisanje flešovih kolačića koji su na crnoj listi.

[ctx: FCM_Dialog|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> This settings are just applied to flash cookies, to manage HTTP cookies use <span style=" font-weight:600;">Cookies Manager</span>. </p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Napomena:</span> Ovo su postavke samo za flešove kolačiće, za upravljanje HTTP kolačićima koristite <span style=" font-weight:600;">Menadžer kolačića</span>. </p></body></html>

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Notification: User will be notified for every new flash cookie that is not in blacklist and whitelist.
sr@ijekavianlatin: Obavještenje za svaki novi flešov kolačić koji nije na crnoj ili bijeloj listi.

[ctx: FCM_Dialog|]
en: Delete all flash cookies on exit/start. (except those are in whitelist)
sr@ijekavianlatin: Obriši sve flešove kolačiće pri izlazu/pokretanju (osim onih na bijeloj listi)

[ctx: FCM_Notification|]
en: A new flash cookie was detected
sr@ijekavianlatin: Novi flešov kolačić je otkriven

[ctx: FCM_Notification|]
en: %1 new flash cookies were detected
sr@ijekavianlatin: %1 novih flešovih kolačića je otkriveno

[ctx: FCM_Notification|]
en: New flash cookie was detected!
sr@ijekavianlatin: Novi flešov kolačić je otkriven!

[ctx: FCM_Notification|]
en: View
sr@ijekavianlatin: Prikaži

[ctx: FCM_Plugin|]
en: Flash Cookie Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer flešovih kolačića

[ctx: FCM_Plugin|]
en: Show Flash Cookie Manager
sr@ijekavianlatin: Prikaži menadžera flešovih kolačića

[ctx: FCM_Plugin|]
en: !default
sr@ijekavianlatin: !podrazumevan

[ctx: FCM_Plugin|]
en: !other
sr@ijekavianlatin: !ostalo

[ctx: AutoScrollSettings|]
en: AutoScroll Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke Autoklizanja

[ctx: AutoScrollSettings|]
en: <h1>AutoScroll</h1>
sr@ijekavianlatin: <h1>Autoklizanje</h1>

[ctx: AutoScrollSettings|]
en: Scroll Divider:
sr@ijekavianlatin: Djelilac:

[ctx: AutoScrollSettings|]
en: <b>Note:</b> Setting higher divider will slow down scrolling
sr@ijekavianlatin: <b>Napomena:</b> Postavljanje djelioca na višu vrijednost će usporiti klizanje

en: Failed to launch '%s'
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo pokretanje  '%s'

en: File System
sr@ijekavianlatin: Fajl sistem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
sr@ijekavianlatin: Komentar:

en: _New Menu
sr@ijekavianlatin: _Novi Meni

en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
sr@ijekavianlatin: Naslov:

en: About...
sr@ijekavianlatin: O...

en: Configure...
sr@ijekavianlatin: Podesi...

en: Show Text
sr@ijekavianlatin: Prikaži tekst

en: Hide Text
sr@ijekavianlatin: Sakrij tekst

en: Remove this desklet
sr@ijekavianlatin: Ukloni ovaj desklet

en: Execution time (ms):
sr@ijekavianlatin: Trajanje izvršavanja

en: Loaded successfully
sr@ijekavianlatin: Uspješno učitano

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
sr@ijekavianlatin: Cinnamon je pokrenut uspješno, ali jedan ili više apleta, deskleta ili proširenja nije učitan.

en: Maximize
sr@ijekavianlatin: Maksimizuj

en: Notifications
sr@ijekavianlatin: Obavještenja

en: hour | hours
sr@ijekavianlatin[0]: sat
sr@ijekavianlatin[1]: sata
sr@ijekavianlatin[2]: sati
sr@ijekavianlatin[3]: sat

en: minute | minutes
sr@ijekavianlatin[0]: minut
sr@ijekavianlatin[1]: minuta
sr@ijekavianlatin[2]: minuta
sr@ijekavianlatin[3]: minut

en: Paused
sr@ijekavianlatin: Pauzirano

en: Unknown Artist
sr@ijekavianlatin: Nepoznat izvođač

en: Unknown Album
sr@ijekavianlatin: Nepoznat album

en: Shuffle
sr@ijekavianlatin: miješano

en: Input device
sr@ijekavianlatin: Ulazni uređaj

en: Volume
sr@ijekavianlatin: Jačina

en: Trash
sr@ijekavianlatin: Smeće

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalan

en: Standard
sr@ijekavianlatin: Uobičajeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList)
en: Username
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

en: unassigned
sr@ijekavianlatin: nedodijeljeno

en: Disabled
sr@ijekavianlatin: Deaktiviran

en: General Settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
sr@ijekavianlatin: Raspored

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
sr@ijekavianlatin: Pretresanje problema

en: Pause playback
sr@ijekavianlatin: Pauziraj puštanje

en: Stop playback
sr@ijekavianlatin: Zaustavi puštanje

en: Eject
sr@ijekavianlatin: Izbaci

en: 1 minute
sr@ijekavianlatin: %1 minut

en: Soft
sr@ijekavianlatin: lagana

en: Input
sr@ijekavianlatin: Ulaz

en: Comment
sr@ijekavianlatin: Komentar|/|$[svojstva _rod m _broj j]

en: Icons
sr@ijekavianlatin: Ikonice

en: Manual
sr@ijekavianlatin: ručno

en: Folder
sr@ijekavianlatin: fascikla

en: Configure &Bluetooth...
sr@ijekavianlatin: Podesi &Bluetooth...

en: Disconnect
sr@ijekavianlatin: Prekini vezu

en: Remote Name
sr@ijekavianlatin: Udaljeno ime

en: Paired
sr@ijekavianlatin: Uparen

en: Trusted
sr@ijekavianlatin: Pouzdan

en: Disconnecting
sr@ijekavianlatin: Prekidam vezu

en: Connecting
sr@ijekavianlatin: Povezuje se

en: Audio device
sr@ijekavianlatin: Audio uređaj

en: File transfer
sr@ijekavianlatin: Prenos fajlova

en: Send file
sr@ijekavianlatin: Pošalji fajl

en: Other device
sr@ijekavianlatin: Drugi uređaj

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
sr@ijekavianlatin: Uređaj je nedostupan

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
sr@ijekavianlatin: Povezivanje sa uređajem propalo

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
sr@ijekavianlatin: Uređaj nije spreman

en: Add New Device
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi uređaj

en: Enable Bluetooth
sr@ijekavianlatin: Uključi Bluetooth

en: Connected devices
sr@ijekavianlatin: Povezani uređaji

en: Available devices
sr@ijekavianlatin: Dostupni uređaji

en: Bluetooth is Disabled
sr@ijekavianlatin: Bluetooth je isključen

en: No Devices Found
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan uređaj

en: Bluetooth is disabled
sr@ijekavianlatin: Bluetooth je isključen

en: No adapters available
sr@ijekavianlatin: Nema nijednog adaptera

en: Bluetooth is offline
sr@ijekavianlatin: Bluetooth je van veze

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
sr@ijekavianlatin[0]: %1 povezan uređaj
sr@ijekavianlatin[1]: %1 povezana uređaja
sr@ijekavianlatin[2]: %1 povezanih uređaja
sr@ijekavianlatin[3]: %1 povezan uređaj

en: No connected devices
sr@ijekavianlatin: Nema povezanih uređaja

en: Add New Device...
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi uređaj...

en: Configure Bluetooth...
sr@ijekavianlatin: Podesi Bluetooth...

[ctx: Radio widget to set if we want the adapter to be hidden]
en: Hidden
sr@ijekavianlatin: skriven

[ctx: Radio widget to set if we want the adapter to be always visible]
en: Always visible
sr@ijekavianlatin: uvijek vidljiv

[ctx: Radio widget to set if we want the adapter to be temporarily visible]
en: Temporarily visible
sr@ijekavianlatin: privremeno vidljiv

[ctx: Discover time for the adapter]
en: 1 minute | %1 minutes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 minut
sr@ijekavianlatin[1]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[2]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[3]: 1 minut

[ctx: Name of the adapter]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: Whether the adapter is powered or not]
en: Powered
sr@ijekavianlatin: U pogonu

[ctx: Whether the adapter is visible or not]
en: Visibility
sr@ijekavianlatin: Vidljivost

[ctx: How long the adapter will be discoverable]
en: Discover Time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme otkrivanja

en: Bluetooth Adapters
sr@ijekavianlatin: Bluetooth adapteri

en: Bluetooth Adapters Control Panel Module
sr@ijekavianlatin: Kontrolni modul za bluetooth adaptere

en: (c) 2010 Rafael Fernández López
sr@ijekavianlatin: © 2010, Rafel Fernandez Lopez

en: Previous Developer and Maintainer
sr@ijekavianlatin: Prethodni programer i održavalac

en: No adapters found
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan adapter

en: No Bluetooth adapters have been found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan bluetooth adapter.

en: Bluetooth is disabled.
sr@ijekavianlatin: Bluetooth je deaktiviran.

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
sr@ijekavianlatin: Bluetooth adapter je ugašen.

en: Your default Bluetooth adapter is not visible for remote devices.
sr@ijekavianlatin: Podrazumevani bluetooth adapter nije vidljiv udaljenim uređajima.

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
sr@ijekavianlatin: Popravi

en: Interaction with Bluetooth system is not optimal.
sr@ijekavianlatin: Saradnja sa bluetooth sistemom nije optimalna.

en: Bluetooth is not completely enabled.
sr@ijekavianlatin: Bluetooth nije potpuno aktiviran.

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
sr@ijekavianlatin: telefon

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
sr@ijekavianlatin: modem

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
sr@ijekavianlatin: računar

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
sr@ijekavianlatin: mreža

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
sr@ijekavianlatin: slušalice sa mikrofonom

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
sr@ijekavianlatin: slušalice

[ctx: This device is an Audio device]
en: Audio
sr@ijekavianlatin: audio

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
sr@ijekavianlatin: tastatura

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
sr@ijekavianlatin: miš

[ctx: This device is a Joypad]
en: Joypad
sr@ijekavianlatin: džojped

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
sr@ijekavianlatin: tablica

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
sr@ijekavianlatin: periferija

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
sr@ijekavianlatin: fotoaparat

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
sr@ijekavianlatin: štampač

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, ...)]
en: Imaging
sr@ijekavianlatin: slikanje

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
sr@ijekavianlatin: nosivi

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
sr@ijekavianlatin: igračka

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
sr@ijekavianlatin: zdravlje

[ctx: Type of device: could not be determined]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
sr@ijekavianlatin: Mreža %1 (%2)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Address:
sr@ijekavianlatin: Adresa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trusted:
sr@ijekavianlatin: Pouzdan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blocked:
sr@ijekavianlatin: Blokiran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionsLabel)
en: Actions:
sr@ijekavianlatin: Radnje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, napButton)
en: Setup NAP Network...
sr@ijekavianlatin: Postavi NAP mrežu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dunButton)
en: Setup DUN Network...
sr@ijekavianlatin: Postavi DUN mrežu...

en: Bluetooth Devices
sr@ijekavianlatin: Bluetooth uređaji

en: Bluetooth Devices Control Panel Module
sr@ijekavianlatin: Kontrolni modul za bluetooth uređaje

en: Are you sure that you want to remove device "%1" from the list of known devices?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite uređaj „%1“ sa spiska poznatih uređaja?

[ctx: Title of window that asks for confirmation when removing a device]
en: Device removal
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje uređaja

en: Select a device to configure
sr@ijekavianlatin: Izaberite uređaj za podešavanje

en: No devices found
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan uređaj

en: Add new device
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi uređaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addButton)
en: Add device
sr@ijekavianlatin: Dodaj uređaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove device
sr@ijekavianlatin: Ukloni uređaj

en: Bluetooth Advanced Settings
sr@ijekavianlatin: Napredne bluetooth postavke

en: Bluetooth Advanced Settings Control Panel Module
sr@ijekavianlatin: Kontrolni modul za napredne bluetooth postavke

[ctx: 'Auto accept' option value]
en: Never
sr@ijekavianlatin: nikad

[ctx: 'Auto accept' option value]
en: Trusted devices
sr@ijekavianlatin: pouzdani uređaji

[ctx: 'Auto accept' option value]
en: All devices
sr@ijekavianlatin: svi uređaji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_receivingFiles)
en: <b>Receiving files</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Prijem fajlova</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enabled)
en: Receive files from remote devices
sr@ijekavianlatin: Primaj fajlove sa udaljenih uređaja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_autoAccept)
en: Accept automatically:
sr@ijekavianlatin: Prihvataj automatski:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_saveFiles)
en: Save files in:
sr@ijekavianlatin: Upisuj fajlove u:

en: Bluetooth Daemon
sr@ijekavianlatin: Bluetooth demon

en: (c) 2010, UFO Coders
sr@ijekavianlatin: © 2010, UFO Coders

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
sr@ijekavianlatin: %1 traži pristup ovom računaru

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust && Authorize
sr@ijekavianlatin: Vjeruj i ovlasti

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
sr@ijekavianlatin: Samo ovlasti

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
sr@ijekavianlatin: Odbij

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
sr@ijekavianlatin: %1 pita da li je PIN ispravan: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
sr@ijekavianlatin: PIN je ispravan

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
sr@ijekavianlatin: PIN nije ispravan

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
sr@ijekavianlatin: Potreban PIN za uparivanje sa %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
sr@ijekavianlatin: Uvedi PIN

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
sr@ijekavianlatin: Uvođenje PIN‑a

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
sr@ijekavianlatin: Morate unijeti PIN da biste uparili ovaj računar sa %1. Učinite to ispod.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
sr@ijekavianlatin: %1 hoće da pošalje fajl %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
sr@ijekavianlatin: Prihvati

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

en: Receiving file over Bluetooth
sr@ijekavianlatin: Primam fajl preko Bluetootha

[ctx: File transfer origin]
en: From
sr@ijekavianlatin: Sa

[ctx: File transfer destination]
en: To
sr@ijekavianlatin: Na

en: Saving file failed
sr@ijekavianlatin: Upisivanje fajla propalo

en: Bluetooth transfer failed
sr@ijekavianlatin: Prenos preko Bluetootha propao

en: Retrieving services...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam servise...

en: This address is unavailable.
sr@ijekavianlatin: Ova adresa nije dostupna.

en: Received Files
sr@ijekavianlatin: Primljeni fajlovi

en: Scanning for new devices...
sr@ijekavianlatin: Skeniram za novim uređajima...

en: Obexd service is not running.
sr@ijekavianlatin: ObexFTP‑ov servis nije u pogonu.

en: Retrieving information from remote device...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam podatke sa udaljenog uređaja...

en: Connecting to the device
sr@ijekavianlatin: Povezujem uređaj...

en: Phone memory
sr@ijekavianlatin: memorija telefona

en: External memory
sr@ijekavianlatin: spoljašnja memorija

en: Bluetooth Send File Wizard
sr@ijekavianlatin: Čarobnjak za slanje fajlova preko Bluetootha

en: Specify receiving device by MAC address.
sr@ijekavianlatin: Prijemni uređaj po MAC adresi.

en: Specify receiving device by UBI path.
sr@ijekavianlatin: Prijemni uređaj po UBI putanji.

en: Files to be sent.
sr@ijekavianlatin: Fajlovi za slanje.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1...
sr@ijekavianlatin: Povezujem %1...

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed
sr@ijekavianlatin: Povezivanje sa uređajem nije uspjelo

en: The connection to %1 has failed
sr@ijekavianlatin: Povezivanje sa uređajem %1 nije uspjelo

en: Open file...
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
sr@ijekavianlatin: Izaberite jedan ili više fajlova:

en: Selected files: <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Izabrani fajlovi: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
sr@ijekavianlatin: Izaberite uređaj sa spiska:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
sr@ijekavianlatin: Pošalji na %1

en: Sending file over Bluetooth
sr@ijekavianlatin: Šaljem fajl preko Bluetootha

en: Send Files
sr@ijekavianlatin: Pošalji fajlove

note: i18n: ectx: label, entry (enabled), group (General)
en: Enable or disable receiving files
sr@ijekavianlatin: Uključi ili isključi prijem fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
sr@ijekavianlatin: Upisuj primljene fajlove u:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
sr@ijekavianlatin: Da li dozvoliti mijenjanje deljenih fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (enableGlobalBluetooth), group (General)
en: Enable or disable the global KDE Bluetooth integration
sr@ijekavianlatin: Uključi ili isključi globalnu saradnju Bluetootha sa KDE‑om

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeće

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
sr@ijekavianlatin: Završi

en: Bluetooth Device Wizard
sr@ijekavianlatin: Čarobnjak bluetooth uređaja

en: Select a device
sr@ijekavianlatin: Izbor uređaja

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
sr@ijekavianlatin: Bluetooth adapter nije upariv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning...
sr@ijekavianlatin: Skeniram...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
sr@ijekavianlatin: Ručni PIN:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni čarobnjak

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
sr@ijekavianlatin: Postavljanje uređaja nije uspjelo

en: The setup of %1 has failed
sr@ijekavianlatin: Postavljanje uređaja %1 nije uspjelo

en: Connecting to %1...
sr@ijekavianlatin: Povezujem %1...

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
sr@ijekavianlatin: Uvedite PIN u svoju tastaturu kada se pojavi i pritisnite Enter.

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
sr@ijekavianlatin: Uvedite PIN u svoj uređaj kada se pojavi.

en: Matches
sr@ijekavianlatin: Poklapa se

en: Does not match
sr@ijekavianlatin: Ne poklapa se

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
sr@ijekavianlatin: Potvrdite da PIN prikazan na %1 odgovara ovom u čarobnjaku.

en: Amarok Applet Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer apleta za Amarok

en: (C) 2008, Aaron Seigo, (C) 2009, Leo Franchi
sr@ijekavianlatin: © 2008, Aron Dž. Sajgo, © 2009, Lio Franki

en: Aaron Seigo
sr@ijekavianlatin: Aron Dž. Sajgo

en: Original author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: Leo Franchi
sr@ijekavianlatin: Lio Franki

en: Developer
sr@ijekavianlatin: Programer

en: For install or remove, operates on applets installed for all users.
sr@ijekavianlatin: Za instaliranje ili uklanjanje, radi sa apletima dostupnim svim korisnicima.

en: List installed applets
sr@ijekavianlatin: Nabroji instalirane aplete

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the applet named <name>
sr@ijekavianlatin: Ukloni aplet po imenu

en: Removal of %1 failed.
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje %1 nije uspjelo.

en: Plugin %1 is not installed.
sr@ijekavianlatin: Priključak %1 nije instaliran.

en: Installation of %1 failed.
sr@ijekavianlatin: Instaliranje %1 nije uspjelo.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
sr@ijekavianlatin: Zahtijeva se install, remove, upgrade ili list.

en: File "%1" not found.
sr@ijekavianlatin: Fajl „%1“ nije pronađen.

en: Could not open file "%1".
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl „%1“.

en: Missing argument for option %1
sr@ijekavianlatin: Nedostaje argument za opciju „%1“.

en: Amarok Collection Scanner
    Scans directories and outputs a xml file with the results.
    For more information see http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode
    
    Usage: amarokcollectionscanner [options] <Folder(s)>
    User-modifiable Options:
    <Folder(s)>             : list of folders to scan
    -h, --help              : This help text
    -v, --version           : Print the version of this tool
    -r, --recursive         : Scan folders recursively
    -i, --incremental       : Incremental scan (modified folders only)
    -s, --restart           : After a crash, restart the scanner in its last position
        --idlepriority      : Run at idle priority
        --sharedmemory <key> : A shared memory segment to be used for restarting a scan
        --newer <path>      : Only scan directories if modification time is newer than <path>
                              Only useful in incremental scan mode
        --batch <path>      : Add the directories from the batch xml file
                              batch file format should look like this:
       <scanner>
        <directory>
         <path>/absolute/path/of/directory</path>
         <mtime>1234</mtime>   (this is optional)
        </directory>
       </scanner>
                              You can also use a previous scan result for that.
sr@ijekavianlatin: Amarokov pretraživač zbirke
    Pretražuje fascikle i kao izlaz daje XML fajl sa rezultatima.
    Za više informacija pogledajte http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode
    
    Upotreba: amarokcollectionscanner [opcije] <fascikla(e)>
    Korisnički izmenjive opcije:
    <fascikla(e)>           : lista fascikli za pretraživanje
    -h, --help              : ovaj tekst pomoći
    -v, --version           : ispisuje verziju ove alatke
    -r, --recursive         : rekurzivno pretražuje fascikle
    -i, --incremental       : postepena pretraga (samo izmijenjene fascikle)
    -s, --restart           : nakon pada pokreće pretraživač sa njegove posljednje pozicije
        --idlepriority      : pokreće s mirujućim prioritetom
        --sharedmemory <ključ> : segment dijeljene memorije koji će biti upotrebljen za ponovno pokretanje pretrage
        --newer <putanja>    : pretražuje fascikle samo ako je vrijeme zadnje izmjene novije od <putanja>
                              Korisno samo u režimu postepene pretrage
        --batch <putanja>    : dodaje fascikle iz paketnog XML fajla pretrage;
                                  fajl za paketnu pretragu treba ovako da izgleda:
       <scanner>
        <directory>
         <path>/apsolutna/putanja/do/fascikle</path>
         <mtime>1234</mtime>   (ovo je opciono)
        </directory>
       </scanner>
                                  Za ovo možete upotrijebiti i rezultat prethodne pretrage.

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
sr@ijekavianlatin: Bez grupisanja

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
sr@ijekavianlatin: Bez grupisanja (u jednom redu)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
sr@ijekavianlatin: Detaljnije

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Podaci nisu dostupni.<br />Zadati objekat <tt>KAboutData</tt> ne postoji.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Podaci nisu dostupni.<br />Zadati objekat <tt>OcsData</tt> ne postoji.</qt>

en: About %1
sr@ijekavianlatin: O %1|/|O $[dat %1]

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE %3</html>
sr@ijekavianlatin: <html><font size="5">%1</font><br /><b>verzija %2</b><br />pod KDE‑om %3</html>

en: License: %1
sr@ijekavianlatin: Licenca: %1

en: &About
sr@ijekavianlatin: &O programu

en: Get data from openDesktop.org to learn more about the team
sr@ijekavianlatin: Dobavite podatke sa openDesktop.org da saznate više o timu.

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
sr@ijekavianlatin: Koristite <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> za prijavljivanje grešaka.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
sr@ijekavianlatin: Greške prijavljujte na <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
sr@ijekavianlatin: &Autor

en: A&uthors
sr@ijekavianlatin: &Autori

en: Get data from openDesktop.org to learn more about contributors
sr@ijekavianlatin: Dobavite podatke sa openDesktop.org da saznate više o doprinosiocima.

en: &Contributors
sr@ijekavianlatin: &Doprinosioci

en: Get data from openDesktop.org to learn more about our generous donors
sr@ijekavianlatin: Dobavite podatke sa openDesktop.org da saznate više o našim velikodušnim donatorima.

en: <p>Each year in October the Amarok team organizes a funding drive called <b>Roktober</b>.</p><p>If you want your name mentioned on this list <a href="http://amarok.kde.org/donations"> donate during Roktober</a> and opt-in.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Svake godine u oktobru, Amarokov tim organizuje prikupljanje sredstava po imenu <b>Roktobar</b>.</p><p>Ako želite da vam se ime nađe na ovom spisku, <a href="http://amarok.kde.org/donations">priložite nešto tokom Roktobra</a> i navedite to.</p>

en: &Donors
sr@ijekavianlatin: &Donatori

en: T&ranslation
sr@ijekavianlatin: &Prevod

en: License Agreement
sr@ijekavianlatin: Licenca

en: Internet connection not available
sr@ijekavianlatin: Internet veza nije dostupna

en: Network error
sr@ijekavianlatin: Greška mreže

en: Unable to parse avatar image data.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raščlanim podatke slike avatara.

en: Email contributor
sr@ijekavianlatin: E‑pošta za doprinosioca

en: Visit contributor's homepage
sr@ijekavianlatin: Posjeti domaću stranicu doprinosioca

en: IRC channels:
sr@ijekavianlatin: IRC kanali:

en: Favorite music:
sr@ijekavianlatin: Omiljena muzika:

en: Visit %1's openDesktop.org profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil %1 na Otvorena površ

en: Visit %1's profile on openDesktop.org
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil %1 na Otvorena površ

en: Visit contributor's blog
sr@ijekavianlatin: Posjeti blog doprinosioca

en: Visit contributor's del.icio.us profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Deliciousu

en: Visit contributor's Digg profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Digu

en: Visit contributor's Facebook profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Facebooku

en: Visit contributor's Last.fm profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na last.fm‑u

en: Visit contributor's LinkedIn profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na LinkedInu

en: Visit contributor's MySpace homepage
sr@ijekavianlatin: Posjeti domaću stranicu doprinosioca na MySpaceu

en: Visit contributor's Reddit profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Redditu

en: Visit contributor's YouTube profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na YouTubeu

en: Visit contributor's Twitter feed
sr@ijekavianlatin: Posjeti dovod doprinosioca sa Twittera

en: Visit contributor's Wikipedia profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Wikipediji

en: Visit contributor's Xing profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Xingu

en: Visit contributor's identi.ca feed
sr@ijekavianlatin: Posjeti dovod doprinosioca sa identi.ce

en: Visit contributor's libre.fm profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Libre.fm‑u

en: Visit contributor's StackOverflow profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na StackOverflowu

en: Amarok Menu
sr@ijekavianlatin: Amarokov meni

en: Play/Pause
sr@ijekavianlatin: Pusti/pauziraj

en: Click to change
sr@ijekavianlatin: Kliknite za izmjenu

en: &Replay Gain Mode
sr@ijekavianlatin: Režim &ponovljivog pojačanja

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
sr@ijekavianlatin: &Isključeno

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
sr@ijekavianlatin: &Numera

en: Burn
sr@ijekavianlatin: Nareži

en: Current Playlist
sr@ijekavianlatin: Trenutna lista numera

en: Selected Tracks
sr@ijekavianlatin: Izabrane numere

en: Stop after current Track
sr@ijekavianlatin: Zaustavi nakon tekuće numere

en: Stop after current track: Off
sr@ijekavianlatin: Zaustavi nakon tekuće numere: isključeno

en: Stop after current track: On
sr@ijekavianlatin: Zaustavi nakon tekuće numere: uključeno

en: No track playing
sr@ijekavianlatin: Ništa nije pušteno

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati i drugu, lijevu etiketu vremena.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
sr@ijekavianlatin: Postavite ovo za prikazivanje još jedne etikete vremena u prozoru plejera, lijevo od klizača traženja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati preostalo vrijeme numere u lijevoj etiketi vremena.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
sr@ijekavianlatin: Postavite ovo za prikazivanje preostalog vremena numere umjesto proteklog vremena u prozoru plejera.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
sr@ijekavianlatin: Kojim numerama ili albumima dati prednost u nasumičnom režimu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
sr@ijekavianlatin: Numere ili albumi sa izabranim svojstvom će imati veće šanse da budu odabrani u nasumičnom režimu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
sr@ijekavianlatin: Kako smjenjivati numere u listi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
sr@ijekavianlatin: Određuje kako će Amarok smjenjivati numere u listi

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
sr@ijekavianlatin: Stanje dinamičkog režima

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, uključuje dinamički režim i numere će biti puštane prema naznačenoj dinamičkoj listi numera.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
sr@ijekavianlatin: Duplira numere u dinamičkom režimu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
sr@ijekavianlatin: Ukoliko je označeno, numere koje se dodaju u dinamičkom režimu mogu imati duplikate.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
sr@ijekavianlatin: Broj prethodnih numera.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
sr@ijekavianlatin: Broj numera koje treba ostaviti u listi numera prije trenutno puštane.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
sr@ijekavianlatin: Broj nastupajućih numera.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
sr@ijekavianlatin: Broj numera koje treba učitati u listu numera prije trenutno puštane.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati ikonicu u sistemskoj kaseti.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite Amarokovu kasetnu ikonicu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
sr@ijekavianlatin: Da li sakriti prikaz konteksta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite Amarokov prikaz konteksta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
sr@ijekavianlatin: Broj nivoa opoziva u listi numera.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Broj nivoa opoziva u listi numera.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
sr@ijekavianlatin: Da li lista numera skladišti relativnu putanju.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, ručno sačuvane liste numera u Amaroku sadržaće relativnu putanju do numera umjesto apsolutne.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
sr@ijekavianlatin: Ime fajla spoljašnjeg veb pregledača koji Amarok poziva.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
sr@ijekavianlatin: Da li automatski pribaviti nedostajuće omote albuma.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati pozadinske slike u oknu pregledača.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Automatically scroll the playlist to make the currently playing song visible
sr@ijekavianlatin: Automatski klizaj listu numera tako da tekuća numera bude vidljiva.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
sr@ijekavianlatin: Omoti albuma u pregledaču zbirke

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
sr@ijekavianlatin: Prikaz konteksta

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
sr@ijekavianlatin: Puštaj džingl prvog pokretanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Enable context applets collapse animations
sr@ijekavianlatin: Animirano sažimanje kontekstnih apleta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
sr@ijekavianlatin: Ukoliko je uključeno, kontekstni apleti će imati animaciju sažimanja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova prebrisati postojeće fajlove.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će biti prebrisani već postojeći odredišni fajlovi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova The u imenima izvođača premestiti na kraj.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju fajlova The u imenima izvođača biće premešteno na kraj, npr. „Beatles, The“.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova zamijeniti podvlakom razmake u imenima.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će razmaci u imenima fajlova biti smijenjeni podvlakom.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova uzimati slike omota za ikonice fascikli.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će slike omota biti uzimane za ikonice fascikle.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
sr@ijekavianlatin: Putanja odredišne fascikle zbirke za organizovanje fajlova.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
sr@ijekavianlatin: Putanja odredišne fascikle zbirke za organizovanje fajlova.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova preimenovati fajlove tako da su saglasni sa VFAT fajl sistemima.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će biti smijenjeni znakovi nesaglasni sa VFAT fajl sistemima (npr. „:“, „*“ i „?“).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova preimenovati fajlove tako da sadrže samo 7‑bitne ASCII znakove.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će biti smijenjeni znakovi nesaglasni sa 7‑bitnim ASCII kodiranjem.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova koristiti posebnu šemu imenovanja.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će fajlovi biti preimenovani prema posebnoj formatskoj niski.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
sr@ijekavianlatin: Formatska niska pri organizovanju fajlova, za posebnu šemu imenovanja.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključena posebna šema imena fajlova, pri organizovanju će fajlovi biti preimenovani prema ovoj formatskoj niski.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
sr@ijekavianlatin: Regularni izraz koji treba zamijeniti.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
sr@ijekavianlatin: Pri organizovanju fajlova biće smijenjene podniske koje poklapa ovaj regularni izraz.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
sr@ijekavianlatin: Niska za smjenu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
sr@ijekavianlatin: Pri organizovanju fajlova poklopljene podniske biće smijenjene ovom.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
sr@ijekavianlatin: Osnovni ili napredni režim

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
sr@ijekavianlatin: U osnovnom režimu, šema imena fajlova stvara se prevlačenjem grafičkih tokena; u naprednom režimu slike se zamjenjuju tekstom.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanja formata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
sr@ijekavianlatin: Spisak pretpodešenih formata (tokenske šeme).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
sr@ijekavianlatin: Glavna jačina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
sr@ijekavianlatin: Amarokova glavna jačina, vrijednost između 0 i 100.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite zvuk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
sr@ijekavianlatin: Da li utapati numeru kada se pritisne zaustavljanje.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite utapanje.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
sr@ijekavianlatin: Da li utapati numeru kada se pritisne pauziranje.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
sr@ijekavianlatin: Trajanje utapanja, u milisekundama

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje utapanja u milisekundama.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
sr@ijekavianlatin: Ekvilajzer: 0 = isključen, 1 do n = broj pretpodešavanja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno, ekvilajzerski priključak filtrira audio tok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: 11 Equalizer gains include pre-amp, range -100..100, 0 is normal.
sr@ijekavianlatin: 11 pojačanja ekvilajzera uključuju pretpojačanje, opseg je -100 do 100, 0 je normalno.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
sr@ijekavianlatin: Spisak naziva korisničkih pretpodešavanja ekvilajzera

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
sr@ijekavianlatin: Spisak vrijednosti korisničkih pretpodešavanja

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
sr@ijekavianlatin: Režim popravke jačine pri puštanju.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
sr@ijekavianlatin: Da li popravljati jačinu zvuka tako da sve numere zvuče isto, i da li popravku određivati po numeri ili po albumu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
sr@ijekavianlatin: Isključi ponovljivo pojačanje

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
sr@ijekavianlatin: Svaka numera iste jačine

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
sr@ijekavianlatin: Svaki album iste jačine

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje kratkog traženja, u sekundama.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje srednjeg traženja, u sekundama.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje dugog traženja, u sekundama.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
sr@ijekavianlatin: Da li pri suspendovanju pauzirati numeru koja se trenutno pušta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
sr@ijekavianlatin: Da li sprečiti odlazak sistema na spavanje dok se pušta numera.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
sr@ijekavianlatin: Treba li Amarok da počne puštanje kada se numera doda na listu (i ništa drugo se ne pušta).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
sr@ijekavianlatin: Lokalitet Amazona za dobavljanje omota

