Xfwm4 - en to ur_PK translation catalogue (2786 entries)

en: This window might be busy and is not responding.
    Do you want to terminate the application?
ur_PK: یہ ونڈو شاید مصروف ہے اور جواب نہیں دے رہی.
    کیا آپ اطلاقیے کو بند کرنا چاہتے ہیں؟

en: Warning
ur_PK: انتباہ

en: None
ur_PK: کچھ نہیں

en: Session manager socket
ur_PK: ترتیبات منیجر ساکٹ

en: SOCKET ID
ur_PK: ساکٹ آئی ڈی

en: Workspace %d
ur_PK: مقام کار %d

en: Workspace Name
ur_PK: مقام کار کا نام

en: Settings manager socket
ur_PK: ترتیبات منیجر ساکٹ

en: Window Manager
ur_PK: ونڈو منیجر

en: Configure window behavior and shortcuts
ur_PK: ونڈو کا سلوک اور شارٹ کٹ وضع کریں

en: Window Manager Tweaks
ur_PK: ونڈو منیجر کار کردگی

en: Fine-tune window behaviour and effects
ur_PK: ونڈو کا سلوک اور ایفیکٹ مرتب کریں

en: Workspaces
ur_PK: مقام کار

note: #-#-#-#-#  26 (Xfce Apps)  #-#-#-#-# Help Menu #-#-#-#-#  20 (spacefm)  #-#-#-#-# Help #-#-#-#-#  9 (lxterminal)  #-#-#-#-# 3 #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# add the "Help" button
en: _Help
ur_PK: _ہدایات

note: #-#-#-#-#  51 (Xfwm4)  #-#-#-#-# -------------------------------------------------------- #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# setup the dialog add the "Close" button add a regular close button, the header bar already provides one
en: _Close
ur_PK: _بند کریں

en: <b>Title fon_t</b>
ur_PK: <b>عنوان کا _فونٹ</b>

en: <b>Title _alignment</b>
ur_PK: <b>عنوان کی _ہمواری</b>

en: Click and drag the buttons to change the layout
ur_PK: خاکہ تبدیل کرنے کے لیے بٹن پر کلک کرکے گھسیٹیں

en: Title
ur_PK: عنوان

en: The window title cannot be removed
ur_PK: ونڈو کا عنوان حذف نہیں کیا جاسکتا

en: Active
ur_PK: فعال

en: Stick
ur_PK: چسپاں

en: Shade
ur_PK: شیڈ

en: Maximize
ur_PK: بڑا کریں

en: Close
ur_PK: بند کریں

en: Hidden
ur_PK: خفیہ

en: <b>Button layout</b>
ur_PK: <b>بٹن کا خاکہ</b>

en: _Style
ur_PK: _انداز

en: _Reset to Defaults
ur_PK: طے شدہ پر _بحال کریں

en: Focus follows _mouse
ur_PK: فوکس _ماؤس کے پیچھے

en: _Delay before window receives focus:
ur_PK: ونڈو کا فوکس لینے سے پہلے _وقفہ:

en: <b>Focus model</b>
ur_PK: <b>فوکس ماڈل</b>

en: Automatically give focus to _newly created windows
ur_PK: نئی بننے والی ونڈوز کو خودکار فوکس دیں

en: <b>New window focus</b>
ur_PK: <b>نئی ونڈو فوکس</b>

en: Automatically _raise windows when they receive focus
ur_PK: جب ونڈوز کو فوکس وصول ہو انہیں خودکار اونچا کریں

en: Delay _before raising focused window:
ur_PK: فوکس شدہ ونڈو کی اونچائی سے _پہلے وقفہ:

en: <b>Raise on focus</b>
ur_PK: <b>فوکس پر اونچا کریں</b>

en: Raise window when clicking _inside application window
ur_PK: اطلاقیہ ونڈو کے اندر کلک کرنے پر ونڈو اونچی کریں

en: <b>Raise on click</b>
ur_PK: <b>کلک پر اونچا کریں</b>

en: _Focus
ur_PK: _فوکس

en: Dis_tance:
ur_PK: فا_صلہ:

en: <b>Windows snapping</b>
ur_PK: <b>ونڈوز سنیپنگ</b>

en: _Edge resistance:
ur_PK: ک_ناروں کی مدافعت:

en: The action to perform when the title-bar is double-clicked
ur_PK: عنوان پٹی پر دہرا کلک کرنے پر ادا ہونے والی حرکت

en: <b>Double click _action</b>
ur_PK: <b>ڈبل کلک ح_رکت</b>

en: Ad_vanced
ur_PK: ا_علی

en: Shade window
ur_PK: ونڈو شیڈ

en: Hide window
ur_PK: ونڈو چھپائیں

en: Maximize window
ur_PK: ونڈو بڑی کریں

en: Fill window
ur_PK: ونڈو بھریں

en: Nothing
ur_PK: کچھ نہیں

en: Left
ur_PK: بائیں

en: Center
ur_PK: درمیان

en: Right
ur_PK: دائیں

en: Theme
ur_PK: تھیم

en: Action
ur_PK: حرکت

en: Shortcut
ur_PK: شارٹ کٹ

en: Failed to initialize xfconf. Reason: %s
ur_PK: xfconf کو چلانے میں ناکامی. وجہ: %s

en: Could not create the settings dialog.
ur_PK: ترتیبات ڈائیلاگ نہیں بنایا جاسکتا.

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
ur_PK: یہ شارٹ کٹس کو ان کی طے شدہ قدروں پر بحال کردے گا. کیا آپ واقعی ایسا کرنا چاہتے ہیں؟

en: Reset to Defaults
ur_PK: طے شدہ پر بحال کریں

en: _Include hidden (i.e. iconified) windows
ur_PK: _بشمول خفیہ (مثلاً iconified) ونڈوز

en: Cycle _through windows on all workspaces
ur_PK: تمام مقام کاروں پر ونڈوز کے درمیان چکر

en: _Draw frame around selected window while cycling
ur_PK: منتخب کردہ ونڈوز کی سائکلنگ کے دوران اس کے گرد فری_م بنائیں

en: C_ycling
ur_PK: سائکلن_گ

en: Honor _standard ICCCM focus hint
ur_PK: اعزام معیاری ICCCM فوکس ہنٹ

en: When a window raises itself:
ur_PK: جب ونڈو خود کو raises کرے:

en: _Bring window on current workspace
ur_PK: ونڈو حالیہ ڈیسک ٹاپ پر _لائیں

en: Switch to win_dow's workspace
ur_PK: ونڈو_ز مقام کار پر منتقل ہوں

en: Do _nothing
ur_PK: کچ_ھ نہ کریں

en: Key used to _grab and move windows:
ur_PK: ونڈوز کو پک_ڑنے اور منتقل کرنے کا بٹن:

en: _Raise windows when any mouse button is pressed
ur_PK: جب ماؤس کا کوئی بھی بٹن دبایا جائے ونڈوز _ریز کریں

en: Use _edge resistance instead of window snapping
ur_PK: ونڈو سنیپنگ کی بجائے _کنارہ مدافعت استعمال کریں

en: Notify of _urgency by making window's decoration blink
ur_PK: ونڈوز کی ڈیکوریشن چمکا کر اضطراری حالت سے متنبہ کریں

en: Keep urgent windows _blinking repeatedly
ur_PK: ارجنٹ ونڈو کی تکراری بلنکنگ باقی رکھیں

en: _Accessibility
ur_PK: _قابلیتِ رسائی

en: Use the _mouse wheel on the desktop to switch workspaces
ur_PK: مقام کاروں کے درمیان منتقلی کے لیے ڈیسک ٹاپ پر _ماؤس کا پہیہ استعمال کریں

en: _Remember and recall previous workspace
    when switching via keyboard shortcuts
ur_PK: سابقہ مقام کار _یاد رکھیں اور اسے پھر بلائیں
    جب کیبورڈ شارٹ کٹ سے منتقلی انجام دی جائے

en: Wrap workspaces depending on the actual desktop _layout
ur_PK: اصل ڈیسک ٹاپ _خاکہ کے مطابق مقام کار سمیٹیں

en: _Workspaces
ur_PK: _مقام کار

en: _Minimum size of windows to trigger smart placement:
ur_PK: ونڈوز کا کم سے کم حجم:

en: By default, place windows:
ur_PK: طے شدہ طور پر، ونڈوز رکھیں:

en: _Placement
ur_PK: _پلیسمنٹ

en: _Enable display compositing
ur_PK: _ڈسپلے کمپوزیٹنگ فعال کریں

en: Display _fullscreen overlay windows directly
ur_PK: براہ راست فل سکرین اوورلے ونڈو ظاہر کریں

en: Show shadows under pop_up windows
ur_PK: پ_وپ اپ ونڈوز کے ذیل میں سایہ ظاہر کریں

en: Show shadows under _dock windows
ur_PK: _ڈوک ونڈوز کے ذیل میں سایہ ظاہر کریں

en: Show shadows under _regular windows
ur_PK: _سادہ ونڈوز کے ذیل میں سایہ ظاہر کریں

en: Opaci_ty of window decorations:
ur_PK: ونڈوز ڈیکوریشن کی ک_ثافت:

en: <i>Transparent</i>
ur_PK: <i>شفاف</i>

en: <i>Opaque</i>
ur_PK: <i>معتم</i>

en: Opacity of _inactive windows:
ur_PK: _غیر فعال ونڈوز کی کثافت:

en: Opacity of windows during _move:
ur_PK: _منتقل کرتے وقت ونڈوز کی کثافت:

en: Opacity of windows during resi_ze:
ur_PK: حجم تب_دیل کرتے وقت ونڈوز کی کثافت:

en: C_ompositor
ur_PK: کمپ_وزیٹر

en: _Number of workspaces:
ur_PK: مقام کاروں کی _تعداد:

note: #-#-#-#-#  25 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# * layout frame
en: Layout
ur_PK: خاکہ

en: _General
ur_PK: _عام

en: Margins are areas on the edges of the screen where no window will be placed
ur_PK: مارجن سکرین کے کناروں کا علاقہ ہے جہاں کوئی ونڈو نہیں رکھی جاسکتی

note: TRANSLATORS: "(on %s)" is like "running on" the name of the other host
en: %s (on %s)
ur_PK: %s (پر %s)

en: Ma_ximize
ur_PK: ب_ڑا کریں

en: Unma_ximize
ur_PK: _بڑا کریں

en: Mi_nimize
ur_PK: _چھوٹا کریں

en: Minimize _Other Windows
ur_PK: ت_مام دیگر ونڈوز منمائز کریں

en: S_how
ur_PK: _ظاہر کریں

en: _Move
ur_PK: _منتقل کریں

en: _Resize
ur_PK: _دوبارہ حجم دیں

en: Roll Window Up
ur_PK: ونڈو اوپر رول کریں

en: Roll Window Down
ur_PK: ونڈو نیچے رول کریں

en: Leave _Fullscreen
ur_PK: فل س_کرین چھوڑیں

en: Context _Help
ur_PK: سیاق _ہدایات

note: --------------------------------------------------------
en: Destroy
ur_PK: تباہ کریں

en: _Quit
ur_PK: _برخاست

en: %s: GtkMenu failed to grab the pointer
ur_PK: %s: GtkMenu پوائنٹر پکڑنے میں ناکام ہوگیا

en: Error reading data from child process: %s
ur_PK: چائلڈ عمل کاری سے مواد پڑھنے میں غلطی: %s

en: Cannot spawn helper-dialog: %s
ur_PK: امدادی ڈائیلاگ سپاؤن نہیں کیا جاسکتا: %s

en: Add
ur_PK: شامل کریں

en: Clear Playlist
ur_PK: پلے لسٹ صاف کریں

en: Refresh Database
ur_PK: ڈیٹا بیس تازہ کریں

en: Context Menu
ur_PK: کونٹیکسٹ مینیو

en: Current Playlist
ur_PK: حالیہ پلے لسٹ

en: Browse database
ur_PK: ڈیٹا بیس براؤز کریں

en: Repeat
ur_PK: دہرائیں

en: Random
ur_PK: رینڈم

note: #-#-#-#-#  9 (lxterminal)  #-#-#-#-# 23
en: _About
ur_PK: _بابت

en: MPD client written in GTK+ for Xfce
ur_PK: ایم پی ڈی MPD کلائنٹ جو ایکسفس کے لیے GTK+ میں لکھا گیا ہے

en: Not connected
ur_PK: غیر متصل ہے

note: // write private function in case it is wished to avoid the // "n/a" values, but no big deal IMO text = get_subtitle (interface); TRANSLATORS: subtitle "by \"artist\" from \"album\" (year)"
en: by "%s" from "%s" (%s)
ur_PK: "%s" کی طرف سے از "%s" (%s)

en: Stopped
ur_PK: رکا ہوا

en: Quit
ur_PK: برخاست

en: %d songs, %d hours and %d minutes
ur_PK: %d گانے، %d گھنٹے اور %d منٹ

en: %d songs, %d minutes
ur_PK: %d گانے، %d منٹ

en: Remove
ur_PK: حذف

en: Info
ur_PK: معلومات

en: Xfmpc Preferences
ur_PK: ترجیحات برائے Xfmpc

en: MPD
ur_PK: ایم پی ڈی

en: Connection
ur_PK: کنکشن

en: Use _default system settings
ur_PK: نظام کی _طے شدہ ترتیبات استعمال کریں

en: If checked, Xfmpc will try to read the environment variables MPD_HOST and MPD_PORT otherwise it will use localhost
ur_PK: اگر منتخب کیا گیا تو Xfmpc ماحول متغیر MPD_HOST اور MPD_PORT پڑھنے کی کوشش کرے گا، دوسری صورت میں یہ localhost استعمال کرے گا

en: Hostname:
ur_PK: ہوسٹ نیم:

en: Port:
ur_PK: پورٹ:

note: #-#-#-#-#  37 (Xfce Apps)  #-#-#-#-# Create the password label
en: Password:
ur_PK: پاس ورڈ:

en: General
ur_PK: عام

en: Song Format
ur_PK: گانے کا فارمیٹ

en: Album - Title
ur_PK: ایلبم - عنوان

en: Artist - Title
ur_PK: فنکار - عنوان

en: Artist - Title (Date)
ur_PK: فنکار - عنوان (تاریخ)

en: Artist - Album - Title
ur_PK: فنکار - ایلبم - عنوان

en: Artist - Album - Track. Title
ur_PK: فنکار - ایلبم - ٹریک. عنوان

note: #-#-#-#-#  25 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# placeholder
en: Custom...
ur_PK: صوابدیدی...

en: Custom format:
ur_PK: صوابدیدی فارمیٹ:

en: Available parameters:
ur_PK: دستیاب پیرامیٹر:

en: %a: Artist
ur_PK: %a: فنکار

en: %A: Album
ur_PK: %A: ایلبم

en: %t: Title
ur_PK: %t: عنوان

en: %D: Disc
ur_PK: %D: ڈسک

en: %f: File
ur_PK: %f: فائل

en: %g: Genre
ur_PK: %g: نوعیت

en: %d: Date
ur_PK: %d: تاریخ

en: %T: Track
ur_PK: %T: ٹریک

en: File
ur_PK: فائل

en: Artist
ur_PK: فنکار

en: Album
ur_PK: ایلبم

note: #-#-#-#-#  25 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# * Date frame
en: Date
ur_PK: تاریخ

en: Track
ur_PK: ٹریک

en: Genre
ur_PK: نوعیت

en: n/a
ur_PK: غ/م

en: MPD client
ur_PK: ایم پی ڈی کلائنٹ

en: Unable to create configuration directory "%s"
ur_PK: ترتیبات ڈائریکٹری "%s" نہیں بنائی جاسکتی

en: Permission denied while modifying property "%s" on channel "%s"
ur_PK: چینل "%s" پر "%s" کی خصوصیات تبدیل کرنے کے دوران اجازہ رکاوٹ

en: Property "%s" does not exist on channel "%s"
ur_PK: چینل "%s" پر خاصیت "%s" نہیں پائی گئی

en: Unable to remove channel "%s": %s
ur_PK: چینل حذف کرنے میں ناکامی "%s": %s

en: Invalid type for <property>: "%s"
ur_PK: نا موزوں نوعیت برائے <خاصیت>: "%s"

en: Unable to parse value of type "%s" from "%s"
ur_PK: "%s" سے نوعیت "%s" کی قدر بیان نہیں کی جاسکتی

en: The type attribute of <value> cannot be an array
ur_PK: نوعیت صفت برائے<value> صف میں نہیں

en: Invalid type for <value>: "%s"
ur_PK: نا موزوں نوعیت برائے <value>: "%s"

en: Channel "%s" does not exist
ur_PK: چینل "%s" نہیں پایا گیا

en: Unable to write channel "%s": %s
ur_PK: چینل نہیں لکھا جاسکتا "%s": %s

en: Unable to find Xfconf backend of type "%s"
ur_PK: نوعیت "%s" کا Xfconf بیک اینڈ تلاش کرنے میں ناکامی

en: Property names must start with a '/' character
ur_PK: لازم ہے کہ خصوصیت کے نام'/' سے شروع ہوں

en: The root element ('/') is not a valid property name
ur_PK: روٹ عنصر ('/') موزوں خصوصیت نام نہیں ہے

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
ur_PK: خصوصیت کے نام میں دو یا اس سے زیادہ متواتر '/' نہیں ہونا چاہیے

en: Property names cannot end with a '/' character
ur_PK: خصوصیت کا نام '/' پر ختم نہیں ہونا چاہیے

en: Channel name cannot be an empty string
ur_PK: چینل کا نام خالی نہیں ہونا چاہیے

en: The property name can only be empty or "/" if a recursive reset was specified
ur_PK: خصوصیت کا نام صرف خالی ہوسکتا ہے یا "/" اگر تکراری ریزٹ متعین کیا گیا ہو

en: Prints the xfconfd version.
ur_PK: xfconfd ورژن کی طباعت کریں.

en: Configuration backends to use.  The first backend specified is opened read/write; the others, read-only.
ur_PK: استعمال کے لیے ترتیبات بیک اینڈ. پہلا معینہ بیک ایند پڑھنے/لکھنے کے لیے کھلا ہوا ہے، دوسرا صرف پڑھنے کے لیے.

en: Xfce Configuration Daemon
ur_PK: ایکسفس ترتیبات ڈیمن

en: Xfce configuration daemon
ur_PK: ایکسفس ترتیبات ڈیمن

en: Report bugs to http://bugs.xfce.org/
ur_PK: بگ رپورٹ کریں تا http://bugs.xfce.org/

en: Error parsing options: %s
ur_PK: اختیارات بیان کرنے میں غلطی: %s

en: No backends could be started
ur_PK: کوئی بیک اینڈ نہیں چلایا گیا

en: The channel to query/modify
ur_PK: چینل برائے استفسار/تبدیلی

en: The property to query/modify
ur_PK: خصوصیت برائے استفسار/تبدیلی

en: The new value to set for the property
ur_PK: خصوصیت پر مرتب کرنے کے لیے نئی قدر

en: List properties (or channels if -c is not specified)
ur_PK: فہرست خصوصیات (یا چینل اگر -c متعین نہیں ہے)

en: Verbose output
ur_PK: پریشان کن ماحاصل

en: Create a new property if it does not already exist
ur_PK: اگر پہلے سے موجود نہیں تو نئی خصوصیت بنائیں

en: Specify the property value type
ur_PK: خصوصیت کی قدر نوعیت متعین کریں

en: Reset property
ur_PK: خصوصیت صاف کریں

en: Recursive (use with -r)
ur_PK: تکراری (-r کے ساتھ استعمال)

en: Force array even if only one element
ur_PK: صف پر زور دیں چاہے ایک ہی عنصر ہو

en: Monitor a channel for property changes
ur_PK: خصوصیت کی تبدیلی کے لیے چینل مانیٹر کریں

en: (unknown)
ur_PK: (نامعلوم)

en: Keyboard Layouts
ur_PK: کیبورڈ خاکے

en: Show layout as:
ur_PK: خاکہ ظاہر کریں بطور:

en: image
ur_PK: تصویر

en: text
ur_PK: متن

note: Behavior
en: Behavior
ur_PK: سلوک

en: Manage layout:
ur_PK: خاکے مرتب کریں:

en: globally
ur_PK: کُل طور پر

en: per window
ur_PK: فی ونڈو

en: per application
ur_PK: فی اطلاقیہ

en: Keyboard Layouts Plugin
ur_PK: کیبورڈ خاکہ پلگ ان

en: Allows you to configure and use multiple keyboard layouts.
ur_PK: آپ کو متعدد کیبورڈ خاکے استعمال کرنے اور وضع کرنے کی صلاحیت دیتا ہے.

en: Keyboard layouts setup and switch plugin
ur_PK: کیبورڈ خاکہ ترتیبات اور مبدل

en: No carrier signal
ur_PK: کوئی کیریئر سگنل نہیں

en: No device configured
ur_PK: کوئی ڈیوائس تشکیل نہیں دی گئی

en: Wavelan Plugin Options
ur_PK: ویولین پلگ ان اختیارات

en: Properties
ur_PK: خصوصیات

en: Interface
ur_PK: مواجہ

en: _Autohide when offline
ur_PK: آف لائن پر خودکار _غائب کریں

en: Note: This will make it difficult to remove or configure the plugin if there is no device detected.
ur_PK: نوٹ: اگر کوئی ڈیوائس ڈیٹیکٹ نہ ہوئی تو یہ پلگ ان کو تشکیل دینے اور اسے ختم کرنے میں مشکل پیدا کرے گا.

en: View the status of a wireless network
ur_PK: وائرلیس نیٹ ورک کی حالت دیکھیں

en: Unknown error
ur_PK: نا معلوم غلطی

en: Wavelan
ur_PK: ویولین

note: Generate error message
en: Could not execute command:
ur_PK: کمانڈ نہیں چلائی جاسکتی:

note: Create properties dialog
en: Verve
ur_PK: ورو

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
ur_PK: چوڑائی (حروف میں):

note: #-#-#-#-#  46 (xfce4-verve-plugin)  #-#-#-#-# Frame for behaviour settings #-#-#-#-#  44 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# Create behaviour section
en: Behaviour
ur_PK: سلوک

note: History length label
en: Number of saved history items:
ur_PK: محفوظات کے محفوظ کردہ عناصر کی تعداد:

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Command line interface with auto-completion and command history
ur_PK: کمانڈ لائن مواجہ بمع خودکام-تکمیل اور کمانڈ محفوظات

en: Verve Command Line
ur_PK: ورو کمانڈ لائن

note: Print error message
en: Failed to connect to the D-BUS session bus.
ur_PK: ڈی بس D-BUS نشست بس bus سے متصل ہونے میں ناکامی

note: Print error message
en: There seems to be no Verve D-BUS provider (e.g. the Verve panel plugin) running.
ur_PK: معلوم ہوتا ہے کہ کوئی ورو ڈی بس D-BUS فراہم کار نہیں (مثلاً ورو پینل پلگ ان) چل رہا ہے.

en: %dh %dm %ds left
ur_PK: %dh %dm %ds باقی ہے

en: %dm %ds left
ur_PK: %dm %ds باقی ہے

en: %ds left
ur_PK: %ds باقی ہے

en: Stop timer
ur_PK: ٹائمر روکیں

en: At %02d:%02d
ur_PK: پر %02d:%02d

en: Name:
ur_PK: نام:

en: Enter the countdown time
ur_PK: تنزلی وقت لکھیں

en: Enter the time of alarm (24h format)
ur_PK: الارم کا وقت لکھیں (24گ فارمیٹ)

en: h
ur_PK: گ

en: m
ur_PK: م

en: s
ur_PK: س

en: or
ur_PK: یا

en: Cancel
ur_PK: مسترد

en: Add new alarm
ur_PK: نیا الارم شامل کریں

en: Edit alarm
ur_PK: الارم مدون کریں

en: Xfce4 Timer Options
ur_PK: ایکسفس4 الارم اختیارات

en: Countdown period /
    Alarm time
ur_PK: تنزلی مدت /
    الارم وقت

en: Alarm command
ur_PK: الارم کمانڈ

en: Number of repetitions
ur_PK: تکرار کی تعداد

en:   Time interval (sec.)
ur_PK:   وقت وقفہ (سیکنڈ)

en: Xfce4 Timer
ur_PK: ایکسفس4 ٹائمر

en: Timer plugin for Xfce panel
ur_PK: ٹائمر پلگ ان برائے ایکسفس 4.4 پینل

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
ur_PK: وقفہ لیں

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
ur_PK: فعال

en: Time Out
ur_PK: وقت تمام

note: Create time settings section
en: Time settings
ur_PK: وقت ترتیبات

en: Minutes
ur_PK: منٹ

en: Seconds
ur_PK: سیکنڈ

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
ur_PK: وقفوں کا درمیانی وقت:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
ur_PK: وقفہ طول:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
ur_PK: مؤخر طول:

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
ur_PK: مؤخر کی اجازت

note: #-#-#-#-#  44 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# Create display icon check button
en: Display icon
ur_PK: آئکن دکھائیں

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
ur_PK: باقی وقت پینل میں ظاہر کریں

note: Create display hours check button
en: Display hours
ur_PK: گھنٹے ظاہر کریں

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
ur_PK: سیکنڈ ظاہر کریں

note: Create postpone button
en: _Postpone
ur_PK: _مؤخر

en: Automatically controlled time outs and breaks
ur_PK: وقت تمام اور وقفے خودکار کنٹرول شدہ

en: Usage:
ur_PK: استعمال:

en: OPTION
ur_PK: اختیار

en: General Options
ur_PK: عام اختیارات

en: Window or Tab Separators
ur_PK: ونڈو یا ٹیب جداگار

en: Tab Options
ur_PK: ٹیب اختیارات

en: Window Options
ur_PK: ونڈو اختیارات

en: Unable to register terminal service: %s
ur_PK: ٹرمنل سروس %s رجسٹر نہیں ہوپارہی

en: Invalid geometry string "%s"
ur_PK: غلط جیومینٹری سٹرنگ "%s"

en: User id mismatch
ur_PK: صارف آئی ڈی میچ نہ کرسکا

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
ur_PK: آپشن "--default-display" کو بطور اس کے پیرامیٹر کے طے شدہ ایکس کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
ur_PK: آپشن "--default-working-directory" بطور اپنے پیرامیٹر کے طے شدہ کام کی ڈائریکٹری کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line
ur_PK: آپشن "--execute/-x" کو کمانڈ لائن میں چلنے کے لیے کمانڈ کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
ur_PK: آپشن "--command/-e" کو اپنے پیرامیٹر میں چلنے کے لیے کمانڈ کا تعین درکار ہے

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
ur_PK: آپشن "--working-directory" کو بطور اس کے پیرامیٹر کے چلنے کے لیے کام کی ڈائریکٹری کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
ur_PK: آپشن "--title/-T" کو بطور اپنے پیرامیٹر عنوان کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameters
ur_PK: آپشن "--display" کو بطور اپنے پیرامیٹر کے ایکس ڈسپلے کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
ur_PK: آپشن "--geometry" کو بطور اپنے پیرامیٹر کے ونڈو جیومیٹری کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
ur_PK: آپشن "--role" کو بطور اس کے پيرامیٹر کے ونڈو رول کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
ur_PK: آپشن "--startup-id" کو بطور اس کے پیرامیٹر کے سٹارٹ اپ آئی ڈی کا تعین مطلوب ہے

en: Unknown option "%s"
ur_PK: نا معلوم آپشن "%s"

en: All Files
ur_PK: تمام فائلیں

en: Terminal
ur_PK: ٹرمنل

en: Untitled
ur_PK: بلا عنوان

en: Unable to determine your login shell.
ur_PK: آپ کے لاگ ان شیل کا احاطہ نہیں کیا جاسکا

en: Failed to execute child
ur_PK: کمانڈ چلانے میں ناکامی

en: Close this tab
ur_PK: یہ ٹیب بند کریں

en: Find
ur_PK: تلاش

en: Xfce Terminal Emulator
ur_PK: ایکس ٹرمنل ایمولیٹر

en: Copy Email Address
ur_PK: ای میل پتہ کاپی کریں

en: Compose Email
ur_PK: ای میل بنائیں

en: Copy Link Address
ur_PK: ربط پتہ کاپی کریں

en: Open Link
ur_PK: ربط کھولیں

en: Unable to drop selection of type text/plain to terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ur_PK: انتخاب برائے قسم متن/سادہ کو ٹرمنل پر ڈراپ نہیں کیا جاسکتا: غلط فارمیٹ (%d) یا طول (%d)

en: Unable to drop Mozilla URL on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ur_PK: موزیلا کا ربط ٹرمنل پر ڈراپ نہیں ہوسکتا: غلط فارمیٹ (%d) یا طول (%d)

en: Unable to drop URI list on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ur_PK: URI فہرست کو ٹرمنل پر ڈراپ نہیں کیا جاسکا: غلط فارمیٹ (%d) یا طول (%d)

en: Received invalid color data: Wrong format (%d) or length (%d)
ur_PK: غلط رنگ مواد کی وصولی: غلط فارمیٹ (%d) یا طول (%d)

en: Failed to open the URL `%s'
ur_PK: ربط `%s' کھولنے میں ناکامی

note: #-#-#-#-#  26 (Xfce Apps)  #-#-#-#-# File Menu #-#-#-#-#  9 (lxterminal)  #-#-#-#-# 0
en: _File
ur_PK: _فائل

en: Open _Tab
ur_PK: _ٹیب کھولیں

en: Open a new terminal tab
ur_PK: نیا ٹرمنل ٹیب کھولیں

en: Open T_erminal
ur_PK: ٹ_رمنل کھولیں

en: Open a new terminal window
ur_PK: نئی ٹرمنل ونڈو کھولیں

en: _Detach Tab
ur_PK: _ٹیب پھر اٹیچ کریں

note: #-#-#-#-#  9 (lxterminal)  #-#-#-#-# 1
en: _Edit
ur_PK: _تدوین

en: Copy to clipboard
ur_PK: کلپ بورڈ پر کاپی کریں

note: #-#-#-#-#  9 (lxterminal)  #-#-#-#-# 10
en: _Paste
ur_PK: _پیسٹ

en: Paste from clipboard
ur_PK: کلپ بورڈ سے پیسٹ کریں

en: Paste _Selection
ur_PK: ان_تخاب پیسٹ کریں

en: _View
ur_PK: _منظر

note: #-#-#-#-#  5 (Xfce Apps)  #-#-#-#-# Row
en: _Terminal
ur_PK: _ٹرمنل

en: _Set Title...
ur_PK: _عنوان مرتب کریں...

en: _Reset
ur_PK: _صاف

en: _Previous Tab
ur_PK: _سابقہ ٹیب

en: Switch to previous tab
ur_PK: سابقہ ٹیب پر جائیں

en: _Next Tab
ur_PK: _اگلا ٹیب

en: Switch to next tab
ur_PK: اگلے ٹیب پر جائیں

en: Display help contents
ur_PK: ہدایات کے موضوعات دیکھیں

en: _Input Methods
ur_PK: ان پٹ میتھ_ڈ

en: Show _Menubar
ur_PK: مینیو پ_ٹی دکھائیں

en: Show/hide the menubar
ur_PK: مینیو پٹی دکھائی/چھپائیں

en: Show/hide the toolbar
ur_PK: اوزار پٹی ظاہر/پوشیدہ کریں

en: Show Window _Borders
ur_PK: ونڈ_و کے بارڈر دکھائیں

en: Show/hide the window decorations
ur_PK: ونڈو کی ڈیکوریشن دکھائیں/چھپائیں

en: Toggle fullscreen mode
ur_PK: فل سکرین موڈ منعکس کریں

en: Close all tabs?
ur_PK: تمام ٹیب بند کردیے جائیں؟

en: Do _not ask me again
ur_PK: _دوبارہ مت پوچھیں

en: Window Title|Set Title
ur_PK: ونڈو کا عنوان|عنون مرتب کریں

en: Enter the title for the current terminal tab
ur_PK: حالیہ ٹرمنل ٹیب کا عنوان لکھیں

en: Replaces initial title
ur_PK: ابتدائی عنوان تبدیل کرے گا

en: Goes before initial title
ur_PK: ابتدائی عنوان سے پہلے

en: Goes after initial title
ur_PK: ابتدائی عنوان کے بعد

en: Isn't displayed
ur_PK: ڈسپلے نہیں ہورہی

en: On the left side
ur_PK: بائیں طرف

en: On the right side
ur_PK: دائیں طرف

en: None (use solid color)
ur_PK: کچھ نہیں (پختہ رنگ استعمال کریں)

en: Background image
ur_PK: پس منظر تصویر

en: Transparent background
ur_PK: شفاف پس منظر

en: Auto-detect
ur_PK: خود کار دریافت

en: Escape sequence
ur_PK: اسکیپ تسلسل

en: Erase TTY
ur_PK: TTY مٹائیں

en: Tiled
ur_PK: ٹائل شدہ

en: Centered
ur_PK: درمیان

en: Scaled
ur_PK: محجم

en: Stretched
ur_PK: کھنچا ہوا

en: Terminal Preferences
ur_PK: ٹرمنل ترجیحات

en: _Initial title:
ur_PK: ابتدا_ئی عنوان:

en: _Dynamically-set title:
ur_PK: حر_کی طور پر عنوان مرتب کریں:

en: _Run command as login shell
ur_PK: _کمانڈ چلائیں بطور لاگ ان شیل

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
ur_PK: نیا ٹرمنل کھولنے پر ٹرمنل کو فورس کرنے کے لیے کہ وہ آپ کا شیل بطور لاگ ان شیل کھولے یہ آپشن منتخب کریں. دونوں اقسام کے شیل میں فرق جاننے کے لیے دستاویزات دیکھیں.

