extra - en to to translation catalogue (157 entries)

en: Cancel
to: Kaniseli

en: Next
to: Hoko

en: Description:
to: Fakamatala:

en: Back
to: Mui

note: TRANS: download size is 0
en: None
to: 'ikai ke iai

en: Undo
to: Vete

en: Connect
to: Fakahoko

en: Keyboard
to: Kipooti

en: Close
to: Tapuni

note: TRANS: Custom abacus
en: Custom
to: Kasitomu

en: Add
to: Tanaki

en: Continue
to: Hokoatu

en: Restart
to: Toe kamata

en: Audio
to: 'Otio

en: Description
to: Fakamatala

en: %s Activity
to: %s 'Ekitiviti

en: Keep error
to: Tauhi pe ngaahi fehalaaki

en: Keep error: all changes will be lost
to: Tauhi pe ngaahi fehalaaki: 'e mole kotoa e ngaahi me'a ne liliu

en: Don't stop
to: 'Oua e ta'ofi

en: Stop anyway
to: Ta'ofi pe ia

en: Redo
to: Toe 'ai

en: Copy
to: Kopi

en: Paste
to: Fakapipisi

en: Private
to: Palaiveiti

en: My Neighborhood
to: Hoku ngaahi kaunga 'api

en: Choose a color
to: Fili ha lanu

en: Red
to: Kulokula

en: Green
to: Lanumata

en: Blue
to: Pulû

en:  and
to:  moe

note: TRANS: Indicating something that just happened, eg. "just now", "moments ago"
en: Seconds ago
to: Ngaahi sekoni kuo hili pe 'osi

note: TRANS: Indicating time passed, eg. "[10 day, 5 hours] ago", "[2 minutes] in the past", or "[3 years, 1 month] earlier"
en: %s ago
to: %s 'osi pe hili

en: Image
to: 'Imisi

en: Video
to: Vitio

en: Afrikaans
to: lea fakaʻafilikana

en: Aragonese
to: lea fakaʻalakoni

en: Bulgarian
to: lea fakapulukalia

en: Bosnian
to: lea fakaposinia

en: Catalan
to: lea fakakatalani

en: Czech
to: lea fakaseki

en: Welsh
to: lea fakauēlesi

en: Danish
to: lea fakatenimaʻake

en: German
to: lea fakasiamane

en: Greek
to: lea fakakalisi

en: English Britain
to: lea fakapilitānia

en: English scottish
to: lea fakapālangi - fakasikotilani

en: English_rp
to: lea fakapālangi

en: English USA
to: lea fakapālangi-ʻamelika

en: English west indies
to: lea fakapālangi Samaika

en: Esperanto
to: lea fakaʻesipulanito

en: Spanish
to: lea fakasipēnisi

en: Spanish latin american
to: lea fakasipēnisi ʻAmelika fakalatina

en: Estonian
to: lea fakaʻesitōnia

en: Farsi
to: lea fakapēsia

en: Farsi-pinglish
to: lea fakapēsia - fakapālangi

en: Finnish
to: lea fakafinilani

en: French belgium
to: lea fakafalanisē Pelesiume

en: French
to: lea fakafalanisē

en: Irish-gaeilge
to: lea fakaʻaelani

en: Hindi
to: lea fakahinitī

en: Croatian
to: lea fakakuloisia

en: Hungarian
to: lea fakahungakalia

en: Armenian
to: lea fakaʻāmenia

en: Indonesian
to: lea fakaʻinitōnesia

en: Icelandic
to: lea fakaʻaisilani

en: Italian
to: lea fakaʻītali

en: Lojban
to: lea fakalosipani

en: Georgian
to: lea fakaseōsia

en: Kannada
to: lea fakakanata

en: Kurdish
to: lea fakakulitī

en: Latin
to: lea fakalatina

en: Lithuanian
to: lea fakalituania

en: Latvian
to: lea fakalativia

en: Macedonian
to: lea fakamasitōnia

en: Malayalam
to: lea fakaʻinitia-malāialami

en: Malay
to: lea fakamalei

en: Nepali
to: lea fakanepali

en: Dutch
to: lea fakahōlani

en: Norwegian
to: lea fakanouaē

en: Punjabi
to: lea fakapūnusapi

en: Polish
to: lea fakapolani

en: Portuguese (Brazil)
to: lea fakapotukali-palāsili

en: Portuguese (Portugal)
to: lea fakapotukali-ʻiulope

en: Romanian
to: lea fakalōmenia

en: Russian
to: lea fakalūsia

en: Slovak
to: lea fakasolāvaki

en: Albanian
to: lea fakaʻalapēnia

en: Serbian
to: lea fakasēpia

en: Swedish
to: lea fakasuēteni

en: Swahili-test
to: lea fakasuahili

en: Tamil
to: lea fakatamili

en: Turkish
to: lea fakatoake

en: Vietnam
to: lea fakavietinami

en: Vietnam_hue
to: lea fakavietinami_hue

en: Vietnam_sgn
to: lea fakavietinami_sgn

en: %s Source
to: %s Ma'u'anga

en: Cannot find TamTamEdit sound library. Did you install TamTamEdit?
to: 'Oku 'ikai ke ma'u e Tam TamEdit ia 'ihe laipeli ongo. Na'ake fokotu'u e Tam TamEdit?