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
sr@ijekavianlatin: Određuje sa kog Amazonovog servera treba dovlačiti slike omota.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
sr@ijekavianlatin: Lokalitet Wikipedije za dobavljanje podataka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
sr@ijekavianlatin: Određuje na kom jeziku treba uzimati podatke sa Wikipedije.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
sr@ijekavianlatin: Koristi podršku za K‑obavještenja

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
sr@ijekavianlatin: Ekranski prikaz

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite ekranski prikaz (OSD).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
sr@ijekavianlatin: Koristi Growl za obavještenja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite upotrebu Growla za obavještenja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
sr@ijekavianlatin: Prozirnost

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
sr@ijekavianlatin: Učinite pozadinu OSD‑a prozirnom.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti posebne boje za OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
sr@ijekavianlatin: Možete koristiti posebne boje za OSD ako postavite ovo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
sr@ijekavianlatin: Boja fonta OSD‑a

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
sr@ijekavianlatin: Boja teksta OSD‑a. Boja se navodi po RGB‑u, kao spisak razdvojen zapetama sa tri cijela broja između 0 i 255.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
sr@ijekavianlatin: Skaliranje fonta OSD‑a

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
sr@ijekavianlatin: Množilac uveličanja fonta ekranskog prikaza, u procentima u odnosu na uobičajeno. 100 je normalna veličina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
sr@ijekavianlatin: Koliko milisekundi treba prikazivati tekst

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
sr@ijekavianlatin: Vrijeme u milisekundama za prikazivanje OSD‑a. Vrijednost 0 znači bez sakrivanja. Podrazumijevana vrijednost je 5000 ms.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
sr@ijekavianlatin: Uspravni pomjeraj

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
sr@ijekavianlatin: Uspravni položaj OSD‑a u odnosu na izabrano poravnanje ekrana i OSD‑a. Ako je izabrano poravnanje uz vrh, uspravni pomjeraj je rastojanje između gornjeg dijela OSD‑a i vrha ekrana. Ako je izabrano poravnanje uz dno, uspravni pomjeraj je razmak između donjeg dijela OSD‑a i dna ekrana.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
sr@ijekavianlatin: Ekran za OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
sr@ijekavianlatin: Ekran koji prikazuje OSD. Za jednomonitorska okruženja ovo bi trebalo da bude 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
sr@ijekavianlatin: Poravnaj OSD sa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
sr@ijekavianlatin: Relativan položaj OSD‑a. Mogući izbori su lijevo, sredina, desno i centar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen) i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Don't show when a fullscreen application is active
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj kada je aktivan cjeloekranski program

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuje OSD ukoliko je fokusiran neki drugi program koji radi u celoekranskom režimu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
sr@ijekavianlatin: Nastavi puštanje posljednje puštane numere po pokretanju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, Amarok po pokretanju nastavlja puštanje posljednje puštane numere.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
sr@ijekavianlatin: URL numere koju treba nastaviti po pokretanju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
sr@ijekavianlatin: Unutrašnje: URL numere koju treba nastaviti po pokretanju.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
sr@ijekavianlatin: Unutrašnje: Nastavi puštanje iz pauziranog stanja

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
sr@ijekavianlatin: Vrijeme od koga treba nastaviti, u milisekundama

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
sr@ijekavianlatin: Unutrašnje: Položaj u numeri od koga treba nastaviti puštanje po pokretanju.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
sr@ijekavianlatin: Spisak logičkih promjenljivih koje opisuju koji pregledači će biti vidljivi, od vrha ka dnu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
sr@ijekavianlatin: Numera puštana pri posljednjem gašenju. Vrijednost je -1 ako ništa nije puštano.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
sr@ijekavianlatin: Broj (gledano s vrha) posljednje korišćenog pregledača.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
sr@ijekavianlatin: Da li se fascikle zbirke pretražuju rekurzivno

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
sr@ijekavianlatin: Da li se fascikle zbirke pretražuju na promjene

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
sr@ijekavianlatin: Da li se izmene u metapodacima upisuju nazad

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
sr@ijekavianlatin: Da li se izmene statistike numere upisuju nazad

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
sr@ijekavianlatin: Da li se izmene omota albuma upisuju nazad

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
sr@ijekavianlatin: Najveće dimenzije ugnežđenog omota

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
sr@ijekavianlatin: Spisak fascikli u zbirci

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
sr@ijekavianlatin: Da li se brojevi numera prikazuju u pregledaču zbirke.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
sr@ijekavianlatin: Da li se godine prikazuju u pregledaču zbirke.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti Mozillin otkrivač skupa znakova pri pogađanju kodiranja ID3 oznaka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Submit played songs
sr@ijekavianlatin: Predaj puštane pjesme

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether played songs are submitted to Audioscrobbler
sr@ijekavianlatin: Da li se puštene pjesme predaju Audioscrobbleru

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime za povezivanje sa Audioscrobblerom

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
sr@ijekavianlatin: Lozinka za povezivanje sa Audioscrobblerom

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
sr@ijekavianlatin: Pošalji podatke o kompozitoru

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
sr@ijekavianlatin: Uzmi za izvođača podatke o kompozitoru sa last.fm‑u

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
sr@ijekavianlatin: Dobavi slične izvođače

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether similar songs are retrieved from Audioscrobbler
sr@ijekavianlatin: Da li se slične pjesme dobavljaju sa Audioscrobblera

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
sr@ijekavianlatin: Tip uređaja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
sr@ijekavianlatin: Tip multimedijalnog uređaja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
sr@ijekavianlatin: Tačka montiranja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
sr@ijekavianlatin: Tačka montiranja za povezivanje multimedijalnog uređaja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
sr@ijekavianlatin: Naredba montiranja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
sr@ijekavianlatin: Naredba montiranja za povezivanje multimedijalnog uređaja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
sr@ijekavianlatin: Naredba demontiranja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
sr@ijekavianlatin: Naredba demontiranja za prekidanje veze sa multimedijalnim uređajem.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
sr@ijekavianlatin: Automatski briši podemisije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
sr@ijekavianlatin: Da li se već puštene podemisije automatski brišu kada se multimedijalni uređaj poveže.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj statistiku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
sr@ijekavianlatin: Da li sinhronizovati statistiku Amaroka sa brojevima puštanja i rejtinzima na uređaju, i da li predati puštene numere last.fm‑u.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
sr@ijekavianlatin: Ručno dodati serveri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
sr@ijekavianlatin: Serveri za dijeljenje muzike koje je dodao korisnik.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
sr@ijekavianlatin: Lozinke servera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
sr@ijekavianlatin: Lozinke čuvane prema imenu domaćina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti nazive numera pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti nazive albuma pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti imena umjetnika pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti nazive žanrova pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti imena kompozitora pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti godine pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
sr@ijekavianlatin: Naziv rasporeda koji se učitava pri pokretanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
sr@ijekavianlatin: Da li će Amarok koristiti svoju unutrašnju bazu, umjesto spoljašnjeg motora.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
sr@ijekavianlatin: Ime domaćina spoljašnjeg servera koji Amarok poziva.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
sr@ijekavianlatin: Preko kojeg se porta na serveru povezati na motor baze.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
sr@ijekavianlatin: Ime baze koju će Amarok koristiti. Korisnik mora imati odgovarajuća prava pristupa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime za pristup spoljašnjoj bazi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
sr@ijekavianlatin: Lozinka korisnika spoljašnje baze.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
sr@ijekavianlatin: Odbrojava do izvršavanja provjere.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
sr@ijekavianlatin: Da li aktivirati Amarokov skriptni modul.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite Amarokov skriptni modul.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
sr@ijekavianlatin: Da li automatski ažurirati ugrađene skripte.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje ugrađenih skripti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
sr@ijekavianlatin: Da li aktivirati skriptnu konzolu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
sr@ijekavianlatin: Da li upozoravati na skripte koje pristupaju prevaziđenom API‑ju.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
sr@ijekavianlatin: Da li sačuvati tekuću sesiju pri napuštanju.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati traku raspoloženja trenutne numere u klizaču napretka, ako je dostupna.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
sr@ijekavianlatin: Uključuje i isključuje traku raspoloženja u klizaču napretka, ako je dostupna.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
sr@ijekavianlatin: Stil koji se koristi za iscrtavanje trake raspoloženja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
sr@ijekavianlatin: Faktor kvaliteta za autogenerator listi numera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
sr@ijekavianlatin: Vrijednost između 0 i 10 kojom se određuje da li se autogenerator listi optimizuje za brzinu (0) ili preciznost (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: New Bookmark
sr@ijekavianlatin: Novi obilježivač

en: Bookmark Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer obilježivača

en: Add Group
sr@ijekavianlatin: Dodaj grupu

en: Filter bookmarks
sr@ijekavianlatin: Filtriraj obilježivače

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
sr@ijekavianlatin: Počnite da kucate za postepeno filtriranje obilježivača.

en: Bookmark this Album
sr@ijekavianlatin: Obilježi album

en: Bookmark this Artist
sr@ijekavianlatin: Obilježi izvođača

en: Add Position Marker
sr@ijekavianlatin: Dodaj pozicioni obilježivač

en: Group
sr@ijekavianlatin: grupa

en: Type
sr@ijekavianlatin: vrsta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
sr@ijekavianlatin: opis

en: none
sr@ijekavianlatin: ništa

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
sr@ijekavianlatin: &Učitaj

en: &Create timecode track
sr@ijekavianlatin: &Napravi vremenski kô̂d numere

en: New Timecode Track
sr@ijekavianlatin: Novi vremenski kô̂d numere

en: Context: %1
sr@ijekavianlatin: Kontekst: %1

en: Bookmark Context View Applets
sr@ijekavianlatin: Obilježi aplete prikaza konteksta

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
sr@ijekavianlatin: Kontekst

en: Files (%1)
sr@ijekavianlatin: Fajlovi (%1)

en: Album "%1" from %2
sr@ijekavianlatin: Album „%1“ (%2)

en: Album "%1"
sr@ijekavianlatin: Album „%1“

en: Artist "%1" from %2
sr@ijekavianlatin: Izvođač „%1“ od %2

en: Artist "%1"
sr@ijekavianlatin: Izvođač „%1“

en: Bookmark Media Sources View
sr@ijekavianlatin: Obilježi prikaz medijskih izvora

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
sr@ijekavianlatin: Idi

en: Bookmark Track Position
sr@ijekavianlatin: Obilježi poziciju numere

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

en: Files/URLs to open
sr@ijekavianlatin: Fajlovi/URL‑ovi za otvaranje

en: Immediately start playing an audio cd
sr@ijekavianlatin: Odmah započni puštanje audio CD‑a

en: Skip backwards in playlist
sr@ijekavianlatin: Preskoči unazad u listi numera

en: Start playing current playlist
sr@ijekavianlatin: Počni da puštaš tekuću listu numera

en: Play if stopped, pause if playing
sr@ijekavianlatin: Pusti ako je zaustavljeno, pauziraj ako se pušta

en: Skip forwards in playlist
sr@ijekavianlatin: Preskoči unapred u listi numera

en: Additional options:
sr@ijekavianlatin: Dodatne opcije:

en: Append files/URLs to playlist
sr@ijekavianlatin: Dodaj fajlove/URL‑ove u listu numera

en: Queue URLs after the currently playing track
sr@ijekavianlatin: Stavi URL‑ove u red poslije numere koja se trenutno pušta

en: Load URLs, replacing current playlist
sr@ijekavianlatin: Učitaj URL‑ove, zamijenivši tekuću listu

en: Print verbose debugging information
sr@ijekavianlatin: Ispisuj opširne ispravljačke podatke

en: Print verbose debugging information from the audio system
sr@ijekavianlatin: Ispisuj opširne ispravljačke podatke iz zvučnog sistema

en: Disable colorization for debug output.
sr@ijekavianlatin: Isključi bojenje u ispravljačkom izlazu.

en: Allow running multiple Amarok instances
sr@ijekavianlatin: Dozvoli pokretanje više primjeraka Amaroka

en: Base for relative filenames/URLs
sr@ijekavianlatin: Osnova za relativna imena fajlova/URL‑ova

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
sr@ijekavianlatin: Amarokova baza je prijavila sledeće greške:
    %1
    U većini slučajeva moraćete da razrešite ove greške da bi Amarok radio ispravno.

en: Database Error
sr@ijekavianlatin: Greška u bazi

en: Moving files to trash
sr@ijekavianlatin: Premiještam fajlove u smeće

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
sr@ijekavianlatin: Putanja muzike, %1, postavljena je u Sistemskim postavkama.
    Želite li koristiti nju kao fasciklu zbirke?

en: Media Sources Home
sr@ijekavianlatin: Domaća medijskih izvora

en: Filter Music Sources
sr@ijekavianlatin: Filtriraj izvore muzike

en: &Media Sources
sr@ijekavianlatin: &Medijski izvori

en: Go Up in Media Sources Pane
sr@ijekavianlatin: Nagore u oknu medijskih izvora

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
sr@ijekavianlatin: Ovdje ćete pronaći lokalnu muziku, kao i muziku sa prenosnih audio plejera i CD‑ova.

en: Search collection
sr@ijekavianlatin: Pretraži zbirku

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
sr@ijekavianlatin: dodato u toku sata

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
sr@ijekavianlatin: dodato u toku dana

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
sr@ijekavianlatin: dodato ove sedmice

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
sr@ijekavianlatin: dodato ovog mjeseca

en: First Level
sr@ijekavianlatin: prvi nivo

en: Second Level
sr@ijekavianlatin: drugi nivo

en: Third Level
sr@ijekavianlatin: treći nivo

en: Show Years
sr@ijekavianlatin: godine

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
sr@ijekavianlatin: brojevi numera

en: Show Cover Art
sr@ijekavianlatin: omoti albuma

en: Merged View
sr@ijekavianlatin: Objedinjeni prikaz

en: Sort Options
sr@ijekavianlatin: Opcije ređanja

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
sr@ijekavianlatin: Bez etiketa

en: Counting...
sr@ijekavianlatin: Brojim...

en: 1 track | %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: 1 numera

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznato

en: Various Artists
sr@ijekavianlatin: Razni izvođači

en: Year - Album
sr@ijekavianlatin: godina — album

en: Track Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač numere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač albuma

en: Composer
sr@ijekavianlatin: kompozitor

en: Genre
sr@ijekavianlatin: žanr

en: Label
sr@ijekavianlatin: etiketa

en: Collection
sr@ijekavianlatin: Zbirka

en: Copy to Collection
sr@ijekavianlatin: Kopiraj u zbirku

en: Move to Collection
sr@ijekavianlatin: Premjesti u zbirku

en: Move Tracks to Trash
sr@ijekavianlatin: Premesti numere u smeće

en: Delete Tracks
sr@ijekavianlatin: Obriši numere

en: More...
sr@ijekavianlatin: Više...

en: &Add to Playlist
sr@ijekavianlatin: Dod&aj u listu numera

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
sr@ijekavianlatin: &Zamijeni listu numera

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
sr@ijekavianlatin: Organizuj fajlove

en: &Edit Track Details
sr@ijekavianlatin: &Uredi podatke numere

en: Filter Files
sr@ijekavianlatin: Filtriranje fajlova

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
sr@ijekavianlatin: Pregledač fajlova vam omogućava pregledanje fajlova bilo gdje na sistemu, bez obzira na to da li su ti fajlovi dio zbirke. Pored obavljanja osnovnih radnji, fajlove možete i dodavati u listu numera.

en: &Move to Trash
sr@ijekavianlatin: &Premesti u smeće

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
sr@ijekavianlatin: Potvrda brisanja

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da obrišete ovu %1 stavku?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da obrišete ove %1 stavke?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da obrišete ovih %1 stavki?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da obrišete ovu stavku?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
sr@ijekavianlatin: Potvrda premiještanja u smeće

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da premjestite ovu %1 stavku u smeće?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da premjestite ove %1 stavke u smeće?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da premjestite ovih %1 stavki u smeće?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da premjestite ovu stavku u smeće?

en: Automated Playlist Generator
sr@ijekavianlatin: Autogenerator listi numera

en: Create playlists by specifying criteria
sr@ijekavianlatin: Napravi listu numera zadavanjem kriterijuma

en: Add new preset
sr@ijekavianlatin: Dodaj novo pretpodešavanje

en: Edit selected preset
sr@ijekavianlatin: Uredi izabrano pretpodešavanje

en: Delete selected preset
sr@ijekavianlatin: Obriši izabrano pretpodešavanje

en: Import a new preset
sr@ijekavianlatin: Uvezi novo pretpodešavanje

en: Export the selected preset
sr@ijekavianlatin: Izvezi izabrano pretpodešavanje

en: Run APG with selected preset
sr@ijekavianlatin: Pokreni AGL sa izabranim pretpodešavanjem

en: APG Presets
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanja AGL‑a

en: Generator Optimization
sr@ijekavianlatin: Optimizacija generatora

en: Accuracy
sr@ijekavianlatin: Preciznost

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
sr@ijekavianlatin: Uređivanje naklonosti

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
sr@ijekavianlatin: Tip naklonosti:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
sr@ijekavianlatin: Ova naklonost je zamena drugoj naklonosti
    koja trenutno nije učitana ili je isključena.
    Ime izvorne naklonosti bilo je %1.

en: This bias has no settings.
sr@ijekavianlatin: Ova naklonost nema postavki.

en: Dynamic Playlists
sr@ijekavianlatin: Dinamičke liste numera

en: Dynamically updating parameter based playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera s parametarskim dinamičkim ažuriranjem

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
sr@ijekavianlatin: Uz dinamičku listu numera Amarok postaje vaš lični didžej, birajući automatski numere prema više zadatih parametara.

en: Previous:
sr@ijekavianlatin: Prethodnih:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Broj prethodnih numera koji se ostavlja u listi numera.

en: Upcoming:
sr@ijekavianlatin: Nastupajućih:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
sr@ijekavianlatin: Broj nastupajućih numera koji se dodaje u listu numera.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
sr@ijekavianlatin: Uključen

en: Turn dynamic mode on.
sr@ijekavianlatin: Uključi dinamički režim.

en: Duplicates
sr@ijekavianlatin: Duplikati

en: Allow duplicate songs in result
sr@ijekavianlatin: Dozvoli duplikate pesama u rezultatu

en: New
sr@ijekavianlatin: Nova

en: New playlist
sr@ijekavianlatin: Nova lista numera

en: Edit the selected playlist or bias
sr@ijekavianlatin: Uredi izabranu listu ili naklonost

en: Delete the selected playlist or bias
sr@ijekavianlatin: Obriši izabranu listu ili naklonost

en: Repopulate
sr@ijekavianlatin: Popuni ponovo

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
sr@ijekavianlatin: Zamijeni nadolazeće numere novima.

en: &Rename playlist
sr@ijekavianlatin: P&reimenuj listu numera

en: &Add new Bias
sr@ijekavianlatin: &Dodaj novu naklonost

en: &Clone Playlist
sr@ijekavianlatin: &Kloniraj listu numera

en: &Delete playlist
sr@ijekavianlatin: &Obriši listu numera

en: &Edit bias...
sr@ijekavianlatin: Uredi &naklonost

en: &Clone bias
sr@ijekavianlatin: &Kloniraj naklonost

en: &Delete bias
sr@ijekavianlatin: O&briši naklonost

en: &Add new bias
sr@ijekavianlatin: Dod&aj novu naklonost

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
sr@ijekavianlatin: Pregledač lista numera sadrži spisak uvezenih i sačuvanih lista. Ovdje takođe možete odrediti moćne dinamičke liste numera i upravljati pretplatama i epizodama podemisija.

en: Visible Sources
sr@ijekavianlatin: Vidljivi izvori

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
sr@ijekavianlatin: Fascikle se prikazuju samo u <b>objedinjenom prikazu</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
sr@ijekavianlatin[0]: %1 lista numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 liste numera
sr@ijekavianlatin[2]: %1 listi numera
sr@ijekavianlatin[3]: Jedna lista numera

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
sr@ijekavianlatin: Učitavam...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
sr@ijekavianlatin[0]: %1 lista numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 liste numera
sr@ijekavianlatin[2]: %1 listi numera
sr@ijekavianlatin[3]: Jedna lista numera

en: Source
sr@ijekavianlatin: izvor

en: Create an Empty Playlist
sr@ijekavianlatin: Napravi praznu listu numera

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
sr@ijekavianlatin: &Nova

en: &Rename...
sr@ijekavianlatin: P&reimenuj...

en: &Delete...
sr@ijekavianlatin: O&briši...

en: &Export As...
sr@ijekavianlatin: Izvezi &kao...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numeru
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: numeru

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
sr@ijekavianlatin: Ukloni %1 iz %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
sr@ijekavianlatin[0]: %1 liste numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 liste numera
sr@ijekavianlatin[2]: %1 listi numera
sr@ijekavianlatin[3]: liste numera

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
sr@ijekavianlatin[0]: Ukloni %1 numeru iz %2
sr@ijekavianlatin[1]: Ukloni %1 numere iz %2
sr@ijekavianlatin[2]: Ukloni %1 numera iz %2
sr@ijekavianlatin[3]: Ukloni numeru iz %2

en: Confirm Playlist Deletion
sr@ijekavianlatin: Potvrda brisanja liste numera

en: Are you sure you want to delete this playlist? | Are you sure you want to delete these %1 playlists?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da obrišete ovu %1 listu numera?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da obrišete ove %1 liste numera?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da obrišete ovih %1 listi numera?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da obrišete ovu listu numera?

[ctx: %1 is playlist provider pretty name]
en: Yes, delete from %1.
sr@ijekavianlatin: Da, obriši sa %1.

en: Use relative path for &saving
sr@ijekavianlatin: Relativna putanja pri &upisivanju

en: Save As
sr@ijekavianlatin: Upisivanje kao

en: &Rename Folder...
sr@ijekavianlatin: &Preimenuj fasciklu...

en: &Delete Folder
sr@ijekavianlatin: &Obriši fasciklu

en: New name
sr@ijekavianlatin: Novo ime

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
sr@ijekavianlatin: Unesite novo ime fascikle:

en: Confirm Delete
sr@ijekavianlatin: Potvrda brisanja

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete ovu fasciklu i njen sadržaj?

en: Yes, delete folder.
sr@ijekavianlatin: Da, obriši fasciklu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
sr@ijekavianlatin: Podemisije

en: List of podcast subscriptions and episodes
sr@ijekavianlatin: Spisak pretplaćenih podemisija i epizoda

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
sr@ijekavianlatin: Upravljajte pretplatama na podemisije i pregledajte pojedinačne epizode. Odavdje se takođe preuzimaju epizode, a možete naznačiti Amaroku i da ih automatski preuzima.

en: &Add Podcast
sr@ijekavianlatin: &Dodaj podemisiju

en: &Update All
sr@ijekavianlatin: &Ažuriraj sve

en: Import OPML File
sr@ijekavianlatin: Uvezi OPML fajl

en: By
sr@ijekavianlatin: —

[ctx: Podcast published on date]
en: On
sr@ijekavianlatin: Od

en: File Size:
sr@ijekavianlatin: Veličina fajla:

en: Subscription Date:
sr@ijekavianlatin: Datum pretplate:

en: Keywords:
sr@ijekavianlatin: Ključne riječi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
sr@ijekavianlatin: Dodaj podemisiju...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
sr@ijekavianlatin: dodaj podemisiju...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
sr@ijekavianlatin: Osvježi sve podemisije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
sr@ijekavianlatin: Podesi podemisije...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
sr@ijekavianlatin: Period pretraživanja...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
sr@ijekavianlatin[0]: %1 kanal
sr@ijekavianlatin[1]: %1 kanala
sr@ijekavianlatin[2]: %1 kanala
sr@ijekavianlatin[3]: 1 kanal

en: Summary
sr@ijekavianlatin: Sažetak

en: Add Podcast
sr@ijekavianlatin: Dodavanje podemisije

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
sr@ijekavianlatin: Unesite URL RSS 1.0, 2.0 ili Atom dovoda:

en: Saved Playlists
sr@ijekavianlatin: Sačuvane liste numera

en: User generated and imported playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera koje je stvorio ili uvezao korisnik.

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
sr@ijekavianlatin: Stvara, uređuje, organizuje i učitava liste numera. Amarok ovdje automatski dodaje sve liste numere koje pronađe tokom pretrage zbirke i sve koje ste sačuvali.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
sr@ijekavianlatin: Internet pregledač služi za pregledanje izvora sadržaja na vezi koji se ugrađuju direktno u Amarok. Amarok se dostavlja sa određenim brojem ovih izvora, ali se još mnogo njih može pridodati putem skripti.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Configure General Options
sr@ijekavianlatin: Postavke opštih opcija

en: Local Collection
sr@ijekavianlatin: Lokalna zbirka

en: Configure Local Collection
sr@ijekavianlatin: Postavke lokalne zbirke

en: Metadata
sr@ijekavianlatin: Metapodaci

en: Configure Metadata Handling
sr@ijekavianlatin: Postavke obrade metapodataka

en: Playback
sr@ijekavianlatin: Puštanje

en: Configure Playback
sr@ijekavianlatin: Postavke puštanja

en: Configure Notifications
sr@ijekavianlatin: Postavke obavještenja

en: Database
sr@ijekavianlatin: Baza

en: Configure Database
sr@ijekavianlatin: Podesi bazu

en: Configure Plugins
sr@ijekavianlatin: Podesi priključke

en: Configure Scripts
sr@ijekavianlatin: Podesi skripte

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
sr@ijekavianlatin: Postavke zbirke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
sr@ijekavianlatin: Fascikle zbirke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
sr@ijekavianlatin: Kroz ove fascikle će biti potraženi mediji koji će činiti vašu zbirku. Možete kliknuti desnim na fasciklu da biste je pojedinačno pretražili, ukoliko je prethodno izabrana:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
sr@ijekavianlatin: Uvoz muzike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
sr@ijekavianlatin: Da li da Amarok transkodira numere kada se kopiraju ili premeste u lokalnu zbirku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj numere:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
sr@ijekavianlatin: Amarok je uspeo da uspostavi uspešnu vezu sa bazom podataka.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
sr@ijekavianlatin: Izmene u postavkama baze podataka stupiće
    na snagu poštu se Amarok ponovo pokrene.

en: Database settings changed
sr@ijekavianlatin: Postavke baze izmijenjene

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
sr@ijekavianlatin: lozinka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
sr@ijekavianlatin: Popunite da bi se koristila spoljašnja baza. Podrazumevano se već koristi ugnežđena MySQL baza.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
sr@ijekavianlatin: &Spoljašnja MySQL baza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke povezivanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
sr@ijekavianlatin: Unesite ime postojećeg MySQL servera_!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
sr@ijekavianlatin: Unesite broj porta za pristup serveru. Podrazumevano je 3306._!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
sr@ijekavianlatin: Unesite lozinku podrazumijevanog korisnika._!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
sr@ijekavianlatin: &Lozinka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
sr@ijekavianlatin: Unesite korisničko ime za pristup bazi sa punim dozvolama pristupa._!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
sr@ijekavianlatin: &Baza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
sr@ijekavianlatin: Unesite ime baze. Podrazumevano je amarokdb._!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
sr@ijekavianlatin: Isprobaj vezu sa bazom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
sr@ijekavianlatin: Amarok očekuje da navedena baza i korisnički nalog već postoje. Korisnik takođe mora imati sve dozvole za pristup bazi. Izmene će stupiti na snagu tek pošto se Amarok ponovo pokrene.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
sr@ijekavianlatin: Ukoliko baza već nije podešena, možete to učiniti sljedećim SQL naredbama (uz unos ispravne lozinke):

en: Excluded Labels
sr@ijekavianlatin: Isključene etikete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
sr@ijekavianlatin: Dodaj ovu etiketu na spisak isključenih

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
sr@ijekavianlatin: Etiketa koju treba isključiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
sr@ijekavianlatin: Sinhronizacija statistike neće dirati izabrane etikete

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
sr@ijekavianlatin: Opšte opcije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
sr@ijekavianlatin: Popunite da uključite Amarokovu ikonicu u sistemskoj kaseti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
sr@ijekavianlatin: &Kasetna ikonica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
sr@ijekavianlatin: Popunite za automatsko dobavljanje omota sa Interneta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
sr@ijekavianlatin: Automatski &dobavi omote albuma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
sr@ijekavianlatin: Popunite ako želite animirano sažimanje kontekstnih apleta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
sr@ijekavianlatin: Pozadinska slika u panelu pregledača

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
sr@ijekavianlatin: Opcije liste numera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
sr@ijekavianlatin: Popunite za automatsko klizanje liste numera tako da tekuća numera uvek bude vidljiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
sr@ijekavianlatin: Automatski otklizaj listu numera do trenutne numere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
sr@ijekavianlatin: Opcije trake raspoloženja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
sr@ijekavianlatin: <b>Napomena</b>: Fajlovi raspoloženja moraju da se generišu ručno. Za više informacija pogledajte <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">povezani članak na Korisničkoj bazi KDE‑a</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
sr@ijekavianlatin: Traka raspoloženja omogućava da se vizuelno krećete kroz svoju muziku.
    Imajte u vidu da ova mogućnost zahtijeva spoljnu alatku moodbar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
sr@ijekavianlatin: Traka raspoloženja u klizaču napretka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
sr@ijekavianlatin: Stil trake raspoloženja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
sr@ijekavianlatin: Izaberite stil prikaza raspoloženja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
sr@ijekavianlatin: podrazumevano (sistemske boje)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
sr@ijekavianlatin: ljutit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
sr@ijekavianlatin: zamrznut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
sr@ijekavianlatin: radostan

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
sr@ijekavianlatin: mali (200 pks)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
sr@ijekavianlatin: srednji (400 pks)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
sr@ijekavianlatin: veliki (800 pks)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
sr@ijekavianlatin: ogromni (1600 pks)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj rejtinge

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj vremena prvog puštanja

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj vremena poslednjeg puštanja

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj brojeve puštanja

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj etikete

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj %1|/|Sinhronizuj $[aku %1]

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
sr@ijekavianlatin[0]: (%2%1 izuzetak%3)
sr@ijekavianlatin[1]: (%2%1 izuzetka%3)
sr@ijekavianlatin[2]: (%2%1 izuzetaka%3)
sr@ijekavianlatin[3]: (%2%1 izuzetak%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
sr@ijekavianlatin: Oznake fajlova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
sr@ijekavianlatin: Upisuje izmene u metapodacima (uključujući i ocenjivanje zvezdicama) nazad u izvorni fajl.
    Ovo možete sprečiti i ukidanjem dozvola upisa nad fajlom.
    To može biti dobar potez ukoliko trenutno
    delite fajlove putem Interneta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
sr@ijekavianlatin: Upisuj metapodatke u fajl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
sr@ijekavianlatin: Upisuje statistiku puštanja (npr. rezultat, poslednje puštanje, broj puštanja)
    kao oznake nazad u fajl.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
sr@ijekavianlatin: Upisuj statistiku u fajl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
sr@ijekavianlatin: Upisuje izmenjene omote nazad u fajl.
    Ovo će zameniti postojeće ugnežđene omote.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
sr@ijekavianlatin: Upisuj omote u fajl, najveća veličina:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
sr@ijekavianlatin: Umanji omote ako je potrebno.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
sr@ijekavianlatin: Ako je izabrano, Amarok će koristiti Mozillin
    automatski otkrivač kodiranja za pogađanje kodiranja ID3 oznaka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
sr@ijekavianlatin: &Samootkrivanje kodiranja u ID3 oznakama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
sr@ijekavianlatin: Sinhronizacija statistike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
sr@ijekavianlatin: <b>Označite zbirke koje treba sinhronizovati.</b> Ovde spada skroblovanje numera puštanih na iPodovima ako vam je podešen priključak za last.fm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
sr@ijekavianlatin: Zaboravi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
sr@ijekavianlatin: Podesi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
sr@ijekavianlatin: Popunite da biste uključili ekranski prikaz. OSD ukratko ispisuje na ekranu podatke o numeri koja se trenutno pušta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
sr@ijekavianlatin: Koristi &ekranski prikaz (OSD)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel)
en: &Duration:
sr@ijekavianlatin: &Trajanje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
sr@ijekavianlatin: Vrijeme u milisekundama za prikazivanje OSD‑a. Vrijednost mora biti između 500 ms i 10000 ms.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
sr@ijekavianlatin: Zauvijek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
sr@ijekavianlatin: Ek&ran:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
sr@ijekavianlatin: Ekran na kojem će se prikazivati OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
sr@ijekavianlatin: Popunite da uključite posebne boje za ekranski prikaz.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
sr@ijekavianlatin: &Posebne boje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
sr@ijekavianlatin: Boja teksta OSD‑a.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
sr@ijekavianlatin: Boja teksta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
sr@ijekavianlatin: Kliknite da izaberete boju teksta OSD‑a.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
sr@ijekavianlatin: Popunite da aktivirate prozirnost (ako je podržava sistem površi).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
sr@ijekavianlatin: &Proziran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
sr@ijekavianlatin: Skaliranje fonta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
sr@ijekavianlatin: Popunite za upotrebu sistemskih obavještenja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
sr@ijekavianlatin: Koristi &sistemska obavještenja

en: Current Phonon backend does not support volume fading
sr@ijekavianlatin: Trenutna pozadina Phonona ne podržava utapanje zvuka.

en: Sound System - Amarok
sr@ijekavianlatin: Zvučni sistem — Amarok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, Amarok će nastaviti puštanje od mjesta gdje ste napustili prethodnu sesiju — baš kao na kasetofonu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
sr@ijekavianlatin: &Nastavi puštanje po pokretanju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Uključite ovu opciju da bi puštanje počelo kad god se jedna ili više numera doda na listu, bilo mišem, pritiskom Entera, ili kada se lista numera zameni. Ako se nešto već pušta, nema efekta.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
sr@ijekavianlatin: Počni da puštaš kada se numere dodaju na listu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
sr@ijekavianlatin: Utapanje zvuka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
sr@ijekavianlatin: Utapaj pri zaustavljanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
sr@ijekavianlatin: Utapaj pri pauziranju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje utapanja, u milisekundama.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
sr@ijekavianlatin: Opcije suspendovanja sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, biće sprečeno automatsko suspendovanje sistema dok se numera pušta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
sr@ijekavianlatin: &Spreči automatsko suspendovanje tokom puštanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, pri suspendovanju će biti pauzirana trenutno puštana numera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
sr@ijekavianlatin: &Pauziraj puštanje pri suspendovanju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sound System Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje zvučnog sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButtonPhonon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pushButtonPhonon)
en: Phonon is the audio system used by Amarok.
sr@ijekavianlatin: Phonon je zvučni sistem koji Amarok koristi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonPhonon)
en: Configure Phonon
sr@ijekavianlatin: Podesi Phonon

en: Collections
sr@ijekavianlatin: Zbirke

en: Internet Services
sr@ijekavianlatin: Internet servisi

en: Statistics importers
sr@ijekavianlatin: Uvoznici statistike

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
sr@ijekavianlatin: Ručno instalirane skripte ne mogu da se ažuriraju automatski, nastaviti?

en: Select Archived Script
sr@ijekavianlatin: Izbor arhivirane skripte

en: Invalid Archive
sr@ijekavianlatin: Loša arhiva.

en: Invalid Script File
sr@ijekavianlatin: Loš fajl skripte.