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
ur_PK: جب کمانڈ چلائی جائے utmp/wtmp ریکارڈ اپڈیٹ کردیں

en: Command
ur_PK: کمانڈ

en: Scroll single _line using Shift-Up/-Down keys
ur_PK: بٹن Shift-Up/-Down کے استعمال سے ایک لائن سکرول کریں

en: Enable this option to be able to scroll by a single line using the up/down arrow keys together with the Shift key.
ur_PK: بٹن up/down بمع شفٹ بٹن کے استعمال سے ایک لائن سکرول کرنے کے لیے یہ اختیار فعال کریں.

en: Scroll on ou_tput
ur_PK: ما_حاصل پر سکرول کریں

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
ur_PK: یہ آپشن کنٹرول کرتے ہیں کہ کب ٹرمنل ونڈو خودکار طور پر ٹرمنل میں چلنے والی کمانڈ سے سکرول ڈاؤن ہوجائے جب نئی آؤٹ پٹ جنریٹ ہو.

en: Scroll on _keystroke
ur_PK: ب_ٹن دبانے پر سکرول کریں

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal window to the command prompt.
ur_PK: اس سے آپ کی بورڈ پر کوئی بھی بٹن دباکر ٹرمنل ونڈو کو کمانڈ پرمپٹ پر سکرول ڈاؤن کرسکتے ہیں.

en: Scr_ollbar is:
ur_PK: س_کرول پٹی ہے:

en: Scroll_back:
ur_PK: س_کرول بیک:

en: Specifies the number of lines that you can scroll back using the scrollbar.
ur_PK: لائنوں کی تعداد متعین کریں جنہیں استعمال کرتے ہوئے آپ سکرول بار سے سکرول بیک کرسکیں.

en: Scrolling
ur_PK: سکرولنگ

en: Choose Terminal Font
ur_PK: ٹرمنل کے فونٹ منتخب کریں

en: Allow bold te_xt
ur_PK: چوڑے _متن کی اجازت

en: Enable this option to allow applications running inside the terminal windows to use bold text.
ur_PK: ٹرمنل ونڈوز کے اندر چلنے والے اطلاقیوں میں چوڑا متن دکھانے کے لیے یہ آپشن فعال کریں.

en: Font
ur_PK: فونٹ

en: _File:
ur_PK: _فائل:

en: St_yle:
ur_PK: ان_داز:

en: Select Background Image File
ur_PK: پس منظر تصویر فائل منتخب کریں

en: Transpare_ncy:
ur_PK: شفا_فیت:

en: Background
ur_PK: پس منظر

en: Display _menubar in new windows
ur_PK: نئی ونڈو میں مینیو پ_ٹی دکھائیں

en: Enable this option to show the menubar in newly created terminal windows.
ur_PK: نئی بننے والی ٹرمنل ونڈوز میں مینیو پٹی ظاہر کرنے کے لیے یہ آپشن فعال کریں.

en: Display _borders around new windows
ur_PK: ن_ئی ونڈو کے گرد بارڈر دکھائیں

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
ur_PK: نئی بننے والی ٹرمنل ونڈوز کے گرد ونڈو ڈیکوریشن دکھانے کے لیے یہ آپشن فعال کریں.

en: Opening New Windows
ur_PK: نئی ونڈو کھولنے پر

en: Reset tab activity _indicator after
ur_PK: ٹیب ایکٹویٹی _انڈیکیٹر صاف کریں بعد از

en: seconds
ur_PK: سیکنڈ

en: Tab Activity Indicator
ur_PK: ٹیب ایکٹویٹی انڈیکیٹر

en: _Appearance
ur_PK: _مظہر

en: _Text color:
ur_PK: _متن رنگ:

en: _Background color:
ur_PK: _پس منظر رنگ:

en: Tab activit_y color:
ur_PK: ٹ_یب ایکٹویٹی رنگ:

en: Cu_rsor color:
ur_PK: _کرسر رنگ:

en: Color Selector
ur_PK: رنگ منتخب کار

en: Open a dialog to specify the color
ur_PK: رنگ متعین کرنے کے لیے ڈائیلاگ کھولیں

en: Choose tab activity color
ur_PK: ٹیب ایکٹویٹی رنگ منتخب کریں

en: Palette
ur_PK: پلیٹ

en: _Colors
ur_PK: _رنگ

en: _Backspace key generates:
ur_PK: _بیک سپیس بٹن سے:

en: _Delete key generates:
ur_PK: ح_ذف کلید سے:

en: _Reset compatibility options to defaults
ur_PK: موافقت اختیارات طے شدہ پر _لائیں

en: These options may cause some applications to behave
    incorrectly. They are only here to allow you to work around
    certain applications and operating systems that expect
    different terminal behavior.
ur_PK: ان اختیارات کی وجہ سے کچھ اطلاقیے درست طور پر کام کرنا چھوڑ سکتے ہیں.
    یہ یہاں اس لیے ہیں تاکہ آپ ان مختلف اطلاقیوں اور خدمتگار نظاموں پر کام
    کرسکیں جن سے مختلف قسم کے ٹرمنل سلوک کی توقع ہے.

en: Compatibility
ur_PK: موافقت

en: Consider the following characters part of a _word
    when double clicking:
ur_PK: جب دہرا کلک کیا جائے تو مندرجہ
    رموز کو ح_رف کا حصہ سمجھیں:

en: Double Click
ur_PK: دہرا کلک

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f)
ur_PK: تمام مینیو رسائی بٹن معطل کریں (جیسے Alt+f)

en: Disable m_enu shortcut keys (F10 by default)
ur_PK: مینیو شارٹ کٹ _کلید معطل کریں (طے شدہ F10)

en: Menubar Access
ur_PK: مینیو پٹی رسائی

en: Terminal Emulator
ur_PK: ٹرمنل ایمولیٹر

note: #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
ur_PK: دستاویزات براؤزر کھولنے میں ناکامی

en: Copy
ur_PK: کاپی

en: Preferences
ur_PK: ترجیحات

en: Task
ur_PK: مہم

en: State
ur_PK: حالت

en: Stop
ur_PK: روکیں

en: Continue
ur_PK: جاری

en: Kill
ur_PK: قتل کریں

en: Low
ur_PK: پست

en: Normal
ur_PK: سادہ

en: High
ur_PK: بالا

en: Priority
ur_PK: اہمیت

en: File /proc/stat not found!
ur_PK: فائل /proc/stat نہیں پائی گئی!

en: System Load: %ld%%
ur_PK: نظام کا لوڈ: %ld%%

en: Memory: %ldMB of %ldMB used
ur_PK: یاداشت: %ldMB برائے %ldMB استعمال شدہ

en: Swap: %ldMB of %ldMB used
ur_PK: سویپ: %ldMB برائے %ldMB استعمال شدہ

en: No swap
ur_PK: کوئی سویپ نہیں

en: Options:
ur_PK: اختیارات:

en: CPU monitor
ur_PK: CPU مانیٹر

en: Memory monitor
ur_PK: یاداشت مانیٹر

en: Swap monitor
ur_PK: سویپ مانیٹر

en: Uptime monitor
ur_PK: اپ ٹائم مانیٹر

en: System Load Monitor
ur_PK: نظام لوڈ مانیٹر

en: Monitor CPU load, swap usage and memory footprint
ur_PK: یاداشت، سویپ، اور CPU لوڈ کو مانیٹر کرتا ہے

en: File /proc/uptime not found!
ur_PK: فائل /proc/uptime نہیں پائی گئی!

en: Smartbookmark
ur_PK: سمارٹ بُک مارک

note: text label
en: Label:
ur_PK: لیبل:

note: #-#-#-#-#  40 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# size label #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Fourth box (size, volume, free space)
en: Size:
ur_PK: حجم:

note: Hide label option
en: Hide label
ur_PK: لیبل چھپائیں

note: url label
en: URL:
ur_PK: ربط:

en: SmartBookmark
ur_PK: سمارٹ بُک مارک

en: Query websites from the Xfce panel
ur_PK: ایکسفس پینل کے لیے ویب سائٹ سے استفسار کریں

en: Unable to contact settings server
ur_PK: ترتیبات کے سرور سے رابطہ نہیں ہو پا رہا

en: Unable to create user interface from embedded definition data
ur_PK: امبیڈڈ ڈیفینیشن ڈیٹا سے صارف مواجہ بنانے میں ناکامی

en: If running
ur_PK: اگر چل رہا ہو

en: Always
ur_PK: ہمیشہ

en: Immediately
ur_PK: فوراً

en: Never
ur_PK: کبھی نہیں

en: Session Save Error
ur_PK: نشست محفوظ کرنے میں غلطی

en: Unable to save the session
ur_PK: نشست محفوظ نہیں کی جاسکتی

note: #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# add the "Cancel" button append the cancel item add the Cancel/Close buttons configure the dialog properties
en: _Cancel
ur_PK: _مسترد

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
ur_PK: کیا آپ واقعی "%s" کو بند کرنا چاہتے ہیں؟

en: Terminate Program
ur_PK: پروگرام بند کریں

en: The application will lose any unsaved state and will not be restarted in your next session.
ur_PK: اطلاقیہ کوئی بھی غیر محفوظ حالت کھو دے گا اور آپ کی اگلی نشست میں نہیں چلے گا.

en: _Quit Program
ur_PK: پروگرام _برخاست کریں

en: Unable to terminate program.
ur_PK: پروگرام بند نہیں ہوسکتا.

en: (Unknown program)
ur_PK: (نا معلوم پروگرام)

en: Program
ur_PK: پروگرام

en: Restart Style
ur_PK: دوبارہ چلانے کا انداز

en: Add application
ur_PK: اطلاقیہ شامل کریں

en: Description:
ur_PK: تفصیل:

en: Command:
ur_PK: کمانڈ:

en: Select a command
ur_PK: کمانڈ منتخب کریں

en: Failed to open %s for writing
ur_PK: لکھنے کے لیے %s کو کھولنے میں ناکامی

en: Failed to unlink %s: %s
ur_PK: غیر مربوط کرنے میں ناکامی %s: %s

en: Failed to create file %s
ur_PK: فائل %s بنانے میں ناکامی

en: Failed to write file %s
ur_PK: فائل %s لکھنے میں ناکامی

en: Last accessed: %s
ur_PK: آخری رسائی: %s

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
ur_PK: ری سٹور کرنے کے لیے نشست منتخب کریں، اس کے لیے نشست کے نام پر دہرا کلک کریں.

note: "New" button xfce_gtk_button_new_mixed ("document-new", _("Create New Session"));
en: Create a new session.
ur_PK: نئی نشست بنائیں.

note: "Logout" button
en: Log Out
ur_PK: لاگ آؤٹ

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
ur_PK: لاگ ان کی کوشش ملتوی کرکے لاگ ان سکرین پر واپس جائیں.

en: Start
ur_PK: ابتداء

en: (Unknown)
ur_PK: (نا معلوم)

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
ur_PK: %s کے لیے انٹرنیٹ ایڈریس نہیں دیکھا جاسکا
    اس سے ایکسفس کے چلنے میں اثر پڑسکتا ہے
    ممکنہ طور پر /etc/hosts میں %s شامل کرکے
    یہ مسئلہ اپنے خرچہ پر حل کیا جاسکتا ہے.

en: Continue anyway
ur_PK: ہر حال میں آگے بڑھیں

en: Try again
ur_PK: دوبارہ کوشش

en: The location and the format of the autostart directory has changed.
    The new location is
    
      %s
    
    where you can place .desktop files to, that describe the applications
    to start when you login to your Xfce desktop. The files in your old
    autostart directory have been successfully migrated to the new
    location.
    You should delete this directory now.
ur_PK: آٹو سٹارٹ ڈائریکٹری کا مقام اور فارمیٹ تبدیل ہوگیاہے.
    نیا مقام یہ ہے:
    
      %s
    
    جہاں آپ .desktop فائلیں بھی رکھ سکتے ہیں، اس میں تفصیل ہے ان
    اطلاقیوں کی جو ایکسفس کے چلتے ہی خودکار طور پر چل جاتے ہیں
    پرانی آٹو سٹارٹ ڈائریکٹری سے فائلیں کامیابی سے نئے مقام پر منتقل
    کردی گئیں ہیں.
    آپ کو چاہیے کہ یہ ڈائریکٹری فوراً حذف کردیں.

en: Unable to determine failsafe session name.  Possible causes: xfconfd isn't running (D-Bus setup problem); environment variable $XDG_CONFIG_DIRS is set incorrectly (must include "%s"), or xfce4-session is installed incorrectly.
ur_PK: فیل سیو نشست کا نام متعین نہیں کیا جاسکتا. ممکنہ وجوہات: xfconfd نہیں چل رہا (D-Bus کے سیٹ اپ کا مسئلہ)، ماحول متغیر $XDG_CONFIG_DIRS کی ترتیبات غلط ہیں (اس میں "%s" شامل ہونا چاہیے)، یا xfce4-session کی تنصیب غلط ہے.

en: The specified failsafe session ("%s") is not marked as a failsafe session.
ur_PK: معینہ فیل سیو نشست ("%s") بطور فیل سیو نشست نشان زدہ نہیں ہے.

en: The list of applications in the failsafe session is empty.
ur_PK: فیل سیو نشست میں اطلاقیوں کی فہرست خالی ہے.

note: FIXME: migrate this into the splash screen somehow so the * window doesn't look ugly (right now no WM is running, so it * won't have window decorations).
en: Session Manager Error
ur_PK: نشست منیجر غلطی

en: Unable to load a failsafe session
ur_PK: فیل سیو نشست لوڈ کرنے میں غلطی

en: Shutdown Failed
ur_PK: شٹ ڈاؤن میں ناکامی

en: Failed to suspend session
ur_PK: نشست کو معطل کرنے میں ناکامی

en: Failed to hibernate session
ur_PK: نشست کو ہائبرنیٹ کرنے میں ناکامی

en: Can only terminate clients when in the idle state
ur_PK: کلائینٹ صرف اسی وقت بند کیا جاسکتا ہے جب وہ معطلی idle کی حالت میں ہو

en: Session manager must be in idle state when requesting a checkpoint
ur_PK: لازم ہے کہ چیک پؤائنٹ کی درخواست پر نشست منیجر معطلی idle حالت میں ہو

en: Session manager must be in idle state when requesting a shutdown
ur_PK: شٹ ڈاؤن کی درخواست پر لازم ہے کہ نشست منیجر معطلی idle حالت میں ہو

en: _Save session for future logins
ur_PK: دوبارہ لاگ ان کے لیے ن_شست محفوظ کریں

en: Received error while trying to log out
ur_PK: لاگ آؤٹ کی کوشش میں موصول کردہ غلطی

en: Session and Startup
ur_PK: نشست اور سٹارٹ اپ

en: _Display chooser on login
ur_PK: لاگ ان پر منتخب کار _ظاہر کریں

en: Display the session chooser every time Xfce starts
ur_PK: جب بھی ایکسفس چلے نشست منتخب کار دکھائیں

en: <b>Session Chooser</b>
ur_PK: <b>نشست منتخب کار</b>

en: Always save the session when logging out
ur_PK: لاگ آؤٹ ہونے پر ہمیشہ نشست محفوظ کریں

en: Prompt for confirmation when logging out
ur_PK: لاگ آؤٹ کرتے وقت تصدیق کا پوچھیں

en: <b>Logout Settings</b>
ur_PK: <b>لاگ آؤٹ ترتیبات</b>

en: These applications are a part of the currently-running session, and can be saved when you log out.  Changes below will only take effect when the session is saved.
ur_PK: یہ اطلاقیے اس وقت چلتی ہوئی نشست کا حصہ ہیں، اور لاگ آؤٹ کرتے وقت محفوظ کیے جاسکتے ہیں. ذیل کی تبدیلیاں تب لاگو ہوں گی جب نشست محفوظ کی جائے گی.

en: Launch GN_OME services on startup
ur_PK: سٹارٹ اپ میں _گنوم کی خدمات چلائیں

en: Launch _KDE services on startup
ur_PK: سٹارٹ اپ میں _کیڈی کی خدمات چلائیں

en: <b>Compatibility</b>
ur_PK: <b>موافقت</b>

en: Manage _remote applications
ur_PK: _بعید اطلاقیوں کی ادارت کریں

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
ur_PK: نیٹ ورک میں بعید اطلاقیوں کی ادارت کریں (یہ ایک سیکورٹی رسک ہوسکتا ہے)

en: <b>Security</b>
ur_PK: <b>سیکورٹی</b>

en: Saving Session
ur_PK: نشست محفوظ کی جارہی ہے

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
ur_PK: آپ کی نشست محفوظ کی جارہی ہے. اگر آپ انتظار نہیں کرنا چاہتے تو اس ونڈو کو بند کر سکتے ہیں.

en: No sensors selected!
ur_PK: کوئی سینسر منتخب نہیں!

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ur_PK: سینسر پلگ ان: 
    معلوم ہوتا ہے کہ سینسر خاصیت ویلیو پڑھنے میں مسئلہ ہے. 
    درست کاروائی کی ضمانت نہیں دی جاسکتی.

en: UI style:
ur_PK: مواجہ انداز:

en: _text
ur_PK: _متن

en: Show colored _bars
ur_PK: رنگین _پٹیاں دکھائیں

en: _Show title
ur_PK: _عنوان ظاہر کریں

en: F_ont size:
ur_PK: ف_ونٹ حجم:

en: x-small
ur_PK: x-چھوٹا

en: small
ur_PK: چھوٹا

en: medium
ur_PK: درمیانہ

en: large
ur_PK: بڑا

en: x-large
ur_PK: x-بڑا

en: Show _Units
ur_PK: _یونٹ ظاہر کریں

en: Small horizontal s_pacing
ur_PK: چھوٹا افقی _خلا

en: Suppress messages
ur_PK: سپریس پیغامات

en: E_xecute on double click:
ur_PK: دہرے کلک پر _چلائیں:

en: _Miscellaneous
ur_PK: _متفرق

en: Sensors Plugin
ur_PK: سینسرز پلگ ان

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
ur_PK: آپ خواص کی خصوصیات تبدیل کر سکتے ہیں جیسے نام، رنگ، زیادہ سے زیادہ/کم سے کم قدر وغیرہ، اس کے لیے انٹری پر ڈبل کلک کریں، مواد مدون کریں اور "واپس" پر کلک کر کے واپس آئیں یا دوسری فیلڈ منتخب کریں.

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
ur_PK: ہارڈ ڈسکس

en: ACPI v%s zones
ur_PK: ACPI v%s علاقے

en: <Unknown>
ur_PK: <نامعلوم>

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
ur_PK: سمارٹ ہارڈ ڈسک ٹمپریچر

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
ur_PK: "hddtemp" درست طور پر نہیں چلایا گیا تھا حالانکہ وہ قابلِ اطلاق ہے. شاید اس کا ٹمپریچر پرھنے کے لیے  ڈسک کو روٹ کے اجازوں کی ضرورت ہے اور "hddtemp" روٹ کے طور پر مرتب نہیں ہے.
    
    ایک آسان مگر برا حل یہ ہے کہ بطور روٹ صارف کے "chmod u+s %s" کمانڈ چلائی جائے  اور پلگ ان یا اس کے پینل کو دوبارہ چلایا جائے.
    
    "%s" کو بلانے سے ذیل کی غلطی حاصل ہوتی ہے:
    %s
    بمع واپسی قدر برائے %d.

en: Suppress this message in future
ur_PK: مستقبل میں اس پیغام کو سپریس کریں

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
ur_PK: چلانے میں غلطی ہوئی ہے "%s":
    %s

en: LM Sensors
ur_PK: ایل ایم سینسر

en: Error: Could not connect to sensors!
ur_PK: غلطی: سینسر سے رابطہ نہیں ہوسکا!

en: Sensors Plugin Failure
ur_PK: سینسر پلگ ان ناکامی

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ur_PK: معلوم ہوتا ہے کہ سینسر خاصیت ویلیو پڑھنے میں مسئلہ ہے. 
    درست کاروائی کی ضمانت نہیں دی جاسکتی.

en: Sensors t_ype:
ur_PK: سینسر _نوعیت:

en: U_pdate interval (seconds):
ur_PK: تج_دید وقفہ (سیکنڈ):

en: Name
ur_PK: نام

en: Show
ur_PK: دکھائیں

en: Color
ur_PK: رنگ

en: Min
ur_PK: کم

en: Max
ur_PK: زیادہ

en: Temperature scale:
ur_PK: ٹمپریچر قیاس:

en: _Celsius
ur_PK: _سیلسئس

en: _Fahrenheit
ur_PK: فارن _ہائیٹ

en: _Sensors
ur_PK: _سینسر

en: No sensors found!
ur_PK: کوئی سینسر نہیں ملا!

en: off
ur_PK: بند

en: on
ur_PK: چلتا

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
ur_PK: ایکسفس4 سینسر %s
    یہ پروگرام جی پی ایل ورژن 2 کے تحت جاری کیا گیا ہے.
    لائسنس کا متن پروگرام کی مصدر محفوظہ میں یا پھر اس پاتھ پر مل سکتا ہے /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 یا پھر اس پتہ پر http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
ur_PK: ایکسفس4 سینسر %s

en: Sensors Viewer
ur_PK: سینسر منظرکار

en: Sensor Viewer
ur_PK: سینسر منظرکار

en: Show sensor values.
ur_PK: سینسر ویلیو دکھائیں:

en: Transfer
ur_PK: منتقل

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">سکرین شاٹ منتقل کیا جارہا ہے تا:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
ur_PK: سکرین شوٹ

en: Take a screenshot
ur_PK: تصویر اتاریں

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">اتارنے کا رقبہ</span>

en: Entire screen
ur_PK: پوری سکرین

en: Take a screenshot of the entire screen
ur_PK: پوری سکرین کی تصویر اتاریں

en: Active window
ur_PK: فعال ونڈو

en: Take a screenshot of the active window
ur_PK: فعال ونڈو کی تصویر اتاریں

en: Select a region
ur_PK: علاقہ منتخب کریں

en: Capture the mouse pointer
ur_PK: ماؤس کے پؤائنٹر کو اتاریں

en: Display the mouse pointer on the screenshot
ur_PK: تصویر پر ماؤس کا پؤائنٹر دکھائیں

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">تصویر اتارنے سے پہلے وقفہ</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
ur_PK: تصویر اتارنے سے پہلے سیکنڈوں میں وقفہ

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">حرکت</span>

note: Save option radio button
en: Save
ur_PK: محفوظ کریں

en: Save the screenshot to a PNG file
ur_PK: تصویر کو PNG فائل میں مفوظ کریں

en: Copy to the clipboard
ur_PK: کلپ بورڈ پر کاپی کریں

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
ur_PK: تصویر کو کلپ بورڈ پر کاپی کریں چنانچہ بعد میں آپ اسے پیسٹ کر سکیں گے

en: Open with:
ur_PK: کھولیں بذریعہ:

en: Open the screenshot with the chosen application
ur_PK: تصویر کو منتخب کردہ اطلاقیہ میں کھولیں

en: Application to open the screenshot
ur_PK: تصویر کو کھولنے کا اطلاقیہ

en: Save screenshot as...
ur_PK: تصویر محفوظ کریں بنام...

en: Upload the screenshot...
ur_PK: تصویر اپلوڈ کریں

en: Size
ur_PK: حجم

en: Link
ur_PK: ربط

en: Image
ur_PK: تصویر

en: Syntax
ur_PK: نحو

en: Type
ur_PK: نوعیت

en: Delete
ur_PK: حذف

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">حالت</span>

note: Create the user label
en: User:
ur_PK: اسمِ صارف:

en: The password for the user above
ur_PK: اوپر کے صارف کا پاس ورڈ

note: Create the title label
en: Title:
ur_PK: عنوان:

note: #-#-#-#-#  37 (Xfce Apps)  #-#-#-#-# Create the comment label
en: Comment:
ur_PK: تبصرہ:

en: Delay in seconds before taking the screenshot
ur_PK: تصویر اتارنے سے پہلے سیکنڈوں میں وقفہ

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
ur_PK: کسی مخصوص علاقے کی تصویر اتارنے کے لیے پؤائنٹر کو اس مقام پر لے جا کر کلک کر کے اس مقام کے دوسرے کونے تک لے جائیں اور ماؤس کا بٹن چھوڑ دیں.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
ur_PK: پوری سکرین، فعال ونڈو یا مخصوص علاقے کی تصویر اتاریں

en: <b>Actions</b>
ur_PK: <b>حرکات</b>

en: <b>Advanced Options</b>
ur_PK: <b>اعلی اختیارات</b>

en: <b>Brightness</b>
ur_PK: <b>چمک دمک</b>

en: <b>General Options</b>
ur_PK: <b>عام اختیارات</b>

en: <b>Monitor</b>
ur_PK: <b>مانیٹر</b>

en: Consider the computer on low power at:
ur_PK: اتنے پر کمپیوٹر کو کم توانائی پر سمجھیں:

note: Hibernate menu option
en: Hibernate
ur_PK: ہائبرنیٹ

en: Lock screen when going for suspend/hibernate
ur_PK: معطل/ہائبرنیٹ ہونے پر سکرین مقفل کریں

en: Monitor
ur_PK: مانیٹر

en: Power manager settings
ur_PK: توانائی منیجر ترتیبات

en: Prefer power savings over performance
ur_PK: کارکردگی کی نسبت توانائی بچانے کو ترجیح دیں

en: Put display to sleep when computer is inactive for:
ur_PK: جب کمپیوٹر اتنی دیر غیر فعال ہو ڈسپلے کو سلیپ کریں:

en: Put the computer to sleep when inactive for:
ur_PK: کمپیوٹر کو سلیپ کردیں جب وہ غیر فعال ہو:

en: Reduce screen brightness when computer is inactive for:
ur_PK: جب کمپیوٹر اتنی دیر غیر فعال ہو تو سکرین کی چمک دمک کم کریں:

en: Set computer inactivity sleep mode:
ur_PK: کمپیوٹر غیر فعالیت سلیپ موڈ مرتب کریں:

en: Set monitor sleep mode:
ur_PK: مانیٹر سلیپ موڈ مرتب کریں:

en: Standby
ur_PK: تیار

note: Suspend menu option
en: Suspend
ur_PK: معطل

en: Switch off display when computer is inactive for:
ur_PK: جب کمپیوٹر اتنی دیر کے لی غیر فعال ہو تو ڈسپلے بند کردیں:

en: System tray icon:
ur_PK: نظام ٹرے آئکن:

en: When battery power is critical:
ur_PK: جب بیٹری کی توانائی خطرناک حد تک کم ہوجائے:

en: When hibernate button is pressed:
ur_PK: جب ہائبرنیٹ کا بٹن دبایا جائے:

en: When laptop lid is closed:
ur_PK: جب لیپ ٹاپ کی ایل آئی ڈی lid بند کردی جائے:

en: When power button is pressed:
ur_PK: جب توانائی کا بٹن دبایا جائے:

en: When sleep button is pressed:
ur_PK: جب سلیپ کا بٹن دبایا جائے:

en: Xfce Power Manager
ur_PK: ایکسفس توانائی منیجر

en: One minute
ur_PK: ایک منٹ

en: One hour
ur_PK: ایک گھنٹہ

en: one minute
ur_PK: ایک منٹ

en: minutes
ur_PK: منٹ

en: hours
ur_PK: گھنٹے

en: Hibernate and suspend operations not permitted
ur_PK: ہائبرنیٹ اور معطلی کی عمل کاریوں کی اجازت نہیں

en: Shutdown and hibernate operations not permitted
ur_PK: بند کرنے (شٹ ڈاؤن) اور ہائبرنیٹ عمل کاریوں کی اجازت نہیں

en: Shutdown
ur_PK: بند کریں

en: Ask
ur_PK: پوچھیں

en: Lock screen
ur_PK: سکرین مقفل کریں

en: Always show icon
ur_PK: ہمیشہ آئکن دکھائیں

en: When battery is present
ur_PK: جب بیٹری موجود ہو

en: When battery is charging or discharging
ur_PK: جب بیٹری چارج یا خرچ ہو رہی ہو

en: Disable Display Power Management Signaling (DPMS), e.g don't attempt to switch off the display or put it in sleep mode.
ur_PK: توانائی ادارت سگنل (DPMS)ظاہرکرنا معطل کریں. مثلاً ڈسپلے بند کرنے یا سلیپ موڈ میں بھیجنے کی کوشش نہ ہو.

