xournalpp - en to tlh_AA translation catalogue (54 entries)

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
tlh_AA: DoH

en: Copy
tlh_AA: wIj...

note: Eraser tool
en: Eraser
tlh_AA: teq

note: Fill tool
en: Fill
tlh_AA: teb

note: Start a new picture
en: New
tlh_AA: chu'

note: #-#-#-#-#  7 (Tux Paint)  #-#-#-#-# Generic dialog dismissal
en: OK
tlh_AA: luq

note: Redo undone action
en: Redo
tlh_AA: chegh

note: Save the current picture
en: Save
tlh_AA: pol

en: Search
tlh_AA: nej

note: Text tool
en: Text
tlh_AA: ghItlh

note: Undo last action
en: Undo
tlh_AA: qImHa'

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
tlh_AA: qIj!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
tlh_AA: chIS!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
tlh_AA: Doq!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
tlh_AA: Doq!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
tlh_AA: SuD!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
tlh_AA: SuD!

note: Congratulations #2
en: Cool!
tlh_AA: maj!

note: Congratulations #4
en: Good job!
tlh_AA: majQa'

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
tlh_AA: gho

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
tlh_AA: ghItlh

note: Line drawing tool
en: Lines
tlh_AA: tlheghmey

note: #-#-#-#-#  7 (Tux Paint)  #-#-#-#-# Open a saved picture buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
tlh_AA: poSmoH

note: Print the current picture
en: Print
tlh_AA: nav

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
tlh_AA: bup

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
tlh_AA: qImHa!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
tlh_AA: chegh!

note: Eraser tool
en: Eraser!
tlh_AA: teq!

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
tlh_AA: poSmoH'a'

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
tlh_AA: batlh Daqawlu'taH

note: #-#-#-#-#  7 (Tux Paint)  #-#-#-#-# Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
tlh_AA: HIja'

en: Chalk
tlh_AA: ghomHa'

en: Drip
tlh_AA: tet

en: Value
tlh_AA: lo'laHghach

en: Remove
tlh_AA: teq

en: error
tlh_AA: Qagh

note: flash fired (bit 0)
en: yes
tlh_AA: HISlaH

en: no
tlh_AA: ghobe’

en: Home
tlh_AA: juH

en: Unknown
tlh_AA: Sovbe'lu'bogh Qoylu'

en: Nemo could not create the required folder "%s".
tlh_AA: "%s" De''ay' chenmoHlaHbe' Nemo

en: File System
tlh_AA: De''ay' pat

en: Close
tlh_AA: SoQmoH

en: Please enter your password
tlh_AA: naw' mu'lIj yIghItlh

en: Failed to launch '%s'
tlh_AA: launch luj '%s'

en: Main Menu
tlh_AA: 'elbogh HIDjolev

en: Restore System Configuration
tlh_AA: pat tlham SabHa'

en: About...
tlh_AA: umqu' ghot...

en: Show Text
tlh_AA: bIngDaq ghItlh leghlu' cha'

en: Hide Text
tlh_AA: bIngDaq ghItlh leghlu' So'

en: System Information
tlh_AA: pat De'

en: Restore
tlh_AA: SabHa'

en: Move to left workspace
tlh_AA: vIH mej Qap logh

en: Move to right workspace
tlh_AA: vIH lugh Qap logh