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %1
    Selected Script's Version: %2
sr@ijekavianlatin: Već postoji skripta po imenu %1.
    Verzija postojeće skripte: %1
    Verzija izabrane skripte: %2

en: The script %1 was successfully installed
sr@ijekavianlatin: Skripta %1 je uspješno instalirana.

en: Generic
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Lyrics
sr@ijekavianlatin: Stihovi

en: Scriptable Service
sr@ijekavianlatin: Skripte servisa

en: You are advised to only uninstall manually installed scripts using this button.
sr@ijekavianlatin: Preporučujemo vam da ovim dugmetom deinstalirate samo ručno instalirane skripte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
sr@ijekavianlatin: Deinstaliraj skriptu

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: Install Local Script
sr@ijekavianlatin: Instaliraj lokalnu skriptu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUpdateScripts) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUpdateScripts)
en: Automatically download and install updates for the built-in scripts from the Amarok website if available
sr@ijekavianlatin: Ako su dostupne, automatski preuzmi i instaliraj nadogradnje za ugrađene skripte sa Amarokovog veb sajta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUpdateScripts)
en: Automatically update built-in scripts
sr@ijekavianlatin: Automatski ažuriraj ugrađene skripte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manageButton)
en: Browse, install, and uninstall scripts
sr@ijekavianlatin: Pregledajte, instalirajte ili uklonite skripte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, manageButton)
en: Manage Scripts
sr@ijekavianlatin: Upravljaj skriptama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
sr@ijekavianlatin: Skriptna konzola

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
sr@ijekavianlatin: Aktivira skriptnu konzolu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj skriptnu konzolu

en: Search Scripts
sr@ijekavianlatin: Pretraži skripte

en: %1 track | %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: 1 numera

en: Recently Added Albums
sr@ijekavianlatin: Nedavno dodati albumi

en: Filter Albums
sr@ijekavianlatin: Filtriranje albuma

en: Disc %1
sr@ijekavianlatin: Disk %1

en: Right align track lengths
sr@ijekavianlatin: Poravnaj desno dužine numera

en: Number of recently added albums:
sr@ijekavianlatin: Broj nedavno dodatih albuma:

en: Albums Applet Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke apleta albuma

en: &Queue
sr@ijekavianlatin: &Stavi u red

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, editTrackDetailsCheckBox)
en: Edit Track Details
sr@ijekavianlatin: Uredi podatke numere

[ctx: Analyzer name]
en: Balls
sr@ijekavianlatin: Loptice

[ctx: Analyzer name]
en: Blocky
sr@ijekavianlatin: Kockasto

[ctx: Analyzer name]
en: Disco
sr@ijekavianlatin: Disko

[ctx: Height of the Analyzer applet]
en: Tiny
sr@ijekavianlatin: sićušna

[ctx: Height of the Analyzer applet]
en: Small
sr@ijekavianlatin: mala

[ctx: Height of the Analyzer applet]
en: Medium
sr@ijekavianlatin: srednja

[ctx: Height of the Analyzer applet]
en: Tall
sr@ijekavianlatin: visoka

en: Right-click to configure
sr@ijekavianlatin: Kliknite desnim za podešavanje

en: Recently Played Tracks
sr@ijekavianlatin: Nedavno puštane numere

en: Tracks
sr@ijekavianlatin: numere

en: Play Count
sr@ijekavianlatin: Broj puštanja

en: Last Played
sr@ijekavianlatin: Posljednje puštanje

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, currentTrackSettings)
en: Current Track Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke tekuće numere

en: Show Album in Media Sources
sr@ijekavianlatin: Prikaži album u medijskim izvorima

en: Show Artist in Media Sources
sr@ijekavianlatin: Prikaži izvođača u medijskim izvorima

en: Search for Artist in the MP3 Music Store
sr@ijekavianlatin: Potraži izvođača u MP3 muzičkoj prodavnici

en: Unknown Composer
sr@ijekavianlatin: Nepoznat kompozitor

en: Show Composer in Media Sources
sr@ijekavianlatin: Prikaži kompozitora u medijskim izvorima

en: Show Genre in Media Sources
sr@ijekavianlatin: Prikaži žanr u medijskim izvorima

en: Show Year in Media Sources
sr@ijekavianlatin: Prikaži godinu u medijskim izvorima

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, showActionsGroupBox)
en: Show Actions
sr@ijekavianlatin: Prikazivanje

en: Add label
sr@ijekavianlatin: Dodaj etiketu

en: Remove label
sr@ijekavianlatin: Ukloni etiketu

en: Show in Media Sources
sr@ijekavianlatin: Prikaži u medijskim izvorima

en: Add to blacklist
sr@ijekavianlatin: Dodaj u listu zabrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
sr@ijekavianlatin: Etikete

en: Labels: No track playing
sr@ijekavianlatin: Etikete: ništa nije pušteno

en: Labels: Fetching...
sr@ijekavianlatin: Etikete: dobavljam ...

en: Labels: %1
sr@ijekavianlatin: Etikete: %1

en: Labels for %1 by %2
sr@ijekavianlatin: Etikete za %1 — %2

en: Blacklist Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke zabrana

en: Replacement Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke zamena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj sljedeće etikete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
sr@ijekavianlatin: etikete koje se poklapaju sa izvođačem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
sr@ijekavianlatin: etikete koje se poklapaju sa naslovom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
sr@ijekavianlatin: etikete koje se poklapaju sa albumom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
sr@ijekavianlatin: Lista zabrana:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke etiketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
sr@ijekavianlatin: Minimalni rezultat etikete:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
sr@ijekavianlatin: Prikaži samo etikete sa najmanje tim rejtingom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
sr@ijekavianlatin: Najviše prikazanih etiketa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuje više od navedenog broja etiketa.
    Imajte u vidu da će se lične etikete uvek prikazivati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
sr@ijekavianlatin: Prikaži lične etikete sa rezultatom:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
sr@ijekavianlatin: Utiče na veličinu fonta ličnih etiketa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
sr@ijekavianlatin: Automatski dodaj preuzete etikete ukoliko već nisu dodijeljene

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
sr@ijekavianlatin: Dodaje samo etikete sa najmanje ovim rejtingom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
sr@ijekavianlatin: Boja dodijeljenih etiketa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine etiketa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
sr@ijekavianlatin: Postavlja boje etiketa prema trenutnoj šemi boja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
sr@ijekavianlatin: Resetuj boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
sr@ijekavianlatin: Zameni preuzetu etiketu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: with
sr@ijekavianlatin: sa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
sr@ijekavianlatin: Ovo će vam pomoći da očuvate svoju zbirku etiketa uređenom, smenjivanjem preuzetih etiketa prema vašim postavkama.
    Npr. „hip hop“ → „hip‑hop“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
sr@ijekavianlatin: preuzeta etiketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
sr@ijekavianlatin: zamjena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
sr@ijekavianlatin: Ukloni izabrano

[ctx: Used if the current track has no artist.]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: While you were editing the lyrics of <b>%1 - %2</b> the track has changed. Do you want to save your changes?
sr@ijekavianlatin: Dok ste uređivali stihove za <b>%1 — %2</b>, numera se promenila. Želite li da sačuvate izmene?

en: The lyrics of <b>%1 - %2</b> changed while you were editing them. Do you want to save your changes?
sr@ijekavianlatin: Stihovi za <b>%1 — %2</b> izmenjeni su dok ste ih uređivali. Želite li da sačuvate izmene?

en: Edit Lyrics
sr@ijekavianlatin: Uredi stihove

en: Save Lyrics
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj stihove

en: Scroll automatically
sr@ijekavianlatin: Automatsko klizanje

en: Reload Lyrics
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj stihove

en: Lyrics: No script is running
sr@ijekavianlatin: Stihovi: ne izvršava se nijedna skripta

en: Lyrics: Fetching ...
sr@ijekavianlatin: Stihovi: dobavljam...

en: Lyrics: Fetch error
sr@ijekavianlatin: Stihovi: greška pri dobavljanju

en: Lyrics: Suggested URLs
sr@ijekavianlatin: Stihovi: predloženi URL‑ovi

[ctx: Lyrics: <artist> - <title>]
en: Lyrics: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: Stihovi: %1 — %2

en: Lyrics: Not found
sr@ijekavianlatin: Stihovi: nisu nađeni

[ctx: @info]
en: Do you really want to refetch lyrics for this track? All changes you may have made will be lost.
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da ponovo dobavite stihove za ovu numeru? Sve vaše izmjene će biti izgubljene.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, lyricsSettings)
en: Lyrics Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke stihova

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, alignmentGroup)
en: Alignment
sr@ijekavianlatin: Poravnanje

[ctx: Left alignment]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alignLeft)
en: Left
sr@ijekavianlatin: levo

[ctx: Center alignment]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alignCenter)
en: Center
sr@ijekavianlatin: sredina

en: artist: %1
sr@ijekavianlatin: izvođač: %1

en: Photos
sr@ijekavianlatin: Fotografije

[ctx: animation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationComboBox)
en: Automatic
sr@ijekavianlatin: automatska

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationComboBox)
en: Interactive
sr@ijekavianlatin: u saradnji

en: Photos: No Track Playing
sr@ijekavianlatin: Fotografije: ništa nije pušteno

[ctx: @title:window Number of photos of artist]
en: 1 Photo: %2 | %1 Photos: %2
sr@ijekavianlatin[0]: %1 fotografija: %2
sr@ijekavianlatin[1]: %1 fotografije: %2
sr@ijekavianlatin[2]: %1 fotografija: %2
sr@ijekavianlatin[3]: Jedna fotografija: %2

en: Photos: %1
sr@ijekavianlatin: Fotografije: %1

en: Photos Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke za fotografije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationLabel)
en: Animation
sr@ijekavianlatin: Animacija

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationComboBox)
en: Fading
sr@ijekavianlatin: s utapanjem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberofphotosLabel)
en: Number of photos
sr@ijekavianlatin: Broj fotografija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalkeywordsLabel)
en: Additional key words:
sr@ijekavianlatin: Dodatne ključne riječi:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, additionalkeywordsLineEdit)
en: Ex: band live 1977
sr@ijekavianlatin: npr: Čola Marakana 2007.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addsomemorekeynwordstothequerywithaspaceseparatorLabel)
en: Add some more key words to the Flickr.com
    query, with a space separator. 
    For example: band live 1977
sr@ijekavianlatin: Dodajte još ključnih riječi za upit Flickru,
    razdvojene razmakom.
    Na primjer: Čola Marakana 2007.

en: Configure Playlist Info Applet
sr@ijekavianlatin: Podešavanje apleta za podatke o listi numera

en: Add Last.fm artist station to the Playlist
sr@ijekavianlatin: Dodaj izvođačevu stanicu na last.fm‑ovoj listi numera

en: Add top track to the Playlist
sr@ijekavianlatin: Dodaj popularne numere u listu

en: Show Similar Artists to %1
sr@ijekavianlatin: Prikaži izvođače slične sa „%1“

en: Open Last.fm webpage for this artist
sr@ijekavianlatin: Otvori veb stranicu ovog izvođača na last.fm‑u

en: Match: %1%
sr@ijekavianlatin: Poklapanje: %1%

en: Unable to fetch the picture: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim sliku: %1

[ctx: @info:tooltip Artist biography]
en: Show Biography
sr@ijekavianlatin: Prikaži biografiju

en: No description available.
sr@ijekavianlatin: Opis nije dostupan.

[ctx: @label:textbox]
en: Tags: %1
sr@ijekavianlatin: Oznake: %1

en: Top track not found
sr@ijekavianlatin: Popularna numera nije nađena

en: Top track: %1
sr@ijekavianlatin: Popularne numere: %1

en: Similar Artists
sr@ijekavianlatin: Slični izvođači

en: Back
sr@ijekavianlatin: Nazad

en: Show Similar Artists for Currently Playing Track
sr@ijekavianlatin: Prikaži slične izvođače za tekuću numeru

en: Similar Artists Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke za slične izvođače

en: Similar Artists to %1
sr@ijekavianlatin: Slični izvođači za %1

en: Similar Artists: Not Found
sr@ijekavianlatin: Slični izvođači nisu nađeni

[ctx: @item:intext Artist biography published date]
en: Published: %1
sr@ijekavianlatin: Objavljena: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of artists to show:
sr@ijekavianlatin: Najviše prikazanih izvođača:

en: Songkick Concert Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o koncertu sa Songkicka

en: Concerts
sr@ijekavianlatin: Koncerti

en: Reload Songkick
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo sa Songkicka

en: Concert information is being fetched.
sr@ijekavianlatin: Dobavljam podatke o koncertu.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preuzmem sa Songkicka. Provjerite internet vezu: %1

en: There was no information found for this track
sr@ijekavianlatin: Nisu nađeni podaci za ovu numeru

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tablature

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tablature sa ovim naslovom i izvođačem

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
sr@ijekavianlatin: Tablature

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tablature

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
sr@ijekavianlatin: Tablature: dobavljam...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
sr@ijekavianlatin: Nema tablatura za %1 — %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
sr@ijekavianlatin: Tablature: greška pri dobavljanju

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: Tablature: %1 – %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke tablatura

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tablature

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
sr@ijekavianlatin: Dobavi tablature za

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
sr@ijekavianlatin: gitaru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
sr@ijekavianlatin: bas

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
sr@ijekavianlatin: tablature dostavlja:

en: Upcoming Events
sr@ijekavianlatin: Predstojeći događaji

en: View Events Calendar
sr@ijekavianlatin: Prikaži kalendar događaja

[ctx: @title:group]
en: No track is currently playing
sr@ijekavianlatin: Ništa nije pušteno

en: Favorite Venues
sr@ijekavianlatin: Omiljena mesta

en: No upcoming events
sr@ijekavianlatin: Nema predstojećih događaja

en: %1: No upcoming events
sr@ijekavianlatin: %1: nema predstojećih događaja

[ctx: @title:group Number of upcoming events]
en: 1 event | %1 events
sr@ijekavianlatin[0]: %1 događaj
sr@ijekavianlatin[1]: %1 događaja
sr@ijekavianlatin[2]: %1 događaja
sr@ijekavianlatin[3]: 1 događaj

[ctx: @title:group Number of upcoming events]
en: %1: 1 event | %1: %2 events
sr@ijekavianlatin[0]: %1: %2 događaj
sr@ijekavianlatin[1]: %1: %2 događaja
sr@ijekavianlatin[2]: %1: %2 događaja
sr@ijekavianlatin[3]: %1: 1 događaj

en: Upcoming Events Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke predstojećih događaja

[ctx: @label:textbox Url label]
en: link
sr@ijekavianlatin: veza

en: Map View
sr@ijekavianlatin: Prikaz mape

en: Events Calendar
sr@ijekavianlatin: Kalendar događaja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This week
sr@ijekavianlatin: ove sedmice

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This month
sr@ijekavianlatin: ovog mjeseca

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This year
sr@ijekavianlatin: ove godine

[ctx: @title:group]
en: Favorite Venues
sr@ijekavianlatin: Omiljena mesta

[ctx: @info:tooltip Calendar action]
en: Jump to Today
sr@ijekavianlatin: Skoči na današnje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter events by date:
sr@ijekavianlatin: Filtriraj događaje prema datumu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: All events
sr@ijekavianlatin: svi događaji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, groupVenueCheckBox)
en: &Group venue events
sr@ijekavianlatin: &Grupiši mesne događaje

[ctx: @label:textbox Title for a canceled upcoming event]
en: <s>%1</s> (Canceled)
sr@ijekavianlatin: <s>%1</s> (otkazan)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show places as links
sr@ijekavianlatin: Prikaži mjesta u obliku veza

en: Expand this widget
sr@ijekavianlatin: Razvij ovaj vidžet

en: Collapse this widget
sr@ijekavianlatin: Sažmi ovaj vidžet

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search Venue
sr@ijekavianlatin: Pretraga mesta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, countryCombo)
en: Restrict venues to a specific country
sr@ijekavianlatin: Ograniči mesta na naznačenu zemlju

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, countryCombo)
en: Any Country
sr@ijekavianlatin: bilo koja zemlja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchResultsLabel)
en: Search Results:
sr@ijekavianlatin: Rezultati pretrage:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedVenuesLabel)
en: Selected Venues:
sr@ijekavianlatin: Izabrana mesta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel)
en: Photo
sr@ijekavianlatin: Fotografije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityLabel)
en: City:
sr@ijekavianlatin: Grad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryLabel)
en: Country:
sr@ijekavianlatin: Zemlja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, streetLabel)
en: Street:
sr@ijekavianlatin: Ulica:

en: Loading picture...
sr@ijekavianlatin: Učitavam sliku...

en: View map
sr@ijekavianlatin: Prikaz mape

en: Open Last.fm webpage for this event
sr@ijekavianlatin: Otvori veb stranicu na last.fm‑u za ovaj događaj

[ctx: @label:textbox Supporing acts for an event]
en: Supporting:
sr@ijekavianlatin: Učesnici:

[ctx: @label:textbox]
en: Venue:
sr@ijekavianlatin: Mesto:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija:

[ctx: @label:textbox]
en: Date:
sr@ijekavianlatin: Datum:

[ctx: @label:textbox]
en: Attending:
sr@ijekavianlatin: Posećenost:

[ctx: @label:textbox]
en: Tags:
sr@ijekavianlatin: Oznake:

[ctx: @info:tooltip]
en: <strong>Tags:</strong><nl/>%1
sr@ijekavianlatin: <strong>Oznake:</strong><nl/>%1

[ctx: @info:tooltip Supporting artists for an event]
en: <strong>Supporting artists:</strong><nl/>%1
sr@ijekavianlatin: <strong>Učesnici:</strong><nl/>%1

[ctx: @info:tooltip Number of days till an event]
en: Tomorrow | In <strong>%1</strong> days
sr@ijekavianlatin[0]: za  <strong>%1</strong> dan
sr@ijekavianlatin[1]: za <strong>%1</strong> dana
sr@ijekavianlatin[2]: za <strong>%1</strong> dana
sr@ijekavianlatin[3]: sutra

[ctx: @info:tooltip]
en: <strong>Location:</strong><nl/>%1
sr@ijekavianlatin: <strong>Lokacija:</strong><nl/>%1

en: Update Supported Languages
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj podržane jezike

en: Get Supported Languages
sr@ijekavianlatin: Dobavi podržane jezike

en: Track
sr@ijekavianlatin: Numera

en: Wikipedia General Settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke Wikipedije

en: Wikipedia Language Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke jezika Wikipedije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mobileCheckBox)
en: Use Wikipedia &mobile version
sr@ijekavianlatin: Koristi &mobilnu verziju Wikipedije

en: Error: Visualizations are not supported by your current Phonon backend.
sr@ijekavianlatin: Greška: Tekuća pozadina Phonona ne podržava vizuelizacije.

en: Please add some applets from the toolbar at the bottom of the context view.
sr@ijekavianlatin: Dodajte neke aplete iz trake alatki na dnu prikaza konteksta.

en: &Context
sr@ijekavianlatin: &Kontekst

en: Albums by %1
sr@ijekavianlatin: Albumi od %1

[ctx: Header text for current album applet]
en: Albums
sr@ijekavianlatin: Albumi

en: No labels found on Last.fm
sr@ijekavianlatin: Nisu nađene etikete na last.fm‑u

en: Unable to retrieve from Last.fm
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim sa last.fm‑a

en: No connection to Last.fm
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa last.fm‑om

en: Unable to retrieve from Flickr.com: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim sa Flickra: %1

en: ontour
sr@ijekavianlatin: sa turneje

en: dates
sr@ijekavianlatin: datumi

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim podatke sa Wikipedije: %1

en: No information found...
sr@ijekavianlatin: Podaci nisu nađeni...

[ctx: Search pattern for an artist or band]
en: .*\(.*(artist|band).*\))
sr@ijekavianlatin: .*\(.*(izvođač|grupa).*\))

[ctx: Search pattern for a composer]
en: .*\(.*(composer|musician).*\))
sr@ijekavianlatin: .*\(.*(kompozitor|muzičar).*\))

[ctx: Search pattern for an album]
en: .*\(.*(album|score|soundtrack).*\)
sr@ijekavianlatin: .*\(.*(album|numera|pratnja).*\)

[ctx: Search pattern for a song]
en: .*\(.*(song|track).*\)
sr@ijekavianlatin: .*\(.*(pesma|pratnja).*\)

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
sr@ijekavianlatin: Za traženje na Wikipediji potrebno je %1.|/|Za traženje na Wikipediji $[po-rodu-broju %1 'potreban je' 'potrebna je' 'potrebno je' 'potrebni su' 'potrebne su' 'potrebna su'] %1.

en: Choose Language
sr@ijekavianlatin: Izaberite jezik

en: Retrieved lyrics is empty
sr@ijekavianlatin: Dobavljeni stihovi su prazni

en: Lyrics data could not be parsed
sr@ijekavianlatin: Stihovi ne mogu biti raščlanjeni

en: Remove Applet
sr@ijekavianlatin: Ukloni aplet

en: Add Applets...
sr@ijekavianlatin: Dodaj aplete...

en: Add Applet...
sr@ijekavianlatin: Dodaj aplet...

en: no applet name
sr@ijekavianlatin: nema naziva apleta

en: Configure Applets...
sr@ijekavianlatin: Podesi aplete...

en: Hide menu
sr@ijekavianlatin: Sakrij meni

en: <strong>Applet Explorer</strong>
sr@ijekavianlatin: <strong>Istraživač apleta</strong>

en: Containments
sr@ijekavianlatin: Sadržaoci

en: Context Applet
sr@ijekavianlatin: Kontekstni aplet

en: Zoom In
sr@ijekavianlatin: Uveličaj

en: Track rating: %1
sr@ijekavianlatin: Rejting numere: %1

[ctx: %1 is artist, %2 is title]
en: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: %1 — %2

en: Do not show under Various Artists
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj pod „Razni izvođači“

en: Show under Various Artists
sr@ijekavianlatin: Prikazuj pod „Razni izvođači“

en: %1 - Stopped %2
sr@ijekavianlatin: %1 — zaustavljeno %2

en: Playback Ended Markers
sr@ijekavianlatin: Obilježivači završetka puštanja

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
sr@ijekavianlatin: Skupna zbirka

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
sr@ijekavianlatin: OGG Vorbis je potpuno slobodan i neopterećen format kompresije zvuka, savršen za čuvanje komprimovane muzike na računaru. Kvalitet zvuka je malo bolji od MP3 pri istom bitskom protoku. Imajte u vidu da neki prenosni plejeri ne podržavaju OGG Vorbis.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
sr@ijekavianlatin: FLAC je format kompresije zvuka bez gubitaka, slobodan od patenata i troškova licenciranja. Održava savršen audio CD kvalitet i ujedno smanjuje veličinu fajla za oko 50%. Kako su fajlovi značajno veći nego kod OGG Vorbisa ili MP3, nije preporučljiv za smiještanje muzike na prenosni plejer.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
sr@ijekavianlatin: WAV je osnovni, nekompresovani format audio fajlova. Zauzima puno mjesta, ali zadržava savršen kvalitet. U principu nije preporučljiv, osim ako znate tačno šta želite. Za savršen kvalitet bolje koristite FLAC.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
sr@ijekavianlatin: MP3 je de facto standard za kompresiju zvuka, saglasan sa skoro svim prenosnim plejerima. Međutim, nije slobodan, zbog čega nije preporučljiv.

en: Audio CD settings - Amarok
sr@ijekavianlatin: Postavke za audio CD — Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
sr@ijekavianlatin: Dostupni formati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, oggButton)
en: Ogg Vorbis
sr@ijekavianlatin: OGG Vorbis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wavButton)
en: Wav
sr@ijekavianlatin: WAV

en: Loading remote collection from host %1
sr@ijekavianlatin: Učitavam udaljenu zbirku sa domaćina %1...

en: Music share at %1
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje muzike na %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
sr@ijekavianlatin: Ažuriram šemu Amarokove baze. Ne obustavljajte Amarok sada, inače može doći do iskvarenja baze.

en: Updating Amarok database schema
sr@ijekavianlatin: Ažuriram šemu Amarokove baze

en: Source track does not exist: %1
sr@ijekavianlatin: Izvorna numera ne postoji: %1

en: Could not create directory: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim fasciklu %1

en: Transferring: %1
sr@ijekavianlatin: Prenosim: %1

en: Transcoding: %1
sr@ijekavianlatin: Transkodiram: %1

en: Removing: %1
sr@ijekavianlatin: Uklanjam: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
sr@ijekavianlatin: <ul><li>%1</li></ul>Ovo najčešće znači da neke od numera nisu uvezene.<br />Pogledajte <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarokov priručnik</a> za više detalja o duplikatima numera.

en: Errors During Collection Scan
sr@ijekavianlatin: Greške pri pretraživanju zbirke

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
sr@ijekavianlatin: Nađeni duplikati, drugi fajl se zanemaruje:
    %1
    %2

en: &Configure Device
sr@ijekavianlatin: &Podesi uređaj

en: &Eject Device
sr@ijekavianlatin: &Izbaci uređaj

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
sr@ijekavianlatin: Ponovo dodaj numere siročiće i zaboravi ustajale

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
sr@ijekavianlatin: Pripremanje uspešno.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
sr@ijekavianlatin: ITunesova baza uspešno upisana u %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
sr@ijekavianlatin: Upisivanje iTunesove baze u %1 propalo bez naznačavanja greške

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
sr@ijekavianlatin: Upisivanje iTunesove baze u %1 propalo: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
sr@ijekavianlatin: Nepovezani iPod/iPad/iPhone

en: Unknown Collection
sr@ijekavianlatin: Nepoznata zbirka

en: Unknown track
sr@ijekavianlatin: Nepoznata numera

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
sr@ijekavianlatin[0]: Propala obrada %1 numere (više podataka o ovome u Amarokovom ispravljačkom dnevniku)
sr@ijekavianlatin[1]: Propala obrada %1 numere (više podataka o ovome u Amarokovom ispravljačkom dnevniku)
sr@ijekavianlatin[2]: Propala obrada %1 numera (više podataka o ovome u Amarokovom ispravljačkom dnevniku)
sr@ijekavianlatin[3]: Propala obrada %1 numere (više podataka o ovome u Amarokovom ispravljačkom dnevniku)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singlar forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
sr@ijekavianlatin: Završeno objedinjavanje fajlova sa iPoda. %1 numera siročića poklopljeno sa ustajalim unosima iTunesove baze, %2 ustajalih unosa baze uklonjeno, %3 numera siročića dodato nazad u iTunesovu bazu. %4|/|Završeno objedinjavanje fajlova sa iPoda. %1 $[množ ^1 'numera siroče poklopljena' 'numere siročića poklopljene' 'numera siročića poklopljeno'] sa ustajalim unosima iTunesove baze, %2 $[množ ^2 'ustajao unos baze uklonjen' 'ustajala unosa baze uklonjena' 'ustajalih unosa baze uklonjeno'], %3 $[množ ^3 'numera siroče dodata' 'numere siročića dodate' 'numera siročića dodato'] nazad u iTunesovu bazu. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera prenesena na %2.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere prenesene na %2.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera preneseno na %2.
sr@ijekavianlatin[3]: Numera prenesena na %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera transkodirana na %2.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere transkodirane na %2.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera transkodirano na %2.
sr@ijekavianlatin[3]: Numera transkodirana na %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
sr@ijekavianlatin[0]: Prenos obustavljen. Uspešno preneta %1 numera.
sr@ijekavianlatin[1]: Prenos obustavljen. Uspešno prenete %1 numere.
sr@ijekavianlatin[2]: Prenos obustavljen. Uspešno preneto %1 numera.
sr@ijekavianlatin[3]: Prenos obustavljen. Uspešno preneta jedna numera.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
sr@ijekavianlatin[0]: %2 %1 numera već bila tamo.
sr@ijekavianlatin[1]: %2 %1 numere već bile tamo.
sr@ijekavianlatin[2]: %2 %1 numera već bilo tamo.
sr@ijekavianlatin[3]: %2 Jedna numera već bila tamo.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
sr@ijekavianlatin: Numere prenesene na %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera je uspešno prenesena, ali neke druge nisu.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere su uspešno prenesene, ali neke druge nisu.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera je uspešno preneseno, ali neke druge nisu.
sr@ijekavianlatin[3]: Numera je uspešno prenesena, ali neke druge nisu.

en: Transfer of tracks failed.
sr@ijekavianlatin: Prenos numera propao.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>%1 numera nije prenesena zato što bi to premašilo kapacitet iPoda.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>%1 numere nisu prenesene zato što bi to premašilo kapacitet iPoda.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>%1 numera nije preneseno zato što bi to premašilo kapacitet iPoda.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Numera nije prenesena zato što bi to premašilo kapacitet iPoda.<br /></html>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
sr@ijekavianlatin: <i>Amarok rezerviše %1 na iPodu radi upisivanja iTunesove baze.</i><br />

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>%1 numera nije kopirana zato što ne bi mogle da se puste zbog nepodržanog formata (%2).<br /></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>%1 numere nisu kopirane zato što ne bi mogle da se puste zbog nepodržanog formata (%2).<br /></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>%1 numera nije kopirano zato što ne bi mogle da se puste zbog nepodržanog formata (%2).<br /></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Numera nije kopirana zato što ne bi mogla da se pusti zbog nepodržanog formata (%2).<br /></html>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
sr@ijekavianlatin[0]: Kopiranje/premeštanje/transkodiranje %1 fajla propalo.
sr@ijekavianlatin[1]: Kopiranje/premeštanje/transkodiranje %1 fajla propalo.
sr@ijekavianlatin[2]: Kopiranje/premeštanje/transkodiranje %1 fajlova propalo.
sr@ijekavianlatin[3]: Kopiranje/premeštanje/transkodiranje fajla propalo.