en: Suspend operation not permitted
ur_PK: معطلی کے عمل کی اجازت نہیں

en: Hibernate operation not permitted
ur_PK: ہائبرنیٹ کے عمل کی اجازت نہیں

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
ur_PK: جب کمپیوٹر کی توانائی کے تمام ذرائع اس چارج درجہ تک پہنچ جائیں

en: On AC
ur_PK: اے سی پر

en: On Battery
ur_PK: بیٹری پر

en: Extended
ur_PK: توسیعی

en: Check your power manager installation
ur_PK: اپنے توانائی منیجر کی تنصیب چیک کریں

en: Failed to load power manager configuration, using defaults
ur_PK: توانائی منیجر کی کوضع کاریاں لوڈ کرنے میں ناکامی، طے شدہ استعمال کیا جارہا ہے

en: Xfce Power Manager Settings
ur_PK: ایکسفس توانائی منیجر ترتیبات

en: Unable to connect to Xfce Power Manager
ur_PK: ایکسفس توانائی منیجر سے رابطہ نہیں ہوسکا

en: Xfce power manager is not running
ur_PK: ایکسفس توانائی منیجر نہیں چل رہا

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
ur_PK: ایکسفس 4 توانائی منیجر نہیں چل رہا، کیا آپ اسے چلانا چاہتے ہیں؟

en: Run
ur_PK: چلائیں

en: Power Manager
ur_PK: توانائی منیجر

en: Settings for the Xfce 4 Power Manager
ur_PK: ترتیبات برائے ایکسفس 4 توانائی منیجر

en: Xfce 4 Power Manager
ur_PK: ایکسفس 4 توانائی منیجر

en: Your battery is fully charged
ur_PK: آپ کی بیٹری مکمل طور پر چارج ہے

en: Your battery is charging
ur_PK: آپ کی بیٹری چارج کی جارہی ہے

en: Battery is charging
ur_PK: بیٹری چارج ہے

en: Your battery is discharging
ur_PK: آپ کی بیٹری خالی ہورہی ہے

en: System is running on battery power
ur_PK: نظام بیٹری کی توانائی پر چل رہا ہے

en: Your battery charge is low
ur_PK: آپ کی بیٹری کی چارجنگ کم ہے

en: System is running on low power
ur_PK: نظام کم توانائی پر چل رہا ہے

en: Xfce power manager
ur_PK: ایکسفس توانائی منیجر

en: Your UPS
ur_PK: آپ کا یو پی ایس

en: Your Mouse battery
ur_PK: آپ کے ماؤس کی بیٹری

en: Your Keyboard battery
ur_PK: آپ کے کیبورڈ کی بیٹری

en: Your Camera battery
ur_PK: آپ کے کیمرے کی بیٹری

en: Your PDA battery
ur_PK: آپ کے پی ڈی اے کی بیٹری

en: Your Battery
ur_PK: آپ کی بیٹری

en: is empty
ur_PK: خالی ہے

en: is fully charged
ur_PK: مکمل طور پر چارج ہے

en: charge level
ur_PK: چارج کا درجہ

en: is charging
ur_PK: چارج ہو رہا ہے

en: is discharging
ur_PK: ڈس چارج ہو رہا ہے

en: charge is low
ur_PK: چارج کم ہے

en: is almost empty
ur_PK: تقریباً خالی ہے

en: is not present
ur_PK: حاضر نہیں ہے

en: Battery not present
ur_PK: بیٹری موجود نہیں

en: Battery
ur_PK: بیٹری

en: System is running on AC power
ur_PK: نظام اے سی کی توانائی پر چل رہا ہے

en: Estimated time left
ur_PK: اندازاً باقی وقت

en: Estimated time to be fully charged
ur_PK: مکمل طور پر چارج ہونے کا تقریبی وقت

en: Unknown unit
ur_PK: نامعلوم یونٹ

en: Technology:
ur_PK: ٹیکنالوجی:

en: Design:
ur_PK: ڈیزائن:

en: Last full:
ur_PK: آخری بھرائی:

en: Vendor:
ur_PK: فروخت کار:

en: Model:
ur_PK: ماڈل:

en: Battery information
ur_PK: بیٹری کی معلومات

en: 
    Xfce Power Manager %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
ur_PK: 
    ایکسفس توانائی منیجر %s
    
    گُڈیز پراجیکٹ کا حصہ ہے
    http://goodies.xfce.org
    
    جو گنو جی پی ایل کے تحت لائسنس شدہ ہے

en: Do not daemonize
ur_PK: ڈیمونائز مت کریں

en: Restart the running instance of Xfce power manager
ur_PK: ایکسفس توانائی منیجر کی کسی بھی چلتی ہوئی حالت کو دوبارہ چلائیں

en: Show the configuration dialog
ur_PK: وضع کاری کا ڈائیلاگ دیکھائیں

en: Quit any running xfce power manager
ur_PK: کوئی بھی چلتا ہوا ایکسفس توانائی منیجر برخاست کریں

en: Too many arguments
ur_PK: بہت زیادہ آرگومینٹ

en: Unable to get connection to the message bus session
ur_PK: پیغام بس bus نشست سے اتصال میں ناکامی

en: Another power manager is already running
ur_PK: دوسرا توانائی مینجر پہلے ہی چل رہا ہے

en: Xfce power manager is already running
ur_PK: ایکسفس توانائی منیجر پہلے ہی چل رہا ہے

en: Adapter present
ur_PK: اڈاپٹر موجود ہے

en: Adapter not present
ur_PK: اڈاپٹر موجود نہیں

en: Shutdown the system
ur_PK: نظام کو بند کریں

en: Hibernate the system
ur_PK: نظام کو ہائبرنیٹ کریں

en: System is running on low power, but an application is currently disabling the automatic sleep, this means that doing a sleep now may damage the data of this application. Close this application before putting the computer on sleep mode or plug in your AC adapter
ur_PK: نظام کم توانائی پر چل رہا ہے، مگر کوئی اطلاقیہ اس وقت خودکار سلیپ معطل کر رہا ہے، اس کا مطلب ہے کہ اس وقت سلیپ کرنا اس اطلاقیہ کے ڈیٹا کو نقصان پہنچا سکتا ہے. کمپیوٹر کو سلیپ کرنے سے پہلے اس اطلاقیہ کو بند کردیں یا کمپیوٹر کو چارجنگ پر لگائیں

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
ur_PK: نظام کم توانائی پر چل رہا ہے. ڈیٹا کے نقصان سے بچنے کے لیے اپنا کام محفوظ کر لیں

en: An application is currently disabling the automatic sleep, doing this action now may damage the working state of this application, are you sure you want to hibernate the system?
ur_PK: اس وقت کوئی اطلاقیہ خودکار سلیپ معطل کر رہا ہے، اس وقت یہ کاروائی کرنے سے اس اطلاقیہ کو نقصان پہنچ سکتا ہے، کیا آپ واقعی نظام کو ہائبرنیٹ کرنا چاہتے ہیں؟

en: Are you sure you want to proceed?
ur_PK: کیا آپ واقعی آگے بڑھنا چاہتے ہیں؟

en: An application is currently disabling the automatic sleep, doing this action now may damage the working state of this application, are you sure you want to suspend the system?
ur_PK: اس وقت کوئی اطلاقیہ خودکار سلیپ معطل کر رہا ہے، اس وقت یہ کاروائی کرنے سے اس اطلاقیہ کو نقصان پہنچ سکتا ہے، کیا آپ واقعی نظام کو معطل کرنا چاہتے ہیں؟

en: Quit the Xfce power manager
ur_PK: ایکسفس توانائی منیجر کو برخاست کریں

en: No data available
ur_PK: کوئی ڈیٹا دستیاب نہیں

note: #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
ur_PK: رسائی کی اجازت نہیں

en: Hibernate not supported
ur_PK: ہائبرنیٹ کی معاونت نہیں ہے

en: Suspend not supported
ur_PK: معطلی کی معاونت نہیں ہے

en: HAL daemon is not running
ur_PK: ہال HAL ڈیمن نہیں چل رہا

en: Invalid arguments
ur_PK: نا موزوں آرگومینٹ

en: Invalid cookie
ur_PK: نا موزوں کوکی

en: No back-end for your operating system
ur_PK: آپ کے خدمتگار نظام کا کوئی بیک-اینڈ نہیں ہے

en: No hibernate script found
ur_PK: کوئی ہائبرنیٹ سکرپٹ نہیں پایا گیا

en: No suspend script found
ur_PK: کوئی معطلی سکرپٹ نہیں پایا گیا

en: No suspend method found
ur_PK: کوئی معطلی میتھڈ نہیں پایا گیا

en: No hibernate method found
ur_PK: کوئی ہائبرنیٹ میتھڈ نہیں پایا گیا

en: Out of memory
ur_PK: خارج از یاداشت

en: System failed to sleep
ur_PK: نظام سلیپ میں ناکام

en: HAL daemon is currently not connected
ur_PK: ہال HAL ڈیمن فی الوقت متصل نہیں ہے

en: Power management for the Xfce desktop
ur_PK: توانائی منیجر پرائے ایکسفس ڈیسک ٹاپ

en: Lithium ion
ur_PK: لیتھئم آئن

en: Lead acid
ur_PK: لیڈ ایسڈ

en: Lithium polymer
ur_PK: لیتھئم پالیمر

en: Nickel metal hydride
ur_PK: نیکل دھات ہائیڈرائڈ

en: Control your LCD brightness
ur_PK: اپنی ایل سی ڈی کی چمک کنٹرول کریں

en: No device found
ur_PK: کوئی ڈیوائس نہیں پائی گئی

en: Brightness plugin
ur_PK: چمک دمک پلگ ان

note: #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Advanced
en: Advanced
ur_PK: اعلی

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
ur_PK: مقامات

en: Access folders, documents, and removable media
ur_PK: فولڈر، دستاویزات، اور قابلِ فصل میڈیا تک رسائی حاصل کریں

note: #-#-#-#-#  35 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# Trash
en: Trash
ur_PK: ردی

en: Desktop
ur_PK: ڈیسک ٹاپ

note: #-#-#-#-#  35 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# File System (/)
en: File System
ur_PK: فائل سسٹم

en: Mount and Open
ur_PK: ماؤنٹ کریں اور کھولیں

en: Mount
ur_PK: ماؤنٹ

en: Eject
ur_PK: نکالیں

en: Unmount
ur_PK: ان ماؤنٹ کریں

en: Search for Files
ur_PK: فائلیں تلاش کریں

en: _Clear
ur_PK: _صاف کریں

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
ur_PK: حالیہ دستاویزات

note: BUTTON
en: Button
ur_PK: بٹن

en: Icon Only
ur_PK: صرف آئکن

en: Label Only
ur_PK: صرف لیبل

en: Icon and Label
ur_PK: آئکن اور لیبل

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
ur_PK: _لیبل

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
ur_PK: فہرست میں _آئکن دکھائیں

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
ur_PK: قابل _فصل میڈیا دکھائیں

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
ur_PK: کلک پر ماؤنٹ کر کے _کھولیں

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
ur_PK: جی ٹی کے _پسندیدہ دکھائیں

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
ur_PK: حالیہ _دستاویزات دکھائیں

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
ur_PK: _صاف اختیار دکھائیں

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
ur_PK: _دکھانے کے لیے نمبر

note: #-#-#-#-#  35 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# SEARCH
en: Search
ur_PK: تلاش

note: Search: command
en: Co_mmand
ur_PK: ک_مانڈ

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
ur_PK: کیا آپ واقعی "%s" کو حذف کرنا چاہتے ہیں؟

en: Save the panel configuration
ur_PK: پینل کی ترتیبات محفوظ کریں

en: Panel %d
ur_PK: پینل %d

en: Add New Items
ur_PK: نیا پلگ ان شامل کریں

en: _Search:
ur_PK: _تلاش:

en: Automatic
ur_PK: خود کار

en: Horizontal
ur_PK: افقی

en: Vertical
ur_PK: عمودی

en: Action Buttons
ur_PK: حرکات بٹن

en: _Actions
ur_PK: _حرکات

en: Clock
ur_PK: گھڑی

en: Display _seconds
ur_PK: _سیکنڈ دکھائیں

en: True _binary clock
ur_PK: حقیقی بائنری گھڑی

en: Sho_w AM/PM
ur_PK: AM/PM د_کھائیں

en: Clock Options
ur_PK: گھڑی اختیارات

en: Analog
ur_PK: تناظری

en: Binary
ur_PK: بائنری

en: Digital
ur_PK: رقمی

en: LCD
ur_PK: ایل سی ڈی

en: What time is it?
ur_PK: کیا وقت ہے؟

en: _File Pattern:
ur_PK: _فائل کا پیٹرن:

en: Show _hidden files
ur_PK: _پوشیدہ فائلیں ظاہر کریں

en: Default
ur_PK: طے شدہ

en: Inside Button
ur_PK: اندر کا بٹن

en: Launcher
ur_PK: لاؤنچر

en: Program launcher with optional menu
ur_PK: پروگرام لاؤنچر بمع اختیاری مینیو

en: Workspace Switcher
ur_PK: مقام کار مبدل

en: Switch workspaces using the mouse _wheel
ur_PK: ماؤس کے پہیہ سے مقام کاروں کے درمیان منتقلی

en: Switch between virtual desktops
ur_PK: تصوراتی ڈیسک ٹاپس کے درمیان منتقل ہوں

en: Show Desktop
ur_PK: ڈیسک ٹاپ دکھائیں

en: Hide all windows and show the desktop
ur_PK: تمام ونڈوز پوشیدہ کر کے ڈیسک ٹاپ دکھائیں

en: Are you sure you want to clear the list of known applications?
ur_PK: کیا آپ واقعی معروف اطلاقیوں کی فہرست صاف کرنا چاہتے ہیں؟

en: Notification Area
ur_PK: اطلاعی علاقہ

en: Failed to acquire manager selection for screen %d
ur_PK: سکرین %d کا منیجر انتخاب حاصل کرنے میں ناکامی

en: Area where notification icons appear
ur_PK: وہ علاقہ جہاں اطلاعی آئکنز ظاہر ہوتی ہیں

en: Show _handle
ur_PK: _ہینڈل دکھائیں

en: Switch between open windows using buttons
ur_PK: بٹن کے استعمال سے کھلی ہوئی ونڈوز کے درمیان منتقل ہوں

en: Remove Workspace %d
ur_PK: مقام کار %d حذف کریں

en: Show workspace _names
ur_PK: مقام کار کا _نام دکھائیں

en: Icon
ur_PK: آئکن

en: Arrow
ur_PK: تیر

en: Switch between open windows using a menu
ur_PK: فہرست کے استعمال سے کھلی ہوئی ونڈوز کے درمیان منتقل ہوں

en: Launch
ur_PK: چلائیں

en: Mpd Client Plugin
ur_PK: Mpd کلائنٹ پلگ ان

en: Host :
ur_PK: ہوسٹ:

en: Port :
ur_PK: پورٹ:

en: Password :
ur_PK: پاس ورڈ:

en: .... not connected ?
ur_PK: .... غیر متصل ؟

en: Mpd playlist
ur_PK: ایم پی ڈی پلے فہرست

en: A simple panel-plugin client for Music Player Daemon
ur_PK: سادہ پینل پلگ ان کلائینٹ برائے موسیقی پلیئر ڈیمن

en: MPD Client Plugin
ur_PK: MPD کلائنٹ پلگ ان

en: A client for MPD, The Music Player Daemon
ur_PK: کلائنٹ برائے MPD، موسیقی پلیئر ڈیمون

en: %.1f B
ur_PK: %.1f ب

en: %.1f KB
ur_PK: %.1f ک.ب

en: %.1f MB
ur_PK: %.1f م.ب

en: %.1f GB
ur_PK: %.1f گ.ب

en: size:                %g
ur_PK: حجم:                %g

en: used size:           %g
ur_PK: استعمال شدہ حجم:           %g

en: percentage used:     %d
ur_PK: استعمال شدہ فیصد:     %d

en: file system type:    %s
ur_PK: فائل سسٹم قسم:    %s

en: actual mount point:  %s
ur_PK: اصل ماؤنٹ پوائنٹ:  %s

en: disk: %s
ur_PK: ڈسک: %s

en: mount point: %s
ur_PK: ماؤنٹ پوائنٹ: %s

en: not mounted
ur_PK: غیر ماؤنٹ

en: <span foreground="#FF0000">not mounted</span>
ur_PK: <span foreground="#FF0000">ماؤنٹ نہیں ہے</span>

en: devices
ur_PK: ڈیوائسس

en: Mount Plugin
ur_PK: ماؤنٹ پلگ ان

en: This is only useful and recommended if you specify "sync" as part of the "unmount" command string.
ur_PK: یہ تب مفید اور مطلوب ہے اگر آپ "sync" کو بطور "unmount" کمانڈ سٹرنگ کا حصہ متعین کریں.

en: Show _message after unmount
ur_PK: ان ماؤنٹ کے بعد _پیغام دکھائیں

en: You can specify a distinct icon to be displayed in the panel.
ur_PK: آپ پینل میں دکھانے کے لیے ایک خوبصورت آئکن متعین کرسکتے ہیں.

en: Icon:
ur_PK: آئکن:

en: Select an image
ur_PK: تصویر منتخب کریں

en: _Execute after mounting:
ur_PK: ماؤنٹ کے بعد _چلائیں:

en: WARNING: These options are for experts only! If you do not know what they may be good for, keep your hands off!
ur_PK: انتباہ: یہ آپشن صرف ایکسپرٹ حضرات کے لیے ہیں! اگر آپ نہیں جانتے کہ آپ کے لیے کیا درست ہے تو اپنے آپ کو انہیں چھیڑنے سے باز رکھیں!

en: _Custom commands
ur_PK: _صوابدیدی کمانڈز

en: Most users will only want to prepend "sudo" to both commands or prepend "sync %d &&" to the "unmount %d" command.
    '%d' is used to specify the device, '%m' for the mountpoint.
ur_PK: زیادہ تر صارفین "unmount %d" کمانڈ کی دونوں کمانڈز کے شروع میں صرف "sudo" یا "sync %d &&" لگاتے ہیں
    ڈیوائس کے تعین کے لیے '%d' استعمال ہوتی ہے. اور ماؤنٹ پؤانٹ کے لیے '%m'.

en: _Mount command:
ur_PK: _ماؤنٹ کمانڈ:

en: _Unmount command:
ur_PK: _ان ماؤنٹ کمانڈ:

en: _Commands
ur_PK: _کمانڈز

en: Activate this option to also display network file systems like NFS, SMBFS, SHFS and SSHFS.
ur_PK: اس آپشن کو نیٹ ورک فائل سسٹم دکھانے کے لیے فعال کریں جیسے NFS, SMBFS, SHFS and SSHFS

en: Display _network file systems
ur_PK: _نیٹ ورک فائل سسٹم دکھائیں

en: Activate this option to also eject a CD-drive after unmounting and to insert before mounting.
ur_PK: اس آپشن کو CD-drive ان ماؤنٹ کرنے کے بعد نکالنے کے لیے اور ماؤنٹ سے پہلے مندرج کرنے کے لیے فعال کریں.

en: _Eject CD-drives
ur_PK: سی ڈی ڈرائیوز ن_کالیں

en: Activate this option to only have the mount points be displayed.
ur_PK: صرف ماؤنٹ پؤائنٹس کو ظاہر کرنے کے لیے اسے فعال کریں

en: Display _mount points only
ur_PK: صرف _ماؤنٹ پؤائنٹ ظاہر کریں

en: E_xclude specified file systems
ur_PK: معینہ فائل سسٹمز مستثنی کریں

en: _File systems
ur_PK: _فائل سسٹمز:

en: Mount devices
ur_PK: ماؤنٹ ڈیواسس

en: Shows all mountable devices and (un)mounts them on request.
ur_PK: تمام قابلِ ماؤنٹ ڈیوائس ظاہر کریں اور انہیں درخواست پر ان ماؤنٹ کریں

en: TLS handshake failed: %s
ur_PK: TLS ہینڈ شیک ناکام: %s

en: Received HTTP response code %d.  The most likely reason for this is that your GMail username or password is incorrect.
ur_PK: HTTP جوابی کوڈ %d موصول ہوا ہے. اس کی وجہ عام طور پر یہ ہوتی ہے کہ آپ کا جی میل صارف نام یا پاس ورڈ غلط ہو.

en: Received HTTP response code %d, which should be 200.  There may be a problem with GMail's servers, or they have incompatibly changed their authentication method or location of the new messages feed.
ur_PK: HTTP جوابی کوڈ %d موصول ہوا ہے جسے 200 ہونا چاہیے تھا. ہوسکتا ہے کہ یہ جی میل کے سرور میں خرابی کی وجہ سے ہو یا انہوں نے اپنا تصدیقی میتھڈ تبدیل کردیا ہو نئے پیغامات کی فیڈ کا مقام تبدیل کردیا ہو.

en: Previous thread hasn't exited yet, not checking mail this time.
ur_PK: سابقہ کوشش ابھی تک تمام نہیں ہوئی، اس وقت میل چیک نہیں ہوسکتی.

en: _Username:
ur_PK: _صارف نام:

en: _Password:
ur_PK: _پاس ورڈ:

en: Check for _new messages every
ur_PK: ن_ئے پیغامات دیکھیں ہر

en: minute(s).
ur_PK: منٹ.

en: Remote GMail Mailbox
ur_PK: بعید جی میل میل بکس

en: The GMail plugin can connect to Google's mail service and securely retrieve the number of new messages.
ur_PK: جی میل پلگ ان بحفاظت گوگل کے میل سرور سے رابطہ کرکے نئے پیغامات حاصل کرتا ہے.

en: Secure IMAP is not available, and the IMAP server does not support plaintext logins.
ur_PK: محفوظ IMAP دستیاب نہیں، اور IMAP سرور plaintext لاگ ان کی معاونت نہیں رکھتا.

en: Authentication failed.  Perhaps your username or password is incorrect?
ur_PK: تصدیق میں ناکامی. ممکنہ طور پر آپ کا اسمِ صارف یا پاس ورڈ غلط ہے؟

en: STARTTLS security was requested, but this server does not support it.
ur_PK: STARTTLS سیکورٹی کی درخواست کی گئی تھی مگر سرور اس کی معاونت نہیں رکھتا.

en: Failed to get folder list
ur_PK: فولڈر فہرست حاصل کرنے میں ناکامی

en: Please wait...
ur_PK: انتظار فرمائیں...

en: Error
ur_PK: غلطی

en: No server or username is set.
ur_PK: کوئی سرور اور صارف نام مرتب نہیں ہے.

en: The folder list cannot be retrieved until a server, username, and probably password are set.  Also be sure to check any security settings in the Advanced dialog.
ur_PK: فولڈر کی فہرست تب تک حاصل نہیں کی جاسکتی جب تک سرور، صارف نام، اور پاس ورڈ سیٹ نہ ہوں، ضافی طور پر سیکورٹی کی ترتیبات اعلی ڈائیلاگ میں چیک کرلیں.

en: Set New Mail Folders
ur_PK: نیا میل فولڈر مرتب کریں

en: New Mail Folders
ur_PK: نیا میل فولڈر

en: Advanced IMAP Options
ur_PK: اعلی IMAP اختیارات

en: Use unsecured connection
ur_PK: غیر محفوظ کنکشن استعمال کریں

en: Use SSL/TLS on alternate port
ur_PK: SSL/TLS متبادل پورٹ پر استعمال کریں

en: Use SSL/TLS via STARTTLS
ur_PK: SSL/TLS کو بذریعہ STARTTLS کے استعمال کریں

en: Use non-standard IMAP _port:
ur_PK: غیر معیاری IMAP _پورٹ استعمال کریں:

en: Folders
ur_PK: فولڈرز

en: IMAP server _directory:
ur_PK: IMAP سرور _ڈائریکٹری:

en: IMAP Server
ur_PK: IMAP سرور

en: _Mail server:
ur_PK: _میل سرور:

en: _Advanced...
ur_PK: _اعلی...

en: New mail _folders...
ur_PK: نیا میل _فولڈر...

en: Remote IMAP Mailbox
ur_PK: بعید IMAP میل بکس

en: The IMAP plugin can connect to a remote mail server that supports the IMAP protocol, optionally using SSL for link protection.
ur_PK: IMAP پلگ ان بعید میل سرور سے رابطہ کرسکتا ہے جو IMAP پروٹوکول کی معاونت رکھتا ہو، اضافی طور پر یہ روابط کی حفاظت کے لیے SSL استعمال کرتا ہے.

en: Failed to get status of file %s: %s
ur_PK: فائل کی حالت حاصل نہیں کی جاسکی %s: %s

en: %s is not a directory. Is %s really a valid maildir?
ur_PK: %s ڈائریکٹری نہیں ہے. کیا %s واقعی موزوں میل ڈائریکٹری ہے؟

en: Maildir _Path:
ur_PK: Maildir _پاتھ:

en: Select Maildir Folder
ur_PK: Maildir فولڈر منتخب کریں

en: _Interval:
ur_PK: _وقفہ:

en: Local Maildir Spool
ur_PK: لوکل Maildir Spool

en: The Maildir plugin can watch a local maildir-style mail spool for new messages.
ur_PK: Maildir لوکل maildir-style mail spool کو نئے پیغامات کے لیے دیکھتا ہے.

en: Mbox _Filename:
ur_PK: Mbox _فائل نام:

en: Select mbox file
ur_PK: mbox فائل منتخب کریں

en: Local Mbox spool
ur_PK: لوکل Mbox spool

en: Mbox plugin watches a local mbox-type mail spool for new messages.
ur_PK: Mbox پلگ ان لوکل mbox-type mail spool کو نئے پیغامات کے لیے دیکھتا ہے.

en: Malformed line %s in %s ignored.
ur_PK: Malformed لائن %s میں %s نظر انداز کردی گئی.

en: The configuration of this plugin is read from
    the default mh maildir profile file ~/.mh_profile
ur_PK: اس پلگ ان کی تشکیل یہاں سے پڑھی گئی ہے
    طے شدہ mh maildir پروفائل فائل ~/.mh_profile

en: Local MH mail folder
ur_PK: لوکل MH میل فولڈر

en: MH plugin watches local MH folders for new mail
ur_PK: MH پلگ ان لوکل MH کو نئی ڈاک کے لیے دیکھتا ہے

en: Advanced POP3 Options
ur_PK: اعلی POP3 اختیارات

en: Use SSL/TLS via STLS
ur_PK: SSL/TLS بذریعہ STLS استعمال کریں

en: Use non-standard POP3 _port:
ur_PK: غیر معیاری POP3 _پورٹ استعمال کریں:

en: POP3 Server
ur_PK: POP3 سرور

en: Remote POP3 Mailbox
ur_PK: بعید POP3 میل بکس

en: The POP3 plugin can connect to a remote mail server that supports the POP3 protocol, optionally using SSL for link protection.
ur_PK: POP3 پلگ ان بعید میل سرور سے رابطہ کرسکتا ہے جو POP3 پروٹوکول کی معاونت رکھتا ہو، اضافی طور پر یہ روابط کی حفاظت کے لیے SSL استعمال کرتا ہے

en: Operation aborted
ur_PK: عمل کاری روک دی گئی

en: Could not find host "%s": %s
ur_PK: ہوسٹ تلاش نہیں کیا جاسکا "%s": %s

en: Failed to connect to server "%s": %s
ur_PK: سرور سے رابطہ نہیں ہوسکا "%s": %s

en: Not compiled with SSL/TLS support
ur_PK: SSL/TLS معاونت کے ساتھ کمپائل نہیں کیا گیا

en: Failed to send encrypted data: %s
ur_PK: رمز شدہ ڈیٹا ارسال کرنے میں ناکامی: %s

en: Failed to send data: %s
ur_PK: ڈیٹا ارسال کرنے میں ناکامی: %s

en: Failed to receive encrypted data: %s
ur_PK: رمز شدہ ڈیٹا وصول کرنے میں ناکامی: %s

en: Failed to receive data: %s
ur_PK: ڈیٹا حاصل کرنے میں ناکامی: %s

en: Canceling read: read too many bytes without a newline
ur_PK: پڑھنا ملتوی کیا جارہا ہے: نئی لائن کے بغیر بہت زیادہ بائٹ پڑھے جارہے ہیں

en: xfce4-mailwatch-plugin: Unable to initialise GThread support.  This is likely a problem with your GLib install.
ur_PK: xfce4-mailwatch-plugin: GThread معاونت کو تیار نہیں کیا جاسکا. یہ آپ کے GLib تنصیب میں مسئلہ کی وجہ سے ہوسکتا ہے.

en: Unable to write config file '%s'
ur_PK: کانفگ فائل '%s' پر نہیں لکھا جاسکا

en: Unable to set permissions on config file '%s'.  If this file contains passwords or other sensitive information, it may be readable by others on your system.
ur_PK: کانفیگ فائل '%s' کا اجازہ مرتب نہیں کیا جاسکا. اگر اس فائل میں پاس ورڈ یا حساس معلومات ہیں تو یہ آپ کے نظام میں کسی بھی دوسرے شخص کی طرف سے پڑھی جاسکتی ہے.

en: This mailbox type does not require any configuration settings.
ur_PK: اس میل بکس کو کسی قسم کی ترتیبات کی ضرورت نہیں.

en: Mailbox _Name:
ur_PK: میل بکس _نام:

en: Mailbox name required.
ur_PK: میل بکس کا نام درکار ہے.

en: Please enter a name for the mailbox.
ur_PK: میل بکس کا نام لکھیں.

en: Edit Mailbox: %s
ur_PK: میل بکس مدون کریں: %s

en: Select Mailbox Type
ur_PK: میل بکس کی قسم منتخب کریں

en: Select a mailbox type.  A description of the type will appear below.
ur_PK: میل بکس کی قسم منتخب کریں. قسم کی تفصیل نیچے ظاہر ہوگی.

en: Add New Mailbox
ur_PK: نیا میل بکس شامل کریں

en: Remove Mailbox
ur_PK: میل بکس حذف کریں

en: Are you sure?
ur_PK: کیا آپ پُریقین ہیں؟

en: Removing a mailbox will discard all settings, and cannot be undone.
ur_PK: میل بکس حذف کرنے سے اس کی تمام ترتیبات ضائع ہوجائیں گی اور یہ عمل ناقابلِ واپسی ہے.

en: Mailboxes
ur_PK: میل بکس

en: No new mail
ur_PK: کوئی نئی میل نہیں ہے

en: You have %d new message: | You have %d new messages:
ur_PK[0]: آپ کے پاس %d نیا پیغام ہے::
ur_PK[1]: آپ کے پاس %d نئے پیغامات ہیں:

en: tells how many new messages in each mailbox|    %d in %s
ur_PK: بتاتا ہے کہ ہر میل بکس میں کتنے نئے پیغامات ہیں|    %d میں %s

en: Xfce Mailwatch
ur_PK: ایکسفس میل واچ

en: The mailwatch applet cannot be added to the panel.
ur_PK: میل واچ ایپلیٹ پینل میں شامل نہیں کیا جاسکتا.

en: It is possible that your version of GLib does not have threads support.
ur_PK: ہوسکتا ہے کہ آپ کے GLib ورژن میں تھریڈ معاونت نہ ہو.

en: Mailwatch log
ur_PK: میل واچ لاگ

en: Log _lines:
ur_PK: لاگ لائنز:

en: Show log _status in icon
ur_PK: لاگ _حالت آئکن میں ظاہر کریں

en: Select Icon
ur_PK: آئکن منتخب کریں

en: _Normal
ur_PK: _سادہ

en: Ne_w mail
ur_PK: _نئی میل

en: Mail Watcher
ur_PK: میل واچر

en: _View Log...
ur_PK: لا_گ دیکھیں

en: External Programs
ur_PK: خارجی پروگرام

note: External programs - Labels.
en: Run _on click:
ur_PK: کلک پر _چلائیں:

en: Ne_w Mail
ur_PK: ن_ئی میل

en: Xfce4 Mailwatch Plugin
ur_PK: ایکسفس میل واچ پلگ ان

en: A featureful mail-checker applet for the Xfce Panel
ur_PK: خوبیوں سے بھرپور ای میل چیک ایپلیٹ برائے ایکسفس پینل

en: Copyright (c) 2005-2008 Brian Tarricone
    Copyright (c) 2005 Pasi Orovuo
ur_PK: کاپی رائٹ (c) 2005-2008 بریان ٹیریکان
    کاپی رائٹ (c) 2005 پاسی اوروو

en: Update Now
ur_PK: ابھی اپڈیٹ کریں

en: Check mail from multiple mailboxes
ur_PK: متعدد میل بکس کی میل چیک کریں

en: Xfce Panel
ur_PK: ایکسفس پینل

en: Input the shell command to spawn, then press <Enter>
ur_PK: spawn کرنے کے لیے کمانڈ لکھیں پھر <Enter> دبائیں

en: Input the plugin label, then press <Enter>
ur_PK: پلگ ان لیبل لکھیں اور <Enter> دبائیں

en: Interval between 2 consecutive spawns
ur_PK: 2 متواتر spawns کے درمیان وقفہ

en: Could not run "%s"
ur_PK: "%s" کو نہیں چلایا جاسکتا

en: Font Selection
ur_PK: فونٹ انتخاب

note: #-#-#-#-#  20 (spacefm)  #-#-#-#-# Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("
en: _Open
ur_PK: ک_ھولیں

en: Generic Monitor
ur_PK: عام مانیٹر

en: Configuration
ur_PK: تشکیل

en: %.2f GB
ur_PK: %.2f گ.ب

en: %s/%s space left on %s (%s)
ur_PK: %s/%s جگہ باقی ہے %s (%s)

en: %s/%s space left on %s
ur_PK: %s/%s جگہ باقی ہے %s

en: %.0f MB
ur_PK: %.0f م.ب

en: could not check mountpoint %s, please check your config
ur_PK: ماؤنٹ پوائنٹ %s چیک نہیں کیا جاسکتا، اپنی config چیک کریں

en: Only %s space left on %s (%s)!
ur_PK: صرف %s جگہ %s (%s) پر باقی ہے!

en: Only %s space left on %s!
ur_PK: صرف %s جگہ %s پر باقی ہے!

note: }}} vim600: set foldmethod=marker: foldmarker={{{,}}}
en: Free Space Checker
ur_PK: خالی جگہ چیکر

en: Mount point
ur_PK: ماؤنٹ پوائنٹ

en: User Interface
ur_PK: صارف مواجہ

en: Display size
ur_PK: ڈسپلے حجم

en: Display meter
ur_PK: ڈسپلے میٹر

en: Display button
ur_PK: ڈسپلے بٹن

en: Monitor free disk space
ur_PK: خالی ڈسک جگہ کا معائنہ کریں

en: Eyes
ur_PK: آنکھیں

en: _Select a theme:
ur_PK: تھیم _منتخب کریں:

en: Eyes that spy on you
ur_PK: آنکھیں جو آپ کی جاسوسی کرتی ہیں

en: Device
ur_PK: ڈیوائس

en: Input the device name, then press <Enter>
ur_PK: ڈیوائس کا نام داخل کریں، پھر <Enter> دبائیں

en: Data collection period
ur_PK: ڈیٹا جمع کرنے کی مدت

en: Update interval (s)
ur_PK: تجدید وقفہ (س)

en: Input the label, then press <Enter>
ur_PK: لیبل داخل کریں، پھر <Enter> دبائیں

en: I/O transfer
ur_PK: I/O منتقل

en: Busy time
ur_PK: مصروف وقت

en: Percentage of time the device is busy
ur_PK: وقت فیصد برائے ڈیوائس مصروفیت

en: Input the maximum I/O transfer rate of the device, then press <Enter>
ur_PK: ڈیوائس کا زیادہ سے زیادہ I/O ٹرانسفر ریٹ لکھیں، پھر <Enter> دبائیں

en: Combine Read/Write data
ur_PK: پڑھنا/لکھنا ڈیٹا کمبائن کریں

en: Combine Read/Write data into one single monitor?
ur_PK: پڑھنا/لکھنا ڈیٹا ایک مانیٹر میں کمبائن کریں؟

en: Bar color
ur_PK: پٹی رنگ

en: Press to change color
ur_PK: رنگ بدلنے کے لیے دبائیں

en: Read bar color
ur_PK: پڑھنے کی پٹی کا رنگ

en: Write bar color
ur_PK: لکھنے کی پٹی کا رنگ

en: Bar order
ur_PK: پٹی ترتیب

en: Read-Write
ur_PK: پڑھنا-لکھنا

en: "Read" monitor first
ur_PK: "پڑھیں" مانیٹر پہلے

en: Write-Read
ur_PK: لکھنا-پڑھنا

en: "Write" monitor first
ur_PK: "لکھیں" مانیٹر پہلے

en: %s
    %s: %s (%d)
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ur_PK: %s
    %s: %s (%d)
    
    یہ مانیٹر کام نہیں کرے گأ!
    اسے ختم کریں.

en: %s: No disk extended statistics found!
    Either old kernel (< 2.4.20) or not
    compiled with CONFIG_BLK_STATS turned on.
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ur_PK: %s: کوئی extended statistics نہیں پایا گیا!
    چاہے پرانا کرنل (< 2.4.20) ہو یا نہیں
    CONFIG_BLK_STATS کو آن کرکے کمپائل کیا گیا.
    