en: Run!
to: Lele!

en: <alt>s
to: <alt>

en: Clear
to: Fakama'a

en: Save as Activity Error
to: Seivi koe 'Ekitiviti Fehalaaki

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an activity.
to: Kataki 'ai ha hingoa mahuinga ki ho'o 'ekitivti kimu'a pea ke toki feinga ke seivi ia koe 'ekitiviti.

en: Creating activity bundle...
to: Ko hono fokotu'u ha falukunga 'ekitiviti...

en: Activity saved to journal.
to: Kuo Seivi'i e 'Ekitiviti ki he Senolo.

en: Error
to: Fehalaaki

en: PAUSED
to: POOSI

note: TRANS: Action label for starting an entry.
en: Start
to: Kamata

note: TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Triangle
to: Tapatolu

en: Register
to: Lesisita

en: Distance
to: Mama'o

en: Atmosphere
to: 'Etimosifia

en: To measure the distance between two laptops, you must first share this Activity.
to: Ke fua e mama'o'oha ongo lepitopu, kuopau keke tomu'a vahevahe atu e 'Ekitiviti ko 'eni.

en: Press the button to measure the distance to another laptop
to: Lomi'i e patoni ke fua e mama'o ki ha toe lepitopu kehe

en: Preparing to measure distance
to: Teuteu ke fua e va mama'o

en: Ready to make a measurement.  Waiting for partner to be ready.
to: Mateuteu ke fakahoko hono fua Fakatatali ke maau e hoa.

en: Recording sound from each laptop.
to: Lolotonga lekooti e ngaahi ongo meihe ngaahi lepitopu.

en: Processing recorded audio.
to: Lolotonga poloosesi e audio ne lekooti.

en: This activity already has two participants, so you cannot join.
to: Kuo 'osi kau mai e tokoua ia kihe 'ekitiviti ko 'eni, ko ia ai 'oku 'ikai teke lava koe 'o kau mai.

en: Begin Measuring Distance
to: Kamata hono Fua e Mama'o

en: Stop Measuring Distance
to: Ta'ofi hono fua e Mama'o

en: Temperature (C):
to: Fuamafana (C):

en: Speed of Sound (m/s):
to: Koe vave pe oma 'oe Ongo (m/s):

en: Abacus
to: 'Apakasi

note: TRANS: http://en.wikipedia.org/wiki/Soroban (Japanese abacus)
en: Soroban
to: Solopani

note: TRANS: simple decimal abacus
en: Decimal
to: Tesimale

en: Reset
to: Toe Seti

en: Top:
to: 'Olunga:

en: Bottom:
to: Lalo:

en: Quit
to: Fo'i

en: Timezone
to: Taimisone

en: About Me
to: Fekau'aki mo au

en: You must enter a name.
to: Kuopau keke fakhu mai ha Hingoa.

en: Error in specified colors.
to: Fehalaaki he lanu ne 'omai.

en: Click to change your color:
to: Kiliki ke fetongi ho Lanu:

en: About my Computer
to: Fekau'aki mo 'eku Komipiuta

en: Not available
to: 'Oku 'ikai ke faingamalie

en: Identity
to: 'Aitenititi

en: Serial Number:
to: Fika Serial:

en: Software
to: Sofiuea

en: Build:
to: Fokotu'u:

en: Full license:
to: Laiseni Kakato:

en: Date & Time
to: 'Aho & Taimi

en: Frame
to: Feleimi

en: never
to: neva

en: %s seconds
to: %s sekoni

en: Activation Delay
to: Toloi e 'Ekitiviti

en: Keyboard Model
to: Motolo e Kipooti

en: Power
to: Paoa

en: Speed
to: Vave

en: Keep
to: Tauhi

en: Neighborhood
to: Kaunga'api

en: Open
to: Fakaava

en: Activity
to: 'Ekitiviti

en: Journal
to: Kongatohi

en: Duplicate
to: Toehiki

[ctx: Volume]
en: Remove
to: To'o

en: Source
to: Ma'u'anga