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>%1 numera nije prenesena zbog unutrašnje greške u Amaroku.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>%1 numere nisu prenesene zbog unutrašnje greške u Amaroku.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>%1 numera nije preneseno zbog unutrašnje greške u Amaroku.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Numera nije prenesena zbog unutrašnje greške u Amaroku.<br /></html>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
sr@ijekavianlatin: <i>Detalje potražite u Amarokovom ispravljačkom izlazu.</i><br />

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
sr@ijekavianlatin: <html>Ostatak nije prenesen zato što je zbirka sa iPoda nestala.<br /></html>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
sr@ijekavianlatin: <html>Uzroci greške: %1<br /></html>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
sr@ijekavianlatin[0]: Uklanjam %1 numeru sa iPoda
sr@ijekavianlatin[1]: Uklanjam %1 numere sa iPoda
sr@ijekavianlatin[2]: Uklanjam %1 numera sa iPoda
sr@ijekavianlatin[3]: Uklanjam numeru sa iPoda

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
sr@ijekavianlatin: Čitam numere sa iPoda

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
sr@ijekavianlatin: Ustajale numere

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
sr@ijekavianlatin: Numere siročići

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
sr@ijekavianlatin: Ustajale numere ili numere siročići otkrivene na %1. Ovo stanje možete razrešiti radnjom zbirke <b>%2</b>. Takođe možete pogledati numere pod jezičkom <i>Sačuvane liste numera</i>.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
sr@ijekavianlatin: Povezivanje iPhonea, iPada ili iPoda propalo.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje uređaja iPoda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
sr@ijekavianlatin: Ime iPoda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
sr@ijekavianlatin: Transkodiranje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
sr@ijekavianlatin: &Pripremi iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
sr@ijekavianlatin: Informacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
sr@ijekavianlatin: Generacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
sr@ijekavianlatin: Omot albuma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
sr@ijekavianlatin: Fajl SysInfo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
sr@ijekavianlatin: Fajl SysInfoExtended:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raščlanim iTunesovu bazu zbog neprijavljene greške.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
sr@ijekavianlatin: Nepoznati model

en: iPod model was not recognized.
sr@ijekavianlatin: Model iPoda nije prepoznat.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
sr@ijekavianlatin: Familija %1 koristi fajl %2 za generisanje ispravne kontrolne sume baze.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
sr@ijekavianlatin: Familija %1 zahteva fajl %2 za generisanje ispravne kontrolne sume baze.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
sr@ijekavianlatin: Familija %1 verovatno koristi hash-AB za generisanje ispravne kontrolne sume baze. libgpod (zaključno sa izdanjem 0.8.2) ne zna kako da je izračuna, već pokušava da dinamički učita spoljašnju biblioteku libhashab.so radi toga.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
sr@ijekavianlatin: Automatski otkrij (fajl %1 prisutan)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
sr@ijekavianlatin: podržan

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
sr@ijekavianlatin: nije podržan

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
sr@ijekavianlatin: prisutan

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
sr@ijekavianlatin: <b>nije nađen</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
sr@ijekavianlatin: nije potreban

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
sr@ijekavianlatin: <p><b>%1</b></p><p>Sigurnosti radi, Amarok će <i>odbiti da išta upiše</i> na iPod (izmena iTunesove baze mogla bi učiniti da ona izgleda prazno sa stanovišta uređaja).</p><p>Za više detalja pogledajte fajl <a href='%2'>README.overview</a> u izvornoj riznici libgpod‑a.</p>

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
sr@ijekavianlatin: <p><b>%1</b></p><p>Gornji problem sprečava Amarok da koristi iPod. Možete pokušati da ponovo napravite ključne fascikle i fajlove na iPodu (uključujući i iTunesovu bazu) klikom na dugme <b>%2</b> ispod.</p><p>Pripremanje iPoda <b>uništava bazu numera i slika na njemu</b>, ali ne bi trebalo da obriše nijednu numeru. Numere će postati siročići.</p>

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
sr@ijekavianlatin: Neuspelo upisivanje SysInfo‑a: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
sr@ijekavianlatin: Neuspelo upisivanje SysInfo‑a zbog neprijavljene greške

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim iPod zbog neprijavljene greške.

en: Copying Tracks Failed
sr@ijekavianlatin: Kopiranje numera nije uspjelo

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
sr@ijekavianlatin: Numere nisu kopirane: već se nešto kopira ne uređaj

en: Unsupported format: %1
sr@ijekavianlatin: Nepodržan format: %1

en: Already on device
sr@ijekavianlatin: Već na uređaju

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
sr@ijekavianlatin: Numere nisu kopirane: već postoje na uređaju

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
sr@ijekavianlatin: Numere nisu kopirane: nema dovoljno slobodnog prostora na uređaju

en: Transferring Tracks to Device
sr@ijekavianlatin: Prenosim numere na uređaj

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera nije mogla biti kopirana na uređaj
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere nisu mogle biti kopirane na uređaj
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera nije moglo biti kopirano na uređaj
sr@ijekavianlatin[3]: %1 numera nije mogla biti kopirana na uređaj

en: The track failed to copy to the device
sr@ijekavianlatin: Numera nije mogla biti kopirana na uređaj

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
sr@ijekavianlatin[0]: Numere koje nisu obrisane:
sr@ijekavianlatin[1]: Numere koje nisu obrisane:
sr@ijekavianlatin[2]: Numere koje nisu obrisane:
sr@ijekavianlatin[3]: Numera koja nije obrisana:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
sr@ijekavianlatin[0]: Brisanje numera nije uspjelo
sr@ijekavianlatin[1]: Brisanje numera nije uspjelo
sr@ijekavianlatin[2]: Brisanje numera nije uspjelo
sr@ijekavianlatin[3]: Brisanje numere nije uspjelo

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
sr@ijekavianlatin: %1 numera se već briše sa uređaja

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
sr@ijekavianlatin[0]: Uklanjam numere sa uređaja
sr@ijekavianlatin[1]: Uklanjam numere sa uređaja
sr@ijekavianlatin[2]: Uklanjam numere sa uređaja
sr@ijekavianlatin[3]: Uklanjam numeru sa uređaja

en: &Disconnect Device
sr@ijekavianlatin: Prekini vezu sa &uređajem

en: Media Device playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera sa multimedijalnog uređaja

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
sr@ijekavianlatin: Podemisije na %1

en: Could not connect to MTP Device
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa MTP uređajem

en: Could not copy track from device.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da kopiram numere sa uređaja.

en: Unknown Genre
sr@ijekavianlatin: Nepoznat žanr

en: Could not delete item
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obrišem stavku

en: Delete failed
sr@ijekavianlatin: Brisanje nije uspjelo

en: Could not save playlist.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam listu numera

en: Invalid URL
sr@ijekavianlatin: Loš URL

en: Nepomuk Collection
sr@ijekavianlatin: Nepomukova zbirka

en: Couldn't initialize Nepomuk Collection. Check if 'Nepomuk Semantic Desktop' is enabled in System Settings -> Desktop Search. Nepomuk Plugin won't be loaded unless Nepomuk is enabled.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim Nepomukovu zbirku. Proverite da li je u Sistemskim postavkama pod „pretraga radne površi“ uključeno „Nepomuk, semantička površ“. Nepomukov priključak ne može da se učita dok se Nepomuk ne aktivira.

en: Playdar Collection
sr@ijekavianlatin: Zbirka Playdara

en: Source collection removed
sr@ijekavianlatin: Izvorna zbirka uklonjena

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
sr@ijekavianlatin: klasična

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da uklonite ovu %1 numeru? Biće uklonjene iz %2 i sa podložnog skladišnog medijuma.
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da uklonite ove %1 numere? Biće uklonjene iz %2 i sa podložnog skladišnog medijuma.
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da uklonite ovih %1 numera? Biće uklonjene iz %2 i sa podložnog skladišnog medijuma.
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da uklonite ovu numeru? Biće uklonjena iz %2 i sa podložnog skladišnog medijuma.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da premestite ovu %1 numeru u smeće? Biće uklonjene iz %2.
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da premestite ove %1 numere u smeće? Biće uklonjene iz %2.
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da premestite ovih %1 numera u smeće? Biće uklonjene iz %2.
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da premestite ovu numeru u smeće? Biće uklonjena iz %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da premjestite ovu %1 numeru? Biće preimenovane a originali obrisani.
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da premjestite ove %1 numere? Biće preimenovane a originali obrisani.
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da premjestite ovih %1 numera? Biće preimenovane a originali obrisani.
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da premjestite ovu numeru? Biće preimenovana a original obrisan.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
sr@ijekavianlatin: Premiještanje fajlova

[ctx: rename files button]
en: &Rename
sr@ijekavianlatin: &Preimenuj...

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
sr@ijekavianlatin[0]: Došlo je do problema i %1 numera ne može biti uklonjena. Proverite da li je fascikla upisiva.
sr@ijekavianlatin[1]: Došlo je do problema i %1 numera ne mogu biti uklonjene. Proverite da li je fascikla upisiva.
sr@ijekavianlatin[2]: Došlo je do problema i %1 numera ne može biti uklonjeno. Proverite da li je fascikla upisiva.
sr@ijekavianlatin[3]: Došlo je do problema i ova numera ne može biti uklonjena. Proverite da li je fascikla upisiva.

en: Unable to remove tracks
sr@ijekavianlatin: Numere nije moguće ukloniti

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
sr@ijekavianlatin: Zbirka nema dovoljno slobodnog prostora ili nije upisiva.

en: Do you want to remove empty folders?
sr@ijekavianlatin: Želite li da uklonite prazne fascikle?

en: Remove empty folders?
sr@ijekavianlatin: Ukloniti prazne fascikle?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2 — %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2)

en: today
sr@ijekavianlatin: danas

en: last week
sr@ijekavianlatin: prošle sedmice

en: last month
sr@ijekavianlatin: prošlog mjeseca

en: two months ago
sr@ijekavianlatin: prije dva mjeseca

en: three months ago
sr@ijekavianlatin: prije tri mjeseca

en: Moving to trash: %1
sr@ijekavianlatin: Premiještam u smeće: %1

en: &Delete Episode
sr@ijekavianlatin: &Obriši epizodu

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da obrišete ovu %1 epizodu?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da obrišete ove %1 epizode?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da obrišete ovih %1 epizoda?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da obrišete ovu epizodu?

en: Yes, delete from %1.
sr@ijekavianlatin: Da, obriši sa %1.

en: &Delete Channel and Episodes
sr@ijekavianlatin: &Obriši kanal i epizode

en: &Activate This Collection
sr@ijekavianlatin: &Aktiviraj ovu zbirku

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
sr@ijekavianlatin: Fajl <tt>%1</tt> navodi <tt>%2</tt> kao muzičku fasciklu na uređaju, ali takva ne postoji. Spadam na <tt>%3</tt>.

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
sr@ijekavianlatin: %1 (nije aktivirana)

en: Configure USB Mass Storage Device
sr@ijekavianlatin: Podešavanje USB uređaja za opšte skladištenje

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
sr@ijekavianlatin[0]: Uklanjam %1 numeru iz %2
sr@ijekavianlatin[1]: Uklanjam %1 numere iz %2
sr@ijekavianlatin[2]: Uklanjam %1 numera iz %2
sr@ijekavianlatin[3]: Uklanjam numeru iz %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje USB uređaja za opšte skladištenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
sr@ijekavianlatin: Automatski upotrebi po priključivanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
sr@ijekavianlatin: Muzika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla muzike:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
sr@ijekavianlatin: Šema imena fajlova numera koje se dodaju na uređaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla podemisija:

en: Scanning %1
sr@ijekavianlatin: Pretražujem %1

en: UPnP Error: %1
sr@ijekavianlatin: Greška UPnP‑a: %1

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
sr@ijekavianlatin: Podložna lista numera je prazna

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
sr@ijekavianlatin: Kada je Amarok poslednji put zatvoren, ova numera je bila na %1, ali više ne može da se nađe na fajl sistemu niti u bilo kojoj drugoj zbirci. Pokušajte da utaknete uređaj na kome bi se numera mogla nalaziti.

en: Stream (%1)
sr@ijekavianlatin: Tok (%1)

en: Could not create a temporary file to download playlist.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim privremeni fajl za preuzimanje liste numera.

en: Downloading remote playlist
sr@ijekavianlatin: Preuzimam udaljenu listu numera

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da čitam listu numera iz %1.

en: The used file extension is not valid for playlists.
sr@ijekavianlatin: Fajl sa datim nastavkom nije prihvatljiv kao lista numera.

en: Unknown playlist format
sr@ijekavianlatin: Nepoznat format liste numera

en: Playlist_%1
sr@ijekavianlatin: Lista_%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje imena fajla podemisije

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje imena fajla podemisije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
sr@ijekavianlatin: Određuje ga kanal podemisije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
sr@ijekavianlatin: Posebno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
sr@ijekavianlatin: Dostupna polja: %artist%, %title%, %genre%, %year%, %composer%, %pubdate%, %number%, %album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje podemisije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija upisivanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
sr@ijekavianlatin: Kada je popunjeno, Amarok će automatski tražiti novine na podemisijama.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
sr@ijekavianlatin: Automatski traži novine

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup)
en: Media Download
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje medijuma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
sr@ijekavianlatin: Preuzmi medijum čim postane dostupan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
sr@ijekavianlatin: Preuzmi kad je do&stupno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
sr@ijekavianlatin: Medijum mora biti eksplicitno preuzet, inače će podemisija biti puštena sa udaljenog servera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
sr@ijekavianlatin: Protok ili preuzimanje na za&htjev

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, Amarok će bacati stare podemitovane epizode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
sr@ijekavianlatin: Ograniči &broj epizoda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
sr@ijekavianlatin: Čuvaj najviše:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
sr@ijekavianlatin: Najveći broj podemisijskih stavki za skladištenje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
sr@ijekavianlatin: RSS dovod i oznake u preuzetom fajlu ponekad sadrže različite podatke. Upisivanje oznaka osigurava da će podaci u listi numera i na medijskom uređaju biti identični kao u dovodu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
sr@ijekavianlatin: Upiši podatke o dovodu u oznake nakon preuzimanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje imena fajla epizode

[ctx: change options]
en: Configure %1
sr@ijekavianlatin: Podešavanje %1

en:  Item |  Items
sr@ijekavianlatin[0]:  stavka
sr@ijekavianlatin[1]:  stavke
sr@ijekavianlatin[2]:  stavki
sr@ijekavianlatin[3]:  stavka

en: Podcast
sr@ijekavianlatin: Podemisija

en: &Update All Channels
sr@ijekavianlatin: &Ažuriraj sve kanale

en: &Configure General Settings
sr@ijekavianlatin: &Podesi opšte postavke

en: &Export subscriptions to OPML file
sr@ijekavianlatin: &Izvezi pretplate u OPML fajl

en: &Configure
sr@ijekavianlatin: Po&desi

en: &Remove Subscription
sr@ijekavianlatin: &Ukloni pretplatu

en: &Update Channel
sr@ijekavianlatin: &Ažuriraj kanal

en: &Download Episode
sr@ijekavianlatin: Preuzmi &epizodu

en: &Delete Downloaded Episode
sr@ijekavianlatin: &Obriši preuzetu epizodu

en: &Write Feed Information to File
sr@ijekavianlatin: &Upiši podatke o dovodu u fajl

en: &Keep downloaded file
sr@ijekavianlatin: &Zadrži preuzeti fajl

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
sr@ijekavianlatin: Odredite stanje „zadržavanja“ za ovaj fajl podemisije. Preuzeti fajlovi sa ovim stanjem neće biti obrisani kada se primeni pročišćavanje.

en: Already subscribed to %1.
sr@ijekavianlatin: Već postoji pretplata za %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
sr@ijekavianlatin: svakih

en:  minute |  minutes
sr@ijekavianlatin[0]:  minut
sr@ijekavianlatin[1]:  minuta
sr@ijekavianlatin[2]:  minuta
sr@ijekavianlatin[3]:  minut

en: Configure Local Podcasts
sr@ijekavianlatin: Podešavanje lokalnih podemisija

en: Move Podcasts
sr@ijekavianlatin: Premeštanje podemisija

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
sr@ijekavianlatin: Želite li da premestite preuzete epizode na drugu lokaciju?

en: Select file for OPML export
sr@ijekavianlatin: Izbor OPML fajla za uvoz

en: Unsubscribe
sr@ijekavianlatin: Otkaži pretplatu

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da odjavite pretplatu na „%1“?

en: Delete downloaded episodes
sr@ijekavianlatin: Obriši preuzete epizode

en: Waiting for Podcast Downloads to Finish
sr@ijekavianlatin: Čekam da se završe preuzimanja podemisija

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
sr@ijekavianlatin[0]: %1 preuzimanje podemisije još uvijek u toku
sr@ijekavianlatin[1]: %1 preuzimanja podemisije još uvijek u toku
sr@ijekavianlatin[2]: %1 preuzimanja podemisije još uvijek u toku
sr@ijekavianlatin[3]: Preuzimanje podemisije još uvijek u toku

en: Cancel Download and Quit.
sr@ijekavianlatin: Otkaži preuzimanje i napusti.

en: Unable to save podcast episode file to %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam fajl podemisijine epizode u %1

en: Downloading Podcast Media
sr@ijekavianlatin: Preuzimam podemisijski medijum

en: Downloading Podcast "%1"
sr@ijekavianlatin: Preuzimam podemisiju „%1“

en: Local Podcasts
sr@ijekavianlatin: Lokalne podemisije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KIntSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
sr@ijekavianlatin: Osnovna fascikla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Osnovna fascikla za sve nove kanale podemisija.</p><p>Kada se kanal doda, kao fascikla za preuzimanje koristi se <tt>&lt;osnovna-fascikla&gt;/&lt;ime‑kanala&gt;</tt>.</p><p>Ovo se može izmijeniti za svaki kanal pojedinačno.</p></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
sr@ijekavianlatin: <html><p>Osnovna fascikla za sve nove kanale podemisija.</p><p>Kada se kanal doda, kao fascikla za preuzimanje koristi se <tt>&lt;osnovna-fascikla&gt;/&lt;ime‑kanala&gt;</tt>.</p><p>Ovo se može izmijeniti za svaki kanal pojedinačno.</p></html>

en: The configured database plugin could not be loaded.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam podešeni priključak baze podataka.

en: Organize tracks
sr@ijekavianlatin: Organizuj numere

en: Transcode and organize tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj i organizuj numere

en: Move tracks
sr@ijekavianlatin: Premesti numere

en: Transcode and move tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj i premesti numere

en: Copy tracks
sr@ijekavianlatin: Kopiraj numere

en: Transcode and copy tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj i kopiraj numere

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Organizujem %1 numeru
sr@ijekavianlatin[1]: Organizujem %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: Organizujem %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Organizujem numeru

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Transkodiram %1 numeru
sr@ijekavianlatin[1]: Transkodiram %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: Transkodiram %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Transkodiram numeru

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
sr@ijekavianlatin[0]: Premeštam %1 numeru u %2
sr@ijekavianlatin[1]: Premeštam %1 numere u %2
sr@ijekavianlatin[2]: Premeštam %1 numera u %2
sr@ijekavianlatin[3]: Premeštam numeru u %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
sr@ijekavianlatin[0]: Transkodiram i premeštam %1 numeru u %2
sr@ijekavianlatin[1]: Transkodiram i premeštam %1 numere u %2
sr@ijekavianlatin[2]: Transkodiram i premeštam %1 numera u %2
sr@ijekavianlatin[3]: Transkodiram i premeštam numeru u %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
sr@ijekavianlatin[0]: Kopiram %1 numeru u %2
sr@ijekavianlatin[1]: Kopiram %1 numere u %2
sr@ijekavianlatin[2]: Kopiram %1 numera u %2
sr@ijekavianlatin[3]: Kopiram numeru u %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
sr@ijekavianlatin[0]: Transkodiram i kopiram %1 numeru u %2
sr@ijekavianlatin[1]: Transkodiram i kopiram %1 numere u %2
sr@ijekavianlatin[2]: Transkodiram i kopiram %1 numera u %2
sr@ijekavianlatin[3]: Transkodiram i kopiram numeru u %2

en: No network connection
sr@ijekavianlatin: Nema mrežne veze

en: File does not exist
sr@ijekavianlatin: Fajl ne postoji

en: Not a file
sr@ijekavianlatin: Nije fajl

en: No read permissions
sr@ijekavianlatin: Nema dozvole za čitanje

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
sr@ijekavianlatin: bilo šta|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'bilo čega' aku 'bilo šta']

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
sr@ijekavianlatin: ime fajla|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'imena fajla' aku 'ime fajla']

[ctx: Track field name]
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'naslova' aku 'naslov']

[ctx: Track field name]
en: Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač|/|$[svojstva _rod m _broj j gen,aku 'izvođača']

[ctx: Track field name]
en: Album
sr@ijekavianlatin: album|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'albuma' aku 'album']

[ctx: Track field name]
en: Genre
sr@ijekavianlatin: žanr|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'žanra' aku 'žanr']

[ctx: Track field name]
en: Composer
sr@ijekavianlatin: kompozitor|/|$[svojstva _rod m _broj j gen,aku 'kompozitora']

[ctx: Track field name]
en: Year
sr@ijekavianlatin: godina|/|$[svojstva _rod ž _broj j gen 'godine' aku 'godinu']

[ctx: Track field name]
en: Comment
sr@ijekavianlatin: komentar|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'komentara' aku 'komentar']

[ctx: Track field name]
en: Track Number
sr@ijekavianlatin: broj numere|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'broja numere' aku 'broj numere']

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
sr@ijekavianlatin: broj diska|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'broja diska' aku 'broj diska']

[ctx: Track field name]
en: Bpm
sr@ijekavianlatin: opm|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'opm' aku 'opm']

[ctx: Track field name]
en: Length
sr@ijekavianlatin: trajanje|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'trajanja' aku 'trajanje']

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
sr@ijekavianlatin: bitski protok|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'bitskog protoka' aku 'bitski protok']

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
sr@ijekavianlatin: uzorkovanje|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'uzorkovanja' aku 'uzorkovanje']

[ctx: Track field name]
en: File Size
sr@ijekavianlatin: veličina fajla|/|$[svojstva _rod ž _broj j gen 'veličine fajla' aku 'veličinu fajla']

[ctx: Track field name]
en: Format
sr@ijekavianlatin: format|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'formata' aku 'format']

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
sr@ijekavianlatin: dodato u zbirku|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'dodatog u zbirku' aku 'dodato u zbirku']

[ctx: Track field name]
en: Score
sr@ijekavianlatin: rezultat|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'rezultata' aku 'rezultat']

[ctx: Track field name]
en: Rating
sr@ijekavianlatin: rejting|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'rejtinga' aku 'rejting']

[ctx: Track field name]
en: First Played
sr@ijekavianlatin: prvo puštanje|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'prvog puštanja' aku 'prvo puštanje']

[ctx: Track field name]
en: Last Played
sr@ijekavianlatin: posljednje puštanje|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'posljednjeg puštanja' aku 'posljednje puštanje']

[ctx: Track field name]
en: Playcount
sr@ijekavianlatin: broj puštanja|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'broja puštanja' aku 'broj puštanja']

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
sr@ijekavianlatin: jedinstveni ID|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'jedinstvenog ID‑a' aku 'jedinstveni ID']

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
sr@ijekavianlatin: pojačanje numere|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'pojačanja numere' aku 'pojačanje numere']

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
sr@ijekavianlatin: vrhunac pojačanja numere|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'vrhunca pojačanja numere' aku 'vrhunac pojačanja numere']

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
sr@ijekavianlatin: pojačanje albuma|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'pojačanja albuma' aku 'pojačanje albuma']

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
sr@ijekavianlatin: vrhunac pojačanja albuma|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'vrhunca pojačanja albuma' aku 'vrhunac pojačanja albuma']

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač albuma|/|$[svojstva _rod m _broj j gen,aku 'izvođača albuma']

[ctx: Track field name]
en: Label
sr@ijekavianlatin: etiketa|/|$[svojstva _rod ž _broj j gen 'etikete' aku 'etiketu']

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
sr@ijekavianlatin: poslednja izmijena|/|$[svojstva _rod ž _broj j gen 'poslednje izmijene' aku 'poslednja izmijena']

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
sr@ijekavianlatin: stihovi|/|$[svojstva _rod m _broj k gen 'stihova' aku 'stihove']

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
sr@ijekavianlatin: bilošta

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
sr@ijekavianlatin: imefajla

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
sr@ijekavianlatin: naslov

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
sr@ijekavianlatin: žanr

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
sr@ijekavianlatin: kompozitor

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
sr@ijekavianlatin: godina

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
sr@ijekavianlatin: komentar

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
sr@ijekavianlatin: brojnumere

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
sr@ijekavianlatin: brojdiska

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bpm
sr@ijekavianlatin: opm

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
sr@ijekavianlatin: trajanje

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
sr@ijekavianlatin: bitskiprotok

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
sr@ijekavianlatin: uzorkovanje

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
sr@ijekavianlatin: veličinafajla

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
sr@ijekavianlatin: dodato

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
sr@ijekavianlatin: rezultat

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
sr@ijekavianlatin: rejting

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
sr@ijekavianlatin: prvopuštanje

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
sr@ijekavianlatin: posljednjepuštanje

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
sr@ijekavianlatin: brojpuštanja

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
sr@ijekavianlatin: jedinstveniid

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
sr@ijekavianlatin: pojačanjenumere

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
sr@ijekavianlatin: vrhunacpojačanjanumere

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
sr@ijekavianlatin: pojačanjealbuma

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
sr@ijekavianlatin: vrhunacpojačanjaalbuma

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
sr@ijekavianlatin: izvođačalbuma

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
sr@ijekavianlatin: etiketa

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
sr@ijekavianlatin: izmijenjeno

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
sr@ijekavianlatin: tekst

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dan,
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dana,
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dana,
sr@ijekavianlatin[3]: %1 dan,

[ctx: the time format for a time length when the time is 1 hour or above see QTime documentation.]
en: h:mm:ss
sr@ijekavianlatin: h.mm.ss

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
sr@ijekavianlatin[0]: %1 godina
sr@ijekavianlatin[1]: %1 godine
sr@ijekavianlatin[2]: %1 godina
sr@ijekavianlatin[3]: 1 godina

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
sr@ijekavianlatin[0]: %1 mjesec
sr@ijekavianlatin[1]: %1 mjeseca
sr@ijekavianlatin[2]: %1 mjeseci
sr@ijekavianlatin[3]: 1 mjesec

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dan
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[3]: 1 dan

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
sr@ijekavianlatin[0]: %1 sat
sr@ijekavianlatin[1]: %1 sata
sr@ijekavianlatin[2]: %1 sati
sr@ijekavianlatin[3]: 1 sat

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 minut
sr@ijekavianlatin[1]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[2]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[3]: 1 minut

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
sr@ijekavianlatin[0]: %1 sekunda
sr@ijekavianlatin[1]: %1 sekunde
sr@ijekavianlatin[2]: %1 sekundi
sr@ijekavianlatin[3]: 1 sekunda

en: Importing podcast channel from %1
sr@ijekavianlatin: Uvozim kanal podemisije sa %1

en: Updating podcast channel
sr@ijekavianlatin: Ažuriram kanal podemisije

en: Updating "%1"
sr@ijekavianlatin: Ažuriram „%1“

en: Importing podcast from %1 failed with error:
sr@ijekavianlatin: Uvoženje podemisije sa %1 propalo uz grešku:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
sr@ijekavianlatin: Ažuriranje podemisije sa %1 propalo uz grešku:

en: Updating "%1" failed with error:
sr@ijekavianlatin: Ažuriranje „%1“ propalo uz grešku:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
sr@ijekavianlatin: Pri raščlanjivanju %1 očekivan je dovod ali je primljena HTML stranica.
    Da li ste unijeli ispravan URL?

en: Feed has an unknown type: %1
sr@ijekavianlatin: Nepoznata vrsta dovoda: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
sr@ijekavianlatin: %1 nije RSS dovod verzije 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
sr@ijekavianlatin: %1 nije ispravan RSS dovod verzije 1.0.

en: %1 is not a valid Atom feed.
sr@ijekavianlatin: %1 nije ispravan Atom dovod.

en: Alternative Enclosures:
sr@ijekavianlatin: Alternativna obuhvaćenja:

en: unknown type
sr@ijekavianlatin: nepoznata vrsta

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
sr@ijekavianlatin: nikada

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

[ctx: monthname year]
en: %1 %2
sr@ijekavianlatin: %1 %2.

en: One week ago | %1 weeks ago
sr@ijekavianlatin[0]: prije %1 sedmicu
sr@ijekavianlatin[1]: prije %1 sedmice
sr@ijekavianlatin[2]: prije %1 sedmica
sr@ijekavianlatin[3]: prije 1 sedmice

en: Yesterday
sr@ijekavianlatin: juče

en: One day ago | %1 days ago
sr@ijekavianlatin[0]: prije %1 dan
sr@ijekavianlatin[1]: prije %1 dana
sr@ijekavianlatin[2]: prije %1 dana
sr@ijekavianlatin[3]: prije 1 dana

en: One hour ago | %1 hours ago
sr@ijekavianlatin[0]: prije %1 sat
sr@ijekavianlatin[1]: prije %1 sata
sr@ijekavianlatin[2]: prije %1 sati
sr@ijekavianlatin[3]: prije 1 sata

en: One minute ago | %1 minutes ago
sr@ijekavianlatin[0]: prije %1 minut
sr@ijekavianlatin[1]: prije %1 minuta
sr@ijekavianlatin[2]: prije %1 minuta
sr@ijekavianlatin[3]: prije 1 minuta

en: Within the last minute
sr@ijekavianlatin: u toku prošlog minuta

en: The future
sr@ijekavianlatin: u budućnosti

[ctx: number of months ago]
en: %1M
sr@ijekavianlatin: %1 m

[ctx: w for weeks]
en: %1w
sr@ijekavianlatin: %1 n

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
sr@ijekavianlatin: sutra

[ctx: d for days]
en: %1d
sr@ijekavianlatin: %1 d

[ctx: h for hours]
en: %1h
sr@ijekavianlatin: %1 č

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocale::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
sr@ijekavianlatin: Prazna lista numera (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocale::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
sr@ijekavianlatin: Razne numere (%1)

en: Unknown Artist(s)
sr@ijekavianlatin: Nepoznat(i) izvođač(i)

en: Unknown Album(s)
sr@ijekavianlatin: Nepoznat(i) album(i)

en: Various Albums
sr@ijekavianlatin: Razni albumi

[ctx: A saved playlist titled <artist> - <album>]
en: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: %1 — %2

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
sr@ijekavianlatin: Ciljani bitski protok pri kodiranju konstantnim protokom

en: Smaller file
sr@ijekavianlatin: manji fajl

en: Better sound quality
sr@ijekavianlatin: bolji kvalitet zvuka

en: Apple Lossless
sr@ijekavianlatin: ALAC

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">ALAC („Appleov bezgubitni“)</a> je zvučni kodek za kompresiju digitalne muzike bez gubitaka. Preporučuje se samo za Appleove muzičke plejere, odnosno plejere koji ne podržavaju FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
sr@ijekavianlatin: <p><a href="http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html">Stepen kompresije</a> je celobrojna vrednost između 0 i 8 koja predstavlja kompromis između veličine fajla i brzine kompresovanja pri kodiranju <b>FLAC‑om</b>.</p><p>Postavljanje stepena kompresije na <b>0</b> daje najbržu kompresiju ali stvara relativno veliki fajl. Sa druge strane, stepen kompresije <b>8</b> čini kompresovanje vrlo sporim, ali daje najmanji fajl.</p><p>Imajte u vidu da je kvalitet zvuka izlaznog fajla potpuno isti bez obzira na stepen kompresije, pošto je FLAC po definiciji kodek bez gubitaka. Takođe, stepeni iznad <b>5</b> dramatično produžavaju vreme kompresovanja a stvaraju neznatno manji fajl, te nisu preporučljivi.</p>

en: Compression level
sr@ijekavianlatin: Stepen kompresije

en: Faster compression
sr@ijekavianlatin: brža kompresija

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec">FLAC („besplatni bezgubitni audio kodek“)</a> je otvoreni kodek bez naknada za kompresiju digitalne muzike bez gubitaka. Ukoliko želite da skladištite muziku bez kompromisa u kvalitetu zvuka, FLAC je odličan izbor.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
sr@ijekavianlatin: <p>Bitski protok je mera količine podataka potrebne za predstavljanje jedne sekunde audio numere.</p><p><b>MP3</b> koder koji Amarok koristi podržava <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR">promenljivi bitski protok (VBR)</a>, što znači da će vrednost bitskog protoka varirati tokom numere zavisno od složenosti zvučnog sadržaja. Složenije deonice podataka kodiraju se većim bitskim protokom u odnosu na jednostavnije; ovakav pristup sveukupno daje bolji kvalitet i manji fajl u odnosu na konstantan bitski protok tokom cele numere.</p><p>Usled ovoga, mera bitskog protoka u ovom klizaču je samo procena prosečnog bitskog protoka kodirane numere. <b>160 kb/s</b> je dobar izbor za muziku koja se sluša na prenosnim plejerima. Sve ispod <b>120 kb/s</b> može biti nezadovoljavajuće za muziku, a sve iznad <b>205 kb/s</b> je verovatno preterivanje.</p>

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
sr@ijekavianlatin: Očekivani prosečni bitski protok pri kodiranju promenljivim protokom.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">MP3 („MPEG audio sloj 3“)</a> je patentirani kodek za digitalni zvuk koji koristi kompresiju sa gubicima. Uprkos nedostacima, ovo je uobičajeni format za potrošačko skladištenje zvuka, i široko je podržan na prenosnim muzičkim plejerima.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
sr@ijekavianlatin: <p>Bitski protok je mera količine podataka potrebne za predstavljanje jedne sekunde audio numere.</p><p><b>Opus</b> koder koji Amarok koristi podržava <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate">promenljivi bitski protok (VBR)</a>, što znači da će vrednost bitskog protoka varirati tokom numere zavisno od složenosti zvučnog sadržaja. Složenije deonice podataka kodiraju se većim bitskim protokom u odnosu na jednostavnije; ovakav pristup sveukupno daje bolji kvalitet i manji fajl u odnosu na konstantan bitski protok tokom cele numere.</p><p>Usled ovoga, mera bitskog protoka u ovom klizaču je samo procena prosečnog bitskog protoka kodirane numere. <b>128 kb/s</b> je dobar izbor za muziku koja se sluša na prenosnim plejerima. Sve ispod <b>100 kb/s</b> može biti nezadovoljavajuće za muziku, a sve iznad <b>256 kb/s</b> je verovatno preterivanje.</p>