    یہ مانیٹر کام نہیں کرے گا!
    اسے ختم کریں.

en: %s: Unknown error
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ur_PK: %s: نا معلوم  غلطی
    
    یہ مانیٹر کام نہیں کرے گا!
    اسے ختم کریں.

en: Disk Performance Monitor
ur_PK: ڈسک کارکردگی مانیٹر

en: Show disk performance
ur_PK: ڈسک کارکردگی دکھائیں

en: Dictionary
ur_PK: لغت

en: A plugin to query different dictionaries.
ur_PK: مختلف لغتوں میں تلاش کے لیے پلگ ان

note: #-#-#-#-#  21 (Xfce Apps)  #-#-#-#-# these ones we can blank
en: Ready
ur_PK: تیار

en: Look up a word
ur_PK: جملہ تلاش کریں

en: Search term
ur_PK: تلاش کی اصطلاح

en: Search the given text using a Dict server(RFC 2229)
ur_PK: لغت سرور (RFC 2229) کے استعمال سے دیا گیا متن تلاش کریں

en: Search the given text using a web-based search engine
ur_PK: دیا گیا متن ویب بیسڈ تلاش گر میں تلاش کریں

en: Check the given text with a spell checker
ur_PK: دیا گئے متن کی املاء کی پڑتال کریں

en: Grab the focus on the text field in the panel
ur_PK: پینل میں متن فیلڈ میں فوکس کھینچیں

en: Start stand-alone application even if the panel plugin is loaded
ur_PK: تنہا اطلاقیہ چلائیں چاہے پینل کا پلگ ان لوڈ ہو

en: Grabs the PRIMARY selection content and uses it as search text
ur_PK: پرائمری انتخاب مواد پکڑیں اور انہیں بطور تلاش کا متن استعمال کریں

en: Show version information
ur_PK: ورژن کی معلومات دکھائیں

en: Dictionary Client
ur_PK: لغت کلائنٹ

en: A client program to query different dictionaries.
ur_PK: مختلف لغتوں میں تلاش کے لیے ایک کلائینٹ پروگرام.

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
ur_PK[0]: %d تجویز ملی ہے.
ur_PK[1]: %d تجاویز ملی ہیں.

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
ur_PK: چلانے کے دوران غلطی "%s" (%s).

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
ur_PK: براہ مہربانی املاء کی پڑتال کی کمانڈ ترجیحات کے ڈائیلاگ میں مرتب کریں.

en: Invalid input
ur_PK: ناموزوں ماداخل (ان پٹ)

en: Process failed (%s)
ur_PK: عمل کاری ناکام (%s)

en: Finished
ur_PK: تکمیل یافتہ

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
ur_PK: تلاش کا ربط خالی ہے. اپنی ترجیحات چیک کریں.

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
ur_PK: براؤزر نہیں کھل سکتا. اپنی ترجیحات چیک کریں.

en: Invalid non-UTF8 input
ur_PK: ناموزوں non-UTF8 ماداخل (ان پٹ)

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
ur_PK: تلاش "%s" بہ استعمال "%s"

en: Could not connect to server.
ur_PK: سرور سے رابطہ نہیں ہوسکا.

en: The server is not ready.
ur_PK: سرور تیار نہیں.

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
ur_PK: نا موزوں لغت متعین کی گئی ہے. اپنی ترجیحات چیک کریں.

en: No matches could be found for "%s".
ur_PK: "%s" کا کوئی بھی میچ نہیں پایا گیا.

en: %d definition found. | %d definitions found.
ur_PK[0]: %d اصطلاح ملی ہے.
ur_PK[1]: %d اصطلاحات ملی ہیں.

en: Querying %s...
ur_PK: دیکھا جارہا ہے %s...

en: Server Information for "%s"
ur_PK: سرور معلومات برائے "%s"

en: The server doesn't offer any databases.
ur_PK: سرور کوئی ڈیٹا بیس پیش نہیں کرتا.

en: About
ur_PK: بابت

en: Search with:
ur_PK: تلاش بمع:

en: _Dictionary Server
ur_PK: _لغت سرور

en: _Web Service
ur_PK: _ویب سروس

en: _Spell Checker
ur_PK: _املاء کی پڑتال

en: Xfce4 Dictionary
ur_PK: ایکسفس 4 لغت

en: dict.leo.org - German <-> Italian
ur_PK: dict.leo.org - جرمن <-> اطالوی

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
ur_PK: dict.leo.org - جرمن <-> چینی

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
ur_PK: وکیپیڈیا، مفت انسائیکلوپیڈیا (انگریزی)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
ur_PK: وکشنری، مفت لغت (انگریزی)

en: Merriam-Webster Online Dictionary
ur_PK: میریم-ویبسٹر آن لائن لغت

en: You have chosen an invalid dictionary.
ur_PK: آپ نے غلط لغت منتخب کی ہے.

en: <b>Default search method:</b>
ur_PK: <b>طے شدہ تلاش میتھڈ:</b>

en: Dictionary Server
ur_PK: لغت سرور

en: Web Service
ur_PK: ویب سروس

en: Spell Checker
ur_PK: املاء پڑتال کار

en: Last used method
ur_PK: آخری استعمال کردہ میتھڈ

en: <b>Colors:</b>
ur_PK: <b>رنگ:</b>

en: <b>Panel Text Field:</b>
ur_PK: <b>پینل متن فیلڈ:</b>

en: Show text field in the panel
ur_PK: متن فیلڈ پینل میں ظاہر کریں

note: panel entry size
en: Text field size:
ur_PK: متن فیلڈ حجم:

note: server address
en: Server:
ur_PK: سرور:

note: server port
en: Server Port:
ur_PK: سرور پورٹ:

note: dictionary
en: Dictionary:
ur_PK: لغت:

en: * (use all)
ur_PK: * (سب استعمال کریں)

en: ! (use all, stop after first match)
ur_PK: ! (سب  استعمال کریں، پہلے میچ کے بعد روک دیں)

en: <b>Web search URL:</b>
ur_PK: <b>ویب تلاش ربط:</b>

en: Spell Check Program:
ur_PK: املاء کی پڑتال کا پروگرام:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
ur_PK: <i>املاء کی پڑتال کا پروگرام 'enchant'، 'aspell'، 'ispell' یا کوئی بھی دیگر پروگرام ہوسکتا ہے جو ispell کمانڈ سے موافقت رکھتا ہو.
    آئکن یہ دکھاتی ہے کہ کیا داخل کی گئی کمانڈ موجود ہے یا نہیں.<i>

en: Invalid format
ur_PK: ناموزوں فارمیٹ

en: Date, then time
ur_PK: تاریخ پھر وقت

en: Time, then date
ur_PK: وقت پھر تاریخ

en: Date only
ur_PK: صرف تاریخ

en: Time only
ur_PK: صرف وقت

en: Select font
ur_PK: فونٹ منتخب کریں

note: Format label format label
en: Format:
ur_PK: فارمیٹ:

en: The date will appear in a tooltip.
ur_PK: تاریخ ٹول ٹِپ میں دکھائی جائے گی.

note: font label
en: Font:
ur_PK: فونٹ:

note: #-#-#-#-#  25 (Xfce Panel Plugins)  #-#-#-#-# * time frame
en: Time
ur_PK: وقت

en: The time will appear in a tooltip.
ur_PK: وقت ٹول ٹپ میں دکھایا جائے گا.

en: DateTime
ur_PK: تاریخ وقت

en: Date and Time plugin with a simple calendar
ur_PK: تاریخ اور وقت پلگ ان بمع سادہ کیلینڈر

en: Graphical representation of the CPU load
ur_PK: گریفکل نمائندہ برائے CPU لوڈ

en: Use non-linear time-scale
ur_PK: غیر-لائنر وقت-قیاس

en: Show frame
ur_PK: فریم دکھائیں

en: Color 1:
ur_PK: رنگ 1:

en: Color 2:
ur_PK: رنگ 2:

en: Color 3:
ur_PK: رنگ 3:

en: Fastest (~250ms)
ur_PK: تیز تر (~250ms)

en: Fast (~500ms)
ur_PK: تیز (~500ms)

en: Normal (~750ms)
ur_PK: سادہ (~750ms)

en: Slow (~1s)
ur_PK: آہستہ (~1s)

en: Update Interval:
ur_PK: تجدید وقفہ:

en: All
ur_PK: تمام

en: Width:
ur_PK: چوڑائی:

en: Height:
ur_PK: اونچائی:

en: Associated command:
ur_PK: متعلقہ کمانڈ:

en: LED
ur_PK: ایل ای ڈی

en: No history
ur_PK: محفوظات نہیں

en: Mode:
ur_PK: موڈ:

en: Gradient
ur_PK: گریڈیئنٹ

en: Fire
ur_PK: آگ

en: Color mode:
ur_PK: رنگ موڈ:

en: CPU Graph
ur_PK: سی پی یو گراف

en: Clipman
ur_PK: کلپ مین

en: Clipboard manager
ur_PK: کلپ بورڈ منیجر

en: Edit with Gimp
ur_PK: گمپ سے مدون کریں

en: View with Ristretto
ur_PK: ریسٹریٹو کے ذریعہ دیکھیں

en: Bugz
ur_PK: بگز

en: Xfce Bug
ur_PK: ایکسفس بگ

en: GNOME Bug
ur_PK: گنوم بگ

en: Long URL
ur_PK: طویل ربط

en: Shrink the URL
ur_PK: روابط مختصر کریں

en: Edit Action
ur_PK: حرکت مدون کریں

en: You can use the substitution parameters "\1", "\2" and so on in the commands. The parameter "\0" represents the complete text. If you don't know regular expressions, have a look at the documentation of Clipman that has an introdution for them.
ur_PK: آپ کمانڈ میں متبادل پیرامیٹر "\1", "\2" استعمال کر سکتے ہیں. پیرامیٹر "\0" مکمل متن کی نمائندگی کرتا ہے. اگر آپ عمومی تاثرات کے بارے میں نہیں جانتے، تو کلپ مین کی دستاویزات کا مطالعہ کریں جہاں ان کا تعارف پیش کیا گیا ہے.

en: Pattern:
ur_PK: نقش:

en: Activate only on manual copy
ur_PK: صرف ایک دستی کاپی فعال کریں

en: By default the action is triggerred by a selection, check this option to trigger the action only when you make a manual copy
ur_PK: طے شدہ طور پر حرکت انتخاب کے ذریعے ٹریگر ہوتی ہے، یہ اختیار منتخب کریں تاکہ حرکت کو ٹریگر کیا جاسکے صرف جب آپ مینول کاپی بنانا چاہتے ہوں

en: <b>Action</b>
ur_PK: <b>حرکت</b>

en: <b>Commands</b>
ur_PK: <b>کمانڈز</b>

en: Sync _selections
ur_PK: Sync _انتخاب

en: If checked, the selections will be synced with the default clipboard in a way that you can paste what you select
ur_PK: اگر منتخب کیا گیا، انتخاب طے شدہ کلپ بورڈ سے اس طرح ہم آہنگ ہوگا کہ آپ وہی پیسٹ کر سکیں گے جو آپ منتخب کریں گے

en: <b>Behavior</b>
ur_PK: <b>سلوک</b>

en: Save on _quit
ur_PK: _برخاست پر محفوظ کریں

en: If checked, this option will restore the history on every new Xfce session
ur_PK: اگر منتخب کیا گیا تو یہ اختیار ایکسفس کی ہر نشست پر محفوظات بحال کردے گا

en: If checked, this option allows to store one image inside the history
ur_PK: اگر منتخب کیا گیا تو یہ اختیار اس بات کی اجازت دیتا ہے کہ محفوظات میں ایک تصویر محفوظ کی جاسکے

en: If checked, the selections won't affect the history except the manual copies
ur_PK: اگر منتخب کیا گیا، انتخاب محفوظات پر اثر نداز نہیں ہوگا ماسوائے دستی کاپیوں کے

en: Size of the _history:
ur_PK: _محفوظات کا حجم:

en: <b>History</b>
ur_PK: <b>محفوظات</b>

en: Unable to execute the command "%s"
    
    %s
ur_PK: کمانڈ نہیں چلائی جاسکتی "%s"
    
    %s

en: Are you sure you want to clear the history?
ur_PK: کیا آپ واقعی محفوظات صاف کرنا چاہتے ہیں؟

note: Insert empty menu item
en: Clipboard is empty
ur_PK: کلپ بورڈ خالی ہے

en: Clipboard Manager for Xfce
ur_PK: کلپ بورڈ منیجر برائے ایکسفس

en: Unable to open the settings dialog
ur_PK: ترتیبات ڈائیلاگ نہیں کھولا جاسکتا

en: (Charging from AC)
ur_PK: (چارجر سے چارجنگ جاری ہے)

en: (AC on-line)
ur_PK: (چارجر لگا ہوا ہے)

en: %d%% (%02d:%02d) remaining
ur_PK: %d%% (%02d:%02d) باقی ہے

en: %02d:%02d remaining
ur_PK: %02d:%02d باقی ہے

en: %d%% remaining
ur_PK: %d%% باقی ہے

en: AC off-line
ur_PK: چارجر لگا ہوا نہیں ہے

en: WARNING: Your battery has reached critical status. You should plug in or shutdown your computer now to avoid possible data loss.
ur_PK: انتباہ: آپ کی بیٹری خطرناک حد تک پہنچ گئی ہے. فوری طور پر چارج کریں یا کمپیوٹر بند کردیں تاکہ ڈیٹا کے کسی قسم کے نقصان سے بچا جاسکے.

en: WARNING: Your battery is running low. You should consider plugging in or shutting down your computer soon to avoid possible data loss.
ur_PK: انتباہ: آپ کی بیٹری کم ہوگئی ہے. اسے فوری طور پر چارج کریں یا جلد ہی اپنا کمپیوٹر بند کردیں تاکہ کسی قسم کے ڈیٹا کے نقصان سے بچا جاسکے.

en: Select file
ur_PK: فائل منتخب کریں

en: Select command
ur_PK: کمانڈ منتخب کریں

en: Battery Monitor
ur_PK: بیٹری مانیٹر

en: Low percentage:
ur_PK: کم فیصد:

en: Low battery action:
ur_PK: کم بیٹری حرکت:

en: Do nothing
ur_PK: کچھ نہ کریں

en: Display a warning message
ur_PK: انتباہی پیغام دکھائیں

en: Run command
ur_PK: کمانڈ چلائیں

en: Run command in terminal
ur_PK: کمانڈ ٹرمنل میں چلائیں

en: Critical percentage:
ur_PK: خطرناک فیصد:

en: Critical battery action:
ur_PK: خطرناک بیٹری حرکت:

en: Display label
ur_PK: لیبل دکھائیں

en: Display percentage
ur_PK: فیصد دکھائیں

en: Display time
ur_PK: وقت دکھائیں

en: Display power
ur_PK: پاور دکھائیں

en: Hide time/percentage when full
ur_PK: فُل ہونے پر وقت/فیصد مت دکھائیں

en: Display percentage in tooltip
ur_PK: فیصد ٹول ٹپ میں دکھائیں

en: Display time remaining in tooltip
ur_PK: بقیہ وقت ٹول ٹپ میں دکھائیں

en: Show and monitor the battery status
ur_PK: ظاہر کریں اور بیٹری کی حالت دیکھتے رہیں

en: Flushing cache...
ur_PK: کیشے اڑایا جارہا ہے...

en: Adding files to the composition
ur_PK: فائلیں کمپوزیشن میں شامل کی جارہی ہیں

en: Burning device
ur_PK: برننگ ڈیوائس

en: Options
ur_PK: اختیارات

en: E_ject disk
ur_PK: ڈسک _نکالیں

en: _Blank
ur_PK: _خالی

en: Blanking disc...
ur_PK: ڈسک خالی کی جارہی ہے...

en: Failure
ur_PK: ناکامی

en: Burn Composition
ur_PK: کمپوزیشن برن کریں

en: _Dummy write
ur_PK: _ڈمی لکھیں

en: Burn_Free
ur_PK: برن_فری

note: create ISO ?
en: Only create _ISO
ur_PK: صرف ISO _بنائیں

en: _Burn Composition
ur_PK: _کمپوزیشن برن کریں

en: Could not create destination ISO file: %s
ur_PK: سمت ISO فائل نہیں بنائی جاسکتی: %s

en: Writing ISO...
ur_PK: آئی ایس او لکھا جارہا ہے

en: An error occured while writing ISO: %s
ur_PK: آئی ایس او لکھتے ہوئے غلطی سرزرد ہوئی ہے: %s

note: file
en: Image to burn
ur_PK: امیج برائے برن

en: All files
ur_PK: تمام فائلیں

en: ISO images
ur_PK: ISO امیج

en: _Burn image
ur_PK: _امیج برن کریں

en: Burning image...
ur_PK: امیج برن کیا جارہا ہے...

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead)
ur_PK: لکھنے کے اس موڈ میں متعدد نشست ڈسک میں ڈیٹا شامل نہیں کیا جاسکتا (اس کے بجائے TAO کا استعمال کریں)

en: Copy data CD
ur_PK: ڈیٹا سی ڈی کاپی کریں

en: CD Reader device
ur_PK: سی ڈی ریڈر ڈیوائس

en: On the _fly
ur_PK: آن دی _فلائی

en: _Copy CD
ur_PK: سی ڈی _کاپی کریں

en: Writing CD...
ur_PK: سی ڈی لکھی جارہی ہے...

en: Reading CD...
ur_PK: سی ڈی پڑھی جارہی ہے...

en: Copy data DVD
ur_PK: ڈیٹا سی ڈی کاپی کریں

en: DVD Reader device
ur_PK: ڈی وی ڈی ریڈر ڈیوائس

en: _Copy DVD
ur_PK: ڈی وی ڈی _کاپی کریں

en: Create ISO from CD
ur_PK: سی ڈی سے آئی ایس او بنائیں

en: Add the selected file(s) to the composition
ur_PK: منتخب کردہ فائلیں کمپوزیشن میں شامل کریں

en: Create directory
ur_PK: ڈائریکٹری بنائیں

en: Add a new directory to the composition
ur_PK: کمپوزیشن میں نئی ڈائریکٹری بنائیں

en: Remove the selected file(s) from the composition
ur_PK: کمپوزیشن سے منتخب کردہ فائلیں حذف کریں

en: Clear the content of the composition
ur_PK: کمپوزیشن کا مواد صاف کریں

note: #-#-#-#-#  21 (Xfce Apps)  #-#-#-#-# {"import-session", "xfburn-import-session", N_("Import"), NULL, N_("Import existing session"),},
en: Rename
ur_PK: نام بدلیں

en: Volume name :
ur_PK: والیم کا نام:

en: Local Path
ur_PK: لوکل پاتھ

en: New directory
ur_PK: نئی ڈائریکٹری

en: Show writers only
ur_PK: صرف رائٹر دکھائیں

en: Show speed selection
ur_PK: رفتار انتخاب دکھائیں

en: Show speed selection combo
ur_PK: رفتار انتخاب کومبو دکھائیں

en: Show mode selection
ur_PK: موڈ انتخاب دکھائیں

en: Show mode selection combo
ur_PK: موڈ انتخاب کومبو دکھائیں

en: _Speed:
ur_PK: _رفتار:

en: Write _mode:
ur_PK: لکھنے کا _موڈ:

en: Auto
ur_PK: خودکار

note: #-#-#-#-#  21 (Xfce Apps)  #-#-#-#-# globals
en: Folder
ur_PK: فولڈر

en: Filesystem
ur_PK: فائل سسٹم

note: load the user's home dir
en: %s's home
ur_PK: %s کا گھر

en: Xfburn
ur_PK: ایکس ایف برن

note: {"load-composition", GTK_STOCK_OPEN, N_("Load composition"), NULL, N_("Load composition"), G_CALLBACK (action_load),}, {"save-composition", GTK_STOCK_SAVE, N_("Save composition"), NULL, N_("Save G_CALLBACK (action_save),}, {"save-composition-as", GTK_STOCK_SAVE_AS, N_("Save composition as..."), NULL
en: Close composition
ur_PK: کمپوزیشن بند کریں

en: Quit Xfburn
ur_PK: ایکس ایف برن کو بند کریں

en: Prefere_nces
ur_PK: تر_جیحات

en: Show preferences dialog
ur_PK: ترجیحات کا ڈائیلاگ کھولیں

en: Refresh file list
ur_PK: فائل کی فہرست تازہ کریں

en: Display information about Xfburn
ur_PK: ایکس ایف برن کے بارے میں معلومات دیکھیں

en: Blank CD-RW
ur_PK: خالی CD-RW

en: Copy Data CD
ur_PK: ڈیٹا سی ڈی کاپی کریں

note: {"copy-dvd", "xfburn-data-copy", N_("Copy DVD"), NULL, N_("Copy DVD"), G_CALLBACK (action_copy_dvd),},
en: Burn DVD Image
ur_PK: ڈی وی ڈی امیج برن کریں

en: Show file browser
ur_PK: فائل براؤزر دکھائیں

en: Show/hide the file browser
ur_PK: فائل براؤزر ظاہر/پوشیدہ کریں

en: Show toolbar
ur_PK: اوزار پٹی دکھائیں

en: Another cd burning GUI
ur_PK: دیگر سی ڈی برننگ مواجہ

en: The text of the label
ur_PK: لیبل کا متن

en: Burning composition...
ur_PK: کمپوزیشن برن کی جارہی ہے...

en: no info
ur_PK: کوئی معلومات نہیں

en: Writing Lead-In...
ur_PK: لیڈ-ان لکھا جارہا ہے...

en: Writing Lead-Out...
ur_PK: لیڈ-آؤٹ لکھا جارہا ہے...

en: Writing pregap...
ur_PK: پری گیب لکھا جارہا ہے...

en: Closing track...
ur_PK: ٹریک بند کیا جارہا ہے...

en: Closing session...
ur_PK: نشست بند کی جارہی ہے...

en: Tune how Xfburn behaves
ur_PK: ایکس ایف برن کا سلوک مرتب کریں

en: Temporary directory
ur_PK: ٹمپریری ڈائریکٹری

en: _Clean temporary directory on exit
ur_PK: برخاست کرنے پر ٹمپریری _ڈائریکٹری صاف کریں

en: File browser
ur_PK: فائل براؤزر

en: Show human_readable filesizes
ur_PK: انسان کے _پڑھنے کے قابل فائل حجم دکھائیں

en: Devices
ur_PK: ڈیوائسیں

en: Detected devices
ur_PK: دریافت شدہ ڈیواسیں

en: Node
ur_PK: گرہ

en: Write CD-R
ur_PK: CD-R لکھیں

en: Write CD-RW
ur_PK: CD-RW لکھیں

en: Write DVD-R
ur_PK: DVD-R لکھیں

en: Write DVD-RAM
ur_PK: DVD-RAM لکھیں

en: Sc_an for devices
ur_PK: ڈوائیسس کے لیے _سکین کریں

en: Initializing...
ur_PK: تیاری...

en: Estimated writing speed:
ur_PK: اندازاً لکھنے کی رفتار:

en: FIFO buffer:
ur_PK: فیفو بفر:

en: Device buffer:
ur_PK: ڈیوائس بفر:

en: Failed
ur_PK: ناکام

en: Cancelled
ur_PK: ملتوی شدہ

en: Completed
ur_PK: مکمل شدہ

en: Filename
ur_PK: فائل کا نام

en: CD and DVD burning application
ur_PK: سی ڈی اور ڈی وی ڈی برننگ اطلاقیہ

en: File Manager
ur_PK: فائل منیجر

en: _Command:
ur_PK: _کمانڈ:

en: _Browse
ur_PK: _انتخاب

en: Opened in Terminal
ur_PK: ٹرمنل میں چلائیں

en: File Properties
ur_PK: فائل کی خصوصیات

en: <b>_Owner:</b>
ur_PK: <b>_مالک:</b>

en: <b>_Group:</b>
ur_PK: <b>_گروپ:</b>

en: <b>Owner:</b>
ur_PK: <b>مالک:</b>

en: <b>Group:</b>
ur_PK: <b>گروپ:</b>

en: Read
ur_PK: پڑھیں

en: Write
ur_PK: لکھیں

en: Execute
ur_PK: اطلاق

en: Set UID
ur_PK: مرتب UID

en: Set GID
ur_PK: مرتب GID

en: Sticky
ur_PK: چسپاں

en: _Permissions
ur_PK: _اجازتیں

en: Bytes
ur_PK: بائٹس

en: Find Files
ur_PK: فائلیں تلاش کریں

en: Case Sensitive
ur_PK: حساس

en: Video Files (avi, mpg,...)
ur_PK: ویڈیو فائلیں (avi, mpg,...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
ur_PK: صوتی فائلیں (mp3, ogg,...)

en: Image Files (jpg, png,...)
ur_PK: تصاویر فائلیں (jpg, png,...)

en: Plain Text Files
ur_PK: سادہ متن فائلیں

en: All Files and Folders
ur_PK: تمام فائلیں اور فولڈر

en: <b>File Types to Search</b>
ur_PK: <b>تلاش کے لیے فائلوں کی نوعیت</b>

en: <b>Places to Search</b>
ur_PK: <b>مقامات برائے تلاش</b>

en: File Contains:
ur_PK: فائل میں شامل ہے:

en: Use Regular Expression
ur_PK: عام تاثر استعمال کریں

en: <b>File Content</b>
ur_PK: <b>فائل کا مواد</b>

en: Content
ur_PK: مواد

en: Greater Than:
ur_PK: بڑی ہو:

en: Smaller Than:
ur_PK: چھوٹی ہو:

en: <b>File Size</b>
ur_PK: <b>فائل کا حجم</b>

en: <b>Last Modified</b>
ur_PK: <b>آخری تبدیلی</b>

en: Size & Date
ur_PK: حجم اور تاریخ

en: <b>Search Result:</b>
ur_PK: <b>تلاش کا نتیجہ:</b>

en: Search Again
ur_PK: دوبارہ تلاش کریں

en: Go to folder
ur_PK: منتقل تا فولڈر

en: Bookmarks:
ur_PK: پسندیدہ:

en: Always show the tab bar
ur_PK: ٹیب پٹی ہمیشہ ظاہر رکھیں

en: I_nterface
ur_PK: _مواجہ

en: Wallpaper:
ur_PK: وال پیپر:

en: Please select an image file
ur_PK: تصویر منتخب کریں

en: Text:
ur_PK: متن:

en: Shadow:
ur_PK: سایہ:

en: _Desktop
ur_PK: _ڈیسک ٹاپ

en: _Volume Management
ur_PK: _والیم ادارت

en: Terminal:
ur_PK: ٹرمنل:

en: _Advanced
ur_PK: _اعلی

en: File doesn't exist
ur_PK: فائل وجود نہیں رکھتی

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
ur_PK: غلطی: FAM سے اتصال قائم نہیں کیا جاسکا.
    
    کیا آپ کے پاس "FAM" اور "Gamin" نصب ہیں اور چل رہے ہیں؟

en: Don't know how to open the file
ur_PK: نہیں معلوم کہ فائل کیسے کھولی جائے

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
ur_PK: فائل نہیں کھولی جاسکتی:
    "%s"
    %s

en: Started
ur_PK: شروع کردہ

en: Current
ur_PK: حالیہ

en: Permission
ur_PK: اجازہ

en: Owner
ur_PK: مالک

en: Modified
ur_PK: تبدیل شدہ

en: Home
ur_PK: گھر

en: Back
ur_PK: پیچھے

en: Forward
ur_PK: آگے

en: New Tab
ur_PK: نیا ٹیب

en: _Folder
ur_PK: _فولڈر

en: Cu_t
ur_PK: _کٹ

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
ur_PK: _پسندیدہ

en: _Add
ur_PK: _شامل کریں

note: Properties
en: _Properties
ur_PK: _خصوصیات

en: _Restore
ur_PK: ری _سٹور

en: New _Window
ur_PK: نئی ونڈ_و

en: _Tool
ur_PK: _اوزار

en: _Ascending
ur_PK: ترتیبِ صعودی

en: E_xecute
ur_PK: _چلائیں

en: _Extract
ur_PK: _نکالیں

en: Extract _To
ur_PK: ک_ھولیں تا

[ctx: New|]
en: _Bookmark
ur_PK: _پسندیدہ

en: _Archive
ur_PK: _محفوظہ

en: _Home
ur_PK: _گھر

en: _Tree
ur_PK: _شجری

en: _Descending
ur_PK: ترتیبِ نزولی

en: _Rename
ur_PK: نام _بدلیں

en: _Delete
ur_PK: _حذف

en: _Invert Selection
ur_PK: انتخاب منعکس کریں

en: _Toolbar
ur_PK: _اوزار پٹی

en: _Icons
ur_PK: _آئکن

en: Unable to mount device
ur_PK: ڈیوائس ماؤنٹ نہیں ہوسکی

en: Unable to unmount device
ur_PK: ڈیوائس ان ماؤنٹ نہیں ہوسکی

en: Unable to eject device
ur_PK: ڈیوائس نہیں نکالی جاسکی

en: _Eject
ur_PK: _نکالیں

en: Move:
ur_PK: منتقل:

en: Copy:
ur_PK: کاپی:

en: Delete:
ur_PK: حذف:

en: Link:
ur_PK: ربط:

en: Moving...
ur_PK: فائلیں منتقل کی جارہی ہیں...

en: Copying...
ur_PK: فائلیں کاپی کی جارہی ہیں...

en: Deleting...
ur_PK: فائلیں حذف کی جارہی ہیں...

en: Linking...
ur_PK: ربط کاری...

en: To:
ur_PK: تا:

en: Overwrite All
ur_PK: سب پر لکھیں

en: Skip All
ur_PK: نظر انداز تمام

en: _Overwrite
ur_PK: ا_وپر لکھیں

en: _Skip
ur_PK: ن_ظر انداز

en: Archive
ur_PK: محفوظہ

en: 
    Complete!
ur_PK: 
    مکمل!

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
ur_PK: فولڈر

en: New Folder
ur_PK: نیا فولڈر

en: New File
ur_PK: نئی فائل

note: #-#-#-#-#  20 (spacefm)  #-#-#-#-# The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed. #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
ur_PK: حساب لگایا جارہا ہے...

en: Invalid User
ur_PK: غلط صارف

en: Invalid Group
ur_PK: ناموزوں گروپ

en: Command not found
ur_PK: کمانڈ نہیں پائی گئی

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
ur_PK: سمت ڈائریکٹری "%1$s" مصدر "%2$s" میں ہے

en: %s Volume
ur_PK: والیم %s

en: %s/%s Drive
ur_PK: %s/%s ڈرائیو

en: %s Drive
ur_PK: %s ڈرائیو

en: Floppy Drive
ur_PK: فلاپی ڈرائیو

en: Compact Flash Drive
ur_PK: کومپیکٹ فلیش ڈرائیو

en: Memory Stick Drive
ur_PK: میموری سٹک ڈرائیو

en: Smart Media Drive
ur_PK: سمارٹ میڈیا ڈرائیو

en: SD/MMC Drive
ur_PK: SD/MMC ڈرائیو

en: Zip Drive
ur_PK: رِپ ڈرائیو

en: Jaz Drive
ur_PK: جیز ڈرائیو

en: Pen Drive
ur_PK: پِن ڈرائیو

en: %s %s Music Player
ur_PK: %s %s موسیقی پلیئر

en: %s %s Digital Camera
ur_PK: %s %s رقمی کیمرا

en: Drive
ur_PK: ڈرائیو

en: External %s
ur_PK: خارجی %s

en: CD-ROM Disc
ur_PK: سی ڈی روم ڈسک

en: Blank CD-R Disc
ur_PK: خالی CD-R ڈسک

en: CD-R Disc
ur_PK: CD-R ڈسک

en: Blank CD-RW Disc
ur_PK: خالی CD-RW ڈسک

en: CD-RW Disc
ur_PK: CD-RW ڈسک

en: DVD-ROM Disc
ur_PK: DVD-ROM ڈسک

en: Blank DVD-RAM Disc
ur_PK: خالی DVD-RAM ڈسک

en: DVD-RAM Disc
ur_PK: DVD-RAM ڈسک

en: Blank DVD-R Disc
ur_PK: خالی DVD-R ڈسک

en: DVD-R Disc
ur_PK: DVD-R ڈسک

en: Blank DVD-RW Disc
ur_PK: خالی DVD-RW ڈسک

en: DVD-RW Disc
ur_PK: DVD-RW ڈسک

en: Blank DVD+R Disc
ur_PK: خالی DVD+R ڈسک

en: DVD+R Disc
ur_PK: DVD+R ڈسک

en: Blank DVD+RW Disc
ur_PK: خالی DVD+RW ڈسک

en: DVD+RW Disc
ur_PK: DVD+RW ڈسک

en: Audio Disc
ur_PK: آڈیو ڈسک

en: %s Removable Volume
ur_PK: %s قابلِ فصل والیم

en: Volume
ur_PK: والیم

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
ur_PK: اتصال HAL ڈائمن سے نہیں ہوسکا: %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
ur_PK: دی گئی ڈیوائس "%s" کوئی والیم یا ڈرائیو نہیں ہے

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
ur_PK: ڈیوائس "%s" فائل سسٹم کی ڈیوائس ٹیبل میں نہیں پائی گئی

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
ur_PK: آپ کے پاس والیم "%s" کو ماؤنٹ کرنے کا استحقاق نہیں ہے

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
ur_PK: آپ کے پاس والیم "%s" کو ان ماؤنٹ کرنے کا استحقاق نہیں ہے

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
ur_PK: آپ کے پاس والیم "%s" کو نکالنے کا استحقاق نہیں ہے

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
ur_PK: والیم "%s" کو ماؤنٹ کرنے کی کوشش میں ناموزوں آپشن دیا گیا

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
ur_PK: والیم "%s" فائل سسٹم <i>%s</i> استعمال کرتا ہے جس کی آپ کے نظام میں معاونت نہیں ہے

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
ur_PK: کوئی اطلاقیہ والیم "%s" کو ان ماؤنٹ ہونے سے روک رہا ہے

en: The volume "%s" is not mounted
ur_PK: والیم "%s" ماؤنٹ نہیں کیا گیا

en: Error <i>%s</i>
ur_PK: غلطی <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
ur_PK: ممکنہ طور پر والیم "%s" کمانڈ لائن سے ماؤنٹ کیا گیا ہے

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
ur_PK: خالی سیڈیاں ماؤنٹ نہیں کی جاسکتیں، آڈیو یا کوئی ڈیٹا ریکارڈ کرنے کے لیے کوئی سی ڈی ریکارڈنگ اطلاقیہ استعمال کریں

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
ur_PK: آڈیو سیڈیاں ماؤنٹ نہیں کی جاسکتیں، آڈیو سی ڈی کو چلانے کے لیے کوئی آڈیو پلیئر استعمال کریں

en: Open Containing _Folder
ur_PK: حامل کردہ _فولڈر کھولیں

en: Select a folder
ur_PK: منتخب تمام

en: Browse...
ur_PK: انتخاب...

en: Last Modified
ur_PK: آخری تبدیلی

en: MIME Type
ur_PK: MIME قسم

en: Enable
ur_PK: فعال کریں

en: Hide
ur_PK: چھپائیں

en: Colors
ur_PK: رنگ

en: Color of contact tags
ur_PK: رابطے کے ٹیگ کا رنگ

en: Color of links
ur_PK: روابط کے رنگ

en: Font size
ur_PK: فونٹ حجم

en: Name font size
ur_PK: فونٹ حجم نام

en: Item font size
ur_PK: عنصر کا فونٹ حجم

en: Photo size
ur_PK: تصویر کا حجم

en: Small
ur_PK: چھوٹا

en: Large
ur_PK: بڑا

en: Hide group column
ur_PK: گروپ کالم چھپائیں

en: Age
ur_PK: عمر

en: Birthday date
ur_PK: سالگرہ تاریخ

en: Zodiac sign
ur_PK: علاقہ بروج کی علامت

en: Contacts
ur_PK: رابطے

en: Miscellaneous
ur_PK: متفرق

en: Groups
ur_PK: گروپ

en: Visible columns in birthday browser
ur_PK: سالگرہ براؤزر میں مرئی کالم

en: Algorithm
ur_PK: الگورتھم

en: Hashing
ur_PK: ہیشنگ

en: Compression
ur_PK: دباؤ

en: Ratio
ur_PK: قدر

en: Fast
ur_PK: تیز

en: Good
ur_PK: اچھا

en: Best
ur_PK: بہترین

en: Category
ur_PK: زمرہ

en: Last changes
ur_PK: آخری تبدیلیاں

en: Created
ur_PK: بنایا گیا

en: Remember the last selected category
ur_PK: آخری منتخب کردہ زمرے کو یاد رکھیں

en: Use system format for date and time
ur_PK: تاریخ اور وقت کے لیے نظام کی ہیئت استعمال کریں

en: Notes
ur_PK: نوٹس

en: Encryption
ur_PK: رمز نگاری

en: Visible columns
ur_PK: مرئی کالم

en: Categories
ur_PK: زمرے

en: Notes options
ur_PK: نوٹس اختیارات

en: Jump to date
ur_PK: تاریخ پر جائیں

en: Day
ur_PK: دن

en: Month
ur_PK: مہینہ

en: Year
ur_PK: سال

en: Select a font...
ur_PK: فونٹ منتخب کریں...

en: All items
ur_PK: تمام عناصر

note: #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# allocate the question dialog
en: Question
ur_PK: سوال

en: Information
ur_PK: معلومات

en: Selected file exist! Overwrite?
ur_PK: منتخب کردہ فائل پہلے ہی موجود ہے! کیا اس کے اوپر لکھ دیا جائے؟

en: Selected contact will be removed.
ur_PK: منتخب کردہ رابطہ حذف کردیا جائے گا.

en: No date
ur_PK: بلا تاریخ

en: Select photo
ur_PK: تصویر منتخب کریں

en: Address
ur_PK: پتہ

en: Postcode
ur_PK: پوسٹ کوڈ

en: City
ur_PK: شہر

en: Country
ur_PK: مُلک

en: Edit contact
ur_PK: رابطہ مدون کریں

en: Add contact
ur_PK: رابطہ شامل کریں

en: Personal
ur_PK: ذاتی

en: Group
ur_PK: گروپ

en: Work
ur_PK: کام

en: Phones
ur_PK: فون

en: Internet
ur_PK: انٹرنیٹ

en: Additional info
ur_PK: اضافی معلومات

en: no entries
ur_PK: کوئی اندارجات نہیں

en: entry | entries
ur_PK[0]: اندراج
ur_PK[1]: اندراجات

en: Calendar notes
ur_PK: تقویم نوٹس

en: Filter
ur_PK: فلٹر

en: Current month
ur_PK: حالیہ ماہ

en: Selected month
ur_PK: منتخب کردہ ماہ

en: Current year
ur_PK: حالیہ سال

en: Selected year
ur_PK: منتخب کردہ سال

en: Selected month and year
ur_PK: ماہ اور سال منتخب کریں

en: All notes
ur_PK: تمام نوٹس

en: Case sensitive
ur_PK: حساس

en: Strikethrough past day notes
ur_PK: گزشتہ دن اور نوٹس خط مقطوع کریں

en: Note
ur_PK: نوٹ

en: Rat
ur_PK: چوہا

en: Ox
ur_PK: بیل

en: Tiger
ur_PK: شیر

en: Hare
ur_PK: خرگوش

en: Dragon
ur_PK: اژدہا

en: Snake
ur_PK: سانپ

en: Horse
ur_PK: گھوڑا

en: Sheep
ur_PK: بھیڑ

en: Monkey
ur_PK: بندر

en: Fowl
ur_PK: پرندہ

en: Dog
ur_PK: کُتا

en: Pig
ur_PK: خنزیر

en: Aquarius
ur_PK: برج دلو

en: Pisces
ur_PK: برج حوت

en: Aries
ur_PK: برج حمل

en: Taurus
ur_PK: برج ثور

en: Gemini
ur_PK: برج جوزا

en: Cancer
ur_PK: برج سرطان

en: Leo
ur_PK: برج اسد

en: Virgo
ur_PK: برج عذراء

en: Libra
ur_PK: برج میزان

en: Scorpio
ur_PK: برج عقرب

en: Sagittarius
ur_PK: برج قوس

en: Capricorn
ur_PK: برج جدی

en: Osmo has to be restarted to take effect.
ur_PK: تبدیلیوں کی اثر پذیری کے لیے اوسمو کو دوبارہ چلانا ہوگا.

en: Tabs position
ur_PK: ٹیبز کا مقام

en: Top
ur_PK: اوپر

en: Bottom
ur_PK: نیچے

en: Disable underline in links
ur_PK: روابط میں خط کشیدگی معطل کریں

en: At least one module must be visible.
ur_PK: کم سے کم ایک ماڈیول ظاہر ہونا چاہیے.

en: Calendar
ur_PK: تقویم

en: Tasks
ur_PK: مہم

en: Override locale settings
ur_PK: لوکل ترتیاب پر فائق ہوں

en: Date format
ur_PK: تاریخ ہیئت

en: Time format
ur_PK: وقت کی ہیئت

en: Spell checker language
ur_PK: املاء پڑتال زبان

en: Enable tooltips
ur_PK: ٹول ٹِپ فعال کریں

en: Remember last selected page
ur_PK: آخری منتخب کردہ صفحہ یاد رکھیں

en: Save data after every modification
ur_PK: ہر تبدیلی پر تاریخ محفوظ کریں

en: Web browser
ur_PK: ویب براؤزر

en: E-mail client
ur_PK: ای میل موکل

en: Sound player
ur_PK: موسیقی سازندہ

en: The %s pattern will be replaced with web address
ur_PK: %s نمونہ ویب پتہ سے بدل دیا جائے گا

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
ur_PK: %s نمونہ ای میل پتہ سے بدل دیا جائے گا

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
ur_PK: %s نمونہ صوتی فائل نام سے بدل دیا جائے گا

en: Enable system tray
ur_PK: نظام ٹرے فعال کریں

en: Start minimised
ur_PK: منمائز شروع کریں

en: Ignore day note events
ur_PK: دن نوٹ واقعات نظر انداز کریں

en: Helpers
ur_PK: معاون

en: System tray
ur_PK: نظام ٹرے

en: abbreviated weekday name
ur_PK: مختصر ہفتے کے دن کا نام

en: full weekday name
ur_PK: مکمل ہفتے کے دن کا نام

en: abbreviated month name
ur_PK: مختصر ماہ کا نام

en: full month name
ur_PK: ماہ کا پورا نام

en: day of the month
ur_PK: ماہ کا دن

en: day of the month without leading zeros
ur_PK: مہینے کا دن ابتدائی صفروں کے بغیر

en: month | months
ur_PK[0]: ماہ
ur_PK[1]: مہینے

en: year without century
ur_PK: سال بغیر صدی

en: year with century
ur_PK: سال بمع صدی

en: Date header format
ur_PK: تاریخ سرساز ہیئت

en: Set default format
ur_PK: طے شدہ ہیئت مرتب کریں

en: Date format syntax
ur_PK: تاریخ ہیئت ساخت

en: Day note marker
ur_PK: دن نوٹ مارکر

en: Event marker
ur_PK: واقعہ مارکر

en: Circle
ur_PK: دائری

en: Ellipse
ur_PK: بیضوی

en: Wave
ur_PK: لہر

en: Current day marker
ur_PK: حالیہ دن مارکر

en: Free-hand circle
ur_PK: آزاد-دستی حلقہ

en: Weekend days color
ur_PK: آخرِ ہفتہ کے دنوں کا رنگ

en: Cursor color
ur_PK: کرسر کا رنگ

en: Event marker color
ur_PK: واقعات مارکر رنگ

en: Current day marker color
ur_PK: حالیہ دن مارکر رنگ

en: Birthday marker color
ur_PK: سالگرہ مارکر رنگ

en: Date font
ur_PK: تاریخ فونٹ

en: Calendar font
ur_PK: تقویم فونٹ

en: Note font
ur_PK: نوٹ کا فونٹ

en: Enable block cursor
ur_PK: بلاک کرسر فعال کریں

en: Cursor thickness
ur_PK: کرسر کی کثافت

en: Thin
ur_PK: پتلا

en: Thick
ur_PK: گھنا

en: Edit category
ur_PK: زمرہ مدون کریں

en: Select ICS file
ur_PK: ICS فائل منتخب کریں

en: Calendar files (*.ics)
ur_PK: تقویم فائلیں (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
ur_PK: ICAL پیرامیٹر تبدیل کریں

en: Valid
ur_PK: موزوں

en: Description
ur_PK: تفصیل

en: Full date
ur_PK: پوری تاریخ

en: Mark
ur_PK: نشان

en: Week start on Monday
ur_PK: ہفتہ پیر کو شروع ہو

en: Show day names
ur_PK: دنوں کے نام دکھائیں

en: No month change
ur_PK: کوئی ماہ کی تبدیلی نہیں

en: Show week numbers
ur_PK: ہفتے کے اعداد ظاہر کریں

en: Simple view in full-year calendar
ur_PK: مکمل-سال تقویم میں سادہ منظر

en: Enable auxilary calendars
ur_PK: اضافی تقویمیں فعال کریں

en: Ascending sorting in day notes browser
ur_PK: دن نوٹس براؤزر میں صعودی ترتیب

en: Enable spell checker in day notes
ur_PK: دن کے نوٹس میں املاء کی پڑتال فعال کریں

en: Current time
ur_PK: حالیہ وقت

en: Day number
ur_PK: دن کا عدد

en: Today distance
ur_PK: آج کا فاصلہ

en: Marked days
ur_PK: نشان زد دن

en: Week number
ur_PK: ہفتے کا عدد

en: Weekend days
ur_PK: آخر ہفتہ کے دن

en: Day category
ur_PK: دن کا زمرہ

en: Moon phase
ur_PK: چاند کا دورانیہ

en: Day notes
ur_PK: دن کے نوٹس

en: Day categories
ur_PK: دن زمرہ جات

en: iCalendar files
ur_PK: آئی کلینڈر فائلیں

en: Show in day info panel
ur_PK: دن کے معلوماتی پینل میں دکھائیں

en: Tasks list
ur_PK: مہم فہرست

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
ur_PK: نہیں.

en: Summary
ur_PK: خلاصہ

en: Due date
ur_PK: باقی تاریخ

en: Error printing
ur_PK: طباعت کی غلطی

en: No birthdays defined
ur_PK: کوئی سالگرہ متعین نہیں

en: Birthdays list
ur_PK: سالگرہیں فہرست

en: Days to birthday
ur_PK: سالگرہ میں دن

en: today
ur_PK: آج

en: Select CSV file
ur_PK: CSV فائل منتخب کریں

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
ur_PK: CSV (کوما-مقسم قدر) فائلیں (*.csv)

en: Please select file first.
ur_PK: براہ مہربانی پہلے فائل منتخب کریں.

en: Import contacts
ur_PK: رابطے درآمد کریں

en: Import type
ur_PK: درآمد نوعیت

en: Input filename
ur_PK: ماداخل فائل نام

en: Import
ur_PK: درآمد

en: Nothing to import.
ur_PK: درآمد کرنے کے لیے کچھ نہیں ہے.

en: contact added | contacts added
ur_PK[0]: رابطہ شامل کردیا گیا
ur_PK[1]: رابطے شامل کردیے گئے

en: of
ur_PK: برائے

en: Record
ur_PK: ریکارڈ

en: Number fields per record
ur_PK: فی اندراج حلقوں کی تعداد

en: Use first record as header
ur_PK: ہیڈر کے طور پر پہلا ریکارڈ استعمال کریں

en: Field type
ur_PK: حلقہ نوعیت

en: No records found in selected file.
ur_PK: منتخب کردہ فائل میں کوئی ریکارڈ نہیں پایا گیا.

en: Cannot read file.
ur_PK: فائل نہیں پڑھی جاسکتی.

en: Cannot open file.
ur_PK: فائل نہیں کھولی جاسکتی.

en: Show calendar
ur_PK: تقویم دکھائیں

en: Show tasks
ur_PK: مہم دکھائیں

en: Show contacts
ur_PK: رابطے دکھائیں

en: Show notes
ur_PK: نوٹس دکھائیں

en: Show options
ur_PK: اختیارات دکھائیں

en: Show small calendar window
ur_PK: چوٹی تقویم دریچہ دکھائیں

en: Check for events since last run
ur_PK: آخری بار چلانے سے واقعات چیک کریں

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
ur_PK: آئندہ واقعات کو چیک کرنے کے لیے دنوں کی تعداد (طے شدہ: 0)

en: Set absolute path for settings and data files
ur_PK: ترتیبات اور ڈیٹا فائلوں کے لیے مطلق پاتھ مرتب کریں

en: ERROR: Cannot create config files
ur_PK: غلطی: کانفگ (config) فائل نہیں بنائی جاسکتی

en: Another copy of OSMO is already running.
ur_PK: اوسمو کا دوسرا نسخہ پہلے ہی چل رہا ہے.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
ur_PK: ایک ہی وقت میں اوسمو کے دو نسخوں کے استعمال سے ڈیٹا کا نقصان ہوسکتا ہے.

en: Do you really want to continue?
ur_PK: کیا آپ واقعی آگے بڑھنا چاہتے ہیں؟

en: Done!
ur_PK: ہوگیا!

en: contact exported | contacts exported
ur_PK[0]: رابطہ برآمد کردیا گیا
ur_PK[1]: رابطے برآمد کردیے گئے

en: Cannot create file.
ur_PK: فائل نہیں بنائی جاسکتی.

en: Select output file
ur_PK: ماحاصل فائل منتخب کریں

en: Export contacts
ur_PK: رابطے برآمد کریں

en: Output format
ur_PK: ماحاصل ہیئت

en: Add header
ur_PK: سرساز شامل کریں

en: Fields to export
ur_PK: حلقے برائے برآمد

en: Invert
ur_PK: پلٹیں

en: Select fields
ur_PK: حلقے منتخب کریں

en: Output filename
ur_PK: ماحاصل فائل نام

en: Export
ur_PK: برآمد

en: Color of items that are due today
ur_PK: ان عناصر کا رنگ جو آج کے لیے باقی ہیں

en: Color of items that are due in the next 7 days
ur_PK: ان عناصر کا رنگ جو اگلے 7 دنوں تک باقی ہیں

en: Color of items that are past due
ur_PK: ان عناصر کا رنگ جن کا وقت گزر گیا

en: Task info font
ur_PK: مہم معلومات فونٹ

en: Show in bold tasks with high priority
ur_PK: چوڑی مہموں میں زیادہ اہمیت کے ساتھ دکھائیں

en: Hide completed tasks
ur_PK: تکمیل شدہ مہم چھپائیں

en: Delete completed tasks without confirmation
ur_PK: تکمیل شدہ مہمیں بغیر تصدیق کے حذف کردیں

en: Add new task when double clicked on tasks list
ur_PK: مہم فہرست میں دہرے کلک پر نئی مہم شامل کریں

en: Postpone time
ur_PK: موخر کرنے کا وقت

en: 0 for disable
ur_PK: 0 برائے معطلی

en: Repeat sound alarm
ur_PK: الارم کی آواز دہرائیں

en: times
ur_PK: اوقات

en: Global notification command
ur_PK: عالمگیر اطلاعی کمانڈ

en: Tasks options
ur_PK: مہم کے اختیارات

en: Reminder options
ur_PK: یاد دہانی اختیارات

en: Insert timeline
ur_PK: ٹائم لائن شامل کریں

en: Timeline
ur_PK: خطِ وقت

en: From (hour)
ur_PK: از (گھنٹہ)

en: Step (minutes)
ur_PK: مرحلہ (منٹ)

en: To (hour)
ur_PK: تا (گھنٹہ)

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
ur_PK: براہ مہربانی کم سے کم ایک دن منتخب کریں جب ری کرنسی فعال ہو.

en: Set time
ur_PK: وقت متعین کریں

en: Hour
ur_PK: گھنٹہ

en: Minute
ur_PK: منٹ

note: #-#-#-#-#  0 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
ur_PK: آج

en: Tomorrow
ur_PK: کل

en: Selected task will be removed.
ur_PK: منتخب کردہ مہم حذف کردی جائے گی.

en: Select date and time
ur_PK: تاریخ اور وقت منتخب کریں

en: Enable sound notification
ur_PK: صوتی اطلاع فعال کریں

en: Alarm warning
ur_PK: الارم انتباہ

en: Days
ur_PK: دن

en: Hours
ur_PK: گھنٹے

en: Date period
ur_PK: تاریخ مدت

en: Months
ur_PK: مہینے

en: Repeat in the following days
ur_PK: مندرجہ ذیل دنوں میں دہرائیں

en: Time period
ur_PK: وقت مدت

en: End
ur_PK: آخر

en: Interval
ur_PK: وقفہ

en: Ignore alarm when task expired offline
ur_PK: جب مہم آف لائن اختتام پذیر ہو الارم نظر انداز کریں

en: Recurrent task
ur_PK: باز گرد مہم

en: Edit task
ur_PK: مہم مدون کریں

en: Add task
ur_PK: مہم شامل کریں

en: Basic
ur_PK: بنیادی

en: New Moon
ur_PK: نیا چاند

en: Waxing Crescent Moon
ur_PK: بڑھتا ہلال چاند

en: Quarter Moon
ur_PK: چوتھائی چاند

en: Waxing Gibbous Moon
ur_PK: بڑھتا ابھرا چاند

en: Full Moon
ur_PK: مکمل چاند

en: Waning Gibbous Moon
ur_PK: ماند ابھرا چاند

en: Last Quarter Moon
ur_PK: آخری چوتھائی چاند

en: Waning Crescent Moon
ur_PK: ماند ہلال چاند

en: Cannot create backup!
ur_PK: بیک اپ نہیں بنایا جاسکتا!

en: Save backup
ur_PK: بیک اپ محفوظ کریں

en: Password protection
ur_PK: پاس ورڈ تحفظ

en: Enter password
ur_PK: پاس ورڈ داخل کریں

en: Re-enter password
ur_PK: پاس ورڈ دوبارہ داخل کریں

en: Please enter the password
ur_PK: براہ مہربانی پاس ورڈ داخل کریں

en: Passwords do not match!
ur_PK: پاس ورڈ مطابقت نہیں رکھتا!

en: Backup file saved successfully!
ur_PK: بیک اپ کی فائل کامیابی سے محفوظ کردی گئی!

en: Open backup file
ur_PK: بیک اپ فائل کھولیں

en: Osmo backup files (*.bck)
ur_PK: اوسمو بیک اپ فائلیں (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
ur_PK: یہ اوسمو بیک اپ فائل نہیں ہے

en: Incorrect password!
ur_PK: غلط پاس ورڈ!

en: All your data will be replaced with backup file content.
ur_PK: آپ کا تمام ڈیٹا بیک اپ فائل کے مواد سے بدل دیا جائے گا.

en: Osmo has to be restarted now...
ur_PK: اوسمو کو پھر سے چلانے کی ضرورت ہے...

en: Please select address
ur_PK: براہ مہربانی پتہ منتخب کریں

en: First name
ur_PK: پہلا نام

en: Last name
ur_PK: آخری نام

en: Second name
ur_PK: دوسرا نام

en: Nickname
ur_PK: عرفیت

en: Tags
ur_PK: ٹیگ

en: Name day date
ur_PK: نام دن تاریخ

en: Home address
ur_PK: گھر کا پتہ

en: Home postcode
ur_PK: گھر کا پوسٹ کوڈ

en: Home city
ur_PK: شہر

en: Home state
ur_PK: صوبہ

en: Home country
ur_PK: ملک

en: Organization
ur_PK: ادارہ

en: Department
ur_PK: محکمہ

en: Work address
ur_PK: کام کا پتہ

en: Work postcode
ur_PK: کام کا پوسٹ کوڈ

en: Work city
ur_PK: کام کا شہر

en: Work state
ur_PK: کام کا صوبہ

en: Work country
ur_PK: کام کا ملک

en: Fax
ur_PK: فیکس

en: Home phone
ur_PK: گھر کا فون

en: Home phone 2
ur_PK: گھر کا فون 2

en: Home phone 3
ur_PK: گھر کا فون 3

en: Home phone 4
ur_PK: گھر کا فون 4

en: Work phone
ur_PK: کام کا فون

en: Work phone 2
ur_PK: کام کا فون 2

en: Work phone 3
ur_PK: کام کا فون 3

en: Work phone 4
ur_PK: کام کا فون 4

en: Cell phone
ur_PK: سیل فون

en: Cell phone 2
ur_PK: سیل فون 2

en: Cell phone 3
ur_PK: سیل فون 3

en: Cell phone 4
ur_PK: سیل فون 4

en: E-Mail
ur_PK: برقی پتہ

en: E-Mail 2
ur_PK: برقی پتہ 2

en: E-Mail 3
ur_PK: برقی پتہ 3

en: E-Mail 4
ur_PK: برقی پتہ 4

en: WWW
ur_PK: ویب سائٹ

en: WWW 2
ur_PK: ویب سائٹ 2

en: WWW 3
ur_PK: ویب سائٹ 3

en: WWW 4
ur_PK: ویب سائٹ 4

en: IM Gadu-Gadu
ur_PK: گاڈو-گادو پیغام رساں

en: IM Yahoo
ur_PK: یاہو پیغام رساں

en: IM MSN
ur_PK: ایم ایس این پیغام رساں

en: IM ICQ
ur_PK: آئی سی کیو پیغام رساں

en: IM AOL
ur_PK: اے او ایل پیغام رساں

en: IM Jabber
ur_PK: جبر پیغام رساں

en: IM Skype
ur_PK: سکائپی پیغام رساں

en: IM Tlen
ur_PK: ٹلن پیغام رساں

en: Blog
ur_PK: بلاگ

en: Photo
ur_PK: تصویر

en: New contact
ur_PK: نیا رابطہ

en: Remove contact
ur_PK: رابطہ حذف کریں

en: Show birthdays
ur_PK: سالگرہیں دکھائیں

en: Show contact location on the map
ur_PK: نقشے پر رابطہ کا مقام ظاہر کریں

en: First Name
ur_PK: پہلا نام

en: Last Name
ur_PK: آخری نام

en: All fields
ur_PK: تمام حلقے

en: Contact details
ur_PK: رابطے کی تفصیلات

en: Close contact panel
ur_PK: رابطے کا پینل بند کریں

en: The note has changed.
ur_PK: نوٹ تبدیل کردیا گیا.

en: Do you want to save it?
ur_PK: کیا آپ اسے محفوظ کرنا چاہتے ہیں؟

en: Words
ur_PK: الفاظ

en: Lines
ur_PK: لکیریں

en: Characters
ur_PK: کیریکٹرز

en: White characters
ur_PK: سفید کیریکٹرز

en: Document
ur_PK: دستاویز

en: Selection
ur_PK: انتخاب

en: New note
ur_PK: نیا نوٹ

en: Edit note
ur_PK: نوٹ مدون کریں

en: Delete note
ur_PK: نوٹ حذف کریں

en: Save note
ur_PK: نوٹ محفوظ کریں

en: Toggle spell checker
ur_PK: املاء کی پڑتال معکوس کریں

en: Bold
ur_PK: چوڑا

en: Italic
ur_PK: ٹیڑھا

en: Underline
ur_PK: خد کشیدہ

en: Strikethrough
ur_PK: خط مقطوع

en: Highlight
ur_PK: نشان زدہ

en: Clear attributes
ur_PK: اوصاف صاف کریں

en: Insert current date and time
ur_PK: حالیہ تاریخ اور وقت شامل کریں

en: Insert separator
ur_PK: جداگار شامل کریں

en: Statistics
ur_PK: شُماریات

en: Close editor
ur_PK: مدون بند کریں

en: Note name
ur_PK: نوٹ کا نام

en: Read-only
ur_PK: فقط-برائے-پڑھائی

en: Line
ur_PK: لکیر

en: Column
ur_PK: کالم

en: case sensitive
ur_PK: حساس

en: Close find entry
ur_PK: اندراج تلاش بند کریں

en: Edit entry
ur_PK: اندراج مدون کریں

en: Remember cursor position
ur_PK: کرسر کی جگہ یاد رکھیں

en: Selected note will be removed.
ur_PK: منتخب کردہ نوٹ حذف کردیا جائے گا.