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">Opus</a> je digitalni audio kodek za kompresiju sa gubicima, neopterećen patentima.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
sr@ijekavianlatin: <p>Bitski protok je mera količine podataka potrebne za predstavljanje jedne sekunde audio numere.</p><p><b>Vorbis</b> koder koji Amarok koristi podržava <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details">promenljivi bitski protok (VBR)</a>, što znači da će vrednost bitskog protoka varirati tokom numere zavisno od složenosti zvučnog sadržaja. Složenije deonice podataka kodiraju se većim bitskim protokom u odnosu na jednostavnije; ovakav pristup sveukupno daje bolji kvalitet i manji fajl u odnosu na konstantan bitski protok tokom cele numere.</p><p>Vorbis koder koristi rejting kvaliteta „-q X“, gde je X između -1 i 10, da bi odredio očekivani nivo kvaliteta  zvuka. Mera bitskog protoka u ovom klizaču je samo gruba procena (koju dostavlja Vorbis) prosečnog bitskog protoka kodirane numere za zadatu vrednost -q. Zapravo, u novijim i efikasnijim verzijama Vorbisa stvaran bitski protok je čak i manji.</p><p><b>-q5</b> je dobar izbor za muziku koja se sluša na prenosnim plejerima. Sve ispod <b>-q3</b> može biti nezadovoljavajuće za muziku, a sve iznad <b>-q8</b> je verovatno preterivanje.</p>

en: Quality rating for variable bitrate encoding
sr@ijekavianlatin: Rejting kvaliteta za kodiranje promenljivim bitskim protokom

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">OGG Vorbis</a> je otvoreni zvučni kodek bez naknada za kompresiju zvuka sa gubicima. Stvara manje fajlove nego MP3 pri istom ili boljem kvalitetu. OGG Vorbis je sveukupno odličan izbor, naročito ukoliko ga prenosni plejer podržava.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
sr@ijekavianlatin: <p>Bitski protok je mera količine podataka potrebne za predstavljanje jedne sekunde audio numere.</p><p>Zbog ograničenja vlasničkog formata <b>WMA</b> i teškoća u reverznom inžinjeringu vlasničkog kodera, WMA koder koji Amarok koristi održava <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio">konstantan bitski protok (CBR)</a>.</p><p>Usled ovoga, mera bitskog protoka u ovom klizaču je prilično precizna procena bitskog protoka kodirane numere. <b>136 kb/s</b> je dobar izbor za muziku koja se sluša na prenosnim plejerima. Sve ispod <b>112 kb/s</b> može biti nezadovoljavajuće za muziku, a sve iznad <b>182 kb/s</b> je verovatno preterivanje.</p>

en: Windows Media Audio
sr@ijekavianlatin: WMA

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">WMA („Windows medija audio“)</a> je vlasnički kodek za kompresiju zvuka sa gubicima, koji je razvio Microsoft. Preporučuje se samo za prenosne muzičke plejere koji ne podržavaju OGG Vorbis.

en: Invalid
sr@ijekavianlatin: loš

en: Just Copy
sr@ijekavianlatin: samo kopiranje

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
sr@ijekavianlatin: sve numere u %1|/|sve numere u $[aku %1]

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
sr@ijekavianlatin: ne-%1 numere u %1|/|ne-%1 numere u $[aku %1]

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
sr@ijekavianlatin: kada treba u %1|/|kada treba u $[aku %1]

en: Fetching Cover
sr@ijekavianlatin: Dobavljam omot

en: There was an error communicating with cover provider: %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri komunikaciji sa dobavljačem omota: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
sr@ijekavianlatin: Uspješno dobavljen omot za „%1“.

en: Fetching cover for '%1' failed.
sr@ijekavianlatin: Dobavljanje omota za „%1“ nije uspjelo.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
sr@ijekavianlatin: Dobavljanje omota za „%1“ je otkazano.

en: Unable to find a cover for '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem omot za „%1“.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
sr@ijekavianlatin[0]: Dobavi omote
sr@ijekavianlatin[1]: Dobavi omote
sr@ijekavianlatin[2]: Dobavi omote
sr@ijekavianlatin[3]: Dobavi omot

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
sr@ijekavianlatin[0]: Dobavi omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[1]: Dobavi omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[2]: Dobavi omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[3]: Dobavi omot za ovaj album

en: Display Cover
sr@ijekavianlatin: Prikaži omot

en: Display artwork for this album
sr@ijekavianlatin: Prikaži omot za ovaj album

en: Unset Cover | Unset Covers
sr@ijekavianlatin[0]: Ukloni omote
sr@ijekavianlatin[1]: Ukloni omote
sr@ijekavianlatin[2]: Ukloni omote
sr@ijekavianlatin[3]: Ukloni omot

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
sr@ijekavianlatin[0]: Ukloni omote za %1 album
sr@ijekavianlatin[1]: Ukloni omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[2]: Ukloni omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[3]: Ukloni omot za ovaj album

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da uklonite ovaj %1 omot iz zbirke?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da uklonite ova %1 omota iz zbirke?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da uklonite ovih %1 omota iz zbirke?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da uklonite ovaj omot iz zbirke?

en: Set Custom Cover
sr@ijekavianlatin: Postavi poseban omot

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
sr@ijekavianlatin[0]: Postavi poseban omot za ovaj %1 album
sr@ijekavianlatin[1]: Postavi poseban omot za ova %1 albuma
sr@ijekavianlatin[2]: Postavi poseban omot za ovih %1 albuma
sr@ijekavianlatin[3]: Postavi poseban omot za ovaj album

en: Select Cover Image File
sr@ijekavianlatin: Izbor fajla slike omota

en: Finding cover for
sr@ijekavianlatin: Tražim omot za

en: Enter Custom Search
sr@ijekavianlatin: Unesite posebnu pretragu

en: Sort by size
sr@ijekavianlatin: Poređaj po veličini

en: Cover Image Save Location
sr@ijekavianlatin: Lokacija upisivanja slike omota

en: Sorry, the cover could not be saved.
sr@ijekavianlatin: Omot nije mogao biti sačuvan.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
sr@ijekavianlatin: Slika omota nije mogla biti dobavljena.

en: Fetching Large Cover
sr@ijekavianlatin: Dobavljam veliki omot

en: Download Progress
sr@ijekavianlatin: Tok preuzimanja

en: Search For More Results
sr@ijekavianlatin: Traži dodatne rezultate

en: No Images Found
sr@ijekavianlatin: Nisu nađene slike.

en: 1 Image Found | %1 Images Found
sr@ijekavianlatin[0]: Nađena je %1 slika
sr@ijekavianlatin[1]: Nađene su %1 slike
sr@ijekavianlatin[2]: Nađeno je %1 slika
sr@ijekavianlatin[3]: Nađena je %1 slika

[ctx: @item::intable]
en: Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

[ctx: @item::intable]
en: Country
sr@ijekavianlatin: zemlja

[ctx: @item::intable]
en: Date
sr@ijekavianlatin: datum

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
sr@ijekavianlatin: format

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
sr@ijekavianlatin: visina

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
sr@ijekavianlatin: vrsta

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
sr@ijekavianlatin: godina izdavanja

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
sr@ijekavianlatin: veličina

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
sr@ijekavianlatin: izvor

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
sr@ijekavianlatin: širina

[ctx: @item::intable URL]
en: link
sr@ijekavianlatin: veza

en: Cover Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer omota

en: Albums By
sr@ijekavianlatin: Albumi od

en: All Artists
sr@ijekavianlatin: Svi izvođači

en: Enter search terms here
sr@ijekavianlatin: Izraz za pretragu

en: All Albums
sr@ijekavianlatin: Svi albumi

en: Albums With Cover
sr@ijekavianlatin: Albumi sa omotom

en: Albums Without Cover
sr@ijekavianlatin: Albumi bez omota

en: Fetch Missing Covers
sr@ijekavianlatin: Dobavi nedostajuće omote

en: Fetching
sr@ijekavianlatin: Dobavljam

en: Loading
sr@ijekavianlatin: Učitavam

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
sr@ijekavianlatin: Završeno.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
sr@ijekavianlatin[0]:  <b>%1</b> omot nije nađen
sr@ijekavianlatin[1]:  <b>%1</b> omota nisu nađena
sr@ijekavianlatin[2]:  <b>%1</b> omota nije nađeno
sr@ijekavianlatin[3]:  Omot nije nađen

en: Fetching cover for %1 - %2...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam omot za %1 — %2...

en: Fetching cover for %1...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam omot za %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
sr@ijekavianlatin[0]: Dobavljam <b>%1</b> omot:
sr@ijekavianlatin[1]: Dobavljam <b>%1</b> omota:
sr@ijekavianlatin[2]: Dobavljam <b>%1</b> omota:
sr@ijekavianlatin[3]: Dobavljam omot:

en: 1 fetched | %1 fetched
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dobavljen
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dobavljena
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dobavljenih
sr@ijekavianlatin[3]: 1 dobavljen

en:  -
sr@ijekavianlatin:  —

en: 1 not found | %1 not found
sr@ijekavianlatin[0]: %1 nije nađen
sr@ijekavianlatin[1]: %1 nisu nađena
sr@ijekavianlatin[2]: %1 nije nađeno
sr@ijekavianlatin[3]: 1 nije nađen

en: Connecting...
sr@ijekavianlatin: Povezujem se...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
sr@ijekavianlatin[0]: %1 rezultat za „%2“
sr@ijekavianlatin[1]: %1 rezultata za „%2“
sr@ijekavianlatin[2]: %1 rezultata za „%2“
sr@ijekavianlatin[3]: 1 rezultat za „%2“

en: 1 album | %1 albums
sr@ijekavianlatin[0]: %1 album
sr@ijekavianlatin[1]: %1 albuma
sr@ijekavianlatin[2]: %1 albuma
sr@ijekavianlatin[3]: 1 album

en: %1 by %2
sr@ijekavianlatin: %1 — %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
sr@ijekavianlatin[0]: %2 — (<b>%1</b> bez omota)
sr@ijekavianlatin[1]: %2 — (<b>%1</b> bez omota)
sr@ijekavianlatin[2]: %2 — (<b>%1</b> bez omota)
sr@ijekavianlatin[3]: %2 — (<b>%1</b> bez omota)

en: Cover Image
sr@ijekavianlatin: Slika omota

en: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: %1 — %2

en: No Artist
sr@ijekavianlatin: Nema izvođača

en: Cover View
sr@ijekavianlatin: Prikaz omota

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
sr@ijekavianlatin: Ulazni fajl koji pravi Amarokov pretraživač zbirke.<br />Pogledajte više <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">o paketnom režimu</a>.

en: Input file
sr@ijekavianlatin: Ulazni fajl

en: Full rescan
sr@ijekavianlatin: Potpuno ponovo pretraži

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
sr@ijekavianlatin: Ponovo pretražuje cijelu zbirku. Ovo <i>neće</i> brisati statistiku.

en: Import batch file...
sr@ijekavianlatin: Uvezi paketni fajl...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
sr@ijekavianlatin: Uvoz zbirke iz fajla koji proizvede amarokcollectionscanner.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
sr@ijekavianlatin: &Pretražuj fascikle rekurzivno (zahteva potpuno ponovno pretraživanje ukoliko je prvi put popunjeno)

en: &Watch folders for changes
sr@ijekavianlatin: &Prati izmjene u fasciklama

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
sr@ijekavianlatin: Ako je izabrano, Amarok će čitati i sve potfascikle.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
sr@ijekavianlatin: Ukoliko je popunjeno, biće nadgledane izmene u fasciklama zbirke.
    (Nadzornik neće videti izmene iza simboličkih veza.)

en: Rescan '%1'
sr@ijekavianlatin: Ponovo pretraži „%1“

en: Import Collection
sr@ijekavianlatin: Uvoz zbirke

en: Import configuration
sr@ijekavianlatin: Uvoz postave

en: Migrating
sr@ijekavianlatin: Selidba

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
sr@ijekavianlatin: <b><font color='red'>Neuspeh:</font></b> nijedna numera nije uvezena

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: <b><font color='green'>Uspeh:</font></b> uvezena %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: <b><font color='green'>Uspeh:</font></b> uvezene %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: <b><font color='green'>Uspeh:</font></b> uvezeno %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: <b><font color='green'>Uspeh:</font></b> uvezena 1 numera

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
sr@ijekavianlatin: <b><font color='red'>Neuspeh:</font></b> ne mogu da uvezem statistiku

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
sr@ijekavianlatin: <b><font color='red'>Greška:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b>%1 — %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b>%1 — %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
sr@ijekavianlatin: Odbačena: <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;iz %2<br/>&nbsp;&nbsp;u %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b><font color='green'>%1 — %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;sa %3<br/>&nbsp;&nbsp;u %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b><font color='green'>%1 — %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;sa %4<br/>&nbsp;&nbsp;u %5

[ctx: Track has been matched ambigously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
sr@ijekavianlatin: Dvosmislena odbačena <b><font color='red'>%1</font></b>

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
sr@ijekavianlatin[0]: Izabran <b>%1</b> fajl.
sr@ijekavianlatin[1]: Izabrana <b>%1</b> fajla.
sr@ijekavianlatin[2]: Izabrano <b>%1</b> fajlova.
sr@ijekavianlatin[3]: Izabran <b>1</b> fajl.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ove stavke će biti <b>trajno obrisane</b> sa diska.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ove stavke će biti premještene u smeće.</qt>

en: &Send to Trash
sr@ijekavianlatin: Pošalji u &smeće

en: About to delete selected files
sr@ijekavianlatin: Spremam se da obrišem izabrane fajlove

en: Deleting files
sr@ijekavianlatin: Brišem fajlove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddWarningIcon)
en: Icon Placeholder, not in GUI
sr@ijekavianlatin: Mjestodržač ikonice, nije u GUI‑ju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddDeleteText)
en: Deletion method placeholder, never shown to user.
sr@ijekavianlatin: Mjestodržač metoda za brisanje, nikad se ne prikazuje korisniku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, ddFileList)
en: List of files that are about to be deleted.
sr@ijekavianlatin: Spisak fajlova koji će upravo biti obrisani.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListBox, ddFileList)
en: This is the list of items that are about to be deleted.
sr@ijekavianlatin: Ovo je spisak stavki koje će upravo biti obrisane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddNumFiles)
en: Placeholder for number of files, not in GUI
sr@ijekavianlatin: Mjestodržač za broj fajlova, nije u GUI‑ju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
sr@ijekavianlatin: &Briši fajlove umjesto premiještanja u smeće

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, fajlovi će biti trajno uklanjani umjesto prebacivanja u smeće.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ako je ova kućica popunjena, fajlovi će biti <b>trajno uklanjani</b> umjesto da se prebacuju u smeće.</p><p><em>Koristite ovo sa oprezom</em>: na većini fajl sistema, obrisane fajlove nije moguće pouzdano povratiti.</p></qt>

en: Select Plugin for %1
sr@ijekavianlatin: Izbor priključka za %1

en: Configure Media Device
sr@ijekavianlatin: Podešavanje multimedijalnog uređaja

en: Pre-&connect command:
sr@ijekavianlatin: Naredba &prije povezivanja:

en: Example: mount %d
sr@ijekavianlatin: Primjer: mount %d

en: Set a command to be run before connecting to your device (e.g. a mount command) here.
    %d is replaced by the device node, %m by the mount point.
    Empty commands are not executed.
sr@ijekavianlatin: Postavite ovdje naredbu koja će se izvršiti prije povezivanja sa uređajem (npr. za montiranje).
    %d će biti zamijenjeno čvorom uređaja, a %m tačkom montiranja.
    Prazne naredbe neće biti izvršene.

en: Post-&disconnect command:
sr@ijekavianlatin: Naredba poslije prekidanja &veze:

en: Example: eject %d
sr@ijekavianlatin: Primjer: eject %d

en: Set a command to be run after disconnecting from your device (e.g. an eject command) here.
    %d is replaced by the device node, %m by the mount point.
    Empty commands are not executed.
sr@ijekavianlatin: Postavite ovdje naredbu koja će se izvršiti poslije prekidanja veze sa uređajem (npr. za izbacivanje).
    %d će biti zamijenjeno čvorom uređaja, a %m tačkom montiranja.
    Prazne naredbe neće biti izvršene.

en: &Transcode before transferring to device
sr@ijekavianlatin: &Transkodiraj prije prebacivanja na uređaj

en: Transcode to preferred format (%1) for device
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj u poželjni format (%1) za uređaj

en: Whenever possible
sr@ijekavianlatin: kada je god moguće

en: When necessary
sr@ijekavianlatin: kada je neophodno

en: Remove transcoded files after transfer
sr@ijekavianlatin: Ukloni transkodirane fajlove po prenosu

en: For this feature, a script of type "Transcode" has to be running
sr@ijekavianlatin: Za ovu mogućnost mora se izvršavati skripta tipa „Transkodiranje“

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
sr@ijekavianlatin: Dijagnostika za %1|/|Dijagnostika za $[aku %1]

en: Copy to Clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj u klipbord

[ctx: Usage]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Usage]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7)
       PulseAudio: %8
sr@ijekavianlatin: Dijagnostika za %1
    
    Opšti podaci:
       izdanje %1: %2
       izdanje KDE‑a: %3
       izdanje Qt‑a: %4
       izdanje Phonona: %5
       pozadina Phonona: %6 (%7)
       PulseAudio: %8
    
    |/|Dijagnostika za $[aku %1]
    
    Opšti podaci:
       izdanje $[gen %1]: %2
       izdanje KDE‑a: %3
       izdanje Qt‑a: %4
       izdanje Phonona: %5
       pozadina Phonona: %6 (%7)
       PulseAudio: %8

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
sr@ijekavianlatin: Aktivne skripte:
    %1
    Aktivni priključci:
    %2
    Aktivni apleti:
    %3

en: AND
sr@ijekavianlatin: I

en: OR
sr@ijekavianlatin: ILI

en: Simple text
sr@ijekavianlatin: običan tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
sr@ijekavianlatin: Uslov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
sr@ijekavianlatin: izvrnuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
sr@ijekavianlatin: i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
sr@ijekavianlatin: ili

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
sr@ijekavianlatin: Filter pretrage

en: Configure Equalizer
sr@ijekavianlatin: Podešavanje ekvilajzera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
sr@ijekavianlatin: Aktivan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
sr@ijekavianlatin: Spisak dostupnih pretpodešavanja ekvilajzera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj izmjene izabranog pretpodešavanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
sr@ijekavianlatin: Obrišite izabrano pretpodešavanje. Ugrađena se ne mogu brisati.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
sr@ijekavianlatin: Resetujte izabranu postavku pretpodešavanja na podrazumijevanu ili na poslednju sačuvanu izmenu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
sr@ijekavianlatin: Resetuj na podrazumijevano

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
sr@ijekavianlatin: Opsezi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
sr@ijekavianlatin: pretpojačanje

en: Choose Best Matches
sr@ijekavianlatin: Izaberi najbolja poklapanja

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
sr@ijekavianlatin: Uzima rezultat na vrhu za svaku neodređenu numeru. Umesto ovoga možete kliknuti na <i>Izaberi najbolja poklapanja sa ovog albuma</i> u kontekstnom meniju nekog dobrog predloga; to možete biti bolja varijanta, jer sprečava mešanje različitih izdanja albuma.

en: Clear Choices
sr@ijekavianlatin: Očiste izbore

en: Clear all choices, even manually made ones.
sr@ijekavianlatin: Čisti sve izbore, čak i ručno načinjene.

en: Collapse Chosen
sr@ijekavianlatin: Sažmi izabrane

en: Expand Unchosen
sr@ijekavianlatin: Proširi neizabrane

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
sr@ijekavianlatin: MusicBrainzov uređivač oznaka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj oznake za izabrane numere i napusti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
sr@ijekavianlatin: &Ažuriraj oznake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
sr@ijekavianlatin: Napusti bez upisivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

en: %1 or %2
sr@ijekavianlatin: %1 ili %2

en: The Album Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač albuma

en: The Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

en: Artist's Initial
sr@ijekavianlatin: inicijali izvođača

en: File Extension of Source
sr@ijekavianlatin: nastavak fajla izvora

en: Track Number
sr@ijekavianlatin: broj numere

en: You can use the following tokens:
sr@ijekavianlatin: Možete upotrijebiti sljedeće tokene:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
sr@ijekavianlatin: Ako okružite vitičastim zagradama dijelove teksta koji sadrže token, ti dijelovi će biti skriveni kada je token prazan.

en: Preview: %1
sr@ijekavianlatin: Pregled: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
sr@ijekavianlatin: Postoji sukob u imenima fajlova, postojeći fajlovi će biti prebrisani.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
sr@ijekavianlatin: Postoji sukob u imenima fajlova, postojeći fajlovi neće biti menjani.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
sr@ijekavianlatin: Organizovanje fajlova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
sr@ijekavianlatin: Osnovna fascikla u koju se smiještaju fajlovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla &zbirke:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
sr@ijekavianlatin: Fascikla zbirke u koju će fajlovi biti premješteni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Prikaži/sakrij dopunske kontrole za sastavljanje odredišnih putanja numera prema metapodacima.</html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled odredišta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, istoimeni fajlovi se prebrisuju bez pitanja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Popunite da bi se automatski prebrisali istoimeni fajlovi. <i>Upozorenje: prebrisavanje nije moguće opozvati.</i></p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
sr@ijekavianlatin: Prebriši &odredište

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
sr@ijekavianlatin: Zamjena znakova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, razmaci se pretvaraju u podvlake.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, svi razmaci u imenima fajlova će biti zamenjeni podvlakama. Ukoliko nije, razmaci će biti ostavljeni gdje jesu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
sr@ijekavianlatin: Zamijeni razmake &podvlakama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, dodaje se „, The“ na kraj imena izvođača koja počinju sa „The“.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, „The“ sa početka imena izvođača biće premešteno na kraj. Na primjer, „The Beatles“ će postati „Beatles, The“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
sr@ijekavianlatin: &Premesti „The“ u imenima izvođača

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
sr@ijekavianlatin: Zamijeni znakove nesaglasne sa MS‑DOS/VFAT fajl sistemima podvlakama.
    
    Većina korisnika može ostaviti ovu opciju uključenom.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, menja znakove nesaglasne sa MS‑DOS/VFAT fajl sistemima podvlakama. U nesaglasne znakove spadaju |?*<":>+[] i Unicode kontrolni znakovi. 
    
    Većini korisnika će ova opcija biti potrebna, jer se stara da kopiranje na medijske uređaje ispravno funkcioniše.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
sr@ijekavianlatin: Imena bezbjedna za &VFAT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Ako je popunjeno, svi ne-ASCII znakovi će biti zamenjeni podvlakama. <b>Nemojte uključivati ovu opciju ukoliko imate neengleske znakove u oznakama.</b></p>
    <p>Većini korisnika ovo nije potrebno.</p></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Ako je popunjeno, svi ne-ASCII znakovi će biti zamijenjeni podvlakama. <b>Nemojte uključivati ovu opciju ukoliko imate neengleske znakove u oznakama.</b></p>
    <p>Većini korisnika ovo nije potrebno.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
sr@ijekavianlatin: Ograniči na &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
sr@ijekavianlatin: Zamijeni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
sr@ijekavianlatin: Regularni izraz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
sr@ijekavianlatin: Znakovna niska

en: Tags
sr@ijekavianlatin: Oznake

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: Track Details: %1 by %2
sr@ijekavianlatin: Podaci o numeri: %1 od %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Podaci za %1 numeru
sr@ijekavianlatin[1]: Podaci za %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: Podaci za %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Podaci za 1 numeru

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> — <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> — <b>%2</b> (<b>%3</b>)

en: Editing 1 file | Editing %1 files
sr@ijekavianlatin[0]: Uređujem %1 fajl
sr@ijekavianlatin[1]: Uređujem %1 fajla
sr@ijekavianlatin[2]: Uređujem %1 fajlova
sr@ijekavianlatin[3]: Uređujem 1 fajl

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
sr@ijekavianlatin: nijedna

en: The track is not playable. %1
sr@ijekavianlatin: Numera ne može da se pusti. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o numeri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
sr@ijekavianlatin: Saž&etak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
sr@ijekavianlatin: Statistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
sr@ijekavianlatin: Trajanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
sr@ijekavianlatin: Bitski protok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
sr@ijekavianlatin: Uzorkovanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
sr@ijekavianlatin: Zbirka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
sr@ijekavianlatin: Rejting:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
sr@ijekavianlatin: Broj puštanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
sr@ijekavianlatin: Rezultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
sr@ijekavianlatin: Prvo puštanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
sr@ijekavianlatin: Posljednje puštanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
sr@ijekavianlatin: Napomena:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
sr@ijekavianlatin: O&znake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
sr@ijekavianlatin: Nas&lov:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
sr@ijekavianlatin: &Izvođač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
sr@ijekavianlatin: &Kompozitor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
sr@ijekavianlatin: Izvođač albuma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
sr@ijekavianlatin: &Album:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
sr@ijekavianlatin: Bro&j numere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
sr@ijekavianlatin: &Žanr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
sr@ijekavianlatin: &Broj diska:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
sr@ijekavianlatin: &Godina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
sr@ijekavianlatin: &Otkucaja po minutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
sr@ijekavianlatin: &Komentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
sr@ijekavianlatin: Dobavi oznake sa &MusicBrainza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
sr@ijekavianlatin: Pogodi oznake iz &imena fajla

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
sr@ijekavianlatin: Sti&hovi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
sr@ijekavianlatin: Eti&kete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
sr@ijekavianlatin: Etiketa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
sr@ijekavianlatin: Unesite posebnu etiketu ili odaberite neku sa spiska.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
sr@ijekavianlatin: Posebne etikete za ovu stavku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
sr@ijekavianlatin: Po &numeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj i zatvori

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
sr@ijekavianlatin: Sljedeći tokeni mogu se koristiti u definiciji šeme imena fajla:<br /><font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>, <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>, <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>, <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>, <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
sr@ijekavianlatin: Pogađanje oznaka iz imena fajla

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
sr@ijekavianlatin: &lt;prazno&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
sr@ijekavianlatin: Uredi &veličinu slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
sr@ijekavianlatin: &Engleska naslovna veličina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
sr@ijekavianlatin: Veliko &prvo slovo svake riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
sr@ijekavianlatin: Sva slova &velika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
sr@ijekavianlatin: Sva slova &mala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
sr@ijekavianlatin: Ukloni prateće &razmake u oznakama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
sr@ijekavianlatin: Zamijeni razmake &podvlakama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled rezultata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
sr@ijekavianlatin: <prazno>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
sr@ijekavianlatin: Kompozitor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
sr@ijekavianlatin: Godina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
sr@ijekavianlatin: Broj numere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
sr@ijekavianlatin: Žanr:

en: Unknown album
sr@ijekavianlatin: Nepoznat album

en: Unknown artist
sr@ijekavianlatin: Nepoznat izvođač

en: No comments
sr@ijekavianlatin: Nema komentara

en: Unknown composer
sr@ijekavianlatin: Nepoznat kompozitor

en: Unknown disc number
sr@ijekavianlatin: Nepoznat broj diska

en: Unknown genre
sr@ijekavianlatin: Nepoznat žanr

en: Unknown title
sr@ijekavianlatin: Nepoznat naslov

en: Unknown year
sr@ijekavianlatin: Nepoznata godina

en: Transfer Queue to Device
sr@ijekavianlatin: Red za prenos na uređaj

en: Music Location
sr@ijekavianlatin: Muzička lokacija

en: Your music will be transferred to:
    %1
sr@ijekavianlatin: Vaša muzika će biti prebačena na:
    %1

en: You can have your music automatically grouped in
    a variety of ways. Each grouping will create
    directories based upon the specified criteria.
sr@ijekavianlatin: Muziku možete automatski grupisati na više načina.
    Svako grupisanje će stvoriti fascikle na osnovu
    naznačenih kriterijuma.

en: Groupings
sr@ijekavianlatin: Grupisanja

en: Select first grouping:
sr@ijekavianlatin: Izaberite prvo grupisanje:

en: Select second grouping:
sr@ijekavianlatin: Izaberite drugo grupisanje:

en: Select third grouping:
sr@ijekavianlatin: Izaberite treće grupisanje:

en: Convert spaces to underscores
sr@ijekavianlatin: Pretvori razmake u podvlake

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
sr@ijekavianlatin: Nasumične numere

[ctx: And bias representation]
en: Match all
sr@ijekavianlatin: Poklopi sve

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
sr@ijekavianlatin: i

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
sr@ijekavianlatin: ili

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
sr@ijekavianlatin: Poklopi bilo šta

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
sr@ijekavianlatin: Nasumična

en: Generating playlist...
sr@ijekavianlatin: Pravim listu numera...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
sr@ijekavianlatin: Puštanje albuma

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Puštanje albuma“ dodaje
    numere koje pripadaju istom albumu.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
sr@ijekavianlatin: Sledeća numera sa albuma

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
sr@ijekavianlatin: Bilo koja naredna numera sa albuma

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
sr@ijekavianlatin: Numere sa istog albuma

en: Track directly follows previous track in album
sr@ijekavianlatin: Numera neposredno za prethodnom numerom u albumu

en: Track comes after previous track in album
sr@ijekavianlatin: Numera sledi nakon prethodne numere u albumu

en: Track is in the same album as previous track
sr@ijekavianlatin: Numera je u istom albumu kao i prethodna

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
sr@ijekavianlatin: Slični izvođači sa Echo Nesta

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Echo Nest“ traži numere na
    Echo Nestu i dodaje samo slične numere.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
sr@ijekavianlatin: Slično prethodnom izvođaču (prema izveštaju Echo Nesta)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
sr@ijekavianlatin: Slično bilo kom izvođaču iz trenutne liste (prema izveštaju Echo Nesta)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
sr@ijekavianlatin: <a href="http://the.echonest.com/">Echo Nest</a> smatra da je izvođač sličan

en: the previous track's artist
sr@ijekavianlatin: izvođaču prethodne numere

en: one of the artist in the current playlist
sr@ijekavianlatin: jednom od izvođača u trenutnoj listi

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
sr@ijekavianlatin: Ako—inače

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Ako—inače“ dodaje numere koje se
    poklapaju sa najmanje jednom od podnaklonosti.
    Druga podnaklonost proverava se samo ukoliko
    prva ne da nikakav rezultat.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
sr@ijekavianlatin: Poklopi sve sekvencijalno

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
sr@ijekavianlatin: inače

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
sr@ijekavianlatin: Proporcija

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Proporcija“ popunjava delove
    liste iz različitih podnaklonosti.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
sr@ijekavianlatin: Određuje koliki dio liste numera treba da zadovolji kriterijum

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
sr@ijekavianlatin: Proporcija

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
sr@ijekavianlatin: Igra kviza

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Igra kviza“ dodaje numere koje počinju
    slovom kojim se prethodna numera završava.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
sr@ijekavianlatin: Numere čiji naslov počinje slovom
    kojim se prethodna numera završava

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
sr@ijekavianlatin: Numere čije ime izvođača počinje
    slovom kojim se prethodna numera završava

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
sr@ijekavianlatin: Numere čije ime albuma počinje slovom
    kojim se prethodna numera završava

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
sr@ijekavianlatin: Poslednje slovo prethodne pesme
    je prvo slovo naredne pesme.

en: of the track title (Title quiz)
sr@ijekavianlatin: iz naslova numere (kviz naslova)

en: of the artist (Artist quiz)
sr@ijekavianlatin: iz imena izvođača (kviz izvođača)

en: of the album name (Album quiz)
sr@ijekavianlatin: iz imena albuma (kviz albuma)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Pretraga

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Pretraga“ dodaje numere
    nađene upitom pretrage. Prihvata iste
    upite pretrage kao i pregledač zbirke.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
sr@ijekavianlatin: Traži: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
sr@ijekavianlatin: Poklapanje metaoznaka

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Poklapanje metaoznaka“ dodaje
    numere koje zadovoljavaju određeni uslov.

en: Invert condition
sr@ijekavianlatin: Izvrni uslov

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
sr@ijekavianlatin: Nije %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
sr@ijekavianlatin: Nasumična

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
sr@ijekavianlatin: Nasumična naklonost dodaje proizvoljne numere iz
    cele zbirke (odnosno, nema nikakve naklonosti).