en: No further data recovery will be possible.
ur_PK: مزید ڈیٹا کی بازیافتگی ممکن نہیں ہوگی.

en: Add note
ur_PK: نوٹ شامل کریں

en: Plain
ur_PK: سادہ

en: Encrypted
ur_PK: رمز شدہ

en: Note type
ur_PK: نوٹ کی نوعیت

en: Cannot open the note.
ur_PK: نوٹ نہیں کھولا جاسکتا.

en: encryption support is disabled
ur_PK: رمز نگاری کی معاونت معطل ہے

en: Authorization
ur_PK: منظوری

en: year | years
ur_PK[0]: سال
ur_PK[1]: سال

en: day | days
ur_PK[0]: دن
ur_PK[1]: دن

en: second | seconds
ur_PK[0]: سیکنڈ
ur_PK[1]: سیکنڈ

en: rounded down
ur_PK: راؤنڈ کردیے گئے

en: week | weeks
ur_PK[0]: ہفتہ
ur_PK[1]: ہفتے

en: working day | working days
ur_PK[0]: کام کرنے کا دن
ur_PK[1]: کام کرنے کے دن

en: time is ignored
ur_PK: وقت نظر انداز کردیا گیا

en: weekend day | weekend days
ur_PK[0]: اختتام ہفتہ کا دن
ur_PK[1]: اختتام ہفتے کے دن

en: This calculator only supports dates after year 1.
ur_PK: یہ شُمار کُنندہ صرف 1 سال بعد کی تاریخوں کی معاونت رکھتا ہے.

en: weekend day ignored | weekend days ignored
ur_PK[0]: آخرِ ہفتہ کا دن نظر انداز کردیا گیا
ur_PK[1]: آخرِ ہفتہ کے دن نظر انداز کردیے گئے

en: Date calculator
ur_PK: تاریخ شُمار کُنندہ

en: Current date
ur_PK: حالیہ تاریخ

en: Set current date
ur_PK: حالیہ تاریخ مرتب کریں

en: Second
ur_PK: سیکنڈ

en: Set current time
ur_PK: حالیہ وقت مرتب کریں

en: Reset time
ur_PK: وقت صاف کریں

en: First date and time
ur_PK: پہلی تاریخ اور وقت

en: Second date and time
ur_PK: دوسری تاریخ اور وقت

en: Alternative time units
ur_PK: متبادل وقت کی اکائیاں

en: Result
ur_PK: نتیجہ

en: Duration between two dates
ur_PK: دو تاریخوں کے درمیان مدت

en: Operation
ur_PK: عمل

en: add
ur_PK: شامل کریں

en: subtract
ur_PK: تفریق

en: Date and time to add or subtract from
ur_PK: تاریخ اور وقت کی شمولیت یا اس سے حصول

en: Years
ur_PK: سال

en: Weeks
ur_PK: ہفتے

en: Ignore weekend days
ur_PK: آخرِ ہفتہ کے دنوں کو نظر انداز کریں

en: Reset fields
ur_PK: حلقے صاف کریں

en: Time to add or subtract
ur_PK: وقت برائے اضافہ یا حصول

en: Add to or subtract from a date
ur_PK: تاریخ میں شامل یا حاصل کریں

en: Cannot perform selected operation.
ur_PK: منتخب کردہ عمل ادا نہیں کیا جاسکتا.

en: Task has been modified or removed.
ur_PK: مہم تبدیل یا حذف کردی گئی.

en: Remind me later
ur_PK: بعد میں یاد دلائیں

en: Show task
ur_PK: مہم دکھائیں

en: Alarm warning!
ur_PK: الارم انتباہ!

en: postponed
ur_PK: مؤخر کردہ

en: Day note
ur_PK: دن نوٹ

en: Events
ur_PK: واقعات

en: Event
ur_PK: واقعہ

en: Birthday
ur_PK: سالگرہ

en: Show Osmo
ur_PK: اوسمو کو ظاہر کریں

en: event | events
ur_PK[0]: واقعہ
ur_PK[1]: واقعات

en: No valid calendars defined
ur_PK: کوئی موزوں تقویم متعین نہیں ہے

en: iCalendar events
ur_PK: آئی کیلینڈر واقعات

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
ur_PK: فہرست صاف کردی جائے گی اور تمام اندراجات ضائع ہوجائیں گے.

en: event exported | events exported
ur_PK[0]: واقعہ برآمد کردیا گیا
ur_PK[1]: واقعات برآمد کردیے گئے

en: iCalendar export
ur_PK: آئی کلینڈر برآمد

en: Day Selector
ur_PK: دن منتخب کار

en: Use date period
ur_PK: تاریخ کی مدت استعمال کریں

en: No tasks with defined date found.
ur_PK: متعین کردہ تاریخ میں کوئی مہمیں نہیں پائی گئیں.

en: Save tasks
ur_PK: مہم محفوظ کریں

en: tasks exported
ur_PK: مہمیں برآمد کردی گئیں

en: was born
ur_PK: تاریخ پیدائش

en: year old | years old
ur_PK[0]: سال پرانا
ur_PK[1]: سال پرانے

en: day till end of year | days till end of year
ur_PK[0]: دن سال کے ختم ہونے میں باقی ہے
ur_PK[1]: دن سال کے ختم ہونے میں باقی ہیں

en: the last day of the year
ur_PK: سال کا آخری دن

en: Day tasks
ur_PK: دن کی مہم

en: Selected day note will be removed.
ur_PK: منتخب کردہ دن کا نوٹ حذف کردیا جائے گا.

en: Continue?
ur_PK: جاری رہیں؟

en: Previous year
ur_PK: سابقہ سال

en: Previous month
ur_PK: سابقہ ماہ

en: Previous day
ur_PK: سابقہ دن

en: Next day
ur_PK: اگلا دن

en: Next month
ur_PK: اگلا ماہ

en: Next year
ur_PK: اگلا سال

en: Full-year calendar
ur_PK: پورے سال کی تقویم

en: Print calendar
ur_PK: تقویم طبع کریں

en: Toggle day note panel
ur_PK: دن نوٹ پینل معکوس کریں

en: Select day color
ur_PK: دن کا رنگ منتخب کریں

en: Browse notes
ur_PK: نوٹس دیکھیں

en: Browse iCal events
ur_PK: iCal واقعات دیکھیں

en: Export to iCal file
ur_PK: iCal فائل میں برآمد کریں

en: Previous and next month
ur_PK: سابقہ اور اگلا ماہ

en: Close note panel
ur_PK: نوٹ پینل بند کریں

en: Clear text
ur_PK: متن صاف کریں

en: Select color
ur_PK: رنگ منتخب کریں

en: Name day
ur_PK: دن نام

en: Printing properties
ur_PK: طباعت خصوصیات

en: Month name
ur_PK: ماہ نام

en: Day name
ur_PK: دن کا نام

en: Fonts
ur_PK: فونٹ

en: Birthdays
ur_PK: سالگرہیں

en: Namedays
ur_PK: دنوں کے نام

en: Visible events
ur_PK: مرئی واقعات

en: Padding
ur_PK: پیڈنگ

en: Event maximum length
ur_PK: واقعہ کا زیادہ سے زادہ طول

en: Page orientation:
ur_PK: صفحہ کی رُخ بندی

en: Portrait
ur_PK: پورٹریٹ

en: Landscape
ur_PK: لینڈسکیپ

en: Leap year
ur_PK: لیپ کا سال

en: Yes
ur_PK: ہاں

en: No
ur_PK: نہیں

en: Chinese year animal
ur_PK: چینی سال جانور

en: Number of days
ur_PK: دنوں کی تعداد

en: Number of weeks
ur_PK: ہفتوں کی تعداد

en: Number of weekend days
ur_PK: آخرِ ہفتہ کے دنوں کی تعداد

en: Year info
ur_PK: سال کی تفصیلات

en: Alternative view
ur_PK: متبادل منظر

en: New task
ur_PK: نئی مہم

en: Remove task
ur_PK: مہم حذف کریں

en: Change due date to previous date
ur_PK: باقی تاریخ کو سابقہ تاریخ پر تبدیل کریں

en: Change due date to next date
ur_PK: باقی تاریخ کو اگلی تاریخ پر تبدیل کریں

en: Export tasks
ur_PK: مہم برآمد کریں

en: Print visible tasks list
ur_PK: مرئی مہم کی فہرست طبع کریں

en: Task details
ur_PK: مہم تفصیلات

en: Close description panel
ur_PK: تفصیلات پینل بند کریں

en: switch to previous tab
ur_PK: سابقہ ٹیب پر منتقل ہوں

en: switch to next tab
ur_PK: اگلے ٹیب پر منتقل ہوں

en: switch to selected page
ur_PK: منتخب کردہ صفحہ پر منتقل ہوں

en: show options window
ur_PK: اختیارات کا دریچہ دکھائیں

en: show about window
ur_PK: بابت کا دریچہ دکھائیں

en: switch page in options and about tab
ur_PK: اختیارات اور بابت ٹیب میں صفحہ کو بدلیں

en: exit
ur_PK: برخاست

en: Space
ur_PK: خلاء

en: select current date
ur_PK: حالیہ تاریخ منتخب کریں

en: toggle personal data visibility
ur_PK: ذاتی ڈیٹا روئیت معکوس کریں

en: Arrows
ur_PK: تیر

en: change day
ur_PK: دن تبدیل کریں

en: scroll the contents in the day info panel
ur_PK: دن کے معلوماتی پینل کے مواد کو سکرول کریں

en: change month
ur_PK: ماہ تبدیل کریں

en: Home/End
ur_PK: گھر/آخر

en: change year
ur_PK: سال تبدیل کریں

en: toggle calendars for the previous and next month
ur_PK: گزشتہ اور آئندہ ماہ کی تقویم کو ظاہر یا غائب کریں

en: day notes browser
ur_PK: دن نوٹس براؤزر

en: assign background color to day note
ur_PK: دن نوٹ کو پس منظر رنگ دیں

en: date calculator
ur_PK: تاریخ شمار کنندہ

en: show full-year calendar
ur_PK: پورے سال کی تقویم دکھائیں

en: jump to date
ur_PK: تاریخ پر جائیں

en: remove day note
ur_PK: دن کا نوٹ حذف کریں

en: close editor
ur_PK: مدون بند کریں

en: toggle bold
ur_PK: چوڑائی معکوس کریں

en: toggle italic
ur_PK: ٹیڑھا معکوس کریں

en: toggle underline
ur_PK: خط کشیدہ معکوس کریں

en: toggle strikethrough
ur_PK: خط مقطوع منعکس کریں

en: toggle highlight
ur_PK: نشان زدگی معکوس کریں

en: Arrows Up/Down
ur_PK: تیر اوپر/نیچے

en: toggle alternative view
ur_PK: متبادل منظر معکوس کریں

en: year info
ur_PK: سال کی معلومات

en: set current year
ur_PK: حالیہ سال مرتب کریں

en: close full-year calendar
ur_PK: پورے سال کی تقویم بند کریں

en: add task
ur_PK: مہم شامل کریں

en: edit task
ur_PK: مہم مدون کریں

en: remove task
ur_PK: مہم حذف کریں

en: toggle hidden tasks
ur_PK: پوشیدہ مہمیں معکوس کریں

en: activate search field
ur_PK: تلاش کے حلقے فعال کریں

en: Left, Right
ur_PK: بائیں، دائیں

en: change category filter
ur_PK: زمرہ فلٹر تبدیل کریں

en: close task info panel
ur_PK: مہم کا معلوماتی پینل بند کریں

en: add contact
ur_PK: رابطہ شامل کریں

en: edit contact
ur_PK: رابطہ مدون کریں

en: remove contact
ur_PK: رابطہ حذف کریں

en: change search mode
ur_PK: تلاش کا انداز تبدیل کریں

en: close contact details panel
ur_PK: رابطے کی تفصیلات کا پینل بند کریں

en: Enter
ur_PK: انٹر

en: open note
ur_PK: نوٹ کھولیں

en: add note
ur_PK: نوٹ شامل کریں

en: remove note
ur_PK: نوٹ حذف کریں

en: edit note name and category
ur_PK: نوٹ کا نام اور زمرہ مدون کریں

en: close note editor
ur_PK: نوٹ مدون بند کریں

en: save note
ur_PK: نوٹ محفوظ کریں

en: find text
ur_PK: متن تلاش کریں

en: clear selection attributes
ur_PK: انتخاب کے خواص صاف کریں

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
ur_PK: اوسمو صارف کی سہولت کو مدِ نظر رکھ کر تیار کیا گیا ہے، چنانچہ اس کے بہت سارے کلیدی اختصارات (شارٹ کٹ) ہیں. ذیل میں ان اختصارات کی پوری فہرست ہے:

en: Note editor
ur_PK: نوٹ مدون

en: Selector
ur_PK: منتخب کار

en: Editor
ur_PK: مدون

en: A handy personal organizer
ur_PK: آسان ذاتی منظم

en: compiled on
ur_PK: تالیف کیا گیا

en: Programming
ur_PK: پروگرامنگ

en: Graphics
ur_PK: ترسیمیات

en: Contributors
ur_PK: معاونین

en: Translators
ur_PK: مترجمین

en: Mailing lists
ur_PK: میلنگ لسٹ

en: Bug tracker
ur_PK: بگ ٹریکر

en: Feature requests
ur_PK: خوبیوں کی درخواستیں

en: Available modules
ur_PK: دستیاب ماڈیول

en: Compiled-in features
ur_PK: تالیفی خوبیاں

en: iCalendar support
ur_PK: آئی کیلینڈر معاونت

en: Encrypted notes support
ur_PK: رمز شدہ نوٹس معاونت

en: Backup support
ur_PK: بیک اپ معاونت

en: Printing support
ur_PK: طباعت کی معاونت

en: Spell checker support
ur_PK: املاء کی پڑتال کی معاونت

en: version
ur_PK: نسخہ

en: Key shortcuts
ur_PK: کلید اختصار

en: License
ur_PK: اجازہ

note: Display
en: Display
ur_PK: منظر

en: Network
ur_PK: نیٹ ورک

note: 2
en: _Tabs
ur_PK: _ٹیب

note: 6 7
en: _Close Tab
ur_PK: ٹیب _بند کریں

en: LXTerminal
ur_PK: ایل ایکس ٹرمنل

en: Terminal emulator for LXDE project
ur_PK: ٹرمنل ایمولیٹر برائے ایل ایکس ڈی ای پراجیکٹ

en: Laptop LCD Monitor
ur_PK: لیپ ٹاپ LCD مانیٹر

en: External VGA Monitor
ur_PK: خارجی VGA مانیٹر

en: External DVI Monitor
ur_PK: خارجی DVI مانیٹر

en: TV
ur_PK: ٹی وی

en: Default Monitor
ur_PK: طے شدہ مانیٹر

en: Monitor configuration tool for LXDE
ur_PK: مانیٹر وضع کاری اوزار برائے ایل ایکس ڈی ای

en: Unable to get monitor information!
ur_PK: مانیٹر کی معلومات حاصل نہیں ہوسکتی!

en: Display Settings
ur_PK: ڈسپلے ترتیبات

en: Show the same screen on both laptop LCD and external monitor
ur_PK: خارجی مانیٹر اور لیپ ٹاپ LCD دونوں پر ایک ہی سکرین دکھائیں

en: Turn off laptop LCD and use external monitor only
ur_PK: لیپ ٹاپ LCD بند کریں اور صرف خارجی مانیٹر استعمال کریں

en: Turn off external monitor and use laptop LCD only
ur_PK: خارجی مانیٹر بند کریں اور صرف لیپ ٹاپ LCD استعمال کریں

en: Quick Options
ur_PK: فوری اختیارات

en: The following monitor is detected: | The following monitors are detected:
ur_PK[0]: مندرجہ ذیل مانیٹر دریافت ہوا ہے
ur_PK[1]: مندرجہ ذیل مانیٹر دریافت ہوئے ہیں

en: Turn On
ur_PK: چلائیں

en: Resolution:
ur_PK: ریزلوشن

en: Refresh Rate:
ur_PK: شرح تازگی:

note: item = gtk_separator_menu_item_new(); gtk_menu_shell_append(p, item);
en: _Customize
ur_PK: _صوابدیدی

en: Go back to "%s"
ur_PK: "%s" پر واپس جائیں

en: Enable key navigation
ur_PK: کلید نیویگیشن فعال کرین

en: Column spacing
ur_PK: کالم خلاء

en: The amount of space between two consecutive columns
ur_PK: دو متواتر کالموں کے درمیان خلاء کی کمیت

en: Row spacing
ur_PK: سطر خلاء

en: The amount of space between two consecutive rows
ur_PK: دو متواتر سطروں کے درمیان خلاء کی کمیت

en: Homogeneous
ur_PK: ہوموجینئس

en: Whether the children should be all the same size
ur_PK: ذیلی کو کب ایک حجم کا ہونا چاہیے

en: Ignore running instances, enforce opening a new instance
ur_PK: چلتی حالتوں کو نظر انداز کریں اور نئی حالتوں کو کھولنے پر زور دیں

en: Print a list of supported URI schemes
ur_PK: معاونت رکھنے والے URI سکیموں کی فہرست طبع کریں

en: - a simple frontend to easily connect to remote filesystems
ur_PK: - آسانی سے بعید فائل سسٹمز سے متصل ہونے کے لی سادہ فرنٹ اینڈ

en: Unix Device
ur_PK: یونیکس ڈیوائسیں

en: Windows Share
ur_PK: ونڈوز شیئر

en: WebDAV (secure)
ur_PK: WebDAV (محفوظ)

en: Custom Location
ur_PK: صوابدیدی مقام

en: Connecting to "%s"
ur_PK: متصل ہوں تا "%s"

en: Gigolo can use the following protocols provided by GVfs:
ur_PK: گیگولو مندرجہ پروٹوکول استعمال کر سکتا ہے جو GVfs کی طرف سے فراہم کردہ ہیں:

en: Supported Protocols
ur_PK: معاونت شدہ پروٹوکولز

en: Create _Bookmark
ur_PK: _پسندیدہ بنائیں

en: Connected
ur_PK: متصل

en: Service Type
ur_PK: سروس نوعیت

en: Gigolo
ur_PK: گیگولو

en: Move it now?
ur_PK: اسے ابھی منتقل کریں؟

en: Gigolo needs to move your old configuration directory before starting.
ur_PK: چلنے سے پہلے لازم ہے کہ گیگولو آپ کی پرانی ترتیبات ڈائریکٹری کو منتقل کرے.

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
ur_PK: آپ کی پرانی ترتیبات کی ڈائریکٹری "%s" نئی جگہ "%s" (%s) منتقل نہیں ہوسکتی. ڈائریکٹری کو نئے مقام پر خود منتقل کریں.

en: Domain: %s
ur_PK: ڈومین: %s

en: Share: %s
ur_PK: شیئر: %s

en: Host
ur_PK: ہوسٹ

en: Port
ur_PK: پورٹ

en: Auto-Connect
ur_PK: خودکار-اتصال

en: Username
ur_PK: اسمِ صارف

en: Other information
ur_PK: دیگر معلومات

en: Edit Bookmarks
ur_PK: پسندیدہ مدون کریں

en: You must enter a name for the bookmark.
ur_PK: پسندیدہ کا نام لکھنا لازمی ہے.

en: The entered bookmark name is already in use. Please choose another one.
ur_PK: داخل کردہ پسندیدہ کا نام پہلے ہی استعمال میں ہے. براہ مہربانی دوسرا منتخب کریں.

en: You must enter a server address or name.
ur_PK: سرور کا پتہ یا نام لکھنا لازمی ہے.

en: You must enter a share name.
ur_PK: شیئر نام لکھنا لازمی ہے.

en: You must enter a valid URI for the connection.
ur_PK: کنکشن کے لیے موزوں URI لکھنا لازمی ہے.

en: _Device:
ur_PK: _ڈیوائس:

en: _Server:
ur_PK: _سرور:

en: Create Bookmark
ur_PK: پسندیدہ بنائیں

en: Edit Bookmark
ur_PK: پسندیدہ مدون کریں

en: Connect to Server
ur_PK: سرور سے متصل ہوں

en: Service t_ype:
ur_PK: سروس کی _نوعیت:

en: _Location (URI):
ur_PK: _مقام (URI):

en: _Share:
ur_PK: _شیئر:

en: _Port:
ur_PK: _پورٹ:

en: Set the port to 0 to use the default port
ur_PK: طے شدہ پورٹ کے استعمال کے لیے پورٹ کو 0 پر سیٹ کریں

en: _Domain:
ur_PK: _ڈومین:

en: _User Name:
ur_PK: _اسمِ صارف

en: Text
ur_PK: متن

en: Both
ur_PK: دونوں

en: Both horizontal
ur_PK: دونوں افقی

en: Symbols
ur_PK: سمبل

en: Detailed List
ur_PK: تفصیلی فہرست

note: Row
en: _File Manager
ur_PK: _فائل منیجر

en: Enter the name of a program to use to open or view mount points
ur_PK: ماؤنٹ پؤائنٹس کو دیکھنے یا کھولنے کے لیے استعمال ہونے والے پروگرام کا نام لکھیں

note: Row
en: _Bookmark Auto-Connect Interval
ur_PK: _پسندیدہ خودکار-اتصال وقفہ

en: How often to try auto connecting bookmarks, in seconds. Zero disables checking.
ur_PK: کس طرح عموماً پسندیدہ خودکار اتصال کی کوشش کی جائے، سیکنڈ میں، صفر چیکنگ کو معطل کرتا ہے.

en: _Save window position and geometry
ur_PK: ونڈو کا مقام اور جیومیٹری م_حفوظ کریں

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
ur_PK: ونڈو کا مقام اور جیومیٹری محفوظ کرتا ہے اور چلنے پر اسے بحال کرتا ہے

en: Show status _icon in the Notification Area
ur_PK: اطلاعی علاقے میں حالت _آئکن دکھائیں

en: Start _minimized in the Notification Area
ur_PK: اطلاعی علاقے میں _منمائز حالت میں چلائیں

en: Show auto-connect error messages
ur_PK: خودکار-اتصال کے غلطی کے پیغامات دکھائیں

en: Whether to show error message dialogs when auto-connecting of bookmarks fails
ur_PK: جب پسندیدہ کا خودکار-اتصال ناکام ہوجائے تو غلطی کے پیغامات کا ڈائیلاگ کس طرح دکھایا جائے

en: _Connection List Mode
ur_PK: _اتصال فہرست موڈ

en: Toolbar
ur_PK: اوزار پٹی

en: Show _toolbar
ur_PK: _اوزار پٹی دکھائیں

en: St_yle
ur_PK: ا_نداز

en: _Orientation
ur_PK: _جہتیابی

en: <b>Unix device: %s</b>
ur_PK: <b>یونیکس ڈیوائس: %s</b>

en: unknown
ur_PK: نامعلوم

en: Connecting to "%s" failed.
ur_PK: "%s" سے متصل ہونے میں ناکامی.

en: Disconnecting from "%s" failed.
ur_PK: "%s" سے غیر متصل ہونے میں ناکامی.

en: Connecting
ur_PK: اتصال قائم کیا جارہا ہے

en: No Workgroups found
ur_PK: کوئی ورک گروپ نہیں پایا گیا

en: No Shares found
ur_PK: کوئی شیئرز نہیں پائے گئے

en: No Hosts found
ur_PK: کوئی ہوسٹ نہیں پائے گئے

en: Connect to the selected share
ur_PK: منتخب کردہ شیئر سے متصل ہوں

en: Create a bookmark from the selected share
ur_PK: منتخب کردہ شیئر کا پسندیدہ بنائیں

en: Refresh the network list
ur_PK: نیٹ ورک فہرست تازہ کریں

en: Close panel
ur_PK: پینل بند کریں

en: A simple frontend to easily connect to remote filesystems
ur_PK: آسانی سے بعید فائل سسٹمز سے متصل ہونے کے لی سادہ فرنٹ اینڈ

en: Follow state
ur_PK: متبع حالت

en: Render differently based on the selection state.
ur_PK: انتخابی حالت کو مد نظر رکھتے ہوئے مختلف طور پر رینڈر کریں

en: The icon to render.
ur_PK: آئکن برائے رینڈر.

en: size
ur_PK: حجم

en: The size of the icon to render in pixels.
ur_PK: پکسل میں رینڈر کے لیے آئکن کا حجم.

en: Failed to open file "%s": %s
ur_PK: فائل کھولنے میں ناکامی "%s": %s

en: Failed to read file "%s": %s
ur_PK: فائل پڑھنے میں ناکامی "%s": %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
ur_PK: تصویر "%s" لوڈ نہیں ہوسکی: نامعلوم وجہ، تصویر فائل خراب ہوسکتی ہے

en: Failed to open "%s".
ur_PK:  "%s" کھولنے میں ناکامی

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ACTIONS
en: Action Icons
ur_PK: آئکن حرکت

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ANIMATIONS
en: Animations
ur_PK: متحرکات

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_APPLICATIONS
en: Application Icons
ur_PK: اطلاقیہ آئکن

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_CATEGORIES
en: Menu Icons
ur_PK: مینیو آئکن

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_DEVICES
en: Device Icons
ur_PK: ڈوائس آئکن

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_EMOTES
en: Emoticons
ur_PK: اموٹیکنز

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_MIME_TYPES
en: File Type Icons
ur_PK: فائل قسم آئکن

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_PLACES
en: Location Icons
ur_PK: مقام آئکن

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_STATUS
en: Status Icons
ur_PK: حالت آئکن

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_OTHER
en: Uncategorized Icons
ur_PK: بے زمرہ آئکن

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ALL
en: All Icons
ur_PK: تمام آئکن

note: setup the context combo box
en: Select _icon from:
ur_PK: م_نتخب آئکن از:

en: Column Spacing
ur_PK: کالم خلا

en: Space which is inserted between grid column
ur_PK: خلا جو grid کالم کے درمیان ڈالا جائے گا

en: Number of columns
ur_PK: کالموں کی تعداد

en: Number of columns to display
ur_PK: ظاہر ہونے والے کالموں کی تعداد

en: Enable Search
ur_PK: تلاش فعال کریں

en: View allows user to search through columns interactively
ur_PK: منظر صارف کو کالم کے درمیان فعال طور پر تلاش کی صلاحیت دیتا ہے

en: Width for each item
ur_PK: ہر عنصر کی چوڑائی

en: The width used for each item
ur_PK: چوڑائی جو ہر عنصر کے لیے استعمال ہوگی

en: Layout mode
ur_PK: خاکہ طرز

en: The layout mode
ur_PK: خاکہ طرز

en: Margin
ur_PK: مارجن

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
ur_PK: خلا جو آئکن منظر کے کناروں پر ڈالا جائے گا

en: Markup column
ur_PK: کالم نشان زدہ کریں

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
ur_PK: اگر Pango markup استعمال کیا جائے تو نمونہ کالم متن کے حصول کے لیے استعمال کیا جاتا ہے

en: Icon View Model
ur_PK: آئکن منظر ماڈل

en: The model for the icon view
ur_PK: آئکن منظر کے لیے ماڈل

en: Orientation
ur_PK: جہتیابی

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
ur_PK: کس طرح ہر عنصر کی آئکن اور متن ایک دوسرے سے متعلق جگہ لیں گے

en: Pixbuf column
ur_PK: Pixbuf کالم

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
ur_PK: نمونہ کالم pixbuf آئکن کو حاصل کرنے کے لیے استعمال ہوتا ہے از

en: Reorderable
ur_PK: پھر قابلِ ترتیب

en: View is reorderable
ur_PK: منظر پھر قابلِ ترتیب ہے

en: Row Spacing
ur_PK: سطر خلا

en: Space which is inserted between grid rows
ur_PK: خلا جو grid سطور کے درمیان ڈالا جائے گا

en: Search Column
ur_PK: تلاش کالم

en: Model column to search through when searching through item
ur_PK: عنصر میں سے تلاشنے کے لیے نمونہ کا کالم

en: Selection mode
ur_PK: انتخاب طرز

en: The selection mode
ur_PK: انتخاب طرز

en: Single Click
ur_PK: ایک کلک

en: Whether the items in the view can be activated with single clicks
ur_PK: ایک کلک طرز میں عناصر کس طرح فعال ہوں گے

en: Single Click Timeout
ur_PK: ایک کلک کا انتہائی وقت

en: The amount of time after which the item under the mouse cursor will be selected automatically in single click mode
ur_PK: ایک کلک طرز کا وہ انتہائی وقت جس میں کسی عنصر پر ماؤس کرسر لے جانے پر وہ خود بخود منتخب ہوجائے گا

en: Spacing
ur_PK: خلا

en: Space which is inserted between cells of an item
ur_PK: خلا جو عنصر کے خلیے کے درمیان ڈالا جائے گا

en: Text column
ur_PK: متن کالم

en: Model column used to retrieve the text from
ur_PK: نمونہ کالم متن حاصل کرنے کے لیے استعمال ہوتا ہے از

en: Preview
ur_PK: معائنہ

en: No file selected
ur_PK: کوئی فائل منتخب نہیں

en: Block Device
ur_PK: بلاک ڈیوائس

en: Character Device
ur_PK: رموز ڈیوائس

en: Socket
ur_PK: ساکٹ

note: #-#-#-#-#  4 (Exo)  #-#-#-#-# allocate the file chooser
en: Select an Application
ur_PK: اطلاقیہ منتخب کریں

en: Executable Files
ur_PK: اطلاقی فائلیں

en: Perl Scripts
ur_PK: پرل سکرپٹ

en: Python Scripts
ur_PK: پائتھن سکرپٹ

en: Ruby Scripts
ur_PK: روبی سکرپٹ

en: Shell Scripts
ur_PK: شیل سکرپٹ

en: Create Launcher <b>%s</b>
ur_PK: <b>%s</b> لاؤنچر بنائیں

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher"/"Create Link" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: C_omment:
ur_PK: تبص_رہ:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: Comm_and:
ur_PK: کم_انڈ:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Link" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: _URL:
ur_PK: ربط:

note: allocate the icon chooser dialog
en: Select an icon
ur_PK: آئکن منتخب کریں

note: --- constants ---
en: Create Launcher
ur_PK: لاؤنچر بنائیں

en: Create Link
ur_PK: ربط بنائیں

en: Edit Launcher
ur_PK: لاؤنچر مدون کریں

en: Edit Link
ur_PK: ربط مدون کریں

en: Create a new desktop file in the given directory
ur_PK: دی گئی ڈائریکٹری میں نئی ڈیسک ٹاپ فائل بنائیں

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
ur_PK: بنانے کے لیے ڈیسک ٹاپ فائل کی قسم (اطلاقیہ یا ربط)

en: Preset name when creating a desktop file
ur_PK: جب ڈیسک ٹاپ فائل بنائی جائے پہلے نام سیٹ کریں

en: Preset comment when creating a desktop file
ur_PK: جب ڈیسک ٹاپ فائل بنائی جائے پہلے کمانڈ سیٹ کریں

en: Preset command when creating a launcher
ur_PK: جب لاؤنچر بنايا جائے پہلے کمانڈ سیٹ کریں

en: Preset URL when creating a link
ur_PK: جب ربط بنایا جائے پہلے URL کو سیٹ کریں

en: Preset icon when creating a desktop file
ur_PK: جب ڈیسک ٹاپ فائل بنائی جائے پہلے آئکن کو سیٹ کریں

note: initialize Gtk+
en: [FILE|FOLDER]
ur_PK: [فائل|فولڈر]

note: no error message, the GUI initialization failed
en: Failed to open display
ur_PK: منظر کھولنے میں ناکامی

en: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
ur_PK: کاپی رائٹ (c) %s
            os-cillation e.K. تمام حقوق محفوظ ہیں
    
    لکھا گیا از Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: %s comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY,
    You may redistribute copies of %s under the terms of
    the GNU Lesser General Public License which can be found in the
    %s source package.
ur_PK: %s مکمل طور پر بغیر کسی ضمانت کے پیش کیا جاتا ہے
    آپ %s کی کاپیاں زیرِ شرائط برائے
    GNU جنرل پبلک لائسنس جو
    %s کے مصدر پیکج موجود ہے.

en: Please report bugs to <%s>.
ur_PK: بگ رپورٹ کریں تا <%s>.

en: No file/folder specified
ur_PK: کوئی فائل/فولڈر متعین نہیں

note: tell the user that we don't support the type
en: Unsupported desktop file type "%s"
ur_PK: فائل "%s" کی معاونت نہیں ہے

note: create failed, ask the user to specify a file name
en: Choose filename
ur_PK: فائل کا نام متعین کریں

en: Failed to create "%s".
ur_PK: "%s" کو بنانے میں ناکامی

en: Usage: exo-open [URLs...]
ur_PK: استعمال: exo-open [URLs...]

en:        exo-open --launch TYPE [PARAMETERs...]
ur_PK:        exo-کھولیں --لاؤنچ TYPE [PARAMETERs...]

en:   -?, --help                          Print this help message and exit
ur_PK:   -?, --ہدایات                          ہدایت پیغام طبع کرکے برخاست کریں

en:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       Launch the preferred application of
                                          TYPE with the optional PARAMETERs, where
                                          TYPE is one of the following values.
ur_PK:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       مجوزہ اطلاقیہ چلائیں برائے
                                          TYPE with the optional PARAMETERs, where
                                          TYPE is one of the following values.

en:   --working-directory DIRECTORY       Default working directory for applications
                                          when using the --launch option.
ur_PK:   --working-directory DIRECTORY       اطلاقیوں کے لیے طے شدہ ورکنگ ڈائریکٹری
                                          جب استعمال کیا جائے --لاؤنچ آپشن.

en: The following TYPEs are supported for the --launch command:
ur_PK: مندرجہ ذیل اقسام TYPEs معاونت رکھتے ہیں --لاؤنچ کمانڈ کے لیے:

en: If you don't specify the --launch option, exo-open will open all specified
    URLs with their preferred URL handlers. Else, if you specify the --launch
    option, you can select which preferred application you want to run, and
    pass additional parameters to the application (i.e. for TerminalEmulator
    you can pass the command line that should be run in the terminal).
ur_PK: اگر آپ نے --launch option متعین نہیں کیا تو exo-open تمام روابط کو ان
    ان کے مجوزہ روابط ہینڈلر میں کھول دے گا ما سوائے اگر آپ نے لاؤنچ آپشن
    متعین کیا تو آپ اپنے مجوزہ اطلاقیوں کو چلانے کے لیے منتخب کرسکتے ہیں
    اور اطلاقیہ کے اضافی پرامیٹرز کو پاس کر سکتے ہیں جیسے (i.e. برائے TerminalEmulator
    آپ کمانڈ لائن کو پاس کرسکتے ہیں جنہیں ٹرمنل میں چلنا چاہیے.)

en: Failed to launch preferred application for category "%s".
ur_PK: زمرہ "%s" کے متعلقہ اطلاقیہ کو چلانے میں ناکامی.

en: Location:
ur_PK: مقام:

en: Aperture Value:
ur_PK: Aperture ویلیو:

en: Exposure Time:
ur_PK: اکسپوزر وقت:

en: Focal Length:
ur_PK: فوکل طول:

en: Metering Mode:
ur_PK: میٹرنگ موڈ:

en: Camera Model:
ur_PK: کیمرے کا ماڈل:

en: _Retry
ur_PK: _پھر کوشش

en: _Reload
ur_PK: _پھر تازہ

en: Zoom _Out
ur_PK: د_ور

en: Archive Manager
ur_PK: محفوظہ منیجر

en: Create and modify an archive
ur_PK: محفوظہ بنائیں اور تبدیل کریں

en: View the folders pane
ur_PK: بغلی پٹی دیکھیں

en: Extract Here
ur_PK: یہیں نکالیں

en: Extract To...
ur_PK: نکالیں تا...

en: Extract the selected archive
ur_PK: منتخب کردہ محفوظہ نکالیں

en: Engrampa
ur_PK: فائل رولر

en: Could not create the archive
ur_PK: محفوظہ نہیں بنائی جاسکتی

en: You have to specify an archive name.
ur_PK: آپ کو محفوظہ کا نام متعین کرنا ہوگا.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
ur_PK: آپ کے پاس اس فولڈر میں محفوظہ بنانے کا اجازہ نہیں ہے

en: Archive type not supported.
ur_PK: محفوظہ کی قسم کی معاونت نہیں ہے.

en: Could not delete the old archive.
ur_PK: پرانی محفوظہ حذف نہیں کی جاسکتی

en: All archives
ur_PK: تمام محفوظات

en: Last Output
ur_PK: آخری ما حاصل

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ur_PK: فائل رولر ایک مفت سوفٹ ویئر ہے، آپ اسے فری سوفٹ ویئر فاونڈیشن کی طرف سے جاری کردہ گنو جنرل پبلک لائسنس ورژن 2 یا (اپنی مرضی سے) بعد کے کسی ورژن کی شرائط کے تحت تقسیم / یا تبدیل کرسکتے ہیں.

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ur_PK: فائل رولر اس امید کے ساتھ تقسیم کیا جاتا ہے کہ یہ مفید اور کارآمد ثابت ہوگا تاہم کسی بھی وارنٹی کے بغیر؛ تجارت یا کسی مخصوص کام کے  قابل ہونے کی ایسی وارنٹی کے بھی بغیر جس کی طرف یہ دلالت کرتا ہو۔ مزید تفصیلات کے لیے گنو کا عمومی عوامی اجازہ GNU GPL دیکھیں۔

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ur_PK: فائل رولر کے ساتھ آب کو جنرل پبلک لائسنس کی ایک کاپی ضرور ملی ہوگی، اگر نہیں ملی تو اس پتہ پر لکھیے: Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: An archive manager for MATE.
ur_PK: محفوظہ منیجر برائے گنوم

en: Could not add the files to the archive
ur_PK: محفوظہ میں فائلیں شامل نہیں کی جاسکتیں

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
ur_PK: آپ کے پاس فولڈر "%s" سے فائلیں پڑھنے کا اجازہ نہیں ہے

en: Add Files
ur_PK: فائلیں شامل کریں

en: Add a Folder
ur_PK: فولڈر شامل کریں

en: _Include subfolders
ur_PK: _بشمول ذیلی فولڈرز

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
ur_PK: وہ فولڈر مستثنی کریں جو رمزی _روابط ہیں

en: example: *.o; *.bak
ur_PK: مثال: *.o; *.bak

en: E_xclude files:
ur_PK: مست_ثنی فائلیں:

en: _Load Options
ur_PK: اختیارات _لوڈ کریں

en: Sa_ve Options
ur_PK: اختیارات _محفوظ کریں

en: Save Options
ur_PK: اختیارات محفوظ کریں

en: Enter the password for the archive '%s'.
ur_PK: محفوظہ '%s' کے لیے پاس ورڈ لکھیں.

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
ur_PK: نام "%s" موزوں نہیں ہے کیونکہ اس میں یہ رموز نہیں ہونے چاہئیں: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
ur_PK: برائے مہربانی مختلف نام استعمال کریں.

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
ur_PK: آپ کے پاس سمت فولڈر میں محفوظہ بنانے کا درست اجازہ نہیں ہے.

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
ur_PK: سمت فولڈر "%s" موجود نہیں ہے.
    
    کیا آپ اسے بنانا چاہتے ہیں؟

en: Create _Folder
ur_PK: _فولڈر بنائیں

en: Could not create the destination folder: %s.
ur_PK: سمت فولڈر %s نہیں بنایا جاسکتا.

en: Archive not created
ur_PK: محفوظہ نہیں بنائی گئی

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
ur_PK: محفوظہ پہلے ہی موجود ہے. کیا آپ اس کے اوپر لکھنا چاہتے ہیں؟

en: Extraction not performed
ur_PK: نکالنا عمل میں نہیں لایا گیا

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
ur_PK: آپ کے پاس محفوظات کو فولڈر "%s" میں نکالنے کے درست اجازے نہیں ہیں

en: %s Properties
ur_PK: %s خصوصیات

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
ur_PK: فائل "%s" کو محفوظہ "%s" میں تجدید کریں؟

en: Update the files in the archive "%s"?
ur_PK: محفوظہ "%s" میں فائلوں کی تجدید کریں؟

en: You don't have the right permissions.
ur_PK: آپ کے پاس درست اجازہ نہیں ہے.

en: You can't add an archive to itself.
ur_PK: آپ محفوظہ کو اپنے آپ میں شامل نہیں کرسکتے.

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
ur_PK: فائلیں شامل کریں:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
ur_PK: فائل نکالی جارہی ہے:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
ur_PK: فائل حذف کی جارہی ہے:

en: Deleting files from archive
ur_PK: محفوظہ سے فائلیں حذف کی جارہی ہیں

en: Recompressing archive
ur_PK: محفوظہ پھر دبائی جارہی ہے

en: Decompressing archive
ur_PK: محفوظہ پھر نکالی جارہی ہے

en: [read only]
ur_PK: [صرف پڑھنے کے لیے]

en: Could not display the folder "%s"
ur_PK: فولڈر "%s" نہیں دکھایا جاسکتا

en: Getting the file list
ur_PK: فائل فہرست حاصل کی جارہی ہے

en: Command exited abnormally.
ur_PK: کمانڈ غیر متوقع طور پر برخاست ہوگئی.

en: An error occurred while extracting files.
ur_PK: فائلیں نکالتے وقت غلطی.

en: Could not open "%s"
ur_PK: "%s" نہیں کھولی جاسکتی

en: An error occurred while loading the archive.
ur_PK: محفوظہ لوڈ کرنے کے دوران غلطی.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
ur_PK: محفوظہ سے فائلیں حذف کرنے کے دوران غلطی.

en: An error occurred while adding files to the archive.
ur_PK: محفوظہ میں فائلیں شامل کرنے کے دوران غلطی.

en: An error occurred while testing archive.
ur_PK: محفوظہ کو ٹیسٹ کرنے کے دوران غلطی.

en: Command not found.
ur_PK: کمانڈ نہیں پائی گئی.

en: Test Result
ur_PK: ٹیسٹ کا نتیجہ

en: Could not perform the operation
ur_PK: عمل ادا نہیں کیا جاسکتا

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
ur_PK: کیا آپ یہ فائل حالیہ محفوظہ میں شامل کرنا چاہتے ہیں یا اسے بطور نیا محفوظہ کھولنا چاہتے ہیں؟

en: Do you want to create a new archive with these files?
ur_PK: کیا آپ ان فائلوں سے محفوظہ بنانا چاہتے ہیں؟

en: Create _Archive
ur_PK: _محفوظہ بنائیں

[ctx: File]
en: Location
ur_PK: مقام

en: Find:
ur_PK: تلاش:

en: Close the folders pane
ur_PK: بغلی پٹی بند کریں

note: Translators: this is the label for the "open recent file" sub-menu.
en: Open _Recent
ur_PK: _حالیہ کھولیں

en: Open a recently used archive
ur_PK: حالیہ استعمال شدہ محفوظہ کھولیں

en: Could not save the archive "%s"
ur_PK: محفوظہ "%s" محفوظ نہیں کی جاسکتی

en: Replace _All
ur_PK: _سب تبدیل

en: _Replace
ur_PK: _تبدیل

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
ur_PK: فولڈر بنام "%s" پہلے ہی موجود ہے.
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
ur_PK: فائل بنام "%s" پہلے ہی موجود ہے.
    
    %s

en: Could not rename the folder
ur_PK: فولڈر کا نام نہیں بدلا جاسکتا

en: Could not rename the file
ur_PK: فائل کا نام نہیں بدلا جاسکتا

en: Add files to an archive
ur_PK: محفوظہ میں فائلیں شامل کریں

en: Extract archive
ur_PK: محفوظہ نکالیں (کھولی)

en: Command _Line Output
ur_PK: کمانڈ _لائن ما حاصل

en: Could not display help
ur_PK: ہدایات نہیں دکھائی جاسکتی

en: Add files to the specified archive and quit the program
ur_PK: معین کردہ محفوظہ میں فائلیں شامل کرکے پروگرام بند کریں

en: ARCHIVE
ur_PK: محفوظہ

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
ur_PK: محفوظہ کا نام پوچھتے ہوئے فائلیں شامل کریں اور پروگرام برخاست کریں

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
ur_PK: محفوظہ متعین کردہ فولڈر میں نکالیں اور پروگرام برخاست کریں

en: FOLDER
ur_PK: فولڈر

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
ur_PK: سمت فولڈر کا پوچھتے ہوئے محفوظہ نکالیں اور پروگرام برخاست کریں

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
ur_PK: طے شدہ فولڈر برائے '--add' اور '--extract' کمانڈز کے استعمال کے لیے

en: Create destination folder without asking confirmation
ur_PK: تصدیق کا پوچھے بغیر سمت فولڈر بنائیں

en: - Create and modify an archive
ur_PK: - محفوظہ بنائیں اور مدون کریں

en: Load Options
ur_PK: اختیارات لوڈ کریں

en: Location
ur_PK: مقام

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
ur_PK: <span weight="bold" size="larger">پاس ورڈ مطلوب ہے</span>

en: _All files
ur_PK: _تمام فائلیں

en: _Selected files
ur_PK: _منتخب کردہ فائلیں

en: example: *.txt; *.doc
ur_PK: مثال: *.txt; *.doc

en: _Files:
ur_PK: _فائلیں:

en: Extract
ur_PK: نکالیں

en: Re-crea_te folders
ur_PK: فولڈرز _پھر بنائیں

en: Over_write existing files
ur_PK: سابقہ فائلوں پر _لکھیں

en: Do not e_xtract older files
ur_PK: پرانی فائلیں مت _نکالیں

en: _Arrange Files
ur_PK: فائلیں _مرتب کریں

en: Information about the program
ur_PK: پروگرام کے بارے میں معلومات

en: Add files to the archive
ur_PK: محفوظہ میں فائلیں شامل کریں

en: Add a folder to the archive
ur_PK: محفوظہ میں فولڈر شامل کریں

en: Add Folder
ur_PK: فولڈر شامل کریں

en: Close the current archive
ur_PK: حالیہ محفوظہ بند کریں

en: Display the Engrampa Manual
ur_PK: فائل رولر کی ہدایات کھولیں

en: Copy the selection
ur_PK: انتخاب کاپی کریں

en: Cut the selection
ur_PK: انتخاب کٹ کریں

en: Paste the clipboard
ur_PK: کلپ بورڈ پیسٹ کریں

en: Rename the selection
ur_PK: انتخاب کا نام بدلیں

en: Delete the selection from the archive
ur_PK: انتخاب محفوظہ سے حذف کریں

en: Dese_lect All
ur_PK: _نا منتخب تمام

en: Deselect all files
ur_PK: تمام فائلیں نا منتخب کریں

en: Extract files from the archive
ur_PK: محفوظہ سے فائلیں نکالیں

en: _Last Output
ur_PK: _آخری ما حاصل

en: View the output produced by the last executed command
ur_PK: آخری چلائی گئی کمانڈ کا ما حاصل دیکھیں

en: Create a new archive
ur_PK: نیا محفوظہ بنائیں

en: Open archive
ur_PK: محفوظہ کھولیں

en: Open selected files with an application
ur_PK: منتخب فائلیں کسی اطلاقیہ سے کھولیں

en: Specify a password for this archive
ur_PK: اس محفوظہ کے لیے پاس ورڈ متعین کریں

en: Show archive properties
ur_PK: محفوظہ کی خصوصیات دیکھیں

en: Reload current archive
ur_PK: حالیہ محفوظہ پھر لوڈ کریں

en: Save the current archive with a different name
ur_PK: حالیہ محفوظہ دوسرے نام سے محفوظ کریں

en: Select all files
ur_PK: تمام فائلیں منتخب کریں

en: Stop current operation
ur_PK: حالیہ عمل کاری روکیں

en: _Test Integrity
ur_PK: درستگی _ٹیسٹ کریں

en: Test whether the archive contains errors
ur_PK: دیکھیں کہ کیا محفوظہ میں کوئی غلطیاں تو نہیں

en: Open the selected file
ur_PK: منتخب کردہ فائل کھولیں

en: Open the selected folder
ur_PK: منتخب کردہ فولڈر کھولیں

en: Go to the previous visited location
ur_PK: سابقہ دیکھے گئے مقام پر جائیں

en: Go to the next visited location
ur_PK: اگلے دیکھے گئے مقام پر جائیں

en: Go up one level
ur_PK: ایک درجہ اوپر جائیں

note: Translators: the home location is the home folder.
en: Go to the home location
ur_PK: مرکزی مقام پر جائیں

en: View the main toolbar
ur_PK: مین اوزار پٹی دیکھیں

en: Stat_usbar
ur_PK: _حالت پٹی

en: View the statusbar
ur_PK: حالت پٹی دیکھیں

en: _Reversed Order
ur_PK: _عکسی ترتیب

en: Reverse the list order
ur_PK: فہرست کی ترتیب عکسی کریں

en: _Folders
ur_PK: _فولڈرز

en: View All _Files
ur_PK: تمام _فائلیں دیکھیں

en: View as a F_older
ur_PK: دکھائیں بطور _فولڈر

en: by _Name
ur_PK: _نام سے

en: Sort file list by name
ur_PK: فائلیں نام کے حساب سے ترتیب دیں

en: by _Size
ur_PK: _حجم سے

en: Sort file list by file size
ur_PK: فائیں حجم کے حساب سے ترتیب دیں

en: by T_ype
ur_PK: _قسم سے

en: Sort file list by type
ur_PK: فائلیں قسم کے حساب سے ترتیب دیں

en: Sort file list by modification time
ur_PK: فائلیں تاریخِ تبدیلی سے ترتیب دیں

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
ur_PK: _مقام سے

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
ur_PK: مقام کے حساب سے فائلیں ترتیب دیں

en: Password
ur_PK: پاس ورڈ

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
ur_PK: <i><b>نوٹ:</b> پاس ورڈ حالیہ محفوظہ میں شامل کی گئی فائل کو انکرپٹ کرنے اور حالیہ محفوظہ سے فائلیں نکالنے پر انہیں ڈکرپٹ کرنے کے لیے ہے. جب محفوظہ بند ہوگی تو پاس ورڈ حذف کردیا جائے گا.</i>

en: Archive size:
ur_PK: محفوظہ حجم:

en: Compression ratio:
ur_PK: دباؤ کا ریشو:

en: Content size:
ur_PK: مواد حجم:

en: Number of files:
ur_PK: فائلوں کی تعداد:

en: _Update
ur_PK: _تجدید

en: S_elect the files you want to update:
ur_PK: فائل _منتخب کریں جس کی آپ تجدید کرنا چاہتے ہیں:

en: Modified:
ur_PK: تبدیل شدہ:

en: Navigation
ur_PK: نیویگیشن

note: setup application name
en: Thunar
ur_PK: تھنر

en: Arran_ge Items
ur_PK: عناصر کو ترتیب دیں

en: Keep items sorted by their name
ur_PK: عناصر کو نام کے لحاظ سے ترتیب دیں

en: Keep items sorted by their size
ur_PK: عناصر کو ان کے حجم کے لحاظ سے ترتیب دیں

en: Keep items sorted by their type
ur_PK: عناصر کو ان کی قسم کے لحاظ سے ترتیب دیں

en: Keep items sorted by their modification date
ur_PK: عناصر کو تاریخِ تبدیلی کے لحاظ سے ترتیب دیں

en: Sort items in ascending order
ur_PK: عناصر کو صعودی ترتیب دیں

en: Sort items in descending order
ur_PK: عناصر کو نزولی ترتیب دیں

en: Open the bulk rename dialog
ur_PK: بلک ری نیم ڈائیلاگ کھولیں

en: Run in daemon mode
ur_PK: daemon انداز میں چلائیں

en: Quit a running Thunar instance
ur_PK: چلتے ہوئے تھنر کو بند کریں

en: The Thunar development team. All rights reserved.
ur_PK: تھنر ترقیاتی ٹیم. تمام حقوق محفوظ ہیں.

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
ur_PK: Benedikt Meurer نے لکھا <benny@xfce.org>.

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
ur_PK: عمل چلانے میں ناکامی

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
ur_PK: کھولنے میں ناکامی "%s"

en: Failed to open "%s": %s
ur_PK: "%s": %s کو کھولنے میں ناکامی

note: display an error message
en: Failed to rename "%s"
ur_PK: "%s" کا نام بدلنے میں ناکامی

en: Create New Folder
ur_PK: نیا فولڈر بنائیں

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
ur_PK: ٹیمپلیٹ سے دستاویز بنائیں "%s"

en: Copying files...
ur_PK: فائلیں کاپی کی جارہی ہیں...

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
ur_PK: کیا آپ واقعی "%s" کو ہمیشہ
    کے لیے حذف کرنا چاہتے ہیں؟

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
ur_PK[0]: کیا آپ واقعی منتخب کردہ فائل کو ہمیشہ کے لیے
    حذف کرنا چاہتے ہیں؟
ur_PK[1]: کیا آپ واقعی منتخب کردہ %u فائلوں کو ہمیشہ
    کے لیے حذف کرنا چاہتے ہیں؟

en: If you delete a file, it is permanently lost.
ur_PK: اگر آپ نے فائل حذف کی تو یہ ہمیشہ کے لیے ختم ہوجائے گی.

en: Deleting files...
ur_PK: فائلیں حذف کی جارہی ہیں...

en: Moving files into the trash...
ur_PK: فائلوں کو ردی میں منتقل کیا جارہا ہے...

en: Creating files...
ur_PK: فائلیں بنائی جارہی ہیں...

en: Creating directories...
ur_PK: ڈائریکٹریاں بنائی جارہی ہیں...

en: Remove all files and folders from the Trash?
ur_PK: ردی سے تمام فائلیں اور فولڈر حذف کریں؟

note: append the "Empty Trash" menu action prepare the menu item
en: _Empty Trash
ur_PK: _ردی خالی کریں

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ur_PK: ردی خالی کرنے پر اس میں موجود تمام عناصر ہمیشہ کے لیے ضائع ہوجائیں گے. یاد رہے کہ آپ انہیں ایک ایک کرکے بھی حذف کرسکتے ہیں.

en: Emptying the Trash...
ur_PK: ردی خالی کی جارہی ہے...

en: Failed to determine the original path for "%s"
ur_PK: "%s" کے اصل پاتھ کے تعین میں ناکامی

en: Restoring files...
ur_PK: فائلیں بحال کی جارہی ہیں...

en: Failed to set default application for "%s"
ur_PK: "%s" کے لیے طے شدہ اطلاقیہ سیٹ کرنے میں ناکامی

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
ur_PK: منتخب اطلاقیہ یہ اور "%s" قسم کی دوسری فائلوں کو کھولنے کے کام آتا ہے.

en: No application selected
ur_PK: کوئی اطلاقیہ منتخب نہیں

en: Open With
ur_PK: کھولیں بذریعہ

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
ur_PK: م_خصوص کمانڈ استعمال کریں:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
ur_PK: اوپر کی فہرست میں غیر دستیاب اطلاقیوں کے لیے کمانڈ مختص کریں.

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
ur_PK: _انتخاب

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
ur_PK: اس قسم ک_ی فائلوں کے لیے طے شدہ

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
ur_PK: نیا اطلاقیہ شامل کرنے میں ناکامی "%s"

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
ur_PK: _لاؤنچر حذف کریں

note: update the header label
en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
ur_PK: <i>%s</i> کو اور "%s" قسم کی دوسری فائلوں کو کھولیں بذریعہ:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
ur_PK: "%s" قسم کی فائلوں کو کھولنے کے لیے فائل سسٹم میں اطلاقیہ تلاش کریں.

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
ur_PK: "%s" قسم کی فائلوں کا طے شدہ اطلاقیہ منتخب کردہ اطلاقیہ سے تبدیل کریں.

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
ur_PK: یہ فائل کے کونٹیکسٹ مینیو میں ظاہر ہونے والے اطلاقیہ لاؤنچر کو حذف کرے گا، مگر اطلاقیہ کو ان انسٹال نہیں کرے گا
    
    آپ صرف اطلاقیہ لاؤنچر کو جو صوابدیدی کمانڈ بکس کے ذریعے بنائے گئے تھے فائل منیجر کے "کھولیں بذریعہ" ڈائیلاگ سے حذف کرسکتے ہیں.

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
ur_PK: "%s" کو حذف کرنے میں ناکامی

en: None available
ur_PK: دستیاب نہیں

en: Recommended Applications
ur_PK: مجوزہ اطلاقیے

en: Other Applications
ur_PK: دوسرے اطلاقیے

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
ur_PK: پیسٹ کرنے کے لیے کلپ بورڈ میں کچھ نہیں ہے

en: Configure Columns in the Detailed List View
ur_PK: تفصیلی فہرست منظر میں کالم مرتب کریں

en: Visible Columns
ur_PK: مخفی کالم

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
ur_PK: تفصیلی فہرست منظر میں معلومات کی ترتیبِ
    ظہور کو مرتب کریں.

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
ur_PK: _اوپر کریں

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
ur_PK: __نیچے کریں

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
ur_PK: چھ_پائیں

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
ur_PK: طے شدہ استعمال کریں

en: Column Sizing
ur_PK: کالم سائزنگ

note: create the label that explains the column sizing option
en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
ur_PK: بہ ضرورت طے شدہ طور پر متن کے بہتر منظر کے لیے کالم
    خود کار طور پر پھیلا دیے جاتے ہیں اگر آپ ذیل میں اس عمل
    کو معطل کردیں گے تو فائل منیجر ہمیشہ آپ کی متعین کردہ
    کالم کی چوڑائی استعمال کرے گا.

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
ur_PK: کالم خود کار پ_ھیلائیں

en: Compact directory listing
ur_PK: مختصر ڈائریکٹری فہرست کاری

en: Compact view
ur_PK: مختصر منظر

en: Invalid filename "%s"
ur_PK: غلط فائل نام "%s"

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
ur_PK: کام کی ڈائریکٹری کو براہ راست پاتھ پر ہونا چاہیے

en: Configure _Columns...
ur_PK: کال_م مرتب کریں...

en: Configure the columns in the detailed list view
ur_PK: تفصیلی فہرست منظر میں کالم مرتب کریں

en: Detailed directory listing
ur_PK: تفصیلی ڈائریکٹری فہرست کاری

en: Details view
ur_PK: تفصیلی منظر

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
ur_PK: فائل کے نام "%s" کو لوکل انکوڈنگ سے نہیں بدلا جاسکتا

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
ur_PK: تبدیلیء نام "%s"

en: Enter the new name:
ur_PK: نیا نام لکھیں:

en: _Yes
ur_PK: _ہاں

en: Yes to _all
ur_PK: _سب ہاں

en: _No
ur_PK: _نہیں

en: N_o to all
ur_PK: س_ب نہیں

en: Confirm to replace files
ur_PK: فائلوں کی تبدیلی کی تصدیق

en: This folder already contains a file "%s".
ur_PK: فولڈر میں پہلے ہی "%s" فائل ہے.

en: _Copy here
ur_PK: یہی_ں کاپی کریں

en: _Move here
ur_PK: یہ_یں منتقل کریں

en: _Link here
ur_PK: -یہاں ربط بنائیں

note: display an error to the user display an error message to the user
en: Failed to execute file "%s"
ur_PK: فائل "%s" کو چلانے میں ناکامی

en: Name only
ur_PK: صرف نام

en: Suffix only
ur_PK: صرف سفیکس

en: Name and Suffix
ur_PK: نام اور سفیکس

en: Date Accessed
ur_PK: تاریخ رسائی

en: Date Modified
ur_PK: تاریخ تبدیلی

note: Permissions chooser
en: Permissions
ur_PK: اجازتیں

en: File Name
ur_PK: فائل کا نام

en: The root folder has no parent
ur_PK: روٹ فولڈر کا کوئی ذیل نہیں ہے

en: No Exec field specified
ur_PK: کوئی Exec فیلڈ متعین نہیں کی گئی

en: No URL field specified
ur_PK: کوئی URL فیلڈ متعین نہیں کی گئی

en: Invalid desktop file
ur_PK: ناموزوں ڈیسک ٹاپ فائل

en: Icon based directory listing
ur_PK: آئکن بیسڈ ڈائریکٹری فہرست کاری

en: Icon view
ur_PK: آئکن منظر

en: The file "%s" already exists
ur_PK: فائل "%s" پہلے سے موجود ہے

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
ur_PK: تیاری...

note: I18N: name for first link to basename
en: link to %s
ur_PK: ربط تا %s

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ur_PK: فائل "%s" پہلے ہی موجود ہے، کیا آپ اسے بدلنا چاہتے ہیں؟
    
    اگر آپ اسے بدلیں گے تو پہلی فائل کا مواد نئی فائل سے بدل دیاجائے گا.

en: Do you want to overwrite it?
ur_PK: کیا آپ اس کے اوپر لکھنا چاہتے ہیں؟

en: Do you want to skip it?
ur_PK: کیا آپ اسے نظر انداز کرنا چاہتے ہیں؟

en: Open With Other _Application...
ur_PK: دو_سرے اطلاقیے سے کھولیں...

en: Choose another application with which to open the selected file
ur_PK: منتخب فائل کو کھولنے کے لیے دوسرا اطلاقیہ منتخب کریں

note: For backward compatibility the old accel paths are re-used. Currently not possible to automatically migrate to new accel paths. Waiting for https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/issues/2375 to be able to fix that
en: _Send To
ur_PK: ار_سال تا

en: _Properties...
ur_PK: _خصوصیات

en: View the properties of the selected file
ur_PK: منتخب فائل کی خصوصیات دیکھیں

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ur_PK[0]: رب_ط بنائیں
ur_PK[1]: ر_وابط بنائیں

en: Du_plicate
ur_PK: ن_قل

en: _Rename...
ur_PK: _نام بدلیں...

en: Delete all files and folders in the Trash
ur_PK: ردی میں موجود تمام فائلیں اور فولڈر حذف کریں

en: Create _Folder...
ur_PK: _فولڈر بنائیں...

en: Create an empty folder within the current folder
ur_PK: حالیہ فولڈر کے اندر خالی فولڈر بنائیں

en: Create _Document
ur_PK: _دستاویز بنائیں

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ur_PK: سابقہ کٹ یا کاپی کمانڈ سے منتخب کردہ فائلوں کو منتقل یا کاپی کریں

en: _Paste Into Folder
ur_PK: فولڈر کے اندر _پیسٹ کریں

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ur_PK: سابقہ کٹ یا کاپی کمانڈ سے منتخب کردہ فائلوں کو منتخب کردہ فولڈر میں منتقل یا کاپی کریں

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ur_PK: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائلوں کی کاپی تیار کریں

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ur_PK: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائلوں کی منتقلی تیار کریں

en: Failed to open file "%s"
ur_PK: فائل "%s" کھولنے میں ناکامی

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
ur_PK[0]: %d فائل کھولنے میں ناکامی
ur_PK[1]: %d فائلیں کھولنے میں ناکامی

en: Are you sure you want to open all folders?
ur_PK: کیا آپ واقعی تمام فولڈر کھولنا چاہتے ہیں؟

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
ur_PK[0]: یہ %d کی الگ فائل منیجر ونڈو کھولے گا.
ur_PK[1]: یہ %d کی الگ فائل منیجر ونڈو کھولے گا.