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
sr@ijekavianlatin: I

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „I“ dodaje numere koje se
    poklapaju sa svim podnaklonostima.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
sr@ijekavianlatin: Ili

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Ili“ dodaje numere koje se
    poklapaju sa najmanje jednom od podnaklonosti.

en: Replacement for bias %1
sr@ijekavianlatin: Zamena za naklonost %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
sr@ijekavianlatin: Nova lista numera

en: Rock and Pop
sr@ijekavianlatin: Rok i pop

en: Rock
sr@ijekavianlatin: rok

en: Pop
sr@ijekavianlatin: pop

en: Album play
sr@ijekavianlatin: Puštanje albuma

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
sr@ijekavianlatin: Rejting

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
sr@ijekavianlatin: Suviše grešaka u listi numera. Puštanje zaustavljeno.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> — <b>%2</b> (<b>%3</b>)

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> — <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> (<b>%2</b>)

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin:  <b>%1</b>

en: Classical
sr@ijekavianlatin: klasična

en: Club
sr@ijekavianlatin: klupska

en: Dance
sr@ijekavianlatin: plesna

en: Full Bass
sr@ijekavianlatin: pun bas

en: Full Treble
sr@ijekavianlatin: pun visokotonac

en: Full Bass + Treble
sr@ijekavianlatin: pun bas i visokotonac

en: Laptop/Headphones
sr@ijekavianlatin: laptop ili slušalice

en: Large Hall
sr@ijekavianlatin: velika hala

en: Live
sr@ijekavianlatin: uživo

en: Party
sr@ijekavianlatin: žurka

en: Reggae
sr@ijekavianlatin: rege

en: Ska
sr@ijekavianlatin: ska

en: Soft Rock
sr@ijekavianlatin: lagani rok

en: Techno
sr@ijekavianlatin: tehno

en: Zero
sr@ijekavianlatin: nulti

[ctx: Database type]
en: embedded
sr@ijekavianlatin: ugnežđena

[ctx: Database type]
en: external
sr@ijekavianlatin: spoljašnja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
sr@ijekavianlatin: Tip baze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
sr@ijekavianlatin: Lokacija baze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
sr@ijekavianlatin: Ime cilja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
sr@ijekavianlatin: Ime domaćina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
sr@ijekavianlatin: Naziv baze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
sr@ijekavianlatin: Izvršni fajl MySQL‑ovog servera

en: Amarok 2.x Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Amaroka 2.x

en: Banshee
sr@ijekavianlatin: Zloslutnica

en: Banshee Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Zloslutnice

en: Clementine Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Clementine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
sr@ijekavianlatin: Tip veze

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Amaroka 1.4

en: Apple iTunes
sr@ijekavianlatin: Appleov iTunes

en: iTunes Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz iTunesa

en: Rhythmbox
sr@ijekavianlatin: Ritam mašina

en: Rhythmbox Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Ritam mašine

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
sr@ijekavianlatin: Ime cilja

en: Now playing
sr@ijekavianlatin: Sad puštam

en: No information available for this track
sr@ijekavianlatin: Podaci za ovu numeru nisu dostupni

en: The audio player for KDE
sr@ijekavianlatin: Audio plejer za KDE

en: (C) 2002-2003, Mark Kretschmann
    (C) 2003-2013, The Amarok Development Squad
sr@ijekavianlatin: © 2002–2003, Mark Krečman
    © 2003–2013, Amarokov razvojni odred

en: IRC:
    irc.freenode.net - #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
    
    (Build Date: %1)
sr@ijekavianlatin: IRC:
    irc.freenode.net - #amarok #amarok.de #amarok.es #amarok.fr
    
    Pišite na:
    amarok@kde.org
    
    (Datum gradnje: %1)

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
sr@ijekavianlatin: Bart Kernels „Gdje su mi čačkalice“

en: Developer (Stecchino)
sr@ijekavianlatin: Programer (Stecchino)

en: Edward "Hades" Toroshchin
sr@ijekavianlatin: Eduard Toroščin „Had“

en: Developer (dr_lepper)
sr@ijekavianlatin: Programer (dr_lepper)

en: Mark Kretschmann
sr@ijekavianlatin: Mark Krečman

en: Project founder (markey)
sr@ijekavianlatin: Osnivač projekta (markey)

en: Matěj Laitl
sr@ijekavianlatin: Matjej Laitl

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
sr@ijekavianlatin: Pisanje iznova zbirke iPoda i još toga (strohel)

en: Myriam Schweingruber
sr@ijekavianlatin: Mirijam Švajngruber

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
sr@ijekavianlatin: Rokymoterka, trijažiranje grešaka (Mamarok)

en: Ralf 'SalsaMaster' Engels
sr@ijekavianlatin: Ralf Engels „Majstor salse“

en: Developer (rengels)
sr@ijekavianlatin: Programer (rengels)

en: Patrick von Reth
sr@ijekavianlatin: Patrik fon Ret

en: Windows build (TheOneRing)
sr@ijekavianlatin: Gradnja za Windows (TheOneRing)

en: Rick W. Chen
sr@ijekavianlatin: Rik Čen

en: Developer (stuffcorpse)
sr@ijekavianlatin: Programer (stuffcorpse)

en: Sam Lade
sr@ijekavianlatin: Sem Lejdi

en: Developer (Sentynel)
sr@ijekavianlatin: Programer (Sentynel)

en: Sven Krohlas
sr@ijekavianlatin: Sven Krolas

en: Rokymoter, Developer (sven423)
sr@ijekavianlatin: Rokymoter, programer (sven423)

en: Téo Mrnjavac
sr@ijekavianlatin: Teo Mrnjavac

en: Developer (Teo`)
sr@ijekavianlatin: Programer (Teo`)

en: Valorie Zimmerman
sr@ijekavianlatin: Valori Cimerman

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
sr@ijekavianlatin: Rokymoterka, priručnik (valorie)

en: <i>Inactive authors</i>
sr@ijekavianlatin: <i>Neaktivni autori</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
sr@ijekavianlatin: Autorstvo pod Amarokom nije hobi, već životni stil. Ali kada ljudi odluče da nas napuste, želimo da ih ispoštujemo navođenjem ovde:

en: Ian 'The Beard' Monroe
sr@ijekavianlatin: Ijan Monro „Brada“

en: Developer (eean)
sr@ijekavianlatin: Programer (eean)

en: Jeff 'IROKSOHARD' Mitchell
sr@ijekavianlatin: Džef Mičel „JAKO ROKAM“

en: Developer (jefferai)
sr@ijekavianlatin: Programer (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
sr@ijekavianlatin: Programer (lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
sr@ijekavianlatin: Lidija Pinčer „nije u pravu™“

en: Release Vixen (Nightrose)
sr@ijekavianlatin: Izdavačka lija (Nightrose)

en: Max Howell
sr@ijekavianlatin: Maks Hauel

en: Developer, Vision
sr@ijekavianlatin: Programer, vizija

en: Maximilian Kossick
sr@ijekavianlatin: Maksimilijan Kosik

en: Developer (maxx_k)
sr@ijekavianlatin: Programer (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
sr@ijekavianlatin: Nikolaj Hald Nilsen „Pride vrlo vruć“

en: Developer (nhn)
sr@ijekavianlatin: Programer (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
sr@ijekavianlatin: Seb Ruiz „Surfuje dolje južno“

en: Developer (sebr)
sr@ijekavianlatin: Programer (sebr)

en: Alejandro Wainzinger
sr@ijekavianlatin: Alehandro Vajncinger

en: Developer (xevix)
sr@ijekavianlatin: Programer (xevix)

en: Alex Merry
sr@ijekavianlatin: Aleks Meri

en: Developer, Replay Gain support
sr@ijekavianlatin: Programer, podrška za ponovljivo pojačanje

en: Casey Link
sr@ijekavianlatin: Kejsi Link

en: MP3tunes integration
sr@ijekavianlatin: Integracija MP3Tunesa

en: Casper van Donderen
sr@ijekavianlatin: Kasper van Donderen

en: Windows porting
sr@ijekavianlatin: Prenošenje na Windows

en: Christie Harris
sr@ijekavianlatin: Kristi Haris

en: Dan Leinir Turthra Jensen
sr@ijekavianlatin: Dan Lejnir Turtra Jensen

en: Usability
sr@ijekavianlatin: Upotrebljivost

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
sr@ijekavianlatin: Den Melcer „Hej, kompilovanje je prošlo...“

en: Developer (hydrogen)
sr@ijekavianlatin: Programer (hydrogen)

en: Daniel Caleb Jones
sr@ijekavianlatin: Danijel Kejleb Džouns

en: Biased playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera sa naklonošću

en: Daniel Dewald
sr@ijekavianlatin: Danijel Devald

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
sr@ijekavianlatin: Pogađač oznaka, etikete, analizator spektra

en: Daniel Winter
sr@ijekavianlatin: Danijel Vinter

en: Nepomuk integration
sr@ijekavianlatin: Integracija Nepomuka

en: Frank Meerkötter
sr@ijekavianlatin: Frank Merketer

en: Podcast improvements
sr@ijekavianlatin: Unapređenja podemisija

en: Greg Meyer
sr@ijekavianlatin: Greg Mejer

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
sr@ijekavianlatin: Živi CD, ispravke grešaka (oggb4mp3)

en: Harald Sitter
sr@ijekavianlatin: Harald Siter

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
sr@ijekavianlatin: Phonon, v.d. gospodara KDE‑ove multimedije (apachelogger)

en: John Atkinson
sr@ijekavianlatin: Džon Atkinson

en: Assorted patches
sr@ijekavianlatin: Razne zakrpe

en: Kenneth Wesley Wimer II
sr@ijekavianlatin: Kenet Vajmer

en: Developer, Website theme (KRF)
sr@ijekavianlatin: Programer, tema za veb sajt (KRF)

en: Kuba Serafinowski
sr@ijekavianlatin: Kuba Serafinovski

en: Artwork
sr@ijekavianlatin: Grafika

en: Lucas Gomes
sr@ijekavianlatin: Lukas Gomes

en: Developer (MaskMaster)
sr@ijekavianlatin: Programer (MaskMaster)

en: Mathias Panzenböck
sr@ijekavianlatin: Matijas Pancenbek

en: Mikko Caldara
sr@ijekavianlatin: Miko Kaldara

en: Bug triaging and sanitizing
sr@ijekavianlatin: Trijažiranje i dopunjavanje izvještaja o greškama

en: Nikhil Marathe
sr@ijekavianlatin: Nikil Marate

en: UPnP support and patches (nsm)
sr@ijekavianlatin: Podrška za UPnP i zakrpe (nsm)

en: Nuno Pinheiro
sr@ijekavianlatin: Nuno Pinjeiro

en: Olivier Bédard
sr@ijekavianlatin: Olivje Bedar

en: Website hosting
sr@ijekavianlatin: Udomljavanje veb sajta

en: Peter Zhou Lei
sr@ijekavianlatin: Džou Lej

en: Scripting interface
sr@ijekavianlatin: Sučelje za skriptovanje

en: Phalgun Guduthur
sr@ijekavianlatin: Falgun Gudutur

en: Nepomuk Collection (phalgun)
sr@ijekavianlatin: Nepomukova zbirka (phalgun)

en: Scott Wheeler
sr@ijekavianlatin: Skot Viler

en: TagLib & ktrm code
sr@ijekavianlatin: Kod za TagLib i ktrm

en: Shane King
sr@ijekavianlatin: Šejn King

en: Patches & Windows porting (shakes)
sr@ijekavianlatin: Zakrpe i prenošenje na Windows (shakes)

en: Simon Esneault
sr@ijekavianlatin: Simon Esneo

en: Photos & Videos applets, Context View
sr@ijekavianlatin: Apleti za fotografije i video, prikaz konteksta

en: Soren Harward
sr@ijekavianlatin: Soren Harvard

en: Developer, Automated Playlist Generator
sr@ijekavianlatin: Programer, autogenerator listi numera

en: Thomas Lübking
sr@ijekavianlatin: Tomas Libking

en: Valentin Rouet
sr@ijekavianlatin: Valanten Rue

en: Wade Olson
sr@ijekavianlatin: Vejd Olson

en: Splash screen artist
sr@ijekavianlatin: Slikar uvodnog ekrana

en: William Viana Soares
sr@ijekavianlatin: Viljam Vijana Soares

en: Context view
sr@ijekavianlatin: Prikaz konteksta

en: Former contributors
sr@ijekavianlatin: Raniji doprinosioci

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
sr@ijekavianlatin: Dolje navedeni doprinijeli su Amaroku u prošlosti. Hvala im!

en: Adam Pigg
sr@ijekavianlatin: Adam Pig

en: Analyzers, patches, shoutcast
sr@ijekavianlatin: Analizatori, zakrpe, SHOUTcast

en: Adeodato Simó
sr@ijekavianlatin: Adeodato Simo

en: Patches
sr@ijekavianlatin: Zakrpe

en: Alexandre Oliveira
sr@ijekavianlatin: Aleksandre Oliveira

en: MySQL support
sr@ijekavianlatin: Podrška za MySQL

en: Andrew de Quincey
sr@ijekavianlatin: Endru de Kvinsi

en: Postgresql support
sr@ijekavianlatin: Podrška za PostgreSQL

en: Andrew Turner
sr@ijekavianlatin: Endru Terner

en: Andy Kelk
sr@ijekavianlatin: Endi Kelk

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
sr@ijekavianlatin: MTP medijski uređaji i Rio Karma, zakrpe

en: Christian Muehlhaeuser
sr@ijekavianlatin: Kristijan Milhojzer

en: Graphics, splash-screen
sr@ijekavianlatin: Grafika, uvodni ekran

en: Enrico Ros
sr@ijekavianlatin: Enriko Ros

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
sr@ijekavianlatin: Analizatori, pregledač konteksta i uljepšavanje sistemske kasete

en: Frederik Holljen
sr@ijekavianlatin: Frederik Holjen

en: Gábor Lehel
sr@ijekavianlatin: Gabor Lehel

en: Gérard Dürrmeyer
sr@ijekavianlatin: Žerar Durmejer

en: Icons and image work
sr@ijekavianlatin: Ikonice i rad na slikama

en: Giovanni Venturi
sr@ijekavianlatin: Đovani Venturi

en: Dialog to filter the collection titles
sr@ijekavianlatin: Dijalog za filtriranje imenâ̂ zbirki

en: Jarkko Lehti
sr@ijekavianlatin: Jarko Lehti

en: Tester, IRC channel operator, whipping
sr@ijekavianlatin: Tester, operater IRC kanala, uparivanje

en: Jocke Andersson
sr@ijekavianlatin: Joke Anderson

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
sr@ijekavianlatin: Rokymoter, ispravke grešaka (Firetech)

en: Marco Gulino
sr@ijekavianlatin: Marko Gulino

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
sr@ijekavianlatin: K‑osvajačeva bočna traka, neki DCOP metodi

en: Martin Aumueller
sr@ijekavianlatin: Martin Aumiler

en: Melchior Franz
sr@ijekavianlatin: Melhior Franc

en: FHT routine, bugfixes
sr@ijekavianlatin: FHT rutina, ispravke grešaka

en: Michael Pyne
sr@ijekavianlatin: Majkl Pajn

en: K3b export code
sr@ijekavianlatin: Kod za izvoz u K3b

en: Mike Diehl
sr@ijekavianlatin: Majk Dil

en: Paul Cifarelli
sr@ijekavianlatin: Pol Čifareli

en: Peter C. Ndikuwera
sr@ijekavianlatin: Piter K. Ndikuvera

en: Bugfixes, PostgreSQL support
sr@ijekavianlatin: Ispravke grešaka, podrška za PostgreSQL

en: Pierpaolo Panfilo
sr@ijekavianlatin: Pjerpaolo di Panfilo

en: Reigo Reinmets
sr@ijekavianlatin: Rejgo Rejnmets

en: Wikipedia support, patches
sr@ijekavianlatin: Podrška za Wikipediju, zakrpe

en: Roman Becker
sr@ijekavianlatin: Roman Beker

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
sr@ijekavianlatin: Prethodni Amarokov logo, uvodni ekran i ikonice

en: Sami Nieminen
sr@ijekavianlatin: Sami Nijeminen

en: Audioscrobbler support
sr@ijekavianlatin: Podrška za Audioscrobbler

en: Stanislav Karchebny
sr@ijekavianlatin: Stanislav Karčebnji

en: Stefan Bogner
sr@ijekavianlatin: Štefan Bogner

en: Loads of stuff
sr@ijekavianlatin: Mnogo toga

en: Tomasz Dudzik
sr@ijekavianlatin: Tomaš Duđik

en: Splash screen
sr@ijekavianlatin: Uvodni ekran

en: Andrew Browning
sr@ijekavianlatin: Endru Brauning

en: Chris Wales
sr@ijekavianlatin: Kris Vejls

en: ZImin Stanislav
sr@ijekavianlatin: Stanislav Zimin

en: Local Music
sr@ijekavianlatin: Lokalna muzika

en: Local sources of content
sr@ijekavianlatin: Lokalni izvori sadržaja

en: Online sources of content
sr@ijekavianlatin: Izvori sadržaja na vezi

en: Playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera

en: Various types of playlists
sr@ijekavianlatin: Razne vrste listi numera

en: Browse local hard drive for content
sr@ijekavianlatin: Pregledajte sadržaj lokalnog hard‑diska

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

en: Lock Layout
sr@ijekavianlatin: Zaključaj raspored

en: Reset Layout
sr@ijekavianlatin: Resetuj raspored

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Zatvaranjem glavnog prozora, Amarok će nastaviti da radi u sistemskoj kaseti. Koristite <i>Napusti</i> iz menija ili Amarokovu ikonicu u sistemskoj kaseti da biste izašli iz programa.</qt>

en: Docking in System Tray
sr@ijekavianlatin: Pristajanje u sistemsku kasetu

en: Play Media (Files or URLs)
sr@ijekavianlatin: Pusti medijum (fajlovi ili URL‑ovi)

en: Add Media (Files or URLs)
sr@ijekavianlatin: Dodaj medijum (fajlovi ili URL‑ovi)

en: Add Stream
sr@ijekavianlatin: Dodavanje toka

en: Enter Stream URL:
sr@ijekavianlatin: Unesite URL toka:

en: &Add Media...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj medijum...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
sr@ijekavianlatin: &Očisti listu numera

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
sr@ijekavianlatin: Uredi &red

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
sr@ijekavianlatin: Ukloni &duplikate

en: &Add Stream...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj tok...

en: &Export Playlist As...
sr@ijekavianlatin: Izvezi listu numera &kao...

en: Equalizer
sr@ijekavianlatin: Ekvilajzer

en: Bookmark Playlist Setup
sr@ijekavianlatin: Obilježi postavke liste numera

en: Bookmark Context Applets
sr@ijekavianlatin: Obilježi kontekstne aplete

en: Play Media...
sr@ijekavianlatin: Pusti medijum...

en: Edit Details of Currently Selected Track
sr@ijekavianlatin: Uredi detalje trenutno izabrane numere

en: Seek Forward by %1
sr@ijekavianlatin: Traži unaprijed %1

en: Seek Backward by %1
sr@ijekavianlatin: Traži unazad %1

en: Update Collection
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj zbirku

en: Synchronize Statistics...
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj statistiku...

en: Previous Track
sr@ijekavianlatin: Prethodna numera

en: Restart current track
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni tekuću numeru

en: Shuffle Playlist
sr@ijekavianlatin: Promešaj listu numera

en: Repopulate Playlist
sr@ijekavianlatin: Ponovo popuni listu numera

en: Disable Dynamic Playlist
sr@ijekavianlatin: Isključi dinamičku listu numera

en: Next Track
sr@ijekavianlatin: Sljedeća numera

en: Toggle Main Window
sr@ijekavianlatin: Uključi/isključi glavni prozor

en: Toggle Full Screen
sr@ijekavianlatin: Preko cijelog ekrana

en: Search playlist
sr@ijekavianlatin: Pretraži listu numera

en: Show active track
sr@ijekavianlatin: Prikaži tekuću numeru

en: Show Notification Popup
sr@ijekavianlatin: Prikazuj iskačuća obavještenja

en: Mute Volume
sr@ijekavianlatin: Utišaj zvuk

en: Last.fm: Love Current Track
sr@ijekavianlatin: Last.fm: voli tekuću numeru

en: Last.fm: Ban Current Track
sr@ijekavianlatin: Last.fm: zabrani tekuću numeru

en: Last.fm: Skip Current Track
sr@ijekavianlatin: Last.fm: preskoči tekuću numeru

en: Queue Track
sr@ijekavianlatin: Stavi u red

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
sr@ijekavianlatin: Stavi „izvođač — naslov“ tekuće numere u klipbord

en: Rate Current Track: 1
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 1

en: Rate Current Track: 2
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 2

en: Rate Current Track: 3
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 3

en: Rate Current Track: 4
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 4

en: Rate Current Track: 5
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 5

en: Network Request Viewer
sr@ijekavianlatin: Prikazivač mrežnih zahteva

en: &About Amarok
sr@ijekavianlatin: &O Amaroku

en: &Diagnostics
sr@ijekavianlatin: &Dijagnostika

en: &Report Bug...
sr@ijekavianlatin: P&rijavi grešku...

en: &Music
sr@ijekavianlatin: &Muzika

en: &Playlist
sr@ijekavianlatin: &Lista numera

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
sr@ijekavianlatin: Izabrali ste da sakrijete traku menija.
    
    U svakom trenutku možete je vratiti prečicom „%1“.

en: Hide Menu
sr@ijekavianlatin: Sakrivanje menija

en: Paused  ::  %1
sr@ijekavianlatin: Pauzirano  ::  %1

en: %1 - %2  ::  %3
sr@ijekavianlatin: %1 — %2 ::  %3

en: Apply this layout change?
sr@ijekavianlatin: Primeniti izmenu rasporeda?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
sr@ijekavianlatin: MusicBrainzov stepen poklapanja: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
sr@ijekavianlatin: MusicDNS‑ov stepen poklapanja: %1%

en: Choose Best Matches from This Album
sr@ijekavianlatin: Izaberi najbolja poklapanja sa ovog albuma

en: Go to Artist Page
sr@ijekavianlatin: Na stranicu izvođača

en: Go to Album Page
sr@ijekavianlatin: Na stranicu albuma

en: Go to Track Page
sr@ijekavianlatin: Na stranicu numere

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
sr@ijekavianlatin: Mrežni zahtevi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
sr@ijekavianlatin: &Očisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
sr@ijekavianlatin: metod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
sr@ijekavianlatin: odgovor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
sr@ijekavianlatin: vrsta sadržaja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
sr@ijekavianlatin: Podaci o zahtevu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
sr@ijekavianlatin: Podaci o odgovoru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
sr@ijekavianlatin: vrijednost

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
sr@ijekavianlatin: Čitanje OPML podemisije sa %1 propalo uz grešku:

en: Amarok is currently playing a track
sr@ijekavianlatin: Amarok trenutno pušta numeru

en: Playlist Layouts
sr@ijekavianlatin: Rasporedi liste numera

en: Configure Playlist Layouts...
sr@ijekavianlatin: Podesi rasporede liste numera...

en: Configuration for
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
sr@ijekavianlatin: [prefiks]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
sr@ijekavianlatin: [sufiks]

en: Width:
sr@ijekavianlatin: Širina:

en: Custom
sr@ijekavianlatin: posebna

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
sr@ijekavianlatin: Fiksna (apsolutna) ili relativna vrijednost (npr. 128px ili 12%).

en: Fit content
sr@ijekavianlatin: uklopi sadržaj

en: Fit the element text
sr@ijekavianlatin: Uklopi tekst elementa.

[ctx: automatic width]
en: Automatic
sr@ijekavianlatin: automatska

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
sr@ijekavianlatin: Zauzima neprekidni dio prostora dostupnog svim elementima sa automatskom širinom.

en: Alignment:
sr@ijekavianlatin: Poravnanje:

en: Configuration for '%1'
sr@ijekavianlatin: Postavke za „%1“

en: Show cover
sr@ijekavianlatin: Prikaži omot

en: Invalid playlist layout.
sr@ijekavianlatin: Neispravan raspored liste numera.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
sr@ijekavianlatin: Susretnuto nepoznato ime elementa pri čitanju rasporeda.

en: copy of %1
sr@ijekavianlatin: kopija %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored „%1“ je samo za čitanje. Pravim novi raspored „%2“ sa vašim izmjenama i aktiviram ga.

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
sr@ijekavianlatin: Raspored „%1“ je jedan od podrazumijevanih i ne može biti obrisan.

en: Cannot Delete Default Layouts
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obrišem podrazumijevani raspored

en: Head
sr@ijekavianlatin: Zaglavlje

en: Body
sr@ijekavianlatin: Telo

en: Body (Various artists)
sr@ijekavianlatin: Tijelo (razni izvođači)

en: Single
sr@ijekavianlatin: Singl

en: New playlist layout
sr@ijekavianlatin: Novi raspored liste numera

en: Copy playlist layout
sr@ijekavianlatin: Kopiraj raspored liste numera

en: Delete playlist layout
sr@ijekavianlatin: Obriši raspored liste numera

en: Rename playlist layout
sr@ijekavianlatin: Preimenuj raspored liste numera

en: Choose a name for the new playlist layout
sr@ijekavianlatin: Izaberite ime za novi raspored liste numera

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
sr@ijekavianlatin: Unesite naziv za raspored liste numera koji želite da definišete:

en: Cannot create a layout with no name.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim bezimeni raspored.

en: Layout name error
sr@ijekavianlatin: Greška u nazivu rasporeda

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim raspored pod nazivom koji je već u upotrebi.

en: Cannot create a layout containing '/'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim raspored koji sadrži „/“.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
sr@ijekavianlatin: Unesite naziv za raspored liste numera koji želite da definišete kao kopiju rasporeda „%1“:

en: Choose a new name for the playlist layout
sr@ijekavianlatin: Izbor naziva za raspored liste numera

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
sr@ijekavianlatin: Unesite novi naziv rasporeda koji želite da preimenujete:

en: Cannot rename a layout to have no name.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preimenujem bezimeni raspored.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preimenujem raspored na isto ime kao postojeći raspored.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
sr@ijekavianlatin: Raspored „%1“ koji ste izmijenili jedan je od podrazumijevanih i ne može biti prebrisan. Sačuvano kao novi raspored „%2“.

en: Default Layout
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani raspored

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač rasporeda liste numera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
sr@ijekavianlatin: Dostupni rasporedi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
sr@ijekavianlatin: Kontrole puštanja u liniji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
sr@ijekavianlatin: Grupiši po

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
sr@ijekavianlatin: Oblačići

en: Track Progression
sr@ijekavianlatin: Smjenjivanje numera

en: Only Queue
sr@ijekavianlatin: Samo red

en: Repeat Track
sr@ijekavianlatin: Ponavljaj numeru

en: Repeat Album
sr@ijekavianlatin: Ponavljaj album

en: Repeat Playlist
sr@ijekavianlatin: Ponavljaj listu numera

en: Random Tracks
sr@ijekavianlatin: Nasumično numere

en: Random Albums
sr@ijekavianlatin: Nasumično albumi

en: Favor
sr@ijekavianlatin: Prednost ima

en: Higher Scores
sr@ijekavianlatin: viši rezultat

en: Higher Ratings
sr@ijekavianlatin: viši rejting

en: Not Recently Played
sr@ijekavianlatin: davno pušteno

en: Add a sorting level to the playlist.
sr@ijekavianlatin: Dodajte nivo ređanja listi numera.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
sr@ijekavianlatin: dodavanje numere u listu|/|$[svojstva aku 'dodavanje numere u listu']

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
sr@ijekavianlatin: stavljanje numere u red|/|$[svojstva aku 'stavljanje numere u red']

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
sr@ijekavianlatin: zamjena liste numera|/|$[svojstva aku 'zamjenu liste numera']

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
sr@ijekavianlatin: mjestodržač

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
sr@ijekavianlatin: slika omota

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
sr@ijekavianlatin: fascikla

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
sr@ijekavianlatin: razdvajač

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
sr@ijekavianlatin: ime fajla

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
sr@ijekavianlatin: trajanje grupe

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
sr@ijekavianlatin: numere grupe

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
sr@ijekavianlatin: etikete

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
sr@ijekavianlatin: raspoloženje

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
sr@ijekavianlatin: traka raspoloženja

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
sr@ijekavianlatin: izvor

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
sr@ijekavianlatin: amblem izvora

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
sr@ijekavianlatin: naslov (sa brojem numere)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
sr@ijekavianlatin: <a href='%1'>Dinamički režim</a> uključen. <a href='%2'>Popuni ponovo</a> | <a href='%3'>Isključi</a>

en: &Save Current Playlist
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj tekuću listu numera

en: &Save playlist to "%1"
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj listu numera u ‘%1’

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera (%2)
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere (%2)
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera (%2)
sr@ijekavianlatin[3]: 1 numera (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: 1 numera

en: No tracks
sr@ijekavianlatin: nema numera

en: Total playlist size: %1
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina liste numera: %1

en: Queue size: %1
sr@ijekavianlatin: Veličina reda: %1

en: Queue length: %1
sr@ijekavianlatin: Dužina reda: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
sr@ijekavianlatin: <b>Napomena:</b> Numera ne može da se pusti.<br />%1

[ctx: %1: bitrate]
en: %1 kbps
sr@ijekavianlatin: %1 kb/s

en: No extra information available
sr@ijekavianlatin: Dodatni podaci nisu dostupni

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

en: Disc Number
sr@ijekavianlatin: broj diska|/|$[svojstva _rod m _broj j]

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
sr@ijekavianlatin: numera

en: BPM
sr@ijekavianlatin: opm

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
sr@ijekavianlatin: fascikla

en: Bitrate
sr@ijekavianlatin: bitski protok

en: Sample Rate
sr@ijekavianlatin: uzorkovanje|/|$[svojstva _rod s _broj j]

en: Rating
sr@ijekavianlatin: rejting|/|$[svojstva _rod m _broj j]

[ctx: Column name]
en: Last Played
sr@ijekavianlatin: posljednje puštanje

en: Mood
sr@ijekavianlatin: raspoloženje

en: File Size
sr@ijekavianlatin: veličina fajla|/|$[svojstva _rod ž _broj j]

[ctx: Iten in queue, %1 is position, %2 artist, %3 track]
en: %1: %2 - %3
sr@ijekavianlatin: %1: %2 — %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač reda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
sr@ijekavianlatin: Izbaci iz reda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
sr@ijekavianlatin: Očisti red

en: Clear the playlist sorting configuration.
sr@ijekavianlatin: Očisti postavu ređanja u listi numera

en: Add a playlist sorting level.
sr@ijekavianlatin: Dodaj nivo ređanja u listi numera

en: Filter %1
sr@ijekavianlatin: filter %1

en: Search %1
sr@ijekavianlatin: pretraga %1

en: %1 layout
sr@ijekavianlatin: raspored %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
sr@ijekavianlatin: Lista numera

en: Start typing to progressively search through the playlist
sr@ijekavianlatin: Počnite da kucate za progresivno traženje kroz listu numera.

en: Composers
sr@ijekavianlatin: kompozitori

en: Years
sr@ijekavianlatin: godine

en: Show only matches
sr@ijekavianlatin: samo poklapanja

en: Tracks Added
sr@ijekavianlatin: Dodate numere

en: Tracks Removed
sr@ijekavianlatin: Uklonjene numere

en: Tracks moved
sr@ijekavianlatin: Numere premještene

en: Tracks have been hidden due to the active search.
sr@ijekavianlatin: Numere su skrivene zbog aktivne pretrage.

en: Add some songs here by dragging them from all around.
sr@ijekavianlatin: Dodajte ovde pesme prevlačenjem sa raznih strana.

en: The following sources are available for this track:
sr@ijekavianlatin: Sljedeći izvori su dostupni za ovu numeru:

en: Stop Playing After This Track
sr@ijekavianlatin: Zaustavi puštanje poslije ove numere

en: Remove From Playlist
sr@ijekavianlatin: Ukloni sa liste numera

en: Select Source
sr@ijekavianlatin: Izaberi izvor

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
sr@ijekavianlatin: grupa „poklopi bilo koje“

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
sr@ijekavianlatin: grupa „poklopi sve“

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
sr@ijekavianlatin: nepoznata grupa poklapanja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
sr@ijekavianlatin: Uređivač grupa ograničenja. Možete postaviti tip grupe na „poklopi sva“ ili „poklopi bilo koje“. Kada je tip grupe postavljen na „poklopi sva“, generator će pokušati da u listi poklopi sva ograničenja iz grupe. Kada je tip grupe postavljen na „poklopi bilo koje“, generator će pokušati da u listi poklopi bilo koje od ograničenja iz grupe.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke grupe ograničenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
sr@ijekavianlatin: AGL će smatrati da je grupa ograničenja ispoštovana samo ako je svako ograničenje iz grupe zadovoljeno. Ovo je analogno logičkom „I“: „numere moraju poklopiti svako od svojstava 1, 2 i 3“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
sr@ijekavianlatin: Poklopi sva ograničenja iz grupe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
sr@ijekavianlatin: AGL će smatrati da je grupa ograničenja ispoštovana ako je bilo koje ograničenje iz grupe zadovoljeno. Ovo je analogno logičkom „ILI“: „numere moraju poklopiti bar jedno od svojstava 1, 2 ili 3“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
sr@ijekavianlatin: Poklopi bilo koje ograničenje iz grupe

en: Checkpoint
sr@ijekavianlatin: Kontrolna tačka

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
sr@ijekavianlatin: Fiksira numeru, album ili izvođača na određenu poziciju u listi numera.

en: Checkpoint: %1
sr@ijekavianlatin: Kontrolna tačka: %1

en: "%1" (track) by %2
sr@ijekavianlatin: „%1“ (numera) od %2

en: "%1" (album) by %2
sr@ijekavianlatin: „%1“ (album) od %2

en: "%1" (album)
sr@ijekavianlatin: „%1“ (album)

en: "%1" (artist)
sr@ijekavianlatin: „%1“ (izvođač)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Uređivač ograničenja po kontrolnoj tački. Korisnik može postaviti numeru, album ili izvođača na tačno određenu poziciju u listi numera.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja po kontrolnoj tački

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
sr@ijekavianlatin: Izaberite numeru koju želite da upotrijebite kao kontrolnu tačku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
sr@ijekavianlatin: Pozicija:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: The desired position of the song in the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum position that you can specify is 24 hours.
sr@ijekavianlatin: Poželjna pozicija pesme u listi, izražena u satima, minutima i sekundama. Imajte u vidu da je, usljed ograničenja Qt‑a, najkasnija moguća pozicija 24 sata.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
sr@ijekavianlatin: Koliko AGL treba da bude strog pri postavljanju izabrane numere na naznačeno vrijeme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
sr@ijekavianlatin: Poklopi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyPos) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTi
en: fuzzy
sr@ijekavianlatin: približno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactPos) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTi
en: exact
sr@ijekavianlatin: tačno

en: Playlist Duration
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste numera

en: Sets the preferred duration of the playlist
sr@ijekavianlatin: Postavlja poželjno trajanje liste numera.