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
ur_PK[0]: %d کو نئی ونڈو میں کھولیں
ur_PK[1]: %d کو نئی ونڈوز میں کھولیں

en: _Execute
ur_PK: ا_طلاق

en: Execute the selected file | Execute the selected files
ur_PK[0]: منتخب فائل جو چلائیں
ur_PK[1]: منتخب فائلوں کو چلائیں

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
ur_PK[0]: منتخب فائل کا رمزی ربط بنائیں
ur_PK[1]: ہر منتخب فائل کا رمزی ربط بنائیں

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ur_PK[0]: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائل کی منتقلی تیار کریں
ur_PK[1]: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائلوں کی منتقلی تیار کریں

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ur_PK[0]: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائل کی کاپی تیار کریں
ur_PK[1]: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائلوں کی کاپی تیار کریں

en: Side Pane (Create Shortcut) | Side Pane (Create Shortcuts)
ur_PK[0]: بغلی پٹی (شارٹ کٹ بنائیں)
ur_PK[1]: بغلی پٹی (شارٹ کٹ بنائیں)

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
ur_PK[0]: منتخب کردہ فولڈر کو بغلی پٹی کے شارٹ کٹس میں شامل کریں
ur_PK[1]: منتخب کردہ فولڈروں کو بغلی پٹی کے شارٹ کٹس میں شامل کریں

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
ur_PK[0]: ڈیسک ٹاپ (ربط بنائیں)
ur_PK[1]: ڈیسک ٹاپ (روابط بنائیں)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
ur_PK[0]: منتخب فائل کا ڈیسک ٹاپ پر ربط بنائیں
ur_PK[1]: منتخب فائلوں کا ڈیسک ٹاپ پر ربط بنائیں

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
ur_PK[0]: منتخب فائل کو "%s" کی طرف ارسال کریں
ur_PK[1]: منتخب فائلوں کو "%s" کی طرف ارسال کریں

en: New Empty File
ur_PK: نئی خالی فائل

en: New Empty File...
ur_PK: نئی خالی فائل...

en: _Empty File
ur_PK: _خالی فائل

en: Open With "%s"
ur_PK: کھولیں بذریعہ "%s"

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
ur_PK[0]: منتخب فائل کو چلانے کے لیے "%s" کا استعمال کریں
ur_PK[1]: منتخب فائلوں کو چلانے کے لیے "%s" کا استعمال کریں

en: _Open With "%s"
ur_PK: ک_ھولیں بذریعہ "%s"

note: we can only show a generic "Open" action
en: _Open With Default Applications
ur_PK: _طے شدہ اطلاقیہ سے کھولیں

en: Open the selected file with the default application | Open the selected files with the default applications
ur_PK[0]: منتخب فائل کو طے شدہ اطلاقیہ میں کھولیں
ur_PK[1]: منتخب فائلوں کو طے شدہ اطلاقیوں میں کھولیں

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
ur_PK: اصل پاتھ:

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
ur_PK: تصویر کا حجم:

en: Reload the current folder
ur_PK: حالیہ فولڈر تازہ کریں

en: Icon size
ur_PK: آئکن کا حجم

en: The icon size for the path entry
ur_PK: پاتھ انٹری کے لیے آکن کا حجم

en: Owner:
ur_PK: مالک:

en: Program:
ur_PK: پروگرام:

en: Allow this file to _run as a program
ur_PK: اس فائل کو بطور پروگرام _چلائیں

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
ur_PK: فولڈر کے اجازے خود کار فکس کرنے کے لیے یہاں کلک کریں.

en: Stop applying permissions recursively.
ur_PK: تکراری اجازوں کا اطلاق روکیں.

en: Apply recursively?
ur_PK: تکراری اطلاق؟

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
ur_PK: کیا آپ ذیل میں منتخب کردہ فولڈر کی تمام فائلوں اور ذیلی
    فولڈروں میں اپنی تبدیلیوں کا تکراری اطلاق کرنا چاہتے ہیں؟

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
ur_PK: اگر آپ نے یہ آپشن منتخب کیا تو آپ کا یہ انتخاب یاد رکھا جائے گا اور آپ سے دوبارہ نہیں پوچھا جائے گا، آپ بعد میں اسے ترجیحات کے ڈائیلاگ سے بدل سکتے ہیں.

en: Unknown file owner
ur_PK: نا معلوم فائل مالک

note: 0000
en: Write only
ur_PK: صرف لکھنے کے لیے

note: 0002
en: Read only
ur_PK: صرف پڑھنے کے لیے

note: 0004
en: Read & Write
ur_PK: پڑھنے اور لکھنے کے لیے

en: Correct folder permissions automatically?
ur_PK: فوڈر اجازوں کی خود کار تصحیح کریں؟

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
ur_PK: فولڈر کے اجازے اپنی ثابت حالت میں واپس کردیے جائیں گے، صرف وہ صارفیں جنہیں اس فولڈر کا مواد پڑھنے کی اجازت ہوگی وہی اس فولڈر میں داخل ہوسکیں گے.

en: File Manager Preferences
ur_PK: فائل منیجر کی ترجیحات

en: View _new folders using:
ur_PK: ن_یا فولڈر دکھائیں بذریعہ:

en: Icon View
ur_PK: آئکن منظر

en: Last Active View
ur_PK: آخری فعال منظر

en: Sort _folders before files
ur_PK: فولڈروں کی فائلوں سے پہلے ترتیب

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
ur_PK: فولڈر مرتب کرنے پر فولڈروں کو فائلوں سے پہلے ترتیب دینے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں

en: _Text beside icons
ur_PK: مت_ن آئکن کے ساتھ

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
ur_PK: فائلوں کے نام ان کی آئکن کے نیچے کی بجائے ایک طرف دکھانے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں.

en: _Format:
ur_PK: ف_ارمیٹ:

note: Side Pane
en: Side Pane
ur_PK: بغلی پٹی

en: Shortcuts Pane
ur_PK: شارٹ کٹ پٹی

en: _Icon Size:
ur_PK: _آئکن حجم:

en: Show Icon _Emblems
ur_PK: آئکن کی ع_لامتیں دکھائیں

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ur_PK: فولڈروں کی آئکن پر علامتیں ظاہر کرنے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں، یہ علامتیں کسی بھی فولڈر کے خصوصیات ڈائیلاگ میں متعین کی جاسکتی ہیں.

en: Tree Pane
ur_PK: شجری لوح

en: Icon _Size:
ur_PK: _آئکن حجم:

en: Show Icon E_mblems
ur_PK: آئکن کی علامتیں دکھائیں

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ur_PK: فولڈروں کی آئکن پر علامتیں ظاہر کرنے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں، یہ علامتیں کسی بھی فولڈر کے خصوصیات ڈائیلاگ میں متعین کی جاسکتی ہیں.

en: _Single click to activate items
ur_PK: ایک_ کلک پر عناصر کی فعالیت

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
ur_PK: عناصر پر ماؤس پؤائنٹر آنے پر عناصر کے
    انتخاب کا تاخیری وقت:

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
ur_PK: جب ایک کلک سلوک فعال ہو تو ماؤس کے پوائنٹر کو کسی عنصر پر ٹھہرانے سے معینہ وقت کے بعد وہ عنصر منتخب ہوجاتا ہے آپ اسے سلائیڈر کو بائیں طرف کے آخری نقطہ پر لے جاکر معطل کرسکتے ہیں، یہ سلوک اس وقت زیادہ مفید ہوتا ہے جب ایک کلک عنصر کو فعال کردے اور آپ اسے بغیر فعال کیے منتخب کرنا چاہتے ہوں.

en: Long
ur_PK: طویل

en: _Double click to activate items
ur_PK: عناصر کو فعال کرنے کے لیے _ڈبل کلک کریں

en: Folder Permissions
ur_PK: فولڈر کا اجازہ

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
ur_PK: فولڈر کے اجازے بدلتے وقت آپ فولڈر میں موجود
    مواد میں بھی اس تبدیلی کا اطلاق کرسکتے ہیں
    ذیل میں طے شدہ سلوک منتخب کریں:

en: Apply to Folder and Contents
ur_PK: فولڈر اور اس کے مواد پر اطلاق کریں

en: Apply to Folder Only
ur_PK: صرف فولڈر پر اطلاق کریں

en: Volume Management
ur_PK: والیم ادارت

note: add check button to enable/disable auto mounting
en: Enable _Volume Management
ur_PK: _والیم ادارت فعال کریں

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
ur_PK: والیم ادارت کی ترتیبات دکھانے میں ناکامی

note: Second box (kind, open with, link target)
en: Kind:
ur_PK: نوعیت:

en: Link Target:
ur_PK: ربط ہدف:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
ur_PK: حذف شدہ:

en: Accessed:
ur_PK: رسائی:

en: Volume:
ur_PK: والیم:

note: allocate the icon chooser allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
ur_PK: آئکن منتخب کریں برائے "%s"

en: Failed to change icon of "%s"
ur_PK: "%s" کے لیے آئکن بدلنے میں ناکامی

note: update the properties dialog title
en: %s - Properties
ur_PK: %s - خصوصیات

en: broken link
ur_PK: ٹوٹا ربط

en: _Add Files...
ur_PK: _فائلیں شامل کریں...

en: Include additional files in the list of files to be renamed
ur_PK: نام بدلنے کے لیے اس فہرست میں مزید فائلیں شامل کریں

en: Clear the file list below
ur_PK: ذیل کی فائل لسٹ صاف کریں

en: Display information about Thunar Bulk Rename
ur_PK: تھنر بلک رینیم کی بابت معلومات ظاہر کریں

en: Rename Multiple Files
ur_PK: متعدد فائلوں کا نام بدلیں

note: add the "Rename Files" button
en: _Rename Files
ur_PK: فائ_لوں کا نام بدلیں

en: Click here to actually rename the files listed above to their new names.
ur_PK: اوپر دی گئی فائلوں کا نام ان کے نئے نام سے بدلنے کے لیے یہاں کلک کریں.

en: New Name
ur_PK: نیا نام

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
ur_PK: نام بدلنے کے منتخب عمل کی دستاویزات دیکھنے کے لیے یہاں کلک کریں.

note: TRANSLATORS: You can test this string by temporarily removing thunar-sbr.* from $libdir/thunarx-2/, *              and opening the multi rename dialog by selecting multiple files and pressing F2.
en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
ur_PK: نام بدلنے کے کوئی ماڈیول آپ کے سسٹم میں نہیں پایا گیا، اپنی تنصیب
    چیک کریں یا مدیرِ نظام سے رابطہ کریں، اگر آپ نے تھنر کو مصدر سے نصب
    کیا ہے تو یقین کر لیں کہ "Simple Builtin Renamers" پلگ ان فعال ہے.

en: Remove File | Remove Files
ur_PK[0]: فائل حذف کریں
ur_PK[1]: فائلیں حذف کریں

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
ur_PK[0]: منتخب فائل کو تبدیلیء نام کی فہرست سے خارج کریں
ur_PK[1]: منتخب فائلوں کو تبدیلیء نام کی فہرست سے خارج کریں

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
ur_PK: نام بدلنے کے لیے فائلیں منتخب کریں

en: Audio Files
ur_PK: آڈیو فائلیں

en: Video Files
ur_PK: ویڈیو فائلیں

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
ur_PK: بلک رینیم

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
ur_PK: متعدد فائلوں کا نام بدلنے کے لیے تھنر
    بلک ری نیم ایک بہترین اوزار ہے.

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
ur_PK: بلک رینیم - اجتماعی مبدل نام

en: Failed to rename "%s" to "%s".
ur_PK: "%s" کا نام "%s" سے بدلنے میں ناکامی.

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
ur_PK: آپ یا تو اس فائل کو نظر انداز کرسکتے ہیں اور باقی فائلوں کا نام بدلنے کے عمل کو جاری رکھ سکتے ہیں، یا پچھلی تبدیل شدہ فائلوں کا نام سابقہ نام پر واپس کرسکتے ہیں، یا سابقہ تبدیلیوں کو واپس کیے بغیر یہ عمل ملتوی کرسکتے ہیں.

en: _Revert Changes
ur_PK: ت_بدیلیاں واپس لیں

en: _Skip This File
ur_PK: ا_س فائل کو چھوڑیں

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
ur_PK: کیا آپ اس فائل کو نظر انداز کر کے باقی فائلوں کا نام بدلنے کے عمل کو جاری رکھنا چاہتے ہیں؟

en: Trash is empty
ur_PK: ردی خالی ہے

note: append the "Open in New Window" menu action
en: Open in New Window
ur_PK: نئی ونڈو میں کھولیں

en: _Remove Shortcut
ur_PK: _شارٹ کٹ حذف کریں

note: append the rename menu item
en: Re_name Shortcut
ur_PK: شار_ٹ کٹ کا نام بدلیں

en: The path "%s" does not refer to a directory
ur_PK: پاتھ "%s" ڈائریکٹری نہیں ہے

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
ur_PK: نیا شارٹ کٹ شامل کرنے میں ناکامی

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
ur_PK: فولڈر کے کل حجم کے حساب کو روکنے کے لیے یہاں کلک کریں

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
ur_PK: حساب روک دیا گیا

en: %u item, totalling %s | %u items, totalling %s
ur_PK[0]: %u عنصر، حساب %s
ur_PK[1]: %u عناصر، حساب %s

en: Select _all Files
ur_PK: _سب فائلیں منتخب کریں

en: Select all files in this window
ur_PK: اس ونڈو میں موجود تمام فائلیں منتخب کریں

en: Select _by Pattern...
ur_PK: ن_قش سے منتخب کریں

en: Select all files that match a certain pattern
ur_PK: مخصوص پیٹرن کی حامل تمام فائلیں منتخب کریں

en: Loading folder contents...
ur_PK: فولڈر کا مواد لوڈ کیا جارہا ہے...

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
ur_PK: ہوم فولڈر کھولنے میں ناکامی

en: Select by Pattern
ur_PK: پیٹرن سے منتخب کریں

en: _Select
ur_PK: م_نتخب کریں

en: _Pattern:
ur_PK: ن_قش:

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
ur_PK: غلط فائل نام فراہم کردہ از  XDS ڈریگ سائٹ

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
ur_PK: یو آر ایل "%s" کے لیے ربط بنانے میں ناکامی

en: Failed to open directory "%s"
ur_PK: ڈائریکٹری "%s" کھولنے میں ناکامی

en: Collecting files...
ur_PK: فائلیں جمع کی جارہی ہیں...

en: Loading...
ur_PK: لوڈنگ جاری ہے...

en: Invalid path
ur_PK: ناموزوں پاتھ

en: Unknown user "%s"
ur_PK: نا معلوم صارف "%s"

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
ur_PK: آج بوقت %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
ur_PK: گزرا کل

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
ur_PK: گزرا کل بوقت %X

note: Days from last week
en: %A at %X
ur_PK: %A بوقت %X

note: Any other date
en: %x at %X
ur_PK: %x بوقت %X

en: Open a new Thunar window for the displayed location
ur_PK: تھنر کی نئی ونڈو کھولیں

en: Close this window
ur_PK: اس ونڈو کو بند کریں

en: Close _All Windows
ur_PK: ت_مام ونڈوز بند کریں

en: Close all Thunar windows
ur_PK: تھنر کی کھلی ہوئی تمام ونڈوز بند کریں

en: Edit Thunars Preferences
ur_PK: تھنر کی ترجیحات متعین کریں

en: _Location Selector
ur_PK: م_قام منتخب کار

en: _Pathbar Style
ur_PK: _پاتھ پٹی انداز

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
ur_PK: فولڈروں سے متصل بٹنوں کی ماڈرن اپروج

en: _Toolbar Style
ur_PK: او_زار پٹی انداز

en: Traditional approach with location bar and navigation buttons
ur_PK: مقام پٹی اور نیویگیشن بٹنوں کے ساتھ روایتی اپروج

en: _Side Pane
ur_PK: _بغلی پٹی

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
ur_PK: شارٹ کٹس پینل کا منظر منعکس کریں

en: Toggles the visibility of the tree pane
ur_PK: شجری پینل کا منظر منعکس کریں

en: St_atusbar
ur_PK: حال_ت پٹی

en: Change the visibility of this window's statusbar
ur_PK: اس ونڈو کی حالت پٹی کے منظر کو تبدیل کریں

en: Show _Hidden Files
ur_PK: _پوشیدہ فائلیں ظاہر کریں

en: Toggles the display of hidden files in the current window
ur_PK: مخفی فائلوں کے منظر کو اس فولڈر میں منعکس کریں

en: Zoom I_n
ur_PK: ن_زدیک

en: Show the contents in more detail
ur_PK: فولڈر کا مواد مزید تفصیل سے دیکھیں

en: Show the contents in less detail
ur_PK: فولڈر کا مواد کم تفصیل میں دیکھیں

en: Normal Si_ze
ur_PK: _سادہ حجم

en: Show the contents at the normal size
ur_PK: فولڈر کا مواد سادہ حجم میں دیکھیں

en: Display folder content in an icon view
ur_PK: فولڈر کا مواد آئکن منظر میں دکھائیں

en: Display folder content in a detailed list view
ur_PK: فولڈر کا مواد تفصیلی فہرست میں دکھائیں

en: Display folder content in a compact list view
ur_PK: فولڈر کا مواد مختصر فہرست میں دکھائیں

en: Go to the home folder
ur_PK: مرکزی فولڈر میں جائیں

en: Go to the desktop folder
ur_PK: ڈیسک ٹاپ فولڈر میں جائیں

en: T_rash
ur_PK: _ردی

en: Display the contents of the trash can
ur_PK: ردی کا مواد دکھائیں

en: Open _Parent
ur_PK: _آبائی کھولیں

en: Open the parent folder
ur_PK: آبائی فولڈر کھولیں

en: _Open Location...
ur_PK: م_قام کھولیں...

en: Specify a location to open
ur_PK: کھولنے کے لیے مقام متعین کریں

en: T_emplates
ur_PK: _ٹیمپلیٹس

en: Go to the templates folder
ur_PK: ٹیمپلیٹس کے فولڈر میں جائیں

en: Display Thunar user manual
ur_PK: تھنر صارف مینول کھولیں

en: Display information about Thunar
ur_PK: تھنر کے بارے میں معلومات

en: Go to the previous visited folder
ur_PK: سابقہ دیکھے گئے فولڈ میں جائیں

en: Go to the next visited folder
ur_PK: اگلے دیکھے گئے فولڈر میں جائیں

en: Failed to launch "%s"
ur_PK: "%s" کو چلانے میں ناکامی

en: Failed to open parent folder
ur_PK: آبائی فولڈر کھولنے میں ناکامی

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
ur_PK: ٹیمپلیٹس کی بابت

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
ur_PK: اس فولڈر کی تمام فائلیں "دستاویز بنائیں" کے مینیو میں ظاہر ہوں گی.

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
ur_PK: اگر آپ مستقل طور پر کسی قسم کی دستاویزات بناتے ہیں تو اس کی ایک کاپی اس فولڈر میں ڈال دیں. تھنر اس دستاویز کی انٹری "دستاویز بنائیں" کے مینیو میں شامل کردے گا.
    
    پھر آپ یہ انٹری "دستاویز بنائیں" کے مینیو سے منتخب کرسکتے ہیں جس پر فوری طور پر یہ دستاویز آپ کے لیے وہیں بنا دی جائے گی.

en: Do _not display this message again
ur_PK: یہ پیغام _دوبارہ ظاہر مت کریں

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
ur_PK: ردی کا مواد دکھانے میں ناکامی

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
ur_PK: تھنر Xfce ڈیسک ٹاپ ماحول کے استعمال کے لیے
    آسان اور تیز رفتار فائل منیجر ہے.

en: Text of the page's label
ur_PK: صفحہ کے سرنامہ کا متن

en: Label widget
ur_PK: سرنامہ widget

en: A widget to display in place of the usual page label
ur_PK: عام صفحہ لیبل میں دکھانے کے لیے widget

en: Resident
ur_PK: مسکن

en: Don't unload the plugin from memory
ur_PK: یاداشت سے بلگ ان انلوڈ مت کریں

en: Help URL
ur_PK: ہدایات ربط

en: The URL to the documentation of the renamer
ur_PK: نام مبدل کی دستاویزات کا ربط

en: The user visible name of the renamer
ur_PK: صارف کا ظاہری نام برائے مبدلِ نام

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
ur_PK: انٹری کا عمومی نام جیسے فائر فاکس کی صورت میں "Web Browser".

en: The program to execute, possibly with arguments.
ur_PK: آرگومینٹ سے ممکنہ، چلانے کے لیے پروگرام.

en: The URL to access.
ur_PK: ربط برائے رسائی.

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
ur_PK: انٹری کی ٹول ٹِپ مثال کے طور پر فائر فاکس کی صورت میں "انٹرنیٹ پر سائٹ دیکھیں". نام یا تفصیل سے مشابہ نہیں ہونی چاہیے.

en: Date Taken:
ur_PK: اتارنے کا وقت:

en: Camera Brand:
ur_PK: کیمرے کا برانڈ:

en: Exposure Program:
ur_PK: اکسپوزر پروگرام:

en: Flash Fired:
ur_PK: فلیش فائرڈ:

en: Shutter Speed:
ur_PK: شٹر رفتار:

en: ISO Speed Ratings:
ur_PK: ISO رفتار ریٹنگ:

en: Software:
ur_PK: سافٹ ویئر:

en: Image Type:
ur_PK: تصویر کی قسم:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
ur_PK[0]: %dx%d پکسل
ur_PK[1]: %dx%d پکسلز

en: Con_vert to:
ur_PK: بدل_یں تا:

en: Uppercase / Lowercase
ur_PK: بڑے / چھوٹے حروف

en: Insert _time:
ur_PK: _وقت مندرج کریں:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
ur_PK: فائل کے نام میں شامل کرنے کے لیے فارمیٹ تاریخ اور وقت کے حصوں کو بیان کرتا ہے. مثال کے طور پر %Y کو سال میں بدل دیا جاتا ہے، %m کو مہینہ سے اور %d کو دن سے. مزید معلومات کے لیے تاریخ کے اطلاقیے کی دستاویزات دیکھیں.

en: _At position:
ur_PK: ب_مقام:

en: Insert Date / Time
ur_PK: تاریخ / وقت مندرج کریں

en: lowercase
ur_PK: چھوٹے حروف

en: UPPERCASE
ur_PK: بڑے حروف

en: Overwrite
ur_PK: اوپر لکھیں

en: From the front (left)
ur_PK: آگے سے (بائیں)

en: From the back (right)
ur_PK: پیچھے سے (دائیں)

en: Old Name - Text - Number
ur_PK: پرانا نام - متن - عدد

en: Number - Text - Old Name
ur_PK: عدد - متن - پرانا نام

en: Text - Number
ur_PK: متن - عدد

en: Number - Text
ur_PK: عدد - متن

en: Date Picture Taken
ur_PK: تصویر اتارنے کی تاریخ

en: _Text:
ur_PK: _متن:

en: Insert / Overwrite
ur_PK: مندرج / اوپر لکھیں

en: _Number Format:
ur_PK: نم_بر فارمیٹ:

en: _Start With:
ur_PK: _شروع بمع:

en: Text _Format:
ur_PK: متن _فارمیٹ:

en: Numbering
ur_PK: نمبرنگ

en: Remove _From Position:
ur_PK: مقام سے حذف کری_ں:

en: _To Position:
ur_PK: تا م_قام:

en: Remove Characters
ur_PK: حروف ختم کریں

en: _Search For:
ur_PK: _تلاش برائے:

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
ur_PK: فائل کے ناموں میں تلاش کے لیے متن لکھیں.

en: Regular _Expression
ur_PK: _عام تاثر

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
ur_PK: اگر آپ نے اس آپشن کو فعال کردیا تو پیٹرن کو بطور عام تاثر لیا جائے گا اور Perl-compatible عام تاثر (PCRE) میچ کیا جائے گا. عام تاثر (ریگولر ایکسپریشن) سینٹیکس کے بارے میں مزید تفصیلات کے لیے دستاویزات کا مطالعہ کریں.

en: Replace _With:
ur_PK: _بدلیں بمع:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
ur_PK: متن لکھیں جو اوپر کے پیٹرن کے لیے بطور مبدل استعمال ہوگا.

en: C_ase Sensitive Search
ur_PK: _حساس تلاش

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
ur_PK: اگر آپ نے یہ آپشن فعال کردیا تو پیٹرن حساس معنوں میں تلاش کیا جائے گا. طے شدہ غیر حساس تلاش ہے.

note: setup a tooltip with the error message
en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
ur_PK: کیریکٹر پوزیشن %ld: %s پر غلط عام تاثر

en: Search & Replace
ur_PK: تلاش اور تبدیلی

en: Send "%s" as compressed archive?
ur_PK: "%s" کو ارسال کریں بطور دبی ہوئی محفوظہ

en: Send _directly
ur_PK: ب_راہ راست بھیجیں

en: Send com_pressed
ur_PK: دبی ہوئ_ی بھیجیں

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
ur_PK: بذریعہ ای میل فائل بھیجتے وقت آپ فائل کو ای میل سے منسلک کرنے سے پہلے بالکل اسی طرح یا دباکر بھیج سکتے ہیں، تجویز یہی کیا جاتا ہے کہ بڑی فائلوں کو بذریعہ ای میل ارسال کرنے سے پہلے انہیں دبا دیا جائے.

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
ur_PK[0]: بطور دبی ہوئی محفوظہ %d فائل ارسال کریں
ur_PK[1]: بطور دبی ہوئی محفوظہ %d فائلیں ارسال کریں

en: Send as _archive
ur_PK: بھ_یجیں بطور محفوظہ

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
ur_PK: متعدد فائلیں بذریعہ ای میل بھیجتے وقت آپ متعدد فائلوں کو براہ راست ای میل سے منسلک کرسکتے ہیں، یا تمام فائلوں کو ایک دبی ہوئی محفوظہ میں دباکر ای میل سے منسلک کرسکتے ہیں، تجویز کیا جاتا ہے کہ متعدد فائلوں ایک دبی ہوئی محفوظہ میں دباکر بھجیا جائے.

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
ur_PK: فائلیں دبائی جارہی ہیں...

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
ur_PK: زپ کمانڈ %d غلطی کے ساتھ معطل کردی گئی

en: Failed to create temporary directory
ur_PK: وقتی ڈائریکٹری بنانے میں ناکامی

en: Failed to create symbolic link for "%s"
ur_PK: رمزی ربط برائے "%s" بنانے میں ناکامی

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
ur_PK[0]: %d فائل دبانے میں ناکامی
ur_PK[1]: %d فائلیں دبانے میں ناکامی

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
ur_PK: نئی ای میل لکھنے میں ناکامی

en: Mail Recipient
ur_PK: ڈاک وصول کار

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
ur_PK: ردی سے رابطہ میں ناکامی

note: tell the user whether the trash is full or empty
en: Trash contains files
ur_PK: ردی میں فائلیں موجود ہیں

en: Trash Applet
ur_PK: ردی ایپلیٹ

en: Display the trash can
ur_PK: ردی ظاہر کریں

en: Create Action
ur_PK: حرکت بنائیں

en: Failed to save actions to disk.
ur_PK: حرکات ڈسک پر محفوظ کرنے میں ناکامی.

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
ur_PK: کیا آپ واقعی حذف کرنا چاہتے ہیں
    حرکت "%s"؟

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
ur_PK: اگر آپ نے صوابدیدی حرکت حذف کی تو یہ ہمیشہ کے لیے ضائع ہوجائے گی.

en: End element handler called while in root context
ur_PK: روٹ کونٹیکسٹ کے دوران انتہائی عنصر ہینڈلر بلایا گیا

en: Unknown closing element <%s>
ur_PK: نا معلوم بند کردہ عنصر <%s>

en: Failed to determine save location for uca.xml
ur_PK: uca.xml کے مقامِ حفظ کا تعین کرنے میں ناکامی

en: Command not configured
ur_PK: کمانڈ مرتب نہیں ہے

en: Configure c_ustom actions...
ur_PK: صوابدیدی حرکات مرتب کریں...

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
ur_PK: صوابدیدی حرکات کا تعین جو فائل منیجر کے کونٹیکسٹ مینیو میں ظاہر ہوں گے

en: Failed to launch action "%s".
ur_PK: حرکت "%s" چلانے میں ناکامی.

en: Example for a custom action
ur_PK: مخصوص حرکت کی مثال

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
ur_PK: حرکت کا نام جو کانٹیکسٹ مینیو میں نظر آئے گا.

en: _Description:
ur_PK: _تفصیل:

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
ur_PK: تفصیل جو حرکت کو منتخب کرنے پر معلومات کی پٹی میں ظاہر ہوگی.

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
ur_PK: حرکت کی ادائیگی کے لیے کمانڈ (بشمول ضروری پیرامیٹر). ذیل میں کمانڈ پیرامیٹر لیجنڈ دیکھیے برائے معاونت پیرامیٹر ویریئبل فہرست، جنہیں کمانڈ چلانے پر تبدیل کیا جائے گا. جب بڑے حروف (مثال. %F, %D, %N) استعمال کیے جائیں گے حرکت قابلِ اطلاق ہوگی چاہے ایک سے زائد عناصر منتخب کیے گئے ہوں، ورنہ حرکت تب ہی قابلِ اطلاق ہوگی جب صرف ایک عنصر منتخب کیا جائے گا.

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
ur_PK: اس حرکت کے لیے اطلاقیہ منتخب کرنے کے لیے فائل سسٹم کو براؤز کریں.

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
ur_PK: آئکن منتخب کرنے کے لیے اس بٹن پر کلک کریں یہ آئکن کانٹیکسٹ مینیو میں حرکت کے نام کے ساتھ ظاہر ہوگی.

en: directory containing the file that is passed in %f
ur_PK: ڈائریکٹری جس میں %f سے پاس فائل ہے

en: directories containing the files that are passed in %F
ur_PK: ڈائریکٹری جس میں %F سے پاس فائلیں ہیں

en: the first selected filename (without path)
ur_PK: پہلی منتخب فائل کا نام (بغیر پاتھ کے)

en: the selected filenames (without paths)
ur_PK: منتخب فائلوں کا نام (بغیر پاتھ کے)

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
ur_PK: پیٹرن کی فہرست شامل کریں جسے منتخب فائل پر حرکت کے تعین کے لیے استعمال کیا جائے گا. اگر آپ یہاں ایک سے زائد پیٹرن متعین کرتے ہیں تو ہر ایک کو سیمیکولن سے فاصلہ دیں (مثال. *.txt;*.doc)

en: Appears if selection contains:
ur_PK: ظاہر ہو جب انتخاب میں شامل ہو:

en: _Directories
ur_PK: _ڈائریکٹریاں

en: _Audio Files
ur_PK: _صوتی فائلیں

en: _Image Files
ur_PK: _تصاویر فائلیں

en: _Text Files
ur_PK: _متن فائلیں

en: _Video Files
ur_PK: _ویڈیو فائلیں

en: _Other Files
ur_PK: _دوسری فائلیں

en: Appearance Conditions
ur_PK: مظہر کے شرائط

en: Custom Actions
ur_PK: صوابدیدی حرکات

en: Add a new custom action.
ur_PK: نئی صوابدیدی حرکت شامل کریں.

en: Edit the currently selected action.
ur_PK: منتخب کردہ حرکت مدون کریں.

en: Delete the currently selected action.
ur_PK: حالیہ منتخب حرکت حذف کریں.

en: Move the currently selected action up by one row.
ur_PK: حالیہ منتخب حرکت ایک صف اوپر منتقل کریں.

en: Move the currently selected action down by one row.
ur_PK: حالیہ منتخب حرکت ایک صف نیچے منتقل کریں.

en: Set as wallpaper
ur_PK: بطور وال پیپر مرتب کریں

en: Thunar File Manager
ur_PK: تھنر فائل منیجر

en: Browse the filesystem with the file manager
ur_PK: فائل سسٹم کو فائل منیجر سے دیکھیں

en: Configure the Thunar file manager
ur_PK: تھنر فائل منیجر مرتب کریں