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste: jednako %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste: veće od %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste: manje od %1

en: Playlist duration: unknown
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste: nepoznato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
sr@ijekavianlatin: Uređivač ograničenja trajanja liste numera. Korisnik može imenovati ograničenje, zadati ciljano trajanje i da li lista treba biti kraća, jednaka ili duža od zadate vrijednosti, kao i strogoću kojom će AGL poklapati trajanje.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja trajanja liste numera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
sr@ijekavianlatin: Da li trajanje generisane liste numera treba da bude kraće, jednako ili duže od naznačene vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
sr@ijekavianlatin: kraće od

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
sr@ijekavianlatin: jednako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
sr@ijekavianlatin: duže od

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
sr@ijekavianlatin: Željeno trajanje liste numera, izraženo u satima, minutima i sekundama. Imajte u vidu da je, usljed ograničenja Qt‑a, maksimalno moguće trajanje liste 24 sata.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
sr@ijekavianlatin: Koliko AGL treba da bude strog u poklapanju trajanja liste sa naznačenim vremenom.

en: Total File Size of Playlist
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste numera

en: Sets the preferred total file size of the playlist
sr@ijekavianlatin: Postavlja poželjnu ukupnu veličinu fajlova u listi numera.

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste: jednako %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste: manje od %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste: veće od %1

en: Total file size of playlist: unknown
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste: nepoznato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
sr@ijekavianlatin: Uređivač ograničenja dužine liste numera. Korisnik može postaviti ciljani broj numera i da li lista treba da sadrži manje, jednako ili više numera od zadate vrijednosti, kao i strogoću kojom će AGL poklapati ciljani broj numera.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja ukupne veličine liste numera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
sr@ijekavianlatin: Da li ukupna veličina svih fajlova u generisanoj listi treba da bude manja, jednaka ili veća od naznačene vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: less than
sr@ijekavianlatin: manje od

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
sr@ijekavianlatin: veće od

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Ciljana ukupna velična svih fajlova u listi numera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
sr@ijekavianlatin: Jedinice veličine fajla u ograničenju. Imajte na umu da je kB 1.000 bajtova, MB 1.000.000, itd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head/><body><p>Koliko AGL treba da bude strog u poklapanju ukupne veličine svih fajlova u listi numera sa naznačenom veličinom.</p></body></html>

en: Playlist Length
sr@ijekavianlatin: Dužina liste numera

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
sr@ijekavianlatin: Postavlja poželjan broj numera u listi.

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Dužina liste: %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: Dužina liste: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: Dužina liste: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Dužina liste: %1 numera

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Dužina liste: više od %1 numere
sr@ijekavianlatin[1]: Dužina liste: više od %1 numera
sr@ijekavianlatin[2]: Dužina liste: više od %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Dužina liste: više od %1 numere

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Dužina liste: manje od %1 numere
sr@ijekavianlatin[1]: Dužina liste: manje od %1 numera
sr@ijekavianlatin[2]: Dužina liste: manje od %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Dužina liste: manje od %1 numera

en: Playlist length: unknown
sr@ijekavianlatin: Dužina liste: nepoznato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja dužine liste numera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
sr@ijekavianlatin: Da li broj numera u generisanoj listi treba da bude manji, jednak ili veći od naznačene vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
sr@ijekavianlatin: manje od

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
sr@ijekavianlatin: Ciljani broj numera za generisanu listu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
sr@ijekavianlatin: Koliko AGL treba da bude strog u poklapanju dužine liste sa naznačenim brojem numera.

en: Prevent Duplicates
sr@ijekavianlatin: Prevencija duplikata

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
sr@ijekavianlatin: Sprečava dupliranje numera, albuma ili izvođača u listi numera.

en: Prevent duplicate tracks
sr@ijekavianlatin: Spriječi dupliranje numera

en: Prevent duplicate artists
sr@ijekavianlatin: Spriječi dupliranje izvođača

en: Prevent duplicate albums
sr@ijekavianlatin: Spriječi dupliranje albuma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Uređivač ograničenja prevencije duplikata. Kada je postavljeno na „numera“, pokušaće da spriječi više od jednog pojavljivanja iste numere u listi. Kada je postavljeno na „album“ ili „izvođač“ pokušaće da spriječi više od jednog pojavljivanja istog albuma ili izvođača u listi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja prevencije duplikata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
sr@ijekavianlatin: Određuje koje duplikate spriječiti. „Spriječi dupliranje numera“ je najmanje, a „spriječi dupliranje izvođača“ je naviše restriktivno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
sr@ijekavianlatin: Spriječi dupliranje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
sr@ijekavianlatin: numera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
sr@ijekavianlatin: albuma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
sr@ijekavianlatin: izvođača

en: Match Tags
sr@ijekavianlatin: Poklopi oznake

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
sr@ijekavianlatin: Poklopi sve numere u listi sa određenom karakteristikom

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
sr@ijekavianlatin: Poklopi oznaku:%1 %2 %3 %4

en:  not
sr@ijekavianlatin:  nije

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
sr@ijekavianlatin[0]: %1 zvezdica
sr@ijekavianlatin[1]: %1 zvezdice
sr@ijekavianlatin[2]: %1 zvezdica
sr@ijekavianlatin[3]: 1 zvezdica

[ctx: an arbitrary string surrounded by quotes]
en: "%1"
sr@ijekavianlatin: „%1“

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
sr@ijekavianlatin: jednako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
sr@ijekavianlatin: veće od

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
sr@ijekavianlatin: prije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
sr@ijekavianlatin: tačno

en: within
sr@ijekavianlatin: u toku

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
sr@ijekavianlatin: jednako

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
sr@ijekavianlatin: počinje sa

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
sr@ijekavianlatin: završava se sa

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
sr@ijekavianlatin: sadrži

en: regexp
sr@ijekavianlatin: regiz

en: unknown comparison
sr@ijekavianlatin: nepoznato poređenje

en: %1 day | %1 days
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dan
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[3]: %1 dan

en: %1 month | %1 months
sr@ijekavianlatin[0]: %1 mjesec
sr@ijekavianlatin[1]: %1 mjeseca
sr@ijekavianlatin[2]: %1 mjeseci
sr@ijekavianlatin[3]: %1 mjesec

en: %1 year | %1 years
sr@ijekavianlatin[0]: %1 godina
sr@ijekavianlatin[1]: %1 godine
sr@ijekavianlatin[2]: %1 godina
sr@ijekavianlatin[3]: %1 godina

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
sr@ijekavianlatin[0]: dana
sr@ijekavianlatin[1]: dana
sr@ijekavianlatin[2]: dana
sr@ijekavianlatin[3]: dana

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
sr@ijekavianlatin[0]: mjeseca
sr@ijekavianlatin[1]: mjeseca
sr@ijekavianlatin[2]: mjeseci
sr@ijekavianlatin[3]: mjeseca

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
sr@ijekavianlatin[0]: godine
sr@ijekavianlatin[1]: godine
sr@ijekavianlatin[2]: godina
sr@ijekavianlatin[3]: godine

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
sr@ijekavianlatin: Uređivač za ograničenje poklapanja oznaka. Korisnik može naznačiti osobine numere koje će AGL pokušati da poklopi prilikom stvaranja liste. Ovo je vrlo slično sa funkcijom poklapanja atributa u pametnim listama numera iz Amaroka 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja poklapanjem oznaka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
sr@ijekavianlatin: Bira koje osobine numere želite da poklopite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
sr@ijekavianlatin: Polje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>AGL će izabrati sve numere koje se <b>ne</b> poklapaju sa naznačenim karakteristikama.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
sr@ijekavianlatin: Suprotno:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL birati numere koje su manje, jednake ili veće od naznačene vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
sr@ijekavianlatin: Numerička vrijednost osobine numere koju treba poklopiti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
sr@ijekavianlatin: Koliko AGL treba da bude strog pri poklapanju numera sa zadatom vrijednošću.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL poklapati numere koje su pre, tačno ili poslije naznačenog datuma, ili će birati numere koje su u okviru zadatog vremenskog intervala.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
sr@ijekavianlatin: u toku posljednjih

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
sr@ijekavianlatin: Određen datum koji će AGL koristiti za poklapanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
sr@ijekavianlatin: Relativni vremenski period koji će AGL pokušati da poklopi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
sr@ijekavianlatin: Koliko će strogo AGL poklapati numere sa naznačenim datumom.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL poklapati numere koje su jednake, počinju ili završavaju naznačenom niskom.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
sr@ijekavianlatin: jednako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
sr@ijekavianlatin: počinje sa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
sr@ijekavianlatin: završava se sa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
sr@ijekavianlatin: sadrži

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
sr@ijekavianlatin: Niska koju će AGL koristiti za poklapanje numera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL birati numere koje su kraće, jednake ili duže od naznačenog trajanja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
sr@ijekavianlatin: Trajanje koje će AGL pokušati da poklopi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
sr@ijekavianlatin: Koliko strogo AGL treba da poklapa numere sa naznačenim trajanjem.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL birati numere koje su manje, jednake ili veće od naznačenog rejtinga.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
sr@ijekavianlatin: Rejting koji će AGL koristiti za poklapanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
sr@ijekavianlatin: Koliko strogo AGL treba da poklapa numere sa naznačenim rejtingom.

en: url
sr@ijekavianlatin: URL

en: title
sr@ijekavianlatin: naslov

en: artist name
sr@ijekavianlatin: ime izvođača

en: album name
sr@ijekavianlatin: ime albuma

en: genre
sr@ijekavianlatin: žanr

en: composer
sr@ijekavianlatin: kompozitor

en: year | years
sr@ijekavianlatin[0]:  godina
sr@ijekavianlatin[1]:  godine
sr@ijekavianlatin[2]:  godina
sr@ijekavianlatin[3]:  godina

en: comment
sr@ijekavianlatin: komentar

en: track number
sr@ijekavianlatin: broj numere

en: disc number
sr@ijekavianlatin: broj diska

en: length
sr@ijekavianlatin: trajanje

en: added to collection
sr@ijekavianlatin: dodato u zbirku

en: score
sr@ijekavianlatin: rezultat

en: rating
sr@ijekavianlatin: rejting

en: first played
sr@ijekavianlatin: prvo puštanje

en: last played
sr@ijekavianlatin: posljednje puštanje

en: play count
sr@ijekavianlatin: broj puštanja

en: label
sr@ijekavianlatin: etiketa

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
sr@ijekavianlatin: Generator listi nije uspeo da učita nijednu numeru iz zbirke.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
sr@ijekavianlatin: Ne postoje numere koje zadovoljavaju sva ograničenja. Generator listi će pokušati da približno poklopi, ali bi trebalo da razmislite o ublažavanju ograničenja kako biste našli više numera.

en: New playlist preset
sr@ijekavianlatin: Novo pretpodešavanje liste numera

en: Unnamed playlist preset
sr@ijekavianlatin: Neimenovano pretpodešavanje liste

en: Generating a new playlist
sr@ijekavianlatin: Pravim novu listu numera

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
sr@ijekavianlatin: Generator je napravio listu koja ne zadovoljava sva ograničenja. Ukoliko niste zadovoljni rezultatima, pokušajte sa ublažavanjem ili uklanjanjem nekih ograničenja i stvaranjem nove liste.

en: Add new
sr@ijekavianlatin: Dodaj novo

en: Constraint Group
sr@ijekavianlatin: Grupa ograničenja

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač pretpodešavanja AGL‑a

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
sr@ijekavianlatin: Stablo ograničenja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
sr@ijekavianlatin: Naziv pretpodešavanja AGL‑a

en: Preset files (*.xml)
sr@ijekavianlatin: Fajlovi pretpodešavanja (*.xml)

en: Import preset
sr@ijekavianlatin: Uvoz pretpodešavanja

en: Preset exported to %1
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanje izvezeno u %1

en: Preset could not be exported to %1
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanje se ne može izvesti u %1

en: Presets could not be imported from %1
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanje se ne može uvesti iz %1

en: %1 could not be opened for preset import
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim %1 za uvoz pretpodešavanja

en: Example 1: new tracks added this week
sr@ijekavianlatin: Primjer 1: nove numere dodate ove sedmice

en: Example 2: rock or pop music
sr@ijekavianlatin: Primjer 2: rok i pop muzika

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
sr@ijekavianlatin: Primjer 3: oko sat numera različitih izvođača

en: Example 4: like my favorite radio station
sr@ijekavianlatin: Primjer 4: poput moje omiljene radio stanice

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
sr@ijekavianlatin: Primjer 5: osamdesetominutni CD roka, metala i industrije

en: Export "%1" preset
sr@ijekavianlatin: Izvoz pretpodešavanja „%1“

en: Playlist Files on Disk
sr@ijekavianlatin: Fajlovi listi numera na disku

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam fajl liste numera „%1“.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
sr@ijekavianlatin: Nađena verzija %1 baze lista numera, dok ovo izdanje Amaroka podržava samo verziju %2 (i ranije verzije koje počinju sa %2). Liste numera sačuvane u ovoj bazi verovatno neće raditi, i svako pisanje u bazu može dovesti do njihovog gubitka. Da niste pokrenuli starije izdanje Amaroka nad bazom upisanom novijim izdanjem?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
sr@ijekavianlatin: Buduća verzija baze lista numera?

en: Amarok Database
sr@ijekavianlatin: Amarokova baza podataka

en: Local playlists stored in the database
sr@ijekavianlatin: Lokalne liste numere skladištene u bazi

en: <Empty>
sr@ijekavianlatin: <prazno>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
sr@ijekavianlatin: Amarok ne može da nađe priključke. Ovo ukazuje na problem sa instalacijom.

en: Scanning music
sr@ijekavianlatin: Pretražujem muziku

en: Abort for scanner requested
sr@ijekavianlatin: Zatraženo obustavljanje pretraživanja

en: Aborting scanner with error: %1
sr@ijekavianlatin: Obustavljam pretraživanje usled greške: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem amarokcollectionscanner.

en: Unable to start Amarok collection scanner.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem Amarokov pretraživač zbirke.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
sr@ijekavianlatin: Pretraživanje zbirke otkazano zbog previše padova (%1) tokom obrade. Padove su izazvali naredni fajlovi:
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem KDE komponentu uređivača teksta.
    Proverite instalaciju KDE‑a. Napuštam konzolu.

en: Console
sr@ijekavianlatin: Konzola

en: Debug Output
sr@ijekavianlatin: Ispravljački izlaz

en: Loaded Scripts
sr@ijekavianlatin: Učitane skripte

en: Breakpoints
sr@ijekavianlatin: Prelomne tačke

en: Stack
sr@ijekavianlatin: Stek

en: Locals
sr@ijekavianlatin: Lokalne

en: Execute Script
sr@ijekavianlatin: Izvrši skriptu

en: &New Script
sr@ijekavianlatin: &Nova skripta

en: &Delete Script
sr@ijekavianlatin: &Obriši skriptu

en: &Clear All Scripts
sr@ijekavianlatin: O&čisti sve skripte

en: Previous Script
sr@ijekavianlatin: Prethodna skripta

en: Next Script
sr@ijekavianlatin: Sledeća skripta

en: Syntax error at line %1, continue anyway?
    Error: %2
sr@ijekavianlatin: Sintaksna greška u redu %1, svejedno nastaviti?
    Greška: %2

en: Syntax Error
sr@ijekavianlatin: Sintaksna greška

en: This will stop this script! Continue?
sr@ijekavianlatin: Ovo će zaustaviti skriptu. Nastaviti?

en: Choose where to save your scripts
sr@ijekavianlatin: Gde želite da sačuvate skriptu

en: Remove script file from disk?
sr@ijekavianlatin: Ukloniti fajl skripte sa diska?

en: Are you absolutely certain?
sr@ijekavianlatin: Jeste li potpuno sigurni?

[ctx: do not translate 'DataDownloader' or 'qt.core']
en: qt.core must be loaded to use DataDownloader
sr@ijekavianlatin: qt.core mora biti učitana za upotrebu DataDownloader

en: Terminate
sr@ijekavianlatin: Obustavi

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
sr@ijekavianlatin: Skripta %1 se izvršava već više od 5 sekundi, obustaviti je?

[ctx: %1 is the name of the offending script, %2 the name of the script author, and %3 the author's email]
en: The script %1 uses deprecated scripting API calls. Please contact the script author, %2 at %3, and ask him to upgrade it before the next Amarok release.
sr@ijekavianlatin: Skripta %1 koristi prevaziđene API pozive. Pitajte autora skripte, %2 na %3, da li može da ažurira skriptu do narednog izdanja Amaroka.

en: Scripts have been disabled since you are missing the QtScriptQtBindings package. Please install the package and restart Amarok for scripts to work.
sr@ijekavianlatin: Skripte su isključene zato što nedostaje paket QtScriptQtBindings. Skripte će proraditi pošto instalirate ovaj paket i ponovo pokrenete Amarok.

en: Scripts Disabled!
sr@ijekavianlatin: Skripte isključene

en: Script error reported by: %1
    %2
sr@ijekavianlatin: Grešku u skripti prijavljuje: %1
    %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AmazonConfigWidget)
en: Select Your Country
sr@ijekavianlatin: Izbor države

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: The Amazon MP3 Store offers different items depending on your location. Please select the country you are located in. Note that changing the country also invalidates your shopping cart. Countries not in this list are not yet supported by the store, you can only buy items if you live in one of the listed countries.
sr@ijekavianlatin: Ponuda Amazonove MP3 prodavnice zavisi od vaše lokacije. Izaberite državu u kojoj se nalazite. Imajte u vidu da promena države takođe prazni vašu korpu za kupovinu. Ako država nije navedena na spisku, prodavnica je još uvek ne podržava; možete kupovati samo ako ste u jednoj od nabrojanih država.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: France
sr@ijekavianlatin: Francuska

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: Austria, Germany, Switzerland
sr@ijekavianlatin: Austrija, Nemačka, Švajcarska

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: United Kingdom
sr@ijekavianlatin: Velika Britanija

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: United States
sr@ijekavianlatin: Sjedinjene Američke Države

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: Italy
sr@ijekavianlatin: Italija

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: Spain
sr@ijekavianlatin: Španija

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: none of the above (store won't work)
sr@ijekavianlatin: nijedna od navedenih (prodavnica neće raditi)

en: Loading album info...
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke o albumu...

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Error: Unable to write temporary file. :-(
sr@ijekavianlatin: <b>MP3 muzička prodavnica</b><br/><br/>Greška: ne mogu da upišem privremeni fajl.

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Error: Querying MP3 Music Store database failed. :-(
sr@ijekavianlatin: <b>MP3 muzička prodavnica</b><br/><br/>Greška: upit baze na MP3 muzičkoj prodavnici propao.

en: Add album to cart
sr@ijekavianlatin: Dodaj album u korpu

en: Add to cart
sr@ijekavianlatin: Dodaj u korpu

en: <b>Artist:</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Izvođač:</b>

en: <b>Price:</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Cena:</b>

en: <b>Track:</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Numera:</b>

en: Price
sr@ijekavianlatin: Cena

en: Add to Cart
sr@ijekavianlatin: Dodaj u korpu

en: Add Preview to Playlist
sr@ijekavianlatin: Dodaj pregled u listu numera

en: Load Details...
sr@ijekavianlatin: Učitaj detalje...

en: Direct Checkout
sr@ijekavianlatin: Pravo na kasu

en: Search for Album...
sr@ijekavianlatin: Potraži album...

en: Snippet taken from the Amazon MP3 store
sr@ijekavianlatin: Isečak dobavljen iz Amazonove MP3 prodavnice

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/><em>%1</em> has been added to your shopping cart.
sr@ijekavianlatin: <b>MP3 muzička prodavnica</b><br/><br/><em>%1</em> dodato u vašu korpu.

en: Shopping cart value: %1
sr@ijekavianlatin: Vrednost u korpi: %1

en: When clicking checkout you are being redirected to Amazon for the checkout process. To simplify that process please click <a href="%1">this link</a> to tell Amazon that you have a downloader application for their MP3s installed.
sr@ijekavianlatin: Pošto kliknete na <i>Na kasu</i> bićete preusmereni na Amazon radi kupovine. Ovaj proces možete pojednostaviti tako što kliknete na <a href="%1">ovu vezu</a> da kažete Amazonu da imate instaliran preuzimački program za njihove numere.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AmazonShoppingCartDialog)
en: Amarok - Your Shopping Cart
sr@ijekavianlatin: Amarok — korpa za kupovinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout
sr@ijekavianlatin: Na kasu

en: Remove from Cart
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz korpe

en: Access the Amazon MP3 Store directly from Amarok
sr@ijekavianlatin: Pristupite Amazonovoj MP3 prodavnici neposredno iz Amaroka

en: This plugin allows searching and purchasing songs and albums from the Amazon MP3 store. Amarok gets a share of the profits made by this service.
sr@ijekavianlatin: Ovaj priključak vam omogućava traženje i kupovanje pesama i albuma na Amazonovoj MP3 prodavnici. Amarok dobija deo profita koji se ovako napravi.

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>You are now being redirected to Amazon for the checkout process.<br/>To simplify that process please click <a href="%1">this link</a> to tell Amazon that you have a downloader application for their MP3s installed.
sr@ijekavianlatin: <b>MP3 muzička prodavnica</b><br/><br/>Upravo bivate preusmereni na Amazon radi kupovine.<br/>Ovaj proces možete pojednostaviti tako što kliknete na <a href="%1">ovu vezu</a> da kažete Amazonu da imate instaliran preuzimački program za njihove numere.

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Please select a valid country in the settings to make the store work.
sr@ijekavianlatin: <b>MP3 muzička prodavnica</b><br/><br/>Izaberite odgovarajuću državu u postavkama da bi prodavnica radila.

en: Select results page to show
sr@ijekavianlatin: Izaberite stranicu rezultata za prikazivanje.

[ctx: Add selected item to your shopping cart]
en: Add to Cart
sr@ijekavianlatin: Dodaj u korpu

en: Add selected item to your shopping cart
sr@ijekavianlatin: Dodajte izabranu stavu u svoju korpu za kupovinu.

[ctx: View your shopping cart contents]
en: View Cart
sr@ijekavianlatin: Prikaži korpu

en: View your shopping cart contents
sr@ijekavianlatin: Prikažite sadržaj svoje korpe za kupovinu.

[ctx: Checkout your shopping cart]
en: Checkout
sr@ijekavianlatin: Na kasu

en: Checkout your shopping cart
sr@ijekavianlatin: Ponesite korpu za kupovinu na kasu

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Error: Received an invalid reply. :-(
sr@ijekavianlatin: <b>MP3 muzička prodavnica</b><br/><br/>Greška: primljen loš odgovor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Country
sr@ijekavianlatin: Izbor države

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: In order to buy tracks from Amazon Store, you need to select your country of residence.
sr@ijekavianlatin: Da biste kupovali numere iz Amazonove prodavnice, morate izabrati državu u kojoj se nalazite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you do not want Amarok to send this data to Amazon, select "none" in the box below. In this case Amazon Store will not work.
sr@ijekavianlatin: Ako ne želite da Amarok pošalje ovaj podatak Amazonu, izaberite „ništa“ u polju ispod. U tom slučaju Amazonova prodavnica neće raditi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select your country in the box below:
sr@ijekavianlatin: Država u kojoj živite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Press this button to save your preferred settings, and log on to Amazon Store using the provided data:
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da sačuvate postavke i prijavite se na Amazonovu prodavnicu sa zadatim podacima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveSettings)
en: Save and Log on to Amazon Store
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj i prijavi me na Amazonovu prodavnicu

en: Add new Ampache server
sr@ijekavianlatin: Dodavanje novog Ampachejevog servera

en: Successfully connected
sr@ijekavianlatin: Uspješno povezivanje

en: Connection failure
sr@ijekavianlatin: Neuspešno povezivanje

en: Authentication failed.
sr@ijekavianlatin: Autentifikacija nije prošla.

en: Authentication Error
sr@ijekavianlatin: Greška pri autentifikaciji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
sr@ijekavianlatin: Dodaj server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
sr@ijekavianlatin: Ukloni server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList)
en: Server Address
sr@ijekavianlatin: Adresa servera

en: Amarok frontend for your Ampache server
sr@ijekavianlatin: Amarokovo pročelje za Ampachejev server.

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
sr@ijekavianlatin: Koristite Amarok kao ispeglano pročelje za Ampachejev server. Tako unutar Amaroka možete pregledati i puštati sav sadržaj sa Ampacheja.

en: Ampache Server %1
sr@ijekavianlatin: Ampachejev server %1

en: <p>No information found for this track.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Nisu nađeni podaci o ovoj numeri.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Nisu nađeni podaci o ovom albumu.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Nisu nađeni podaci o ovom izvođaču.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
sr@ijekavianlatin: Proveri vezu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
sr@ijekavianlatin: Profil na gpodderu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><a href="http://www.gpodder.net/register/"><u>Prijavi me na gpodder</u></a></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
sr@ijekavianlatin: &Probna prijava

en: Gpodder Podcasts
sr@ijekavianlatin: Podemisije sa gpoddera

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
sr@ijekavianlatin: Pokušavam da sinhronizujem stanja sa gpodderom

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
sr@ijekavianlatin: Pokušavam da sinhronizujem pretplate sa gpodderom

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
sr@ijekavianlatin: Servis gpoddera ne može da dobavi podatke sa servera. Pokušavam ponovo za 10 sekundi.

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
sr@ijekavianlatin: gpodder.net: servis kataloga podemisija

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
sr@ijekavianlatin: Gpodder.net je katalog podemisija i servis za sinhronizaciju na vezi.

en: Subscribe
sr@ijekavianlatin: Pretplati se

en: gpodder.net credentials
sr@ijekavianlatin: Akreditivi na gpodderu

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
sr@ijekavianlatin: Nema K‑novčanika u pogonu. Želite li da Amarok sačuva vaše akreditive na gpodderu u običnom tekstu?

en: Testing...
sr@ijekavianlatin: Isprobavam...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
sr@ijekavianlatin: Prazno korisničko ime ili lozinka, ispravite i pokušajte ponovo.

en: Failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
sr@ijekavianlatin: Uspjeh

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
sr@ijekavianlatin: Neispravno korisničko ime ili lozinka, ispravite i pokušajte ponovo.

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa servisom gpoddera, ili neka druga greška.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
sr@ijekavianlatin: Greška pri raščlanjivanju odgovora, proverite da li gpodder.net radi ispravno i prijavite grešku.

en: No description available...
sr@ijekavianlatin: Opis nije dostupan...

en: From Jamendo.com
sr@ijekavianlatin: sa Jamenda

en: A site where artists can freely share their music
sr@ijekavianlatin: Sajt gdje izvođači slobodno dijele svoju muziku

en: A archive of free, Creative Commons licensed music
sr@ijekavianlatin: Arhiva besplatne muzike, pod Creative Commonsovim licencama

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
sr@ijekavianlatin: Jamendo spaja izvođače i ljubitelje muzike. Sajt dozvoljava izvođačima da otpreme i podijele svoje albume sa svijetom, a korisnicima da ih besplatno preuzmu. Preslušajte i preuzmite sav sadržaj sa Jamenda pravo iz Amaroka.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
sr@ijekavianlatin: žanr / izvođač

en: Genre / Artist / Album
sr@ijekavianlatin: žanr / izvođač / album

en: Downloading Jamendo.com database...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam bazu sa Jamenda...

en: Updating the local Jamendo database.
sr@ijekavianlatin: Ažuriram lokalnu bazu Jamenda

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
sr@ijekavianlatin[0]: Završeno ažuriranje baze sa Jamenda. Dodata %1 numera sa
sr@ijekavianlatin[1]: Završeno ažuriranje baze sa Jamenda. Dodate %1 numere sa
sr@ijekavianlatin[2]: Završeno ažuriranje baze sa Jamenda. Dodato %1 numera sa
sr@ijekavianlatin[3]: Završeno ažuriranje baze sa Jamenda. Dodata 1 numera sa

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
sr@ijekavianlatin[0]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[1]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[2]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[3]: 1 albuma od

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[3]: 1 izvođača.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
sr@ijekavianlatin: Slično prema last.fm‑u

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Slično prema last.fm‑u“ traži numere
    na last.fm‑u i dodaje samo slične.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
sr@ijekavianlatin: Slična prethodnoj numeri (prema izveštaju last.fm‑a)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
sr@ijekavianlatin: Slična prethodnom izvođaču (prema izveštaju last.fm‑a)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
sr@ijekavianlatin: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> smatra da je numera slična

en: the previous track
sr@ijekavianlatin: prethodnoj numeri

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
sr@ijekavianlatin: Last.fm‑ovi najpopularniji izvođači sedmice

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Nedeljne najpopularnije“ dodaje numere
    sa last.fm‑ove nedeljne liste najpopularnijih.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
sr@ijekavianlatin: Numere sa last.fm‑ove liste popularnih od %1 do %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
sr@ijekavianlatin: od:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
sr@ijekavianlatin: do:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
sr@ijekavianlatin: Profil na last.fm‑u

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <a href="http://www.last.fm:80/signup.php">Sign up to Last.fm</a>
sr@ijekavianlatin: <a href="http://www.last.fm:80/signup.php">Učlanite se na last.fm</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel2)
en: Why not join the <a href="http://www.last.fm:80/group/Amarok+Users">Amarok Last.fm group</a> and share your musical tastes with other Amarok users?
sr@ijekavianlatin: Zašto se ne biste pridružili <a href="http://www.last.fm:80/group/Amarok+Users"> Amarokovoj grupi na last.fm‑u</a> i podijelili svoj muzički ukus sa drugim korisnicima Amaroka?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
sr@ijekavianlatin: Servisi last.fm‑a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
sr@ijekavianlatin: &Predaj numeru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RetrieveSimilarArtists)
en: &Retrieve similar artists
sr@ijekavianlatin: &Dobavi slične izvođače

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
sr@ijekavianlatin: &Uzmi podatke o kompozitoru na last.fm‑u za izvođača

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
sr@ijekavianlatin: Koristi Last.fm‑ove oznake, poput <b>7 od 10 zvezdica</b>, za predstavljanje Amarokovih rejtinga tokom sinhronizacije statistike.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
sr@ijekavianlatin: Pomodne oznake rejtinga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Pri skroblovanju numere, last.fm automatski ispravlja uobičajene greške u oznakama, poput izvođača, albuma i naslova. Popunite ovo da biste bili obavešteni kad do toga dođe, i šta je ispravljeno.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
sr@ijekavianlatin: Prijavi predložene ispravke za oznake numera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Popunite ako za određene numere ne želite ni da se skrobluju ni da se ažurira trenutno puštanje na last.fm‑u.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
sr@ijekavianlatin: Ne skrobluj numere sa etiketom:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Izaberite željenu etiketu (ili upišite novu). Numere sa tom etiketom neće biti skroblovane.</html>

en: Last.fm: The social music revolution
sr@ijekavianlatin: Last.fm: društvena muzička revolucija

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends or that Last.fm considers your musical "neighbors"
sr@ijekavianlatin: Last.fm je popularni servis na vezi koji pruža lične radio stanice i muzičke preporuke. Lična stanica je satkana na osnovu vaših slušalačkih navika i dostavlja vam preporuke za novu muziku. Takođe je moguće puštati stanice sa muzikom sličnom određenom izvođaču, kao i preslušavati tokove osoba koje ste naveli kao prijatelje ili koje last.fm smatra vašim muzičkim „komšijama“.

en: Last.fm: Love
sr@ijekavianlatin: Last.fm: voljeno

[ctx: Last.fm: errorMessage]
en: Either the username was not recognized, or the password was incorrect.
sr@ijekavianlatin: Ili korisničko ime nije prepoznato, ili lozinka nije ispravna.

[ctx: Last.fm: errorMessage]
en: There was a problem communicating with the Last.fm services. Please try again later.
sr@ijekavianlatin: Problem u komunikaciji sa last.fm‑ovim servisom. Pokušajte malo kasnije.

en: Enter an artist name
sr@ijekavianlatin: Unesite ime izvođača

en: Enter a tag
sr@ijekavianlatin: Unesite oznaku

en: Enter a Last.fm user name
sr@ijekavianlatin: Unesite korisničko ime na last.fm‑u

en: Username: %1
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
sr@ijekavianlatin[0]: Broj puštanja: %1
sr@ijekavianlatin[1]: Broj puštanja: %1
sr@ijekavianlatin[2]: Broj puštanja: %1
sr@ijekavianlatin[3]: Broj puštanja: 1

en: Create a Custom Last.fm Station
sr@ijekavianlatin: Napravi posebnu last.fm‑ovu stanicu

en: Tag
sr@ijekavianlatin: oznaka

en: User
sr@ijekavianlatin: korisnik

en: %1's Streams
sr@ijekavianlatin: Tokovi — %1

en: Global Tags
sr@ijekavianlatin: Globalne oznake

en: Neighbors' Loved Radio
sr@ijekavianlatin: Komšijski voljeni radio

en: Neighbors' Personal Radio
sr@ijekavianlatin: Komšijski lični radio

en: Friends' Loved Radio
sr@ijekavianlatin: Prijateljev voljeni radio

en: Friends' Personal Radio
sr@ijekavianlatin: Prijateljev lični radio

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim KDE novčanik radi čitanja akreditiva na last.fm‑u.

en: Last.fm credentials
sr@ijekavianlatin: Akreditivi na last.fm‑u

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your Last.fm credentials in plaintext?
sr@ijekavianlatin: Nema K‑novčanika u pogonu. Želite li da Amarok sačuva vaše akreditive na last.fm‑u u običnom tekstu?

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh

en: Test Login
sr@ijekavianlatin: Proba prijave

en: Unable to connect to Last.fm service.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa last.fm‑ovim servisom.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
sr@ijekavianlatin[0]: %2 (%1 puštanje)
sr@ijekavianlatin[1]: %2 (%1 puštanja)
sr@ijekavianlatin[2]: %2 (%1 puštanja)
sr@ijekavianlatin[3]: %2 (%1 puštanje)

en: Personal Radio
sr@ijekavianlatin: Lični radio

en: Neighborhood
sr@ijekavianlatin: Komšiluk

en: My Recommendations
sr@ijekavianlatin: Moje preporuke

en: My Radio Station
sr@ijekavianlatin: Moja radio stanica

en: My Mix Radio
sr@ijekavianlatin: Moj birani radio

en: My Neighborhood
sr@ijekavianlatin: Moj komšiluk

en: My Top Artists
sr@ijekavianlatin: Moji omiljeni izvođači

en: My Tags
sr@ijekavianlatin: Moje oznake

en: Friends
sr@ijekavianlatin: Prijatelji

en: Neighbors
sr@ijekavianlatin: Komšije

en: Last.fm: &Ban
sr@ijekavianlatin: Last.fm: &Zabrani

en: Ban this track
sr@ijekavianlatin: Zabrani ovu numeru

en: Last.fm: &Skip
sr@ijekavianlatin: Last.fm: &Preskoči

en: Skip this track
sr@ijekavianlatin: Preskoči ovu numeru

en: Global Tag Radio: "%1"
sr@ijekavianlatin: globalno označeni radio: „%1“

en: User Tag Radio: "%1"
sr@ijekavianlatin: korisnički označeni radio: „%1“

en: Similar Artists to "%1"
sr@ijekavianlatin: izvođači slični sa „%1“

en: Artist Fan Radio: "%1"
sr@ijekavianlatin: radio ljubitelja izvođača: „%1“

en: %1's Neighbor Radio
sr@ijekavianlatin: susjedski radio — %1

en: %1's Personal Radio
sr@ijekavianlatin: lični radio — %1

en: %1's Mix Radio
sr@ijekavianlatin: birani radio — %1

en: %1's Recommended Radio
sr@ijekavianlatin: preporučeni radio — %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
sr@ijekavianlatin: preporučeni radio — %1 (popularnost %2)

en: Group Radio: %1
sr@ijekavianlatin: grupni radio: %1

en: Track Radio
sr@ijekavianlatin: radio numerâ̂

en: Artist Radio
sr@ijekavianlatin: izvođački radio

en: Last.fm is cool...
sr@ijekavianlatin: Last.fm je 'ladan...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
sr@ijekavianlatin: Da biste slušali tokove i radio sa last.fm‑a, morate imati plaćenu pretplatu na last.fm‑u i biti u jednoj od <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>podržanih država</a>. Sve ostale mogućnosti last.fm‑a rade normalno.

en: Error starting track from Last.fm radio
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokretanju numera sa last.fm‑ovog radija

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
sr@ijekavianlatin: Voljena numera: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
sr@ijekavianlatin: Zabranjena numera: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
sr@ijekavianlatin: %1 <b>%2</b> treba popraviti na <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
sr@ijekavianlatin: Last.fm predlaže popravke za neke oznake numere <b>%1</b>:

en: Play Similar Artists from Last.fm
sr@ijekavianlatin: Pusti slične izvođače sa last.fm‑a

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
sr@ijekavianlatin: usporava poklapanje numera

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
sr@ijekavianlatin: Preuzimam „%1“ od %2 sa Magnatunea

en: Downloading album from Magnatune.com
sr@ijekavianlatin: Preuzimam album sa Magnatunea

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
sr@ijekavianlatin: Izgleda da nije uspjelo preuzimanje sa Magnatunea. Ne mogu da pročitam ZIP fajl.

en: Uncompressing Magnatune.com download...
sr@ijekavianlatin: Raspakujem preuzeto sa Magnatunea...

en: Adding album cover to collection
sr@ijekavianlatin: Dodajem omot albuma u zbirku...

en: Preview Tracks
sr@ijekavianlatin: Pregledaj numere

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
sr@ijekavianlatin: Numere koje upravo kopirate samo su tokovi za pregled sa Magnatunea. Za bolji kvalitet i odsustvo reklama, razmislite da kupite preuzimanje albuma. Imajte u vidu da prilikom kupovine sa Magnatunea izvođač dobija 50%. Takođe, za sve kupovine obavljene Amarokom sponzorišete njegov razvoj sa 10%.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
sr@ijekavianlatin: Dopune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
sr@ijekavianlatin: Ako popunite ovu kućicu, Amarok će povremeno proveravati ima li dopuna Magnatuneove baze i automatski ih preuzimati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate)
en: Update Magnatune database automatically
sr@ijekavianlatin: Automatski ažuriraj Magnatuneovu bazu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
sr@ijekavianlatin: Ponovna preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
sr@ijekavianlatin: Unesite adresu e‑pošte da biste mogli ponovo preuzimati prethodne kupovine sa Magnatunea direktno iz Amaroka.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
sr@ijekavianlatin: Opcije članstva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
sr@ijekavianlatin: Učlanjen sam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
sr@ijekavianlatin: Vrsta članstva:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
sr@ijekavianlatin: tok

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Za više podataka o Magnatuneovoj članarini, kao i za učlanjivanje, posjetite <a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok">http://magnatune.com/compare_plans/</a>.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
sr@ijekavianlatin: Opcije toka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
sr@ijekavianlatin: Vrsta tokova za pregled:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Ogg
sr@ijekavianlatin: OGG

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
sr@ijekavianlatin: MP3 visokog kvaliteta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
sr@ijekavianlatin: MP3 niskog kvaliteta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje albuma sa Magnatunea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
sr@ijekavianlatin: Opcije preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
sr@ijekavianlatin: Izaberite format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
sr@ijekavianlatin: Ako preuzimate u lokaciju koju Amarok već nadgleda, album će biti automatski dodat u vašu zbirku.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
sr@ijekavianlatin: Podaci sa Magnatunea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
sr@ijekavianlatin: &Preuzmi

en: Processing download
sr@ijekavianlatin: Obrađujem preuzimanje

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
sr@ijekavianlatin: Izgleda su dostavljeni podaci o članarini pogrešni. Ispravite i pokušajte ponovo.

en: Could not process download
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim preuzimanje

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
sr@ijekavianlatin: Ponovo preuzmi već kupljeni album „%1“ od „%2“ sa Magnatunea.
    
    Korisničko ime: %3
    Lozinka: %4

en: Loading artist info...
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke o izvođaču...

en: Fetching %1 Artist Info
sr@ijekavianlatin: Dobavljam podatke o izvođaču %1

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
sr@ijekavianlatin: Godina izdavanja: %1

en: From Magnatune.com
sr@ijekavianlatin: sa Magnatunea

en: Loading Magnatune.com frontpage...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam naslovnu stranicu sa Magnatunea

en: Fetching Magnatune.com front page
sr@ijekavianlatin: Dobavljam naslovnu stranicu sa Magnatunea

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam stranicu omiljenih sa Magnatunea

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam ličnu stranicu preporuka sa Magnatunea...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
sr@ijekavianlatin: Neiskvarena muzička kuća, koja pošteno tretira podjednako izvođače i mušterije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da sada preuzmete Magnatuneovu bazu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
sr@ijekavianlatin: Amarok mora da preuzme Magnatuneovu bazu da bi aktivirao Magnatuneovu prodavnicu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
sr@ijekavianlatin: Ako uključite narednu opciju, Amarok će proveravati ima li dopuna Magnatuneove baze i automatski ih preuzimati. Ovu opciju uvek možete kasnije isključiti u postavi Magnatuneovog servisa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer ponovnog preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
sr@ijekavianlatin: Ovo su albumi koje ste ranije preuzimali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
sr@ijekavianlatin: &Preuzmi ponovo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
sr@ijekavianlatin: izvođač — album

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
sr@ijekavianlatin: Dobavljam spisak prethodnih kupovina na Magnatuneu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
sr@ijekavianlatin: Učlanjivanje na Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Učlanjivanjem na Magnatuneu dobijate neograničen pristup za preuzimanje, i možete iz Amaroka preuzeti bilo koji album jednim klikom. Pridruživanjem takođe možete preslušavati sve tokove sa Magnatunea bez reklama.</p> 
    <p>Amarokov tim dobija 10% vaše pristupne članarine, tako da učlanjivanjem pomažete razvoj Amaroka.</p> 
    <p>Kao i inače, izvođači dobijaju 50% vaše članarine, koja se raspoređuje prema tome čije albume preuzimate i tokove slušate.</p> 
    <p>Za više informacija o Magnatuneu, ili da se učlanite, kliknite ovde: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok">podaci o članarini</a>.</p> 
    <p>Po učlanjivanju idite na <i>Postavke→Podesi Amarok...→Priključci</i> i unesite svoje podatke o članstvu.</p></html>

en: "Fair trade" online music store
sr@ijekavianlatin: Muzička prodavnica na vezi koja „igra pošteno“.

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
sr@ijekavianlatin: Magnatune je drugačija sorta muzičke kompanije, koja se drži gesla „Nismo zli!“: 50% od svake kupovine ide direktno izvođaču, a ukoliko kupovinu obavite iz Amaroka, projekat Amaroka dobija proviziju od 10%. Magnatune takođe nudi članarinu „slušaj koliko možeš“, koja vam omogućava preuzimanje muzike koliko god želite.

en: Artist / Album
sr@ijekavianlatin: izvođač / album

en: Re-download
sr@ijekavianlatin: Preuzmi ponovo

en: Update Database
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj bazu podataka

en: Tools
sr@ijekavianlatin: Alatke

en: Download Album
sr@ijekavianlatin: Preuzmi album

en: Signup
sr@ijekavianlatin: Učlanjivanje

en: Downloading Magnatune.com database...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam Magnatuneovu bazu...

en: Updating the local Magnatune database.
sr@ijekavianlatin: Osvježavam lokalnu Magnatuneovu bazu.

en: The Magnatune.com service accepts the following messages: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Adds a number of random tracks with the specified mood to the playlist. The mood argument must have spaces escaped with %%20
sr@ijekavianlatin: Magnatuneov servis prihvata sljedeću poruku:
    
    addMoodyTracks raspoloženje broj: dodaje dati broj nasumičnih numera sa zadatim raspoloženjem na listu numera. Razmaci u argumentu raspoloženja moraju biti izbjegnuti sa %%20.

en: ERROR: No arguments supplied
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: Nisu dati argumenti.

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: Pogrešan broj argumenata za addMoodyTracks.

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: Greška raščlanjivanja za drugi argument (broj).

en: ok
sr@ijekavianlatin: u redu

en: ERROR: Unknown argument.
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: Nepoznat argument.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
sr@ijekavianlatin[0]: Ažuriranje Magnatuneove baze završeno. Baza sadrži %1 numeru sa
sr@ijekavianlatin[1]: Ažuriranje Magnatuneove baze završeno. Baza sadrži %1 numere sa
sr@ijekavianlatin[2]: Ažuriranje Magnatuneove baze završeno. Baza sadrži %1 numera sa
sr@ijekavianlatin[3]: Ažuriranje Magnatuneove baze završeno. Baza sadrži 1 numeru sa

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
sr@ijekavianlatin[0]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[1]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[2]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[3]: 1 albuma od

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[3]: 1 izvođača.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
sr@ijekavianlatin: Amarokov demon za Harmony za MP3Tunes

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
sr@ijekavianlatin: Kontroliše autosinhronizaciju sa MP3Tunesovim servisom u Amaroku.

en: (C) 2008, Casey Link
sr@ijekavianlatin: © 2008, Kejsi Link

en: IRC:
    server: irc.freenode.net / channels: #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
sr@ijekavianlatin: IRC:
    server: irc.freenode.net / kanali: #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Pišite na:
    amarok@kde.org

en: The identifier the daemon should use.
sr@ijekavianlatin: Identifikator koji će demon koristiti.

en: The email to be used for authentication.
sr@ijekavianlatin: Željena adresa e‑pošte za autentifikaciju.

en: The pin to be used for authentication.
sr@ijekavianlatin: Željeni PIN za autentifikaciju.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
sr@ijekavianlatin: Prijava na MP3Tunes

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
sr@ijekavianlatin: Autosinhronizacija je MP3Tunesova usluga koja vam omogućava automatsko premiještanje muzike između računarâ̂ i uređajâ̂.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
sr@ijekavianlatin: Autosinhronizacija je MP3Tunesova usluga koja vam omogućava automatsko premiještanje muzike između računarâ̂ i uređajâ̂. Možete otpremiti muziku sa jedne lokacije i automatski je preuzeti na drugim lokacijama.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
sr@ijekavianlatin: Uključi autosinhronizaciju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
sr@ijekavianlatin:  PIN kô̂d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/">Nabavite ormarić na MP3Tunesu</a></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
sr@ijekavianlatin: Muzički ormarić na vezi gdje muziku možete bezbjedno pohranjivati i pristupati joj: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
sr@ijekavianlatin: MP3Tunesov ormarić: vaša muzika svugdje!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
sr@ijekavianlatin: Uključena MP3Tunesovu autosinhronizacija

en: MP3tunes AutoSync Disabled
sr@ijekavianlatin: Isključena MP3Tunesova autosinhronizacija

en: Authenticating
sr@ijekavianlatin: Autentifikujem se...

en: MP3tunes failed to Authenticate.
sr@ijekavianlatin: Neuspešno autentifikovanje na MP3Tunesu

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
sr@ijekavianlatin: Harmony za MP3Tunes: veza prekinuta

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
sr@ijekavianlatin: Harmony za MP3Tunes: čekam na unos PIN‑a

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
sr@ijekavianlatin: Harmony za MP3Tunes: povezivanje uspješno

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
sr@ijekavianlatin: Greška sa Harmonyjem za MP3Tunes
    %1

en: MP3tunes Locker
sr@ijekavianlatin: MP3Tunesov ormarić

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
sr@ijekavianlatin: Samo sljedeći tipovi numera mogu biti otpremljeni na MP3Tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma i ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
sr@ijekavianlatin: Započinjem otpremanje na MP3Tunes

en: Uploading Track %1/%2
sr@ijekavianlatin: Otpremam numeru %1/%2...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
sr@ijekavianlatin: Dodajte lokalni ili udaljeni OPML fajl za uključivanje u listu.

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
sr@ijekavianlatin: Ukoliko je prazno naslov će biti preuzet od OPML‑a.

en: Loading Podcast Info...
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke o podemisiji...

en: Fetching Podcast Info
sr@ijekavianlatin: Dobavljam podatke o podemisiji...

en: Add OPML
sr@ijekavianlatin: Dodaj OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
sr@ijekavianlatin: Dodavanje OPML‑a

en: Podcast Directory
sr@ijekavianlatin: Fascikla podemisija

en: A large listing of podcasts
sr@ijekavianlatin: Velika lista podemisija

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
sr@ijekavianlatin: Sveobuhvatan spisak pretraživih podemisija na koje se možete pretplatiti direktno iz Amaroka.

en: Add an OPML file to the list.
sr@ijekavianlatin: Dodaje OPML fajl u listu.

en: Loading info...
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke...

en: This service does not accept any messages
sr@ijekavianlatin: Ovaj servis ne prima poruke

en: ERROR: unknown message
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: nepoznata poruka

en: Neither playable nor downloadable url specified.
sr@ijekavianlatin: Niti može da se pusti niti je zadat URL za preuzimanje.

en: No service named %1 is currently loaded
sr@ijekavianlatin: Servis po imenu %1 nije trenutno učitan

en: This collection is currently offline
sr@ijekavianlatin: Ova zbirka je trenutno van veze

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
sr@ijekavianlatin: %1 ume da sinhronizuje metapodatke numera, poput broja puštanja ili rejtinga, sa drugim zbirkama. Želite li da %1 bude sinhronizovana?
    
    Ovo možete kasnije izmeniti u Amarokovoj postavi.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
sr@ijekavianlatin: Izgleda da imate samo lokalnu zbirku. Sinhronizacija statistike ima smisla tek kada ima više od jedne zbirke.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
sr@ijekavianlatin[0]: Puštano %2 puta, od čega je %1 puštanje nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.|/|Puštano %2 $[množ ^2 put puta puta], od čega je %1 puštanje nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.
sr@ijekavianlatin[1]: Puštano %2 puta, od čega su %1 puštanja nedavna i jedinstvena za ovaj izvor.|/|Puštano %2 $[množ ^2 put puta puta], od čega su %1 puštanja nedavna i jedinstvena za ovaj izvor.
sr@ijekavianlatin[2]: Puštano %2 puta, od čega je %1 puštanja nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.|/|Puštano %2 $[množ ^2 put puta puta], od čega je %1 puštanja nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.
sr@ijekavianlatin[3]: Puštano %2 puta, od čega je %1 puštanje nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.|/|Puštano %2 $[množ ^2 put puta puta], od čega je jedno puštanje nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.

en: Ignored labels: %1
sr@ijekavianlatin: Ignorisane etikete: %1

en: %1 - %2 - %3
sr@ijekavianlatin: %1 – %2 — %3

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
sr@ijekavianlatin: Poklapanje numera po: %1
    Za sinhronizovanje: %2

en: Synchronize Statistics
sr@ijekavianlatin: Statistika sinhronizacije

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
sr@ijekavianlatin: Poklapam numere za sinhronizaciju statistike...

en: Synchronizing Track Statistics
sr@ijekavianlatin: Sinhronizujem statistiku numera...

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
sr@ijekavianlatin[0]: Sinhronizacija završena za %2. Ažurirana <b>%1</b> numera.
sr@ijekavianlatin[1]: Sinhronizacija završena za %2. Ažurirane <b>%1</b> numere.
sr@ijekavianlatin[2]: Sinhronizacija završena za %2. Ažurirano <b>%1</b> numera.
sr@ijekavianlatin[3]: Sinhronizacija završena za %2. Ažurirana <b>%1</b> numera.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera u redu za skroblovanje na %2.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere u redu za skroblovanje na %2.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera u redu za skroblovanje na %2.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera u redu za skroblovanje na %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera ima prekratko vreme puštanja da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere imaju prekratko vreme puštanja da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera ima prekratko vreme puštanja da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera ima prekratko vreme puštanja da bi bila skroblovana.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera nema dovoljno metapodataka da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere nemaju dovoljno metapodataka da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera nema dovoljno metapodataka da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera nema dovoljno metapodataka da bi bila skroblovana.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera navodi vreme puštanja u budućnosti.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere navode vreme puštanja u budućnosti.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera navodi vreme puštanja u budućnosti.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera navodi vreme puštanja u budućnosti.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera je predavno puštena da bi bila skroblovana.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere su predavno puštene da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera je predavno pušteno da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera je predavno puštena da bi bila skroblovana.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
sr@ijekavianlatin[0]: Skroblovanje <b>%1</b> numere preskočeno je po podešavanju korisnika.
sr@ijekavianlatin[1]: Skroblovanje <b>%1</b> numere preskočeno je po podešavanju korisnika.
sr@ijekavianlatin[2]: Skroblovanje <b>%1</b> numera preskočeno je po podešavanju korisnika.
sr@ijekavianlatin[3]: Skroblovanje <b>%1</b> numere preskočeno je po podešavanju korisnika.

en: Configure Synchronization...
sr@ijekavianlatin: Podesi sinhronizaciju...

en: Tracks matched by: %1
sr@ijekavianlatin: Numere poklopljene po: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
sr@ijekavianlatin: Nijedna izabrana zbirka ne podržava upisivanje %1 — nema smisla sinhronizovati ga.|/|Nijedna izabrana zbirka ne podržava upisivanje $[gen %1] — nema smisla sinhronizovati $[po-rodu-broju %1 ga je ga ih ih ih].

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
sr@ijekavianlatin: Izbor zbirki za sinhronizovanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
sr@ijekavianlatin: Izbor polja za sinhronizovanje

en: Configure Synchronization Target
sr@ijekavianlatin: Podešavanje cilja sinhronizacije

en: Add Synchronization Target
sr@ijekavianlatin: Dodavanje cilja sinhronizacije

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
sr@ijekavianlatin: <span style="color:red; font-weight:bold;">Važno:</span> pre sinhronizovanja numera sa ciljem u vidu fajla, obavezno se uverite da fajl baze u tom trenutku nije u upotrebi!

en: Choose Target Type
sr@ijekavianlatin: Izbor tipa cilja

en: Configure Target
sr@ijekavianlatin: Podešavanje cilja

en: Synchronize
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
sr@ijekavianlatin: Nema numera jedinstvenih jednom od izvora koji učestvuju u sinhronizaciji.

en: There are no tracks excluded from synchronization
sr@ijekavianlatin: Nema numera isključenih iz sinhronizacije.

en: Expand Tracks With Conflicts
sr@ijekavianlatin: Proširi numere sa sukobima

en: Expand Updated
sr@ijekavianlatin: Proširi ažurirane

en: Collapse Tracks Without Conflicts
sr@ijekavianlatin: Sažmi numere bez sukoba

en: Collapse Not Updated
sr@ijekavianlatin: Sažmi neažurirane

en: Reset All Ratings to Undecided
sr@ijekavianlatin: Resetuj sve rejtinge na nezadate

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
sr@ijekavianlatin: Uključi etikete iz %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
sr@ijekavianlatin: Isključi etikete iz %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
sr@ijekavianlatin: Resetuj sve etikete na nezadate (ne sinhronizuj ih)

en: All Tracks
sr@ijekavianlatin: sve numere

en: Updated Tracks
sr@ijekavianlatin: ažurirane numere

en: Tracks With Conflicts
sr@ijekavianlatin: numere sa sukobima

en: There are no tracks with conflicts
sr@ijekavianlatin: nema numera sa sukobima

en: There are no tracks going to be updated
sr@ijekavianlatin: nema numera za ažuriranje

en: Tracks that are unique to their sources
sr@ijekavianlatin: Numere jedinstvene svojim izvorima.

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
sr@ijekavianlatin: Numere isključene iz sinhronizacije zbog dvosmislenosti.

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> puštanje
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> puštanja
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> puštanja
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> puštanje

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
sr@ijekavianlatin[0]: %2 <b>%1</b> numere biće skroblovano na %3.
sr@ijekavianlatin[1]: %2 <b>%1</b> numere biće skroblovano na %3.
sr@ijekavianlatin[2]: %2 <b>%1</b> numera biće skroblovano na %3.
sr@ijekavianlatin[3]: %2 <b>%1</b> numere biće skroblovano na %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
sr@ijekavianlatin: Prikazano %1 od %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
sr@ijekavianlatin: Poklopljene numere

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
sr@ijekavianlatin: Filtriraj numere...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
sr@ijekavianlatin: Utiče na sve podložne numere, ne samo na prikazane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
sr@ijekavianlatin: Preuzmi rejtinge od

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
sr@ijekavianlatin: Proširi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
sr@ijekavianlatin: Sažmi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
sr@ijekavianlatin: Jedinstvene numere

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
sr@ijekavianlatin: Isključene numere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scrobblingGroupBox)
en: Scrobbling
sr@ijekavianlatin: Skroblovanje

en: Abort
sr@ijekavianlatin: Obustavi

en: Multiple background tasks running (click to show)
sr@ijekavianlatin: Više zadataka radi u pozadini (kliknite za prikaz)

en: Abort all background tasks
sr@ijekavianlatin: Prekini sve pozadinske radnje

en: Rediscover Your Music
sr@ijekavianlatin: Otkrijte ponovo svoju muziku

en: Slim Toolbar
sr@ijekavianlatin: Uska traka alatki

en: Volume: %1% (muted)
sr@ijekavianlatin: Jačina: %1% (utišano)

en: Transcode Tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiranje numera

en: Transc&ode
sr@ijekavianlatin: Transk&odiraj

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
sr@ijekavianlatin: Ako želite, pri kopiranju možete transkodirati muzičke fajlove u drugi format, jednim od kodera (kodeka). Ovim možete uštedeti prostor ili učiniti fajlove čitljivim za prenosni muzički plejer ili određeni program.

en: &Copy
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj

en: Just copy the tracks without transcoding them.
sr@ijekavianlatin: Samo kopiraj numere bez transkodiranja.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
sr@ijekavianlatin: Ako želite, pri premeštanju možete transkodirati muzičke fajlove u drugi format, jednim od kodera (kodeka). Ovim možete uštedeti prostor ili učiniti fajlove čitljivim za prenosni muzički plejer ili određeni program. Samo će uspešno transkodirani fajlovi biti uklonjeni sa prvobitne lokacije.

en: &Move
sr@ijekavianlatin: &Premesti

en: Just move the tracks without transcoding them.
sr@ijekavianlatin: Samo premesti numere bez transkodiranja.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
sr@ijekavianlatin: Trenutno nedostupno na ovom sistemu.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
sr@ijekavianlatin: Ciljna zbirka ukazuje da ovaj format ne bi mogao da se pušta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
sr@ijekavianlatin: Transkodiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
sr@ijekavianlatin: Transkodira sve numere u izabrani format.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj sve numere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
sr@ijekavianlatin: Transkodira numere samo ako je to neophodno radi puštanja u odredišnoj zbirci.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj samo kada treba za puštanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
sr@ijekavianlatin: Transkodira samo kada se izvorni i odredišni format fajla razlikuju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj samo kada se izvorni i odredišni format razlikuju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
sr@ijekavianlatin: <html><b>Napomena:</b> Nema nijednog dekodera. Ako želite da transkodirate numere, instalirajte paket <tt>ffmpeg</tt> ili <tt>libav</tt> (sa omotačem za <tt>ffmpeg</tt>) sa odgovarajućim dekoderima. Inače, popunite opciju <i>Zapamti ovaj izbor za sledeći put</i> da se ovaj dijalog ne bi pojavljivao pri budućim prenosima.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
sr@ijekavianlatin: Zapamti ovaj izbor za sledeći put

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
sr@ijekavianlatin: Da biste podesili parametre transkodiranja, izaberite koder sa spiska.

en:  (recommended)
sr@ijekavianlatin:  (preporučen)

en: Ask before each transfer
sr@ijekavianlatin: pitaj pre svakog prenosa

en: <i>Volume: %1</i>
sr@ijekavianlatin: <i>Jačina: %1</i>

en: Score: %1
sr@ijekavianlatin: Rezultat: %1

en: Rating: %1
sr@ijekavianlatin: Rejting: %1

en: Play count: %1
sr@ijekavianlatin: Broj puštanja: %1

en: Last played: %1
sr@ijekavianlatin: Posljednje puštanje: %1

en: Click for more analyzers
sr@ijekavianlatin: Kliknite za još analizatora

en: &Visualizations
sr@ijekavianlatin: &Vizuelizacije

en: Bookmark
sr@ijekavianlatin: Obilježivač

en: List and run bookmarks, or create new ones
sr@ijekavianlatin: Pregledajte, pokrenite ili napravite nove obilježivače.

en: Amarok Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Amarokovi obilježivači

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj trenutni obilježivač prikaza u klipbord

en: Scheme
sr@ijekavianlatin: Šema

en: Preset:
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanje:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
sr@ijekavianlatin: Spisak dostupnih šema imenovanja fajlova/ pretpodešavanja formata.

en: Add preset
sr@ijekavianlatin: Dodaj pretpodešavanje

en: Saves the current scheme/format as new preset.
sr@ijekavianlatin: Upisuje trenutnu šemu/format kao novo pretpodešavanje.

en: Update preset
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj pretpodešavanje

en: Updates the preset with the current scheme/format.
sr@ijekavianlatin: Ažurira pretpodešavanje trenutnom šemom/formatom.

en: Remove preset
sr@ijekavianlatin: Ukloni pretpodešavanje

en: Removes the currently selected preset.
sr@ijekavianlatin: Uklanja trenutno izabrano pretpodešavanje.

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
sr@ijekavianlatin: inicijali

en: Collection root
sr@ijekavianlatin: korijen zbirke

en: &Basic...
sr@ijekavianlatin: &Osnovno...

en: &Advanced...
sr@ijekavianlatin: &Napredno...

en: New Preset
sr@ijekavianlatin: Novo pretpodešavanje

en: Preset Name
sr@ijekavianlatin: Naziv pretpodešavanja

en: second | seconds
sr@ijekavianlatin[0]: sekunda
sr@ijekavianlatin[1]: sekunde
sr@ijekavianlatin[2]: sekundi
sr@ijekavianlatin[3]: sekunda

en: day | days
sr@ijekavianlatin[0]: dan
sr@ijekavianlatin[1]: dana
sr@ijekavianlatin[2]: dana
sr@ijekavianlatin[3]: dan

en: week | weeks
sr@ijekavianlatin[0]: sedmica
sr@ijekavianlatin[1]: sedmice
sr@ijekavianlatin[2]: sedmica
sr@ijekavianlatin[3]: sedmica

en: month | months
sr@ijekavianlatin[0]: mjesec
sr@ijekavianlatin[1]: mjeseca
sr@ijekavianlatin[2]: mjeseci
sr@ijekavianlatin[3]: mjesec

en: Simple Search
sr@ijekavianlatin: jednostavna pretraga

[ctx: Unit for data rate kilo bit per seconds]
en: kbps
sr@ijekavianlatin: kb/s

[ctx: time format for specifying track length - hours, minutes, seconds]
en: h:m:ss
sr@ijekavianlatin: h.m.ss

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
sr@ijekavianlatin: prije

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
sr@ijekavianlatin: tačno

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
sr@ijekavianlatin: poslije

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
sr@ijekavianlatin: između

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
sr@ijekavianlatin: starije od

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
sr@ijekavianlatin: novije od

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
sr@ijekavianlatin: između

en: Rating changed
sr@ijekavianlatin: Rejting je izmijenjen

en: Volume: 100% (muted)
sr@ijekavianlatin: Jačina: 100% (utišano)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
sr@ijekavianlatin: Pregled OSD‑a
    Odvucite ga gdje želite

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
sr@ijekavianlatin: %1 slobodno

en: Track Progress
sr@ijekavianlatin: Napredak numere

en: The amount of time elapsed in current track
sr@ijekavianlatin: Vrijeme koje je proteklo u trenutnoj numeri

en: The amount of time remaining in current track
sr@ijekavianlatin: Vrijeme koje je preostalo u trenutnoj numeri

en: Enter space-separated terms to search.
sr@ijekavianlatin: Unesite razmakom razdvojene izraze za pretragu.

en: Edit filter
sr@ijekavianlatin: Uredi filter

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
sr@ijekavianlatin: Skoči na: %1

en: Drag in and out items from above.
sr@ijekavianlatin: Ubacite ili izbacite gornje stavke.

en: [prefix]
sr@ijekavianlatin: [prefiks]

en: [suffix]
sr@ijekavianlatin: [sufiks]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Kontrolna tačka: <b>%1</b>

en: Track: %1
sr@ijekavianlatin: Numera: %1

en: Artist: %1
sr@ijekavianlatin: Izvođač: %1

en: empty
sr@ijekavianlatin: prazno
